Haarlem's Dagblad 1 BEKENDMAKING. Successen op het Oostfront. 59e JAARGANG No. 17880 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V. Bureaux: Groote houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred, 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen - Directeur: P. W. PE^EREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede WOËNSDÏÜ OCTOBER 194Ï Abonnementen per week 0.26, per maand 1.H per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlön: 1-5 regels 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel mee* 0.17%. Groentjes zie rubriek. Het Natuurreservaat in Midden Kennemerland Han in huldigen vorm niet uitgevoerd inanciën had bezwaar Ongeveer een half jaar geleden hebben wij me egedeeld dat het plan was opgemaakt een Na- r: ui-reservaat in Midden-Kennemerland te stichten, ir't zou dan omvatten vrijwel het geheele duin- i- mplex ten Noorden van'de Zandvoortschelaan tot n het Noordzeekanaal. De werken die uitgevoerd zouden moeten wor- 'j n om die terreinen voor het beoogde doel ge- hikt te maken zouden worden uitgevoerd in terkverschaffirfg. Het totale bedrag dat voor aankoop der terreinen 1 de uit te voeren werkzaamheden noodig was, «erd geraamd op 5Vï millioen gulden. Thans is evenwel door het Departement van Financiën aan het Departement van Opvoeding Wfetenschap en Cultuurbescherming medege deeld, dat de financieele toestand van ons land niet gedoogt, dat voor de uitvoering van dit plan zulke belangrijke financieele offers ge bracht worden. Dit bericht zal in Kennemerland ongetwijfeld (et leedwezen vernomen worden. Aan de af deeling Natuurbescherming van het •epartement van Opvoeding, Wetenschap en Cul- xurbescherming deelde men ons mede ook met te- .'urstelling van dit bericht van Financiën te heb- en kennis genomen. Maar zoo werd ons verze- erd al is het plan in zijn huidigen vorm op dit ogenblik niet uitvoerbaar, toch blijven wij de hoop oesteren, dat in de naaste toekomst nog iets ge- aan zal kunnen worden om het plan, geheel of edeeltelijk, uit te voeren. Er bestaat op dit oogen- lik weinig gevaar dat de bedoelde duinterreinen u exploitatie kunnen komen, wapt door de instel- ng van het „Nationale Plan" is er voor gezorgd, .at gronden, die van belang zijn voor de natuurbe- cherming niet zonder toestemming in handen kun- .ei komen van bouwexploitanten. Bovendien liggen •p de voornaamste gronden kapverboden, zoodat ;een boomen geveld mogen worden. Er moet zoo besloot onze zegsman nog de •raag in studie genomen worden hoe men nu een lieuw plan ontwerpen zal om tot stichting van een Muurreservaat tè kunnen komen. t )e verminderde benzinetoewijzing over October. Gasgeneratoren voor de binnen- en sleepvaart. DEN HAAG Dinsdag Onze Haagsche correspondent meldt: Naar ons heden van bevoegde zijde is meegedeeld in Dinsdag reeds in een deel onzer oplage is ge peld, is het, in verband met de beschikbare hoeveel- leid benzine onvermijdelijk, dat. over October de toe wijzing van benzine belangrijk wordt ingekrompen. Pit zal in de eerste plaats op het personenverkeer leerkomen, maar ook bijvoorbeeld de departementale liensten. en het vrachtverkeer zullen zich met een [eringere toewijzing van motorbrandstof tevreden noeten zien te stellen. Een en ander om de brandstof lie er nog is zooveel mogelijk ten goede te doen ko nen aan vitale diensten en bedrijven, zooals brand- peer, destructiebedrijven e.d. Bij de toewijzing zijn ie verschillende belangen zoo nauwgezet mogelijk te len elkaar afgewogen en al is een zeker opsehud- llng onder personen, die thans nog rijden maar bin- lenkort daartoe niet meer in staat zullen, te ver vachten men moet er rekening mee houden, dat Ie Rijksverkeersinspectie in de eerste plaats de tapk leeft het meest vitale vervoer gaande te