LACHAPPELLE is 't jtjns een kamer! U ZIET ER SLECHT UIT NEDERLANDSCHE OMROEP Alarm voor de batterij aan het Oostfront. In enkele seconden ziin alle manschap pen op hun post. (Atlantic-Holland) Jtaliaansch weermachtsbericht Havenwerken van Tobroek uit de lucht bestookt. ROME, 10 October. (Stefani). Weermachtsbericht po. 495 luidt als volgt: „In Noord-Afrika levendige activiteit van onze ar tillerie aan het front van Tobroek. Britsche vliegtui gen hebben een aanval gedaan op Benghasi. Italiaan- sche en Duitsche formaties vliegtuigen hebben met tusschenpoozen achtereenvolgens de havenwerken en haveninstallaties van Tobroek aangevallen, evenals de batterijen artillerie en andere inlichtingen op den grond. De objectieven werden doeltreffend geraakt. Alle vliegtuigen keerden op hun basis terug. Twee Engelsche bommenwerpers, die over een zóne aan de Italiaansche kust vlogen, werden krachtig be lemmerd door ons luchtafweergeschut. Zij botsten te gen elkaar aan en vlogen in brand: de eene stortte ter aarde, de andere viel in zee. De inzittenden kwa men om het leven. In Oost-Afrika heeft een van onze verkenningsaf- deelingen vijandelijke eenheden in den sector van het Tanameer op de vlucht gedreven". ALS uw lever niet voldoende LEVER-GA L afscheidt. lederen dag moet uw lever een itter lever-gal In uv Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze strooir var lever-gal onvoldoende Is. verteert uw voedsel niet, he bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uv lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen orp deze liter lever-gal vrjj te doen vloeien en u zult u ee- geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, «acht. onovertroffen om de lever-gal te doen vloeien Eischt Carters Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten f 0.75. 4 LEVE R- PI LLETJES (Adv. Ingez. Med.) Engelsch commentaar op den toestand aan het Oostelijk front „Kritiek punt bereikt" Het A.N.P. verneemt uit Berlijn: De Engelsche majoor Allan Murray heeft het vol gende commentaar gegeven op den toestand aan het Oostelijke front: Zonder eenigen twijfel heeft de positie aan het bolsjewistische front .een kritieken stand bereikt. De Duitsche aanval heeft diepe wiggen in de bolsjewis- .tiche verdediging in den centralen sector gedreven. Dit Is niet alleen het grootste dér door de Duitschers aan het Oostelijke front ondernomen offensieven, doch het is ook het succesvolste. Het is een poging van Hitler om de bolsjewistische legers voor den winter te vernietigen. Hiermede wordt ook een beeld gegeven van de enorme kracht der Duitsche oorlogs machine. In den loop van bijna vier maanden heeft thans het Duitsche opperbevel hét eene groote offen sief na het andere over een front van bijna 1600 mijl ondernomen en wel van een hevigheid als men in geen enkelen vorigen oorlog heeft meegemaakt. Ondanks alle moeilijkheden waren de Duitschers in staat het grootste van alle offensieven op touw te zetten en uit te voeren. In de geheele militaire geschiedenis valt niets te noemen wat hiermee vergeleken kan worden. Voor zoover de feiten ons bekend zijn, zijn in den centralen sector van het front, waar de toestand het ernstigst is, twee diepe wiggen in de bolsjewistische verdediging op beide flanken van maarschalk Timos- jenko's legergroep gedreven. De Duitsche troepen zijn gevorderd tot op ongeveer 100 mijl van Moskou. Op het oogenblik kan niemand zeggen wat er met de le gergroep van maarschalk Tlmosjenko gebeurd is. Het ls deze legergroep echter die den weg naar Moskou verspert en de moeilijkheden die zij thans ontmoet, beteekenen dat