BOLS Vogelhulp. LANGS DEN WEG. (jKunst w £ettecen TOBIAS Bach-Concert AGENDA HAARL. DAGBLAD, Donderdag 2 Oct. 1941 De aangifte voor de Inkomsten belasting. Uiteenzetting van Hoofdinspecteur C. M. Moolenburgh, Voor de Middenstandscentrale voor Haarlem en Omstre ken hield de hoofdinspecteur der Directe Belastingen de heer C, M. Moolenburgh gisteravond ln rest. Brinkmann, Groote Markt te Haarlem een lezing over het Invullen van het aangifteformulier voor de inkomstenbelasting. De heer Th. S. J. Hooy voorzitter van de Middenstands centrale voor Haarlem en Omstreken heett.e den heer Moolenburgh hartelijk welkom en verheugde zich over de drukke opjcomst van de leden. Hierna nam de heer Moo lenburgh het woord. Het voornaamste verschil van de nieuwe inkomstenbelas ting met de oude Inkomstenbelasting (wet van 1914) ls wel de overgang van de bronnentheorie naar het reëele stel sel. Niet alles wat iemand verrijkt behoort tot het inkomen. Erfenissen, legaten, loterijprijzen en sportprijzen van ama teurs behooren niet tot het inkomen. Wel tot het inkomen behoort al datgene dat: 1. opbrengst ls van onderneming of arbeid; 2. opbrengst is van vermogen; 3. behoort tot de inkomsten in den vorm van periodieke uitkeeringen; 4. behoort tot de inkomsten uit speculatie. Zooals bij iedere regeling van een inkomstenbelasting deed zich ook nu de vraag voor of het Inkomen reeds ontstaat bij vermogens vermeerdering door zekere oorzaak dan wel eerst als deze vermogensvermeerdering in geld'beschikbaar komt of in. geld geïnd wordt. Dit laatste stelsel is gekozen maar met de volgende uitzonderingen: 1. bij het bepalen van de. winst van een bedrijf of vrij beroep worden o.a. geldvor deringen die nog niet opeischbaar zijn in aanmerking ge nomen; 2. de premie die door den werkgever gestort wordt ln de werknemersspaarfondsen wórdt belast ln het jaar van storting; 3. de bonus wordt belast op het oogenblik van uitreiking. Alleen natuurlijke personen zijn belasting plichtig. De belastingplichtigen worden verdeeld in bin- nenlaridsche en buitenlandsche belastingplichtigen. Het voorwerp van de ^elasting is het zuiver inkomen, dat in één kalenderjaar is genoten. Voor sommige belasting plichtigen treedt een gedeelte van het kalenderjaar voor dit kalenderjaar in de plaats. Dit ls o.a. het geval bij ves tiging hier te lande, bij geboorte, ontbinding van het huwelijk, overlijden, bij het metterwoon verlaten van het Rijk en bij het huwelijk van de vrouw. De bestanddeelen van het zuiver inkomen worden in vier hoofdgroepen onderschelden: 1. zuivere opbrengst van eigen onderneming en arbeid-, 2. zuivere opbrengt van ver mogen; 3. zuivere opbrengst van periodieke uitkeeringen voor zoover ze niet onder de voorgenoemde opbrengsten Vallen en 4. zuivere inkomsten uit speculatie. De eerste hoofdgroep wordt onderscheiden in winst uit landbouwbedrijf en winst uit ntet-agrarische bedrijven. De zuivere opbrengst van vermogen wordt onderschelden ln zuivere opbrengst van goederen en zuivere opbrengst van roerend kapitaal. Winst is het gezamenlijke bedrag van de voordeelen die onder welken naam en in welken vorm ook worden verkregen uit het bedrijf of uit het zelfstan dig uitgeoefende beroep. De winst voor belastingplichti gen, die regelmatig boekhouden met geregelde jaarlijksche afsluitingen, gepaard gaande met een inventarisatie is gesteld op het verschil tusschen het zuivere bedrijfs- of berocpsvermogen bij het einde van het boekjaar en het zuivere bedrijfs en beroeps vermogen. Bij het begin van dat jaar wordt dit verschil verhoogd met het geldelijk beloop van de onttrekkingen en verminderd met het be drag der ingebrachte kapitalen. De onttrekkingen kunnen ln geld en ln natura geschieden. In het stelsel van waardeering