Dansles NIEUWE VERKEERSREGELING Loopjongen gevr. JONGEN wordt 9 December van kracht. Uit de Pers. Jiott TUeuws Dr.vanSchuyleÉurch Huwelijk GEUTS Adverteert in dit blad E. KLASTER Verloren TURFMOLM, HOUTWOL, HOOI Nette meisjes gevraagd DEN BOER'S Voorrang van motorrijtuigen. ij 's-GRAVENHAGE, 9 October. Verschenen is een Verordeningenblad, waarin zijn opgenomen een j verordening van den Rijkscommissaris, waarbij de i verordening 73/1940 van 31 Juli 1940, betreffende de i1 snelheid van motorrijtuigen, wordt ingetrokken, een besluit van den secretaris-generaal van het depar tement van Waterstaat 'betreffende het verkeer op I den weg (wegenverkeersregeling) en het eerste be- sluit van dien secretaris-generaal tot uitvoering van deze regeling. De wegenverkeersregeling treedt in werking op 9 I December a.s., met ingang van welken datum de verordening van 31 Juli 1940 wordt ingetrokken. In de nieuwe regeling zijn uitgebreide voorschriften opgenomen voor de verschillende categorieën weg- I gebruikers, alsmede vele modellen voor verkeers- teekens. De voor deze regeling verouderde verkeers- i teekens moeten uiterlijk 31 December 1942 door de in het besluit vervatte teekens worden vervangen. De bijzondere voorschriften inzake de verduiste ringsmaatregelen blijven onverminderd van kracht. Men houde er rekening mede, dat de verkeersrege- ling, zooals deze tot dusver bestaat, gewijzigd wordt en dat men als weggebruiker verplicht is, zich van de nieuwe voorschriften grondig op de hoogte te stellen. VOETGANGERS. Voor voetgangers is het navolgende van bijzonder belang: Voetgangers moeten in bsginsel van voetpaden ge- I bruik maken, moeten recht, voorzichtig en zonder onderbreking de rijbaan oversteken, moeten van aan wezige oversteekplaatsen gebruik maken, moeten haaks dus in een rechten hoek! om kruispunten heen gaan. Ook voetgangers moeten voortaan op kruispunten I met verkeerslichten voor het roode licht wachten. Wel mogen zij in de vrijgegeven richting afslaan. Verboden is het blijven staan op hoeken van straten, indien hierdoor de veiligheid van het ver keer wordt belemmerd of in gevaar gebracht. Voetgangers, die voorwerpen vervoeren, waardoor het voetgangersverkeer wordt belemmerd, zooals b.v. door het loopen met een ladder, dienen gebruik te maken Van den uitersten rechterkant van de ry- baan, daarbij rekening houdende met het rijdende verkeer. Invalidenwagentjes en kinderwagens mogen op de II voetpaden worden voortgeduwd. Mogen, dus niet moe- ten. Het spreekt echter van zelf dat deze categorie weggebruikers het veiligst op de voetpaden is. Schoolklassen behooren gebruik te maken van het voetpad. Maken zij gebruik van de rijbaan, dan wor- 1 den zij beschouwd als gesloten colonnes en dienen bij duisternis of dichte mist ter aanduiding van 1 breedte en lengte lantaarns mee te voeren, waarvan de voorste naar voren een wit of geelachtig licht en de achterste naar achteren een rood licht uitstralen, i en welke door den linker en den rechter vleugelman van resp. het eerste en van^jhet laatste gelid worden gedragen. De aanduiding van colonnes mag eveneens geschie den door lantaarndragers, die voor en achter de co- lonne marcheeren. V e r b o d e n is het spelen van kinderen op de S rijbaan! Het spelen op den rijweg wordt dus strafbaar "gesteld. WIELRIJDERS. Ondek- het berijden van een rijwiel wordt mede verstaan het voortduwen van een rijwiel. Men mag derhalve een weg, welke voor alle rijverkeer I in één richting is verboden ook niet meer met een fiets aan de hand ingaan. Op dezen regel bestaat 1 echter de volgende uitzondering: is de rijweg in beide richtingen gesloten voor rijwïelverkeer, dan mag men dien weg wel met dé fiets aan de hand Ingaan. i Het is voorts verboden het stuur onder het rijden met beide handen les te laten of de voeten van de trappers te nemen; naast een ander voertuig dan een rijwiel te blijven rijden, in het bijzonder naast een tram; zich door een voertuig te laten