de deur niet zoo stevig meer ge sloten is als tevoren. Wij weten natuurlijk niet welke Duitsche trceper. deze wiggen gedreven hebben. Wan neer het mogelijk zou zijn de gemotoriseerde infan terie als rechtstreeksche steun van de voorste forma- t'es te gebruiken, dan zal de legergroep van Timos- Jenko zich weldra in het grootste gevaar bevinden. De staatsgreep in Panama Meening der Wilhelmstrasse BERLIJN, 10 October. Het. A.N.P. meldt: Omtrent 'den achtergrond van den staatsgreep in Panama zijn nog geen absoluut betrouwbare berichten verkrijg baar. Daarom velt men in kringen van de Wilhelm strasse nog geen oordeel, hoewel talrijke Amerikaan- •che persstemmen belangwekkend gevonden worden die er op duiden dat de oud-president niet bijzonder geliefd was. dat hij o.a. de bewapening van schepen die onder Panameesche vlag varen van de hand wees «n dat men van den nieuwen president een meer positieve medewerking aan de „politiek der halfron den" verwacht. In dit verband is het feit ook niet van belang ontbloot dat Theddore Roosevelt reeds veer tig jaar geleden door speciale methoden voor de Ver. Staten een voorrangspositie probeerde te verwerven. Blijkens een D. N. B.-bericht uit Washington heeft Roosevelt verklaard dat de nieuwe" Pa nameesche regeering in volledige overeenstemming met de grondwet aan het bewind is gekomen. Hij ziet daarom geen reden haar niet te erkennen als de wettige vertegenwoordigster van Panama. De uitgeweken president van Panama dr 'Arias heeft, naar Associated Press uit Havanna meldt, ver klaard dat er tusschen zijn regeering en de autori teiten der Vereenigde Staten „zekere verschillen van meening" aan den dag getreden waren. Ironisch merkte hij op dat zijn verjaging als een „leer voor de kleine landen" beschouwd kan worden. De kleine landen, aldus zeide hij, schijnen niet het recht te hebben hun levensstandaard te verhoogen, In econo misch opzicht onafhankelijk te worden en tot wel stand te komen, zonder dat zij worden beschouwd als een „bedreiging" voor de toekomst. In een onderhoud met de plaatselijke pers zeide Arias dat het besluit van Panama zijn koopvaardij schepen niet te wapenen in de Vereenigde Staten een slechte ontvangst heeft genoten. Economische overeenkomst tusschen de Ver. Staten en China Economische hulpbronnen staan de V. S. ter beschikking Te Tokio is, naar het D.N.B. meldt, bekend gewor den dat Henry Grady, de speciale afgezant van pre sident Ropsevelt in het Verre Oosten, een economische overeenkomst met het China van Tsjang Kai-Sjek heeft gesloten, krachtens welke de Vereenigde Staten' voor den tijd van 99 jaar een monopolie krijgen voor de vitale hulpbronnen des lands. Oproepen van liet Kremlin tot de bevolking van Moskou BERN, 10 October. Exchange Telegraph meldt uit Moskou: Het Kremlin heeft In verscheidene op roepen tot de bevolking den ernst van den militairen toestand uiteengezet en de pers legt in artikelen den nadruk op deze verklaringen. De manlijke bevolking is opgeroepen om zich voor de verdediging van de hoofdstad gereed te houden. (D.N.B.) De Amerikaansclie liulpverleening aan Engeland Congres keurt voorstel van Roosevelt goed WASHINGTON, 11 October (DNB) Het Huis van Afgevaardigden heeft met 328 tegen 67 stem men zijn goedkeuring gehecht aan de door presi dent verzochte geldmiddelen voor de hulpver leening aan Engeland. Voorts heeft het Huis een voorstel verworpen van den republikein Rich om de Sovjet Unie uit te sluiten van de hulpverleening op grond van de nieuwe goedkeuring van zes milliard dollar voor de ondersteuning van Engeland. Het voorstel werd verworpen met 162 tegen 21 stemmen. Er waren wel democratische afgevaardigden die het com munisme aanvielen, doch tegelijkertijd wezen zij erop dat de Sovjet Unie tegen Duitschland strijdt. Ten slotte verwierp.het Huis nog een voorstel inhoudende dat de leen- en pachtwet niet ten goede «6u komen van de Sovjets en evenmin van eenig ander land met een coomunistische regeering. JUBILEUM-PORTRETTEN „RICHE FOTO ART 169 GROOTE HOUTSTRAAT - TELEF. 