Haarlem's Dagblad Het extra rantsoen aardappelen. Ring om de ingesloten strijdkrachten aan de Zee van Azof nauwer aangehaald. 59e JSSEGANG No. 17889 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdrad. 15054. Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PE.EREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede ZXTËRDÏG 11 OCTOBER 1941' Abonnementen per week 0.26, per maand 1.13, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel mee» 0-17%. Groentjes zie rubriek. Voor houders van vetkaarten. 's-GRAVENHAGE, 10 October. De secretaris-ge neraal van het departement van Landbouw en Vis- scherij deelt mede, dat, zooals uit de bonnenlijst reeds blijkt, in de week van 12 t/m 18 October, naast de met „39-A" gemerkte bon van de aardappelkaart U, tevens de met „39-B" gemerkte bon van de aard appelkaart W, welke aan houders van vetkaarten is uitgereikt, recht geeft pp het koopen van aardap pelen. De met „39 A:' gemerkte bon geeft recht op het koopen van 1 3/4 Iv.G. en de met „39 B" gemerkte bon op een V- K.G. aardappelen. De inhoud van bovenstaand bericht komt er op neer, dat onze aardappelpositie het mogelijk maakt om deze week voor de minder gegoeden de houders van vetkaarten zijn tenslotte de minder gegoeden een extra-rantsoen van een half K.G. aardappelen per persoon beschikbaar te stellen. Tevens blijkt uit de zen maatregel, dat, indien mogelijk, met de omstan digheden van elke bevolkingsgroep afzonderlijk wordt rekening gehouden. (A.N.P.) Voor broodprijzen duidelijk zichtbare prijslijst noodig 1 „prijsaanduidingsbeslult" ln Iedere bakkerszaak eiken bakkers wagen, waarmede brood bezorgd wordt, een duidelijk zichtbare en leesbare prijslijst moet worden De oplichting van 5000.- te Heemstede 500.belooning In verband met de oplichting van een bedrag van f 5000.op Vrijdag 3 October jl. in een café te Heem- 1 stede gepleegd ten nadeele van een koopman, afkom stig uit Roosendaal, wordt van politiezijde medege- 1 deeld, dat het onderzoek naar den dader, die zich even met genoemd bedrag verwijderde, pm een „zaakje" te doen doch niet meer terugkeerde, met kracht wordt voortgezet. De door de politie gezochte oplichter is een man van ongeveer 45 jaar, middelmatig groot, gezet pos tuur, donker uiterlijk, donker haar, grijzend aan de slapen, litteeken op linker wang, beschaafd voorko men, gekleed in donker grijs costuum en roode das. Hij heeft een bruine vilten gleufhoed met de initia len „K. S." achtergelaten. Toen hij op voormelden datum de oplichting pleeg- I' de, kreeg de benadeelde den indruk, dat de man kort te voren bij een kapper was geweest om zijn haar te I laten knippen. Een bedrag van f 500 wordt uitgeloofd voor het geven van aanwijzingen die leiden tot opsporing van den dader en achterhaling van het vermiste bedrag of een deel daarvan. De broodprijs te Haarlem en omgeving In Haarlem en Heemstede 18 en 19 cents. In Bloemendaal uitsluitend 19 cent Zooals men weet treedt Maandag a.s. een nieuwe broodprijs in werkng als gevblg van een landelijke regeling. Deze broodprijs is intusschen niet overal het zelfde, daar met locale omstandigheden rekening wordt gehouden. Wat Haarlem en omgeving betreft, in Haarlem en Heemstede zal, naar men ons uit bakkerskringen mededeelde, de prijs van het volksbrood worden 18 cents afgehaald en 19 cents bezorgd. Voor de andere omliggende gemeenten, o.m. Bloe mendaal is het even anders. Het maakt daar geen verschil of het brood gehaald dan wel bezorgd wordt. In beide gevallen zal men 19 cents moeten betalen voor een volksbrood van 800 gram. De