Haarlem's Dagblad Op bon 39 en 40 boter en vet De revanche van Osendarp. Een jaar Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. Verliezen der Britsche scheepvaart in de Engelsche wateren en den Atlantischen Oceaan. Slag aan de Zee van Azof geëindigd De slag bij de Zee van Azof 59e JÏARGANG No. 17890 Uitgave Lodrens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Verschünt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede MAANDÏG 13 OCTOBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertenliën: 1-5 regels 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meet 0.17%. Groentjes zie rubriek. 's GRAVENHAGE, 11 Oct. De. secretarisgene raal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 14 October tot en met 1 November a.s. elke der niet ,,39" en ,,40" geliymmerde bonnen van de boter- kaart recht geeft op het koopen van 2 50 gram boter. Zooals destijds werd medegedeeld, geeft geduren de boVengenoemd tijdvak de niet ..39" genummer de bon van de vetkaart recht op het koopen van 200 gram gesmolten rundvet of 2 50 gram boter. Voorts geeft de met ,,40" genummerde bon van de vetkaart recht op het koopen van 250 gram boter. Uiteraard wordt op de boter, welke op de bonnen .,39" en „40" van de vetkaart wordt gekocht, een reductie ver leend van 22>/s cent per 250 gram. De met „3S" genummerde bonnen van de boter en vetkaarten mogen worden vernietigd. Burgemeester benoemd 's GRAVENHAGE. 11 October. Het Rijkscom missariaat maakt bekend: De commissaris-generkal voor bestuur en justitie heeft op grond van art. 3 der verordening no. 108/40 (vierde verordening over bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) als mede van art, 4 alinea l\der verordening no. 3/40 over de uitoefening van de regeeringsbevoegdheden In Nederland, mr. O. F. P. H. de Waard te 's Gra- venhage tot burgemeester van Hoogland benoemd, Engelsche luchtaanvallen 's GRAVENHAGE. 11 Oct, Na enkele dagen van „rust" zijn in den afgeioopen nacht weer En gelsche vliegtuigen boven ons land verschenen. Zij wierpen op verschillende plaatsen, in ons land bri sant- en brandbommen omlaag. De meeste vielen op het open veld of ontploften in het water en richtten geen schade aan. Echter werd opnieuw aan de bu: gerbevolking, tengevolge van de bij de Engelsche vliegers gebruikelijke methode om van zeer groote hoogte uit willekeurig bommen te strooien, hier en daar schade van befeekenis toegebracht. In totaal wejjden in plaatsen in het Westen van het land 18 woonhuizen vernietigd en kregen eenige dozijnen woonhuizen lichtere schade, hoofdzakelijk glas schade. Voorts werd' riog een boerderifl door brand' bommen getroffen en liepen een garage "en een schuilkelder schade op. Bij deze bombardementen zijn er 4 dooden, l zwaar en vijf lichtgewonden te vermelden. Vier dooden, drie zwaar gewonden 's GRAVENHAGE, 13 October. In het afge ioopen weekeinde deden vrij veel Engelsche vlieg tuigen vluchten boven ons land. De naar gewoonte willekeurig neergeworpen brisant- en brandbom^ men brachten te zamen aan een honderdtal woonhui' zen schade teweeg (glasschade, bomsplinterschade, brandschade, enz.). Versche-idene woonhuizen v den geheel vernield. In totaal zijn er 4 dooden en 8 zwaar gewonden. Ook aan een fabrieksterrein wérd eenige schade teweeggebracht. Overigens vielen de meeste "bommen op het vrije veld en deden geen noemenswaardige schade. Een brandbom kwam op een boerderij iterecht. De brand, die in een schuur ontstond, werd snel gebluscht. voordat belangrijke schade ontstond." Het vertrek van het W.A.