JCaU Hieuivs £aatste Betichten Kalinin en Kaluga in Duitsche handen. De moord te Renswoude Jioct Tlieuuxs (jBucqedifke Siand^j Tradia T- Italië en de strijd tegen het bolsjewisme. Voor hun vertrek naar het front defileeren de manschappen der bataljons, die naar het Oosten gaan, te Rome voor den Duce. (Luce-Holland) Sovjei-Unie zonder aanvalslegers aldus dr. Coebbels Nuttelooze weerstand nog gedurende bepaalden tijd mogelijk. Het DNB meldt: „Het Duitsche rijk kan door een blokkade niet meer uitgehongerd worden en wat de grondstoffen betreft, treedt in het bijzonder thans onze ondub belzinnige superioriteit tegenover onze vijanden dui delijk aan den dag", aldus de rijksminister van propaganda dr. Goébbels in een réde die hij voor talrijke vooraanstaande vertegenwoordigers der NSDAP te Berlijn heeft gehouden. „De vijand heeft langzamerhand moeten ervaren dat", zoo zeide de rijksminister verder, „het Duit sche rijk zoowel in militair als in economisch op zicht onaantastbaar geworden is. Dank zij het hel dendom van de Duitsche soldaten beschikt de Sovjet Unie thans practisch niet meer over in militair opzicht in aanmerking komende aanvalslegers. Toch ligt het binnen het bereik der mogelijkheden dat de overgebleven bolsjewistische divisies nog ge durende bepaalden tijd een totaal nutteloozen. wan- hopigen weerstand zullen bieden. De oorlog tegen de-Sovjet Unie is weliswaar beslist, doch nog niet geëindigd. Het Duitsche volk heeft echter thans de kalmeerende zekerheid", zoo verklaarde dr. Goeb- bels tenslotte, „dat dit dreigend gevaar uit het Oos ten definitief bezworen is". Italiaansch weermachtsbericht Vlootbasis op Malta aangevallen. Bommen op Benghazi ROME, 15 October (Stefani) In zijn weer machtsbericht no. 500 maakt het Italiaansche op perbevel het volgende bekend: „Gisteren overdag heeft de vijand nieuwe aan vallen ondernomen welke alle werden afgeslage# op een deel van onze stellingen aan het front van Tobroek. Er werden cenige krijgsgevangenen gemaakt. Gemechaniseerde vijandelijke strijd middelen werden vernietigd. Achtereenvolgens heeft de vijand twee luchtaanvallen ondernomen op de stad Benghazi. Er werden brisant- en brand bommen uitgeworpen, welke vooral schade aan richtten in de Arabische wijk. Er vallen 23 dooden en eenige gewonden te betreuren, meerendeels on der de Libische bevolking. Uit nadere gegevens over de actie bij Ghioghi in den sector van Gondar blijkt dat de vijand zware verliezen geleden heeft en dat meer dan 250 dooden op het slagveld werden aan getroffen. Engelsche luchtstrijdkrachten hebben zonder eenig succes aanvallen gedaan op onze stel lingen van ae vesting Valag .Eenheden van de Italiaansche luchtmacht deden aanvallen op de vlootbasis La Valetta op Malta. De gestelde doelen werden doeltreffend Jaestookt. Al onze vliegtuigen zijn behouden teruggekeerd". Optreden van de Finsche luchtmacht Moermansk-spoorlijn gebombardeerd HELSINKI 18 October CD. N. B.). De rijksberichten dienst deelt het volgende mede: Zoowel op 13 als op 14 October hebben de Finsche lucht strijdkrachten den Moermansk-spoorweg op verscheidene plaatsen gebombardeerd en op vier plaatsen den spoor dijk getroffen. F.en transporttrein kreeg drie voltreffers. Bovendien werden met de boordwapens vier locomotie ven onklaar gemaakt. Finsche jachtvliegtuigen hebben op :i October twee vijandelijke Jagers en de luchtdoelartille- e een vijandelijk Vliegtuig neergeschoten. Door veld- rtlllerie werd nog een vijandelijk toestel omlaag gehaald. Koopt een wapen opdat de nood bij behoeftige landgenooten bestreden kan worden. Op 17 en 18 October za! Winterhulp daartoe do wapens (van de provinciën en de stad Am sterdam) ten verkoop aanbieden. Het D. N. B. verneemt uit Ankara: Op ultnoodiging van de Duitsche regeering hebben Woensdag twee Turk- sche generaals zich van Istanboel naar Berlijn begeven om deel te nemen aan een studiereis naar het Oostelijk front. Naar Associated Press uit Cristobal meldt heeft de voormalige Panameesche president zich bij de politie ge meld. nadat de nieuwe regeering van Panama een ver klaring had gepubliceerd, volgens welke Artas zich op grond van een wederzijdsche overeenkomst naar Costa Rica zou begeven. (D. N. B.). Het Brltsche s.s. Queen of Bermuda" van 22.575 b. r. t. is. blijkens een D. N. B.