Haarlem's Dagblad Nieuwe textielregeling bekend gemaakt. Groote slag ten Noorden van de Zee van Azof. Vernietigingsslag in centralen sector van Oostelijk front Strijd tegen Sovjet-Unie is zelfverdediging. 59e JAARGANG No. 17886 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant» Uitgavenen Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Bulten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede WOENSDAG 8 OCTOBER 194Ï Abonnementen per week 0.26, per maand 1.TS, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regelt 2.—, eike regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meet 0.17Vfe. Groentjes zie rubriek. Speciale vergunningen. Bij inlevering van twee kleedingstukken kan één nieuw stuk gekocht worden. 's-GRAVENHAGE, 7 October. Aangezien de i hoeveelheid beschikbare textielproducten geringer is geworden, zal met ingang van 1 November a.s., d.i. het tijdstip, waarop de nieuwe distributie-peri ode van "textielproducten aanvangt, ertoe worden overgegaan, de grootere stukken slechts beschik- baar te stellen voor hen die deze stukken dringend 1 noodig hebben. Hun zal daarvoor een speciale ver gunning worden verstrekt. De handel heeft weliswaar nog eenige voorraden, I dóch de moeilijkheid is, dat in hoofdzaak de duur dere soorten aanwezig zijn en dat de bevolkings groep die kleedingstukken noodig heeft slechts de I goedkoopere zal hunnen aanschaffen. De bevol- kingsgroep die de duurdere kleedingstukken zal I kunnen aanschaffen zal wel niet in aanmerking komen voor een speciale vergunning, omdat men i in die kringen toch wel over de noodzakelijke klee dingstukken beschikt. Zoo zal de moeilijkheid ont staan, dat het deel der bevolking, dat over vol- doende middelen beschikt om een oude jas te ver- I vangen door een nieuwe dit niet kan doen, aange- i zien het geen vergunning zal krijgen, terwijl zij die in aanmerking komen voor een vergunning in den regel niet in staaf zijn een nieuw kleedingstuk van vrij hoogen prijs te koopen. Het gevolg zou zijn, dat niemand geholpen werd en dat de handel met den duren voorraad stoffen zou blijven zitten. De regeling inzake het inleveren van klee dingstukken voorziet nu in deze moeilijkheden. De regeling komt er op neer, dat men van Maandag 13 October tot en met Zaterdag 1 November a.s. de volgende gedragen en ge bruikte kleedingstukken kan inleveren: hee- rencostuums, heerenwinter jassen, wollen of half wollen heerenjassen, dameswintermantels, wollen of halfwollen damesregenjassen, jon genswinterjassen, meisjeswintermantels, wollen dekens. Voor elke twee stuks ingeleverde artikelen zal een ontvangstbewijs worden afgegeven, waarmede men onder gelijktijdige inlevering van de halve puntenwaarde één nieuw exemplaar van deze kleedingstukken zal kunnen koopen. Tevens zal men, behalve van de nieuwe textielkaart, gebruik kunnen maken van de toeslagkaart en van de nu loopende textielkaart, welke ook na 1 November a.s. geldig blijft. Het is niet noodzakelijk, dat men twee stuks van hetzelfde artikel inlevert, zoodat men bij inlevering van bijv. één heerencostuum en één dameswintermantel of van één jongenswin- terjas en één wollen deken recht heeft op een ontvangstbewijs. De inzameling van de oude textiel- i stukken zal, 'evenals het vorige jaar, geschieden door de in verschillende distributiekringen in het leven geroepen kleedingcomités. Het ontvangstbe wijs, dat voor de comités zal worden afgegeven, zal nauwkeurig den aard van de ingeleverde kleeding stukken of dekens vermelden. Daarenboven zal het aangeven welk textielstuk men gerechtigd is te koopen. Het ontvangstbewijs zaL eerst na 1 Novem ber a.s. geldig zijn. De ingenomen kleedingstukken zullen aan nader aan te wijzen instellingen worden verstrekt, die de goederen zullen uitgeven aan hen die de middelen niet hebben zich op normale wijze van winterkleeding