-bataljon naar het Oostfront HILVERSUM, 12 October. De persdienst van den Nederlandschen omroep meldt: Maandagavond zal van 19.4520.15 uur over den zender Hilversum I een uitgebreide reportage gegeven worden van de b'eëediging van het eerste bataljon van het W.A.- regiment, dat naar het Oostfront is vertrokken. Jan ter Haar overleden AMSTERDAM, 12 October. Vandaag is te zijnen huize overleden de heer Jan ter Haar, oud lid van dén raad en oud-wethouder van de ge meente Amsterdam, lid van de Eerste Kamer der Staten-generaal. De heer Ter Haar is geboren in 1868 uit een oud koopmansgeslacht. Na de openbare handels school te hebben afgeioopen, vertoefde hij eenigen tijd in het buitenland, waar hij op handelskanto ren werkzaam was waarna hij in de zaak van zijn vader werd opgenomen. In 1900 werd hij secretaris van de Chr.-Histo- rische kiesvereeniging te Amsterdam, waarvan hij 1 later voorzitter werd. In 19 01 kreeg hij zitting in den gemeenteraad, waarvan hij tot 19 39 met een korte onderbreking lid bleef. Eenige malen bezette hij een wethouderszetel. De heer Ter Haar was ook be stuurslid van de Christelijke Werkgevers Vereeni- ging. Sedert vele jaren was hij lid van de Eerste Kamer. De hter Ter Haar was een in de hoofdstad zeer op den voorgrond tredende figuur in het openbare le ven, in vele vereenigingen vervulde hij bestuurs functies. (A.N.P.) De geschiedenis van het rijwiel Een tentoonstelling te Haarlem? De heer C. .L. F: Sarlet, oud-consul van den A. N. W. B. te Haarlem, schrijft ons: In uw blad van 9 October wórdt in herinnering ge bracht, dat bijna 60 jaren geleden de eerste Haar- lemlsche Wielrijdersc-lub werd opgericht en beveelt U aan, dat „Haarlems Bloei" het initiatief zou ne men tot het organiseerén van een tentoonstelling, betreffende de geschiedenis en de ontwikkeling van het rijwiel. Ik neem de vrijheid in herinnering te brengen, da.t reeds in 1908 zulk een tentoonstelling is gehouden bij gelegenheid van het hier in Haarlem zóó luister rijk gevierde 2 5 ja"rig bestaan van den A. N. W. B. op 17, IS en 19 Juli van dat jaar. In de A.pril-aflevering van Op de Hoogte gaf ik toen een geillustreerd uitvoerig artikel over den A. N. W. B. met tal van afbeeldingen van de voor- loöpers van het toenmalige fijwièl en in Het Leven van 24 Juli 19 08 komen een paar kiekjes voor van de tentoonstelling in een der zalen van het Bron gebouw, een tentoonstelling, die alleszins succes had en het hare er toe bijbracht, d.e eigen verzameling van den Bond te verrijken. De A. N. W. B. is dus reeds in het bezit van vrijwel al wat ten deze is be reikt kunnen worden, vandaar dat alleen van den A. N. W. B. uit een tentoonstelling zou kunnen ge organiseerd worden, en misschien door een enkelen particulier kunnen worden aangevuld. Het houden van de jaarvergadering met daaraan verbonden feestelijkheden mettertijd hier ter stede zou kunnen worden aangegrepen tot het houden van een tentoonstelling, zooals U bedoelde en de kans daarvoor zou inderdaad onder de oogen kunnen wor den gezien door hen, die de plannen zullen ontwer pen. zoo niet ln 1942 dan, naar wij hopen 1943. ter gelegenheid van het 60 jarig bestaan van den zoo populairen en nuttigen A.N> W. B. Naar wij vernemen heeft de Duitsche athleet Scheuring verleden week terstond na afloop van het sportfeest van den Duitschen Dienstpost, dat op initiatief van den Rijks commissaris werd gehouden in het Olympisch Stadion te Amsterdam, zijn verlangen te kennen gegeven onzen landgenoot Osendarp nogmaals in