-bericht uit Philadelphia, bescha digd in Norfolk aangekomen. De Queen of Bermuda" is indertijd verbouwd tot een hulpkruiser. Op de werven van de Ver. Staten bevinden zich thans in totaal 53 Brltsche schepen.In reparatie. De Bulgaarsche premier. Filof, is Woensdag te Boe dapest aangekomen voor een officieel bezoek. Ter verwel koming waren op het station o.a. de premier en minister van bultenlandsche zaken, von Bardossy, de gezanten van Duitschland. van Italië, van Japan, van Roemenië en van Slowakije aanwezig. <D. N. B.). uit Sofia meldt het D. N. B De Bulgaarsche koning heeft Woensdag den Dultschen buitengewonen gezant, dr. Clodlus, In gehoor ontvangen. Het D. N. B. verneemt uit Parijs dat een Gaullistisch propagandacentrum in de nabijheid van het kerkhof Père Lachaise door de Parijsche politie opgespoord is. Er zijn reeds zes Gaullisten en een aantal communisten ge arresteerd. Op het kantoor werden tal van vlugschriften, vermenigvuldigingsapparaten en lidmaatschapskaarten in beslag genomen. Uit New York: De Katholieke commissie voor den vrede heeft medegedeeld dat 911/, procent van de 13.155 Roomsch-Katholleke priesters op een rondvraag van de offlcleele Katholieke autoriteiten zich tegen een deel neming van Amerika aan een ..schletoorlog" bulten het Westelijk halfrond hebben verklaard. (D. N. B.). Hoofdredacteur: R. \V'. P. Peereboom. Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede, Britsch-bolsjewistisclie druk op Afghanistan Berlijn gelooft in de neutraliteit van Kaboel BERLIJN. 15 October. De A.N.P.-correspondent meldt: Naar wij vernemen is men alhier volkomen op de hoogte van den druk den laatsten tijd door Engeland en de Sovjets op Afghanistan uitgeoefend. In buitenlandsche kringen twijfelt men e-r aan of deze mogendheden in Kaboel een even gemakkelijk spel zullen hebben als in Iran, dat veel kwetsbaarder was Hoewel eveneens geheel door Engelsch en bols jewistisch gebied omgeven, is Afghanistan toch door zijn ontoegankelijkheid tot langduriger weer stand in staat. Dat men hier aan cfë volkomen neu traliteit van Kaboel gelooft, blijkt reeds uit het tele gram van den Fuhrer aan den Afghaanschen koning op diens verjaardag. Wij en de Spoorwegen De Nederlandsche Spoorwegen hebben van de laatst ge houden Jaarbeurs gebruik gemaakt om het publiek acht vragen voor te leggen, welker beantwoording eenig inzicht kon verschaffen omtrent den stand der „Spoorwegkennis" ln den lande. Die antwoorden zijn bestudeerd en gerubriceerd door de Nederlandsche Stichting voor Statistiek en het resultaat daarvan is thans bekend geworden. Eerst de vragen eij luiden: 1. Loopt de electrische stroomdraad steeds midden bo ven den trein? 2. Moet een kind op den dag van zijn tienden verjaardag den vollen prijs betalen? 3. Zijn er vier spoorwegstations in Amsterdam? 4. Wordt snelgoed sneller vervoerd dan expresgoed? 5. Hebben de N. S. nog andere aandeelhouders dan de Nederlanden? 6. Staan de N. S. wat de algemeene efficiency betreft, op de eerste of op de derde plaats der Europeesehe landen? 