Haarlem's Dagblad Militaire inrichtingen te Moskou uit de lucht aangevallen. Dubbele slag van Brjansk en Wjasma nadert het einde. Belangrijk spoorwegknoop punt in Duitsche handen. 59e JAARGANG No. 17893 Uitgave Lourins Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en «Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: 'Zulder Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie .13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DONDERDAG 16 OCTOBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post f 3.73, losse nummers 6 cent per ex, Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0,40 Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17V£ Groentjes zie rubriek. De Rijkskweekschool te Haarlem 125 jaar geleden werd de eerste opgericht In 1937 werd het 75-javig beslaan van de Rijks kweekschool voor onderwijzers te Haarlem gevierd. Uil de Haarlemsche Kroniek blijkt evenwel dat reeds in 1816 hier ter stede een Rijkskweekschool werd" opgericht. Dit feit is dus thans juist 125 jaar geleden. Wij vinden aangeteekend, dat in dat jaar het rijk de kweekschool voor schoolmeesters, die in 1796 door het departement Haarlem van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen was g;esticht, heeft overge nomen. In 1860 werd deze kweekschool evenwel opge heven waarna in 1862 weer een nieuwe Rijks kweekschool werd geopend. Deze was eerst ge vestigd in de Jacobijnestraat, maar reeds in 1863 werd zij "overgebracht naar den Koudenhorn. Daar foleef de school totdat zij ongeveer 25 jaar geleden een beter onderdak kreeg in het nieuwe gebouw aan jde Leidschevaart. De papierfabriek te Velsen Een extra-uitkeering aan het personeel De directie van de N.V. Ver. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen te Velsen heeft aan het personeel medegedeeld, dat aan hen, die op weekloon werken een bijdrage wegens bijzondere omstandighe den wordt verstrekt zooals ook het geval was op 20 (Juni 1941. i Deze bijdrage bedraagt voor het personeel boven 25 jaar f 20.van 21 tot 25 jaar f 13.50; van 1821 jjaar f 6,50; van 1618 jaar f 4; en van 14 tot 16 jaar Brandstoffenbijslag voor ondersteunden GRA-VENHAGE 15 October. J3e secretaris-generaal 'an het departement van sociale Zaken heeft goedgevon- len, dat van IS October a.s. af tot en met 18 April 1942 lan de ondersteunde werklooze arbeiders, alsmede aan lersonen, die een tegemoetkoming ontvangen wegens ver horten werktijd, wekelijks een brandstoffenbijslag wordt erstrekt. Deze bijslag, waarvan de waarde gedurende het tijdvak /an 19 October t/m. 22 November 1941 ten hoogste f 1 per veek en van 23 November t/m. 7 Maart 1942 maximaal f 1,30 ler Week mag bedragen, terwijl nadien geen hooger be trag dan f 1 per week zal worden toegekend, kan even- ens worden verleend aan tewerkgestelde „hoofd- rbelders". Tot goed begrip van zaken diene, dat het vorenstaande litsluitend geldt voor de gehuwde en ongehuwde kost winners, alsmede de alleen wonenden. Daarbij kan. wani leer de burgemeester dit noodig oordeelt, een brand- toffenbijslag ter hoogte van de helft van bovengenoemde ledragen, worden toegekend aan degenen, die bij anderen ten kamer hebben gehurd, zonder huiselijk verkeer, zelf orgen voor hun voedsel en ook voor het verkrijgen van irandstoffén op zich'zelf zijn aangewezen. Deze bijslag mag leevhts worden uitgekeerd, indien In de kamer een in iruikbaren toestand verkeerende stookgelegenheid aan wezig is, waarvan regelmatig gebruik wordt gemaakt. Aan en, die niet voldoen