Haarlems Dagblad De strijd der pantserdivisies. 59e JAARGANG No. 17881 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat ?3, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12, Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PËEREBOOM, Heemstede DONDERDAG 2 OCTOBER 194Ï Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regel» 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meei 0.17&. Groentjes zie rubriek. Verpleging van lijders aan vallende ziekten. Christelijke Vereeniging te Haarlem bestaat 60 jaar. De Christelijke Vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekten bestaat op 29 De cember 60 jaar. Aanvankelijk bezat de vereeniging slechts een zeer kleine inrichting „Z<5ar" genaamd, in den tuin 'van Jonkvrouw A. Teding van Berkhout aan de Parklaan te Haarlem. Later werd de inrichting „Meer en Bosch" te Heemstede en „Sarepta" te Haarlem gebouwd, de eerste voor mannelijke, de tweede voor vrouwelijke patiënten. Tegen prijsopdrijving. Hooge boeten opgelegd. De manufacturier K. te Haarlem had kinderslob- broekjes verkocht of te koop aangeboden tegen een te hoogen prijs; hij had namelijk goederen, welke hij reeds op 9 Mei 1940 bezat bijgeprijsd naar evenredig heid van later aangekomen duurdere zendingen. De Prijzenbeschikking 1940 no. I staat dit niet toe. De Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Amsterdam veroordeelde K. derhalve tot een boete van f 40. De firma Z. te Haarlem, een grossierderij in groen ten, had aan kleinhandelaren snijboonen geleverd te gen te hooge prijzen De Inspecteur legde hiervoor f 100 boete op. De winkelier M. P. te Haarlem, die zich schuldig had gemaakt aan een veel voorkomende overtreding, nl. boter zonder bon tegen een te hoogen prijs ver- koopen, weid veroordeeld tot f 140 boete. MOZAÏEK VAN ANTON MOLKENBOER. De bekende kunstenaar Anton Molkenboer heeft een mozaïek ontworpen en uitgevoerd, dat Zon dag 5 October a.s. in de bekende Kathedraal „St. Bavo" te Haarlem zal worden onthuld en in gewijd. Op de foto Het Maria Vrede Mozaïek van Anton Molkenboer. (Foto Schimmelpennmgh/Klein) Teleurgestelde wachtenden. De. N.Z.H. heeft medegedeeld dat met ingang van 1 October verschillende vaste halten zouden vervallen, zoowel op de lijnen HaarlemHeem stede als HaarlemLeiden. Deze maatregel moest genomen worden om tot stroombesparing te kom<?n. Beperking van halte^ is daarvoor van veel belang want juist het remmen en weer aanzetten van tramwagens eischen veel stroom. Nu bleek Woens dag evenwel dat nog vrij veel passagiers aan de opgeheven halten stonden te wachten. Zij herinner den zich blijkbaar de aankondiging niet meer. Het zou evenwel beter geweest zijn als de tramdirectie de oude halte-bordjes had laten vervangen door de aanwijzing „opgeheven halte". Dan zouden er geen teleurgestelde-wachtenden zijn geweest. JDe leeslust blijft. Statistiek der Haarlemsche Bibliotheek. Uit de statistiek van de Haarlemsche Openbare Lees zaal en Bibliotheek blijkt dat de Haarlemmers ook over de maand September hun verhoogde leeslust hebben behouden. Op het Prinsenhof In het Huis ter Zaanen werden in die maand niet minder dan 15296 boeken uitgeleend, tegen slechts 11671 in September 1940. Een vermeerdering dus van meer dan 30%! Het bezoek aan de leeszalen is daarentegen vezmln- derd. In de leeszalen op het Prinsenhof kwamen nu 4613 bezoekers, tegen 5775 in September 1940. De leeszaal in het Huis ter Zaanen is zooals men weet tijdelijk gesloten. De Dreef te Haarlem. Raadsbesluit tot verbetering gehandhaafd. De raad der gemeente Haarlem heeft in Augustus 1940 f 63.500 uitgetrokken voor verbetering van de Dreef, een der hoofdwegen van de stad. