„Sovjet Unie heeft militair afgedaan." HapuVahe DansCes l-voORGtvo^ERDEpL Dansschool Schroder - Raamsingel 16 Naar het Oosten... £aatste ^Betichten ^BucgecCifAe Stand Dr. Dietrich over den toestand in Oost-Europa Het D.N.B. meldt: De Rijksperschef dr. Dietrich, die zoojuist per speciaal vliegtuig uit het hoofdkwar tier van den Führer in Berlijn is aangekomen, heeft vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers sensationeele Inlichtingen gegeven over den huldi gen toestand aan het Oostelijk front. Dr. Dietrich deelde mede dat de veldtocht ln het Oosten be slist werd met de verbrijzeling der legergroep van Timosjenko. „De beslissing is militair definitief ge vallen. De verdere militaire ontwikkeling in het Oosten zal verloopen zooals wij dat wenschen. De Sovjet-Unie heeft met dezen laatsten geweldigen slag, die wij hem hebben toegebracht, militair af gedaan. De Engelsche droom van een oorlog op 'twee fronten is definitief uitgedroomd". De rijksperschef deelde verder mede dat de operaties in het Oosten het product waren van een groot, zorgvuldig plan. In dit verband las hij den oproep van den Führer in den hlstorüschen nacht van 1 op 2 October voor. waarin hij had medegedeeld dat de aanstaande slag nog voor het aanbreken van den winter den vijand moest verbrijzelen en dat de laatste groote beslissingsslag van dit jaar ^DeTrijksperschef deed vervolgens mededeellng van het reeds gepubliceerde speciale bericht betref fende de omsingeling van. verdere vijandelijke legers in het gebied van Brjansk. Zooals daaruit gezien kan worden, heeft daarmede de geweldige door braak door het centrale front geleid tot de om singeling van het leger van maarschalk Timosjenko in twee omsingelde gebieden. Men raamt den om vang van do hier ingesloten Sovjetlegers op bO tot 70 divisies, tezamen met de reeds bij Wjasma in gesloten formaties heeft maarschalk Timosjenko hier de laatste volledig tot den strijd bekwame le gers van het geheele Sovjetfront opgeofferd. Wan neer men bedenkt dat.de legers van "VS orosjilof in Leningrad zijn ingesloten, dat de legers van Boedjen- nv praclisch afgedaan hebben, dan bestaat er geen twijfel aan, of het geheele Sovjetfront is thans verbrijzeld. „Na de vernietiging van het leger van Timosjenko die op het oogenbllk aan den gang is. zullen ook de laatste Sovjetlegergroepen uit den weg geruimd en opgeheven zijn". Van het bronge- bied van de Wolga tot aan de Zee van Azof zijn thans, afgezien van de Ingesloten legers die vernie tigd worden, de resten van de verslagen Sovjetlegers overal op den terugtocht." De Rijksperschef wees er op dat gebeurd is wat men van Dultsche zijde op 22 Juni. bij het be gin van den veldtocht, nog niet gehoopt had: De Sovjets hebben in plaats van terug te wijken, den strijd aangebonden en werden zoo vernietigdy an- neer de weermacht van een vijand is vernietigd, vormt al het andere geen beslissend probleem meer. aldus verklaarde de Rijksperschef. Do Rijksperschef dr. Dietrich heeft bovendien een weerlegging gegeven van de in het bijzonder van Engelsche zijde steeds weer opgestelde bewe ring dat Timosjenko met zijn legergroep in den loop van den veldtocht ln het Oosten offensieve acties had ondernomen in zijn frontsector. „Het geheele z.g. offensief van Timosjenko", aldus verklaarde dr. Dietrich, „bestond uit één enkele zwendelarij en bluf waarmee men trachtte do wereld te misleiden. Timosjenko heeft In den loop van den geheelen veldtocht nooit i9ts ondernomen, dat men offensief kan noemen". Dr Dietrich heeft ook gesproken over berichten van den vijand betreffende z.g. hooge Duitsche ver liezen en over de z.g. slijtage van de Duitsche re serves. Hij constateerde dat de Duitsche verhezen tot op den huidigen da^ in werkelijkheid in totaal slechts 5 pet. bedroegen van de Duitsche verliezen ln den wereldoorlog. Daarbij heeft de Duitsche weermacht reeds thans in het Oosten na 3J/2 maand datgene bereikt wat zij in den wereldoorlog eerst na drie Jaar oorlog kon bereiken. De hoop der Engelschen dat de veldtocht ln het Oosten de geheele Duitsche weermacht op uiterst sterke wijze zou binden, heeft de Rijkspers chef voorts