Haarlem's Dagblad De luchtaanval op Rotterdam 59e JAARGANG No. 17885 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem DiukkerIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DINSDAG 7 OCTOBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.18» per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regel» 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meet 0.17%. Groentjes zie rubriek. Koffie-surrogaat plantages op eigen bodem. Het witlof speelt bij de bereiding van ons koffie-surrogaat een belangrijke rol. De wortels van deze plant worden vijf weken in den grond gezet, totdat ze blad hebben. Daarna worden de planten ge rooid en naar de cichorei-fabrieken vervoerd, om daar verwei'kt te worden. Pax-Holland-de Haan c Nieuwe bemalingen voor pluimvee De Staatscourant bevat een wijziging van het Crlsls- Pluimveehouderijbesluit 1938, volgens welke het vervoeren en doen vervoeren van kippen en eenden, piet uitzonde ring van kuikens, en het voorhanden of in voorraad heb ben van kippen en eenden, met uitzondering van kuikens en van kalkoeqen en ganzen, is verboden. Deze verbodsbepalingen gelden niet t.a.v. het vervoeren, doen vervoeren en voorhanden of in voorraad hebben van kippen en eenden, met "uitzondering van kuikens, indien desgevorderd deze, hetzij in Nederland op rechtmatige wijze zijn uitgebroed, hetzij op rechtmatige wijze met Inachtneming van het bepaalde in de pluimveewet en de ter uitvoering daarvan genomen maatregelen zijn inge voerd, en t.a.v. het voorhanden of in voorraad hebben van kippen en eenden, met uitzondering van kuikens, en van kalkoenen en ganzen, Indien en voorzoover de door den directeur-generaal van de voedselvoorziening te stellen regelen worden in acht genomen. De verbodsbepalingen gelden niet t.a.v. het voorhanden, ©f in voorraad hebben van kalkoenen en ganzen in het tijdvak, tusschen den dag van inwerkingtreding van dit besluit (29 Sept.) en l Januari 1942. TIEN KIPPEN TOEGESTAAN. De directeur-generaal van de voedselvoorziening heeft Voorts bepaald, dat het voorhanden of in voorraad hebben Van pluimvee slechts ls toegestaan aan gezinshoofden waaronder ten deze mede instellingen worden begrepen echter met dien verstande, dat op één adres slechts voor één gezinshoofd pluimvee voorhanden of in voorraad mag worden gehouden, het aantal stuks pluimvee ten hoogste 10 bedraagt, tenzij het gezinshoofd een landbouwbedrijf met een oppervlakte van ten minste 10 H.A. cultuurgrond exploiteert, in welk geval het maximum 15 bedraagt; dit pluimvee mag slechts worden gehouden op eigen erf of daarmede gelijk te stellen grond van het gezinshoofd; Indien een gezinshoofd, tevens georganiseerd bij een L. C. O. kan aantoonen, dat hij beschikt over voldoende af- ▼alvoeder en geen runderen of varkens houdt, kan de Centrale hem toestaan een hooger aantal dan het genoem de maximum-aantal stuks pluimvee voorhanden of in voorraad te hebben. Het aantal kippen en eenden, dat door fokkers en hou ders van vermeerderlngsbedrljven ten hoogste voorhan den of ln voorraad mag worden gehouden, wordt vastge steld door de Centrale. Deze bepalingen gelden voor kippèn en eenden met in gang van 29 Sept. en voor ganzen en kalkoenen per l Januari 1942. Eigenmachtig prijzen veojioogil Een veroordeeling die een waarschuwing voor anderen inhoudt De inspectie voor de Prijsbeheersching te Am sterdam schrijft ons: Een kleine fabrikant van geneeskundige zalven te Alkmaar zag zich door den Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Amsterdam