Bloembollencultuur Verouderde en niet meer gangbare soorten zullen vervallen In een vergadering van het Hoofdbestuur der Al- gemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur is in beginsel besloten, dat commissies zullen worden in- gesteld, met tot taak om de in cultuur zijnde sorti menten der bolgewassen te bezien en een advies uit te brengen voor het laten vervallen van soorten, die, hetzij omdat zè verouderd zijn, hetzij omdat ze niet meer gangbaar zijn, door verbeteringen zijn vervangen De nieuwbenoemde burgemeester van Rotterdam 's GRAVENHAGE 10 October (A. N. P.). In verband i met de benoeming van den heer F. E. Mtlller tot burge meester van Rotterdam, deelt de persdienst der N. S. B. het volgende mede: Frederik Ernst Mtlller werd 25 Januari 1889 als zoon van den industrieel C. J. K. Mtlller, te Utrecht geboren, waar hij de Leidsche school en de H. B. S. bezocht. Reeds ln zijn jeugd gevoelde hij zich tot het bedrijfsleven aange trokken. Daardoor heeft hij, alvorens zijn studie als werk tuigkundig ingenieur in Duitschland te eindigen, zich eerst 1 twee jaar practisch ontwikkeld, waartoe hij gemakkelijk gelegenheid had, eerst in de fabriek van zijn vader en daarna nog in Duitschland. Iu 1915, toen hij zijn studie had geëindigd, werd hij als bedrijfsleider in het bedrijf van zijn vader, de chemische fabriek der firma Wed. P. Smits en Zn, te Utrecht, aan gesteld, totdat hij in 1927 als firmant in de directie werd opgenomen. Toen de heer Mussert in 1931 de N. S. B, oprichtte, nam de heer Müller zeer spoedig het besluit, tot deze bewe- ging toe te treden. Hij heeft steeds op de bres gestaan om de nieuwe nat. soc. idee te propageeren en vervulde ln de N. S. B. verschillende functies. FAILLISSEMENTEN. d. Graaf en (Opgegeven door afd. Handelsinformatii Co". g.V~, Amsterdam). UITGESPROKEN: 8 Oct, Leendert Teunis van Wijngaarden, locomotief poetser, Rotterdam, Janna Bouwenstraat 8 b. Recht, Comm. Mr* L. van Lookeren Campagne, Rotterdam. Cur, Mr. S, I. N. G.' E. R. Singer, Rotterdam. 9 Oct. Gerardus Hilliger, koopman in planten en bollen, wonende te Amsterdam, Bestevaerstraat 24 huis. Recht. I Comm. Mr. H. J. Hütschler. Cur. Mr. C. Abraham, Hee- rengracht 388, Amsterdam. 9 Oct. Heikoop Slump, bakker, wonende te Zwolle, Lin- destraat 10, Recht, Comm. Mr. A. J. M. van Heyst. Cur. Mr. H. G. Breukelaar, te Zwolle. Oude Vischrparkt 23. VERNIETIGD DOOR HET GERECHTSHOF TE AM STERDAM: 7 Oct. J. Gorter, te Aalsmeer. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 10 Oct. N.V. Bouw Handel en Exploitatie Maatschappij Blntang. statutair gevestigd te Utrecht, kantoor houden de te BUthoven. Cur. Mr. W. -J. G. Vermeulen te Utrecht. 8 Oct. G. van Slooteri, te Huizen. Cur. Mr. A. E. Koe- foed te Hilversum, 8 Oct. K. F. Abels, te Amsterdam. Cur. Mr. L. H. Smit, te Amsterdam. GEDEPONEERDE UITDEELINGSLIJSTEN: 6 Oct. D. Esser H.M.zn., Soest. Geëindigd door het ver bindend worden der eenlge uitdeelingslijst. Uitk nihil aan conc, cred. VERDUISTEREN Van 18.56 tot 7.58 Maan It Oei. op 22.56, 12 Oct. onder 14.50 12 Oct. van 18.55 tot 8.80 Maan op 25.27, 15 Oct. onder 15.15 (L. K.) Het uit 1652 dateerende groote huis op den hoek Singel-Lijnbaansteee te Amsterdam zal met hulp van Rijk, Provincie en gemeente gerestaureerd worden. (Pax-Holland-de-Haan c) De nieuwbenoemde Commissaris voor de provincie Utrecht 's GRAVENHAGE 10 October (A. N. P.). In verband met de benoeming van den heer W. B. Engelbrecht tot Commissaris der provincie Utrecht deelt de persdienst der S. B, het volgende mede: Willem Bernard Engelbrecht is 