de gelegenheid te stel-, len zijn krachten met hem te meten. Daar Scheuring een week later zou starten te Luxem burg, heeft hij zich tot den Rijkscommissaris gewend met het verzoek Osendarp in de gelegenheid te stellen even eens te starten in Luxemburg. De Rijkscommissaris heeft deze sportieve en kameraad schappelijke geste tusschen belde sportvrienden ten zeer ste gewaardeerd en terstond die maatregelen laten treffen, welke noodig waren om Osendarp in de gelegenheid te stellen wederom uit te komen tegen Scheuring. Osendarp kon aldus revanche nemen en stelde geenszins teleur. Niemand kon verleden week vermoeden, dat de voorspelling van den Duitschen trainer Gerschler ten aanzien van Osendarp's prestaties reeds zoo spoedig in ver- Vulling zou gaan. (A. N. P.). Feestelijke bijeenkomst in Concertgebouw te Amsterdam Rede van Gen. Arbeitsführer dr. Decker en Oberdienstleiter Schmidt AMSTERDAM, 12 October. Uit geheel het land waren Duitsche nationaalysocialisten naar Amsterdam gekomen om aanwezig te zijn bij de feestelijke, grc-otsch opgezette bijeenkomst in het hoofdstedelijk Concertgebouw, georganiseerd door het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in den Niederlanden ter gelegenheid van zijn eenjarig bestaan. Een groot gedeelte van de ruim 3000 deelnemers aan deze unieke bijeenkomst trok in de ochtenduren in keurige marschorde met een eigen muziekkorps aan het hoofd van het Centraal station door de binnenstad naar het Concertgebouw. Het Concertgebouw was feestelijk versierd Links en rechts van den hoofdingang waren pilonen opgericht, dragende den rijksadelaar, palmen en roode vaandels met het hakenkruisembleem. Het podium in de groote zaal was eveneens versierd met hakenkruisbanieren; de 'achtergrond werd gevormd door een wit doek, waarop de groote, gulden rijksadelaar met het haken kruisembleem schitterde in het felle licht van de( schijnwerpers. Slingers van eikengroen en herfstbloe men omzoomden het geheel, terwijl roode en witte spandoeken het balcon sierden. De groote zaal was tot in de uithoeken gevuld met leden der N.S.D.A.P., allen in hnn bruine, eenvoudige maar toch indrukwekknöe uniformen. De meesten van hen waren politieke en plaatselijke leiders van hun organisatie. Onder de aanwezigen waren behalve General- Arbeitsführer dr. W. Decker (Berlijn) en de leider van-het Arbeitsbereich, Oberdienstleiter en commis saris-generaal voor bijzondere aangelegenheden Schmidt, de gevolmachtigde van den Rijkscommissa ris voor de provincie Noord-Holland, Oberdienstleiter Seidel. de gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de stad Amsterdam senator Böhmker, verschil lend efunctionarissen van het Rijkscommissariaat, o.w Oberbereichsleiter Eftger en Kauptabtellungslei- ter Volkmar, alsmede hooge functionarissen van den Arbeidsdienst. Een plechtig m'oment was hët, toen onder de tonen van een kapel van den Duitschen Arbeidsdienst de Fahneneinmarsch plaats had en zich 36 vaandels van Arbeitsbereich der N.S.D.A.P., Arbeidsdienst en Hitler- jeugd op het podium groepeerden. Vervolgens betrad Oberstdienstleiter Schmidt het podium om de feestelijke bijeenkomst plechtig te ope nen. Spr. begroette hartelijk de vele partijgenooten, die uit alle deelen des lands waren samengekomen en herinnerde nog eens aan de richtlijnen, die de Rijks commissaris een jaar geleden had gegeven, en de plichtwaardige vertegenwoordigers van het nationaal- socialisme te zijn. Spr. gaf, na General-Arbeitsführer Decker te hebben verwelkomd en zijn vreugde te heb ben