13412 (Adv. Ingez. Med.) Ratelende mitrailleurs - handgranaten - stormaanval. Steunt de Nederlandsche ambulance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22 Giro: 87600 's-Gravenhage De radiorede van ir. Mussert HILVERSUM 10 October Vrijdagavond heeft de leider van de N.S.B., ir A. A. Mussert, een radiorede gehouden. Aan het A N.P -verslag is het volgende ont leend Zaterdag 11 October zal een historische dag zijn in het bestaan van'het Nederlandsche volk, omdat dui zend jonge mannen zich doelbewust zullen inzetten voor de verovering van de tcekomstige vrijheid van ons volk, voor de verzekering van het voortbestaan van ons volk. De verantwoordelijkheid daarvoor neem ik ten voilé op mij; dit ontheft mij niet van den plicht om reken schap te geven. Dit is geen persoonlijke aangelegen heid, ook geen partijzaak, maar een zaak des volks en dus heeft ieder weldenkend volksgenoot het recht om te weten wat er gebeurt en waarom dit ge schiedt. Spr. wees er hierna op. dat Europa geregeerd wordt door het nationaal-socialisme en het fascisme, dat de Duitsche weermacht tot in het hart van de Sovjet Unie is doorgedrongen en dat de bolsjewisten een verbond hebben met Engeland en de Ver. Staten en schetste vervolgens, dat wij tusschen twee werelden moeten kiezen: de oude en de nieuwe, de wereld van de volksehe ordening. De oorlog is het gevolg van de botsing tusschen twee werelden en ir. Mussert vestigde hierbij de aandacht op de geschiedenis van de Fransche revolutie. Toen heeft het revolutionnaire Frankrijk gewonnen en nu zullen de reactionaire machten wederom verliezen. Duitschland is dan ook in Mei 1940 hier niet bin nengevallen om ons blijvend te overheerschen. zoo zeide spr.. maar omdat het hier komen moest, omdat Nederland practisch een voorpost was van Engeland op het vaste land van Europa, omdat Nederland niet als een democratisch eilandje kon blijven liggen in het wordend.e nieuwe Europa, omdat de weg naar den aartsvijand Engeland nu eenmaal gaat over Neder land en België. Spr. zeide vervolgens, dat de Duitsche weermacht de Nederlandsche soldaten heeft gespaard. Terstond na den oorlog zijn de krijgsgevangenen naar huis gestuurd. Dat thans Europa en de Europeesche be schaving niet tot een puinhoop worden gemaakt, dankt Europa aan Adolf Hitler. Het Nederlandsche voik, aldus zeide ir. Mussert om. nog, is evenals het Duitsche, het Zweedsche, het Noorsche en het Deensche, een Germaansch volk. Deze Germaansche volkeren behooren te leven als broeders, lotsverbonden in voor- en tegenspoed. Het grootste en het sterkste volk daarvan is het Duitsche. In een Germaanschen statenbond, waarin ge gelooft, zal het grootste en het sterkste volk, dat daarenbo ven de meeste offers heeft gebracht, de leiding heb ben. Dat is de natuurlijkste zaak ter wereld. Maar dit zal niet wegnemen, dat de andere volkeren in vrijheid zullen kunnen leven en zich naar eigen aard en zeden, volgens eigen cultuur zullen kunnen ontplooien. Het Nederlandsche volk, opgenomen in een Germaanschen statenbond, zal niet meer onder den voet geloopen kunnen worden, zal straks een groote welvaart tege moet gaan, zal cultureel zich tot ongekende