en -dekking te voorzien. Deze zullen bij de in ontvangstneming van hun gratis te verstrekken goederen slechts de helft van de puntenwaarde daarvan behoeven in te leveren. Bij deze regeling zullen dus de drie groepen: de minder welgestelden, de welgestelden en de handel zijn gebaat. Vooral hun, die niet over de noo,dige middelen beschikken om zich tegen de komènde koude te beschermen, zal deze regeling ten goede komen. Aan hen die zich kunnen verheugen in het bezit van een uitgebreide garderobe zal ze de vol doening schenken behoeftige of minder welgestelde medeburgers in dezen tijd van schaarschte een dienst van solidariteit en naastenliefde te kunnen be wijzen. Aangezien in vele van deze gezinnen warme klee ding en dekking hoog noodig zijn, mag worden verwacht dat de inlevering een vlot verloop zal hebben, zoodat evenals het vorige jaar toch min stens 200.000 stuks kleeding en dekens onder hen zullen kunnen worden verdeeld. Daarenboven is dit de laatste gelegenheid om, indien men over bruikbare bovenkleeding beschikt, deze toch te kunnen aanschaffen, aangezien de kleedingstukken, zooals aan het begin van het artikel reeds is opgemerkt, na 1 November 1941 al leen op speciale vergunningen zullen worden uit- tereikt, welke slechts zullen worden verstrekt, in- ien men niet meer in hef bezit is van een draag baar kleedingstuk. (ANP) Tegen prijsopdrijving. De omzwervingen van een tweede-handsch fiets. De Inspectie voor de prijsbeheersching schrijft: Welke enorme prijsstijging de kettinghandel tot gevolg heeft blijkt uit onderstaande, dat een over zicht geeft van een aantal transacties met een twee- dehandsch rijwiel. Oorspronkelijk was "de fiets in het bezit van den rijwielhandelaar R. te Haarlem, die haar verkocht aan den garagehouder van G. te Heemstede voor f 77.80 v. G. verkocht op zijn beurt eenigen tijd later het rijwiel weer aan den werkloozen chaufeur H. voor f 97.50 en H. wist tenslotte een kooper te vin den, die bereid was f 107 voor het rijwiel neer te tellen. De maximaal toegestane prijs volgens de Prijzen beschikking 1940 No. 1 was f 65. De Inspecteur voor de Prijsbeheersching heeft R,, v. G., en H. enkele dagen geleden tot gevoelige boe ten veroordeeld. Minder slachtoffers van het verkeer Vergelijking tusschen 1940 en 1941 In ons vorig nummer gaven wij een statistiek van het aantal verkeersongevallen in Nederland geduren de de maanden Maart-Augustus van 1941, met als vergelijking de cijfers over dezelfde periode van 1940. Als wij deze cijfers over de 6 maanden tezamen tel len komen wij tot het volgende resultaat: gedood zwaar gewond Maart-Augustus 1940 319 1625 Maart-Augustus 1941 201 1073 Een vermindering dus van 118 dooden en 552 zwaar gewonden. Dit is ongetwijfeld een gevolg van het feit dat het autoverkeer dit jaar sterk is achteruitgegaan. In de maanden Maart-Mei 1940 waren er hoewel ook toen reeds het benzineverbruik was gerantsoeneerd, nog vrij veel auto's op den weg. Het aantal ongelukken met militaire voertuigen is buiten deze statistiek gehouden. "Wanneeer mag men 10 of 15 stnks pluimvee houden? 's GRAVENHAGE 7 October. In een officieele publi catie, maakt het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd bekend, dat het, behoudens enkele uitzonde ringen, verboden ls, op bedrijven met minder dan 10 H.A. eultuurgrond meer dan tien stuks pluimvee te houden, ter wijl op bedrijven met meer dan tien H.A. cultuurgrond niet meer dan 15 stuks pluimvee mag worden aangetroffen. (A. N. P.) VERDUISTEREN van 19.05 tot 7.55 Maan 8 Oct. op 20.45, 9 Oct. onder 11.50 DISTRIBUTIEMAATREGELEN Bonnen welke vernietigd kunnen worden 's-GRAVENHAGE, S October. De Secretaris generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend: Teneinde misverstand te voorkomen en eventueele onzekerheid uit den weg te ruimen, volgt hieronder een overzicht