van de bedrijfsobjecten ls ir. vergelijking met dié welke gold voor het bepalen van de winst volgens de wet op de inkomstenbelasting 1914 weinig gewijzigd. Uit de opsomming van de uitgaven die ln mindering van het inkomen kunnen worden gebracht zien wij dat de afschrijving alleen kan plaats hebben: 1. op aanschaffingskosten van gereedschappen voor zoover zij niet rechtstreeks als kosten in mindering van het in komen zijn gebracht; 2. op aanschaffingskosten van be- roepskleeding met lezelfde restrictie; 3. op gebouwen en verhuurde roerende goederen. Dit laatste is nieuw. Een particulier mag dus afschrijven op zijn onroerende goederen; een lang gekoesterde wensch is daarbij in ver vulling gegaan. De inkomsten worden beschouwd als te zijn genoten zoodra zij ontvangen of verrekend zijn dan Wel vorderbaar tevens inbaar zijn of ter beschikking van den belastingplichtige gesteld zijn of rentedragend ge worden zijn. De kosten van verwerving worden als uit gegeven beschouwd zoodra zij betaald of verrekend zijn dan wel door den belastingplichtige ter bschikklng gesteld zijn of rentedragend geworden zijn. Inkomsten die in andere landen zijn geblokkeerd kunnen in het algemeen niet geacht worden te zijn genoten zoolang zij geblokkeerd zijn en op een geblokkeerde rentelooze rekening bij een bankinstelling zijn tegoed geschreven. Inkomsten die op een geblokkeerde rentedragende bankrekening zijn te goed geschreven worden geacht te zijn genoten. Van 't on zuiver inkomen worden ter berekening van 't zuiver inko men afgetrokken: 1. het verlies, dat de uitkomst vormde van het bepalen van het onzuiver inkomen in de beide vooraf in mindering kan worden gebracht. Verder 'mogen afgetrokken worden persoonlijke ver plichtingen zooals pensioenen, altijddurende renten, lijf renten, interessen van -schulden en premiën vqor lijf renten tot een zekere maximum bedrag. Tot persoonlijke verplichtingen behooren geen lijfrenten enz. aan bloedver wanten In de rechte linie. Het laatste deel van de uitvoe rige en met vele voorbeelden toegelichte rede van den hoofdinspecteur waaruit wij slechts hier en daar een ge deelte hebben kunnen weergeven was gewijd aan de Inkomsten uit vermogen, de periodieke uitkeeringen en de inkomsten uit speculatie. Voor den Economischen Rechter. GEEN LEVERINGSCONTRACT. Een Assendelftenaar had zich Woensdagmiddag voor den Economischen Rechter te verantwoorden wegens het houden van 2 varkens, zonder dat het bij deze dieren behoorende leveringscontract in zijn bezit was. Wel had hij vergunning, maar op 9 Mei was een wijziging van het Varkensbesluit m wer king getreden, met de bepaling betreffende het leveringscontract. Op den 12en Mei was deze wij ziging per radio afgekondigd, maar eerst den 14en Mei had verdachte er uit de krant kennis van ge-' nomen. Hij heeft toen dadelijk de noodige stappen gedaan, maar inmiddels hadden controleurs hem reeds bekeurd. Het O.M. vroeg wegens bijzondere omstandigheden ontslag van rechtsvei'volging en de Economische .Rechter vonniste conform dien eisch. PETROLEUM. Een kleine veertig verdachten moesten allen terechtstaan, omdat zij van hun geblokkeerde pe troleum een hoeveelheid in hun tractors hadden ge stookt, „om den productieslag te winnen". Het O.M. meende, dat zij maar gebruik hadden moeten maken van paardentractie. In ieder geval hadden zij een overtreding begaan. De eisch leidde voor allen f 10 boete of 6 dagen hechtenis. De Economische Rechter vond echter in de bij zondere omstandigheden aanleiding, hen allen vrij te spreken. BAK- EN BRAADVET. De zaak van een los arbeider te Beverwijk, die terecht had gestaan wegens het verkoopen-van bak en braadvet, zonder dat daarvoor bons afgegeven werden, werd onlangs geschorst voor