voorttrekken. Wielrijders moeten gebruik maken van de bestaan- 'de rijwielpaden, mogen hoogstens met z'n tweeën 1 naast elkander rijden, moeten achter elkaar gaan rij den. indien het verkeer zulks eischt. Inhalen mag in i den regel slechts geschieden door één wielrijder, twee i wielrijders mogen inhalen, indien het overige ver- ,1 keer zulks toelaat. Voor fietsclubs e.d. is van speciaal belang het vol- J gende: Indien door meer dan vijftien wielrijders in ge sloten formatie en onder leiding wordt gereden, mo- 1 gen zij twee aan twee naast elkander blijven rijden I en ook bij aanwezigheid van rijwielpaden van de rijbaan gebruik maken, tenzij de rijbaan is aan- 1 geduid als „autoweg". Voorts worden voorschriften gegeven voor het ver voer per rijwiel van personen en voorwerpen Op rijwielen met één zitplaats mogen geen andere personen dan de bestuurder worden vervoerd, uit- i gezonderd kinderen beneden 10 jaar, mits de bestuur der volwassen is en het rijwiel vön een geschikte zit plaats is voorzien. Bij het meevoeren van voorwerpen op de fiets moet 'de noodige voorzichtigheid worden betracht. De door de politie gegeven aanwijzingen in het verkeer moeten altijd worden opgevolgd; deze gaan zelfs boven de verkeersregelingen, welke van over- 1 heidswege door verkeersteekens zijn aangegeven Bij— zonder opmerking'verdient het volgende: Als het teeken „doorrijden" komt, is men altijd gerechtigd rechts af te slaan en ook naar links, in- dien daardoor het vrijgegeven voertuig-, "en tramver- keer uit tegenovergestelde richting niet wordt belem merd. Hierbij diene men wel rekening te houden met het voetgangersverkeer (dit is wederkeerig). VOERTUIGEN. Voor het besturen van voertuigen gelden algemeene regels. f a. Een tot zelfstandig handelen geschikte bestuur- b.' Bij storingen het voertuig uit het verkeer ne- men. I c. 'De bestuurder van het voertuig is gehouden met de noodige voorzichtigheid te rijden; moet voldoende uitzicht hebben, en mag slechts personen of goederen naast zich vervoeren, indien hij daardoor in het be- - sturen of bedienen van het voertuig niet wordt, be- lemmerd (de maten voor de beschikbare plaatsruimr ten vervallen). Bij voortduwen van het voertuig moet ,de lading zoo geplaatst zijn, dat er naar voren vrij uitzicht is; bij - duisternis of mist moet de verlichting naar voren en achteren duidelijk zichtbaar zijn. Iedere weggebruiker op eigen rijbaan. Invalidenwagentjes, door personen voortbewogen, mogen op het voetpad. Zooveel mo gelijk moet iedere categorie weggebruikers rechts houden. Men mag slechts bij het inhalen op het hnker-weg- gedeelte komen. Het langzaam verkeer moet steeds de uiterste rechterzijde van de rijbaan houden. Indien het uitzicht op een weg onvoldoende is, dan moeten de bestuurders van alle voertuigen gebruik maken van de uiterste rechterzijde van de rijbaan, i Al deze voorschriften gelden ook bij éénrichting- keer! Bij het links en rechts afslaan bij kruisingen of vereenigïngen van wegen moet de bocht naar links grooter, naar rechts klein worden genomen. Hierbij dient de bestuurder met zijn voertuig zooveel mo gelijk het linker gedeelte van zijn weghelft te hou den, indien hij naar links en zooveel mogelijk het rechtergedeelte indien hij rechts wil afbuigen. Op wegen met twee gelijksoortige rijbanen moeten i de voertuigen steeds gebruik maken van de voor hen I rechts gelegen baan Op wegen bestaande uit drie'of meer van elkaar gescheiden rijbanen mogen de mid- j delste rijbanen uitsluitend worden gebruikt voor motorrijtuigen. I Belangrijk is ook, dat net parkeeren binnen de be bouwde kom slechts aan den rechterkant van weg mag geschieden. MAXIMUM SNELHEID. De maximum snelheid voor motorrijtuigen be draagt: a. Binnen bebouwde kom voor alle motorrijtui gen: 40 K.M. per uur. b. Buiten bebouwde kom voor personenauto's, welke zijn ingericht voor het vervoer van hoog stens acht personen en voor motoren met zijspan 80 K.M. per uur. c. Voor vrachtauto's, autobussen