van de bonnummers der verschillende bonkaarten, welke niet zijn geldig verklaard en derhalve kunnen worden vernietigd: Bonnummers: a. Aardappelkaart (paars) 9—101112 b. Bonkaart „diversen" „25 bloem", „26 bloem", „27 bloem", „28 bloem" „29 bloem" „25 kaas", „32 éi" c. Boterkaart (laatst uitgereikte) 313233 d. Vetkaart (laatst uitgereikte) 313233 e. Melkkaart (blauw) „26 melk -1", „27 melk 1" „28 melk 1" Omruiling boterkaarten tegen vetkaarten DOOR ZELFKARNERS 's-GRAVENHAGE, 8 Oct'ober (A.N.T.) In tegen stelling tot de destijds gedane mededeeling, dat zelf- karners uitsluitend voor boterkaarten in aanmerking kwamen, wordt thans bekend gemaakt, dat deze verbruikers alsnog in de gelegenheid zullen worden gesteld, de hun uitgereikte boterkaarten tegen vet kaarten om te ruilen, voor zoover zij in verband met hun inkomen op vetkaarten aanspraak kunnen ma ken. Distributie van petroleum voor verlichtingscioeleinden Uitreiking petroleumkaarten en bonaanwijzing 's-GRAVENHAGE.' 8 October. De Secretaris generaal van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart maakt bekend, dat in het tijd vak van 13 tot en met 18 October a.s. op nader door de plaatselijke distributiediensten te be palen dagen de uitreiking van petroleumkaarten voor verlichting zal plaats hebben. Deze kaarten zijn gemerkt met de letters S en T. Aan degenen die destijds een inlïchtingenformulier MD 73 bij de plaatselijke distributiediensten hebben ingeleverd, zullen een of meer kaarten al naar gelang van de grootte van het gezin worden uitgereikt. Uiteraard komen alleen zij voor kaarten in aan merking, wierverklaringen op het inlichtingenfor mulier MD 73 door het plaatselijk electriciteitsbe- drijf accoord zijn bevonden. Gedurende het tijdvak van 12 October tot en met 22 November a.s. geeft elke der met „21" genum merde bonnen van de petroleumkaarten S en T recht op het koopen van twee liter petroleum voor ver- lichtingsdoeleihden. Beperking van de bloementeelt Ten behoeve van de voedselvoorziening NAALDWIJK, 8 October (ANP) Naar wij vernemen zal met ingang van 1 Januari 1942 het teeltrecht voor de bioemenkweekers met vijftig procent worden ingekrompen. Tegelijkertijd zullen zij dan verplicht worden, den hierdoor vrij gekomen grond te betelen met groenten of andere voedsel producten. Als basis voor de inkrimping der bloemencultuur wordt aangenomen de toestand per 31 December 1940. Hierdoor wordt dus rekening gehouden met de verplicht ingekrompen teelt-oppervlakten voor 1941, alsmede de eventueel reeds vrijwillig inge krompen teeltgronden. Met ingang van 1 Januari zal de beperking reeds effectief worden. Daarom heeft de Ned. Sierteelt- centrale thans aan de bij haar georganiseerde bloemkweekers een waarschuwing doen toekomen, waardoor de noodige maatregelen voor den opzet van het teeltplan 1942 genomen kunnen worden. Het ligt in de bedoeling, de kweekers de keuze te laten in te krimpen op de soort glas welke hun het beste schikt. Als bijzondere maatregel is nog bepaald, dat geen overschrijving van teeltvergunningen toegelaten zal worden, zoodat men zich door zulke overschrij vingen niet aan cfe verplichting tot inkrimping zal kunnen onttrekken. BENOEMINGEN 's-GRAVENHAGE. 8 October Het Rijks commissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor de bezette Nederland- sche gebieden heeft op grond van par. 1 van zijn verordening nr. 108/40 (vierde verordening be treffende bijzondere bestuursrechtelijke maatrege len) benoemd: Den vice-president bij het Gerechts hof in Den Haag Mr. Van Romondt tot president van dit Gerechtshof; den rechter in de Arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam Mr. Weitjens tot lid van den Hoogen Raad in Den Haag en den advo caat dr. Peeters in Eindhoven tot burgemeester van Maastricht. Ter dood veroordeeld 's-GRAVENHAGE, 8 October. De Höhere