een boete van f 50 opgelegd. Hij was uitgegaan van het misverstand, dat hij Zijn verkoopprijzen mocht verhoogen met het be drag, waarmede de inkoopprijzen van zijn grond stoffen waren gestegen. Een populair misverstand, waarvan nog steeds kleine fabrikanten de ,dupe worden, wanneer zij met genoemden Inspecteur in aanraking komen. Immers, in dergelijke gevallen is een vergunning tot prijsverhooging hoodig. Wel iswaar wordt een dergelijke vergunning (meestal verstrekt, wanneer de rentabiliteit van het bedrijf niet groot genoeg is om de stijging der grondstof- fenprijzen op te vangen, doch dit neemt niet weg, dat men niet eigenmachtig tot prijsverhooging mag overgaan. De boete was in dit geval naar verhouding laag, omdat de grondstoffen inderdaad aanmerkelijk in prijs waren gestegen en de overtreding derhalve' van formeelen aard was. HET VERKEER Cijfers over ongevallen. De cijfers over de slachtoffers van verkeersonge vallen toonen voor de afgeloopen maand Augustus •en zeer belangrijke stijging, schrijft de" Nederland- iche Automobiel Club. Voor de laatste zes maanden zijn de cijfers als volgt: (tusschen haakjes de overeenkomstige cijfers van vorig jaar). gedood ernstig gewond Maart 32 (45) 185 (280) April 28 (63) 149 (352) Mei 29 (49) 154 (247) Juni 28 (35) 187 (200) Juli 36 (59) 176 (289) Augustus 48 (68) 222 (257) De toeneming sinds vorige maand is geheel te wij ten aan ongevallen buiten de groote steden en weer spiegelt dus ln sterke mate het typische vacantie- Verkeer. Blijkens de verkeerstellingen van den Rijks waterstaat (uitsluitend de niet-militaire voertuigen betreffend) bereikte in Augustus het aantal personen auto's op den weg een laagte-record; het aantal vrachtauto's en motorrijwielen was lager dan in de voorgaande maand terwijl het aantal autobussen ten opzichte van Juli een zeer kleine stijging vertoonde. Het rijwielverkeer daarentegen was in Augustus bijna 0 pet. grooter dan in Juli. Ten opzichte van de over eenkomstige maanden van vorig jaar blijkt het rij wielverkeer echter ook sterk gedaald te zijn (Juli 19 pet,, en Augustus 25 pet. minder). Vermoedlijk laat de bandensituatie zich dus reeds duidelijk- gelden. RADIO-REDE VAN MAX BLOKZUL 's-GRAVENHAGE, 7 October. Max Blokzijl weekt hedenavond van 20.15 tot 20.30 uur via den zénder Hilversum 1 over een zeer actueel onder werp. (A.N.P.) VERDUISTERING Van 19.05 tol 7.55 Maan 7 Oct. op 20.14, 8 Oct., onder 10.50 Sluwe oplichter te Haarlem aangehouden Hij benadeelde oud-collega's De politie heeft te Haarlem een man aangehouden, die er zijn werk van maakte, oud-collega's te bena- deelen Hij is in de val geloopen, doordat een dame te Haarlem, <j'e ook door hem voorbeen gering be drag is opgelicht, hem aan de politie heeft aange wezen. Hij deed het voorkomen, alsof hij door het bombardement van Rotterdam in Mei van het vorig jaar veel leed had ondervonden. O.a. zou daarbij zijn zaak in chemicaliën verwoest zijn. Op slinksehe wijze, aldus de Tel., kwam de oplich ter aan adressen van mcnschen, van wie hij veronder stelde dat zij zijn aandoenlijk verhaal zouden ge- looven. Dit waren voornamelijk chemici, met wie hij vroeger als laborant te Delft omgang had. Hij ver klaarde aan een Atnsterdamschen oud-collega, dien hij „vriend" noemde, nu geen cent meer te bezitten, „maar hij zou wel weer probeeren er bovenop te komen, want hij wist van aanpakken en had per slot van rekening nog goede vrienden, die hem zeker niet in den steek zouden laten". De