en alle andere motorrijtuigen 60 KM. per uur. Bij het inslaan of oversteken van een hoofdweg I steeds met geringe snelheid rijden! Evenzoo zeer voorzichtig zijn bij tramhaltes, indien de passagiers op de rijbaan moeten in- en uitstappen, i Nieuw is ook het voorschrift, dat op wegen met één- I richtingsverkeer trams links en rechts mogen worden ingehaald! Nieuw is ook het volgendes Het verkeer met motorrijtuigen heeft voorrang boven het langzame verkeer. Trams en motorrij tuigen zijn wat den voorrang betreft, gelijkge steld, hetgeen, niet wegneemt, dat automobilisten terdege met het moeilijke manoeuvrecren van tramwagens rekening moeten houden. Steeds ech ter geldt de regel, dat by kruisingen of vereeni- gingen van wegen de gebruiker van den hoofd weg voorrang heeft. Het woord „voorrangsweg" verdwijnt en wordt hoofdweg. Bijzondere aandacht trekt de verplichting van bestuurders van motorrijtuigen om te dimmen voor voetgangers, indien deze in gesloten gelederen marcheeren. Voorts de verplichting om steeds te dimmen tijdens het stilstaan voor spoorwegovergangen. Aan de verdere bepalingen dezer wegenverkeers regeling is nog het volgende ontleend: Artikel 2 bepaalt, dat het grondbeginsel van het verkeer op den weg is, dat elke weggebruiker zich op een zoodanige wijze dient te gedragen, dat het ver keer niet in gevaar kan worden gebracht. Hij dient zich tevens zoo te gedragen, dat aan een ander geen schade wordt berokkend of die ander niet in sterker mate wordt belemmerd of overlast ondervindt dan in de gegeven omstandigheden onvermijdelijk is. In artikel 4 is voorgeschreven, dat installaties van welken aard. ook, welke door vorm, kleur, grootte, alsmede door de plaats en de wijze van plaatsing, aanleiding tot verwarring geven met verkeersteekens installaties, of welke afbreuk zouden kunnen doen de uitwerking daarvan, niet langs den weg mo gen worden aangebracht. Het is voorts verboden ver keersteekens aan reclamedoeleinden dienstbaar, te maken. De bestuurder van een voertuig moet ongeacht He toegestane maximumsnelheid, met een zoodanige snel heid rijden, dat hij te allen tijde in staat is om aan zijn verplichtingen in het verkeer te voldoen, daar onder begrepen het tijdig doen stilstaan >van het voer tuig indien zulks noodig is. Dit geldt in het bijzon der voor weggedeelten, waar niet voldoende zicht is en bij gelijlcvloersche spoorwegovergangen. Het in slaan van een hoofdweg of het oversteken daarvan client met matige snelheid te geschieden. Indien bij tramhaltes de passagiers op de rijbaan in- en uitstappen, mag men slechts met matige snel heid en op zoodanigen afstand voorbijrijden, dat er geen gevaar voor de passagiers ontstaan; zoo noodig dient de bestuurder stil te houden. Artikel 10 schrijft voor, dat men verplicht is naar rechts uit te wijken en links in te halen, en dat de bestuurder van een voertuig, dat wordt ingehaald, zijn snelheid niet mag verlioogen. Op weggedeelten, waar niet voldoende zicht is, is het inhalen verboden. In artikel 12 wordt bepaald, dat de bestuurder van een voertuig verplicht is weggebruikers, die aan ge vaar blootstaan, door het geven van signalen- op de nadering van zijn voertuig opmerkzaam te maken. Het geven van waarschuwingssignalen uit anderen hoofde in het bijzonder om zelf op een roekelooze wijze te kunnen blijven rijden of meer dan noodig is, is verboden. Hij, die wenscht in te halen, mag zulks door het geven van signajen te kennen geven. Het geven van signalen moet worden gestaakt, in dien dieren daardoor onrustig worden. Het parkeeren, dat in art. 16 wordt geregeld, is o.a. verboden op nauwe weggedeelten en waar geen vol doende zicht is, alsmede in scherpe bochten, naast verkeersheuvels, voor de in- of uitritten van per- ceelen en binnen 10 meter voor of na. kruisingen of vereenigingen van wegen of halteborden van open bare vervoermiddelen. Artikel 19 schrijft voor, dat de lading van een voer tuig zoodanig gestuwd dient te zijn, dat niemand