SS- und Polizeiführer maakt bekend: De Nederlandsche onderdaan A. T. Addicks uit Amsterdam is door een Krijgsraad der SS en Po litie wegens het plegen van een daad van geweld jegens een lid van de Duitsche politie en wegens het verboden bezit van wapens tér dood veroor deeld. Het vonnis is voltrokken. „Hout en Plantsoenen" te Haarlem J, A. Dorresteyn benoemd tot directeur Eenige jaren geleden is de heer J. L. Bouwer we gens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, afgetreden als directeur van den dienst voor den Hout en de Plantsoenen te Haarlem. Hij bleef evenwel nog de hoofdleiding van den dienst houden, omdat de gemeenteraad hem, op voorstel van B. en W., benoemde tot gesalarieerd adviseur. De dagelijksche leiding kwam in handen van den heer J. A. Dorresteyn, hoofdinspecteur, die reeds sinds 1928 als zoodanig werkzaam is. Wij vernemen thans dat de heer Dorresteyn be noemd is tot directeur van den dienst voor den Hout en de Plantsoenen. De heer Bouwer treedt nu al leen nog op als onbezoldigd adviseur. De heer Bouwer heeft ook bedankt als voor zitter van de afdeeling Elaarlem van de Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde. De afdeeling benoemde hem daarop tot eerelid en eere-voorzitter. De tweede Winterhulp-actie 's-GRAVENHAGE. 8 October (ANP) Hoewel het Winterhulp-werk 1941/'42 eigenlijk reeds is begonnen met .een lij stencollecte, zal deze tweede actie nog worden ingeluid met een bijeenkomst op Woensdag 15 October te 7.3*) uur in Pulchri Studio te Den Haag. De voorzitter van het eerecomité, mr. dr. K. J. Frederiks en de directeur-generaal de heer C. Piek zullen het woord voeren. EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amster dam voor het doet. ex. geneeskunde: de heeren J. W. Tonsbeek, G. Tripels en J. Wieberdink. Geslaagd voor het cand.-examen in de economi- sche wetenschappen J. W. de Pous. Welke bonnen zijn thans geldig? van 5 t.m. 11 October: f 38-4 Brood 4 rants. D 38 Broocl Vs ra-nts. SBl00d of gebak 38 Vleesch Va rants. Vleesch of 38 Vl.waren 1 rants. vleeschwaren 38 Melk 1 3/4 L. Melk 3SA Reserve 1 3/4 K.G. Aardappelen \an 5 Oct. t.m. 1 Nov.: 121 Algemeen 1 K.G. Suiker 12 2 250 gr. Koffiesurrogaat 1-3 500 gr. Jam 124-127 Bloem 1 rants. Bloem, brood of gebak D en E Rijst 250 gr. Rijst 128 Havermout 250 gr. Havermout 129 Algemeen 250 gr. Gort 130 100 gr. Vermioelll of maizena 131 t.m^. 134 Kaas 10 0 gr. Kaas van 25 Sept. t.m. 13 Oct.: 36-37 Boter 250 g 36-37 Vet 250 g Voorts: Petroleum: Bonkaart MenO Bon 14 (2 1.) tot 27Dec. Zeep Bon 120 en Bon C Zeep der Zeepkaarten P en Q tot 31 Oct., Scheerzeep Bon J (Textielkaart) t.m. 31 December. ERNSTIGE PRIJSOPDRIJVING VAN TEXTIELGOEDEREN f 50.000 boete voor Axelsche firma •s GRAVENHAGE 8 October. Een groote volkszaak in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft gedurende vele maanden op ernstige wijze de prijsvoorschriften overtreden. Deze con fectie- en stoffenhandel, de firma V.—K. te Axel. heeft van Juni 1940 tot Mei 1941 artikelen verkocht tegen hoogere prijzen, dan volgens de Prijzenbeschikking 1940 no. 1 toe laatbaar zijn. Bij een in Mei j.l. gehouden contróle bleek, dat niet alleen reeds op 10 Meil 1940 voorradige goedren. zooals pantalons, hemden en borstrokken met 5 en 10 pet. in prijs verhoogd waren, maar dat bovendien ook buiten de dis tributie om textielgoederen van voor-oorlogsche fabricage werden Ingekocht tegen prijzen, welke belangrijk hooger waren dan die, welke op 9 Mei 1940 betaald werden. Bo vendien werden duurder ingekochte nieuwe goederen ver kocht na oplegging van het gebruikelijke oude winst percentage, terwijl de prijzenbeschikking 1940 no. -1 slechts het aanhouden der oude winstmarges in geld toe laat. Bij het opleggen van een boete van f 50,000 wegens over treding der Prijzenbeschikking M40 no. 1 hield de inspec teur