al a AGENDA Eet pap! Verzekering tegen Oailaty&schade INCASSOBANK ïopuiahe Dansles voor qwo»dhipen Puzzlerubriek Dansschool Schroder - Raamsingel 16 LANGS DE STRAAT. TOBIAS Eigenaardigheden HAARL. DAGBLAD, Dinsdag 7 Oct. 1941 Haarlemsche Politierechter RUZIE OM „APIE". Het gebeurde op den Paradijsweg te Zandvoort in den namiddag van den achttienden Juli. Precies weet ik het niet meer maar ik geloof dat de zon toen stralend scheen, de hemel helderblauw was en de zee lokkend en verkoelend, kortom, We kunnen aannemen, dat het een dier dagen was waarop het menschelijk gemoed neigt naar teederheid en be grijpen. Niet echter van de dames, overburen nog wel, die op gemeld tijdstip met elkaar in woorden wisseling geraakten. Ï-Iet kwam dan tenslotte hier op neer, dat een der dames, wier haren zooiets niet zouden doen vermoeden, beleedigende woorden tegen haar overbuurvrouw zou hebben gebezigd. En vertelt u me nu eens, vroeg de politierech ter aan de 76-jarige verdachte, die echter nog ter dege van den tongriem gesneden was, hebt u die woorden gezegd of niet? Nee, zei de verdachte, en als u in Zandvoort inlichtingen gaat inwinnen dan zal iedereen u kunnen vertellen, wie ik ben. U houdt van hondjes? Ja en ook van arme menschen. Maar dan toch zeker niet yan de beleedigde? Toch wel, ik heb niets tegen haar. De getuige, die beleedigd was, wat het daarmee natuurlijk niet eens. Zij had juist haar fietspomp aan een kennis geleend en stond bij de voordeur te praten toen haar hondje dat naar den lieflijken naam „Apie" luisterde de straat over ging en naar de overbuurdame toe wilde. Dat wilde zijn bazin echter niet hebben en daarom riep ze: „Apie, kom terug, je mag niet naar den overkant". Omdat de buurdame echter ook „Apie" riep, liet Apie kalm door. Daarop snelde de juffrouw naar de overzijde van de straat en nam Apie op haar arm weer mee terug. Op dat moment zou de buurdame geroepen hebben: „Ja, toen je bijna failliet ging wist je me wel te vinden en nou mag je hondje geeneens bij me komen.... enfin, ze riep nog wat en dat was nou juist het beleedigende geweest. Er bleek dat de beleedigde dame inderdaad vroeger geleend had van de verdachte maar dat had ze eerlijk terugbetaald. Wat nu echter precies de reden was van de onvriendelijke verstandhou ding tusschen de dames kwam niet duidelijk aan het licht maar in ieder geval er was een animositeit en die was er nu nog, dit bleek wel uit de wijze waarop verdachte en getuige elkaar tegenspraken. De juffrouw, die de fietspomp geleend had, had ook de beleedigende woorden gehoord. Weliswaar kwam er nog een dochter van de verdachte ver klaren, dat de woorden niet waren gesproken doch de Officier achtte het bewijs geleverd en eischte f 5 of 5 dagen. Mr. B. W. Stomps, de verdediger, bracht naar voren, dat de achtergrond van dergelijke eigen lijk zeer onbelangrijke detailzaak het belangrijk ste is. De verdachte heeft de beleedigde uit finan- cieele moeilijkheden geholpen en nu ondervindt ze deze aanklacht als dank. De verdediger meende dat het bewijs niet geleverd was en vroeg vrij spraak subsidiair een zeer milde straf. De Politie rechter veroordeelde de verdachte echter conform den eisch. IN SEPTEMBER VERDRONKEN 47 MENSCHEN EN KINDEREN. De Ned. Zwem- en Reddingsbond geeft ons de volgende gegeven: Er verdronken in de maand September 1941: 17 jongens,- beneden 16 iaar, 6 meisjes, 21 mannen en 3 vrouwen, tezamen 47 doo- den. In de voorgaande maand, dus Augustus, be droeg het aantal verdronkenen: 55; in de maand September 1940: 75. September was dus vrij gun stig. Onder het getal van 47, behooren 8 jongens, 5 meisjes, tezamen 13, beneden zes jaar. Door bij diepe duisternis te water geraken verdronken: 8 mannen en 2 vrouwen. Gemeentebesturen worden