nietig verklaard. „Dultschland voert," zoo verklaarde hij, „ook den oorlog in het Oosten slechts mei een deel van de Duitsche militaire krachten. Engeland behoeft slechts de proef op de som te nemen en op eenigerlei punt van Europa een militaire actie te ontketenen, dan is een bloedige nederlaag zeker". (In de tweede alinea van het bericht over dr. Die trich's verklaringen staat, dat hij den oproep van den Führer in den historlschen nacht van 1 op 2 October voorlas. Deze oproep wordt gevormd door don dagorder van Hitier aan'de Sovjetsoldaten van het Oostelijk front, de thans eveneens gepubli ceerd ie.) „Na het succes spreken de daden Nader deelt het D.N.B. mede: Dr. Dietrich begon zijn uiteenzettingen met de motiveering. waarom hij eerst thans nauwkeuriger inlichtingen verstrekte. De moderne methoden van onze Duitsche oorlogvoering, zoo zeide hij. stellen opzettelijk gedurende zekeren tijd de propagan distische mogelijkheden achter bij de belangen der militaire handelingen. Eerst als het succes zich heeft voorgedaan laten wij de daden spreken. Bij de oorlogvoering en den berichtendienst van onze te genstanders is het eigenlijk juist omgekeerd. Zij beginnen met woorden en laten dan geen daden volgen. Ik kom rechtsreeks, zoo vervolgde Dietrich, uit het hoofdkwartier van den Führer. Ik ben daar drie maanden lang dag in, dag uit in een omgeving geweest, die uit een oogpunt van militaire deskun digheid den toon aangeeft in de wereld. Eiken dag kon ik de militaire gebeurtenissen vergelijken met wat onze tegenstanders daaromtrent melden. Hun militaire berichten zijn niets dan dwaasheid. Hier zijn militaire analphabeten aan het werk. Zij heb ben geen flauw benul hoe men een modernen oorlog yoert. De Sovjetlegerleiders karakteriseerde de perschef als volgt: het zijn legerleiders maar slechts in dien zin dat zij groote legers onder ,hun bevel had den, doch zij hebben nog nooit leiding gegeven. Het tactische optreden der Sovjets heeft de Duit sche successen begunstigd. Tot slot zei dr. Dietrich, na melding te hebben gemaakt van de ontzaglijke prestaties der Duitsche troepen: maar bovenaan staat het militaire genie van den Führer. Hij is uniek en eenig Sn zijn ■oort. Als de geschiedenis van dezen veldtocht een maal wordt gbschreven, zal men inzien dat de aan het wonderbaarlijke grenzende operaties het werk van zijn geest waren en dat de legers, die ze uit voerden, bezield waren door het vuur van zijn wil. Onze vangt aan a.s. Zaterdag 11 October. DEZE LES is speciaal bedoeld voor personen welke reeds EEN of meerdere jaren les hebben genoten. INSCHRIJVING DAGELIJKS. TELEFOON 11045 (Acfi; Ingcz. Me(t.) Duitsch-Turksclie handelsverdrag geteekend Goederenruil tot 31 Maart 1943 geregeld Het D.N.B. meldt: De Duitsch-Turkschc handelsbesprekingen, welke de laatste weken te Ankara zijn gevoerd, zijn thans geëindigd. De overeenkomsten zijn Donderdag ge teekend, voor Duitschland door den ambassadeur Von Papen en den gezant Clodius, voor Turkije dooi den minister van buitenlandsche zaken Saradjogloe, den ambassadeur Menemendzjogloe en den onder staatssecretaris van handel Nazmi- Kesmir. De goederenruil tusschen beide landen wordt door ae overeenkomsten geiegeld tot 31 Maart 1943. In deze periode zal Duitschland naar Tur kije goederen uitvoeren tot een bedrag van bijna 200 millioen mark en Turkije goederen 'naar Duitschland tot eenzelfde bedrag. Door Duitschland worden alle industrie-produc ten geleverd, die voor Turkije van groote beteeke- nis zijn, in de eerste plaats producten van ijzer en staalindustrie, waarbij ook oorlogsmateriaal. Turkije levert Duitschland grondstoffen en levens middelen, die steeds het belangrijkste deel van den Turkschen uitvoer naar Duitschland gevormd heb ben, in de eerste plaats katoen, tabak, olijfolie en delfstoffen. Verder is een overkomst betreffende het beta lingsverkeer geteekend, waardoor de afwikkeling van alle transacties uit de goederenovereenkomst en daarbuiten op royale wijze wordt geregeld. De onderhandelingen zijn voor beide partijen gevoerd in den geest van de vriendschap die de xraditioneele betrekkingen kenmerkt. Beide regee