11 Angustus 1881 te Ba tavia geboren als zoon van wijlen mr. W. A. Engelbrecht, oud-lid van den Raad van Indië. Hij bezocht de lagere school ert het Gymnasium Willem III te Batavia en ver volgens het Gymnasium te Delft, waarna hij nog een handelsschool afliep en een opleidingscursus volgde voor den consulalren dienst. sn aantal jaren bij den consulairen dienst werkzaam. In 1918 verkreeg hij de opdracht, zich naar Caracas te begeven ten einde te onderhandelen over het herstel der diplomatieke betrekkingen met Venezuela, welke onder handelingen op 11 Mei 1920 tengevolge hadden het door hem als speciaal gedelegeerde der Nederlanden met den Venezolaanschen minister van buitenlandsche zaken ter zake gesloten verdrag. In 1921 keerde hij met verlof naar Nederland terug. Toen werd hij uitgezonden om te Madrid te onderhandelen over een handelsaccoord. Na afloop daarvan werd hij benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Santiago, waar hij tot 1926 bleef. Tégen het einde van dat jaar volgde zijn benoeming tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in Polen, aan welke zending een einde kwam, toen in verband met de crisis en de dientengevolge noodzakelijke bezuiniging in 1933 op hoofdstuk 3 der rijksbegrooting o.m. de ge- Wmterhulp Nederland afd. Haarlem Oproep collectanten De plaatselijke directeur van Winterhulp afdee- ling Haarlem schrijft: Dank zij de medewerking van zoovelen uit het publiek heeft de eerste collecte een bevredigend re sultaat opgeleverd, dat wil zeggen ongeveer f 3000. Op'Vrijdag en Zaterdag 17 en 18 dezer zal opnieuw een geldinzameling plaats vinden bij wijze vdn huis- en straatcollecte met bussen. Hiervoor bestaat nog behoefte aan vele collectanten. De plaatselijke direc tie doet daarom nogmaals een ernstig beroep op het publiek om zich alsnog voor dit werk in te zetten. Aanmeldingen worden gaarne tègemoetgezien, hetzij schriftelijk, hetzij op een andere wijze aan het kan toor Ged. Oude Gracht 47, telefoon 20047. Bij schrif telijke aanmelding wordt vriendelijk verzocht ge boortedatum en woonplaats juist mede te deelen. MR. M. G. J. BOISSEVAIN In het rusthuis „Oud Berkenroede" aan den JHee- renweg te Heemstede, waar hij de laatste jaren verpleegd werd, is Mr. M. G. J. Boissevain in den nacht van Donsdag op Woensdag op 71-jarigen leeftijd overleden. De heer Boissevain, Amsterdam mer als zoovele anderen van zijn geslacht, heeft vele jaren met zijn zuster op de buitenplaats .Velserbosch" te Velsen gewoon'd, waarvan de in gang lag nabij de trap van het overzetveer aan den Noordkant van het Kanaal, aan het aardige laantje, dat langs de buitenplaats liep. Deze buitenplaats is vele jaren geleden afgebroken, als slachtoffer van de Kanaalverbreeding. Later is Mr. Boissevain gaan wonen aan den Stationsweg nabij hefvoormalige stationskoffiehuis. Nog weer later verhuisde hij naar Heemstede. Hij leefde heel rustig en gaf zich geheel aan de schilderkunst, die hij uit liefhebberij beoefende. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal hedenmiddag op Westerveld plaats hebben. NIJVERHEID EN HANDEL. Het departement Haarlem van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel houdt Donderdag 16 October te half een een lunch in rest. Brinkmann, Groote Markt, waar de heer J. Tide- man, oud-gguverneur der Molukken te Bloemendaal zal spreken over: „Het economisch belang van het Koloniaal Instituut te Amsterdam". „ZAKENMAN EN PRIJSPOLITIEK". Een handig boekje voor het bedrijfsleven. De tweede, geheel herziene druk van het boekje „Zakenman en Prijspolitiek" is