dringend verzocht, zoo noodig maatregelen te nemen tegen den verdrinkingsdood bij duisternis. Bij baden in open water, zonder de z\yemkunst machtig te zijn verdronk één jongen. Door zich te ver in zee te wagen: één jongen en één man. Een tragisch verarinkingsgeval kwam voor op 8 September te Ermelo. Twee jongelui, de zwemkunst nog niet voldoende meester, raakten in het diepe bassin van het prachtige boschbad. De chef-bad meester, oud 65 jaar en lijdende aan rheumatiek, springt onmiddellijk in het reeds koude water, ge volgd door een paar geoefende zwemmers. De laatsten wisten de slachtoffers vrij spoedig op het droge te brengen. Eenigen tijd later werd de bad meester vermist. Hij werd spoedig van den bodem opgedoken doch de levensgeesten waren reeds ge weken. In September werden gered of wisten zich te redden: 15 jongens, 7 meisjes, 32 mannen en 15 vrouwen, tezamen 69. Bovendien uit auto's te water 2 mannen, in totaal: 71 gered. In Augustus 1941 bedroeg het aantal geredden: 47 en in Septem ber 1940: 86. Ook in dit opzicht was September dus gunstig. Het aantal dat zwemmend werd gered bedroeg tezamen 29, n.l. 11 jongens, 6 meisjes, 8 mannen en 4 vrouwen. Zwemmend wisten zich in veiligheid te stellen: 2 mannen en één vrouw .Het „Leert zwemmen" is nog lang niet genoeg tot de massa doorgedrongen; ons waterrijk vaderland eischt dringend: Zwemvaardigheid 'voor de gansche be volking. Er reden vier auto's te water waarbij geen per soonlijke ongelukken voorkwamen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Haarlem, Smedestraat, tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: Lak, Paul Krugerstraat 54; bank biljet; Schwaner, K. v. Manderstraat 55, beugel v. strijk ijzer; Bureau van Politie, Smedestraat 9. étui met inhoud; Hansen, Pr. Hendriklaan 86, étui met Inhoud; Bakker, Goetzeestraat 24, handschoenen; Ekster, Thorbeckestraat 51, Molenkamp, Poortstraat 5 rood, zakmes; Esse Plataan- straat 44, oorbel: Bureau van Politie, Smedestraat 9, por- temonaie; Driessen, Amsterdamstraat 15, pakket; Bureau van Politie, Smedestraat 9, persoonsbewijs; Lokhorst, Bosch en Vaartstraat 19, portemonnaie met inhoud; Vestering, Dunklerstraat 28, schortje; Reijnders, Crayenesterlaan 19, tasch met inhoud; Groenenberg, Torbeckestraat 19 na 12 uur, actetasch met inhoud; Zwier, Scheepmakersdijk 38 rood, taschje met inhhoud; Bureau van Politie, Smede- 6traat 9, kindertasch met inhoud; Leine p/a. Hin, Zijlweg, tusschen 7.45 v.m.—4.30 n.m., vulpen. HINDERWET. Aan het Uitgevers- en Drukkerijbedrijf Boom Ruygrok N.V. te Haarlem is in verband met de hinderwet vergunning verleend tot uitbreiding van haar drukkerij, gevestigd in het perceel aan de Gedempte Oude Gracht nos. 138-140. „MARIA STUART". Aangemoedigd door de groote belangstelling voor de voorstellingen van Maria Stuart door het Gemeentelijk Theaterbedrijf Amsterdam, Het Ne- derlandsch Tooneel, Intendant Cor van der Lugt Melseït, zal op Zondagavond 12 October, om kwart over zevenen precies, in den Stadsschouwburg te Haarlem een voorstelling van Schiller's meester werk worden gegeven. Medewerkenden zijn de dames: Charlotte Kohier (a.g.). Magda Janssens, Caroline van Dommelen, Nel Snel en de heeren: Henri Kerens, Louis van Gasteren, Anton Roe mer, Johan Elsensohn, Fons Rademakers, "Willem de Vries, Johan te Wechel, Cor Dommelshuizen, Floor Middag, Bob Wijsman, Herman Frentzen, H. Kluizenaar e.a. De décors, ontworpen door Jacques Snoek, zijn Uitgevoerd door Karei Brucltman. Heden DINSDAG 7 OCTOBER. Frans Hals Theater: „Artistenliefde". 2.30, 6.30 «n 8.45 uur. Luxor Theater: „Bel Ami", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Drie maal bruiloft", 2.39, 6,30 en 8.45 uur. Palace: „Mannen uit één stuk", 2, 6.30 en 8.45 uur. Frans Halsmuseum:.Groepstentoonstelling „Kunst lij ons Doel", 104 uur. WOENSDAG 8 OCTOBER Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Frans Halsmuseum: Groepstentoonstelling .Kunst zij ons Doel". 