hoogte kunnen opwerken. Spr. zeide daarna dit geloof al jaren te hebben ge had en dat het nu niet aanging niet mee te strijden en straks in Berlijn om een plaatsje in het nieuwe Europa te gaan bedelen. Wij willen die plaats in het nieuw Europa eerlijk verdienen, aldus ir. Mussert. Geheel verdienen kan nu niet meer. Dat. zou het geval zijn als de Nederlanders nu met 200.000 man aan het Oostfront stonden tezamen met de andere Europeesche volkeren onder leiding van de onover winnelijke Duitsche weermacht. Spr. eindigde zijn toespraak als volgt: „Maar wat' wij onder de huidige omstandigheden kunnen doen om voor ons volk een plaats in het nieuwe Eurepa te verkrijgen, dat zullen wij doen, dat is onze plicht, dat is onze eer. Daarom nemen nu reeds duizenden deel aan den oorlog aan de zijde van Duitschland. zij dienen in de Standarte Westland der Waffen S.S.', zij dienen bij het N.S.K.K., bij de ver bindingstroepen en in het Nederlandsche legioen. En nu zal Zaterdag 11 October 1941 het eerste ba taljon van het W.A.-regiment van het Nederlandsche legioen naar het Oosten vertrekken, nadat ik hen zal hebben beeëedigd op Adolf Hitler als Germaansch Führer, Germaansch aanvoerder. Dit is een daad, waarvoor ik de verantwoordelijkheid ten volle op mij neem, omdat ik de vaste overtuiging heb, dat 's lands toekomst die vordert. De duizend man van dit ba taljon weten waarvoor zij gaan. Zij gaan om mede te helpen in den ontzaggelijken zwaren strijd om het behoud van Europa, zij "gaan om voor ons volk een plaats te verdienen in het nieuwe Europa, dat gevormd zal worden. Tezamen met hen zullen dan tienduizend Nederlanders in den oorlog zijn Inge schakeld. Eens zal een geheel volk hun dankbaar zijn voor het offer, dat zij brachten, voor hun pioniersr werk op een tijdstip, waarop nog honderdduizenden blind waren en niet wisten, hoe zij den juisten weg zouden vinden. Mijne volksgenooten, hierbij heb ik u dus reken schap gegeven van het historisch gebeuren, dat zal plaats vinden. Ik weet, velen zullen er nog zijn, die deze daad afkeuren, die het nog niet zullen begrij pen of die nog geen geloof hebben, daaraan kan ik niets veranderen. Het eenige wat ik hun vraag is om eerlijk te willen overwegen, te willen nadenken. De anderen, zij die voor rede vatbaar zijn, zij die begrip hebben, zij zullen dankbaar zijn dat met vaste hand een koers gestuurd wordt, waarvan wij de onwrik bare overtuiging hebben, dat zij noodig is in 's lands belang. Ons volk mag niet ten onder gaan, ons volk zal fn vrijheid weer leven". DE COMMANDANT DER W.A. MELDT ZICH VOOR HET OOSTFRONT. 's-GRAVENHAGE, 10 October. De persdienst van de N. S. B. meldt dat Mr. A. J. Zonder van, de commandant der W. A. zich heeft gemeld voor het front. Hij heeft van den leider der N. S. B. het daartoe noodige verlof ont- opperheerbanleider H. C. van 't Hof. (Adv. Ingez. Med.) De begrafenis van de acht slachtoffers uit het Oudemannenhuis, die Vrijdag avond 3 October bij den Britschen luchtaanval op Rotterdam om helleven kwa men. President dr. C. Volkers, gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor Rot terdam, brengt den laatsten groet. (Staipf7Kiramer) Rede van commissaris H. J. Woudenberg Verschillende sociale maatregelen aangekondigd. AMSTERDAM. 11 October. In een persconferen tie, door het N.V.V. in Krasnapolsky belegd, heeft de commissaris van het Nederlandsch Verbond van Vak- vereenigingen, de heer H. J Woudenberg Vrijdag een uitvoerige rede gehouden. Spr begon met er op te wijzen, dat het R.-K. W.V. en het C.N.V. niet meer bestaan, maar alleen nog het N.V.V Dc bezoldigde bestuurders van het R.