uitgesproken over. zijn bereid zijn hier te spre ken, een overzicht van de periode die achter ons ligt en hij dacht daarbij aan- September 1939, toen Enge land en Frankrijk Duitschland, dat slechts Dantzig terug wilde hebben, den oorlog verklaarden Hij her innerde ook aan de Meidagen van 1940 toen vele N.S. D.A.P.'ers in Nederlandsche kerkers zuchtten. Uit dezen moeilijken tijd groeide onze vriendschap met de Nederlandsche N.S.B., waarmede wij hand in hand een nieuwe toekomst opbouwen en het is geen toe val, dat zij thans schouder aan schouder met ons op rukken voor de bevrijding van Europa, aldus spr. Wij hebben van den eersten dag. dat wij hier wa ren, niet als vijanden op willen treden, maar naar den wil van den Fiihrer als goede kameraden- van den arbêid. Trotsch en dankbaar is spr. dat hij precies een jaar geleden geroepen werd om op te treden als leider van het Arbeitsbereich der .N.S.D.A.P. in Nederland. Hët orkest speelde vervolgens de ouverture Rienzi, waarna dr. Decker onder een langdurig applaus het spreekgestoelte betrad, om een gloedvolle rede over wezen en taak van de. partij te houden. Ook dr. Decker herinnerde aan het verleden, toen de N.S.D.A.P. hier onder zeer moeilijke omstandig heden haar arbeid verrichtte. Aan één ding konden wij toen nog niet denken, nl. dat binnen enkele jaren de groote nationaal-socialistische strijd zou zijn uit gegroeid tot eén worsteling van gigantische afmetin gen, aldus spr. Het gebod van den Führer legde ons de verplichting op, in ons eigen Bereich dag voor dag te werken voor de partij. Ieder mensch afzonderlijk wordt geheel opgeëischt, want idealisme hebben voor de groote dingen beteekent steeds .altijd bereid te zijn voor het kleine. Het leven van iederen dag is mis schien niet altijd een genoegen, maar de plicht gaat steeds voor. De prestaties van ieder mensch afzon derlijk zijn afhankelijk van de leiding. De wil van de leiding wordt overgedragen op het bewustzijn van den enkeling. Wij Duitschers zijn ge lukkig door het bezit van den grootsten leider, die ooit een volk is voorgegaan: Adolf Hitler, zoo zeide spr., en hij vervolgde: En wij weten, dat Adolf Hitler medewerkers heeft, zooals geen land ter wereld ter beschikking heeft. Die wetenschap maakt ons geluk kig en dankbaar. Met oneindig veel kleinen arbeid is bereikt, dat het binnenlandsche front zoo onverwoest baar krachtig is in dezen grootsten strijd aller tijden. (Vervolg op de volgende gag.) Welke bonnen zijn thans geldig? a.n 12 tm. IS October: 39-4 Brood 39 Brood 39 Vleesch 39 VI .waren 39 Melk 39A Reserve 39B Reserve 4 rants. 1/2 rants. Vt ra,nts. 1 ramts. 1 3/4 L. 1 3/4 K.G. '/2 K.G. /an i Oct. t.m. 1 Nov.: 121 Algemeen 123 124-127 Bloem D en E Rijst 128 Havermout 129 Algemeen 130 131 t.m. 134 KaasïÖÓ gr. van 25 Sept. t.m. 13 Oct.: 1 K.G. 250 gr. 500 gr. 1 rants. - 2 5 0 gr. 250 gr. 250 gr. 100 gr. (Brood of gebak Vleesch of vleesch waren Melk Aan-dappelen Aardappelen. Suiker Koffiesurrogaat Jam Bloem, brood of gebak Rijst Havermout Gort Vermicelli of maizena 36-37 Boter 250 gr. 36-37 Vet 250 gr. Voorts: Petroleum: Bonkaart MenO Bon 14 (2 1.) tot 27Dec. Zeep Bon 120 en Bon C Zeep der Zeepkaarten P en Q tot 31 Oct., Scheerzeep Bon J (Textielkaart) t.m. 31 December. De schoolmelk te Haarlem Kinderen gaan de volgende uteek freer melk op school drinken Na een tijdelijke onderbreking ten gevolge van de moeilijke tijdsomstandigheden, heeft het'School- melkcomité Haarlem de melkverstrekking weder ter hand kunnen nemen. Te beginnen met Maandag 