ringen hebben er naar gestreefd, zooveel mogelijk rekening te houden met de nauwe economische banden, die sedert vele jaren tusschen haar landen bestaan. De Duitsche gezant Clodius heeft na de onder- teekening van het handelsaccoord tegenover de pers verklaai'd dat door deze overeenkomstt de oude oeproefde Duitsch-Turksehe handelsbetrekkingen, die vóór den oorlog bestonden, hervat zijn en wel voor langen termijn. Wat de waarde der goederen betreft, over treft dit accoord verre alle andere tusschen 'beide landen gesloten overeenkomsten. VanEngelsche zijde, aldus Clodius, heeft men gedurende de onder handelingen herhaaldelijk getracht de kwestie van de levering van Turksch chroomerts aan Duitsch land een politieke beteekenis toe te kennen. In het kader van het geheele verdrag echter is de kwestie tie van het chroomerts van. ondergeschikte beteeke nis. Door dit verdrag is het Engelsche chroomerts- monopolie in Turkije gebroken, want de ovei-een- komst voorziet in de levering door Turkije van chroomerts en bovendien van groote hoeveelheden koper en andere belangrijke grondstoffen. Clodius zeide ten slotte dat de onderhandelingen steeds in een sfeer van oprechte vriendschap gevoerd zijn. Uit Ankara meldt het D.N.B.: Het tot stand komen van de Duitsch-Turksche handelsovereenkomst wordt in politieke kringen hier een veelblovende étappe in de ontwikkeling der wederzijdsche betrèkkïngen genoemd. Men juicht het in Turkije ook toe dat tot de Duit sche leveranties oorlogsmateriaal zal behooren. Men heeft daaraan veel belang gehecht, aangezien Turkije een buitengewoon groote behoefte aan oor logsmateriaal heeft. Zeer belangrijk acht men hier het slot van het communiqué, dat spreekt over de nauwe banden op economisch gebied. Tenslotte vestigt men er de aandacht op dat het accoord opnieuw bewijst dat Turkije vastbe sloten is zijn volledige onafhankelijkheid op poli tiek zoowel als economisch gebied te handhaven. Italiaansch weermachtsbericht Het opperbevel der Duitsche weermacht heeft be kend gemaakt dat vereenigde Hongaarsche, Ita- liaansche en Slowaaksche formaties, versterkt met een Duitsch pantserlegcr, doorgedrongen zijn tot de Zee van Azof. Bij Melitopel werd het negen de Sovjetleger den terugtocht afgesneden. In het zuiden bij de Krim zijn de Duitsche troepen reeds 10 k.m. voorbij Perekop getrokken. Het kaartje geeft een gedeelte van de Zee van Azof weer waar de Sovjettroepen in een benarde positie gebracht zijn. Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede. Luchtmacht bestookt raffinaderijen en oliereservoirs te Haifa. Aanval op de stelling van Amba Ghiorghi Oost-Afrika ROME. 9 October. (Stefanl). Het Italïaansche weermachtsbericht van heden luidt als volgt: „Groote formaties Italiaansche bommenwerpers hebben gisternacht de raffinaderijen en petroleum- reservoirs van Haifa aangevallen. Ondanks krachtige afweer van den vijand gelukte het onzen vliegtui gen de doelen te treffen -waar zich branden van grooten omvang ontwikkelden. Al onze vliegtuigen keerden op hun steunpunten terug,, eenige met tref fers van het vijandelijke afweergeschut. Denzelfden nacht heeft de vijand een aanval ondernomen op eenige plaatsen aan de Oostkust van Sicilië. Aanval len met bommen en machonegeweervuur veroorzaak ten slachtoffers noch schade. De afweer van Syra cuse schoot een vliegtuig neer dat in de nabijheid van de kust in zee stortte. De geheele bemanning werd gevangen genomen. In Noord-Afrika verkenningsactiviteit aan het front van Tobroek. Vijandelijke eenheden werden afgeslagen en l/eten gevangenen in onze handen achter. Aan het front van Solloem schoten Duit sche Jagers twee vijandelijke vliegtuigen neer. Andere Duitsche vliegtuigen deden aanvallen op vooruitgeschoven vijandelijke vliegvelden. Zij troffen voorraadsopslagplaatsen en vernielden een vliegtuig op den grond. Een luchtaanval op Tripolis had slechts lichte materïeele schade tengevolge. In Oost-Afrika heeft een sterke, uit, nationale en koloniale troepen bestaande colonne uit de stelling van Walag ten .Noord-Oosten van Gondar, onder he vel van lt.