-K W.V. hebben voor zich, zoo zeide de heer Woudenberg, le venslange wachtgeldregelingen getroffen en rechts posities die de normale verhoudingen te boven gaan en polissen aangekocht, waar menig rentenier afgun stig op zou zijn Buiten de pensioenen om werden aanspraken gemaakt op bedragen van f 20 a f 30 000 maar ook van f 40 000. Bij de bestuurders var. het C.N.V kwamen wachtgeldregelingen slechts zeer sporadisch voor en de aanspraken waren zeer be scheiden. Op spr.'s 'oproep hebben zich meer dan 30.000 arbeiders bij het N.V.V. gemeld of doen over schrijven. Als bijzondere maatregelen voor den komenden winter kondigde spr. aan, dat de steunuitkeeringen met ingang van 29 Sept. zoo/ dicht mogelijk de 70 pet. zullen benaderen, waartoe, behalve een enkele uitzondering, die contributies niet verhoogd zullen be hoeven te worden. Dit geldt alleen voor de georgani- seerden. Voor hen die uitgetreden zijn geldt de vol gende regeling: Van 10 October af kunnen de leden, die tot 23 Juli jl. behoorden tot een der vakorganisaties van het R.-K. W.V. en C.N.V.. tot 1 - November wederom toe treden tot de vakorganisaties van het N.V.V., met behoud van alle rechten zonder over de afgeloopen periode contributie te betalen. Dit beteekent dus, dat van hen, die toetreden, de verkregen rechten ook van het tijdstip af, dat zij bedankten, blijven doorloopen, maar ook dat zij >yan den datum van opnieuw toe treding af in aanmerking komen voor de verhoogde uitkeeringer voor zoover hun rechten op uitkeering bestaan. Over de perioden, dat zij niet georganiseerd waren, wordt hun de bondscontributie kwijt geschol den. terwijl de verplichte kasbijdrage uit de fondsen van het vroegere, R.-K W.V. en het C.N V. zullen wor den voldaan, waarop door het rijk subsidie zal wor den verleend. Spr. hoopt en vertrouwt, dat deze daad door de thans ongeorganiseerde arbeiders zal worden verstaan HET ZIEKENFONDSBESLUIT. Dezer dagen zal in de Staatscourant het tweede uit voeringsbesluit inzake het ziekenfondsbesluit worden afgekondigd. In dit besluit worden twee belangrijke vraagstukken geregeld, nl de rechten en de plichten der arbeiders Ten aanzien van de verstrekkingen wordt het vol gende bepaald: De verzekerden, bedoeld in art. 3 van het zieken fondsbesluit. hebben recht op de volgende verstrek kingen: 1. Volledige hulp door hun huisarts. 2. Volledige hulp op verzoek van den huisarts, te verleenen dool specialisten. 3. Tandheelkundige hulp door een tandarts volgens de volgende regelingen: a. extracties en verwijde ring van tandsteen gratis: b. eerste vulling tegen be- ■taling van 25 cent, elke daarop ingevolge gemaakte afspraak volgende vulling a 25 cent, zenuwbehande ling a f 2.50; c. afzonderlijke kunsttand of-'kies a f 3. elke daarop aansluitende kunsttand of'kies a f 2.; afzonderlijke kunsttand of kies. later bijgezet, f 2.50; elke hieraan aansluitende kunsttand of kies tegelijk bijgezet, a f 1.50, volledige boven- of onderprojhese a f 20. voorloopige boven- en onderprothese a "r 35. voorloopig gebit f 22.50, overzetten voorloopig tot blijvend gebit a f 15. 4. Verloskundige hulp door een vroedvrouw, Im- dien deze aanwezig is. 5. Verpleging in een ziekenhuis voor den tijd van hoogstens 42 verpleegdagen per geval. 6. Tegemoetkoming in de kosten van verpleging in een sanatorium voor den tijd van hoogstens een jaar, op advies van den consultatiebureau-arts. 7. Alle geneesmiddelen, met uitzondering van auto- vaccins en verbandmiddelen, met dien verstande, dat voor specialités bij gelijke werkzaamheid het loco- preparaat voorgeschreven moet worden. 