20 Oct. a.s. zal aan de Openbare en Bijzondere Scholen, die betrokken zijn bij de melkvoorziening, afwisselend 4 en 3 keer per week 1/4 L. gepasteuriseerde en gestandaardi seerde melk aan eiken leerling worden verstrekt. De bijdragen van de ouders kunhen door de kinderen voor de eerste maal op Woensdag 15 en Donderdag 16 October a.s. op de school worden afgedragen. Het Schoolmelkcomité heeft zich genoodzaakt gezien, de bijdragen te verhoogen en deze respec tievelijk* te brengen op 5, 9, 12, 15 en 17 cent per week en per kind. Hierbij is weer rekening gehouden met de financieele draagkracht der ouders, terwijl de schoolgeldaanslag als maatstaf is ?enomen. Wanneer rrien in aanmerking neemt, dat L. gepasteuriseerde flesschenmelk in den detail handel 20 cent kost, zijn deze bijdragen aanzien lijk minder. Ter voldoening aan de distributiebepalingen, is elk kind dat deelneemt aan de melkverstrekking, verplicht ééns in de 14 dagen een melkbon mede te brengen. Voor den eersten keer dient deze bon op school ingeleverd te worden op Zaterdag 18 October a.s. Het Schoolmelkcomité hoopt het werk der melk voorziening, dat door de ouders ten zeerste wordt gewaardeerd, met kracht te kunnen voortzetten. Wil het comité echter deze taak in het belang der jeugd naar behooren kunnen volbrengen, dan dienen ook de beter gesitueerde ouders hun kinderen aan de melkverstrekking te doen deelnemen, Daardoor en ook door vrijwillige bijdragen steunen zij de finan cieele zijde der melkverstrekking, zoodat ook de kinderen uit minder bedeelde gezinnen hun deel kunnen krijgen der schoolmelk, die als bijvoeding van groot belang is voor de jeugd. ONGELUK TE HILLEGOM Een 13-jarig meisje door de tram overreden en gedood Zaterdagmiddag had ter hoogte van de Steenfa briek „De Arnou'd" bij Hillegom een ongeval plaats dat den dood eïschte van een dertienjarig meisje. Het dochtertje van den heer v. d. J. stak onver wachts den rijweg over en wet-d door de uit Leiden komende tram gegrepen Zwaar gewond werd het kind opgenomen, doch voor het in het ziekenhuis te Haarlem arriveerde, was het reeds overleden. Den wagenbestuurder der tram treft geen schuld. Voortbestaan der Centrale Keukens verzekerd Naar wij vernemen is het voortbestaan der Cen trale Keukens verzekerd. De overheid heeft daartoe maatregelen genomen en zij heeft voorts getracht te zorgen dat eventueele vervoersmoeilijkheden in de komende wintermaanden de voedselvoorziening niet in gevaar kunnen brengen door in de groote bevol kingscentra hoeveelheden levensmiddelen op te slaan. I VERDUISTERING Van 18.51 tot 8.02 Maan onder 15.15 (L.K.), 14 Oct. op 0.24 DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Met een verkenningsvliegtuig op speurtocht. Langs een rivier worden tank vallen gesignaleerd, welke de Sovjets er hebben aangelegd. Niets ontgaat aan het oog der waarnemers. i/Ulantic Holland), Duitsche Weermachtsberichten Luchtaanvallen op Britsche vliegvelden en haveninstallaties. ZATERDAG. UTT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 11 October. (D.N.B.) Het opperbe vel van de weermacht maakt bekend: „Ten Noorden van de Zee van Azof staat de vernietiging van den vijand, die in een zeer klein gebied is samengedrongen, voor de vol tooiing. Op het slagveld werd het lijk van den opperbevelhebber van het 18e bolsjewistische le ger gevonden. De vernietiging van de strijd krachten, die in het gebied van Brjansk en Wjas- ma zijn ingesloten, maakt eveneens snelle vorde ringen. Wanhopige doorbraakpogingen van den vijand werden