thans verschenen. Op duidelijke en overzichtelijke wijze zijn hierin alle ge gevens verwerkt, die de zakenman tegenwoordig nbo- aig heeft in verband met. de prijsvorming. Zoowel de fabrikant als de groothandelaar, de importeur en de détaillist, vinden er die gegevens in, welke zij noo dig hebben bij het bepalen van den juisten prijs. Zoo worden er richtlijnen in gegeven, hoe de omzetbelas ting moet worden gecalculeerd, hoe en bij wien prijs- verhoogingen moeten worden aangevraagd, welke prijsverhoogingen zonder meer zijn toegestaan, hoe de importeur te handelen heeft ten aanzien van geste gen prijzen van importgoederen enz., enz. Reeds voor de eerste oplage bestond een zoo groote belangstelling, 'dat deze spoedig was uitgeput. Dit was aanleiding voor den Dienst van den Gemachtigde voor de Prijzen, met deze voorlichting voort te gaan. Een algeheele herziening was noodzakelijk in verband met het Inmiddels afgekomen Prijsvormingsbesluit 1941, dat op 6 September in werking trad. De belang rijke bepalingen betreffende maatschappelijk verant woorde prijzen, het bepalen van de verkoopprijzen van nieuwe goederen, koppelverkoopen, kettinghan- del, het. administreeren van prijzen en de inlichtin genplicht worden uitvoerig in dezen nieuwen druk besproken. Ook thans wordt deze uitgave wederom gratis voor belanghebbenden ter beschikking gesteld. Inschrijvingsplicht voor handel en ambacht. Opgave moet vóór 26 October geschieden. 's-GRAVENHAGE, 11 October. In de Neder landsche Staatscourant van 10 October 1941, no. 198, is gepubliceerd een beschikking van de organi satiecommissie, regelende de verplichte inschrijving van den handel en het ambacht. In de afgeloopen maanden is de noodzakelijk heid gevoeld een beter inzicht te krijgen in de feitelijke verhoudingen op het gebied van den handel en het ambacht, alvorens een definitieven organisatievorm voor den handel en het ambacht in het leven te roepen. Als-voorbereidende maat regel is thans verschenen de beschikking op grond waarvan een ieder, die den handel, of het ambacht uitoefent, verplicht is zich te do en in schrijven. Deze inschrijving heeft plaats bij een centraal punt en wel gelijktijdig voor alle onder nemingen. Deze methode beteekent een aanmer kelijke vereenvoudiging voor het bedrijfsleven, daar thans ondernemingen, welke onder meer dan één groep moeten worden georganiseerd (b.v. groot handel en kleinhandel of kleinhandel en ambacht) in het algemeen wel kunnen volstaan met eenmalige inschrijving. De verschillende rubriceeringen, welke in deze beschikking worden genoemd, loopen echter niet vooruit op de t.z.t. in het leven te roepen organisa tievormen voor den handel en het ambacht. De bedoeling is dan ook alleen deze, om het werk van de organisatie-commissie te vergemakkelijken door langs dezen weg een beter inzicht te verkrijgen in de hier te lande bestaande verhoudingen op het betrokken gebied. De beschikking legt dus in het algemeen de ver plichting tot inschrijving op aan alle ondernemingen en ondernemers, bèhoorende tot den handel en/of het ambacht en geeft voorts een omschrijving van de verschillende categorieën van insenrijvings- £>lichtigen. Tot den handel in den zin van bedoelde beschik king behooren: a. de groothandel, omvattende: alle in Nederland gevestigde natuurlijk of rechtspersonen, die hun beroep er van maken voor eigen rekening en risico goederen te koopen en, zonder dat deze goederen be- of verwerking ondergaan, anders dan in den handel gebruikelijk, deze te verkoopen aan weder- verkoopers alsmede aan koopers, die deze goederen