vriend, die meende werkelijk een betrouwbaar mensch op bezoek te hebben, gaf hem een bedrag van f 30. De oplichter was er dankbaar .voor, stak het geld in zijn zak en verdween dan weer spoedig met andere adressen van oud-collega's, die hij in den" loop van het gesprek wist uit te visschen. Van dertig gulden kon hij weer een'p'aar dagen voort en op de nieuwe adressen te Amsterdam en Utrecht vond hij wel weèt andere slachtoffers, wien hij de zelfde fantastische verhalen op de mouw spelde en soms heel wat grootere bedragen uit den zak wist te kloppen. Toen de beetgenomen chemici elkaar over het be zoek van hun oud-collega spraken, bemerkten zij natuurlijk spoedig; met een oplichter te doen te heb ben. Zijn opsporing cn aanhouding werden verzocht, met het gevolg dat hij in Haarlem kon, worden in gerekend. Hij is aan de politie te Amsterdam over geleverd Nieuwe taak voor den Dienst van Hout en Plantsoenen - Kastanjes worden verzameld Door den dienst van Hout en Plantsoenen te Haar lem worden thans de kastanjes van de boomen ver wijderd en. daarna verzameld, teneinde deze vruchten, die ook waarde, hebben ais veevoer, we gens hun gehalte aan zetmeel niet verloren te doen gaan. Bovendien loopt men anders het risico dat de jeugd eveneens kastanjes uit de hoornen tracht te halen en dan meestal gebruik maakt van stokken en steenen, die naar boven worden gegooid. Ook voor de voetgangers ontstaat op deze manier vaak ge vaar door vallende steenen of -stokken te worden getroffen. De technische d,icns't van Hout en Plant soenen beschikt over hooge ladders en lange slok ken zoodat elke kastajeboom vakkundig kan worden bewerkt. Inbraak op klaarlichten dag te Heemstede Inbreker wandelde rustig: met zijn buit weg Terwij! de bewoners Maandagmorgen even af wezig warén heeft op klaarlichten dag, omstreeks half 12 een inbreker zich door het inslaan van een ruitje toegang verschaft tot een villa aan den Hee- renweg en daar gestolen 4 heerencostuums. waar onder een smoking, benevens een gouden ring. De dief is vervolgens rustig met do pakken opge rold onder zijn armen langs de v. Merlenlaan ge wandeld waar hij door enkele voorbijgangers wel werd opgemerkt, doch niemand vermoedde, dat de pakken van diefstal afkomstig waren. Zij die omtrent de persoon of de gestolen klee ding eenige inlichtingen kunnen verschaffen, wór den verzooht zich te vervoegen aan het bureau van politie Raadhuisstraat 27. Heemstede. Neclerl. Natuurhist. Vereeniging Een bijzonder interessante excursie werd Zaterdag middag gemaakt, toen de leden der afdeeling Haarlem en Omstreken van bovengenoemde \tr- eeniging in de gelegenheid waren, een kijkje te ne men bij de blootlegging van de -oude t esting uit den Romeinschen tijd te Valkenburg a.d. Rijn, waar Prof. Dr. A. E. van Giffen, na een korte inleiding met behulp van teekeningen en opgegraven voor werpen, het gezelschap rondleidde. Het winterseizoen werd Maandagavond geopend met een lezing van den heer Jan P. Strijbos. die aan de vereeniging den primeur gaf van zijn film „Vo- gelweelde langs de Friesche kust", liet eerste deel van een te maken groot filmwerk, van alle natuur monumenten, welke in het bezit zijn van de Ver eeniging ,,It Fryske Gea". Deze vereeniging strijdt voor het behoud van het Friesche natuurschoon en wist reeds veel Friesch natuurschoon van ondergang te redden. Door de afsluiting van de Zuiderzee zijn groote veranderingen gekomen. De onbegroeide slikken en banken werden door de verlaging van den