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland keurden dit besluit niet goed op grond dat een algeheele reorganisatie van de wegindeeling in het voornemen lag. In verband met den zeer zorgwekkenden toestand, waarin de finan ciën dier gemeente thans verkeeren, meenen Gede puteerden, dat alleen strikt noodzakelijke uitgaven dienen te worden gedaan, onder welke zij de onder havige niet rangschikken. De gemeente is van dit besluit In beroep gekomen, aanvoerende dat de verkeersverbeteringen, welke ge volg van uitvoering van het plan zouden zijn, groote beteekenis hebben. De gemeente acht den thans be- Btaanden toestand gevaarlijk voor de inwoners en het doorgaande verkeer. Op dit beroep beslissende heeft de Secretaris-gene raal van het departement van Binnenlandsche Zaken bepaald, dat de uitvoering van bedoeld plan zoo urgent en van zoo groot belang voor de gemeente Haarlem is te achten, dat, al is de geldelijke toe stand der gemeente zorgelijk, de bedoelde uitgave gerechtvaardigd mag heeten. De Secretaris-generaal heeft op dien grond het be sluit van Gedeputeerde Staten vernietigd en het raadsbesluit alsnog goedgekeurd, dit in overeenstem ming met het advies van den Raad van State. (A.N-PJ HET JUBILEUM VAN DEN HEER J. A. A. OCHTMAN. Huldiging door het personeel. Woensdagmiddag werd het personeel van het ge meentelijk gasbedrijf te Haarlem in de gelegenheid gesteld, gelukwenschen aan te bieden aan den direc teur den heer J. A. A. Ochtman, die zijn zilveren jubi-* leurn vierde. Deze huldiging had plaats ten kantore van het bedrijf, dat smaakvol met groen en bloemen versierd was. Het eerst werd het woord gevoerd door Dr. A. I. den Hollander, adjunct-directeur. Hij merkte op, dat het heele personeel bevreesd was geweest, dat deze huldiging wegens een ongesteldheid van den jubilaris niet door zou kunnen gaan, maar geluk kig was die vrees ongegrond. Spreker zei, dat de heer Ochtman in deze 25 jaar zijn volle kracht gege ven heeft aan het algemeen belang het bedrijf en het personeel. „Het was het personeel van Gas- en Wa terbedrijf steeds een genoegen met u t«f mogen sa menwerken; het draagt u een goed hart toe. Het kent uw sterk ontwikkelden zin voor redelijkheid, want u toont altijd een open oor voor de meeningen en opi nies van anderen. Verder hebt -u een groot gevoel voor rechtvaardigheid, wat vooral bij promoties blijkt. En wat werklust, doorzettingsvermogen en energie betreft, bent u voor ons allen een lichtend voorbeeld. Het personeel zal uw bezielend voorbeeld steeds voor oogen houden en het hoopt, nog lang op uw compas voort te mogen varen." (Applaus). De heer J. H. Stelnkamp bood namens de af deeling technische ambtenaren de gelukwenschen aan. „Ik weet dat u een tegenstander bent van holle frasen en overbodig eerbetoon, maar toch wil ik op een paar van uw eigenschappen de aandacht vestigen, namelijk op uw grooten werklust, die u ln staat stelt, u voor honderd procent aan uw bedrijf te geven. U hebt een afkeer van halfheid; daarom eischt u niet alleen van u zelf maar ook van het personeel den vollen persoon. En we zijn u ook erkentelijk voor de buitengewoon aangename en correcte wijze, waar op u de ondergeschikten tegemoet treedt. Namens de afdeeling Fabricage wensch Ik u en mevrouw van harte geluk." De heer J. H. F. B a a.r s sprak namens de afdeeling Distributie. „Ook dit personeel leeft van harte met dit jubileum mee, omdat u belangstelling ..toont voor alle deelen van het bedrijf, waardoor een hech te band is ontstaan. Met al uw energie hebt u ge worsteld, om het bedrijf door de moeilijkheden heen te helpen en tot bloei te brengen. Wij voelen ons gesteund door uw krachtig beleid." De heer C. B a g g r m a n, de