overal in den aanval van de Duit sche troepen gesmoord. Het aantal gevangenen en de hoeveelheid buit nemen voortdurend toe. Voor Leningrad mislukten ook gisteren alle uit- valspogingen van den vijand. In gevechten van drie dagen werden alleen in den sector eener di visie infanterie 2S zeer zware pantserwagens kapotgeschoten. Gevechtsvliegtuigen bombar deerden vannacht belangrijke militaire doelen in Moskou en Leningrad alsmede spoorlijnen. In een haven der Farör-eilanden bracht een gevechtsvliegtuig overdag twee koopvaardij schepen met tezamen ruim 2500 b.r.t. tot zinken en trof twee andere schepen ernstig. In den nacht van 10 op 11 October bombardeerden ge vechtsvliegtuigen een belangrijke haven aan de Britsche Oostkust alsmede havenwerken in Zuidwest-Engeland. In Noord-Afrika vielen Duitsche gevechts vliegtuigen in den nacht van 9 op 10 October het Britsche vliegveld Aboer Smeith aan. Een andere krachtige luchtaanvcal was gericht op het Brit sche petroleumcentrum Haifa in Palestina. Bij luchtgevechten in Noord-Afrika werden zonder eigen verliezen drie Britsche vliegtuigen neer geschoten. Britsche bommenwerpers wierpen vannacht brisant- en brandbommen op verschillende plaatsen in Noordwest- en West-Duitschland. De burgerbevolking leed geringe verliezen. Op en kele plaatsen werden huizen verwoest of be schadigd-. Luchtdoelartillerie schoot zes aan vallende bommenwerpers neer." ZONDAG. „Zooals gisteren in een extraberïcht bekend is gemaakt, is de slag ten Noorden van de Zee van Azof geëindigd. In samenwerking met de lucht vloot van Generaloberst Löhr heeft het leger van den generaal der infanterie Von Manstein, het Roemeensche leger van den corpsgeneraal Dumltrescu en het pantserleger van generaloberst Von Kleist het gros van het negende en achttien de bolsjewistische leger verslagen en vernie- tigd. Bij zeer zware, bloedige verliezen heeft de vijand 64.325 gevangenen, 126 pantserwagens, 510 stukken geschut en onoverzienbare hoeveel heden ander oorlogsmateriaal verloren. Met genoemde legers en da verbonden Italiaan- sche, Hongaarsche enSlowaaksche troepen heeft de legergroep van generaal-veldmaarsohalk Von Rundstedt sedert 26 September thans In totaal 106.365 gevangenen gemaakt, alsmede 212 pant serwagens eTi 672 stukken geschut buitgemaakt. Zooals eveneens reeds in een extrabericht ge meld Is, hebben de zware vernietigingsslagen, die sedert het begin van deze maand aan de Sovjet weermacht zijn toegebracht, geleid tot een nieuw hoofdstuk in de operaties. Van de Zee van Azof tot het Waldajgebergte ten Zuid-Oosten van het Ilmenmeer, d.w.z. over een breedte van 1200 K.M., zijn de Duitsche en verbonden troepen in volle aanvalsbeweging naar het Oosten. De slag velden van Brjansk en Wjasma liggen reeds verder achter het front. Ondanks wanhoplgen tegenstand, voortdurende uitbraakpoglngen en de hoogste offers aan bloed vermogen de hier in gesloten strijdkrachten van den tegenstander geen wijziging meer te brengen in hun lot. Reeds thans zijn ruim 200.000 gevangenen gemeld. Dit aantal neemt voortdurend toe. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeioopen nacht met goed gevolg vijandelijke colonnes en spoorwegtrajecten in den centralen frontsector bestookt. Andere succesvolle luchtaanvallen wa ren gericht op ravitailleeringsinstallaties in Le ningrad. In den strijd tegen de Britsche ravitaillee- ringsscheepvaart hebben duikbooten op den Atlantischen Oceaan drie schepen met 23.