-kol. Carmelo Liuzzo, een krachtlgen aanval gedaan op den zetel van het Engelsche commando, de belangrijke stelling van Amba Ghiorkhl. Nadat Iedere tegenstand van den vijand was overwonnen werd de vijand op de vlucht gesla gen. Hem werden aanzienlijke verliezen toege bracht. Herhaalde tegenaanvallen van den vijand werden afgeslagen. Onze troepen staken den brand in den zetel van het vijandelijke commando en vernielden een munitieopslagplaats, benevens het radiostation. Zij keerden met gevangenen, buitgemaakte wapens materiaal op hun steupunt terug. Alle eenheden die aan den aanval deelgenomen hebben en ln het bijzonder het 2 5e koloniale bataljon, hebben zich nderscheidden door vastberadenheid en dapperheid. In den middag van 7 October heeft een van onze vliegtuigen, dat een verkenningsvlucht maakte langs den weg van Debra Tabor, vijandelijke vracht auto's met machinegeweervuur beschoten en ze ln brand gestoken." Staatsgreep in Panama President Arias naar Cuba gevlucht. Associated Press meldt uit Panama dat de presi dent van Panama, dr. Arnulfo Arias, gevlucht is. Dr. R. A. de la Guardia, tot nu toe minister van Justitie, is als president beëdigd. De gevluchte president is Woensdagochtend vroeg incognito te Havana aangekomen. De voor- loopige leider der regeering De la Guardia is voor stander van een samenwerking met de Vereenigde Staten. United Press meldt dat de Amerikaansche autoriteiten in de Kanaalzone reeds Woensdag op de hoogte moeten' zijn geweest van de plannen om een staatsgreep uit te voeren, want plotseling zijn alle Amerikaansche soldaten en matrozen uit het Panameesche gebied tot de Panamakanaalzóne teruggetrokken. Het bericht van den staatsgreep in Panama heeft in politieke kringen te Washington zeer de aan- dacnt getrokken. Huil heeft op zijn persconferentie verklaard nog geen berichten te hebben ontvangen en dus geen commentaar, te kunnen leveren. De ge vluchte president Arias, aldus meldt het D.N.B.. was te Washington geen persona grata, daar hij bezwaar maakte tegen het gebruik van Panameesch gebied door Amerikaansche militaire vliegtuigen. Hij heeft de ergernis te Washington nog vergroot door het wapenen van onder Panameesche vlag va rende Amerikaansche schepen te verbieden. Indien de Panameesche regeering dit verbod zou hand haven. zouden meer dan 190 Amerikaansche sche pen niet gewapend kunnen worden. Ten aanzien van Roosevelt's eisch tot opheffing van het ver bod van wapening der onder Amerikaansche vlag varende schepen zeide Huil dat deze herziening der ..zoogenaamde neutraliteitswet" belangrijk en dringend is. AMERIKA ERKENT DEN NIEUWEN PRESIDENT. WASHINGTON. 10 Oct. (DNB) Naar welin gelichte kringen verklaren, zal Amerika den door een staatsgreep aan de macht gekomen nieuwen president van Panama De la Guardia als grond wettige president van Panama erkennen. Roosevelt vraagt wijziging der neutraliteitswet Mogelijkheid tot bewapening van koopvaardijschepen. Het D.N.B. verneemt uit New-York, 9 October: In een boodschap aan het Congres heeft president Roosevelt verzocht de neutraliteitswet zoo te wijzi gen dat wapening van Amerikaansche koopvaardij schepen mogelijk" wordt. In ,zijn scherp polemische motiveering beweert Roosevelt dat Duitschland het voornemen heeft de wereld te overheerschen en dat Hitier „een uitdaging aan Amerika" beteekent. Ook elders in de boodschap spreekt Roosevelt op opmerkelijke wijze steeds van Aryierika in plaats van de Vereenigde Staten. Amerika wil zich niet door Hitier laten voorschrijven/ aldus zegt hij, welke wateren door Amerikaansche schepen mogen worden bevaren. Amerika kan niet toelaten dat de „verdediging zijner rechten" door deelen der neu traliteitswet te niet gedaan of verwaterd wordt. Het wil zijn veiligheid, integriteit en eer hand haven. Roosevelt verklaart verder dat de door hem voorgestelde wijzigingen evenmin als de wet tot hulpverleening aan Engeland een oorlogsverklaring onderstellen. Onmiddellijk na de boodschap van Roosevelt hebben de voorzitters der commissies voor de bui tenlandsche politiek van Senaat en Huis van Afge vaardigden wetsvoorstellen ingediend, waarin de president gedurende den oorlogstijd gemachtigd wordt