104 uur. Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, Tel. 10378. Firma Begeman en Sneltjes, Kruisweg 30, Tel, 10043. Mamix Apotheek, Marnixstraat 65, Tel. 23525. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, TeL f8197. (Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad beveelt het eten aan van pap, die in tal van vormen kan .worden klaar gemaakt). Pap, waarom geen pap gegeten In den een of andren vorm, 't Papregister, zult u weten, Is niet klein, het is enorm. Iedereen zal dat beamen Als ik er maar enkle noem: Havergort en -mout met name, Havervlokken, haverbloem. Maak de gortmout ten nutte, Gortebloem en gruttenmeel, En dan gort zelf groote grutten Er is werkelijk zoo veel. Men kan pap in melk bereiden Maar ook heel goed in de wei, Om vergissing te vermijden, Voeg ik dadelijk erbij ('t Is verwarrend soms met namen) Wei van kwark en hangop daji, Niet die, waarin u slechts samen Met de koe uit grazen kan. Geef den kindren pap te slikken, Geef aan pappie zelfs wat pap. Hij zal er zich gauw in schikken, Na den eersten besten hap. Er is eer mee in te leggen Als hij, na een volle maat, Nauwelijks meer pap kan zeggen Op zijn ouden toon vol smaad. Als hij eraan moet beginnen Zet hij zich nog even schrap, Maar heeft hij het eenmaal binnen, Dan verheugt hij zich erin en Zegt: da's geen papperlapap. P. GASUS. Inlichtingen HAARLEM, KRUISWEG 59, Telef. 15842 (Adv. Ingez. Med.) THALIA. In andermans Schoenen Het stond wel niet op het programma vermeld, maar het lijkt mij wel z^ker, dat Dom de Gruyter „In Andermans Schoenen", het blijspel, dat Zondag en Maandag in den Stadsschouwburg door de R.K. Tooneelver. Thalia" is gespeeld geworden, naar een tneisjesboek heeft bewerkt, zooals hij het ook met zijn andere stukken heeft gedaan. Het blijspel heeft er alle kenteekenen van en de jongedamesfiguren allen min of meer clichés in dit stuk herinne ren sterk aan ,,'n Zomerzotheid". Truus Mertens bij voorbeeld, de jolige flapuit, heeft duidelijke familie trekken met de geesteskinderen van Cissy van Marx- veld en ook Freule Beek ten Hove schijnt zoo uit een der boeken van deze bekende schrijfster te zijn gestapt. Het is een heel onschuldig, naïef, maar vroo- lijk gevalletje, dat zich prettig spelen laat door di lettanten, vooral ook om de vele dankbare jonge- damesrollen die er in voorkomen. Thalia bleek die rollen uitstekend te kunnen be zetten en heeft dan ook veel pleizier van dit blijspel letje gehad. De dames in het pension van mevrouw Mathilde Vermeer werden allen zonder uitzondering met blijkbare liefde door de leden van Thalia ge speeld en het spel trof mij dit keer door losheid en natuurlijkheid. Het grootste succes was voor Riet van Doorn, die van de jolige bakvisch Truus Mer tens iets heel aardigs en levendigs maakte. Miek Copini was als Nelly Dupont zeker niet minder. Zij onderscheidde zich vooral door zuivere uitspraak en goede dictie. Dit laatste geldt ook voor Bep Nijs- sens, al moest zij zich dan ook een geaffecteerd Haagsch accent aanmeten, dat zij zonder overdrij ving deed. De dames To Kruup en Jos Timmers van Hoof completeerden zeer goed de gasten van dit damespension, aan welks hoofd mevrouw Loerak- ker-Dingerdis met haar routine en spelzekerhëid stond. Bertha Koevoets en Thea te Nijenhuis-Copini knapten de dienstbodenrollen op, en ook zij deden dit naar volle tevredenheid van het publiek en den reeensent. Maar het was vooral door het vlotte, levendige samenspel der dames in dit pension, waar door de voorstelling zich dit keer onderscheidde. Alle eer aan den