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Een gevechtsvliegtuig bracht bij de Farör drie vijandelijke koopvaar ders met in totaal ongeveer 3000 b.r.t. tot zinken. In den nacht van 11 op 12 October heeft het luchtwapen in de wateren om Engeland twee koopvaarders tot zinken gebracht met tezamen 9000 b.r.t.. Een groote koopvaarder werd in brand geworpen. Andere doeltreffende luchtaanvallen waren gericht op vliegvelden en op voor den oorlog belangrijke installaties aan de Zuidoost en Zuidwestkust van het Britsche eiland. Eenige Britsche bommenwerpers hebben ln den afgeioopen nacht op verscheidene plaatsen in Noordwest Duitschland brisant- en brandbom men neergeworpen, die slechts onaanzienlijke schade veroorzaakten." V Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten. Opmarsch over een breedte van 1200 K.M. EXTRA BERICHT VAN HET DUITSCHE OPPERBEVEL HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 11 Oc tober (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „De slag aan de Zee van Azof is geëindigd. In samenwerking met de luchtvloot van den General oberst Löhr heeft het leger van den generaal der infanterie von Manstein, het Roemeensche leger van den corpsgeneraal Dumitrescu en het pantser- leger van General-oberst von Kleist het gros van het negende en achttiende bolsjewistische leger verslagen en vernietigd. Bij zeer zware, bloedige verliezen hëeft de vijand 64.325 gevangenen, 126 pantserwagens, 510 stukken geschut en onoverzienbare hoeveelheden ander oor logsmateriaal verloren. Met de genoemde legers en de verbonden Italiaan- sche, Hongaarsche en Slowaaksche troepen heeft de legergroep van generaal-veldmaarschalk von Rund stedt sedert 26 September thans in totaal 106.365 ge vangenen gemaakt, alsmede 212 pantserwagens en 672 stukken geschut buitgemaakt." Zondagmiddag maakte het opperbevel der Duit sche weermacht bekend: „De zware vernietigingsslagen, die sedert het be gin van deze maand aan de Sovjetweermacht zijn toegebracht, hebben geleid tot een nieuw hoofdstuk in de operaties. Van de Zee van Azof tot het Wal- daj-gebergte ten Zuidoosten van het Ilmenmeer, d.w.z. over een breedte van 1200 K.M., zijn de Duit sche en verbonden troepen in volle aanvalsbeweging naar het Oosten. De slagvelden van Brjansk en Wjasma liggen reeds verder achter het front. On danks wanhopigen tegenstand voortdurende uit- braakpogingen en de hoogste offers aan bloed ver mogen de hier ingesloten strijdkrachten van den tegenstander geen wijziging meer te brengen in hun lot. Reeds thans zijn ruim 200.000 gevangenen gemeld. Dit aantal neemt voortdurend tóe." Vernietiging van het 9e en het 18e Sovjetleger Mislukte doorbraakpogingen der bolsjewisten bij Wjasma. Ter aanvulling van het Duitsche weefmachtsbericht van Zondag verneemt het D.N.B. van militaire zijde dat de beëindiging van den slag bij de Zee van Azof weer een beslissing vormt. Bij de knie van den Dnjepr. tusschen Dnjepropetrofsk en Zaporozje, hadden de Sovjets hun tegenstand nog volgehouden. Daar was het Duitsche front ook het verst naar het Oosten vooruitgeschoven. Verder naar het Zuiden, tusschen Zaporozje en Melitopol, waren de bolsjewieken zelfs overgegaan tot tegenaanvallen Op deze tegenaanval len stortte zich het pantserleger van Generaloberst von Kleist uit Dnjepropetrofsk in Zuidelijke richting en rolde de stelling der Sovjets op. Deze werden tot den terugtocht gedwongen en wilden zich nu met hun beide legers, het 9e en 18e. een weg banen naar het Oosten, maar het leger van Von Kleinst haalde hen in en bracht hun zware slagen toe in samenwerking met de