7. Vervoeren de N. S. meer of minder dan 200.000 reizi gers per dag? 8. Is er in uw provincie een handelsagent der N. S. ge vestigd, met wien u over uw vervoersproblemen kunt spreken? Er is door 4603 personen aan deze enquête deelgenomen. Van de 36824 antwoorden waren er 29227 goed, dat is 79 °U. Een percentage dat er wezen mag! Gemiddeld werd 6,35 vraag goed beantwoord. Wie bleven er boven en wie kwamen er beneden dit gemiddelde. Wat de beroepen betreft stonden de spoormenschen aan den kop met 6,60. Zij hebben min of meer hors concours meegedaan. Zij worden op den voet gevolgd doorde beroepsJoozen (6,50) en de huisvrouwen (6,47)! Ook de vrije beroepen slaan met hun 6.46 een goed figuur. Het schijnt wel. dat wie in een bepaald beroep is opgenomen, zijn aandacht te zeer op dit vak concentreert om nog veel be langstelling voor iets anders te kunnen koesteren. Het sterkst komt dit tot uiting bij de groep typografen, boek binders en fotografen, die met 6,02 het zuinigst uit de bus kwamen en., bij de onderwijzers, die het niet verder brachten dan tot een gemiddelde van 6,09. Het zuiverste beeld geven, doordat zij op de Jaarbeurs het talrijkst wa ren vertegenwoordigd, de kooplieden, handelsagenten en reizigers. Zij komen met 6,42 met eere uit het strijdperk der spoorwegintelligentie. Van de provincies spant Utrecht de kroon met een ge middelde van 6.48. Daar is het spoorwegpersoneel natuur lijk niet vreemd aan. Het waterland Zeeland met zijn dunne spoornet is de hekkesluiter met 5,88. Merkwaardig is het, dat de mannen als geheel onder het gemiddelde liggen (6,33). Zij worden zeer gedecideerd geslagen door dc andere sexe. De vrouwen komen tot 6,51! Gelukkig be looft de mannelijke Jeugd veel voor de toekomst. Bij hen bracht de leeftijdsgroep van onder de 19 jaar het tot 6,44. De vrouwen tuschen 24 en 29 jaar zijn de knapsten onder "e zusteren. Haar gemiddelde is 6,65 Het financieringsprobleem heeft de meeste moeilijkhe den gebaard. Vraag 5 is slechts door 58 der deelnemers goed beantwoord. Alweer hulde aan de buisvrouwen en de Nederlanders zonder beroep, die resp. 69 en 67 hadden. Duizenden gevangenen 's-GRAVENHAGE, 16 October. Iri den geweldigen slag, welke op het oogenblik in het Oosten voor de poorten van Moskou gevoerd wordt, stijgt het aantal gevangenen met het uur. Men kan reeds spreken van astronomische getallen. Hieruit blijkt wel duidelijk welk een enorm menschenmateriaal door de Sovjets ingezet wordt. Maar uit de wijze waarop de Sovjet-bevelhebbers met deze menschen omgaan, hen met een bedreiging in den rug den dood tegemoet zenden blijkt ook over duidelijk wat een menschenleven daar in het bolsje wistische land waard is. Hoe heel anders is het wanneer het gebied eenmaal door de Duitsche troepen bezet is. Dan wordt alles in het werk gesteld om burgers en gevangenen een goede verzorging te geven. Een geweldige' mensch- lievende taak wacht hier. Ook voor de Nederlandsche ambulance. Het zal voor Nederland een eer en een plicht zijn aan dit werk mede te werken. Steunt daarom de Ne derlandsche ambulanc. Stort uw bijdrage, iets meer dan u missen kunt, op Girorekening 8 7 6— 0 0. NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22, 'sr-Gravenhage. BERLIJN, 16 October. (D.NB.) Kalinin en Kaluga zijn, naar het D.N.B. verneemt, reeds sedert dagen In Duitsche handen. Om de buitenste verdedigingslinies van Moskou wordt gestreden. HET JAPANSCHE KABINET AFGETREDEN. TOKIO, 16 October. (D.N.B.) Het Kabinet is afgetreden. De betrekkingen tusschen Japan en <le Ver. Staten TOKIO, 16 October. (D.N.B.) De kapitein-tcr-zce Hideo Hiraide, directeur van de afdeeling voorlich ting der marine in het keizerlijke hoofdkwartier, heeft verklaard dat ondanks de uiterste inspanning van de Japansche regeering de betrekkingen tusschen Japan en de V. S., de laatste beslissing genaderd zijn. De keizerlijke marine, zoo zeide hij verder, is actie