houden, ioodat reclames in het algemeen weinig zullen baten in op zijn hoogst overlast en stagnatie .teweeg kun- len brengen. Voor de binnen- en motorsleepvaart wordt de don- tere olie die zij in het algemeen noodig heeft ook ichaarscher, in alle geval is de grootste zuinigheid er nee geboden. Daarom zal men er nu ook voor de linnenvaart en de motorsleepvaart toe overgaan op •uimer, schaol dan tot dusver het geval is geweest ie toepassing van gasgeneratoren te bevorderen. Dit irobleem is voor de vaartuigen moeilijker dan voor loertuigen, maar men heeft met gasgeneratoren die >p vaartuigen kunnen worden gebezigd nu eenige naanden lang proeven gedaan en is thans wel zoo ier, dat er gasgeneratoren met redelijke bedrijfs- :ekerheid geconstrueerd kunnen worden. Daar de lerbouwing van een vaartuig op deze beweegkracht lanmerkelijker duurder is dan die van een voertuig, s het gewenscht gebleken, dat de overheid het be kijf te hulp komt. Door middel van de evenredige rrachtverdeeling en de organisatie voor de sleepvaart leeft men een overzicht van de schepen, welke er :ijn. Van deze zal worden nagegaan of zij geschikt lijn om verbouwd te worden en in tweede instantie of 'ij daarvoor in aanmerking kunnen komen. Zoo ja -.al de staat de verbouwing financieren in dezen 'viat de eigenaren van staatswege een generator in ■a koop krijgen. De afbetaling moet volgens vast- f Ide termijnen geschieden. Hiermee is tevens een t -borg geschapen voor doelmatige behandeling de installatie, want er komt deze bepaling bij, de eigenaar, die zijn generator goed behandeld -- l' ft, den aankoopprijs er van terug krijgt, degene, lï hem niet goed behandeld, resp. verwaarltposd ie-ft, niet. In de vakpers is hieromtrent reeds een oer rloopige mededeeling verschenen. Op het oogen- (i )l"c zijn er verschillende schepen In verbouwing, een vr.otorsfeepboot en eenige motorvrachtschepen met 'Ijsgeneratoren zijn reeds in de vaart. Het is bij dit stelsel onvermijdelijk, dat een aantal 'raehtschepen en ook sleepbooten stil komt te liggen. Wel zal men trachten de vrachtschepen, die geen tfgep voortbewegingskracht meer hebben zooveel mo- jelijk tot sleepen te vereenigen, maar van de dui- ienden vrachtschepen, die onze binnenvloot telt zul- en er toch naar alle waarschijnlijkheid vrij wat stil felegd moeten worden,mede omdat er onder zullen :ijn, die niet geschikt worden bevonden voor verbou- ving. Ten aanzien van de sleepvaart zal men verder ooveel mogelijk de stoomsleepbooten, die geen olie ioodig hebben, in het bedrijf houden. Ook bij deze égeling zal het vitale vervoersbelang op den voor grond staan. Uit de organisaties is een kleine com- nissie benoemd, die de noodige maatregelen zal heb- )en te nemen om een spoedig uitvoering aan de re- jeling te geven. Steun bloembollenhandel. In de „Staatscourant is opgenomen een beschikking lan den secretaris-generaal van het departement van landbouw en Visscherij tot het verleenen van steun lan bloembollentelers, bloembollenhandelaren, bloem- tollenveilingen en bloembollenexporteurs, door uit iet Landbouw-Crisisfonds een nader door hem vast e stellen bedrag ter beschikking te stellen van de lichting „Nederlandsche Sierteeltcentrale", gevestigd ij 's-Gravenhage. In deze beschikking is voorts de vijze van verdeeling van dezen steun aangegeven, erwijl ln dezelfde „Staatscourant" is opgenomen een Reglement garantie betalingen Export bloembollen- logst 1941". PROMOTIES BIJ DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Naar het ANP verneemt hebben met ingang can 1 October bij de Nederlandsche Spoorwegen menige belangrijke bevorderingen plaats. Deze be torderingen zijn de volgende. De heer G. F. H. Giesbergen, hoofdinspecteur, ad- lunct-chef van den dienst van vervoer wordt be- /orderd tot chef van den dienst van exploitatie. De heer W. R. Blankert, hoofdinspecteur, hoofd /an den mijndienst wordt bevorderd tot chef van Jen dienst van vervoer. De heer H. Goedhart, hoofdingenieur der tractie n de tweede hoofdgroep te Utrecht wordt bevor derd tot chef van den dienst van tractie. Ten slotte wordt ir. A .G. de Koningh, hoofd ingenieur, adjunct-chef van dienst, chef van mate riaal en werkplaatsen, bevorderd tot chef van den dienst van materiaal en werkplaatsen. Doodstraffen wegens misdrijven tegen de Duitsche weermacht. 