boekhouder, fele- clteerde namens de afdeeling administratie. Hij gaf uiting aan de dankbare gevoelens, die het personeel jegens den directeur koestert. „Bij u gin gen de belangen van de gemeente en het bedrijf boven alles. Ik hoop, dat u het bedrijf tot nog grooter bloei zal weten te brengen." De heer A. Staphorst voerde het woord na mens de afdeeling Haarlem van den Ned. Bond van personeel in Overheidsdienst. Deze wees ook op de aangename omgangsvormen van den jubilaris, wat bij elk belangrijk onderhoud met vertegenwoordi gers van dezen bond bleek. „De belangen van het personeel zijn bij u ln goede handen en daar Is ook onze organisatie u dankbaar voor." De heer W. J. d e M i k, de oud-boekhouder, noem de het een bijzonder voorrecht, hier even het woord te mogen voeren. „U hebt dit bedrijf gemaakt tot ean modelbedrijf. Dit succes hebt u bereikt omdat u de letters van het woord „G.A.S." tot uw devies hebt gemaakt, namelijk: Getrouw, Arbeid, Succes. Dat is uw wapen geworden." Ir. A. Ho II aard bracht de gelukwenschen over van het personeel van het Waterbedrijf. Hij vond het goed, om na-een werkzaamheid van 25 jaar eens even stil te staan en te kijken naar de bereikte resul taten, ,,U hebt reeds vele jubilarissen toegespro ken; daarom is het billijk, dat u ook de andere zijde van de medaille eens leert kennen." Spreker prees het beleid, dat de heer Ochtman ook hij het Water bedrijf toonde; „ook dit personeel wenscht u in de u nog resteerende jaren van uw werkzaamheid nog veel succes toe." De heer J. G. R lj k e b o e r sprak tenslotte namens het personeel van het G.E.B. „Ook dit personeel koes tert gevoelens van oprechte bewondering voor wat u tot stand hebt gebracht. Het acht het een groot voorrecht, met u te mogen samenwerken.'" Alle sprekers lieten hun woorden van prachtige bloemstukken vergezeld gaan. De heer Ochtman dankte voor de hem ge brachte hulde. „Ik koesterde het snoode voorwerpen, dezen dag onopgemerkt te laten voorbijgaan, maar men heeft mij er attent op gemaakt, dat dit niet mocht. Ik heb toen ingezien, dat ik op den verkeer den weg was en ben van de dwalingen mijns weegs teruggekomen. En daar heb ik geen spijt van, want ik ben getroffen door de wijze waarop u mij van daag met vriendelijke woorden en bloerqen tege moet bent getreden. Ik heb echter niet alléén het bedrijf tot bloei gebracht; dat kon alleen met de medewerking van allen. En die heb ik in ruime mate mogen ondervinden; daarvoor ben ik u dankbaar. Ik hoop, dat ik in de paar jaren die mij misschien nog resten dat ik als directeur werkzaam mag zijn, van u denzelfden steun mag blijven genieten." DE RECEPTIE. Zeer vele Ingezetenen van Haarlem en andere ge meenten maakten daarna van de gelegenheid ge bruik, den heer Ochtman te feleciteeren, o,a. de heeren A, de Wit, directeur van het Gas- en Water bedrijf te Yeisen; lr. W. J. A. Duynstee, directeur van het Gas- en Waterleidingbedrijf te Heemstede; P. Jongepier, directeur van dezelfde bedrijven te Bloemendaal; H. J. de Groot, directeur van het Gasbedrijf te Beverwijk; ir. W. Mensert, directeur van het Provinciaal Waterleiding bedrijf; Jhr. J. Röell, directeur der N.Z.H.T.M.; ir. W. J. Burgersdijk, oud-directeur van deze maatschappij; ir. H. J. M. Bekkers, directeur der N.V. Fabr. van rijtuigen en spoorwagens J. J. Beijnes; P. C. André dè la Porte. tevens als secretaris van het departement Haarlem van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel; Mevr. M. B. RobbersTen Oever, namens de afd. Haarlem van de Ned. Ver. voor Huisvr.; vertegenwoordigers van de directie der Hoogovens, van bestuur en di rectie van Coopra te Rotterdam, van de Steenkolen- handelsvereeniglng te Utrecht: Mr. J. N. J. E. Heer- kens Thijssen, oud-wethouder; E. H. Tenckinck, oud-commissaris van politie: B. F. Enschedé directeur der N. V. Graf. Inrichting Joh. Enschedé en Zonen; Ph. A. Mees, hoofdredacteur Opr. Haarl. Crt; R. W. P. Peereboom, hoofdredacteur van Haarlem's Dagblad; J. de Breuk Lzn.; Mr. Dr. W. P. Vis,; J. Reus, zoon van wijlen den directeur van het G. E. B.; E. H. Krelage; C. C. M. van Hees, oud directeur Stadsschouwburg; Ir. H. F. Ott de Vries, chef der Centrale Werkplaats; notaris Joh. Wild schut; vertegenwoordigers van de Brandstoffen- commissie van'het Rijkskolenbureau. Verder vele brandstoffenhandelaren, loodgieters- en fitterspa- troons. De commissaris van politie, de heer A. W. van der Burgt, die door ambtsbezigheden verhinderd was, had een schriftelijken gelukwensch gezonden. Distributie van gesmolten rundvet. 's-GRAVENHAGE, 2 October. De secre'taris-gene- raal van het departement van landbouw en visscherij deelt het volgende mede: Hoewel destijds duidelijk is medegedeeld, dat houders van vetkaarten. die op bon „39" van deze kaarten gesmolten rundvet wilden betrekken, deze bonnen bij hun slager dienden in te leveren, is gebleken, dat velen deze bonnen bij hun winkelier in vleeschwaren of kruidenier ingeleverd hebben. Dit is ten eenen male onjuist, daar deze laatste categorieën van per sonen in geen geval voor toewijzingen voor rundvet in aanmerking komen. Derhalve wordt ,er nogmaals nadrukkelijk op ge wezen. dat nu de met „39" genummerde bonnen van de vetkaarten uitsluitend bij den slager dienen te worden ingeleverd. Kolenslik. 's-GRAVENHAGE, 1 October. Gedurende het tijdvak van 1 October 1941 tot en met 31 December 1941 geven de met „05 H.K.", „06 H.K." en „07 H.IC." gemerkte bonnen als bedoeld in artikel 2, lid 1, onder A. van de vaste brandstoffendistributiebeschikking 1940 3, recht op het koopen van 10 H,L. kolenslik. (A.N.P.). Welke bonnen zijn thans geldig? van 28 Sept. t.m. 4 October: 37 Brood 37 Brood 37 Vleesch 37 VI .waren 37 Melk I 38 Reserve 4 rants. Vz rants. Vs rants. 1 rants. 1 3/4 L. 3»/2 K.G. van 7 Sept. t.m. 4 Oct.: 114 Algemeen 115 116 34-35 36-37 C Rijst C Havermout 117 Algemeen 118 119 I - 1 K.G, 250 gr, 500 gr. Bloem Vs rants. 250 gr. 250 gr. 250 gr. 250 gr. 100 gr. 100 gr. (Brood of gebak (Vleesch of V vleeschwaren Melk Aardappelen Suiker Koffiesurrogaat Jam Bloem, brood of gebak Rijst Havermout Havermout Gort Vermicelli of maïzena Kaas van 25 Sept. t.m. 13 Oct.: 36-37 Boter 250 gr. 36-37 Vet 250 gr. Voorts: Petroleum: Bonkaart M en O (2 L.) tot 5 October, Zeqp Bon 120 en Bon C Zeep der Zeepkaarten P en Q tot 31 Oct., Scheerzeep Bon J (Textielkaart) t.m. 31 December. Dansen in het openbaar. •s-GRAVENHAGE. 2 October. De „Höhere S.S. und Polizeifiihrer" en commissaris-generaal voor de Veiligheid maakt bekend: Om allen twijfel weg te nemen wijs ik er op, dat onder de in alinea 1 van mijn officieele mededeeling van 26 Juni 1941 genoemde openbare dansgelegen- heden, het geheele dansvermaak ook van vereeni- gingen en besloten gezelschappen verstaan moet wor den. Uitsluitend zijn toegelaten het geven van danslessen alsmede het houden van oefenavonden en bal, voor zoover beperkt tot personen, die werkelijk aan de danslessen deelnemen, vermeld staan in de admi nistratie van- den dansleeraar en in het bezit zijn van een leerlingenkaart. waarop staat aangegeven, dat de houder het lesgeld voor den loopenden cursus aan den dansleeraar heeft betaald. Bekendmaking, 's-GRAVENHAGE, 2 October. Het Rijkscommis sariaat maakt bekend: De Commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie heeft op grond van art. 3 van de verordening no. 108'40 (vierde verordening óver bijzondere bestuurs