nader onder zoek. Thans werden nog een agent-rechercheur en een agent van politie te Velsen gehoord, die beiden ver klaarden, dat verdachte bij het politieonderzoek had gezegd, dat hij het vet aan anderen had verkocht, maar hij wilde niet verraden aan wie(n). Nu be weerde hij weer, dat hij dat maar gezegd had, om te voorkomen, dat de politie huiszoeking zou doen. De politie had intusschen tóch huiszoeking gedaan, maar het vet niet gevonden. Dit vond verdachte niet zoon'n wonder, want met zijn gezin met 10 kinderen kon hij 25 pond vet best gebruiken. Er was, zeide hij, geen sprake geweest van verkoop aan anderen. Het O.M. wees er op, dat deze vei'dachte in den kettinghandel zit en een leelijk strafregister heeft. Intusschen meende het in deze zaak vrijspraak te moeten eischen wegens gebrek aan bewijs. De Economische Rechter vonniste conform dezen eisch. Verdachte kwam er nog eens met nadruk tegen cp, dat het O.M. hem met den kettinghandel in Verband had gebracht. „Ik ben heelemaal geen kettinghandelaar!" ge tuigde hij nog eens bij het verlaten van de Rechts zaal. FRAUDULEUZE SLACHTING. Een Velsenaar en twee Beverwijkers stonden terecht wegens het tezamen en in vereeniging slachten van 2 varkens, in huisslachting, in October 1 1940. De Velsenaar was een zoon van een der Be verwijkers. De andere Beverwijker zou den beiden varkens een strik om den nek hebben gelegd en die met een stok hebben aangetrokken. Het O.M. eischte tegen den vader uit Beverwijk en den anderen Beverwijker 4 maanden hechtenis met aftrek en tegen dén zoon, uit Velsen, die een feringer aandeel in de slachting had gehad, 1 maand echtenis. De verdediger van den Beverwijker (niet de vader) betoogde, dat men door een strik om den hals van een varken te leggen en dien daarna aan te halen, nooit een slachting kan verrichten. Men kan zoo alleen het varken het schreeuwen beletten. Zijn cliënt kon dus, zoo meende pl., nooit als me d e d a der terecht staan, maar alleen als medeplichtige en behoorde dus te worden vrij gesproken. Mocht de Economische ^Rechter deze mecning niet deelen, dan verzocht pl. in ieder geval de uiterste clementie. Ook mr. Pliester, de verdediger van den vader en den zoon, vroeg voor beiden een clemente straf. Het vonnis van den Economischen Rechter luidde Conform den eisch van het O.M. (De Vereeniging voor Dierenbe scherming wendt zich tot alle vogelvrienden in de stad en op het land, om vogelvoer te verzamelen voor den winter). Vogels die hier 's winters blijven En niet naar het Zuiden gaan, Voelen straks weer aan den lijve, Dat ze voor problemen staan. Als ze niet aan 't trekken komen Komen ze niet aan hun trek, In den grond en in de boomen Is geen spekkie voor hun bek. 4 Alle echte vogelvrienden Gaven aan dit trouwe ras Gul en graag wat het verdiende, Steeds wanneer het winter was. En wanneer men nu komt vragen: Kom verzamel nu vast wat Voor de kleine vogelmagen, Wel, nietwaar, dan doen we dat. Hennepzaadjes, zonnepitten, Droge bessen en dat slag, Geven, als ze kleumend zitten. Hun straks weer een goeden dag. Laat ons hun dat niet onthouden, Musch en mees worden gevoerd. Voor de vogels in de koude Wordt de hamstertrom geroerd. De Hervorming te Haarlem. 376 jaar geleden. In de Haarlemsche Kroniek wordt op 12 October 1566 het volgende feit vermeld: „Aan verscheidene burgers, zich noemende de Gereformeerde gemeente, wordt door de Vroedschap vergund, om een schuur, die het „Geuzenhuis" wordt genoemd, aan de Baan te hebben, tot uitoefening van hun godsdienst". Dit was voor zoover nagegaan kan worden de eerste samenkomst der Hervormers in een officieel erkend gebouw te Haarlem. Op 17 April 1567 werd het „Geuzenhuis" op last yan de Landvoogdes weer opgeruimd. EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. Bevorderd aan de Gem. Universiteit te Amsterdam tot arts mej. C. Lqurijsen (Amsterdam) en de heeren D. Eskes, Deventer, A, C. Kars, Ouwerkerk, K. S. Oey, Serang, B. J Roodenburgh, Amsterdam en C. F. Brenkman, Langweer; geslaagd voor het artsexa men le ged^ de heeren M. van Straten, Amsterdam, C. V. de Kokck, Zaandam, P. R. J. Pinxter, Tandjong Balei en J. van Duinen, Amsterdam. Geslaagd doet. ex. wijsbegeerte, de heer D. C.