regièseur, den heer Jos. van Turen- hout, die hiervoor en voor de smaakvolle aanklee ding wat zagen de dames in haar avondtoiletten voor het concert er allerliefst uit verantwoorde lijk was. De heeren stonden bij deze voorstelling in het tweede gelid; doordat de auteur hen wat verwaar loosd had en alle aandacht aan de dames had ge schonken. Martien Langeveld had als de gepension- neerde kolonel het dankbaarste deel en hij typeerde dezen ouden brommerigen vuurvreter met het goede hart zeer verdienstelijk. Dick, de z;oon, had het moeilijk te midden van zooveel leden van het schoo- ne geslacht. Dat hij aait het slot „geknipt" was spreekt vanzelf. Ad Timmer maakte er een gewonen gezonden man van. Piet Loerakker had den niais, die in zulke blijspelen nooit ontbreekt, op te knap pen en hij deed dit ondanks wat chargeering niet onaardig. André Klein had als de broer van Nelly Dupont weinig te doen; hij speelde onge dwongen en natuurlijk. Thalia heeft met deze eerste voorstelling in dit seizoen veel succes gehad en dat zoowel aan het stuk als aan de opvoering te danken. J. B. SCHUIL PERSONALIA. De oud-Haarlemmer ds. H. W. Wierda, predikant bij de Geref. kerk van Vijfhuizen, ontving een be roep naar de Geref. kerk van Soest in de vacature, die aldaar ontstond door het vertrek van ds. H. van Andel naar Arnhem. NIEUWE BURGEMEESTER VAN BORCULO. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken van 4 Octo ber is mr. J. P. Drost met ingang van 15 October 1941 benoemd tot burgemeester van Borculo, onder toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Breskens. Onze vangt aan a.s. Zaterdag 11 October. DEZE LES is speciaal bedoeld voor personen welke reeds EEN of meerdere jaren les hebben genoten. INSCHRIJVING DAGELIJKS. TELEFOON 11045 (Adv. Ingez. /Wed.) DE PAN. De zon scheen met milde goedkeuring door de boomen, die hun eerste bladeren gelaten deden neerdwarrelen op het meisje, dat daar kwam aanrijden. Een meisje met twee oortjes, die onder hafvr in den wind wapperende krullen vandaan kwa men alsof ze wilden zeggen: „Wij komen even den ondeugenden Indruk, dien ge al van dien neus had gekregen, bevestigen." Wat ze inderdaad met zoo'n overtuiging deden, dat niemand dan een ander meisje had kunnen ontkennen dat dit de aantrek kelijkste vertegenwoordigster van het schoone deel van de schepping was, dat iemand van gevoel zich voor kon stellen. Zij bereed haar flqts met weinig zelfvertrouwen; maar wanneer men zich geneigd gevoeld zou heb ben om haar dat te verwijten, zou het'hart gepro testeerd hebben. Want krampachtig klemde het puntje van haar tong tegen haar bovpnllp slechts met éen hand sturend, terwijl de andere een pan op haar bagagedrager in evenwicht hield. Een doodge wone pan. Een ontnuchterende pan in het groen ,met gele streepjes, die van onder zijn deksel af en toe een klein sliertje damp liet ontsnappen en slechts dank zij groote moeite op zijn plaats ge houden werd. Nu begrijpt u dat er iets met de pan moet gebeu ren: men introduceert geen ontoepasselijke pan ii een verhaal als hij niet onmisbaar is in een be langrijke rol. Er gebeurde dan ook inderdaad iets met dit goudgebiesde stuk keukengerei: het viel. Van de flets, op den grond. En terwijl al eeuwen lang d® menschen moeite hebben om, wanneer zij met hun beenen naar beneden op een springplank staan, met hun hoofd naar beneden in het onder hen flonkerende water van het zwembad terecht te komen, draaien pannen zich steevast zonder eenlge inspanning in de vluqht om. Zooook deze. Zij begon al onderweg een oranje-gele massa kwistig over de straatsteenen uit te spreiden. Het was huts pot. Het meisje slaakte een bekoorlijk gilletje, sprong van haar fiets en bleef met wijd opengesperde oogen en met haar handen voor haar