er gevaar door loopt, aan niemand schade wordt berok kend of in hooger mate dan onvermijdelijk is over last wordt aangedaan. De lading mag de bedrijfs zekerheid van liet voertuig niet verminderen; zulks geldt eveneens voor het vervoer van personen wat hun accomodatie en hun gedrag gedurende den rit betreft. De hoogte van voertuig en lading tezamen mag niet meer dan 3.50 meter bedragen. In artikel 27 wordt nog bepaald, dat het vastma ken van .handwagens aan rijwielen, alsmede het voorttrekken van handwagens of' het geleiden van dieren door een op een rijwiel gezeten berijder ver boden is. Artikel 35 verordent, dat rij- en trekdieren en vee in het verkeer* een geschikten bestuurder of geleider moeten hebben, die in voldoende mate invloed op deze kan uitoefenen. Voor het gebruik onder den zadel of als trekdieren mogen op den weg alleen die ren worden gebezigd, welke voor het verkeer ge schikt zijn'. Paarden mogen slechts aan elkaar ge koppeld worden geleid. Op elk viertal paarden moet ten minste een geleider aanwezig zijn. Artikel 36 behelst o.m. het verbod om op den weg zeisen te vervoeren welke niet afdoende beschermd zijn. Artikel 42 bepaalt, dat overtredingen van de bepa lingen van het besluit worden gestraft met hechtenis ten hoogste zes weken of met geldboete van ten hoogste 500 gulden. Bij veroordeeling van een bestuurder van een mo torrijtuig kan den veroordeelde de bevoegdheid mo torrijtuigen te besturen voor ten hoogste een jaar worden ontzegd. (A.N.P.) TERAARDEBESTELLING VAN SLACHTOFFERS TE ROTTERDAM. De acht ouden van dagen ten -grave gedragen. ROTTERDAM, 9 October. Nadat de afgeloopen dagen op de Algemeene en de R.-K. Begraafplaats Crooswijk, op de Zuiderbegraafplaats en Charlois reeds vele slachtoffers van den Engelschpn luchtaan val op Rotterdam van jl. Vrijdag waren teraardebe- steld, is hedenmorgen om elf uur op Crooswijk on der groote belangstelling het stoffelijk overschot van de acht ouden van dagen,-die getroffen werden in het gemeentelijk tehuis aan de Oostervantstraat ten grave gedragen. Zooals men zich zal herinneren, werden zes hunner op slag gedood, twee bezweken latei aan de opgeloopen verwondingen. De Rotterdammers hebben aan deze dooden, die na een werkzaam leven hun levensdagen rustig in hun geliefde Maasstad hoopten te slijten, op bijzon dere wijze hun deelneming willen betuigen. Zeer velen hadden zich in de Hennewierstraat aan den in gang der binnenplaats, waar de sporen van het bom bardement nog te zien zijn, opgesteld. In wijden kring hadden zich rond de groeve, die met palmen was afgezet, eenige honderden belang stellenden geschaard. Nadat de acht kisten, ieder gedekt door een krans met groen-wit lipt van het gemeentelijk tehuis, wa ren afgelegd en de familieleden der slachtoffers zich voor de groeve hadden opgesteld, sprak de gevol machtigde voor Rotterdam, dr. Völckers, een kort woord van deelneming. Hij wees er daarin op, hoe deze acht slachtoffers de volkenwederrechtelijke wijze aanklagen, waarop het Engelsche luchtwapen bij herhaling Rotterdam heeft aangevallen. Deel neming en hartelijk medeleven betuigde hij met de slachtoffers en hunne familie, namens den Rijkscom missaris en de dienstafdeeling, welker directe verte genwoordiger hij was. Nadat dr. Völckers de hoop had uitgesproken, dat deze offers tot een beteren tijd mogen voeren en Rotterdam ondanks de slagen, die het troffen, moge voortgaan met den wederopbouw, legde hij bij de graven een krans neer. Vervolgens sprak nog de geestelijk verzorger der ouden van dagen, ds. Sjames, die er op wees, dat bij al de verschrikkingen, die de kinderen der 20ste eeuw medemaken, het woord der menschen verstomt. In de plaats daarvan liet hij het woord der Schrift spreken, dat uitgaat boven alle tijden, door de woor den aan te halen uit Psalm 90 Eer de bergen geboren waren en Gij de aarde en de wereld voortbracht.... verblijdt ons na de dagen, waarin Gij ons verdrukt hebt". Nadat het Onze Vader was gebeden