waterstand en de ontzilting vrij spoedig be groeid en kregen daardoor aantrekkelijkheid als broedgebied voor a+lerlei strand- en zeevogels. De heer Strijbos toonde eerst lichtbeelden van de vogels. Het eerste deel van de film toont het vogelleven ln de Makkummerwaard met strandplevier, kleine plevier, dwergstern en de talrijke kemphanen en -hennetjes. Van de kapmeeuwen zagen we prachtig het tjoeren van de jongen. Een van de mooiste vondsten was die van den kleinen bonten strandlooper. Het tweede deel van de film toonde ons de Mok- kebank, waar dit jaar 6 a 7000 broedparen van de groote stern voorkwamen. Een groot deel van de film ls aan dezen vogel gewijd. Doch ook de kap meeuwen, kluten en vischdiefjes werden van de schuilhut uit bespied. Welke bonnen zijn thans geldig? t.m. 11 October: 38 Vleesch 38 VI.waren 38 Melk 38A Reserve rants. 1 rants. 1 3/4 K.G. Oct. t.m. 1 Nov.: (Brood of gebak (Vleesch of S vleeschwaren Melk Aardappelen 121 Algemeen 122 12 3 124-127 Bloem D en E Rijst 128 Havermout 129 Algemeen 130 131 1 van 1 K.G. 250 gr. 500 gr. 1 rants. I 250 gr. 250 gr. 250 gr. 100 gr. 134 Kaas 100 gr. Sept. t.m. 13 Oct.: Suiker Koffiesurrogaat Jam Bloem, brood of gebak Rijst Havermout Gort Vermicelli of maïzena 36-37 Boter 250 g 36-37 Vet 250 g Voorts: Petroleum: Bonkaart MenO Bon 14 (2 1.) tot 27Dec. Zeep Bon 120 en Bon C Zeep der Zeepkaarten P en Q tot 31 Oct., Scheerzeep Bon J (Textielkaart) t.m. 31 December. De toepassing van het prijsvormingsbesluit 1941 's-GRAVENHAGE, 7 October. In verband met de opsporing, vervolging en berechting van overtre dingen van het prijsvormingsbesluit 1941 heeft de ge machtigde! voor de prijzen den inspecties voor de prijsbeheersching een circulaire gezonden, waarin een nadere toelichting wordt gegeven van een aantal be palingen, welke in genoemd besluit zijn opgenomen. Ten aanzien van de verkoopweigering,' waartegen artikel 3 van het prijsvormingsbesluit zich richt, wijst de gemachtigde voor de prijzen er op, dat het den laatsten tijd steeds vaker is voorgekomen, dat fabri kanten of handelaren, die vernomen hadden, dat een prijsverhooging op komst was, hun goederen vast hielden, teneinde deze na de goedkeuring van de hoogere prijzen van de hand te doen. Genoemd arti kel richt zich ook tegen diegenen, die aflevering aan normale afnemers weigeren, hoewel zij wel voorraad hebben, doch deze voorraad liever in den zwarten handel willen afzetten. Als goederen, welke voor den verkoop bestemd zijn, zullen moeten worden beschouwd alle goederen, welke niet bestemd zijn voor eigen gebruik of ver bruik van den verdachte. Tegen een door een onderneming zelf opgezette distributie onder de regelmatige afnemers als gevolg van geringere voor den verkoop beschikbare hoe veelheden behoeft, wanneer de distributie op een re delijke basis berust en geen oogmerk tot het behalen van extra winst voorzit, geen bezwaar gemaakt te worden. - Ten aanzien van artikel 4 van het besluit, dat den zgn. koppelverkoop verbiedt, merkt de gemachtigde voor de prijzen op, dat deze bepaling zich richt tegen de steeds sterker geworden neiging van fabrikan ten en handelaren om de afgifte van goederen, waar naar veel vraag, bestaat, te koppelen aan de gelijk tijdige afneming van goederen, die moeilijk verkoop baar gebleken waren, vaak al afgeschreven waren en die langs dezen weg tengevolge van den kooplust van het publiek toch nog vaak tegen goede prijzen van de hand gedaan konden worden. Van eigenlijken koppelverkoop is geen