Duitsche, Italiaansche en Slowaaksche forma ties die uit Westelijke richting kwamen. Uit het Noor den en Westen kwam het leger van infanteriegene- raal Von Manstein met de verbonden Roemeensche troepen onder corpsgeneraal Dumitrescu. Toen nu de formaties der Waffen-S.S. langs de kust der Zee van Azof oprukten en contact kregen met de strijdkrachten van Von Kleist, waren het 9e en 18e Sovjetleger ingesloten. Zij hadden reeds zware ver liezen geleden en deze werden nog grooter door de drie wiggen die de Duitschers in de omsingelde massa dreven. Tenslotte werden zij totaal vernietigd, waar mee een einde is gekomen aan een operatie die ter stond na het slot van den slag bij Kief was begonnen. Naar het D.N.B. voorts van bevoegde zijde verneemt, hebben de bolsjewisten Zaterdag wederom pogingen gedaan de omsingeling bij Wjasma te verbreken, waarbij zij van pantserwagens gebruik maakten. Deze pogingen werden met zware verliezen voor de bolsje wisten verijdeld, .Voor het front van slechts twee compagnieën werden bijvoorbeeld reeds de lijken van 2000 bolsjewisten gevonden. Het gros der ingesloten bolsjewisten bij Wjasma en Brjansk is Zaterdag op een kleiner terrein opeen gedrongen. Alle doorbraakpogingen der bolsjewisten die door hun commissarissen werden opgejaagd, mis lukten tegen het Duitsche vuur. De bloedige verliezen der bolsjewisten zijn enorm toegenomen. Op vele plaatsen liggen de lijken bij duizenden opgestapeld. Op een terrein van slechts 200 meter breed werden al 850 gesneuvelde bolsjewisten geteld. De Duitsche luchtmacht heeft in den Zuidelijken sector geslaagde aanvallen gedaan op Sovjetvliegvel den, waarbij talrijke Vliegtuigen op den grond ver nield werden. Treffers werden geplaatst op vliegtujg- loodsen. verblijven van manschappen, veldverster- kingen en afweerbatterijen en verkeerspunten. In het Noordwesten van de Zee van Azof werd aan boord van een gewapend Sovjetschip brand veroorzaakt. In den Noordelijken sector deden de vliegtuigen Zaterdag aanvallen op bolsjewistische colonnes en treinen. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd Leningrad bij goed zicht gebombardeerd. Men kon verscheidene branden in ravitailleeringsbedrijven en meelfabrieken waarnemen. Zaterdag en in den afgeioopen nacht heeft de Duitsche luchtmacht in totaal 101 Sovjetvliegtuigen vernietigd. Daarvan werden er 46 op den grond vër- nield, 43 in luchtgevechten en 12 door afweergeschut. Het D.N.B. verneemt tenslotte van militaire zijde: Hoe groot de omtang is der vernietiging die groote dfeelen van de bij Wjasma ingesloten bolsje- wiekenlegers getroffen heeft, bewijzen de reus achtige massa's gevangenen die in de Duitsche ver- zamelcentra achter het gevechtsfront bijeengebracht worden. Moe,, apathisch, verslagen, half verhon gerd en met bloedige verbanden otmvikkeld, zoo slee pen zich dag na dag duizenden bolsjewieken in lan ge colonnes naar de Duitsche gevangenenkampen. Alle volksstammen der Sovjet-Unie zijn hier verte genwoordigd: behalve matrozen van de Dnjepr, Kaukasische schutters, Mongolen, Tartaren, die lid waren van het 18de bolsjewistische legercorps. Met hen werden ook talrijke leden van arbeidersmili ties uit het industriedistrict van Charkof gevangen genomen, onder wie zich 14- en 15-jarige jonge communisten bevonden. Naar de jongelieden ver klaarden, waren zij tot begin September nog onder gebracht in een Moskousch weeshuis. Toen warton zij op een dag ln uniformen gestoken en naar bet front gezonden.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1