ver en sterker dan ooit, en heeft haar voorbereidingen voltooid om aan de ergste ontwikkeling het hoofd te bieden. De Japansche bladen schrijven eenstemmig dat Ja pan niet zal afwijken van zijn politiek der nieuwe ordening van Oost-Azië en dat het iedereen als zijn vijand zal beschouwen die deze plannen probeert te dwarsboomen. De berichten inzake een Britsch expeditieleger te Archangelsk Het betreft eenige honderden Engelsche soldaten LONDEN, 15 October. Naar men hier ver neemt zijn eenige honderden Brltsche soldaten in Archangelsk aangekomen. De aanwezigheid dezer soldaten ls blijkbaar de oorzaak, zoo zegt men hier, voor de in de Scandinavische landen verbreide ge ruchten over de aankomst van een Britsch expeditie- leger ln Archangelsk. (United Press). DISTRIBUTIEREGELING ELECTRISCH INSTALLATIEMATERIAAL. 's-GRAVENHAGE, 16 October. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart, gepubliceerd in de Nederl. Staatscourant van 16 dezer, treedt met ingang van heden 16 October, een distributieregeling in werking inzake lamphouders, schakelaars, contact- doozen, smeltveiligheden en installatie-automaten.. De verkoop door fabrikanten, grossiers, alsmede door agenten en dochterondernemingen van buiten landsche ondernemingen van genoemde artikelen is zonder vergunning met ingang van 16 October 1941 verboden. In een officieele publicatie zijn nadere bijzonder heden aangaande deze regeling gegeven. (A.N.P.) ACADEMISCHE EXAMENS. Voor het candidaats-examen in de rechtsweten schappen is aan de universiteit te Leiden geslaagd de heer S Crommelin te Haarlem. BINNENLANDSCHE TELEGRAMMEN WEER PER TELEFOON. •s-GRAVENHAGE, 16 October. (A.N.P.) Van he den af kunnen, binnenlandsche telegrammen wederom per telefoon worden opgegeven, Telegrammen, voor het buitenland bestemd blijven gebonden aan de daarvoor geldende bepalingen. Inlichtingen daarom trent worden gaarne door de telegraafkantoren ver strekt EDE. 16 October. De moord bij de grens tusschen de gemeenten Renswoude en Ede, in de nabijheid van Ederveen, op de 17-jarige Gerritje Elisabeth van Heerikhulze is nog niet opgehelderd. Het drama heeft zich vermoedelijk op klaarlichten dag afgespeeld, toen het meisje vorige week Donder dagmiddag, terugkeerde van een bezoek aan het post kantoor te Ederveen. Niets kwaads vermoedende is het kind toen per fiets naar huis teruggekeerd, waar bij zij nabij haar woning op den Slaperdijk, door een onverlaat is aangevallen, die haar op bestiale wijze heeft afgemaakt. Na vier uur Donderdagmiddag werd het meisje vermist en men ging in alle richtingen zoeken. Eerst den volgenden dag vond de vader in de omgeving, niet ver van den Rijksweg, de portcmonnaie van zijn dochter. Van zijn vondst stelde hij den Eèderveen- schen politie-agent Nikkels in kennis, die terstond met zijn politiehond het onderzoek verder voortzette. Driehonderd meter van de vindplaats van dc porte- monnaie werd de ontzettende ontdekking gedaan, dat het lijk van het meisje verborgen lag in het kreu pelhout. dat den Slaperdijk omzoomt. Op dezen zeer eenzamen landweg was het meisje neergeslagen door een gewetenloos individu, dat zijn slachtoffer op vreeselijke wijze heeft bewerkt. Tegen dit individu moet de samenleving worden beschermd en daarom wordt op allen een beroep ge daan om de politie zooveel mogelijk in haar onder zoek te helpen. In verband daarmede worden alle rijwielhandela ren. houders van rijwielstallingen, bij wie of waar na Donderdagmiddag 9 October 4 uur een damesrij wiel te koop of voor stalling wérd aangeboden en ook allen, die na dien tijd door onderhandschen aan koop een rijwiel hebben verkregen of dat hebben ge vonden, verzocht na te gaan of dat rijwiel aan het volgende signalement beantwoordt: damesrijwiel, merk „Edeva", zwart gelakt, goud gebiesd, nikkelen stuur, dito velgen, bijzonder kenmerk nikkelen band over kettingkast, electrische lantaarn gemerkt „VNS Populair", zwart-lederen tasch aan bagagedrager, jaa- beschermer onder spatbord. In dezelfde omgeving, nl. op de Schans, op een kwartier afstand van de plaats van dezen moord, eveneens aan den Slaperdijk is in April ook een moord gepleegd. Toen vond men op een eenzame plek het lijk van een man. De dader van dien moord is nimmer gevonden. Het is dus zeer wel mogelijk, dat zich in deze omgeving een moordenaar ophoudt. Daarom is het gewenscht, dat allen, die tot het ge ven van inlichtingen in staat zijn, deze aan de politie te verstrekken. (A.N.P.) DE QOSDKOOPE OVERZEESCHE TOWE MftS WT"! EUR0PEE5CHE BOERENBEDRIJF NIET MEER DOODDRUKKEN 1929 1930 1931 1933 1935 Voor de kinderen Do Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier. Teekeningen van F wagner) 32. Berichten over Het Monster: 32. Laat ln de avond kwamen Barrabas en Hein bij het blauwe watei aan "t onbekende gedeelte vai het 3ctoverdc Meer. Ze wil den hier eerst eens flln: uitrusten voor ze zich ii dit gebied waagden. Dur zocht ieder een gemakke 11,ik plaatsje uit om eens flink uit te slapen. De vol gende morgen vroeg al hadden ze veel bekijks; allerlei visjes, die in de buurt woonden. kwamen eens kijken wat voor vreemde snoeshanen in hun gebied hoord had. Direct riep Hein de visjes bij zich yn liet hei schen waren doorgedrongen en wat ze kwamen doen. En de alles vertellen garnaal, die vol was over het haaien-avontuur en de aan- was. dat konden ze niet vertellen, dat wist niemand; maa staande grote tocht, kon zijn mond niet goed houden en dc bewaker vertelde enkele visjes van hun plannen. Hij had verwacht, ze wel eens. dat ze vol bewondering tegen hem op zouden zien! Maar blauwe keken hem alleen vol ontzetting aan en hun oogjes lange, slangachtige vis. Die haddei ils een schrikbarende schim, ver in voorbij zien gaan. En zolang dat monste leefde, bleef Akaba betoverd en gevangen, maar de puilden ervan uit.'Daar naar toegaan, betekende er nooit tovering zou verbroken zijn op het moment, dat de beL^si terug komen, stamelden ze „Daar woont een waker stierf, „Dan zullen wij het monster moeten doden". Am sprak Barrabas kalm, ,,'t is goed, dat we voorbereid zijr lem nu kunnen wij een plan bedenken voor de aanval". D 2962.4 visjes waren beduusd over zoveel kalme moed en bodei zich aan om bij de voorbereidselen te helpen; zelf mee] gaan, nee, dat durfden ze niet reselijk monster, dat niemand kan verslaan! Het bewaakt Akaba!" De jonge garnaal werd een beetje bleek om z"n sprieterlge neus; een monster, daar had hij Barrabas noch Hein over horen spreken. Dus zwom hij vlug naar de bei de vrienden cn vertelde beverig, wat hij daar juist ge- Het hoogtepunt van Uw verjaardag moet zijn: een artistiek portret van groot tot klein. „RICHE FOTO ART" 169 GROOTE HOUTSTRAAT - TELEF. 13472 (Adu. Ingcz. tried.) Engelsche luchtaanvallen op Nederland Twee visschers gedood 's-GRAVENHAGE. 16 October. In den afgeloopen nacht ls een gering aantal Britsche vliegtuigen bo ven ons land verschenen. Enkele bommen werden om laag geworpen, doch deze richtten slechts onbedui dende schade aan. Bij een aanval op een Nederlandsch visschersvaar- tuig voor de kust zijn twee visschers gedood, twee zwaar en twee licht gewond .Ter aarde besteld Hedenmorgen elf uur werd op het R.K. kerkhof Sint Barbara te Haarlem ter aarde besteld het stof felijk overschot van de weduwe C. E. A. Geerlings— Louwkamp en haar 21-jarigen zoon A. F Geerlings, slachtoffers van een Engelschen bomaanval, die eenige dagen geleden te Haarlem heeft plaats ge had. Te voren^Jiadden in de St. Jozefkerk aan de Jans straat onder