-Ruarus. Geslaagd voor cand. ex. wis- en natuurkundeJ. H. van Waert, H. Brunink en H. W. Berkhout. 'Aan de Leidsche Universiteit slaagde voor het cand. ex. geneeskunde mej. T. Duyvendak te Haarlem en de heer G. R. van Veen, te Bloemendaal. Uitspraken Arrond. Rechtbank. DIEFSTAL BIJ DE GRUYTER. De los werkman te Haarlem, die zich met een mede plichtige had schuldig gemaakt aan diefstal met inbraak uit een filiaal der firma De Gruyter en thee, boter en distributiebonnen gestolen had, werd heden door de Arr. Rechtbank te Haarlem overeenkomstig den eisch veroor deeld tot 6 maanden gevangenisstraf. De medeplichtige kreeg dezelfde straf. VRIJGESPROKEN. De brievenbesteller die verdacht werd. een aangetee- kenden brief niet afgegeven te hebben, maar die zelf vol hield, dat hij den brief wél afgegeven had, werd heden door de Haarlemsche Rechtbank vrijgesproken. FIETSENDIEFSTALLEN. De 43-jarige Haarlemmer die 4 fietsen te Ovei-veen had weggenomen en 2 te Halfweg, werd veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek. De eisch luidde 3 jaar gevangenisstraf. De heler kreeg 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De eisch luidde 2 jaar. JACOB VAN LENNEP. „Het gouden kalf". De Haarlemsche Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep" gaf Dinsdagavond voor de gewonde militai ren van Kareol in het Jeugdhuis te Bloemendaal de eerste opvoering van het nieuwe stuk „Het gouden kalf", een vroolijke verwikkeling in 3 bedrijven. De voorstelling had een zeer vlot verloop en was een doorslaand succes. Mevr. Annie Dreyer en de heer J. van Eden wekten speciaal de lachtlust der aanwezigen op. De voorstelling werd tevens bijge woond door eenige genoodigden van Bloemendaal en ook de heer en mevr. S. Prins, die zooveel voor Jacob van Lennep gedaan hebben woonden de voorstelling bij. Aan het slot heeft de commandant, de heer Pahud de Mortanges, de werkende leden bedankt voor dezen gezelligen avond en het mooie spel, waarna de heer J. van Eden namens Jacob van Lennep den wensch uitsprak dat de vereeniging nog dikwijls voor liefdadige doeleinden belangeloos zou mogen spelen. Woensdagmiddag had in één der lokalen van het Gemeentelijk Gasbedrijf de receptie plaats van den heer J. A. A. Ochtman, ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als directeur van het Gasbedrijf in Haarlem. Dr. A. I. den Hollander, adj.-directeur van het Gem. Gas- en Waterbedrijf (links) feliciteert den jubilaris en mevrouw Ochtman. (Foto De Haas) n Een Vrachtauto In de vredige stilte van den' schoonen herfstmiddag gleed dit voertuig een liefelijk Veluwsch dorp binnen en stopte voor de plaatselijke Zwaan of Leeuw ik ben vergeten welk verguld dier boven den ingang van die herberg prijkte. Er stegen "twee landbouwers uit, die met trots hun vehikel bezagen en onmiddel lijk in gesprek raakten met een paar late toeristen.' Deze stadsmenschen bleken levendig in de vrachtauto geïnteresseerd. En geen wonder, want zij was niet echt. Voor den stedeling zijn echte auto's zelfs in dezen tijd nog bekende verschijnselen. De nabootsing daarentegen is zeldzaam en boeit hem dus. Deze schijnauto was uit hout en buizen en geheel volgens het principe trap-auto-voor-kleine-kinderen gebouwd. Alleen was zij geen miniatuur, maar bezat werkelijk de