mond de droevige overblijfselen van het toekomstige fa- mille-diner aanstaren, draaide toen de pan om et begon met een paar trillende vingers al wat er nog te redden was erin terug te gooien. Het was Iets, maar niet veel en toen^zij na een paar minuten wegreed, terwijl een groot kalf van een hond met een paar krachtige happen de straat -reinigde, kon zij zich met moeite beheerschen door haar tan den in een zenuwachtig trekkende onderlip te zot ten. „Zoo", zult u zeggen, na dit gelezen te hebben. „En daar stond jij, gewetenlooze copiejager, toe te kijken zonder een vinger uit te steken. Een fraaie rol in het stuk!" Dan krimp ik ineen, want ik voel het treurige van mijn» optreden en ik kan geen excuus aanvoeren; tenzij u als zoodanig het feit wilt aanvaarden dat ik niet durfde vanwege het andere meisje: dat aan mijn zijde. Te minder omdat ik werkelijk even dacht: „Dit hier is maar een meisje uit honderden en da\ daar met die pan uit duizenden." En omdat ik met deze gedachte een beetje voorzichtig was. Voelt u dat? De gedachte is nu natuurlijk voorbij. J. J. P. N. A. D.-Kamp Henirik viert feest „Een leven zonder feesten, is als een lange weg zonder pleisterplaatsen". Deze spreuk werd bij de vlaggenparade in het N.A.D.-kamp „Hemrik" ih de provincie Friesland door den commandant uitge geven, als „devies van den dag". Dien dag immers was de gang naat het werkobject aan den Hooiweg in de gemeente Opsterland, waar barre heidegrond wordt omgevormd tot vruAtbaar bouwland, "een extra-feestelijke, want hopman Kouwenberg wilde het gereedkomen van een afgerond deel van dit werk niet zonder meer voorbij laten gaan. In den grooten halven cirkel schaarden de mannen zich om hun commandanten, die hen toesprak en met enkele forsche schepbewegingen de laatste hand aan het werk legde. 's Avonds was het „verzamelen in de cantine- eetzaal", waar een gemeenschapsavond, getiteld „Groot Heidefeest" werd gehouden. Daarbij had o.a. de Rijkscommissaris zich laten vertegenwoor digen door den Beauftragte des Reichskommissars in Friesland, terwijl ae Ortskommandant van Leeuwarden en eenige hooge kaderleden van den Reichsarbeitsdienst met belangstelling een gedeelte van den dag bijwoonden. Ieder van de vier groepen gaf iets ten beste met betrekking tot het werkobject. De burgemeester van Opsterland was met vele van zijn dorpelingen aanwezig; hem werd een oorkonde met een gigan tisch zegel aange* oden. Nadat de arbeidsleider Van der Sluys, die den wnd. Commandant van den N. A. D. vertegenwoor digde, de mannen nog eens krachtig had toege sproken, sloot de commandant dezen kampdag. (A.N.P.) MAATREGELEN VOOR HET VOORTBESTAAN VAN BEDRIJFSVEREENIGINGEN. 's GRAVENHAGE 6 October. Kortgelden heeft de secretaris-generaal van het departement van sociale zaken aan het college van toezicht op de krachtens de ziektewet in het leven geroepen bedrijfsvereenigingen, machtiging verleend om, indien door het ontbreken van werkgevers en/of arbeidersleden In het bestuur van een bedrijfsver- eeniging, gevaar bestaat dat deze haar taak niet naar be hooren kan voortzetten, de noodige maatregelen te tref fen ten einde de voortzetting der werkzaamheden te ver- zekerep. Gebruikmakende van deze bevoegdheid heeft het college thans een wijziging aangebracht in de statuten der Algemeene Bedrijfsvereeniging te Amsterdam, waardoor, ondanks het wegvallen van de werkgeversverenigingen, het bestuur zijn werkzaamheden kan blijven voortzetten. Ten aanzien van de Gemengde Bedrijfsvereeniging te 's Gravenhage is voort bepaald, dat het bestuur daarvan zal zijn samengesteld uit de bestuursleden, aangewezen door de arbeidersverenigingen, welke lid van die be drijfsvereeniging zijn, zoodat ook hier het wegvallen van bepaalde werkgeversverenigingen