aan deze voorwaarde, zooals kost- angers en zig. „slaapgasten", kan dus geen brandstoffen ijslag worden gegeven. Ook dit jaar zullen de kleine boeren en kleine tuinbou wers, geranschikt in groep b, voor den brand- loffenbijslag in aanmerking komen. Degenen, die inmiddels reeds een kolenbon hebben ont- angen, zullen thans niet aanstonds in het genot van den idstoffenbijslag worden gesteld. Allereerst dient de rde van den reeds verstrekten kolenbon met den brand toffenbijslag te worden verrekend. De toepassing van den brandstoffenbijslag zal ten slotte dier voege geschieden, dat, bij geheele werkloosheid, de jm van steunbedrag en brandstoffenbijslag, en bij ge- eeltelijke werkloosheid de som van het loon van de on- ersteunde, het steunbedrag en den brandstoffenbijslag, en hoogste 95 zal bedragen van het loon, dat de be rokken arbeider, ten tijde van de ondersteuning, in het Tije bedrijf zou kunnen verdienen, indien hij niet werk- oos of gedeeltelijk werkloos was. (A. N. P.). Laag misdrijf in fietsenstalling Man vermoord om vier fietsen te stelen AMSTERDAM 15 October (A. N. P.) In den afgeloo- ien nacht Is in de Cornells Anthoniszstraat in een rijwiel- talling onder verdachte omstandigheden een 71-jarige ïan om het leven gekomen. Alles wijst erop, dat hier nisdrijf in het spel is. Wijl bovendien vier fietsen uit de lalling zijn verdwenen, is het vermoeden gewettigd, dat m dezen diefstal te kunnen plegen in koelen bloede een ïoord is begaan. Achter de stalling, welkë in perceel nr. 23 is gevestigd, levindt zich een klein slaapkamertje, waarin de 71-jarige ader van den eigenaar der stalling den nacht pleegt door brengen. Toen deze laatste vanochtend om 7 uur In het kamertje wam, trof h#zijn vader aan, liggende op den grond, te- üdden van een grooten plas bloed. Hij waarschuwde nmiddellijk den dokter, die echter niet anders kon doen an den dood constateeren. Ook de politie werd direct p de hoogte gebracht en spoedig werd met het onder- oek aangevangen. Dit heeft tot dusver aan het licht gebracht, dat de oude ïan door een schotwond in het hoofd om het leven is ekomen. Het onderzoek geschiedde in aanwezigheid o.a. den officier var. justitie. Van dr. Hulst uit Leiden n den politie-deskundige van Ledden Hulsebosch. Het blijkt, dat vier fietsen uit de stalling Zijn ontvreemd weten Een heerenrijwiel merk Rudge Withworth a 506720 wart gelakt, goud gebiesd, met zwart celluloid stuur, leine lucas bel, V. T. lamp, lepper zadel, oliebad ketting ast, achter bagegedrager met standaard, Dunlop banden n trommelremmen. 2. Een damesrijwiel van het zelfde merk, nr. 575776, zwart [elakt en gouden bies met zwart celluloid stuur, V. T. amp, Reina-slot, lepper zadel, oliebad kettingkast, ach- irbagagedrager. Dunlop banden en trommelremmen. 3. Een damesrijwiel merk Fongers. Op het achterspat- ord gemerkt fa. J. Huizing Hoogeveen. No. 3981/21, zwart elakt, zwart celluloid stuur, Fongers bel, Boschlamp, paakslot op voorwiel, ïmxt. terryzadel,, bagagedrager, wart zeildoek jasbeschermer, terugtraprem, Fo,ngers anden en kettingkast, waarop in goud het merk Fongers. 