en zand op de kisten gestrooid, verlieten allen zeer onder den indruk het kerkhof. (A.N.P.) UITVOERING ZANGKOOR „ZANGLUST". Het Christ. Gemengd Koor „Zanglust" zal Dins dagavond 14 October in de gymnastiekzaal van de Koningin Emmaschool aan de Raafstraat te Haar lem-Noord, een concert geven met medewerking van het mannenkoor „Electrisch Materiaal" en het mandoline-orkest „Con Spirito", CLANDESTIENE HANDEL TE NAARDEN ONTDEKT. Het A. N. P. meldt: De Naardensche politie heeft de hand gelegd op een groote partij clandestiene waar, welke zich bevond in een perceel in een dér buitenwijken. Bij huis zoeking ontdekte men een viertal blikken met ieder on geveer 20 K.G. vet en een pot waarin zich ruim 700 eieren !n waterglas ingelegd, bevonden. De meeste eieren waren ongestempeld. De verkooper van deze goederen, een in woner van Bussum, was spoedig ontdekt en gearresteerd. Deze bekende het vet en de eieren tegen abnormaal hooge prijzen te hebben verkocht. Op zijn beurt had hij de waar weer van een anderen Bussummer betrokken. De politie ging toen ook eens een kijkje nemen en kwam tot de verrassende ontdekking, dat zich daar een clande stiene slagerij bevond. Br was juist geslacht en een flinke hoeveelheid verseli vleeseh werd aangetroffen. Behalve hef vleeseh werd hier nog een kist met eenige honderden eieren ontdekt en in beslag genomen, De hoofddaders, wier namen In verband met het onderzoek nog niet ge publiceerd kunnen worden, zijn in arrest gesteld. Vermoe delijk zullen nog meer arrestaties volgen. Ned. Reisvereeniging De heer M. H. du Croo uit Den Haag hield Don derdagavond voor de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Reisvereeniging in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw een lezing over het leven in Nederlandsch-Indië 25 jaar geleden en >e voorzitter de heer J. Sevensma, sprak een inleidend woord. Hij heette de aanwezigen welkom oj) deze eerste bijeenkomst in het seizoen; nu In- dië zoo in het brandpunt van de belangstelling staat, omdat vele aanwezigen er vermoedelijk geweest zijn of er In ieder geval familieleden hebben, vond hij het prettig, dat de heer Du Croo, die zoo lan gen tijd in Indlë leefde en veel studie van land en volk gemaakt heeft, de uitnoodiging om voor de afdeeling Hanrlerp te sprek<m, aanvaard had. ~|e heer Du Croo vond net ook heel aangenaam, dat zoovelen opgekomen waren; hij veronderstelde, dat allen wel veel belangstelling 'voor Indlë zullen hebben. Het Indlë van nu is heolemaal niet meer het Indië van vroeger. De menschen, die nooit in de gelegenheid waren, Insulinde te bezoeken, maar wel familieleden hebben, zullen daarom gaarne willen hooren, hoe ze daar leven en of de verhalen wel allemaal waar zijn, die ze wel eens gehoord hebben, namelijk of de menschen er spoedig rijk worden en een heelen staf van bedienden hebben. Spreker wilde maar meteen zeggen, dat dit allemaal onjuist is. In Indië bestaan nu al 50.000 volksscholen; toch is 95 pet. van de inheemsche bevolking nog anal- phabeet. „We kennen in Indië geen zoogenaamde seizoenen. Wel zijn er een natte en een droge tijd. Er zijn wel eens temperaturen van 110 tot 120 gra den. De warme tijd is heel erg; de natte tijd brengt een bedompt klimaat mee en dat is eigenlijk de onaangenaamste tijd. Tandjong Priok is een dei- beste havens van Indië; hier komen altijd de boo ten uit het moederland aan. Vroeger deed men on geveer drie dagen over de spoorreis van Batavia r Soerabaja; de menschen, die de reis in het wit gekleed maakten, moesten bij aankomst onder vinden, dat hun kleeding dezelfde kleur gekregen had als die van den machinist van den trein, zoo smerig waren de wagens. Auto's bestonden er onge veer 25 3 0 jaar geleden niet. Wie dus niet met den trein wilde gaan, moest de reis per reiskoets maken; die werden door kleine paardjes getrok- Het reizen was er dus vroeger allesbehalve aangenaam, vooral voor ambtenaren, die dikwijls overgeplaatst worden. Spreker deelde mede, dat