rechtelijke maatregelen) alsmede op grond van art. 4 alinea 1 der verordening no. 3/40 over de uitoefening der regeeringsbevoegc^jieden in Nederland tot burge meesters benoemd: Den ambtenaar van den burgerlijken stand' te Val kenburg en vroegere burgemeester te Schin op Geul, den heer J. H. Ruypers, tot burgemeester van Rooste ren, Grevenbicht en Obbicht-Papenhoven. Mr. C. A. F. Kalhorn, advocaat te Velp, tot bur gemeester van Rheden, den heer P. C. van Dieren- donck,- gepensionneerd kapitein te Bloemendaal, tot burgemeester van Ede, en den heer A. Th. A. Paro, gemeente-ambtenaar te Eindhoven, lot burgemeester van Incuyk. Algemeen Importbureau in Ned.-Indië opgericht. Controle op den Invoer en de prijzen. SJANGHAI, 1 October. De Ned.-Indische regee ring heeft eenigen tijd geleden reeds besloten maat regelen te nemen om den invoer van producten, welke voor het bedrijfsleven van primair belang zijn, voor de toekomst in leder geval te verzekeren. Na dat aanvankelijk deze controle zich tot enkele produc ten beperkt had, is deze thans tot den geheelen in voer van Ned.-Indië uitgebreid. Door de oprichting van het Algemeen Importbureau, waartoe de Ned.- Indische regeering heeft besloten, wordt zij thans ook organisatorisch volkomen verzekerd. Het was namelijk in de afgeloopen maanden ge bleken, dat het controleeren van den invoer via de particuliere ondernemingen tot groote moeilijkheden leidde. Het thans opgerichte Algemeen Importbureau heeft van de Ned.-Indische regeering vergaande vol machten ontvangen en is praetisch bevoegd eiken in voer van producten in Ned.-Indië streng te contro leeren. Deze controle bepaalt zich nl. niet alleen tot den toekomstigen invoer, doch in even groote mate tot de in de afgeloopen maanden reeds ingevoerde goederen. De particuliere ondernemingen hebben nl. mededeeling ontvangen, dat zij verplicht zijn een vol ledige opgave In te dienen van alle aanwezige voor raden, alsmede van de prijzen, welke daarvoor be taald werden. Zonder de toestemming van het Bu reau zullen de ondernemingen niet vrij over de aan wezige goederenvoorraden mogen beschikken, Deze maatregel werd genomen om prijsopdrijving tegen te gaan. Aan de hand van de aan het bureau verstrekte gegevens kan thans nauwkeurig worden bepaald, welke prijzen voor den afzet in het binnenland mo gen gelden. Er zal streng de hand aan worden ge houden dat niet boven de toegestane maximumprij zen wordt verkocht. Voorts zal het Algemeen Im portbureau nauwlettend toezien, dat van de aanwe zige voorraden geen goederen worden doorgevoerd, welke voor het verbruik of voor de binnenlandsche industrieën van beteekenis zijn. In dit bureau hebben een aantal hoogere regeerings- ambtenaren zitting genomen. Tevens zijn een "aantal inlanders als adviseurs tot Het bureau toegetreden. De Ned.-Indische regeering heeft tenslotte nog aan het genoemde bureau de bijzondere opdracht ver strekt plannen te ontwerpen voor een vervanging van den uitgevallen Invoer van Japansche producten door zoo mogelijken invoer van die producten of van ver- vangingsstoffen uil andere landen. (Europa Press). DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Bommen op Duitsche steden. Aanvallen op de Britsche Oostkust HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 1 Oct. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „De aanvalsoperaties ten Oosten van den Dnjepr verloopen, evenals voorheen, succesvol. Ten Oosten van Dnjepropetrowsk veroverde een pantserdivisie in een verrassenden aanval verscheidene vijande lijke batterijen. Ten Noorden hiervan stiet een andere pantserdivisie op vijandelijke pantserstrijd krachten en vernietigde 45 van de 80 Sovjet pant serwagens. De rest werd op de vlucht gedreven. Gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 30 September op 1 October militaire installaties in Moskou aangevallen. In den strijd tegen Groot-Brittannië bombardeer de een vrij sterke formatie gevechtsvliegers het scheepsbouwcentrum Newcastle. In doek en werf- Installaties ontstonden talrijke branden cn zware ontploffingen. .Andere luchtaanvallen waren gericht op voor den oorlog belangrijke inrichtingen aan de Britsche Oostkust en in Schotland. Een koopvaar dijschip van 1500 b.r.t. werd tot zinken gebracht. In Noord-Afrika vielen Duitsche gevechtsvliegtui gen op 30 September mpt goede uitwerking Britsche tentenkampen bij Tobroek aan. Britsche bommenwerpers wierpen in den afge loopen nacht brand- en brisantbommen op woon wijken in verschillende steden aan de Duitsche Bocht en aan de Oostzeekust. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. Verschei den woonhuizen werden vernield of besQhadigd. En kele vliegtuigen, die Berlijn trachtten aan te val len, werden tot omkeeren gedwongen. Nachtjagers, luchtdoelgeschut en de artillerie van de marine schoten drie vijandelijke vliegtuigen neer. De strijd in de lucht. ITALIAANSCH SUCCES. ROME, 1 Oct. (Stefani). Uit de operatiezöne wordt gemeld, dat Italiaansche bommenwerpers de vijandelijke actie te Tobroek hebben belemmerd door met zichtbaar resultaat opslagplaatsen van oor logstuig, batterijen luchtdoelgeschut, troepenconcen traties en auto's te bombardeeren. DUITSCHE SUCCESSEN BERLIJN, 1 Oct. (D.N.B.) Vanmiddag zijn, voor zoover tot nog toe bekend, vier van de Engelsche vliegtuigen, die het Kanaalgebied naderden, door Duitsche jagers zonder eigen verliezen neergescho ten. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben vandaag een vijandelijke vrachtboot van 2000 ton in een haven van de Faröer tot zinken gebracht. Kleine Duitsche patrouillevaartuigen hebben Maandag in de Finsche Golf twee Sovjet-patrouille vaartuigen aangevallen. Het eene schip moest fel brandend blijven liggen, het andere hulde zich in nevel, maar werd-eveneens buiten gevecht gesteld. ENGELSCHE AANVALLEN OP HOSPITALEN. BERLIJN, 1 Oct. (D.N.B.) Het D.N.B. verneemt van bevoegde zijde: De Britsche luchtmacht zet haar aanvallen op hospitalen voort. Nadat de hospitaal gebouwen der Italiaansche troepen in Noord Afrika en de eveneens met het Roode-Kruisteeken duidelijk aangegeven hospitaal-gebouwen in Bardia reeds drie maal door Britsche vliegers met bommen waren be stookt, hebben Engelsche bommenwerpers den 28stén September een hospitaal op het eiland Rhodes aan- fevallen en het dak, dat het Roode Kruisteeken roeg, beschadigd. ITALIAANSCHE AANVALLEN OP MALTA. BERLIJN, 1 Oct. (D.N.B.) Het D.N.B. verneemt van militaire zijde: De Italiaansche luchtmacht heeft in den nacht van 28 op 29 September en den daarop volgenden dag onieuw de havenwerken van La Va- letta op Malta en militaire doelen op het eiland Gozo bü Malta aangevallen. Deze aanval had goed sueces. Er werd daarbij ook een Engelsch ravitail- leeringsschip in de nabijheid van Malta getroffen. DUITSCHE AANVALLEN OP ENGELSCH KUSTGEBIED. BERLIJN, 1 October. (D.N.B.) In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft een vrij hevige aanval op het Noordoostelijke kustgebied plaats gehad, zoo meldt het Britsche ministerie van Luchtvaart in het offi cieele communiqué. De Engelsche nieuwsdienst meldt nog, dat aanzienlijke schade is aangericht en dat er eenige slachtoffers te betreuren vallen. Associated Press meldt, dat vannacht vijf Noord oostelijke Britsche steden door het Duitsche luchtwa- pen urenlang zijn aangevallen. De schade is aanzien lijk. Er is een aantal groote branden