voor de Prijsbeheersching te 's Gravenhage uiteraard met deze zeer verzwarende omstandigheden rekening, alsmede met het bedrag, dat door de ongeoorloofde prijsmanipulaties onrechtvaardig werd verkregen. Tevens zijn de textielwaren, welke de firmanten buiten de distributie om gekocht hadden, verbeurd verklaard. (A.N.P.) Aanbrengen van kennummers op drukwerk *s GRAVENHAGE 7 October. In een officieele publi catie elders in dit blad opgenomen, vestigt de directeur van de sectie grafische industrie van het rijksbureau voor verwerkende industrieën nogmaals de aandacht van ge bruikers van cyclostyle- en andere vermenigvuldigings apparaten op de verplichting een, kennummer of hun firmanaam aan te brengen op alle door hen vervaardigde drukwerken. Executie van crisis-tuchtrechtelijke uitspraken 's GRAVENHAGE 7 October. Tot op heden konden boeten, welke door de commissie voor de crisis-tuchtrecht- spraak aan georganiseerden bij een crisis-organisatie wa ren opgelegd, bij niet-betaling slechts ingevorderd worden door dagvaarding van den betrokken georganiseerde voor den bevoegden burgerlijken rechter. Thans is bij een beschikking van den secretaris-generaal van het departement vari landbouw en visscherij. afge kondigd in de. Nederlandsche Staatscourant van 7 Octo ber 1941, bepaald, dat een boete, opgelegd bij een tucht rechtelijke uitspraak, waartegen geen hooger beroep meer kan worden ingesteld, terstond door den hoofdambtenaar voor de crlsis-tuchtrechtspraak bij dwangbevel, mede brengende het recht van parate executie, kan worden in gevorderd. (A. N. P.). Electriciteit voor polderbemaling •s GRAVENHAGE 7 October. Het is bekend, dat een groot gedeelte van het westen van Nederland uit polders bestaat, welke doorloopend bemalen moeten worden, daar zij anders zouden onderloopen of zóó drassig worden, dat zij voor landbouw en veeteelt ongeschikt zijn. Deze bemaling geschiedde vroeger door molens, gedre ven door windkracht doch allengs hfeeft de motor ook hier het terrein veroverd De dieselgemalen, welke voor deze bemaling gebruikt worden, bieden een veel grootere bedrijfszekerheid dan windmolens, die altijd afhankelijk zijn van de windkracht, welke in ons land een nogal wis pelturig karakter heeft. Voor dieselgemalen heeft men echter dieselolie noodig en aangezien deze olie niet meer voor dit doel ln vol doende hoeveelheden beschikbaar gesteld kan worden, zouden binnen afzienbaren tijd groote moeilijkheden ont staan op het gebied der polderbemaling. In verband daarmede is men er toe overgegaan deze dieselmotoren te vervangen voor een klein gedeelte door gasgeneratoren en voor een groot gedeelte door electro-, motoren. Door de bemiddeling en de zorgen van het rijksbureau voor de metalenverwerkende industrie en de vlotte mede werking, welke de motorfabrikanten en de betrokken electriciteitsbedrijven hebben verleend, zal het mogelijk zijn met het electrificeeren zoo spoedig gereed te zijn, dat voor het stopzetten van pompen niet behoeft te worden gevreesd. Alle noodige electrische installaties, waaronder dus vallen aanslultkabels, electromotoren, transformatoren, schakelinrichtingen, enz. zullen tijdig worden geleverd. Door deze samenwerking tusschen het rijksbureau en de Industrie zullen de polderbesturen de polders kunnen blij ven bemalen, zoodat deze voor onze voedselvoorziening^ hun groote waarde blijven behouden. HET VERGIFTIGINGSGEVAL TE VENLO. Het noodlottige vergiftigingsgeval bij de familie K. P, te Venlo heeft zijn tweede slachtoffer geëischt. Maandagmiddag is de 71-jarige echtgenoote van P., die zelf reeds Vrijdag was oyerleden, eveneens gestorven. De toestand van het zesjarige kleinzoontje is naar omstandigheden redelijk. Vrachtauto vol gehamsterde levensmiddelen Elf personen gearresteerd wegens frauduleuze slachting 's-GRAVENHAGE, 8 October (ANP) De Haagsche