veel belangstelling de kerkelijke plech tigheden plaats. De wcleerw. heer W van Lammeren, Kapelaan van deze kerk. droeg de gezongen H. Mis van Requiem op, met assistentie van Kapelaan H. Westdijk als diaken en Kapelaan S. Mol als'sub diaken. De Schola zong onder leiding van den heer Van Laarveld met orgelbegeleiding van den heer Albert de Klerk. Ook op het kerkhof was de belangstelling zeer groot. Aanwezig waren o.a. jhr. J. J. F. Sandberg als afgevaardigde van het college van Secretarissen- Generaal te 's-Gravenhage; dr A Groeneveldt, be stuursraad der provincie Noord-Holland, waarnemend Commissaris der provincie; de heer S. L. A. Plekker. burgemeester van Haarlem: de heer T. C. R. Smit, vakleider der afdeeling Haarlem van de Nederland sche Vereeniging voor Luchtbescherming; de heer W. J. SDCller, oud-hoofd der R.-K. Jongensschool aan de Nieuwe-Gracht, waar het jongste slachtoffer vroe ger onderwijs heeft genoten: de heeren IJ. Hu ij boom en J. Bosma. resp. voorzitter en secretaris van de Operette-vereeniging ...Johann Strauss". Een groot aantal bloemstukken dekte de baren. Er was o.a. een krans van het gemeentebestuur van Haarlem: van de buurtgenooten en familie en vrien- De absoute werd verricht door Kapelaan W. van Lamineren Na afloop dezer plechtigheid ging een der familieleden in het gebed voor. waarna de heeren jhr. Sandberg, dr. Groeneveldt en Plekker aan de familieleden der slachtoffers hun deelneming be tuigden. „DE MACHT VAN HET KLEINE". Een herdenkingsdienst, In verhand met het 25 jaar bestaan van de af- deelincr van ..De Macht van het Kleine" te Haarlem ten behoeve van dc beleende inrichtingen Bethesda Sareota en Meer en P-osch. waar lijders aan Val lende Ziekte verpleegd worden, zal op Zondag 19 October 5 uur aanstaande een dienst worden ge houden in de Nieuwe Kerk te Haarlem. Deze dienst zal worden geleid door Dr. E. Emmen en Diacoon IT. M. Haveman. Enkele liederen zul len worden gezongen door Br. Jac. Lagas. Het musicale gedeelte zal mede door den heer Piet Hal- sema verzorgd worden. A AN BESTEDING Heden had in het gebouw van de Provinciale Griffie te Haarlem de aanbesteding plaats van het verbreed en en gedeeltelijk nieuw aanleggen aardebaan van den prov. weg VenneperwegLei- muidenOude Wetering tusschen Rijksweg^ Am sterdamSassenheim en een punt op pl.m. 550 M ten noord-oosten van voorm. stationsgebouw Leimui- den. benevens aanbrengen gefundeerdp klinker- keibestrating in gedeelte van die aardebaan. met bijkomende werken, in de gemeente Haarlemmer meer. Laagste insehrijfster was de Aannemings Maat schappij A. J. Schoolderman te Heemstede voor f 58.839. SANTPOORT GEWIJZIGDE BESCHOUWING. Naar wij vernemen heeft Ds. R. H. Oldeman, Ned. Herv. Predikant te Santpoort onlangs in zijn prediking mede gedeeld, dat hij als modern predikant sommige opvattin gen van het oud-modernisme niej meer geheel kon deelen. Naar aanleiding hiervan heeft het bestuur der Evan gelisatie stappen ondernomen, die samenwerking tusschen het kerkbestuur en het bestuur van de Evangelisatie beoogen. Desgevraagd deelde Ds. Oldeman ons mede, dat de op vatting, als zou hy van de moderne beschouwing zijn overgegaan naar de orthodoxe richting in de Ned. Herv. Kerk onjuist is, Zijn gewijzigde inzichten zijn beperkt tot bepaalde moderne beginselen, voornamelijk wat betreft Bijbel- en Christusbeschouwing. HEEMSTEDE INBRAAK MET DIEFSTAL. De dader aangehouden. Op 6 October werd op klaarlichten dag ingebroken in een villa aan den Heerenweg, waarbij de dief vier heeren- eostuums en een gouden ring wegnam. Na een uitgebreid onderzoek Is het de politie gelukt den dader op te sporen. Het ls een zekere K. wonende te Haarlem. De aangehoudene heeft bekend zich aan dezen dief stal schuldig gemaakt te