hij gedurende zfjn verblijf ln Indië niet minder dan 26 maal was overgeplaatst. De ambtenaren konden dan ook nooit hokvast zijn; ze hadden de gewoonte, bij een overplaatsing hun meubilair te verkoopen. Men had ln de huizen veel last van de muskieten, die oorzaak van veel malaria-gevallen waren. De meeste men schen sliepen dan ook, om zich tegen de muskieten1 te beschermen, als het ware in een omhulsel van vitrage. De malaria komt er nu niet meer zooveel voor. Nu kan men, tenminste als de oorlog voorbij is, In ongeveer twee dagen Indlë bereiken, namelijk per vliegtuig. Op Maandagmorgen stijgt men in: dan komt men op Dinsdagavond in Batavia. De twee volgende dagen kunnen gebruikt worden voor het doen vap zaken, bijvoorbeeld in Bandoeng Dan.aanvaardt men Vrijdagmorgen weer de terugreis en arriveert Zaterdagavond al in Holland. Dus dit alles binnen één week! En dit is heusch geen toekomst droom. zeï> spreker. Als de oorlog voorbij is. zal men ondervinden, dat het werkelijkheid is. Het reizen in de Indische treinen is nu ook veel gerieflijker, dan vroeger. De wagens zijn nu zóó goed gesloten, dat er geen stofje meer naar binnen kan komen. En toch is er een frissche temperatuur. nü wordt in Indië vooral veel gebruik van de auto gemaakt; dat is mogelijk omdat bijna overal uitstekende wegen te vinden zijn. Ook de huizen zijn nu veel hygiënischer geworden, dan die van vroeger. Men heeft er niet zooveel last meer van ongedierte, zooals kakkerlakken, die vroeger zulk een groote plaag waren. Het cultureele leven komt er veel meer tot zijn recht; 1 het sociëteitsleven verdwijnt zoetjesaan. Het heele leven Is er als hel ware ten goede veranderd. Er Is in Batavia nu ook ■n heel groot net van autobussen. Men 'heeft er evengoed model-boerderijen als in Holland. Zoo vertelde de heer Du Croo nog vele in teressante bijzonderheden. Zijn lezing en ook zijn lantaarnplaatjes ondervonden terecht veel., belang stelling. De sluiting der kapperszaken. Op weekdagen om 7 uur. Zaterdags 8 uur. Men heeft kort geleden in de courant kunnen lezen, dat het sluitingsuur voor de kapperszaken b.epaald is op 8 uur des avonds. De beperkingsmaatregelen door de rantsoenee ring van gas en electriciteit heeft vele kappers moeilijkheden bezorgd. Want op een zuinig verbruik van verleden jaar, moet nu dit jaar nog eens 25% bezuinigd worden. Deze maatregel heeft de afd. Haarlem van den Nederlandschen Kappersbond doen besluiten, pogingen aan te wenden om te ge raken tot een uniforme sluiting der zaken om 7 uur en des Zaterdags om uur. Overigens zal het publiek zelf moeten medewerken, door zooveel mo gelijk bij daglicht de salons te bezoeken. r Alleen op deze wijze zal het den kappers mogelijk zijn, uit te komen met het toegewezen gas en stroomverbruik. De toekomst van ons land. In het Nationale Dagblad wordt in een hoofdartikel geschreven over de toekomst van ons land en wordt erop, gewezen, dat de N.S.B, steeds heeft gestreefd naar een volkomen zelfstandigheid van het Neder landsche volk binnen den kring der Germaansche volken. Het blad vervolgt dan: „Thans zijn wij gemachtigdHot het publiceeren van de volgende, uiterst belangrijke verklaring. Zij luidt: Vast staat, dat zij, die spreken over of streven naar aansluiting van Nederland bij Duitschland of over annexatie van Nederland door Duitschland handelen in strijd met den uitgesproken wil van den Führer. Het wil ons voorkomen, dat deze verklaring een groote geruststelling zal zijn voor dat deel van het Nederlandsche volk. dat nog steeds meent te mogen veronderstellen, dat het op dpn lOen Mei 1940 met ons zelfstandig volksbestaan gedaan was. Niets is minder waar dan dat! En al mogen sommige krin gen wel eens, helaas, in de^e richting' hebben ge dacht en gesproken, thans is aan alle eventueel nog' bestaande onzekerheid ten deze een eind gekomen door deze duidelijke verklaring, welke in geen enkel opzicht voor tweeërlei uitleg vatbaar is." Te Ede is overleden arts Elise