's-GRAVENHAGE, 30- September. De weermachtsbevelhebber in Nederland deelt mede: „Een Duitsch Kriegsgerlcht moest wederom een zaak tegen de aanstichters van een in Neder land ontdekte sabotage- en spionnage-organisatie behandelen. De vier hoofdbeklaagden werden tot den dood veroordeeld. Aan drie van hen werd het vonnis met den kogel voltrokken, pe vierde werd wegens geestelijke minderwaardigheid *met levenslange tuchthuisstraf begenadigd. Een aantal andere beklaagden kreeg veeljarige vrijheidsstraffen". 's-GRAVENHAGE, 30 September. De weermachtsbevelhebber in Nederland deelt mede: „Een Nederlander, die een in dienst van de bezettende macht staanden Duitsch spoorwegbeambte zonder eenige aanleiding van achteren neergeschoten had, werd door een Duitsch Kriegsgericht ter dood veroordeeld. Het vonnis is met den kogel-ten uitvoer gelegd". De vlierbes. Thans, nu cr weinig bramen waren, in eere. Nu het door de mislukking van de bramenoogst et mogelijk was de gewone winterprovisie van bramensap aan te maken, zoeken vele bewoners der duinstreken naar een vervangingsmiddel. De eenige vrucht uit de duinen, die. hiervoor in aanmerking komt is de vlierbes en deze wordt er dan ook zeer veel voor gebruikt. De kleur van het ingekookte sap, is evenals dat van de bramen diep donkerrood. Ook de smaak is heel goed. Door toevoeging van een stukje pijpkaneel wordt deze belangrijk verhoogd. Een groot voordeel is. dat de vlierbessen veel min der suiker vragen, dan bramen. Een tweede bessensoort, die vooral door het zeer hooge vitaminen gehalte buitengewoon gesohikt is voor de consumptie, is de oranjebes van de duin doorn. Hoewel van deze vruchten ook een heel geu rig en. smakelijk bessensdp" is te bereiden, leenen zij zich toch beter voor het maken van marmelade. Tegenover het groote voordeel van het extra groote vitaminen gehalte, staat het nadeel, dat de bessen nogal zuur zijn, waardoor voor de hereiding veel suiker noodig is. Dit nadeel kan evenwel ondervan gen worden door het gebruik van een of andere che mische zoetstof. De smaak lijdt daardoor ternauwer- nood en het vitamine gehalte blijft volkomen gelijk. De vliegenplaag te Zandvoort. Een geluk b'ij een ongeluk. Onze correspondent te Zandvcort schrijft: De vliegenplaag, waaronder Zandvoort te lijden had, blijkt achteraf ook een zeer goede zijde te heb ben. De groene vliegensoort, die in zoo groot aan tal over Zandvoort neerstreek, blijkt een aartsvijand üijh van de gewone zwarte huisvlieg. Zoodra een gewone vlieg in de nabijheid van een groen exem plaar komt, schiet deze er op af en grijpt het slacht offer in het borststuk, waardoor deze bijna onmid dellijk verlamt en zich zonder verderen tegenstand uit laat zuigen. Hoewel de groene vliegen tengerder en kleiner zijn dan gewone vliegen werd het feit ge constateerd, dat een vijftal groene vliegen, die den eersten dag aan de vervolging ontsnapt waren, den volgenden dag de woonkamer geheel zuiverden van andere vliegen, die bij tientallen dood op de venster banken lagen. Wat eerst een plaag geleek, Wordt bij nadere ken nismaking haast een zegen. JONGETJE IN SLOOT GEVALLEN EN VERDRONKEN. Het tweejarige zoontje van den heer Haarman, hoofd der Christelijke school te Zwartsluis, is in een achter de woning gelegen sloot gevallen en verdronken. Welke bonnen zijn thans geldig? 