koopvaardijschepen te wapenen of hun wa pening toe te 'laten. Volgens Associated Press namen enkele democratische senatoren, doch ook de plaatsvervangenderepubli- keinsche fractieleider Austin, het standpunt in dat tegelijkertijd ook de kwestie inzake het varen in oorlogszone besproken moest worden. De democraten Johnson en Herring pleitten daarentegen voor een beperkte bewapening der koopvaardijschepen. De re- publikeinsche senator Taft noemde de boodschap van Roosevelt een voortzetting van den niet verklaarden zee-oorlog op den Atlantischen Oceaan. Bezetting der Sovjet Unie voor zoover noodig Bolsjewistische leger achter den Oeral kan geen factor van beteekenis zijn. BERLIJN, 9 October. Het A.N.P. meldt: In militaire kringen alhier.wijst men er op, naar wij van welingelichte zijde vernemen, dat zooals de Duit-, sche perschef dr. Dietrich vandaag reeds mede deelde, In den strijd tegen het bolsjewisme thans de beslissing is gevallen. Er zijn, zoo zegt men in genoemde kringen, natuurlijk nog groote gebieden, die in het Oosten moeten worden bezet, en ook militaire operaties zullen nog.worden uitgevoerd, ten einde de Sovjet-Unie. zoover dit noodig is. ste vig in Duitsche handen te krijgen. Vast staat dat de bolsjewistische weermacht thans van het groote oorlogstooneel verdwij'nt. Of de Sovjets in staat zullen zijn in den loop van den winter of het komende voorjaar aan de andere zijde van den Oeral een of misschien ook twee legers op te stellen wenscht men in militaire kringen alhier niet te voorspellen. Men gelooft echter te mogen aannemen dat de Sovjetlegerlei ding zich nog niet het hoofd heeft gebroken over dit probleem en men wijst tevens op het feit, dat het meest waardevolle deel der Sovjet-Unie het Europeesche is, terwijl zich aan de andere zijde va den Oeral grootendeels slechts steppen en toendra' doch echter nauwelijks een oorlogsindustrie van beteekenis bevinden. Indien onder deze omstandigheden en den beken den! Russlschen winter in aanmerking genomen deze meening uitte men van avond in de Wilhelm- strasse achter den Oeral werkelijk een nieuw bolsjewistisch leger zou worden opgesteld, dan zou voor de vernietiging daarvan in geen geval meer een groot Duitsch leger noodig zijn. Naar het Oosten gaat straks de Nederlandsche ambulance. Daar in het onmetelijke Sovjet-land wacht een geweldige arbeid. Medische hulp aan gewonde strijders en aan di burgerbevolking is dringend noodig. De Neder landsche ambulance zal een onderdeel vormen van het groote léger der menschlievendheid, dat achter de strijdende troepen oprukt. Die Nederlandsche ambulance verdient daarom ieders steun. Ook op uw steun rekent zij. Stort daarom uw bijdrage vandaag nog op giro rekening NEDERLANDSCHE AMBULANCE Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. De strijd in het gebied van Wjasma Verkcnningsafdecling bereikt hoofdverkeersweg: naar Moskou BERLIJN. 10 October. (D.N.B.) Op den ochtend van 8 October is een Duitsche verkenningsafdeeling in het gebied van Wjasma tot een hoofdverkeersweg die naar Moskou leidt doorgedrongen en heeft dezen op een belangrijke kruising afgesloten waardoor den bolsjewistischen troepen de terugtocht werd afgesne den. Door het vuur van het Duitsche geschut wer den honderden bolsjewisten gedood en ruim duizend gevangenen gemaakt- In het gebied van Brjansk wer den de resten der drie omsingelde bolsjewistische di visies volkomen in de pan gehakt. Bij het aanbreken van den dag begon de groote Duitsche aanval. Dui zenden lijken bedekten weldra het slagveld. Slechts enkele bolsjewisten wisten het leven er af te bren gen. e Op 9 October heeft het Duitsche luchtwapen weer opmerkelijke successen gehaald. Minstens twintig treinen werden hierbij vernield of in brand gescho ten. Talrijke spoorwegtrajecten werden op vele plaat sen beschadigd. In het Donetz-gebied werden een lo- comotievenwerkplaats en een wapenfabriek z%vaar getroffen. Zes gereedstaande vliegtuigen werden ver nield en op het L-adogameer werden twee vrachtboo ten der Sovjets, elk van 800 ton, zwaar beschadigd. De Smeroe werkj nog BATAVIA. De vulkaan de Smeroe in Oost- Java stoot nog steeds reusachtige lavamassa's uit zijn krater. De gevaai'szönes om den vulkaan zijn inmiddels geheel door de bevolking ontruimd. (United Press). JAPANSCH-AMERIKAANSCHE BESPREKINGEN. TOKIO. 