politie heeft Maandag een 26-jarigen chauffeur en een 20-jarigen transportarbeider aan gehouden die met een vrachtauto 115 KG fraudu leus geslacht rundvleesch vervoerden. Zij waren op weg naar een garage, van waaruit het vleesch ver kocht zou worden. In verband hiermede werden denzelfden dag nog drie andere personen aange houden. In aansluiting hierop kon Dinsdag in een café beslag worden gelegd op 15 KG vet en 54 KG rundvleesch en in een ander café op 62 KG rundvleesch. Bovendien werden in verband met deze zaak nog zes personen aangehouden en wel twee te Leidschendam, een te Voorburg en drie Hagenaars. In totaal is dus de hand gelegd op bijna 250 KG vleesch en vet; er werden elf per sonen gearresteerd. Voorts stelde de politie een onderzoek in ten huize van zekeren 41-jarigen M.; in zijn woning werd een partij gehamsterde levensmiddelen in beslag genomen, die zóó groot was, dat een vracht auto voor het vervoer moest worden gerequireerd. De auto werd compleet volgeladen. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Landingspoging van de Sovjettroepen ten Westen van Leningrad afgeslagen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 7 Oct. (DNB) Binnen het bestek van de aan gekondigde nieuwe operaties is in het gebied ten Noorden van de zee van Azof een groote slag geleverd. Zij aan zij met de verbonden troe pen achtervolgden de Duitsche strijdkrachten den verslagen vijand. Gemotoriseerde en pant serformaties drongen diep* binnen in de vijande lijke terugtochtbewegingen. Daarbij werd de staf van het negende Sovjetleger gevangen ge nomen. De opperbevelhebber had zich tevoren per vliegtuig in veiligheid gebracht. Ook in de overige sectoren van het Oostelijk front hebben de aanvalsoperaties hun van te voren bepaalde verloop. Een herhaalde nachtelijke landingspoging van Sovjetstrijdkrachten aan de kust ten Westen van Leningrad werd afgeslagen. Het meerendeel van de voor het aanvoeren gebruikte schepen werd tot zinken gebracht. De aan land gegane vijand werd volkomen vernietigd. Het luchtwapen heeft in den afgeloopen nacht een wapenfabriek in Rostov en militaire instal laties in Moskou en Leningrad aangevallen. In den strijd tegen Groot-Brittannië hebben gevechtsvliegtuigen in den nacht van 6 op 7 October voor den oorlog belangrijke installaties in Zuidwest Engeland aangevallen. In Noord-Afrika hebben Duitsche gevechts vliegtuigen ook gisteren de haveninstallaties van Tobroek met goed gevolg aangevallen. Bij de luchtaanvallen op de reede van Suez in den nacht van 5 op 6 October zijn twee koopvaarders met tezamen 10.000 b.r.t. met voltreffers verniftjd. Nog twee groote schepen werden zwaar getrof fen. De vijand is overdag noch des nachts het rijks gebied binnengevlogen. V Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten. Extra bericht van het Duitsche opperbevel HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜIJRER, 8 October (D. N. B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Terwijl in de Oekraïne de a&nvals- en achtervolgingsoperaties in vollen gang zijn. heeft de op 2 October inge zette doorbraak in het centrale deel van het Oostelijk front tot een nieuwen vernietigings slag geleid, welke geweldige gevolgen zal heb ben. Alleen in het gebied van Wjasma zijn verscheidene bolsjewistische legercorpsen in gesloten. Zij gaan onverbiddelijk hun vernie tiging tegemoet." Finland antwoordt Engeland Het D.N.B. meldt: De notawisseling tusschen de Engelsche en de Finsche |regeering en tusschen de Noorsche en de Finsche regeering is Dinsdag offi cieel bekend gemaakt. De antwoordnota van de Finsche regeering aan Groot-Brittannië, die door bemiddeling van - den Zweedschen gezant is overhandigd, begint o.a. met het geven van een overzicht van het gebeurde sinds 30 November 1939, toen de Sovjet-Unie Finland aan viel en vervolgt dan: De strijd van Finland tegen dezen aanval, die 30 November was begonnen, en in verschillende vormen onafgebroken was voortgezet, was en is zelfverdedi ging. Belangrijke gebieden binnen de grenzen van 1939 zijn nog steeds in handen van den vijand en deze gebieden evenals die, welke zich buiten de genoemde grens bevinden, die de Finsche troepen in den loop der gevechten hebben bereikt, werden gebruikt als uitgangspunt van een aanval op Finland. De Sovjet- regeering heeft deze gebieden zoo volledig mogelijk uitgerust als steunpunten voor aanvallen op het Westen. Dit heeft men thans ter plaatse kunnen con- stateeren. De zijlijnen van de spoorlijn van Moermansk in de richting van de Finsche grens, waarvan er tot dusver vijf zijn opgemerkt, benevens de nieuwe ver keerswegen, die slechts met aanvalsbedoelingen door de verlatenheid van Karelië zijn aangelegd en de talrijke vliegvelden onthullen onbetwistbaar de aan valsplannen der Sovjet-Unie en de onhoudbare stra tegische positie, waarin Finland als gevolg van deze voorbereidingen was geraakt Een doeltreffende ver dediging, waartoe niemand Finland het recht kan ontzeggen, is voor dit land slechts mogelijk door verschuiving van zijn defensie naar deze gebieden zelf Deze streken, die aan de andere zijde van de oude oostelijke grens zijn gelegen, zijn ook niet „zui ver Russisch" maar haar bevolking is in de eerste plaats Finsch. Finland voert zijn verdedigingsoorlog zonder poli tieke verplichting. Het land is dankbaar, dat het ditmaal niet alleen behoeft te strijden. Finland be grijpt niet, dat Groot-Brittannië, waarmee het vreed zame betrekkingen heeft wenschen te handhaven, hetgeen het nog steeds doet, slechts omdat Finland thans niet alleen tegen de Sovjet-Unie strijdt, zich gerechtigd of zelfs verplicht kan gevoelen Finland als openlijken vijand te behandelen". Antwoord aan Noorwegen: In de Finsche antwoord nota op het memorandum der uitgeweken Noorsche regeering wordt verklaard: „In Finland heeft men niet opgehouden de nauwe saamhoorigheid der Noord- sche volken te beschouwen als een belangrijk poli tiek doel. De practische mogelijkheden tot verwe zenlijking van de Noordsche gedachte zijn de laatste jaren door de fundamenteele politieke en oorlogs gebeurtenissen geïnfluènceerd, van Finsche zijde vooral door de omstandigheid, dat Finland sinds 1939 alle krachten heeft moeten inspannen tot bescher ming van zijn land tegen het veroveringsstreven van een staat, die niet behoort tot de Noordsche landen. Deze voorvallen hebben evenwel de houding 'van Finland tegenover zijn Noordsche buren op geen en kele wijze veranderd. Deze houding blijft den grond slag bezitten van warme, vriendschappelijke gevoe lens en het streven naar een nauwe jamenwerking tusschen alle Noordsche landen. Van Finsch stand punt is het duidelijk, dat de Noordsche landen, hoe de politieke toestand in Europa zich in de toekomst ook moge ontwikkelen, met hun saamhoorigheidsge- voel, dat een ouden, sterken grondslag heeft, hun overgeërfde vriendschap onderling zullen handhaven. De Finsche regeering hoopt, dat ook na den oorlog vooral tusschen Finland en Noorwegen een goede, vertrouwelijke verhouding zal heerschen. Zij hoopt echter tevens, dat de Noren begrijpen, dat. Finland gedwongen is te strijden tot het gevaar, dat zijn be staan bedreigt, voor Finland en het geheele noorden is gebannen". RADIOREDE VAN Ir. MUSSERT. DEN HAAG, 8 October. In het kader van het vertrek van een bataillon Nederlandsche nationaal- socialisten naar het Oostfront op Zaterdagmiddag a.s. zal de leider der N.S.B. Vrijdagavond 10 October van 19.45 tot 20.00 uur een zeer belangrijke radiorede uit spreken over den zender Hilversum II, golflengte 301 meter. (A.N.P.) In brand geschoten. Een buitgemaakt Sovjet kanon, waarvan de vervoermachine in vlammen staat. Atlantic-Holland