sprake, wan neer de goederen, behalve gekoppeld, ook afzonderlijk verkrijkbaar zijn, ook al is de prijs van de gekoppel de. artikelen tezamen lager dan de som der afzonder lijke prijzen. Uiteraard zal dit niet tot ontduiking aanleiding mogen geven en dient er op te worden toegezien, dat het feit, dat ook afzonderlijk kan wor den gekocht, duidelijk aan het publiek tot uitdruk king wordt gebracht. De in dit artikel voorkomende passage .voorzoover dit op 9 Mei 1940 in den handel niet gebruikelijk was" moet aldus worden gehanteerd, dat in de eerste plaats bij den betrokkene zelf moet worden nagegaan of hij op 9 Mei 1940 reeds koppelde. De omstandig heid. dat het publiek-op dien datum gekoppeld placht te koopen. is hier niet voldoende. Vastgesteld moet worden, dat de betrokkene de koppeling als eisch stelde. Reclamecampagnes als: „Bij aankoop van f 1 waren een versierde trommel ad. f 0.20 te koop" zijn formeel wel als koppelverkoop te beschouwen. (A.N.P.) Witte hazen in den Velserpolder Een onzer lezers, een enthousiast jachtliefhebber, die al ruim 40 jaren jaagt, heeft in den Velserpol der eenige merkwaardige hazen neergelegd. Het merkwaardige aan deze beesten was namelijk, dat ze geheel wit waren. De eerste haas was een knaap van 4 kilo en de tweede, die kleiner was, woog 2 kilo. In mijn jagersloopbaan heb ik nog nooit witte hazen gezien, zoo schrijft deze lezer. Inderdaad is het een merkwaardig geval. Waren 't soms albino's? PETROLEUM VOOR KOOK DOELEINDEN. 's-GRAVENHAGE, 6 October. Met verwij zing naar het desbetreffende bonaanwijzingsbe- richt wordt voor de goede orde onder de aandacht van houders van bonkaarten M., N. en O. gebracht, dat gedurende het tijdvak van 6 October tot en met 27 December a.s. uitsluitend de met 14 genum merde bon van de bonkaart O. recht geeft op het koopen van twee liter petroleum voor kookdoelein- den. (A.N.P.) HET VOORMALIGE LLOTDHOTEL TE AMSTERDAM WORDT TIJDELIJK HUIS VAN BEWARING. De rijksgebouwendienst heeft een overeenkomst ge troffen omtrent het verhuren aan het rijk van net voormalige Lloydhötel aan de Oostelijke Handels kade te Amsterdam, ten behoeve van het departement van Justitie. Dit departement wenscht het gebouw nl. tijdelijk in te richten tot huis van bewaring Het rijk heeft zich bereid verklaard een huurprijs te betalen van f 24.000 pet jaar. Aangezien het in het voornemen der gemeente ligt het Lloydhötel zoodra het scheep vaartverkeer is hersteld tot quarantaine station te bestemmen, zijn in verband hiermede in de overeen komst bijzondere voorwaarden opgenomen. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Uitbraakpoglng ten Westen van Leningrad door de Sovjettroepen faalt. - Haven aan de Zee van Azow gebombardeerd. - Lucht aanvallen op Tobroek en Suez. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 6 Oc tober. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: De aanvalsoperaties in het Oosten hebben gis teren nieuwe successen gebracht. Ten Westen van Leningrad is een door het vuur van alle forten van Kroonstad enscheeps- en kustartillerie ge steunde landingspoging van sterke Sovjetstrijd krachten door vastberaden optreden der tot af weer gereed zijnde Duitsche troepen volkomen af geslagen. Tegelijkertijd stortten de felle aanval len ineen, waarmede het omsingelingsfront van binnen uit moest worden verbroken. De vijand leed zware, bloedige verliezen. Gelande troepen- deelen werden in de pan gehakt of gevangen ge nomen. Verscheidene volle schepen werden tot zin