10 October (DNB) De woordvoerder van het inlichtingenbureau Ishii heeft ten aanzien van de Japansch-Amerikaansche onderhandelingen opgemerkt dat de gesprekken nog worden voortge zet. Op een vraag over de houding van de Japan- sche regeering tegenover de conferenties in Manilla en Hongkong antwoordde Ishii: aan de eene zijde zet Amerika de onderhandelingen voort, terwijl het aan de andere zijde een in rechtstreeksche tegen stelling daartoe staande onvriendelijke houding aanneemt. RONDLEIDING TOOROP-TENTOONSTELLING. AMSTERDAM, 10 October. (A.N.P.) A.s Zater dagmiddag 2 uur zal mejuffrouw Petra Clarijs in het Stedelijk Museum te Amsterdam een rondgang langs de tentoonstelling van werken van Jan Toorop lei den. OPSPORING GEVRAAGO. AMSTERDAM, 10 October. De chef van het bu reau kinderpolitie te Amsterdam verzoekt namens de moeder de opsporing en terugbrenging van Maria Wilhelmina Bischoff, oud 16 jaar, die sedert 30 Sep tember 1.1. wordt vermist. Zij is pl.m. 1.60 M. lang, heeft een gezet postuur, lang, smal gezicht, frissche gelaatskleur, donker blond krullend haar en blauwe oogen. Zij draagt een ge bloemde jurk, zwarte mantel, geen kousen en bruiné lage, schoenen, blootshoofd. KINDERLIJKJE GEVONDEN. 's-GRAVENHAGE, 10 October. Dinsdag werd in het Westbroekpark alhier het lijkje gevonden van een pasgeboren kind. Uit het onderzoek bleek dat het daar al eenigen tijd gelegen moest hebben. In ver band hiermee is te Arnhem een 20-jarige dienstbode aangehouden. (A.N.P.) Het inmaken van zuurkool en zure roode kool 's GRAVENHAGE 9 October. Het voorlichtingsbureau van den voedingsraad schrijft ons: In het algemeen heeft men uit voedingsoogpunt bezien niet veel meer aan groenten, die in het zout zijn inge maakt. Door de verschillénde bewerkingen die deze groen ten ondergaan, verliezen zij practisch alle voedings stoffen. Zuiirkool, zure roode kool en zure snijboonen maken hierop een gunstige uitzondering, zij worden ook met zout ingemaakt, maar met een kleine hoeveelheid, zoodat nor male rotting, gisting en schimmelvorming uitgesloten zijn, doch melkzuurbacteriën goed kunnen leven. De melkzuurbacteriën veroorzaken een gisting ln de groen ten, waardoor deze lichter verteerbaar worden en een aangenamen smaak verkrijgen. Het vitamine-C-gehalte van zuurkool, zure roode kool en zure snijboonen loopt weliswaar terug, maar na 7 maanden is dit gehalte toch nog zoo hoog, dat het zeker niet weg te cijferen valt. Gedurende de wintermaanden en vooral tegen het voorjaar, zal deze inmaak dus een waardevolle bron van vitamine C kunnen zijn. Boven dien heeft deze Inmaakmethode het voordeel, dat de groen te niet afgekookt behoeft te worden, ja zelfs rauw kan gegeten worden en -dat men de groente voor het bereiden niet behoeft te wasschen. wanneer men tenminste zelf- ingemaakte groente gebruikt. Zoo gaan er dus vrijwel geen voedingsstoffen verloren. Hieronder volgen de recepten voor het Inleggen van zuurkool en zure roode kool. Na 6 a 8 weken is deze inmaak goed, d.w.z. dan heeft zij den goeden smaak om gebruikt te worden. Den huisvrouwen, die voor het eerst op deze wijze in maken of het slechts weinig gedaan hebben, wordt de onderstaande inmaakmethode ten sterkste aangeraden, waarbij men de groente kneedt tot er pekel gevormd is. Men kan de geschaafde groente, n.l. ook direct laag om laag met het zout in de inmaakpot aanstampen, maar wanneer dit niet op de juiste wijze geschiedt, bestaat er kans, dat het zout niet door de geheele groente dringt en de inmaak bederft. ZUURKOOL 1. 2 maal zooveel witte als savoyekool. Per K.G. schoongemaakte kool 10 S12 g. zout, 2 peper korrels of 4 Jeneverbessen. De kool schoonmaken, zeer fijn schaven en met het zout zoolang kneden tot er pekel gevormd wordt. De jeneverbessen of peperkorrels er door roeren. De kool overdoen in een schoongemaakten keul- schen pot, stevig aandrukken, een schoone doek er op leggen en langs de kanten instoppen, een plankje en een steen erop plaatsen en voor het stof een doek, bord of deksel op den pot leggen. De pot op een koele, vorstvrije plaats laten staan en na 14 dagen de kaamlaag (schim mel), die zielf op de pekel boven het doekje gevormd heeft, verwijderen. Steen, plankje en doek schoon was schen en weer op de zuurkool leggen en deze bewerking herhalen, wanneer dit noodig blijkt. ZUURKOOL 2.