Aanvallen op spoorlijnen in de Sovjet-Unie. Duitsche vliegtuigverliezen in 3 maanden tijds geringer dan de productie van één maand. Omtrent den strijd in de lucht verneemt het D.N.B. van militaire zijde: spoorlijnen, stations en transport treinen der Sovjets zijn ook den 6en October het doel van voortgezette doeltreffende aanvallen der Duit sche luchtmacht geweest. Daarbij werden 21 treinen volkomen vernield en 26 locomotieven vernietigd. Honderdtien geladen transport- en ravitailleerings- treinen werden door bomtreffers beschadigd en tot ontsporing gebracht. Vijf Sovjet-spoorwegstations werden met duurzame uitwerking met bommen be stookt. Verder werden door het optreden van Duitsch» gevechtstoestellen, tot steun van Duitsche legeraf delingen, 29 stukken geschut, drie complete batterij stellingen, een stelling afweergeschut en 17 pantser wagens der Sovjets vernietigd. Denzelfden dag on dernamen Duitsche gevechtsvliegtuigen een aanval op drie Sovjet-transport- en ravitailleeringsschepen in de Zee van Azof. Alle drie de schepen, tezamen 3.500 brt. groot, liepen zware beschadigingen door bomtreffers op. In een D.N.B.-overzicht van de vernielingen, die in drie dagen aan de verkeersmiddelen der Sovjets zijn aangericht wordt gezegd, dat de Sovjets nooit in staat zullen zijn de geleden verliezen ook maar voor een deel te compenseeren. Van 4 tot 6 October, dus in drie dagen, werden 91 treinen geheel vernield. Verder werden 128 treinen zoo zwaar beschadigd, dat zij geen dienst meer kunnen doen; 37 locomotieven werden vernietigd. De spoorlijnen rond Moskou en Charkof tot aan de Zee van Azof werden op verschei dene plaatsen vernield. Als men aanneemt, dat een nprmale trein bestaat uit slechts 20 wagons van 10 meter lengte, dan zijn bij de 91 treinen alle 1820 wa gons met een totale lengte van meer dan 18 kilome ter vernietigd. De zwaar beschadigde treinen hebben dan 2560 wagons met een totale lengte van ruim 25 kilometer, aldus het D.N.B. Duitsche jagers hebben Maandag in luchtgevechten 32 Sovjettoestellen neergeschoten, de luchtdoelartil lerie 16 toestellen en 5 toestellen zijn op den grond bij aanvallen op vliegvelden vernield. De Sovjet luchtmacht heeft op 5 en 6 October in totaal 169 toe stellen verloren. DE STRIJD IN DE LUCHT IN HET WESTEN. Het D.N.B. meldt omtrent den strijd in de lucht in het Westen, dat de Engelschen in September 16 vluchten naar Duitschland hebben gemaakt. Meestal kwamen zij slechts met zwakke strijdkrachten de Duitsche Bocht en de Duitsche kustgebieden over, daar de Duitsche afweer hun telkens als regel zeer zware verliezen berokkende. De Britsche luchtmacht verloor bij deze 16 vluchten 77 vliegtuigen, voorna melijk viermotorige bommenwerpers. Duitsche jagers, waaronder nachtjagers, luchtdoel artillerie en marineartillerie hebben in September in totaal 308 Britsche vliegtuigen neergeschoten, aldus meldt het D.N.B. verder. Daar de Duitsche lu9htmacht in September slechts 29 verliezen heeft gehad in het Westen, boven het Kanaal en boven de bezette ge bieden met inbegrip van Noorwegen, verloren de Britten in deze maand 10. 11 vliegtuigen tegen de Duitschers één. Van welingelichte zijde verneemt het D.N.B. ver der nog, dat de verliezen der Duitsche luchtmacht in het Oosten in drie maanden tijds minder bedroegen dan de Duitsche vliegHiigproductie in één maand. De Duitsche luchtmacht is thans zoo wordt verder aan het D.N.B. verklaard sterker dan bij het be gin van den oorlog in het Oosten. Men wijst er op, dat van den 24en Augustus tot den 30en September in den strijd tegen Groot-Brittannië 476 vliegtuigen werden vernield, doch dat slechts 40 Duitsche toe stellen verloren gingen, en dat de Duitsche lucht macht strijd voert van Egypte tot aan de Hebrlden en tot ver op den Atlantischen Oceaan.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1