afmetingen van een kleine automobiel, laat ons zeggen een Citroen. En er zaten twee stel fietstrappers in, met twee tandwielen en kettingen op de achteras. Het autostuur was echt; levensgroot, blijkbaar uit een afgedankte oude hoogpootrFord ge haald. De achterwielen hadden tot een motorrijwiel behoord, de voorwielen tot een gewone fiets en de laadbak borg een aanmerkelijke hoeveelheid stroo. Het was dus geen speeltuig maar een nuttig vervoer middel. En snel! De beide landbouwers getuigden daarvanmet groote tevredenheid- Zij hadden er pas weer dertig kilometer mee afgelegd en waren er Veluwsche hellingennou, je kon wel zeggen: mee afgestormd. De toeristen bewonderden het ongelakte houten koetswerk, dat weliswaar op een vooroorlogsch Con cours d'Elégance niet verder dan den poedelprijs zou zijn gekomen en de beroeps-carrossiers met minach ting zou hebben vervuld, maar als primitieve uiting van het begrip stroomlijn toch zeer opmerkelijk was. En toen zij alles goed bekeken hadden vroegen zij of zij ook eens met de auto mochten rijden, hetgeen gul werd toegestaan. Het bleek een feest vooral voor den man achter den volant, die sinds de Meidagen van 1940 geen autostuur meer in handen had gehad en zich kinderlijk verheugde. Ook was de wagen inder daad verrassend snel, vermoedelijk vanwege die stroomlijn en wegens 'de horizontale1 houding van de trappende beenen, die lichter werk schenen te verrichten dan in den verticalen stand op een fiets. De vrachtauto schoot weg. Toen zij voldoende vaart had freewheelde het tweetal bij een scherpe bocht, wou remmen, keek omlaag en daarna links en rechts overboord, maar vond geen rem. Er bleek er geen te zijn. Zoodat de kostbare schoenzolen er aan gewaagd moesten worden. Toen werd men enthousiast en be gon kunstige sf.uurmanoéuvres uit te voeren tegen eea heilinkje op. Waarbij de trekstang van de „stuur- kolom" losraakte en de wagen onbestuurbaar werd. Gelukkig bleek dat die verbinding doorgesleten was. Er moest nu alleen maar een nieuw trekstangetje in en dat leverde de (echte) dorpsgarage voor vijfenzestig cent, op kosten van de toeristen, die de beide land bouwers gelukwenschten met hun ontsnapping aan den öood op die steile helling die zij afgestormd waren Want toen had dat versleten stangetje bet toch ook kunnen begeven. „En als wij nou niet ge reden hadden, misschien was het u dan op de volgen de helline overkomen". De beide landmannen knikten zwaarwichtig. Zij vonden het al lang goed Dit stukje strekke ter aanbeveling van de zelf- getrapte. auto in levensgroot model. Af en toe zie ik een dergelijk exemplaar in de stad. Het is geen vrachtwagen maar een luxe-auto, een echte Flat Balilla of zooiets, waarin: fietstrappers en kettingen zijn aangebracht. Dames winkelen er mee. Staan er niet meer van die kleine lichte wagentjes in garages, die op deze wijze nuttig, comfortabel en zelfs „licha melijk opvoedend" zouden kunnen worden gebruikt? Allicht zullen er ook nog meer van die houten naboot singen op den weg verschijnen, goed voor vrachtver voer. Dit vooral als het onderzoek van het bureau C.I.V.I. naar de ware plaatsvervangster van de lucht band, waarop bij uitvinders-enquête duizend inzendin gen zijn ingekomen, tot een goede oplossing mocht leidenx Maar waar moet het dan in de toekomst, heen met de bandenfabrieken? BOLS zegt het Breêro na:... „Ick ben besorcht hoe ick dit best sal nutten". Maar aan de kivaliteit, die traditie van een grijs verleden, wordt niet getornd, in weerwil van de beperkte aflevering. Blijf dus BOLS vragen, juist nü. Wie BOLS drinkt, kan gerust zijn. Uw leverancier ontvangt ook thans nog ruim een derde van zijn afname over het jaar 1939U kunt dus Uw goede BOLS- gewoonte nog altijd in eert