ken gebracht, 22 tanks, onder welke zeven zeer zware- werden ^ernield. Gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 5 op 6 October met goed gevolg een haven aan de Zee van Azof gebombardeerd, benevens een be langrijk verkeersknooppunt ten Westen van Mos kou en militaire installaties in Leningrad. In den strijd tegen Groot-Brittannië hebben ge vechtsvliegtuigen overdag op 400 K.M. ten Westen van Brest een koopvaardijschip van 2.500 br.t. tot zinken gebracht en voor den oorlog belangrijke installaties op de Shetland-eilanden gebombar deerd. In den afgeloopen nacht zijn luchtaanvallen gericht op havens in Zuidoost Engeland. In Noord-Afrika hebben Duitsche duikbom menwerpers in den nacht van 4 op 5 October vol treffers geplaatst op de stad en de haven van To broek. Een andere luchtaanval was gericht op de reede van Suez. Vluchten van den vijand naar het rijksgebied zijn overdag noch des nachts voorgekomen Uit Amerika JAPANSCHE DIPLOMATEN BIJ HULL. TOKIO, 6 Oct. (DNB) Ambassaderaad Igoesji en de financieele deskundige Nisjiyam van de Ja- pansche ambassade hebben." naar Tokio Asahi Sjim- boen uit Washington meldt, een bezoek gebracht aan den minister van buitenlandsche zaken, Huil, om besprekingen te voeren inzake de kwestie van het verkeer tusschen Amerika en Japan. Volgens genoemd blad hebben de Japansche gedelegeerden bij deze gelegenheid verzocht de sinds twee maan den aan den gang zijnde besprekingen tot een goed einde te brengen. Ook ambassadeur Nomoera zou, volgens andere berichten, dienzelfden dag bespre kingen gevoerd hebben met den minister van bui tenlandsche zaken, Huil. DE STRIJD IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. ROME, 6 October. (D.N.B.) Aangaande het door Italiaansche zee- en luchtstrijdkrachten in het mid den van de Middellandsche Zee den 27sten Septem ber bevochten succes wordt van bevoegde zijde me degedeeld: Er is geconstateerd, dat aan de Britsche poging tot actie ln de richting van de Straat van Sicilië drie sterkste Engelsche slagschepen, die op het oogen- blik in dienst zijn, de Rodney, Nelson en King George hebben deelgenomen De Rodney en de King Georgé en uit den Atlantischen Oceaan begeleid door talrijke kruisers en torpedojagers naar de Middel landsche Zee gekomen en hebben in normale om standigheden Gibraltar niet als steunpunt. Een zoo groot krachtvertoon kan niet eenvoudig gemotiveerd worden door de noodzakelijkheid om een zeer klein, slechts uit acht a negen schepen bestaand convooi te beschermen. Uit de organisatie van de vloot in af zonderlijke groepen en uit de bijzonderheden der actie, die ten doel hadden ons te misleiden kan men de gevolgtrekking maken, dat het hoofddoel der actie was, onze in dit deel der zee aanwezige vlootstrijd- krachten in een gevecht tegen sterkere strijdkrachten te verwikkelen. De poging, die dank zij onzen lucht strijdkrachten en onderzeeërs duur moest worden be taald, eindigde in een volledige mislukking en het eenige in Gibraltar aanwezige droogdok zal langen tijd bezet zijn om de zware schade, -die de schepen, welke zich konden redden, opliepen, te herstellen. BERLIJN, 7 October. In ambtelijke kringen toont men zich zeer optimistisch ten opzichte van de vooruitzichten der onderhandelingen van dr. Clodius in Ankara. „Wij maken hiervan geen poli tieke demonstratie" zoo verzekerde men ons. Blijk baar zinspelend op de Londensche reclame met een beweerd Engelscn-Turksch handelsaccoord. „Het gaat ons om een regeling, welke tegemoet