in hun onderneming aanwenden; b. de koloniale producenten, omvattende: alle in Nederland gevestigde natuurlijke of rechtspersonen, die er hun beroep van maken de door hen zelf in een der Nederlandsche overzeesche gebiedsdeelen voortgebrachte producten te verkoopen, of als ver- koopers krachtens vertegenwoordiging van of in andere verhouding tot een producent uit een dier gebiedsdeelen of in beiderlei hoedanigheid op treden; c. de tusschenpersonen. omvattende: alle in Ne derland gevestigde natuurlijke of rechtspersonen, die er hun beroep van maken hun bemiddeling te verleen en bij de totstandkoming van handels transacties; d. de kleinhandel, omvattende: alle in Neder land gevestigde natuurlijk of rechtspersonen, die er hun beroep van maken goederen te verkoopen inj den regel door uitoefening van een winkel bedrijf of in den markt- of straathandel aan verbruikers, niet vallende onder de koopers bedoeld sub a. Alle ondernemingen en ondernemers, vallende onder een ~of meer der hierboven genoemde om schrijvingen zijn derhalve tot inschrijving ver- plich't. Uit de gegeven opsomming blijkt reeds het in grijpend karakter van de beschikking. Zoo valt onder de bepalingen van de beschikking de geheele detailhandel, ongeacht of deze wordt uitgeoefend in een winkel, in een gesloten huis, op de markt of door venten op straat. Ook het kleinste bedrijfje, waarbij de eigenaar voor eigen rekening regelmatig langs de straat goederen uitvent (b.v. visch, groen ten, petroleum, enz.) wordt dus beschouwd als on derneming in den handel en is dan inschrijvings- plichtig. Inschrijvingsplichtig is ook de geheele groothan del, in welken vorm ook uitgeoefend (dus ook de import, export en grossierderij). Tot het ambacht wordt geacht te behooren niet alleen wat men vanouds ambacht pleegt te noemen (b.v. een smederij), maar ook de in modernen vorm uitgeoefende kleinnijverheidsbedrijven. De eigenlijke industrie, het fabrieksbedrijf, valt er buiten. Ontheven van de verplichting tot inschrijving zijn die ondernemingen en ondernemers, die, hoe wel zij hellicht geacht kunnen worden tot het ambacht te behooren, reeds op grond van een desbetreffende beschikking van de organisatie commissie bij een der tot de hoofdgroep industrie behoorende ondergroepen zijn georganiseerd. Tot het ambacht worden voorloopig ook gerekend de z.g. dienstverleeningsondernemingen, voorzoover deze niet zijn verkeers- of transportondernemingen. De inschrijving behoeft dus niet te geschieden door autobusondernemingen, bode- en bezorgingsdien sten maar wel door b.v. glazenwasscherijen,- zuive- ringsbedrijven. schoorsteenvegersbedrijven, begra fenisondernemingen, e.d. Tot de tusschenpersonep moeten in den geest van deze beschikking allen gerekend worden, die hun bemiddeling verleenen bij de tot standkoming van handelstransacties, dus in den ruimsten zin des woords, inclusief makelaars in onroerende goederen enz. STRAFFEN BIJ OVERTREDING. Wordt aan de verplichting tot inschrijving niet voldaan of wordt op andere wijze in strijd met de beschikking gehandeld (waartoe ook behoort het niet naar waarheid invullen van het formulier) dan kan een gevangenisstraf worden opgelegd van ten hoogste éen\ jaar of een geldboete van ten hoogste tienduizend gulden. De inschrijvingsformulienen moeten voor 26 Oc tober a.s. bij de organisatie-commissie worden in gediend. Voor bijzonderheden wordt verwezen naar de desbetreffende in de bladen opgenomen officieele publicatie. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Het spoorwegknooppunt Orel in Duitsche handen. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 10 October (DNB) Het opperbevel van de weermacht maat bekend: „De strijdkrachten van den vijand die aan*de Zee van Azof, rondom Brjansk en bij Wjasma zijn ingesloten, werden gisteren nog verder in het nauw gedreven. Bovendien werd de in het midden van het front over een breedte van 500 kilometer geforceerde doorbraak naar het Oosten dieper gemaakt. Het belangrijke spoorweg knooppunt Orel is reeds sinds den 3den October in onze handen. Ten Westen van Leningrad werd een nieuwe, door pantserwagens gesteunde uitvalspoging van den vijand afgeslagen. In de gevechten om de eilanden Moon en Oesel werden, volgens de thans volledige gegevens 12.531 gevangenen gemaakt en 161 stukken ge schut, alsmede verscheidene pantserwagens buit gemaakt. 2.680 mijnen van den vijand moesten in het verloop van de gevechtshandelingen on schadelijke gemaakt worden. Het luchtwapen heeft vannacht vliegvelden op de Krim aangevallen, alsmede spoorweg complexen in den Zuidelijken en Centralen frontsector en belangrijke militaire inrichtingen te Leningrad. In den strijd tegen Groot-Brittannië bombar deerden gevechtsvliegtuigen overdag belang rijke inrichtingen op de Farör-eilanden en brachten ten Noorden van de Britsche eilanden vier koopvaardijschepen met tezamen 6600 b.r.t. tot zinken. De vijand vloog niet naar het ge bied van het Duitsche rijk". Engelsche persstemmen over het Oostelijk frojit „Engeland moet op slechte tijdingen voorbereid zijn" Uit Stockholm verneemt het D.N.B.: De Londensche bladen staan vol uiterst pessimis tische berichten over den toestand aan het Sovjet front. De „Daily Express" waarschuwt zijn lezers er voor te gelooven dat het den Sovjets gelukken zal de Duit- schers in toom te houden. -De News Chronicle schrijft dat Hitier nooit de verantwoording voor deze reusachtige operaties op zich genomen, nooit met zoo een vaste overtuiging van den gelukkigen afloop' gesproken zou hebben, indien hij niet tevoren het succesvolle verloop van het offensief gekend had. Na drie en een halve maand, aldus het blad verder, van offensief na offensief, kunnen de Duitschers een offensief beginnen dat sterker is dan alle voorafgaande De oorlogsgeschie denis heeft zooiets nog nooit aanschouwd. Het uur is gekomen, waarop Engeland op slechte tijdingen voorbereid moet zijn. De Londensche Times schrijft in een hoofdartikel: „Wanneer de Engelschen er toe geneigd zijn het ge vaar te onderschatten, waarin hun Sovjetbondgenoot zich bevindt, dan zijn de militaire gebeurtenissen tij den het offensief in de Oekraïne voldoende om ieder een zijn vergissing voor oogen te houden. De Duit sche sucessen in het Oosten zijn er een nieuw bewijs voor dat de Sovjet Unie staat tegenover de gewel digste en de beste georganiseerde militaire machinerie. Het in handen houden van het initiatief in een oor log", zoo verklaarde de „Times" „is tot dusver in iederen oorlog waardevol geweest. Sedert den eer sten dag van den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet Unie echter hebben de Sovjets zelfs geen schaduw van een militair initiatief in haïiden gehad. Deze handicap hebben de Sovjets nooit overwonnen. Op het oogenblik gaan zij hieronder wellicht het zwaarste gebukt." Ongeoorloofde prijsopdrijving Zeven winkeliers te Hillegom geverbaliseerd Door de gemeentepolitie i§. in samenwerking met enkele controleurs van den dienst der prijsbeheer- sching te Hillegom tegen een zevental winkeliers proces-verbaal opgemaakt wegens prijsopdrijving. Bij één winkelier werden enkele artikelen aange