hebben. Een deel der goederen kon nog door de recherche opgespoord worden. Deze wa-s ren veykocht aan diverse particuliere personen. DIEFSTAL VAN GAS. Door tie politie te Heemstede Is proces-verbaal opge maakt tegen een inwoner van Heemstede terzake het bui ten den meter om betrekken van gas. CFotg Polygoon—v. Bilsen). BLOEMENDAAL GEVONDEN RIJWIELEN. De Commissaris van Politie te Bloemendaal maakt aan belanghebbenden, die in de Jaren 19401941 hun rijwiel zijn kwijtgeraakt, bekend, dat op Maandag 20 October 1941 tusschen 10—12 en 2—4 uur aan de Werf van Publieke Werken der gemeente Bloemendaal. ingang Zeeweg te Overveen (naast Watertoren), gelegenheid bestaat om de ln genoemd tijdsverloop gevonden rijwielen te bezichtigen. THE JOLLY JOKERS OP „KAREOL". Gisteravond heeft de dans- en showband „The Jolly Jokers" onder leiding van den heer A. J. Grootegoed, den oorlogsgewonden van „Kareol" een prettigen avond bezorgd. Een muzikaal program ma op vlotte wijze door de band ten gehoore gebracht, werd afgewisseld door den humorist- conferencier den heer Klaas Schoon en het optre den van Johnny en Jones, welk tweetal met imitatie en zang veel succes oogstte. Na afloop van den geslaagden avond werd den executanten een hartelijk woord van dank ge- Jj^acht, OVERVEEN TH. J. I). LÜYGE 25 JAAR ARTS. IS October a.s. zaï hel 25 jaar geleden zijn, dat di heer Th. J. D. Lütgt', arts te Overveen, zijn arts examen deed. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling, deze gebeurtenis in Intiemen kring te her denken. In het ziekenhuis te Hoogeveen is op 42-jarlgen leef tijd overleden Hendrik Stuifzand, een boschbewoner ui het gehucht Stuifzand. De motorboot, die een wekelijkschen dienst onder houdt tuschen Urk en Lemmer, is Dinsdag nabij der Mlrdumerhoek op een zandbank geloopen. Woensdag i het niet gelukt de boot vlot te krijgen. De Utrechtsche politie heeft twee mannen gearres teerd, die uit een spoorwagon een vat met 355 K.G. hadden gestolen. De machinist Keur van de gemeenlegasfabriek t< Leeuwarden is tijdens de duisternis te water geraakt ei verdronken. De 20-jarige arbeider Jan Voeten is van het dak dei ijzergieterij Holthuizen gevallen en aan de gevolgen over leden. Op het Handelsterrein over de Rozenstraat te Rotter, dam is Woensdagmiddag de 41-jarige arbeider C. Bos dooi een vrachtauto overreden. Nog tijdens het vervoer naai het zuiderziekenhuis is het slachtoffer aan de verwondin gen overleden. Te IJsselmonde is de elfjarige A. B., gewoond hebbende te Oud Beijerland, van een uit de richting Numansdorp komende vrachtauto gevallen. Het knaapje werd in be. wusteloozen toestand opgenomen en naar het zuiderzie. kenhuis te Rotterdam overgebracht, waar het spoedig ii overleden. ln de bovon- en benedenzalen van „Artl et Ami eitiae" te Amsterdam is Zaterdag dc najaarstentoon stelling van werken der leden geopend. In het Stedelijk Museum te Amsterdam is Za terdag een tentoonstelling geopend, welke den tit e draagt: „Wat in een menschenleeftijd verdween" ei een overzicht geeft van do geschiedenis van Amster dam van 1880 tot 1940. Op plechtige wijze is Zondag te Amsterdam het 100-jarig bestaan herdacht van de Mozes- en Aaron- kerk aan het Waterlooplein. De weduwe Tousant—Syderius te Murmerwoude ii door de tram aangereden en gedood. HAARLEM 16 October. Gehuwd 16 October: J. A. Schoonenberg en A. Snel. G. C. M. Harde- beck en E. Blaauw. Bevallen: 14 October: D. Spoor-Roode, d. 16 Oct.: J. A. Broekman-Kuperus, d. G. A. van Hulsen-Bosma, d. Overleden: 13 October: G. Thiehattcn-van 't Oever, 42 j., Lange Molenstraat. 