komt aan de concrete behoeften der beide bevriende olkeren". DE HANDEL VAN JAVA IN AUGUSTUS. SJANGHAI, 6 October. De invoercijfers van Java over Augustus van dit jaar zijn bekend geworden. De invoer bedroeg in die maand 40.6 millioen gulden, terwijl het gemiddelde -over het eerste halfjaar bij den invoer 30 millioen gulden bedroeg. Zooals reeds gemeld werd bedroeg de export van Java in Augus- 32.4 millioen gulden, waardoor een invoerover- schot van 8.2 millioen gulden werd bereikt, welk cij fer belangrijk hooger is dan in de voorafgaande maanden. Deze ontwikkeling moet vooral worden toe geschreven aan den grooteren invoer van voor den oorlog belangrijke producten, terwijl aan den an deren kant de import van verbruiksgoederen geringer was (Europapress.) SCHIPBREUKELINGEN. LISSABON, 7 October (ANP) Hier zijn zes overlevenden aangekomen die deel hebben uitge maakt de bemanning van een in convooi va rend Britsch schip. De zeelieden vertelden bij hun aankomst dat zich op de Kaap Verdische eilanden honderden schipbreukelingen bevinden, allen vroe gere opvarenden van tot zinken gebrachte Britsche of in Britschen dienst varende schepen. Zij allen wachten op een gelegenheid om te vertrekken. Na de verovering van Kiev. De bevolking haalt, daar de vluchtende bolsjewisten de waterleiding vernield hebben, het water aan de bronnen. Atlantic-Holland De strijd in de lucht DE DUITSCHE LUCHTAANVAL OP SUEZ. BERLIJN, 6 October. (D.N.B.) Naar het D.NB. verneemt hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen bij hun aanval op de reede van Suez in den afgeloopen nacht ondernomen, twee vijandelijke koopvaardij schepen met een gezamenlijken inhoud van 10 tot 12.000 ton vernietigd. DE ENGELSCHE VLIEGTUIG VERLIEZEN. BERLIJN, 6 October (D.N.B.) De Britten hebben in de week van 19 tot 26 September 50 vliegtuigen en in de week van 27 September tot 4 October 76 ma chines verlorén. Het Nabije Oosten AFGHANISTAN. ANKARA, 6 Oct. (DNB) Volgens berichten uit Kaboel wordt de druk van Engelschen en Sovjets op de Afghaansche regeering grooter. De zooge naamde „gevaarlijke werkzaamheid" van burgers, der spilmogendheden dient daarbij weer tot voor wendsel. In politieke kringen hier gelooft men, dat een overval op Afghanistan, gelijk aan dien op Iran, verwacht kan worden. De Turksche omroep maakt melding van een gemeenschappelijk Sovjet-Engel- sche nota aan de Afghaansche regeering, waarin be zwaren worden gemaakt tegen aanwezigheid van Duitschers in Afghanistan en legt er den nadruk op, dat de nota gelijkt op die, welke vroeger aan Iran werd overhandigd. De Turksche omroep heeft nader gemeld, dat de Sovjet-Engelsche nota, die zich keert tegen de aan wezigheid van Duitschers cn Italianen in Afgha nistan, door de Afghaansche regeering bestudeerd wordt. De voor beantwoording gestelde termijn is nog niet verstreken. Thans 119 dooden en 550 gewonden Heden zullen eenige slachtoffers van den Brit schen luchtaanslag op Rotterdam op Vrijdag j.l., o.a. de acht dooden uit het Oude Lieden-gesticht, ter aarde worden besteld. De gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de stad Rotterdam, prasident dr. Volkers, hoopte hierbij tegenwoordig te zijn. Het aantal slachtoffers beloopt thans 119 dc*>den, ruim 209 zwaar en ongeveer 350 lichtgewonden. Ook deze cijfers Zijn niet definitief. Vele zwaarge wonden verkeeren -in levensgevaar. Het aantal lichtgewonden is vermoedelijk grooter dan het aan tal geregistreerde gevallen. De eerstehulpverleenïng in noodgevallen