4. Een damesrijwiél, merk Joco, nr. 26985, zwart gelakt, oud gebiesd, zwart celluloid stuur, sleutelslot, terry-zadèl, warte kettingkast met twee kleine scheurtjes, bagage- rager met standaard, zwarte jasbeschermer, terugtrap- :m en Rirelli-banden, waarvan de staaldraden met wit and zijn omstikt. De commissaris van politie van het bureau Leidscheplein erzoekt een ieder, die eenige inlichtingen omtrent het ovenstaande kan verschaffen, zich zoo spoedig mogelijk it zijn bureau te wenden. Aangezien geen sporen van braak in de stalling zijn aan- etroffen, wordt vermoed, dat de dader van dit afschu- 'elijk misdrijf aan de stalling heeft aangebeld, waarna hij oor den ouden man is opengedaan, dien hij vervolgens raarschijnlijk op laaghartige wijze om het leven heeft ebracht. Het brood Het. technisch en economisch bureau voor het bak- ;ersbedrijf te Haarlem is gereed gekomen met zijn iroefnemingen met toekomstige melanges. Voor een root aantal bakkers uit Haarlem en omgeving heeft e leider van het bureau de heer C. J. Beekman Jr., Voensdagavond in een der zalen van Brinkmann aan (groote Markt uiteengezet hoe van de toekomstige lelanges goed brood te bereiden is. Uitvoerig wer- len door hem de oorzaken besproken van de klef- leid van het brood,l deels veroorzaakt door het feit, lat wij uitsluitend aangewezen zijn op graan van igen bodem, dat niet direct geschikt is brood te le- 'eren met droog kruim De heer Beekman besprak 'ërvolgens de tientallen bakproeven, door het bureau Jen laatsten tijd genomen, waarbij tevens alle me ioden, die worden aanbevolen, nauwkeurig zijn on- erzocht. De klefheid kan, bij de juiste bereidings- rijze, voor een goed deel verdwijnen. Tenslotte wekte de heer Beekman het Haarlemsche iubliek op het. benoodigde brood één dag voor het êbruik reeds te betrekken, aangezien het brood zich gemakkelijker laat snijden en bovendien minder lef is - VERDUISTEREN Van 18,44 tot 8.08 Maan 16 Oct. onder 16.56,17 Oct. op 5.47 Tweede Winterhulpacfie geopend Opwekking tot steun 's-GRAVENHAGE, 15 October. De stichting Winterhulp-Nederland heeft haar tweede actietijd vak ingezet met een bijeenkomst van genoodigden- en medewerkers in Pulchri Studio te 's-Grav hage. De groote zaal was geheel bezet, het podium t met het embleem van'de W.H.N., het klaverblad, en met de Nederlandsche driekleur kwistig versierd. REDE VAN DR. FREDERTKS. Mr. dr. K. J, Frederika hield hierna een rede waarin hij o.m. zeide: Dezen winter zal heel veel leed verzacht moeten worden, vele nooden zullen luide roepen om leniging. Door alle eeuwen heen is het Nederlandsche volk bekend geweest om zijn zin voor weldadigheid. Het staat daarin bij geen ander volk achter. Zonder te offeren aan nationale overschatting moge ik zeggen. dat het steeds aan de spits hgpft gestaan. Bij elke ramp, bij lederen nood heeft ons volk met milde hand gegeven, zonder zich af te vragen wie door de ramp, door den nood getroffen werd. Laat dit nu ook zoo zijn en wanneer dezen winter de nood grimmig aan de deuren klopt, dan zeg Ik mijn oproep: weest milddadig in wijden kring, geeft met ruime hand aan hen, die u na staan. Weest in dachtig aan wat uw vaderen deden en wat zij ons als erfgoed hebben -nagelaten. In het midden van de weldadigheldscampagne, die voor de, deur staat, staat de Winterhulp-Nederland. Mij moet nu een diep ernstig woord over de. lip pen. Vraagstukken van openbare orde zijn nooit simpel, maar vaststaat voor alle tijden, dat nimmer een re delijke solutie kan worden verkregen, wanneer men zich niet stelt op den bodem van de realiteit. Bij het probleem van de Winterhulp hebben wij rekening te houden met meerdere realiteiten, Een concreet feit nu is, dat wij op het oogenblik hebben te aanvaarden, dat de Winterhulp-Nederland er is. Hoe men zich ook tegenover de stichting stelt, vast staat, dat zij het eenige kanaal is waarlangs het sociale werk van