troffen, waarbij het verschil tusschen inkoops- en verkoopsprijs meer dan 200 pet. bedroeg. STRIJD OM JAN TOOROP. Voor de vijfde kamer der rechtbank te Amster dam stond Donderdag terecht een 49-jarige kunsthan delaar uit Amsterdam, wegens overtreding der au teurswet. Hij had in zijn winkeletalage op het Spui zonder de daartoe vereischte vergunning of toestem ming vcflgens de auteurswet, openlijk te koop gesteld een gekleurde reproductie van „Het gebed" van Jan Toorop. Het auteursrecht behoorde toe aan een an deren kunsthandelaar, die tot 1932 met den verdachte samen had gehandeld. In dat jaar was hun firma ont bonden en waren alle baten en schulden overgenomen door dezen laqtsten kunsthandelaar Daartoe behoor den ook het volledig auteursrecht en het uitsluitend reproductierecht van alle werken van Toorop, tot zoover deze rechten niet aan derden waren overge dragen. De uitgetreden firmant had platen uit een boek van Wendingen over Toorop gereproduceerd. Hij had hier en daar platen gekocht-en de zwarte prenten laten kleuren en te koop aangeboden. De vrouw van een winkelier-antiquair uit. Haarlem ontdekte de platen in de etalage op het Spui te Am sterdam. Zij ging naar binnen en kocht enkele exem plaren met de bedoeling deze weer in Haarlem te verkoopen. Zoo gebeurde het, dat de zoon van den tweeden kunsthandelaar de onrechtmatige daad ont dekte. De officier van justitie achtte de overtreding wet tig en overtuigend bewezen. Hij wilde er echter re kening mee houden, dat de kunsthandelaar heeft op gehouden deze reproducties te verkoopen en herha ling niet behoeft te worden verwacht. Hij eischte daarom een geldboete van f 40 subs. 20 dagen hechtenis. Bij de Waffen SS aan het Oostfront. Manschappen van een der afdeelingen rukken een veroverd brandend Sovjet-dorp binnen. (Onbis-Holland) Tegenstand der Sovjets tusschen Dnjepr en Donetz nadert het einde. Vergeefsche pogingen tot uitbreken bij Brjansk en Leningrad. Het Hongaarsche persbureau M.T.I. meldt van het Oostelijk front: De vernietiging van de in de Oekrïne omsingelde vijandelijke strijdkrachten en daarmee de algeheele ontbinding van den Sovjet-tegenstand tus schen Dnjepr en Donetz nadert het einde. De ver bonden troepen verslaan de bolsjewistische troepen die in de richting Donetz vluchten en dringen onop houdelijk voorwaarts om de belangrijkste punten in het Donetzbekken in bezit te nemen. Uit den sector der Hongaarsche troepen vallen geen gevechtshande lingen te melden. Na hevige gevechten in de omgeving van Brjaftsk is, naar het D.N.B. meldt, de ijzeren ring om de in gesloten troepenformaties steeds nauwer gesloten. Waar de bolsjewisten een doorbraak beproefden, wer den zij met zeer zware verliezen teruggeslagen. Uit de lucht hagelde het bommen van Duitsche gevechts vliegtuigen. In vermetele aanvallen spleten afdee- lingen der Duitsche voorhoede en pantserformaties de Sovjetstrijdkrachten die daarna door infanterie omsingeld en overweldigd werden. Tallooze dooden bedekken het slagveld, vernield en verbrand oorlogs tuig omzoomt de wegen, waarop honderdduizenden gevangenen worden weggevoerd. De doorbraak van de Duitsche strijdkrachten in het midden van het Oostelijke front heeft zich vol trokken over een frontbreedte van 500 K M. Op het oogenblik rukken de Duitsche infanteriedivisies reeds op naar de door de gemotoriseerde eenheden ingeno men stellingen. De stad Orel is door de Duitsche troepen, naar het D.N.B. veilder verneemt, reeds op 3 October ingenomen. Op de Baltische eilanden heb ben de Duitsche formaties in totaal 12.000 gevangenen gemaakt