8. Voor uitwendige geneeswijzen is een regeling ge troffen. 9. Andere middelen, als bedoeld in artikel 5 van het ziekenfondsenbesluit, als hieronder omschreven (doch slechts na machtiging van het bestuur of den con troleerend geneesheer): a. brillen in model-montuur; b. kunstoogen; c breukbanden; d. buikbanden ter waarde van hoogstens f 20 met vernieuwing na 2 jaat voor 3/5 van leder bedrag van f 10; e. elastieken kou sen ter waarde van hoogstens f 5 per kous; f ortho- paedisch schoeisel voor sterke misvprmingen, op voor schrift van een orthopaedist, voor de eerste maal ter waarde van hoogstens f 25, voor de tweede maal van f 17.50 daarna f 12.50; g. steunzolen uit voorraad, op voorschrift van een orthopaedist, ter waarde van hoogstens f 10, voor steunzolen voor gipsmodel; h. steunringen; i- grootere apparaten als corsetten, kunstledematen, krukken, draagurinalen. anus-banda- ges enz. ter waarde van hoogstens f 25. De uitkeering bij overlijden, bedoeld In artikel 6 van het ziekenfondsbesluit, bedraagt voor verzeker den, als bedoeld in artikel 3 van dat besluit en de leden van hun gezin, f 50. behalve voor kinderen on der 3 jaar, waarvoor f 30 betaald zal worden. De premie wordt voorloopig gebaseerd op 4 pet. van het loon, zoodat werkgever en werknemer ieder 2 pet zullen moeten betalen. Het is echter twijfelachtig of men met de voor bereidende maatregelen vóór 1 November a.s ge reed zal kunnen zijn. Het is dus mogelijk, dat deze datum zal worden overschreden. Met name ligt de oorzaak daarvan bij het te kiezen incasso-systeem MAATREGELEN VOOR NAASTE TOEKOMST. DE In verband met de in de toekomst te verwachten verdere verbetering en uniformeering van de werk loosheidsverzekering, zal op verzok van de sociaal- economische afdeeling een z.g.n. werkloosheidsraad in het leven worden geroepen, die tot taak heeft ge noemde afdeeling bij de werkloozenzorg van advies te dienen. Ook voor de verdere loonpolitiek is beter en nader overleg noodig, zoodat daarVoor een loonraad zal worden Ingesteld. (A.N.P.) Generaal Sevffardt inspecteert het W.A.-bataljon •s-HERTOGENBOSCH. 10 October. Hedenmor gen heeft luitenant-generaal H. A. Seyffardt, com mandant van het Vrijwilligerslegioen Nederland, vergezeld van zijn adjudant, S.S.-Obersturm- führer Bauscholte en S.S.-Hauptsturmführer Wou ter Hulstijn, van zijn staf, het W.A.-bataljon ge- inspecteerd dat morgen zal vertrekken naar het Oostfront. Dit bataljon, dat zal worden ingedeeld als le bataljon van het tweede legioen-regiment, en dat geheel werd geformeerd uit W.A.-mannen, werd opgesteld respectievelijk in de kazernes te Vugt en te 's-Hertogenbosch en ontving daar ook de eerste militaire instructie. Op de beide kazerne-binnenplaatsen stonden twee compagnieën hedenmorgen aangetreden -onder com mando van hun instructeurs. Toen de compagnieën in carré waren opgesteld, hield generaal Seyffardt een rede. Hij bracht hun dank voor hun fiere houding, voor den trouw aan den leider ir. Mussert en aan ons dierbare vader land. Spr. vertrouwde erop dat zij niet energie den zwaren tijd van opleiding zouden doorstaan en vooral dat zij ook zouden doorzetten. Eens zal de na_tie dank weten aan deze mannen der W. A., die in vollen oorlogstijd te wapen lie pen, risico van lijf en leven riskeerden, omdat hun leider hen. riep en hun hart hun dreef. (A.N.P.) MEISJE VERMOORD Donderdagmiddag om vier uur verliet het 17-ja- rige meisje G. E. v. Heerikhuizen de ouderlijke wo ning te Ederveen. Toen zij des avonds niet terug keerde, stelde men de gemeentepolitie van een en ander in kennis en onmiddellijk werd begonnen met een uitgebreid onderzoek. Tenslotte heeft men het lijk van het meisje gevonden dat door zes mes steken jn den hals bleek te zijn gedood. HERHALING RADIOREDE VAN MUSSERT. Reportage beëediglng en vertrek W.A. bataljon. HILVERSUM 11 Octooer. Hedenavond zal de rede, welke de leider der N. S. B. voor de radio heeft uitge sproken, opnieuw als herhaling worden uitgezonden over den zender Hilversum 1. van 21.00—21.17. In aansluiting hierop volgt een uitzending van de beëediging van het W.A.