Scheps, begiftigd met het gouden kruis van verdienste van het Neder landsche Roode Kruis, een zeer bekend homoeopath. Voor de Bredasche rechtbank stond Donderdag terecht de 18-jarige "fabrieksarbeider G. v. d. B. uit Halsteren, wien was ten laste gelegd dat hij op 26 Juni j.l. zijn vader opzettelijk van het leven heeft beroofd door hem met een zakmes steken toe te bren gen in den hals en in de borst, waardoor het hart werd getroffen, De Officier van justitie, mr. Kneep- kens, eischte een gevangenisstraf van 5 jaar met af trek van voorarrest. De arts E. H. J. Warns, eerste geneesheer aan het sanatorium „Begetu" te Laren (N.-H). is met ingang van 1 Mei 1942 benoemd tot geneesheer-directeur van het Rotterdamsch zeehospitium te Katwijk, als op volger van dr. D- B. van Dorp-Beucker Andrae. De Woerdensche politie heeft een mangearres teerd die een uitgebreiden handel in distributiebeschei den voerde. Tegen een aantal andere personen is proces-verbaal opgemaakt. De Amsterdamsch® «olltle heeft drie rijwiel- dieven gearresteerd, Voor de kinderen De Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier. fTeekenlngen van F. Wagner) 27 Op Weg naar Akaba 27. Ondertussen was de snoek haast-je rep-je, te rug gezwommen naar zijn vissenhuls, waar anderen hem al op lagen te wach ten. Want ieder had al «uw het nieuwtje vernomen, dat buurman snoek door een klein rood diertje over vallen was in zijn'middag slaapje en gevankelijk was weggevoerd. Zoiets buiten gewoons gebeurde er niet elke dag in de vlssenwe- reld, dus ieder was er vol van. Zouden ze de snoek-nog wel terug zien, wat zou er met hem gebeuren, \yie was dat slimme rode beestje? Niemand kon antwoord geven op al die vragen. Tot Ineens een kleine vis kwam aanzwemmen en zo vlug, dat ie bijna in de knoop raakte met zijn vinnetjes en hij moest wel tien keer lucht happen voor hij Iets kon zeggen. „Buur man snoek komt eraan met iets geks om zijn bekl" En ja hoor daar kw^m hij al aan zwemmen met de strik nog vast om z'n bek gesnoerd. En hoe de anderen ook dade lijk probeerden te helpen en hoe ze ook trokken en wurmden om de lus los te maken, het hielp niets. Dikke tranen rolden er uit zijn snoekenoogen. hij had zo'n honger en zó zou hij nooit meer iets kunne^etenl En zo duurde het niet lang of de sterke, trotse snoek moest naar zijn overweldigers terugkeren. Barrabas en Hein waren opge togen toen ze hem weer terug zagen komen. Heel voor zichtig lieten ze wat voedsel in zijn bek glijden. Hein hield hem daarbij vast aan de vinnen terwijl Barrabas hem voerde na de strik iets losser te hebben gemaakt. En toen kon de tocht naar Akaba beginnen! Maar eerst moest af scheid genomen worden van het zeepaardje dat ze nog maals hartelijk bedankten, voor alle hulp. De belde vrien den klommen op de rug van de snoek en zc zaten nog maar net. of daar schoten ze al ln pijlsnelle vaart vooruit. Ze hadden zelfs geen tijd meer om het paardje voor het laatst goeden dag te wuiven. Eerst was het wel een beetje griezelig, want het suisde en klotste ln Je oren van het snel voorbij stromende water mèar toen dat want gewend was vonden ze het gewoonweg heerlijk. Ze wilden zo wel de hele dag doorrijden, maar de snoek dacht er anders over. Plotseling remde hij zijn vaart en vertikte net, verder te gaan. Toen Hein hem vroeg waarom hij zo ineens bleef stilstaan, prevelde de snoek binnensmonds, want z'n bek zat nog altijd dicht gesnoerd. „Ik wil Jullie wel rijden maar geen twee tegelijk, dat houd lk nooit vdl". Heden werden wij verblijd met een Dochter GEERTRUIDA JOHANNA ALIDA H. J. LOHMAN. W. H. LOHMAN— VAN DER BEEK. Haarlem, 9 October 1941. Zijlstraat 96. Tijdelijk Beatrice Kliniek. Heden overleed zacht en kalm in het Diaconessen- huis te Haarlem, de Heer Bernardus Knoest in den ouderdom van 75 Namens zijn vrienden M. BROEKMAN Haarlem, 9 Oct. Condolatie-adres: Cqorn- hertstraat 32. W. H. BIERMAN Keel-Neus-Oorarts, ZATERDAG 11 OCT. GééN MIDDAGSPREEKUUR. HEEFT DE PRAKTIJK HERVAT. Bij