uitgebroken. United Press meldt: Men vreest, dat de materieele schade en de verliezen aan menschenlevens hooger zijn dan men eerst had aangenomen. Enkele plaat sen zijn kort maar hevig bestookt. Een ander bericht meldt, dat vooral Newcastle zwaar bestookt is, als ook Aberdeen, Hull en Rams- gate Amerika en de oorlog. DE AMERIKAANSCHE NEUTHALITEITSWET. NEW-YORK, 1 October (D.N.B.) Hull heeft na zijn bespreking met Roosevelt te kennen gege- en, dat de wijziging der neutraliteitswet het voor naamste onderwerp van bespreking was geweest, zoo meldt de New-York Times uit Washington. De wet zal waarschijnlijk in dien zin worden gewijzigd, dat het aan schepen der Vereenigde Staten veroorloofd zal zijn oorlogsmateriaal voor Engeland of" direct In de havens der oorlogvoerende landen of ln de ge vechtszones af te leveren, waar het met het meeste effect tegen de spllmogendheden kan worden ge bruikt. Verder bestond het voornemen dergelijke Amerilcaansche schepen te bewapenen. De afleve ring van Amerikaansch oorlogsmateriaal wordt dan een vast onderdeel van het programma tot hulpver leening aan Engeland. De New-York Herald Tribune schrijft dat Huil Roosevelt verslag heeft uitgebracht over de jong6te onderhandelingen tusschen de Vereenigde Staten en Japan. De verhouding tusschen deze belde landen werd minder goed. Een der voornaamste punten van geschil bestond ln het lidmaatschap van Japan van het Driemogendhedenverdrag. De ambtenaren in Washington zien geen mogelijkheid tot overeen stemming, zoolang Japan lid is van het Driemogend hedenverdrag. Voor welke moeilijkheden de Duitsche soldaten bij hun opmarsch in het Oosten komen te staan, toont deze weg in Oost-Karelië, welke in een erbarmelijken toe stand verkeert. Dergelijke hindernissen vermogen echter niet den opmarsch te stuiten. (Orbis-Holland), Vay het Oostelijk front. LANDINGSPOGING DER SOVJETS AFGESLAGEN. BERLIJN, 1 October (DNB) Aan den oever van het Ladogameer ten Zuidoosten van Schlüs- selburg hebben de bolsjwisten op 30 September lan dingspogingen ondernomen. De actie der Sovjets werd door de soldaten van de hier gelegerde Duit sche divisie bijtijds opgemerkt en verijdeld. De bolsjewisten werden met zware verliezen afgesla gen. DE STRIJD IN DEN CENTRALEN SECTOR. BERLIJN, 1 October (DNB) Tijdens de voor bereiding en gedurende den afloop van den reus- achtigen vernietigingsslag ten Oosten van Kief zijn, naar aan het DNB wordt gemeld, ook in de andere sectoren van het front in het Oosten succesvolle gevechten geleverd. Ook deze afzon derlijke gevechten verliepen, zooals tevoren was voorzien, stelselmatig. Zoo werden in den centralen sector van het front alleen bij plaatselijke gevechts handelingen van 6 Augustus tot 27 September 91.752 Sovjet soldaten gevangen genomen en 1044 Sovjet pantserwagens en 302 stukken geschut buitgemaakt. DE AANVALLEN OP MOSKOU BERLIJN, 1 Oct. (D.N.B.) Duitsche gevechts vliegtuigen hebben, naar het D. N. B. verneemt, hun aanvallen op Moskou ook in den nacht op 1 October met succes voortgezet. Talrijke militaire doelen en ravitailleeringsinstallaties der Sovjethoofdstad kre gen bomtreffers. VORDERINGEN DER FINNEN. BERLIJN, 1 Oct. (D.N.B.) Van militaire zijde wordt aan het D. N. B. gemeld: Aan het front tus schen Ladoga- en Onegameer maakten Finsche troepen in zware gevechten den 30sten September opnieuw goede vorderingen. In het gevechtsgebied van een Finsche divisie werden twee Sovjetbataljons volkomen vernietigd. Vierhonderd gevangenen vie len daarbij in Finsche handen. Tijdens een tegen aanval op een andere plaats, die geen succes had, verloren de Sovjets 200 gevangenen en lieten z\j drie maal zooveel dooden op het slagveld achter. Een