-bataljon door den leider der nationaai-socialistische beweging en een reportage van het vertrek van het batal jon naar het oostfront. De uitzending heeft plaats van 21.17—21.27 over den zender Hilversum 1. (A. N. P.). Met LACHAPPELLE! Blijvend-mooi en af is een huis pas als er Lachappelle- vloeren liggen Een solide beleg ging in den waren zin des woords! Lachappelle Parket, nu nog vrij van distributie, houdt zijn schoonheid en zijn waarde door alle jaren heen." Vraag ons boekje 1 (Adv. Ingez. Med.} Winterhulp Nederland Gemeenscliapsmaaltijden 's-GRAVENHAGE, 10 October (A.N.P.) het kader van het Win terhulpwerk 1941-'42 zu) wederom gemeenschappelijke eenpansmaaltiji worden gehouden in de open lucht op pleinenj parken, enz. Hieromtrent zijn o.a. de volgende richtlijnen va gesteld: In plaatsen waar door het Duitsche W, W. een eenspansmaaltijd wordt gehouden, on| medewerking van de Duitsche politie of militaiij wordt een aparte eenpansmaaltijd georganisej W. een eenspansmaaltijd wordt gehouden, g van de Du:" apai.. voor. de Nederlandsche bevolking. In plaatsen waar het Duitsche W. H, W. wel maaltijd wil houden, doch geen medewerking de Duitsche politie of militairen ihroept, wordt gezamenlijke maaltijd georganiseerd door W.H.W. en de W.H.N. De Duitsche organisatie nee hierbij de leiding. Het eventueele overschot kq voor 50 pet. ten bate van het W. H. W. en voor! pet. van ae W. H. N. Waar geen Duitsche „Ortsgruppe" is, houdt W.H.N. den eenpansmaaltijd alleen. Omtrent den prijs der maaltijden wordt over gepleegd met de Centrale Keukens. De deelnen betalen 50 a 60 ct. per portie. Tien pet. der porties kan gratis worden verstr aan daarvoor in aanmerking komende gezinnen, Zooveel mogelijk zal eenmaal per maand eenpansmaaltijd worden gehouden in daarvoor aanmerking komende plaatsen, gedurende de ma den October tot en met Maart. TOURNEE GERTRUDE PITZINGER. 's-GRAVENHAGE, 10 October (ANP) - zangeres Gertrude Pitzinger en de componist Egon Kornauth uit Weenen zullén op uitnood)' van den Rijkscommissaris voor het bezette Nea landsche gebied van 18 tot 23 October een concc reis door Nederland maken. Zij zullen 18 Octo te Zwolle concerteeren, 20 October te Rotterd; 21 October te Amsterdam, 22 October te 's-Grav hage; 23 October zal een concert voor radio Hilvs sum worden gegeven. WIJDING VAN DEN NIEUWEN OUD-KATHOLIEKE BISSCHOP VAN DEVENTER. 's-GRAVENHAGE, 11 October.'-* Op Woensd/ 12 November, feestdag van St. Lebuinus, patra van Deventer, zal de aartsbisschop van de oui katholieke kerk in Utrecht, doctor A. Rinkel, dj opvolger van Johannes Hermanus Eerend, kanuni Engelbertus Lagerwey, tot bisschop van Deven wijden. De plechtigheid geschiedt te Utrecht in St. Gertrudis-kerk, alwaar de verkozene pastoor Radio Shogxamna ZONDAG 12 OCTOBER 1341. HILVERSUM I, 415.5 M. 8.00 Orgelconcert (opn.). 8.30 B. N. O. Nieuwsbericht) 8.45 Gramofoonumuziek. 10.25 Rotterdamsche Trio. 11 Meisjeskoor „De Krekels". 12.00 De Melodisten en solj 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 H derlandsch Verbond voor Sibbekunde: Wie en wat war onze vooi ouders. 