vonnis van de Arr. Recht bank te Haarlem d.d. 7 October 1941 is Pieter Heere Pzoon, wo nende te IJmuiden, op eigen ver zoek onder curateele gesteld we gens zwakheid van vermogens. Haarlem, 9 October 1941. De Officier van Justitie, W. M- P. OVERMAN. Beschaafde Dame 39 j. Chr. be gins. wenscht kennismaking met heer van zelfde begins, en leeftijd Brieven no. 6351 bur. V. d. blad. Flinke R.K. Dienstbode gevr., v. d. en n., in gezin met 2 kinderen. Goed loon. Br. m. opg. v. leeftijd en referenties of pers. aanm.: WESTERKAMP, Zand- voorter Allée 21, Heemstede. v. g. g. v. bij REINIER BOS, Kle verparkweg 12. Gevfaagd: een nette fietsjongen leeftijd ca. 15 j. Aanmelden: Bloe- mendaalscheweg 301, Overveen. Echtpaar z. k. zoekt y' Ongem. kamer omg. Zijlweg. Huurpr. ca. f 25 j m. Br. no. 6353 bur. v. d. blad. FLINKE gevraagd. N.V. Kistenfabriek Haarlem, Harmenjansweg 101. Old Finish huiskamer JL70. Natuurlijk bij P. SCHOEN Meubelmaker voor Meubelen. Spaarmvouderstr. 130. Tel. 17783. VEEL OUD TEU3700 Mijn nieuw adres is: Zandvoorlschelaan 20 JO SMITS Leerares Engelsch M. O. voor gevorderden AANVANG Zat. 18 Oct. j Inschrijving dagelijks bij Dansschool Dr. Schaepmansfr. 10 Flinke belooning aan eerlijken vinder voor degene, die Vrijdagmorgen (10/10) een taschje met onmis bare bril heeft gevonden tuss. Wouwermanstr. 59 en R.K. Kerk Kleverparkweg Haarlem. Terug te bezorgen Wouwermanstraat 59. kinderkoor Per 15 October a.s. zal wor den samengesteld een KIN DERKOOR, dat geheel vol gens het „Ward-Systeem" geleid zal worden. MEER KUNSTBEGRIP. MEER INDIVIDUEELE SCHOLING DER STEM. Kosten: f 2.50 per kwartaal. Repetitie op Woensdag- of Zaterdagmiddag. Aanmel ding: Haarlem's Muziek-In- stituut, Wilhelminastraat 51 Tel. 15691. Lipssleutel P B 269. De vinder wordt verzocht deze sleutel tegen belponing in te leveren bij het bureau van dit blad. Stroö 1.54 p. baal, f 0.26 p. bos thuisbezorgd. A. ZONDERLAND Spaarmvouderstr. 81. Tel. 12915. Te koop gevraagd Krantenbezorgersfietstasch. Adr.: te vern. bur. van dit blad. P. J. VOORNEVELD, Makelaar-bouwkundige belast zich met het beheeren van Uw hulzen KLOPPERSINGEL 191, TELEFOON 13449 BEKWAME STRIJKSTERS GEVRAAGD Zich aan te melden WASSCHERIJ PEEPERKORN, Bleekersvaartweg 39. Heemstede VOOR DE AFD. CARTONNAGE VERNHOUT EN VAN SLUYTERS, Bakenesergraóht 3 STRIJKSTER EN FLINKE MEISJES gevraagdWASSGHBRIJ G. RHEE EN ZOON, Bleekersvaartweg 55 Heemstede. WAjSSOHEIRLJ ,KJLE VERPARKSantpoorterstraat 41, vraagt MEISJES VOOR DE PERS en EEN STRIJKSTER v. d. groote bout. Nette meisjes gevraagd WASSOHBRIJ „BOSCH EN VAART" Brouwersvaart 24. WASSCHERIJ Santpoorterstraat 41, vraagt een SOHERIJ, 15 a 16 jaar. KLEVERPARK" JONGEN VOOR DE JONGEN GEVRAAGD voor huilp in de chemische wasscherij. Zich aan te' meiden: PEEPERKORN, wasscherij en chemische wasscherij Bleekersvaartweg 39, Heeüistede JONGEN GEVRAAGD voor hulp in de wasscherij, Leeftijd 1417 jaar. Wasscherij „BOSOH EN VAART", Brouwersvaart 24. EEN NET EERLIJK PERSOON GEZOCHT genegen samen zeer winstgevende zaken te doen. Adres te vern. onder no. 6350 bureau van dit blad De bril die Uw gezichtsgebrek corrigeert, ver betert tegelijkertijd Uw persoonlijk voorkomen. Uw oogen worden glanzender, Uw blik stabieler en doordringender, de hou ding van Uw hoofd en rug krachtiger, Uw stap elastischer. Het blijft even wel van belang het montuur te kiezen dat het meest voor U geschikt js, dat het best bij Uw gelaatsvorm past. OPTICIEN VINK is U gaarne daarbij ten dienste. Spckstraat Numero Eén, bij de Groote Markt. Voor reparaties ook: Acacia laan 2 Bloemendaal en Pegasusstraafc 75, Haarlem-Noord Muziek en Muziekinstr. Handel Hoek Damstr.y tel. 14663 Radio versterkers, electro gramofoons, Onderzetkasten, Pick-Ups, groote voorraad Gramofoons en platen, waarónder: TheKilimaHawayans, Jacques Gerlagh, Klaas van Beeck enz. DAXOPHOONS, Conn, Tan, Bucher enz. Te koop gevraagd oude gramofoonplaten

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 3