de georganiseerde weldadigheid mag worden beoefend. En nu staat men voor de vraag hoe denkt men den nood het hoofd te bieden, .indien dit kanaal niet gebruikt wordt. Een psychologisch volkomen begrijpelijke trek bij, Ik denk wel elk volk, welks land een bezetting draagt, is wantrouwen. Zulk een wantrouwen wordt te gevaarlijker wanneer het wortel schiet in een nuchter, zakelijk volk als het onze. Onloochenbaar nu is in ons volk een stemming, die de Winterhulp- Nederland op zijn zachst uitgedrlkt niet welgezind is. Maar dan zeg ik tot het Nederlandsche volk: blijf bij uw oordeel toch altijd staan op den bodem an de nuchterheid en de zakelijkheid, die het ken merk van ons volk ls, vertroebel de verhoudingen liet door overdrijving, misken niet de lessen dei- historie. Maar van den anderen kant richt ik mij tot de lei ders van de Winterhulp-Nederland om hen op het hart te binden zoo reëel te zijn, dat zij begrijpend staan tegenover de gevoelens, die in 'het Nederland sche volk leven. Treden zij die gevoelens tegemoet niet alleen met woorden maar met den, die zoo oneindig meer waard zijn dan het schoonste woord. Maar er is meer, In dat licht van de gevoelens In het Nederlandsche volk moeten de leiders van de Winterhulp-Nederland ook de ^m.oeilijke positie zien van de Nederlandsche burgemeesters. Zij moe ten leiding geven bij' hun arbeid yoor de Winterhulp evenzeer als in het uitgebreide veld van hun be stuurstaak. Maar bij het geven va.n die-leiding moe ten zij zich ook steeds voor pogen houden de mas sieve' ware staatsmanswijsheid, dat kracht niet ge schraagd door beleid, gedoemd is in onvruchtbaar heid onder te gaan. Miskennen zij dezen primairen regel van publieke gezagsuitoefening dan boeten zij in het onmisbaar vertrouwen van bun burgerij. De leiders van de Winterhulp-Nederland mo rn zich deze realiteit klaar voor oogen stellen. De heer C. Piek. directeur-generaal, zette ten slotte in een uitvoerige rede de resultaten van de Winterhulp-actie in het afgeloopen tijdvak uiteen. In alle gemeenten werd het Wintel-hulpwerk onder leiding van de burgemeesters verricht. Intusschen is een aanvang gemaakt met een blok-, wijk- en buurtschaps-organisatie. De inzameling en vrij willig toegezonden bijdragen leverden een totaal van f 7.200.000 op. Per week worden twee- a drie honderdduizend loten voor de Winterhulp ver kocht. Alleen aan aardappelen werd aan behoefti- gen een hoeveelheid verstrekt overeenkomende met den inhoud van een aaneengesloten rij vracht auto's van 's-Gravenhage tot Leiden. Er werden 316.000 porties warm voedsel verstrekt en 5.179.000 waardebonnen, voorts giften en goederen in natura Spr. eindigde zijn re'de met de plechtige per soonlijke verzekering, dat alle Winterhulpwerk ultsluitend ten goede komt aan onze behoeftige landgenooten. (A.N.P.) „Door Zang Vriendschap" Een nieuwe dirigent Op de gisteravond gehouden ledenvergadering van het Geref, Gem. Koor „Door Zang Vriendschap'' te Haarlem, is wegens het vertrek van den heer An- dries de Braai, benoemd tot dirigent de heer Mar. Egberts uit Rotterdam. Onderwijzers St. Nicolaasfeest Het 33ste te Haarlem De afdeeling Haarlem van den Bond van Neder landsche Onderwijzers en van het N.O.G. zijn weer voornemens. het jaarlijksche St.