14 Oct.: C. J. de Graaff, 74 j., Park straat. F AM. BERICHTEN UIT ANDERE BLADEN. Verloofd: M. Verlare en A. Wisse. N. en St. Joos- land-O. en W. Souburg; J. v. d. Berg en B. H. v, Eybergen. Rotterdam: A. v. Eek en J. Giesen, Am sterdam: A. Vijzelaar en R. G. W. Reitsma, Utrecht; T. A. Pot en B. de Grooth, Groningen-Hoogezand: T. Kamphulzen vpn A. J. Stuurman. Amsterdam-den .Bosch. Ondertrouwd: L. Dorst en J. E. Verbeek. Apel- doorn-Hoorn; D. Key en W. J. H. I. v. d. Burg. Me- teren-den Haag: P. v. d. -Stroom en G. Poupaert, Rotterdam-Brugge. Getrouwd: J. P. Quaak en E. Bos. Jouancy par Soucy: H. J. Knijp en J. Goedhart Rotterdam-Arn hem: J. F. Slrks Jr. en G. A. J. Leffers. Voorschoten; A. Storm en G. Buys, Amsterdam; A. Bloot en A, Verheggen, den Haag; F. H. RIsselada en I. Heringa Schoor!: I. Schenk en M. J. J. v. d. Arend, den Haag; W. A. Jonckheer en W. ,T. E. Royaards-Bcrgmann, Bussum: N. J. W. Sierks en U. Citroen. Hilversum. Bevallen: A. H. A. M. v. Dijk—Schimmel, d., Leeuwarden; R. v. d. GaagGroeneveld. d.. Rot terdam; Knoppers-Willemsen, z.. Amsterdam; Schoonaardv. Gennlp. d. Rotterdam; G. Walden— Matthyssen, d„ Amsterdam: E. J. J. v. Vliet—v. d. Sande. z„ Monster; D. WevelsMollet, d. Bangll (N.O.I.); M. AugstelnGierman, z. Arnhem. Overleden: S. WesterborgJacobson. v. 81 j. Rot terdam; M. A. Rosmalen, v, 34 j, Nieuwesluis-Heen- vliet; M. A. v. d. Leye, m. 73 j.. Aerdenhout: D v, d. Vliet, m. 33 j.. den Bosch: J. H Berlape m. 62 J. Bilthoven: K. RijfsnijderIlolk, v. Brncknan (Z.A A. J. v. HamersveldGerretsen. v. 32 j Amsterdam Th. Horensma. m.. 61 j.. Ter Neuzen: Th. Bn. Boersma, v.. 64 j., Ams.erdam; H. N Broekhuizen, m. 55 j., den Haag; K. H. A. A. Moor, m. 65 j., den Haag: W. Noordanus. m. 56 i.. Utrecht; E. A. W. Romeynv. Heel. v. 66 j.. Warmond. Extra bericht - groote getallen krijgsgevangenen en gewonden, Steunt de Nederlandsche ambulance v. h. Oostfront, Koninginnegracht 22 Giro: 87600 's-Gravenhage MQtamnta VRIJDAG 17 OCTOBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgvmnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 5.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten 8.15 Gewyde muziek (opn.). 9.15 Voor de huisvrouw 9.20 Gramofoonmuziek. 10.40 Voordracht. 11.00 Ensemble Jonny Kroon. 11.50 Orgelconcert. 12.10 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Niemvs- en economische berichten. 1.00 De Ramblers. 1.30 Gramo foonmuziek. 2 00 Haarlemscbe Orkestvereeniging en solist en gramofoonmuziek. 4.00 Bijbellezing. 4.20 Zang met pianobegeleiding. 4.45 Gerard Lebon en zijn orkest. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Musetteorkest en soliste 7.00 Actueel halfuurtje.. 7.30 Or gelconcert. 8.15 John Kristel en zijn orkest en soliste. 8.45 Causerie: „Wie was Jan Klaassen". 9.00 Ensemble Bandl Balogh. 9 45 B, N. O. Nieuwsberichten. 10.0010.15 B. N. O. Engelsche uilzending: Economie News from Holland. HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.O0 Gramofoonmuziek. 5.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij ding 10.15 Planovoordracht, en gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Zang met pianobegeleiding, en gramofoonmuziek. 12.00 De Romancers. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Amablle-Sextet, 140 Gramofoonmuziek. 2 00 Salonorkest, solist en gramo foonmuziek. 3.00 Voor de vrouw. 3 45 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de Jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek, 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5 30 Otto Hen driks en zijn orkest, en gramofoonmuziek. 6 30 Sportwe- tenswaardlgheden. 6.45 G-»mofoonmuziek. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Reportage. 8 00 Gramofoonmuziek. 8.45 Voordracht. 9.00 Gramofoonmuziek; 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00 Gramofoonmuziek; 10.10—10.15 Avondwijding,

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2