is opgevangen. De ledenraad dezer bedrijfsvereniging zoo is verder nog besloten zal bestaan uit de personen, die door de even- bedoelde arbeidersverenigingen als leden van den leden raad zijn aangewezen, met bepaling voorts, dat In het bestuur en in den ledenraad besluiten kunnen worden genomen met meerderheid van stemmen. (A. N. P.) Het goederenvervoer langs den weg Uitvoeringsbesluit in de Staatscourant verschenen 's GRAVENHAGE 6 October. Omtrent het goederen vervoer langs den weg bericht men het A. N. P. nader: In de Staatscourant van Maandag !s het uitvoerings besluit van den secretaris-generaal van het departement van waterstaat gepubliceerd, houdende de regeling van het goederenvervoer langs den weg (autobevrachtingsbe- slult 2). Dit besluit vervangt het autobevrachtlngsbe- sluit I, dat op 13 Januari j.l. in werking is getreden en dat herziening behoefde op grond van de ervaringen sinds 13 Januari met den Autqbevrachtingsdlenst (A. B. D.) opgedaan en op grond van de op 1 October ingetreden sterke vermindering van de beschikbare boeveelheid mo torbrandstof. Om laatstgenoemde reden en gelet op de zorgwekkende bandenpositie van Nederland, was onvermijdelijk het goederenvervoer langs den weg aan strenge voorschriften te onderwerpen. Het hierboven ge noemde autobevrachtingsbesluit n berust op de volgende beginselen: le het goederenvervoer langs den weg zal in zijn gehee- len omvang aan de leiding en het toezicht van den A. B. D. zijn onderworpen. Deze leiding zal zich in enkele gevallen bepalen tot het contröleeren van de uit te voeren ritten, In andere gevallen zal de A. B. D. op ruimere schaal dan voorheen zijn bemiddeling verleenen bij het tot stand brengen van vervoeren. Aan de zuivere contröle van den A. B. D. zullen in beginsel worden onderworpen de vaste lijn- en bodediensten en de afhaal- en besteldiensten, voor zoover deze stukgoed vervoeren, de plaatselijke vervoe ren, voor zoover hiervoor nog toestemming zal worden verleend om deze per motorvoertuig te bewerkstelligen het eigen vervoer, voor zoover nog vergunning voor het vervoer van pigen goederen wordt afgegeven. Voor a 1 het overige vervoer zal de A. B. D. zijn bemiddeling ver leenen, d. w. z. dat geen rit per motorvoertuig plaats heeft, zonder dat de A. B. D. hiervoor zijn toestemming heeft gegeven. 2e. Een noodwendig gevolg van het vorenstaande ls dat in den vervolge de verladers hun lading aan den A. B. D, zullen moeten aanbieden. Geschiedt dit niet, dan zal de lading niet voor vervoer In aanmerking kunnen worden gebracht. 3e. De tot heden in het autobevrachtingsbesluit I van de bemiddeling uitgesloten transporten, zooals vervoeren over korten afstand, veevervoer, melkvervoer, vervoer van versche visch en veilingvervoer zijn thans ook aan de be middeling van den A. B. D. onderworpen, 4e. Gelet op de bepalingen van het tweede en derde uit voeringsbesluit mag een eigen vervoerder alleen eigen goe deren in eigen voertuigen met eigen personeel vervoeren en ls het een beroepsgoederenvervoerder alleen toegestaan vervoeren ten behoeve van derden te verrichten. Het nieuwe autobevrachtingsbesluit geeft den ambtenaren van den A. B. D. de bevoegdheid een eigen vervoerder te plichten goederen ten behoeve van derden te vervoeren en een beroepsgoederenvervoerder toestemming te ver leenen goederen voor eigen bedrijf te transporteeren. Bij dit laatste is bijv. gedacht aan het vervoer van brandstof voor generatoren, welke in gebruik zijn bij de beroeps- goederenvervoerders. 