-Nicolaasfeest voor de schoolkinderen te organlseeren. Dit wordt reeds het 33ste feest. „ONZE OORLOGSINVALIDEN, NU EN STRAKS". •s-GRAVENHAGE, 16 October. Max Blokzijl spreekt hedenavond van 19.45 tot 20.00 uur voor de microfoon van den Nederlandschen Omroep (Hilver sum II) over „Onze oorlogsinvaliden nu en straks". (A.N.P.) Welke bonnen zijn thans geldig? i 18 October: 39-4 Brood 39 Brood 39 Vleesch 39 VI.waren 39 Melk 39A Reserve 39B Reserve van 5 Oct. 4 rants. '.'2 rants. '/- rants. 1 rants. 1 3/4 L. 1 3f4 K.G. Vi K.G. m. 1 Nov.: {Brood" of gebak Vleesch of S vleesch waren Melk Aardappelen Aardappelen. 123 1 K.G. 250 gr. 500 gr. 1 rants. 124-127 Bloem D en E Rijst 128 Havermout 129 Algemeen 130 131 t.m. 134 Kaas 100 gr van 14 Oct. t.m. 1 Nov gr. 250 gr. 250 gr. 100 gr. Suiker Koffiesurrogaat Jam Bloem, brood of gebak Rijst Havermout Gort Vermicelli of maizena Kaas 39-40 Boter 250 gr. Boter 39 Vet 250 gr. Boter met reductie of 200 gram vet. 40 Vet 250 gr. Boter met reductie Voorts: Petroleum: Bonkaart MenO Bon 14 (2 1.) tot 27Dec. Zeep Bon 120 en Bon C Zeep der Zeepkaarten P en Q tot 31 Oct., Scheerzeep Bon J (Textielkaart) t.i 31 December. De Bachconcerten in dezen winter Alle vier programma's reeds vastgesteld "Wij vernemen van het bestuur der Haarlemsche Bachvereeniging dat de programma's voor alle vier concerten van dit winterseizoen behoudens de mogelijkheid van kleine wijzigingen reeds zijn vastgesteld. Twee concerten zullen door het Resi dentie Orkest onder leiding van Frits Schuurman, twee door het Concertgebouw Orkest onder leiding resp. van Ansermet en Eduard van Beinum gegeven worden. Voor alle vier concerten zijn voortreffelijke solisten geëngageerd. De vier programma's zien er als volgt uit: Concert op 16 November 1941 door het Residentie Orkest. Dirigent Frits Schuurman. Solist Willem Andriessen (piano). 1. Poèmes de Lumière (Crépuscule, Nocturne, Matinée), Manuel Palau (le uitvoering). Concert voor Piano en Orkest 1927, Willem Pijper; 3. Variations Symphoniques voor Piano en Orkest, César Franck; 4. Ouverture Benvenuto Cellini, Elector Berlioz. Concert op 21 December 1941 door het Concertge bouw Orkest. Dirigent Ansermet Solist Cor de Groot (piano). 1 Largo en Allegro voor Strijkorkest, Badings: 2. Symphonie, César Franck; 3. Piano-concert, Mau rice Ravel, 4 Ibéria, Claude Debussy. Concert op 18 Januari 1942 door het Concertgebouw Orkest. Dirigent Eduard van Beinum. Solisten Zoltan Szekely (viool) en Koromzai (alt-viool). 1. Concert ouverture, Van Bree; 2. Derde Symphonie, Brahms; 3. Symphonie Concertante met viool- en alt-soli, Mozart; 4. Balletsuite, Max Reger. Concert op 15 Februari 1942 door het Residentie Orkest. Dirigent Frits Schuurman. Solist Caspar Cassado (cello). 1. Drie fragmenten uit de quasi-ko- mische opera De Doge van Venetië, Johan Wagenaar 2. Concert voor violoncello en orkest, Antonin Dvorak; 3. Symphonie nr. 3 in D gr. terts, Schubert (eerste uit voering in Haarlem). Verpakte kristalsuiker 's-GRAVENHAGE, 16 October. Van de zijde van den keuringsdienst van waren te 's-Gravenha; wordt er de aandacht op gevestigd, dat verschillende suikerfabrieken kristalsuiker in den handel bren gen in kartons die bruto y» K.G. of een K.G. wegen, maar die slechts 475 gram, resp. 950 gram suiker bevatten. Door de winkeliers wordt met dit netto-gewicht bij het innemen van de distributiebons geen rekening gehouden. Voor 2 halfkilopakken of een kilopak worden bons voor een K.G. suiker ingenomen, hoe wel maar 9y> ons aan den verbruiker wordt afge leverd. Feitelijk zou er nog i/2 ons losse suiker moeten vorden bijgegeven. Nu het van belang is, dat ieder van zoo'n belang- •ijk voedingsmiddel als suiker het toegewezen rant soen volledig