1.15 Sylvestre-trio. 2.00 Molto cantab en gramofoonmuzlek. 3.00 Radiotooneel. 3.45 Operette „D Zigeunerbaron" 4.50 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de jeui 5.30 Gramofoonmuziek. 6.05 Sport van den dag. '6:30 Org! conucert en zang. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 De Roma cers. 8.00 Gevarieerd programma. 9.15 Klaas van Beeck j zijn orkest. 9 45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10',00—10.15 I N. O. Engelsche uitzending: An American sees Hollan HILVERSUM II, 301.5 M. I 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 B. N. O. Nieuwsbericht! 8.45 Gramofoonmuziek. 9.00 Vroegdienst. 10.00 Zondagm! gen zonder zorgen. 12.00 Causerie: „Waarom er veel onf loof tn de wereld is". 12 15 Bachcantate (opn.). 12.45 B. O Nieuws-, economische en beursberichten. 1.00 Ensem! Bandi Balogh 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Boekbesprekia 2.15 Gramofoonmuziek 2.30 Concertgebouworkest, soï en gramofoonmuziek. 4.00 Causerie: „Stedebouw". V Viool, piano en gramofoonmuziek. 5.00 Duitsche taalcursj 5.25 Gramofoonmuziek. 5.30 B N. O. Sportuitslagen. S Gramofoonmuziek 5.45 Voorbracht, 6.00 Variété-prograq ma. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Graihofoonmuziek. 7: Reportage 8 00 Hartveld-kwartet. 9.00 Gramofoonumuzie 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00—10.15 Gramofod muziek MAANDAG 13 OCTOBER 1941. HILVERSUM 1, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7 Gramofoonmuziek. 5.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde muziek (opn.) 8.30 Gram foonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonraj ziek. 10.40 Voordracht 10.50 Sylvestre Trio. 11.30 Vod dracht, li 40 Gramofoonmuziek. 12.00 Vlooi en piano. 11/ Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws— en economische berid ten. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.45 Ensemble Bandi Balod 2.15 Orgelconcert m. m. v. klarinet, fluit en hobo. 3! Voor de vrouw. 3.45 Gramofoonmuziek. 4 00 Bijbelleziti 4.20 Vier-handige pianovoordracht. 4.45 Voor de jeugd. 5j B. N. O Nieuws-, economische en beursberichten. 51 Salonorkest. 6 15 Voor de Jeugd van het platteland. 6l De Ramblers 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Musette orkfl en het klavierduo Hans Bund. 8.00 Utrechtsch Stedeli Orkest, soliste eit gramofoonmuziek. 9.45 B. N. O. Nieuw berichten. 10.00—10.15 B. N. O. Engelsche uitzending: Thinl worth knowing about Holland. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 71 Gramofoonmuziek. 5.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. I Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen wj ding. 10.15 Zang met planobegeleiding en gramofoonmuzia 10.45 Gramofoonmuziek. 11.00 Voordracht. 11.20 Gramofooj muziek. 12.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 12.45 B. N. t Nieuws- en economische berichten 1.00 Melodisten, sol! en gramofoonmuziek. 2.00 Gramofoonmuziek. 3.00 Ensemb Jonny Kroon. 3.45 Voordracht. 4.00 Gerard Lebon en zii orkest. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuw, ecorfbmlsche en beursberichten. 5.30 Zang met pianobegj leiding en gramofoonmuziek. 6.00 Causerie: „Muzikai actualiteiten van de week". 6.15 Romancers en soliste. 7J Actueel halfuurtje. 7.30 Zang met orgelbegeleiding. "J Politiek weekpraatje. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.25 Lam mans lust. 9.00 John Kristel en zijn orkest en soliste (opnj 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00 Gramofoonmuzle» 10.10—10.16 Avondwljdiiyt

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6