houden. (Adv. Ingez. Med.) Van Dalsem en Fientje de la Mar in „DE GETEMDE FEEKS". In dezen tijd van bioscoop en radio, van het mo derne, jachtende leven, waarin alles naar verande ring en vernieuwing schijnt te roepen, staat Shakespeare nog ongeschokt daar en blijkt even boeiend en levend als altijd. Hoe vaal en doodsch lijkt het moderne tooneelspel vergeleken bij een van levenskracht bruisend en sprankelend werk als het blijspel „De getemde Feeks". Welk een meesterschap toont dé dichter ook in dit spel ondanks al zijn kluchtigheid. Is de eerste ontmoeting van Petruccio en Katharina" niet geniaal voorbereid, zoodat wij vol spanning er op wachten en wij bij dat grandiose voorpostengevecht tusschen de twee strijdende par tijen reeds opgevoerd worden tot een der hoogste toppen van de dramatische kunst? Een strijd tus schen den man en de vrouw, beiden schijnbaar even sterk, maar zij de zwakkere, zoodra zijn lippen de hare hebben gekust Dan is de vrouw feitelijk reeds overwonnen en bereid zich door Petruccio, den man. te laten temmen. Zoo boordevol tooneel is De getemde Feeks, dat zelfs in een voor dit blijspel allerminst geschikte omgeving, de opvoering waarin het voorspel wij selijk was geschrapt boeit en meesleept, omdat de strijd tusschen de twee hoofdpersonen, waarom het in dit werk toch allereerst gaat, het geheel van het begin tot het einde beheerscht. Van Dalsum is een krachtige, robuste en wilde Petruccio prachtig phantastisch zag hij er uit in zijn versleten plunje bij zijn huwelijk Fientje de la Mar een vinnige, schei-pe en toch au fond vrou welijke Katharina en samen geven zij breed, forsch. sterk aangezet, levendig en kleurrijk spel. Twee partijen, die volkomen ook in spelkwaliteit te gen elkaar zijn opgewassen en wier strijd men met klimmende vreugde volgt. Zij vulden met hun uit bundig spel en hun daverend geluid niet alleen het kleine tboneel maar ook de zaal, zoo zelfs, dat het soms te luidruchtig en te druk werd. Dit lag met aan de. spelers, maar aan de spelgelegenheid. Het muzieklyceum leent zich zooals uit deze voor stelling wel duidelijk bleek mindeiJ goed voor een opvoering als van ,.De getemde Feeks". Van Dalsum had met de kleurrijke décors van het tooneel ge maakt, wat er van te maken viel, maar wij zitten in dit zaaltje, dat toch voor andere doeleinden ge bouwd is, zoo dicht op de spelenden en hun omge ving, dat dit de illusie en wat is tooneel anders dan illusie? herhaaldelijk stoort. Het tooneeltje was dikwijls geheel gevuld met de acteurs, van wie sommigen zelfs met de hoofden tot bijna de plafonds raakten en het daverde dikwijls zoo van de stem men, dat het geheel ook door de groote vaart in de opvoering nu en dari een min of meer chaoti- schen indruk maakte. Ik meen dat in een grootere zaal de voorstelling veel beter tot haar recht zal ko men en wil met mijn eindoordeel dan ook wachten tot zich die gelegenheid daartoe heeft voorgedaan. Alleen thans dit. Van Dalsum heeft met zeer vele ionge. nieuwe krachten moeten werken. Wanneer wij daarmee rekening houden, kunnen wij de resul-, taten, die hij met hen bereikte, bewonderen. Mies Hagens was een schalksche Bianca, maar als con trast met Katharina vond ik haar niet zacht genoeg. Van de heeren onderscheidde zich Paul Storm, die van den ouden, verliefden Gremio een zeer komi sche. prachtig volgehouden Shakespeare-figuur maakte' J. B. SCHUIL SCHILDERKUNST. VALERIUS DE SAEDELEER OVERLEDEN. In zijn mooie huis te Etichove, op een hoogen heu vel, een uur gaans buiten Oudenaerde gelegen is, Vale rius de Saedeleer: le bon jgéant. de goedige reus, op 75-jarigen leeftijd overleden. Ik heb dien schilder, een der fijnste artisten van België, jaren geleden daar eens bezocht en zijn aantrekkelijke figuur is in