BOLS AGENDA De Tachtigers. afl v.impeten Een licht-punt. TOBIAS (jimst en £ettem Harald Kreutzberg. Oude meesters uit de collectie van May Fuld kwamen deze week bij Frederik Muller en Co. te Amsterdam voor een „uitverkocht huis" onder den hamer. Een Hondecoeter „Hanengevecht" bracht de som van 9200.op. Pax-Holland-de Haan 'c „Eeuwig levende teekens" Tentoonstelling te 's-Gravenhage geopend 's GRAVENHAGE 15 October. Bij de opening van de tentoonstelling „Eeuwig levende teekens" heeft de heer J. H. Feldmeyer als stichter van de Volksche Werkge meenschap een rede gehouden, waaraan het volgende is ontleend: Dit is een tentoonstelling op het gebied der volkseigen cultuur. Er zijn perioden in het leven der volken en zeker van de volken in het Noorden, waarin de eigen levens stijl ontbreekt, tijden waarin vreemd gedachtengoed, vreemde normen en waarden, het eigengeaarde verdrin gen en overdekken. Dat is het wintertij. Maar zooals de zon in Noorderlanden te midwinter haar laagste punt bereikt en daarna een grooten boog beschrijft en weer stijgt en rijst en nieuw leven wekt, zoo eischt ook in de volken het leven telkens weer zijn rechten op. De ver starring wordt verbroken, nieuw leven wordt gewekt. Dan is het wendetijd. Wie zou niet willen beweren, dat onze tijd zoo'n wende is? Het is de zin dezer tentoonstelling, mede te helpen ons zelf te hervinden. De secretaris-generaal van het departément van volks voorlichting en kunsten, prof dr T. Goedewaagen, sprak hierna. Een teeken kan alles beteekenen. Het is de klop op de deur, die zich opent in alle richtingen. Maar de diepste beteekenis hebben de teekens, die getuigen van wat de mensch het diepste raakt. Dit zijn de teekens, die de hei ligste waarden en goederen der menschen vertellen, ver tolken en vertalen, tot taal maken. Want de Noordsch-germaansche mensch, die ook in ons verworden volk voorbeeld en toonbeeld zal zijn, heeft door de eeuwen heen aan zijn heiligste waarden den tee- kenvorm gegeven. Hij was zich van het leven in heel zijn omvattendheld bewust en schiep een vormentaal, een voer taal, die draagster was van zijn diepste gevoelens. De Noordsch-germaansche mensch heeft zich eeuwen lang met zinteekenen omringd. Hij heeft in hen geleefd en door hen geleefd. Die teekens vertegenwoordigen een levensstijl, e'en traditie, een denkvorm en een wilsvorm der gemeénschap. De teekenen, waarmee onze voorouders de natuur en zichzelf hebben geduid, zijn slechts schijndood. Zij slapen op den bodem tot een nieuw zelfbewust geslacht hen weer naar zich toetrekt. Welk een perspectieven openen zich niet voor de bouw kunst, de beeldende kunsten en het kunstambacht. Zij immers zijn de geboren dragers van deze oerteekenen van ons ras. Maar boven het zuiver kunstzinnige gezichtspunt uit gaat de ideologische beteekenis van een omwenteling als hier bedoeld wordt. De kunsten hebben ten slotte'hun zin iri hun geestelijken inhoud. En ook daarom bezinnen wij ons op de eeuwige teekens van "ons ras, waarin de Noordsch-germaansche mensch niet alleen gisteren zijn hoogste levensvisie heeft verbeeld, maar die hem ook straks de heilige runen zullen zijn, waarin het geheim des levens staat geboekstaafd. (A. N. P.). Vrouwen Electriciteits-Vereeniging Voor de leden der afdeeling Haarlem en Omstreken van de Ned. Vrouwen Electrieiteits Vereeniging werd Woens dagmiddag in café-restaurant Brinkmann aan de Groote Markt te Haarlem de N. V. E. V.-film 1941 „De electrici- teit in dienst van de vrouw" vertoond. De presidente der afdeeling mevrouw R. v. d. Noord— Magré, hield een toespraak, waarbij zij haar blijdschap over* de groote opkomst uitte. Zij kon garandeeren, dat de dames en heeren (er waren ditmaal ook eenige heeren) er geen spijt van zouden hebben, want uit eigen ervaring kon zij verklaren, dat de film deze groote belangstelling alles zins waard was. Een speciaal woord van welkom richtte de presidente tot mevr. A. Wolters, presidente van het hoofdbestuur; tot mevr. Bordewijk, die met deze film door het land trekt) tot mej. Van der Schalk, directrice van het Bureau der N. V. E. V. te Arnhem en tot eenige ambtenaren van liet G. E. B. en van het Provinciaal Elec- triciteitsbuïeau. „Onze vereeniging werkt op het gebied van voorlich ting", zei mevr. v. d. Noord, „en dat is vooral in dezen tijd van veel belang. Vooral wat de voeding betreft, raakt men tegenwoordig immers nooit uitgepraat". Tenslotte