ontvangt, lijkt het gevenscht de aan dacht van het "publiek op het bovenstaande te ves tigen. (A.N.P.) BONNENZWENDEL IN UTRECHT. De 18-jarlge J. H., werkzaam op het distributiekantoor an den Weerdsingel te Utrecht, is gearresteerd terzake van diefstal van een groot aantal bonnen; De jongeman was werkzaam bij de zoogenaamde na-contróle, waar de bonnen werden vernietigd. Vooral ingeleverde opplak- vellen van broodbonnen hadden de bijzondere voorkeur van het jongmensch. Voor zoover is na te gaan heeft de dief twintig opplakvellen ontvreemd, bevattende ongeveer 8000 broodbonnen. Deze bonnen verkocht de jeugdige dief aan een bakker te Utrecht, die op zijn beurt voor de opge kochte bonnen weer meel kon koopen, zoodat hij veel meer in huis had dan waarop hij recht had. Zoowel de distributieambtenaar als de 43-jarige bakker J. F. H. zijn gearresteerd en in het hoofdbureau van politie opge sloten. (A. N. P.). UIT DE STAATSCOURANT. Bij besluit van den Secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken van 14 Octo ber 1941 is J. C. Haspels, met ingang van 1 Novem ber 1941, opnieuw tot burgemeester van de ge meente Enkhuizen benoemd. Met Ingang van 1 November 19 41 is Mr. A. L. M. van Berckel op zijn verzoek eervol ontslagen uit zijn betrekking van Raadsheer in het Gerechtshof te Den Haag. Doorbraak door verdedigingslinie van Odessa De stad staat in brand BOEKAREST, 16 October. (D.N.B.) Hc Ruemeensche weermaclitberieht meldt: „Onze troepen zijn door de verdedigingslinies van Odessa heengebroken. De vijand trekt zlcli over bet geheele front terug. Gnjljakovo, Dalnjk en Tararea bevinden zich sedert 8.00 uur in onze handen. Onze gevechten worden voort gezet. Odessa brandt," Een viervoudig huwelijk. Te Goirle bij Tilburg traden Dinsdag de heer C. van Boxtel en zijn drie dochters gelijktijdig in het huwelijk. Na de kerkelijke plechtig heid poseeren de vier bruidsparen voor den fotograaf. (Het Zuiden-Spierings) DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Britsche torpedojager voor Gibraltar tot zinken gebracht. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 15 October (DNB) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Zooals in een extra bericht is bekend ge maakt zijn de strijdkrachten van den vijand, die in de omgeving van Wjasma zijn ingesloten, thans definitief vernietigd. Ook in de omsingelde gebieden rondom Brjansk schrijdt de ontbinding van den vijand onophoudelijk voort. 'Het aantal in dezen geweldigen dubbelen slag gemaakte gevangenen is inmiddels tot boven de 500.000 gestegen. Het totale aantal der Sovjet-gevange nen dat sedert het begin van den veldtocht in het Oosten is gtemaakt, is reeds thans tot ver boven de drie millioen gestegen. Gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 14 op 15 October belangrijke militaire inrich tingen te Moskou aangevallen. Er ontstonden verscheidene branden in installaties die van belang zijn voor de economische oorlogvoering. Voor Gibraltar werd een Britsche torpedo jager door een duikboot tot zinken gebracht. De Britsche luchtmacht vloog vannacht met vrij zwakke strijdkrachten naar West- en Zuid- Duitschland. Door het werpen vart brisant- en brandbommen ontstond er in verschillende plaatsen geringe schade. Zes Britsche vlieg tuigen werden omlaag geschoten". V Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten. EXTRA BERICHT VAN HET DUITSCHE OPPERBEVEL HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 15 Oct. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „De dubbele slag van Brjansk en Wjasma nadert het einde In den loop van heden zijn ook de strijd krachten. die ten Noorden van Brjansk zijn inge sloten, onder zeer zware, bloedige verliezen van den tegenstander verpletterd. De zuivering van het bosengebied ten Zuiden van Brjansk van de aldaar omsingelde overblijfselen der verslagen vijandelijke legers heeft nog voortgang. De groote massa der Duitsche strijdkrachten, die hebben deelgenomen aan dezen geweldigen door braak- en omsingelingsslag, is reeds vrijgekomen voor de voortzetting van de operaties. Tot nog toe zijn 560.000 gevangenen bijeenge bracht en 888 tanks en 4133 stukken geschut zijn buitgemaakt of vernietigd". De strijd in het Oosten Dr. Dietrich, de Duitsche Rijkspers'chef tijdens zijn verklaring voor de buitenlandsche pers over de krijgsverrichtingen in het Oosten. Orbis-Holland Achttien Engelsche vliegtuigen verloren gegaan Blijkens een D.N.B.-bericht heeft de Britsche luchtmacht Woensdagmiddag ernstige verliezen geleden bij vluchten naar het Fransche kustgebied bij Le Havre, naar Nederland en boven de-Noord zee. Het aantaal Britsche vliegtuigen dat werd neer geschoten bedraagt 18, waaronder 11 Bristol Blen heims en 7 Spitfires. Duitsche jagers schoten 14 en luchtdoelartillerie 4 vliegtuigen neer. Belangrijke besprekingen te Tokio Konoye op audiëntie bij den Keizer Het Japansche persbureau Domei meldt: De eerste minister, Konoje heeft gistermiddag na een audiëntie bij den keizer, geconfereerd met den Lordgrootzegelbewaarder markies Koitsji Kldo en It.-generaal Soezoelci, den voorzitter van het kabi netsbureau voor het ontwerpen van plannen. Naar verluidt hebben de drie staatslieden gesproken over een „ernstige zaak". Alvorens zich naar het keizerlijk paleis te bege ven had Konoye bezoek ontvangen van Soezoekl. Daarna overlegde Konoye met den minister *van binnenlandsche zaken, welk overleg ongeveer een uur duurde. Intusschen hield het comité voor bui tenlandsche zaken van de federatie voor natlonalen dienst van hef Huis van Afgevaardigden oen spe-. ciale bijeenkomst, waar een resolutie werd ontwor pen betreffende de buitenlandsche politiek der re-1 geering. Later ontmoetten de vertegenwoordigers ■an het comité Konoye en legden hem de resolutie voor. welke, terwijl zij de huidige buitenlandsche politiek der regeeering onderschrijft, aandringt op het aannemen van een krachtige houding in de on derhandelingen met de Ver. Staten. Tezelfder tijd brachten Heden van de „Tohokai" een bezoek aan Konoye en aan Toyoda, wiep zij een resolutie over handigden die aanbevelingen behelsde ten aanzien ■an de Japansch-Amerikaansche onderhandelin gen. 1 Het D.N.B, meldde gisteravond: Het geheele ge bied van Brjansk en Wjasma is vol uiteengedreven bolsjewieken die hun wapens hebben weggeworpen en doelloos rondzwerven. Stelselmatig wordt het ter rein van den strijd gezuiverd. Het aantal gevange nen, bekend gemaakt in het extra bericht van Dins dag, ten bedrage van 500.000 uit den slag van Brjansk en -Wjasma zal derhalve in de komende dagen nog wel hooger worden. (Het is blijkens een later extra bericht tot 560.000 gestegen. Red.) De vernietiging van de Sovjet-strijdkrachten, die hij Brjansk zijn om singeld, is nog niet voltooid, zoodat ook hier nog op vee! gevangenen gerekend kan worden. Bovendien hebben de Sovjets in beide 'slagen buitengewoon groote bloedige verliezen geleden bij hun aanvallen op den Duitschen omsingelingsring. Naar het D.N.B. voorts van