mijn herinnering nog niet verflauwd. Zijn kunst, die overal in de Belgische musea vertegenwoordigd is, zal hem steeds doen kennen als een der interessantste schil ders van Vlaanderen in de laatste halve eeuw. Zijn kunst bleef in hoofdzaak tot het Vlaamsche landschap beperkt, maar hij zag en schilderde dat op een slechts hem geheeleigene wijze, waarin de stille intimiteit van een winterschen Breughel met het •meer droomerig-suggestieve der modernen van om streeks 1900 verbonden werd. Hoewel hij weer anders is zou men de geaardheid van zijn kunst met die van Karsen en Voerman ten onzent hebben kunnen ver gelijken. Geen hartstochtelijk impressionist was hij dus doch meer de bezonken peinzer in zijn materie, die in Vlaanderen met de opleving der litteratuur I en de vernieuwde geestelijke belangstelling in ver- i binding gestaan heeft, zooals in ons land schilders I zich tot den kring der Nieuwe Oidserc aangetrok ken gevoeld hebben. Het ls uit dien tijd dat de I vriendschap tusschen De Saedeleer en den beeld houwer George Minne en de beide Van de Woestij- ne's dateert. Met hen woonde hij langen tijd in het bij Gent gelegen aardige dorp Sinte-Maertens Laethem. Karei en Gustave van de Woestijne, Minne en De Saedeleer hebben dat dorp beroemd gemaakt tot ver buiten de Belgische grenzen. Zij schiepen te zamen daar een geestelijke sfeer, waardoor men er later toe gekomen is van een Laethemsche school te Kolenman geweest., spreken, hoewel ieders uitingen een verschillend ge bied bestreken: alleen Gustave van de Woestijne en Saedeleer schilderden. In den eersten wereldoorlog woonden zij en ook Minne in Londen. Daar hebben de dochters van De Saedeleer zich vevder in de nobele weefkunst be kwaamd, die ook de vader in zijn jeugd beoefend had. Na 1918 tvestigden zij zich niet meer in Laethem, doch in het 'aan de andere zijde van den berg ge legen Etichove, waar de meisjes De Saedeleer lan gen tijd hun ateliers voor weefkunst bestuurd heb ben. Valerius de Saedeleer was een goed en gul gast heer. Overdaad van goede spijzen stond steeds klaar voor hem wiens bezoek hem aangenaam was. Hijzelf geleek een dier figuren uit Jordaens' schilderijen als „De koning drinkt" uit Brussel's museum. Een goe dige reus, een goed mensch, een fijn kunstenaar. J. H. DE BOIS. te Bloemendaal. Den avond tevoren had Piet Halsema een om« vangrijke taak als orgelsolist en begeleider vers vuld in de aan de Kloosterstraat te Haarlem staan* de Ned. Herv. Kerk, een taak die hij besloot met een indrukwekkende voordracht van Bach's d mineur-Toccata en Fuga; Woensdagavond heeft hij een vervolg daar op gegeven in de Ned. Herv. te Bloemendaal met een concert, dat geheel aan werken van Bach gewijd was. Twee van Bach's meest grootsche orgelwerken: het Preludium en Fuga in Es en de Passacaglia vormden de hoek- steenen van dat concert; in het centrum stonden de Fantasie in G voor orgel en de Sonate in g mi neur voor vioolsolo, geflankeerd door liederen en aria's. Halsema mag Bach spelen: zijn vakkennis evenaart zijn piëteit. Wel is Jiet oude orgel te Bloemendaal voor Bachvertolkingen nog lang geen ideaal instrument, al wint het 't van net nieuwe in de Kloosterstraatkerk. Voor een stuk als de Passacaglia verlangt men rijkere registreermogelijk- heden, wil men aan Schweitzer's eisch, om aan eike variatie een andere kleur te geven, voldoen: de Tripelfuga en de Fantasie verlangen een klank volume, dat de grootste stijgingen toelaat en dan toch vrij van hardheid blijft. Aan zulke eischen kan slechts een orgel als dat onzer Groote Kerk vol doen. Maar Halsema kent zijn instrument door en door en haalt er uit, wat er uit te halen is. Hef Preludium en Fuga in Es hoorden we eei%: vorig jaar reeds van hem; hij speelde het