-2 maal zooveel witte als savoyekool. Per K.G. schoongemaakte kool: 10 12 g. zout, 1 zure appel. 4 peperkorrels of 6 jeneverbessen.-Naar verkiezing wat .dille toevoegen. Het voorgaande recept volgen. Het vat beginnen te vullen met een zeer dun laagje in schijven ge sneden appel, daarop kool, telkens onderbroken door een laagje appelen. De inmaak afwerken als in het vorige recept. Deze zuurkool is buitengewoon geurig en smakelijk. ZURE ROODE KOOL. Per K.G. roode kool: 10 a 12 g. zout, 1 lepel karnemelk en 2 peperkorrels of 4 jenever bessen. De kool behandelen op de manier als in recept 1 beschreven. Bij het overdoen in den keulschen pot zoo en dan een scheutje karnemelk toevoegen. Aan het Oostfront. Met behulp van witte auckeu, uitgespiciu op den grond, wordt de aandaeht der Duitsche vliegers er op gevestigd, dat deze plaats inmiddels door de eigen troepen is ingenomen. (Atlantic-Holland) DE WERKING VAN DE SMEROE. BANDOENG, 9 October. (A.N.P.) Volgens een mededeeling van den vulcanologischen dienst in Ne- derlandsch-Indic is het kritieke moment in de drei gingen van de Smeroe nog niet aangebroken. Men neemt thans zelfs aan dat het gevaar iets is afgenomen Een bericht van een correspondent maakt melding van de enorme hoeveelheden eruptiestof, welke in de laatste weken door den Vulkaan is uit geworpen Deze erupties leveren in zooverre gevaaij cn dat de mogelijkheid bestaat dat in het komende regenseizoen, deze eruptiestoffen met het regenwater- als geweldige bandjirs naar lager gelegen gronden kunnen storten Er zijn reeds maatregelen genomen,1 als evacuaties van dessa's in de gevaarlijke zóne. De werking van de Smeroe staat onder voortdurende controle van ambtenaren van den vulcanologischen! dienst. BEIAARDCONCERT TE HAARLEM. Het programma voor het beiaardconcert te Haar lem door den lieer Jack. Vermaak voor Maandag 13 October luidt als volgt: 1. Fuga (v. d. Gheyn); 2. Ochsen menuet (Haydn): 3a. In den hemel is eenen dans. b. Iper» o Iper (1383); 4. Het Paterken (Rondo) (Bonset). Op Vrijdag 17 October wordt gespeeld: 1. Sonate (G. v. Holy); 2. Aria (P. de Paep, Leuven pl.m. 1680): 3a. Des winters als het regent, b. Bescheidenheid; 4. Vlaamsche Dans (Staf Nees); 5. Andantino (Haydn). AANBESTEDING. Hedenmorgen werd door den Rijkswaterstaat te Haarlem aanbesteed het vernieuwen van de be schoeiingen langs de noordzijde en de oostzijde van: de Oosthaven te UVk. Het laagst werd ingeschreven: door J. de Vries te Helder voor f 20.470. BEVERWIJK Door de duisternis te water geraakt Twee personen verdronken Gisteravond zijn omstreeks half negen ten gevolge van de diepe duisternis twee wielrijders ter hoogte van net Ppenbaar Slachthuis van de hooge kade at iri de Zwaaihaven gereden. Op het hulpgeroep snelde de heer N. J. van Leeuwen die in het kantoor van het slachthuis nog arbeid verrichtte, toe. Ook op de om liggende schepen werd het hulpgeroep gehoord en ook vandaar uit schoot men te hulp. Direct werden reddingspogingen in het werk ge steld. Vrij spoedig gelukte het, een der slachtoffers,: een inwoner uit Heemskerk T. genaamd, op het droge te brengen. Hoewel met zuurstofkoffers getracht werd,! de levensgeesten bij T. weer op te wekken gelukte dit helaas niet Het tragische is wel, dat men eerst veel later tot de ohtdekking kwam, dat er nog een tweede slachtoffer i moest zijn. In den nacht heeft \de gemeente-politie bij het dreggen het lijk van den tweeden wielrijder' gevonden. Het was de heer G. D. uit Beverwijk. D. laat een vrouw en 8 kinderen achter. Het stoffelijk overschot der slachtoffers is naar de lijkenhuisjes resp. op Duirirust en de R.