28 Sept. t.m. 4 October: 37 Brood 4 rants. 37 Brood V2 rants. 37 Vleesch V2 raints, 37 Vl.waren 1 rants. 37 Melk I 1 3/4 L. 38 Reserve 3Vs K.G. van 7 Sept. t.m. 4 Oct.: 114 Algemeen 1 K.G. 115 250 gr. 116 500 gr. lts3? Bloem'/, rants. C Rijst 250 gr. C Havermout 250 gr. 117 Algemeen 250 gr. 118 250 gT. 119 100 gr. 34-35 36-37 {Brood of gebak 'Vleesch of vleesohwaren Melk Aardappelen Suiker Koffiesurrogaat >Jam Bloem, brood of gebak Rijst Havermout Havermout Gort Vermicelli of maïzena Kaas- 100 gr. van 25 Sept. t.m. 13 Oct.? 36-37 Boter 250 gr. 36-37 Vet 250 gr. Voorts: Petroleum: Bonkaart M en O (2 L.) tot 5 October, Zeep, Bon 120 en Bon C Zeep der Zeepkaarten P en Q tot 31 Oct., Scheerzeep Bon J (Textielkaart) t.m. 31 December. 5000 NAGEMAAKTE KOLEXBONNEN IN BESLAG GENOMEN. 'b-GRAVENHAGE, 30 September. De Haagsche afdeeling van den Centralen Opsporingsdienst is dezer dagen een belangrijke vervalschlng van kolen- bonnen op het spoor gekomen. Als resultaat daarvan konden worden aangehouden een 18-jarige typo graaf en diens 47-jarige vader, in wiens drukkerij beslag is gelegd op een electrische drukpers, een cliché en een zetproef voor het vervaardigen van valsche kolenbonnen, benevens eenige andere druk- kersbenoodigdheden. Het cliché was vervaardigd door een 25-jarigen typograaf. Eveneens werden de opdrachtgever, een 28-jarlge boekbinder en een drietal tusschenpersonen, die tal van bonnen in omloop hadden gebracht, in bewaring gesteld. In de drukkerij werden nog 5000 valsche kolenbonnen aangetroffen. (A.N.P.) SMUTS BENOEMD TOT VELDMAARSCHALK. BERLIJN, 1 October. (D.N.B.) De Engelsche nieuwsdienst meldde Dinsdagavond, dat generaal Smuts, de minister-president van de Unie van Zuid- Afrika, benoemd is tot veldmaarschalk. Duitsch weermachtsbericht Bommen op Hamburg. DU1TSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Luchtactie aan de Britsche kust HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 30 September (DNB) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Bij het'uitvoeren van operaties ten Oosten van den Dnjepr hebben Italïaansche troepen vrij sterke strijdkrachten van den vijand in de pan gehakt en hierbij verscheidene duizenden gevangenen gemaakt. In den Noordelijken sector van het Oostelijk front heeft een infanteriedivisie op 28 en 29 September een succesvollen aanval ondernomen op een taai verdedigde stelling. Zij veroverde hierbij stormenderhand 210 vijande lijke kazematten. Formaties van de luchtmacht bestreden doeltreffend transporten per trein in het gebied rondom Charkof en zetten de ver nieling van het spoorwegnet ten Oosten van Leningrad, alsmede van installaties der Moer- manskspoorlijn voort. In den strijd tegen Groot-Brittannië vernietigde de luchtmacht in den' afgeloopen nacht ten Oos ten van Great Yarmouth een vrachtschip van 8.000 b.r.t. en bracht in hetzelfde zeegebied uit een vrij groote formatie torpedojagers een der oorlogsschepen door bomvoltreffers tot zinken. Andere aanvallen waren gericht op de havenge bieden aan de Schotsche Oostkust en in het Zuid oosten van het eiland. In Noord-Afrika bombardeerden duikbom menwerpers overslagplaatsen en munitieopslag plaatsen in Tobroek. Gevechtsvliegtuigen be schadigden in de Middellandsche Zee een koop vaardijschip en schoten een Britsche bommen werper neer. De vijand Vloog in den afgeloopen nacht naar het Noord-Duitsdie kustgebied en drong met enkele vliegtuigen tot in de wijde omgeving van de Rijkshoofdstad door. Door het neerwerpen van bommen op woonwijken, voornamelijk in Hamburg, leed de burgerbevolking verliezen aan dooden en gewonden. De Britsche luchtmacht verloor gisteren en in den loop van dezen nacht in totaal elf bommenwerpers". DE STRIJD 'IN HET OOSTEN. De etendragcrs brengen het voedsel naar de kameraden in de voorste linies. Voorzichtig wordt een rivier gepasseerd. .