5e. Voor zoover de A. B. D. het vervoer alleen contröleert worden de tarieven niet door den A. B. D. vastgesteld. Vervoeren, welke door bemiddeling van den A. B. D. tot stand komen, hebben plaats op de tarieven en voorw den, welke door den A. B. D. zijn vastgesteld. De eerst bedoelde vervoeren geschieden zonder dat hiervoor pro visie verschuldigd is. VJn de laatst bedoelde vervoeren I: de vervoerder aan het Rijk een provisie verschuldigd, wel ke in het algemeen ls gesteld op 10 pet. van den vracht prijs. Een uitzondering op dezen regel is het geval, waarin een eigen vervoerder voor een rit wordt belast met A. B. D.-transporten, terwijl de rit in omgekeerde richting voor het eigen bedrijf geschiedt. In een dergelijk geval geschiedt het vervoer wel tegen de normale A. D.-tarieven, doch is de eigen vervoerder een provisie van 25 pet. van den vrachtprijs verschuldigd. 6e. In het autobevrachtingsbesluit ls de mogelijkheid open gelaten, dat zoowel een eigen vervoerder als een be roepsgoederenvervoerder met bijzondere toestemming van den A. B. D. gedurende een zeker tijdsverloop goederen ten vervoer mag aannemen, zonder bemiddeling van den A. B. D. Zij zijn dan evenwel toch onderworpen aan de contróle van den A. B. D„ zoowel wat betreft de vraag in oheverre een lading per motorvoertuig zal mogen wor den vervoerd, als ten aanzien van de provisiebetaïing aan den A. B. D. 7e. Tenslotte bevat het Autobevrachtingsbesluit straf bepalingen, zoowel tegen verladers en vervoerders, als tegen hun personeel, wanneer de bepalingen van het Autobevrachtingsbesluit niet, of niet voldoende of niet tijdig door hen worden nagekomen. (A. N. P.) AFWIKKELINGSMAATREGEL. Naar aanleiding van het vijfde uitvoeringsbesluit van het hoofd van het Afwikkelingsbureau van het departement van defensie nopens maatregelen ten aanzien van de bezoldiging en verzorging van mili tair en burgerlijk personeel der voormalige Neder- landsche zee- en landmacht, gepubliceerd op Sa terdag j.l., verzoekt het Afwikkelingsbureau ons ter voorkoming van onnoodige correspondentie mede te deelen, dat de in dit besluit genoemde tijdelijke verhooging van zes procent, uitsluitend ziet op mobilisatie-slachtoffers uit de jaren 1914- 1918 (wet van 3 December 1831. Staatsblad 489). (ANP) EXAMENS MACHINISTEN-EXAMENS. Geslaagd voor diploma B, le gedeelte de heer: H. C. J. v. d. Lem, te Haarlem. men veel buiten is, beschermen g (Adv. Ingez. Med.) Zweefvlieger.... (T~\ Oplossingen* van Zaterdag j.l. Cijferraadsel. A is 7 5 is 6 D is E ls F is G is 10 H is 12 I is 8 K is 14 L is 11 M is 13 Woordraadsel. tlkKen vEr Anderen sMaAkvol vArKen kNuS eDiTie vAzEn bAlLen kNeLlen aDdEr rEnNen IEMAND AAN DE KAAK STELLEN. Methaangas voor auto's AMSTERDAM, 6 October. Dat de Nederland- sche bodem steenkool levert waaruit de gasfabrieken lichtgas produceeren, weet de jongste scholier. Dat de vaderlandsche grond ook langs difecten weg brongas levert, is minder bekend, hoewel vele bron gasinstallaties op het platte land bewijzen, dat vele boeren dit product reeds lang weten té waardeeren» Nieuw is echter wel het aanwenden von dit gas methaan als brandstof voor automobielmotoren. Het is vooral dr. W. Lulofs, directeur van het G.E.B., die daartoe hier ter stede den stoot heeft gegeven. Thans is op een terrein aan den Karper- weg nabij het Stadion een gastankstation gebouwd, uiteraard min of meer provisorisch, dat methaangas zoowel als lichtgas voor auto's levert. Na proefboringen op verschillende' plaatsen in deze gemeente bleek het terrein aan den Karperweg wel het meest gunstige voor methaanwinning te zijn. Het methaan ontstaan door het rotten van organische stoffen onder water wordt gewonnen uit grondwater, dat van pl.m. 30 meter diepte uit zes bronnen omhoog wordt gepompt. Per uur wordt zoo ongeveer 90.000 liter water naar boven ge bracht, dat naar eeri gashouder met een inhoud van 40 M3. wordt gevoerd, waar het methaan uit het water wordt vrijgemaakt. De totale productie be draagt ongeveer 30 