en een rijke buit behaald. Aan het front van Leningrad Is opnieuw een doorbraakpoging der bolsjewieken met groote verliezen voor de Sovjets bloedig afgeslagen. Bij de vergeefsche landingspoging, die de bolsje wieken in den nacht van 6 op 7 October aan de kust van de Finsche Golf ten Westen van Leningrad onder namen, hebben de Duitsche treepen in totaal 18 ge heel met bolsjewieken bezette booten tot zinken ge bracht. Een reeks andere bolsjewistische schepen werd door het Duitsche afweervuür in brand geschoten. Een speciale verslaggever van Stefani aan het Oostelijk front bericht, dat het Ttaliaansche expeditie corps op «schitterende wijze deelneemt aan de opera ties in de omgeving der Zee van Azof. Onze troepen hebben een der belangrijkste vijandelijke stellingen in deze sector omsingeld. De operaties ontwikkelen zich gunstig en zullen weldra aanzienlijke resultaten opleveren. OPTREDEN DER DUITSCHE LUCHTMACHT. Het D.N.B. verneemt voorts van militaire zijde: Terwijl de afdeelingen van het Duitsche leger langs de kust van de Zee van Azof naar het Oosten opruk ten, heeft de luchtmacht in voortdurende aanvallen de belangrijkste havens gebombardeerd en de pogin gen der bolsjewisten verijdeld om met schepen te ontkomen. Ook hebben Duitsohe gevechtsvliegtuigen wederom Sovjet-scheepsdoelen in de naven van Odessa aan gevallen. In scheervlucht werden een groot Sovjet transportschip van 15.000 b.r.t en een transportschip van 5.000 b.r.t. met bomtreffers zware beschadiging toegebracht. Opmarsch der Finnen wordt voortgezet Negen Sovjetvliegtuigen neergehaald HELSINKI, 10 October. Het DNB meldt: Naar van welingelichte Finsche zijde verluidt, worden de operaties der Finsche strijdkrachten ten Zuidoosten var* het Onegameer volgens de plannen voortgezet. Het Onegakanaal en de hoofdweg LeningradVv- tegra zijn reeds gepasseerd. Van Petroskoi naar het Noorden oprukkend, naderen de Finnen in snel tempo de plaats Kontupohja, die bij de Moermansk- spoorlijn ligt. Van Duitsche militaire zijde wordt medegedeeld: Het luchtwapen van onze dappere Finsche bond- genooten heeft op 6 en 7 October opmerkelijk* successen behaald in den strijd tegen de Sovjet luchtstrijdkrachten. Finsche jagers schoten in lucht gevechten zes Sovjetvliegtuigen neer. Het lucht afweergeschut haalde drie vliegtuigen neer. DISTR1BUTIEDIENST TE HAARLEM. De nieuwe textielkaarten. De komende week zal de Haarlemsche Distributie- dienst overgaan tot het uitreiken der nieuwe textiel kaarten. Gelijktijdig met deze uitreiking wordt een bon voer een half rantsoen boter uitgereikt aan diegenen, dfs geboren zijn na 1 Januari 1921, doch vóór 2 Januari 1928. Men is er aan gehouden, de kaarten in ontvangst te nemen in de gemeente waarin men in het bevol kingsregister staat ingeschreven. Een' uitzondering hierop is niet mogelijk. In verband met de opgedane ervaringen is het ge- wenscht nog eens onder de aandacht van het publiek te brengen, dat het noodzakelijk is. dat men de kaar ten op den vastgesielden dag haalt. Bij vorige uitreikingen is herhaaldelijk medege deeld, dat geen na-uitreiking zou plaats vinden, doch een deel van het publiek slaat deze mededeelingen in den wind. Ten einde aan dit misbruik een einde te maken heeft de dlstributiedienst moeten besluiten de eerste weken geen na-uitreiking van textielkaarten te doen plaats vinden. Alleen degenen, die met een ontslagbriefje van een ziekenhuis komen, of uit het buitenland te- rugkeeren, zullen bij uitzondering geholpen worden. Alle overigen niet.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1