(Foto Orbis-Holland) In het Leésmuseum te Amsterdam wordt deze week een gToote veiling van oude en moderne schilderijen, boeken en antiquiteiten gehouden. Tijdens de kijkdagen was er veel belangstelling. (Foto Pax-HollandDe Haan c) De onlusten in het Protectoraat. Er bestonden twee staatsvijandige groepeeringen. BERLIJN, 1 October. (V.P.B.) Uit de mede- deelingen van de protectoraatsregeering te Praag over de werkzaamheden van het standgerecht, dat tot nu toe 20 personen ter dood veroordeeld heeft, blijkt, dat in het Protectoraat twee staatsvijandige "groepen gesticht waren. De eene groep had zich het herstel van een zelfstandigen Tsjecho Slowaak- schen staat tot doel gesteld en de andere trachtte wapenen op te koopen en te verzamelen om deze in geval van een 'gewelddadig optreden tegen de Duitschers in te zetten. De leden dezer groepen bestaan deels uit hoogere officieren, waaronder zich ook enkele vroegere generaals bevinden en deels uit communisten. Bovendien hebben deze groepen daadwerkelijk hulp verleend aan vroegere Tsjechi sche officieren, die tot het Tsjechische legioen in het buitenland zijn toegetreden. In welingelichte Berlijnsche kringen wordt het optreden der Duit sche instanties beschouwd als een aangelegenheid der politici. Hieruit kan men concludeeren, dat de troepen nog geen groote activiteit ontwikkeld heb- en, daar anders ongetwijfeld scherpe politieke maatregelen getroffen zouden zijn. Voorts wordt te Berlijn nog verklaard, dat de breede massa der bevolking van het protectoraat geen deel genomen heeft aan de onlusten, welke het buitenland in het Protectoraat trachtte te verwekken, zoodat de be volking nauwelijks lijdt onder de door Duitschland getroffen maatregelen. De Tsjechische pers spoort tot bezonnenheid aan. HET ZILVEREN JUBILEUM VAN DEN HEER J. A. A. OCHTMAN. Gouden medaille van de gemeente Haarlem. Heden viert de heer J. A. A. Ochtman, directeur van het gemeentelijk Gas- en Waterbedrijf te Haar lem, zijn zilveren jubileum als directeur van het Gasbedrijf. Vanmorgen elf uur werd hij in de stem mig met groen en bloemen versierde oude raadszaal door B. en W., den gemeente-secretaris en hoofden van takken van dienst op treffende wijze gehuldigd. De Ned.f Vereeniging van Gasdirecteuren was ver tegenwoordigd door ir. J. P. Vader, voorzitter en directeur van het gasbedrijf te Rotterdam, en den heer P. Hijdelaar, secretaris. De burgemeester, de heer S. L. A. Plekker, ver tolkte uitvoerig de gevoelens van dankbaarheid van het gemeentebestuur .jegens den heer Ochtman. „De jubilaris kent men opvattingen over de taak van de ambtenaren", zei spreker. „In de eerste plaats zijn zij de dienaren van de gemeente; verder moeten zij oog en hart open hebben voor. de nooden der inwo ners. Welnu, de heer Ochtman heeft deze taak in alle opzichten begrepen." Spreker schetste de moei lijkheden, die de heer Ochtman reeds 25 jaar geleden moest overwinnen en waarvoor hij zich nu wederom geplaatst ziet. „Gelukkig bleek hij te zijn een goed kapitein, die zijn schip door de branding heen wist te helpen en nog altijd goed koers kan houden." De burgemeester hoopte, dat de jubilaris nog eenige jaren in rustiger vaarwater mag werken en bood hem als blijk van dank de gouden medaille van de stad Haarlem aan. Deze medaille Is speciaal ontworpen door den juwe lier W. Voet \yt de Anegang. Aan de eene zijde staan afbeeldingen van den kolengrijper, gashouder, bran dende gaspan en het wapen van Goes, de geboorte plaats van den heer Ochtman. Aan den anderen kant staat de inscriptie. De burgemeester wenschte ook de echtgenoote van den jubilaris geluk. Wethouder