ge schiedt thans niet meer door Winterhulp Nederland, doch door den Nederlandschen Volksdienst, die deze taak van Winterhulp Nederland heeft overgenomen. Aan een relaas" van een A.N P -verslaggever is ontleend: De Rotterdammer is in den regel niet gauw uit het lood geslagen. Het wisse lende leven van de Maasstad heeft hem een ge lijkmatig humeur bezorgd, dat hem er toe in staat stelt vele narigheden moedig het hoofd te bieden of met een laconiek schouderophalen voorbij te gaan. Niet zelden vindt hij in dc tragiek der gebeurtenis sen nog stof voor een snedig antwoord of een rak© opmerking, die de situatie volmaakt typeeren. Het geen niet wegneemt, dat hij aan den anderen kant met diepe deernis vervuld is over het lot, dat zijn medemenschen trof. Dat de jongste raid van de Engelsche luchtmacht in den nacht van Vrijdag op Zaterdag den Rotterdam mer echter diep heeft getroffen en met weerzin voor een dergelijke wijze van oorlogvoeren vervult, hebben wij hedenmiddag kunnen constateeren, toen wij ons onder het publiek van de Maasstad mengden. Den eerste den beste, dien we er over aanspraken, ka rakteriseerde ons al direct den heelen aanval. Het was een koopman, die bij een der stations zijn waren uitventte en op de vraag, welke tram we het beste konden nemen om in het centrum van het getroffen stadsdeel te komen, antwoordde, dat de bommen over de halve stad verspreid waren neergekomen. Hij noemde eeen paar namen van straten, die hemels breed ettelijke kilometers uit elkaar liggen en somd© tegelijkertijd de daarbij behoorende tramlijnen op. We konden kiezen. We besloten eerst een bezoek te brengen aan d© stadswijk Zuid. Zoo oogenschijnlijk blijkt uit niets, dat Rotterdam zulk een verschrikkelijken nacht had beleefd. Het verkeer in de straten is druk als altijd. Op het gedeelte, dat in dc oorlogsdagen zoo zwaar werd getroffen, blazen hijsehmachines en kranen witte stoomwolkjes in een strakblauwe herfstlucht. De we deropbouw is daar in vollen gang. Hier en daar bleek ons uit de wit-roode stopborden, dat straten waren afgezet men moet de plaatsen haast weten om z© te vinden en we mengden ons onder de menigte, die voor het meerendeel zwijgend de nog aan den gang zijnde bergingswerkzaamheden gadesloeg. Het voornaamste werk was de afgeloopen dagen en nach ten natuurlijk al verricht. Thans was men bezig met het ruimen van puin en net bergen van dat gedeelte der inboedels, dat nog betrekkelijk gaaf is gebleven. Etages en vloeren hangen scheef naar beneden, over honderden meters straat zijn ruiten en gevels ver nield en beschadigd en bewegen de menschen zich als vreemden in en om hun eigen huis. Terwijl de buren hun ervaringen uitwisselden en 3 namen opsomden van hen die als slachtoffer vie len, vernamen we zoo hier en daar de lang niet mal- sche meening van den doorsnee-Rotterdammer over het gebeurde. Zoo constateerde een volksvrouw kort maar krachtig: „Als ze ons zoo komen' helpen, laten ze dan maar bij d'r eigen blijven De bevolking blijkt van dit soort hulp heelemaal niet gediend en stak haar meening niet onder stoe len of banken. Heeft de vernieling van een spoorbaan op een en kele plaats al heel weinig zin, gezien de vlotte wijz© waarop zulk een mankement tegenwoordig hersteld kan worden, zelfs dat hebben de Engelschen niet ge presteerd. Men wees ons alleen een dak van een kleine tramremise aan, dat een weinig door het vuuti i aangetast. (Vervolg op de volgende peg.)

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1