M3. methaan per uur. Daarna wordt het door een compressor tot 200 atmosferen gecomprimeerd, waarna het* in voorraadvaten groote stalen cylinders "wordt opgeslagen. De warmte, welke tijdens het comprimeeren vrij komt, wordt ook productief gemaakt en wel, voor zoover noodig, ter verwarming van het gebouwtje. Niet alleen is de winning van net methaan naar verhouding weinig kostbaar, doch de calorische waarde is het dubbele van die van lichtgas, zoodat een auto, loopende op lichtgas, ongeveer slechts den halven afstand aflegt van dien die een wagen welke op methaan rijdt. Een nadeel, welke dit laatste gas nog heeft, t.w. een te hoog koolzuurgehalte, hetgeen bij expansie bevriezing van leidingen kan veroor zaken, zal ook over enkele weken zijn opgeheven, wanneer een daartoe gebouwde zuiveringsinstallatie gereed is. Wijl de hoeveelheid methaan welke ter plaatse gewonnen kan worden, betrekkelijk gering is slechts ongeveer 20 wagens per dag kunnen ermee getankt worden wordt het tot nu toe vrijwel uit sluitend gebruikt voor de auto's van den Gem. Geneeskundigen Dienst. Dé proeven zijn echter uitstekend geslaagd, zoo dat waarschijnlijk binnenkort ook op andere pun ten der stad methaangas-installaties zullen worden gebouwd. (ANP) in Haarlem en omgeving ï- ■■v.V'-i:, - Vs wl De „Donjon". (Foto De Haas). In deze eigenaardigheden is al eens gewezen op de dikke muren van de ruïne van Brederode. Velen zullen zich misschien afvragen hoe dit eer tijds zoo machtige kasteel tot een ruïne vervallen is. Zooals we een der vorige keeren bij het meertje t van Caprera zagen, ligt hét kasteel aan een ouden Rijnarm. Het is waarschijnlijk, dat om streeks 990 Graaf Arnout hier voor het eerst een versterking heeft gebouwd. Maar dit zal wel niet veel meer zijn geweest, dan een heuvel, met een houten fruis erop en omringd door een muur van houten palen. Later, omstreeks 1000 werd de eerste steenen toren gebouwd, de z.g. „Donjon". Deze vormde voorloopig het kasteel. Het is wel merkwaardig, dat juist deze toren door de eeuwen heen zoo goed bewaard is gebleven en thans, na gerestaureerd te zijn, van buitenaf weer als van ouds is. Pas na 1200 is heUkasteel vergroot met de drie andere torens, die onderling door walmuren werden verbonden. Het geheel werd door een breede diepe slootgracht omgeven, terwijl de voorhof, waarvan t^jans nog de poortruïne over is, evenals een apart eiland vormt. Nu volgen verschillende verwoestingen. In den strijd tusschen Hoeken en Kabeljauwen wordt het kasteel in 1351 ingenomen en verwoest door Gijs- brecht van Nijenrode, een Kabeljauw. Het wordt weer opgebouwd, maar in 1426, als de strijd tus schen de twee partijen weer ontbrandt, nemen de Kabeljauwsche Haarlemmers het in. De Donjon wordt hierbij gedeeltelijk verwoest, maai" in 1478 weer hersteld. Omstreeks dien tijd is het kasteel voor het laatst bewoond. Het blijft dan leeg staan tot 1573. In 1568 is het kasteel als leen aan Philips II van Spanje vervallen en als zoodanig nemen de Spanjaarden er tijdens de belegering van Haar lem in 1572'73 hun intrek. Als zij eenige jaren later moeten vertrekken, verwoesten ze hei ge deeltelijk. Daarna verviel het steeds meer en meer, totdat omstreeks 1870 een begin werd gemaakt met het blootleggen van de ruïne. De grachten werden uit gegraven en het puin weggeruimd. Daarna zijn er verschillende herstellingen aan verricht, zooals onder andere aan de Donjon. Thans kan men uit de ruïne een goed denkbeeld krijgen van de ligging van het vroegere kasteel. Het is opmerkelijk, dat de toren links van de poort een ronae toren is, terwijl de andere alle vierkant zijn. Men heeft dit nooit geweten en het is pas bij de opgravingen aan het licht gekomen.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5