-K. Begraaf plaats aan den Gajgenweg overgebracht. Openbare verkooping Ten overstaan van Mr. A. Moens is Donderdagmiddag; in het veilinggebouw „Kennemerland" een openbare ver kooping gehouden met het volgende resultaat: L Woonhuis met erven, grond en schuurtje aan den Alk-' maarscheweg 20. groot 1.13 are. Opgeboden door H. Meyer, Beverwijk tot f 4010. Niet gemijnd. 2. Woonhuis als voren aan den Alkmaarscheweg 22. groot 1.33 Are' Opgeboden door H. Meyer tot f4110. Niet gemijnd. De combinatie van beide perceelen staande op f8120; werd ook niet gemijnd. 3. Woonhuis met schuurtje, erven en grond aan den Alkmaarscheweg 173, groot 1.26 are. Opgeboden door J. Verhorst, Beverwijk tot 13010. Niet gemijnd. 4. Woonhuis als voren aan den Alkmaarscheweg 175, groot 1.18 are. Opgeboden door Spijker te Uitgeest totj f3050. Niet gehiijnd. 5. Woonhuis als voren aan den Alkmaarscheweg 177, j groot 1.15 lire Opgeboden door Spijker te Uitgeest tot f3025. Afgemijnd op f 1 door P. Vessiesi Beverwijk. Decombinatie van de drie perceelen (3, 4 en 5) staande p f 9086 werd niet gemijnd. 6. Woonhuis met schuurtje, erven, poort en grond aan den Romerkerkweg 9. groot 1.72 are. Opgeboden door 3. Verhorst, Beverwijk tot f3825. Niet gemijnd. SANTPOORT SANTPOORT'S GEMENGD DUBBEL KWARTET. Bovengenoemd kwartet neemt Zondag 19 October a,3. onder Henk Arisz' leiding deel aan een concours te Am- sterdam. Het komt uit in de hoogste afdeeling voor kwar tetten en brengt daarin behalve het verplichte werk van Nico Hoogerw'erf ook „Den Uil" van Diepenbrock ten ge- hoore. HALFWEG BEIDE POLSEN GEBROKEN. Tijdens een oefenuur van een gymnastiekver- eeniging kwam mej. J. H. zoo ongelukkig uit de ringen te vallen, dat zij haar beiden polsen brak, Dr. Baumann verleende dé eerste hulpi BLOEMENDAAL BURGERLIJK" STAND. Bevallen: L, C. P. M. IJzervan Soest, d. M. C. A. Marcelisvan Heijningen, d G. Lindeman—Spinder, z. A. J. Vermeervan Apeldoorn, d. J E. Schipper1 Veldhuizen, z. Ondertrouwd: A. N. Turkenburg en J. G. M. van der Linden. H. P. Tros en J. B. van Kleeff. Getrouwd: B. Rijdes en M. Kruijt. H. W. Nelissen en E. B. M. L. Kerkhoffs. J Swen en G. A. van der Wal. W. Swarfs en D. Stouten. Overleden: A. W. A. Weitz, obd 60 j. G. J. Bodt, oud 83 j. - Onbegaanbare wegen - landmijnen - hinderlagen. Steunt de Nederlandsche ambulance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22 Giro: 87600 's-Gravenhage HAARLEM, 10 Oct. Bevallen: 9 Oct.: S. G. MarchandWillemse. z. en d., A. B. van Noort—Angene, z. H. G. VersteegPas- schier, z. Overleden: 8 Oct.: W. Kruijd. 76 j.. Linschoten- straat. 9 Oct.: C. LodderZitman. 52 j., Minahassa- straat. C. de JagerPeper, 70 j.. Jansstraat. B. Knoest, 75 j„ Houtvaart. P. J. A. de Jong, 45 j., Klein Heiligland. H. Tibboel, 45 j„ Colensostraat. FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN. Verloofd: L. Miedema en L. J. Landeweer, Havelte- Hoagezand; H. Rabbers en A. Moorlag, Emmen-Ten Ape].; N. Robbe en P. Hendrix, Dordrecht. Ondertrouwd: L. Poot en A. v. Mannekes, Over- schie-Berkel; P. M. Hofman en P. C. van Bon, Hen gelo (O.)-Groningen. Getrouwd: J. C. Tims Sr. en A.' K.' Straub, Rotter dam; F. T. Kater en H. Sibbes, Amsterdam; H. A. Meyling en E. A. Bylkema. Utrecht^F. H. Neisingh en P. Krom, Leiden; E. J. Huizinga en G. Vonk, Gro ningen. Bevallen: Gheyselinck-Mijnlieff, z. N.O.I.; Th. J. Goud-Olierhoek. z., Rotterdam; Riechelman-Denis, z., Amsterdam; v. Herwaarden-Eykelhoff, d... Nigtevecht; H. Schavemakcr-Versluvs, z.. Warmond; C. T. de Grijs-Brand?ema, d., Groningen; M. G. v. Ederen- Swint, d., Groningen; H. H. Mulder-de Graaf, d., Groningen; H. de Groot-Reyntjes, d., Batavia. Overleden: G. R. ten Kate-Greeve, v„ 73 j., Am sterdam; H. M, Heeren, m., 70 j., Overveen; W. Nout, m., 57 j., Utrecht; J. v. d. Hoek, 62 j., Rotterdam; M. S. Wins-de Veer, v., 88 j., Den Haag; J. K. Bollaart, m.. 71 j., Rotterdam; A. Terlouw, m. 67 j„ Leerdam; F. Niepoort, m„ Rotterda'm; H. Eldering, m., 66 j., Overveen; W. J. de Grebber, m. 78 j.. Amsterdam: N. Y. v. Stijn-Posthumus. v.. 88 j.. Amsterdam: S. Krusemeyer. v.. 29 j., Amsterdam; J. L. Eden, m 65 j., Driebergen-R'burg; J. W. F. Verwer, m., 61 j.. Lei den; C. Hesselink-Dames, v., 39 j., Twello; C. Even- blij, m., 66 j., Hilversum.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2