an dere divisie sloeg den 30sten September sterke te genaanvallen met succes af. Voor de Finsche stel lingen bleven meer dan vierhonderd gevallen Sov jetsoldaten liggen. Een Finsch legerkorps behaalde de laatste dagen tijdens zware gevechten, waarbij hardnekkig tegenstand werd geboden, nieuwe ter reinwinsten. In het gebied van dit corps werden tot nu toe 2000 gevallen Sovjetsoldaten geteld. In het noorden van het front dwong het gestadige op dringen der Finsche troepen de bolsjewisten om hun stellingen naar achteren te verleggen. Hier verloren de Sovjets meer dan 500 dooden. DE STRIJD TEN NOORDEN VAN DNJEPROPETROWSK. BERLIJN. 1 Oct. (D.N.B.) Van militaire zijde* verneemt het D.N.B.: Tijdens den vernietigingsslag in het gebied ten Noordoosten van Dnjepropetrowsk drong een Duitsch regiment pantserwagens in het centrum der tangvormig omsingelende Duitsche en Italiaansche afdeelingen op verrassende wijze naar voren op de plaats waar de beide legers van de tang zich ver- eenigden en verdeelde aldus het omsingelde gebied. Op hetzelfde moment joegen de afdeelingen van de Duitsche en Italiaansche legers telkens nieuwe wig gen in de massa der bolsjewisten, die onder den in druk van het optrekken der pantserwagens in ver warring waren geraakt. De bolsjewistische troepen massa's werden opgerold en reusachtige hoeveelhe den vernield oorlogsmateriaal, duizenden lijken en lange stoeten gevangenen vormden een aanwijzing van de hevigheid van den slag, waarin drie Sovjet- divisies werden vernield. De handelsbetrekkingen Ned.-Indië—Japan, TOKIO, 1 Oct. (United Press). De woordvoerder van de regeering Isjii heeft verklaard dat de Japan sche consul-generaal te BBtavla bezig is de hervatting der handelsbetrekkingen tusschen Nederlandsch- Indië en Japan, welke door beide regeeringen wordt gewenscht, stap voor stap en geval voor geval voor te bereiden. Er zijn echter moeilijkheden te over winnen. De oorlog ter zee. SOVJETVAARTUIGEN VLUCHTEN IN TURKSCHE WATEREN ANKARA, 1 October (D.N.B.) Tot dusverre hebben zes bolsjewistische koopvaarders uit de Zwarte Zee een toevlucht gezocht in Turksehe wa teren. Eenige dezer schepen hebben een ligplaats toegewezen gekregen in de Golf van Ismit. SOVJET OORLOGSSCHEPEN BESTOOKT BERLIJN. I Oct. (D.N.B.) De zwaarste Duit sche artillerie heeft op 30 September opnieuw met succes het in de haven van Kroonstad liggende Sov jet slagschip „Octobqjrevolutie" beschoten. Dit slag schip, dat in de afgeloopen dagen herhaalde malen door Duitsche granaten zwaar werd beschadigd, kreeg verscheidene nieuwe treffers. In de haven van Oranenbaum werd een Sovjet kruiser met succes beschoten. De zware Duitsche artillerie heeft op 30 September de havenwerken van Oranienbaum beschoten, waar een groote ont ploffing en een uitgebreide brand waargenomen werden. BERLIJN. 1 October. (D.N.B.) Op 30 September hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen voor de Schot- sche Oostkust een koopvaardijschip van 1500 ton tot zinken gebracht en een haven op de Faroër-eilanden met bommen bestookt. Duitsche duikbootjagers en patrouillevaartuigen 4fcebben gisteren boven het Kanaal drie Britsche bom menwerpers neergeschoten. DE NELSON NAAR GIBRALTAR. ALGECIRAS, 1 Oct. (D.N.B.) Naar uit goede bron wordt vernomen, is het Britsche slagschip Nel son voor herstellingen naar Gibraltar gesleept. Het vertoonde beschadigingen aan achtersteven en stuur boord beneden de waterlijn. Ook werd een kruiser met beschadigingen boven de waterlijn binnenge sleept. Gewonden werden van de schepen naar den wal overgebracht. VERDUISTEREN van 19.17 tot 7.42 Maan 2 Oct, op 16.12 ondw 5 Oct 5.28

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1