militaire zijde ver neemt, hebben Duitsche en Italiaansche troepen in de afgeloopen drie dagen een belangrijk spoorwegkruis punt in de Sovjet Unie bezet en den bolsjewisten zware verliezen toegebracht. Hevige gevechten wer den geleverd bij de verdedigingslinie voor de plaats. De IJuitschers en Italianen slaagden er in stellingen van den vijand op te rollen, de versperringen te door breken en natuurlijke hindernissen, waaronder ver scheidene rivierbeddingen, te overwinndn. Vervolgens drongen zij de plaats binnen en verdreven de bols jewisten. Dit Succes, zoo wordt van bevoegde zijde verklaard, is van groote beteekenis, omdat op deze plaats vier belangrijke spoorlijnen bijeenkomen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben afgeloopen Maandag op het Ladoga-meer twee Sovjet transport schepen van 500 en 1.000 br.t. tot zinken gebracht. Een andere bomaanval was gericht op de havenwerken van Odessa. Opslagplaatsen en gebouwen op de ka den vlogen In brand. Tijdens acties ter ondersteu ning van de operaties van het leger hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen verder verscheidene bolsjewisti sche pantserwagens en een groot aantal auto's van allerlei soort vernield. Nader meldt het D.N.B.; In het bestek der voort schrijdende operaties aan het Oostelijk front hebben, sterke formaties van de Duitsche luchtmacht op 14 October ook de naar de Witte Zee Ioopende spoor lijnen 'gebombardeerd. De rails werden door bomtref- fers op verscheidene plaatsen verbroken. Talrijke treingn werden vernield. Bij een aanval van 22 bolsjewistische vliegtuigen aan het Finsche front hebben zich drie Duitsche ja gers bijzonder onderscheiden. Zij schoten in een kort doch hevig luchtgevecht zes Sovjet, vliegtuigen neer en verjoegen de overige, zonder dat deze hun voor genomen aanval konden uitvoeren. De Duitsche vlie gers leden geen verliezen. Ook hun toestellen wer den niet beschadigd. Sovjetregeering naar Kazan? SOFIA, 16 October. (D.N.B.) Het blad „Sora" publiceert een bericht van den zender te Ankara, volgens hetwelk de Sovjetregeering het voornemen zou hebben uit Moskou te vertrekken en naar de op 600 K.M. van Moskou gelegen stad Kazan te verhui zen. In verband hiermede meldt de correspondent van de „Sora" dat volgens de in diplomatieke krin gen te Ankara uit Moskou ontvangen berichten dit Turksche omroepbericht bevestigd wordt. Het ziet er naar uit alsof het grootste deel van de in Moskou aanwezige diplomaten de Sovjethoofdstad heeft ver laten Engelsche vliegtuigen boven Duitschland BERLIJN, 16 October. (D.N.B In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft de Brit sche luchtmacht met zwakke strijdkrachten boven West-Duitschland gevlogen. Een aantal neergewor pen brand- en brisantbommen richtte slechts ge ringe schade aan. Volgens de totdusver ontvangen berichten werden door nachtjagers en luchtdoelartillerie drie vliegtui gen neergeschoten. De Amerikaansclie neutraliteitswet Parlementscommissie voor bewapening der koopvaardijschepen WASHINGTON, 16 October, (D.N.B.) De commis sie voor de buitenlandsche politiek van het Huis van Afgevaardigden heeft den eisch van Roosevelt tot veranderen van de neutraliteitswet in zooverre aan genomen dat Amerikaansche koopvaardijschepen be wapend kunnen worden. Hot voorstel zal, volgens Associated Press, waarschijnlijk Donderdag in de vol tallige vergadering van het Huis van Afgevaardig- den in behandeling worden genomen.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1