Mr. Dr. F. A. Bijvoet noemde den ju bilaris „vertrooster van de wethouders van Finan ciën", omdat hij er altijd voor heeft kunnen zor gen, dat het gasverbruik ook In moeilijke tijden steeds grooter werd. „Steeds ziet de heer Ochtman het moment, dat de bakens verzet moeten worden, om het bedrijf niet alleen op peil te houden, maar tot nog grooter bloei te brengen. Met argumenten en cijfers weet hij steeds aan' te toonen, dat het gasbedrijf onmisbaar is. Het is voor de burgerij van Haarlem een rustig gevoel, te weten dat de leiding van het gasbedrijf in zulke uitnemende handen is." Spreker prees de eerlijkheid, trouw, onkreukbaarheid en werkkracht van den heer Ochtman en liet ook diens echtgenoote in de huldiging deelen. -Mr. Th. A. Wesstra feliciteerde namens de hoofden van takken van dienst en de ambtenaren. Hij wensch te hem geluk met de verleende onderscheiding; „die ondergaan wij óók, omdat u één der onzen zijt. Aan den heer Ochtman is het te danken, dat de zaken van het gasbedrijf behoorlijk loopen. Hij Is voor ons allen het voorbeeld van iemand, die zich volledig aan zijn taak geeft." Ir. J. P. Vader bracht de gelukwenschen van de collega's over. „De heer Ochtman heeft altijd ge toond, een goed vriend en raadsman voor velen te zijn; zij hebben hem daarom ook om zijn eigenschap pen van hart. hoofd en geest leeren waardeeren. Hij kent zijn vak joor en door en heeft éen goed hart voor zijn personeel." Spreker riep ook voor de toe komst zijn steun in. De heer Ochtman dankte den burgemeester voor de mooie onderscheiding en waardeerende woorden, als ook voor die van de andere heeren. Hij dankte voor den steun en het vertrouwen steeds van het gemeente bestuur ondervonden en hoopte, die te mogen blijven genieten. HULDIGING DOOR HET PERSONEEL. Hedenmiddag zou de heer Ochtman op het kantoor van de gasfabriek door het personeel worden gehul digd. Hierbij zou .gesproken worden door de heeren Dr. A. I. den Hollander, ir. H- Hollaard, J. H, Stein- kamp, C. Baggerman, A. Stiphorst enz. Nederlanders. In den komenden winter zullen weer vele landgenooten een beroep op Winterhulp doen. Ook uw bijdrage Is voor het steunen onmis baar. Geeft daarom bij de dezer dagen te houden lijstencollecte naar vermogen! De oorlog ter zee. DE NELSON BESCHADIGD. BERLIJN, 30 September (DNB) De Erigelsch® berichtendienst deelt mede, dat het door Italiaan- sche torpedo vliegtuigen beschadigde slagschip de Nelson is geweest. BRITSCHE BODEMS BESCHADIGD. NEW-YORK, 30 Sept. (DNB) Het ministerie van Marine heeft'bekend gemaakt, dat de Britsche torpedobootjager Firedrake, en de Britsche hulp kruiser California voor reparaties in Boston op een werf zijn opgenomen. NEW-YORK. 30 Sept< zware kruiser Manchester (9400 b.r.t.) is naar een 30 September (DNB)De Britsche werf gebracht om geheel te worden nagezien. In de afgeloopen week werd ook het Britsche slagschip Resolution met hetzelfde doel naar een werf over gebracht. BERLIJN, 30 September (DNB) Eenheden der Duitsche marine hebben de laatste dagen her haaldelijk met groot succes doelen aan land in den Noordelijken sector van het Oostelijk front aange vallen. lie kruisers Leipzig en Emden beschoten Sovjet veld- en artilleriestollingen met goede uit werking. De strijd in de lucht. BERLIJN, 30 September. (D.N.B.) Een afdeeling licht luchtdoelgeschut ln den noordelijken sector van het Oostelijk front heeft tot dusver veertig vliegtui gen der Sovjets neergeschoten. Dg Finsche luchtafweer was ln de gevechten va* 28 en 29 September wederom succesvol. Gedurende beide dagen werden 18 Sovjets-vliegtuigen neerge schoten. DE DUITSCnE LUCHTMACHT IN ACTIE. BERLIJN, 1 October (D.N.B.) Vrij sterke forma ties van het Duitsche luchtwapen hebben ln den'nacht van 30 September op 1 October een belangrijke haven aan de Britsche Oostkust aangevallen. Volgens de eerste rapporten van teruggekeerde bemanningen werden verscheidene branden en ontploffingen waar genomen. Bovendien werden nog twee steden in Schotland gebombardeerd. Het Duitsche luchtwapen zette aan "het Oostelijke front zijn aanvallen ln alle sectoren met sterke for maties vport. Voltreffers op spoorwegknooppunten verwoestten vitale punten. Op eenige plaatsen kon het luchtwapen vijandelijke troepenconcentraties met succes aanvallen. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. BERLIJN, 1 October. (D.N.B.). Een vrij groot aan tal Engelsche bommenwerpers heeft vannacht steden aan de Duitsche Bocht en aan de Oostzee aangeval len» De op woonwijken geworpen brisant- en brand bommen veroorzaakten verwoestingen en beschadi gingen van woningen en eischten slachtoffers aan dooden en gewonden onder -de burgerbevolking. Af zonderlijke vliegtuigen dié Berlijn probeerden aan te vallen, werden door het luchtdoelgeschut zeer spoe dig genoodzaakt' terug te keeren. Een vijandelijk vliegtuig werd door de luchtafweer neergehaald. ITALÏAANSCHE SUCCESSEN. Stefani meldt, dat Italïaansche bommenwerpers succesvolle aanvallen hebben gedaan op de kaden en de reede van Tobroek en op de omgeving van Mersa Matroe. Ten Noorden van Solloem werd een Engelsche vrachtboot van 3000 ton getroffen. Een ander vlieg tuig schoot een vijandelijk toestel neer. Een rede van Cliurehill. Alliantie tusschen Engeland, de Sovjet-Unie en Iran. BERLTJN 30 September (D. N. B.) Naar de Engelsche berichtendienst meldt, heeft Churchill heden ln het La gerhuis verklaard, dat de Britsche en Amerlkaansche ge delegeerden bij hun besprekingen ln Moskou een duidelijk en volledig -overzlch hebben val hetgeen Engeland van nu af aan de Sovjet Unie maand voor maand kan geven. Churchill voegde hieraan toe. dat het Britsche volk „offers van zeer ernstigen aard" moet brengen om de Sovjet Unie ln staat te stellen als oorlogvoerende mogend heid te blijven bestaan. Churchill maakte vervolgens be kend dat binnenkort een „nieuwe en loyale alliantie" zal worden gepubliceerd, die door Groot Brittannlë en de Sovjet Unie met Iran wordt gesloten en waarbij Iran zich, aan de zijde van Engeland zal bevinden In de toe komstige ontwikkeling van den oorlog. Nadat de minister president het Britsche volk er tegen gewaarschuwd had van den winter een vermindering van den Dultschen druk te verwachten, zelde hij dat men zich moet voorbereiden op nog veel fellere gevechten dat tot dusver. Ten aanzien van de hulp aan Sovjet Rusland merkt* Churchill verder op: „Het Is alleszins mogelijk, dat het transportvraagstuk, eerder dan onze goede wil en onze gulheid uiteindelijk den begrenzenden factor vormt. Indien Engeland er al het grootste belang bij heeft, de Sovjet Unie zoo ver als mo gelijk Is te steunen, zoo heeft het tegelijkertijd ook andere belangen te behartigen, In vele opzichten, zijn de tegon- woordige problemen gelijk aan die van verleden Jaar, toen Engeland met bloedend harte weigeren moest de laatste nog overgebleven Jachteskaders ter hulpverlee ning naar Frankrijk te zenden. Chyrchill sprak verder ook over het Engelsche leger. HIJ gaf toe, dat Engeland nooit een leger had gehad, dat ln getalsterkte vergeleken kon worden met dc legers op het vasteland. Engeland zal ook nooit zulk een leger heb ben. „Met groote moeite", zoo zelde hij, „en veel tijd hebben wij thans een middelgroot doch zeer goed leger gevormd". Het Britsche leger heeft echter niet zulke her haalde en succesvolle ervaringen als het Duitsche leger gehad. Deze ervaringen bevorderen zeer zeker de kracht de weermacht. VERDUISTEREN van 19.17 tot 7.40 Maan 1 Oct. op 17.44, 2 Oct. ondor 4.1 i

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1