geweldige, uit Bach's laatsten tijd dateerende werk nu rustiger, meer als organische eenheid dan toen en technisch bijna vlekkeloos. Het eerste deel der triptiek, die de Fantasie in G vormt klonk zeer gaaf; het laatste zou nui. door een iets minder snel tempo aan dui delijkheid hebben kunnen winnen. Zijn vertolking der Passacaglia was klaar en sober. Merkwaardig is, dat Bach dit kolossale stuk oorspronkelijk niet voor orgel, maar voor clavecin met pedaal geschreven schijnt te hebben. Des niettemin vindt het als örgelstuk zijn weerga niet, ook niet in de oudere voorbeelden die Buxtehude schiep, maar waarin de geniale vonk ontbreekt. En, zooals men in het Preludium in Es de symbolisee ring der Goddelijke Majesteit ,in de aansluitende Tripelfuga die der Drieëenheïd mag zien, zoo zou men aan het thema der Passacaglia het begrip „Een vaste burcht is onze God" ten gronde kunnen leg gen: een burcht, die voor geen verwikkelingen of opstapelingen zwicht. Ook de violist Giis Beths mag zich gerüst als Bachvertolker laten hooren. Dat bleek reeds eenige jaren geleden, toen hij bij een „orgelbespeling" m hetzelfde kerkgebouw te Bloemendaal Bach's Par tita in d mineur (met de groote Chaconne) voor droeg. Nu had hij de 1ste Sonate gekozen; ma gistraal klonk het Adagio, duidelijk gedetailleerd op een enkel minder geslaagd tusschenspel na de Fuga, zangerig de Siciliana. onberispelijk zuiver en vlot het Presto. Door zijn instrument werd aan de volledige werking geen afbreuk gedaan: zijn viool bezit prachtige kwaliteiten, en om de uit voering der drie- en viersterrjmige accoorden zoo foed mogelijk te doen zijn gebruikte hij een ge- ogen strijkstok van het model dat in Bach's tijd in zwang was. De zangkunst van Annie Popma-Tymstra is .echter voor Bach's muziek niet rijp. In de drie 'liederen die zij zong droeg het orgel, in de beide aria's met obligaat-viool droeg deze den prijs der vertolking weg. Dit Bach-concert was relatief druk bezocht; het verdiende dat ten volle. K. DE JONG. NEDERLANDSCHE KINDEREN NAAR WÜRTEMBERG. ZWOLLE, 2 October. Met een cxtratroln, die om 5 uur èistermiddiig uit Zwolle vertrok, zijn eenige honderden Nederlandsche kinderen naar Wiirtem- berg vertrokken, waar zij zes weken zullen verblijven. In totaal zullen 650 kinderen, 5 leiders (sters) dien tijd dftar doorbrengen. De kinderen, die to Zwolle op den freln gingen, waren afkomstig uit Groningen, Leeuwarden en Assen. In Arnhem voegden zich kin deren uit Den Haag, Rotterdam en Amsterdam bij hen en ln Zutfen kwamen de kinderen uit Almelo, Hengelo en Enschedé erbij. Deze reis was mogelijk gemaakt door het Arbeltsbereich in den Niederlanden van de N.S.D.A.P. amt für Volkswohlfahrt. (A.N.P.) Heden: DONDERDAG 2 OCTOBER. Stadsschouwburg: De Voortrekkers: „Eindelijk.. Werk!!", 8 uur. Zuiderkapel: Ds. A. M. Berkhoff: Herdenkings bijeenkomst 3 en 7.30 uur. Groote Markt: Concert „Harmonie Crescendo", 6.30—7.30 uur. Rembrandt Theater: „VaarwelVrijgezel", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Voor Duitschland start....", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Verdachte ontkent", 2, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Ontwakende liefde", ,2.30, 6.30 en 8.45 uur. VRIJDAG 3 OCTOBER. Cqncertgebouw: Lezing Dr. Colin Ross over Der Eurasiatische Steppenkontinent, 7.30 uur. Bioscooptheaters: "Voorstellingen des middags en des avonas. Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Bosch en Vaart-apotheek. Bosch en Vaartstraat 26, Tel. 13290. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, Tel. 10354. -Noorder-Apotheek, Jan Gijzenkade 181, TeL 23821. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206. Tel. 28320*

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5