deelde spreekster- mede, lat onder de dames, die zich op dezen middag als lid der afdeeling zouden op- geven, een mooie mand met bloemen en fruit verloot zou worden. Verder konden alle aanwezigen deelnemen aan een verloting van een electrisch strijkijzer. De film was zeer leerzaam; ze liet aan de aanwezigen zien, hoe een pas getrouwd vrouwtje haar huis inrichtte en ten aanzien van de eleetrische apparaten vele fouten maakte. Natuurlijk komt alles terecht, want zij roept de hulp in van een installateur, die haar vele nuttige wen ken p" "ft. Oo' m aanzien van de bereiding van een diner werd z'eer ischouwelijk voorgesteld, hoe met den electrischen stroom moet worden gehandeld; en passant kregen de dames een lesje, op welke wijze de groente, aardappelen, dessert enz. behandeld moeten worden, teneinde te ver krijgen, dat zoo weinig mogelijk voedingsstoffen verloren gaan en dat de noodige reinheid betracht wordt, ook bij het schoonmaken van het vaatwerk. Verder werd te zien gegeven, hoe de groote. wansch moet worden behandeld en hoe het water onthard wordt. Wenken werden o.a. ge geven, wat gedaan moet worden om slijtage zooveel mogelijk tegen te gaan. Mevrouw v. d. Noord sprak daarna nog een propagandis tisch slotwoord. GIFTEN WINTERHULP. 's GRAVENHAGE 15 October. Bij de Winterhulp Ne derland zijn in» de periode van 15 September t/m. .4 Octo ber 1941 giften tot een totaal bedrag van f 10.031,04 binnen gekomen. DONDERDAG116° OCTOBER. Zuiderkapel, Zuiderjstraat 15: J. Kits, 7 uur. Rembrandt Theater: „De eeuwige Jood", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Luchteskader Lützow", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „De Zweedsche nachtegaal", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Baron van Trautenegg" 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Halsmuseum: Groepstentoonstelling „Kunst zij ons Doel". 104 uur. VRIJDAG '17 OCTOBER. Stadsschouwburg: „Operatie geslaagd" door het Residentie Tooneel, 7.30 uur. Gem. Concertgebouw: „Sprookjesland", 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Frans Halsmuseum: Groepstentoonstelling „Kunst zij ons Doel", 104 uur. Nachtdienst Apotheken avonds acht tot des morgens acnt uur (ook op Zondag) geopend: Firma Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. Tel. 11596. Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, Tel. 11000. Frans Hals Apotheek. Frans Halsplein 1, Tel. II180- Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Tel. 28320. ,Der Soldat in Holland" Tentoonstelling in Den Haag geopend 's-GRAVENHAGE, 15 Oct. (A.N.P,) Hedenochtend ferd ln de Gothische zaal aan de Paleisstraat de tentoonstelling „Der Soldat in Holland" geopend. Deze tentoonstelling is georganiseerd op initiatief en onder protectoraat van den bevelhebber der weer macht in Nederland, generaal der vliegers Fr. Christiansen en omvat schilder-, teeken- en foto werk van Duitsche militairen in Nederland. Bij de opening werd het woord gevoerd door generaal- majopr Schwabedissen, chef van den staf van de weermacht hier te lande en door den Rijkscommis saris, Rijksminister Seyss-Inquart. Generaal-majoor Schwabedissen zette in zijn in leidend woord uiteen, dat het doel dezer tentoon stelling drievoudig is: de bekroning van den wed strijd, een expositie van de voornaamste inzendin gen en hieruit te doen voortvloeien een tentoon stelling in Duitschland Van in Nederland vervaar digd werk dezer militairen. De Rijkscommissaris, daarna de tentoonstelling opepend, deed dit met een kort woord, waarin hij zeide gaarne zijn medewerking hieraan te hebben willen verleenen, omdat hij hierin een onderdeel ziet van dé hem door den Führei; gegeven opdracht, alles te doen wat de taak der weermacht kan ver lichten en de verhouding tusschen het Nederland- sche volk en den Duitsche-n soldaat kan verbeteren. Spreker herinnerde aan den strijd 1914-1918 en merkte op, dat de omstandigheden destijds zooveel moeilijker waren dan zij thans zijn, nu de Duitsche soldaat zeker is van, de overwinning en hij met ge heel zijn hart zich In zijn vrije uren aan ontspan ning als die waarvan hier de beste resultaten zijn bijeengebracht, kan geven. Hierna werd een rondgang langs de tentoon stelde werken gemaakt, die de belangstelling in hooge mate verdienen. DE NEDERLANDSCHE MOZART VEREENIGING. De Nederlandsche Mozartvereeniging, bijna drie jaar geleden opgericht zal den sterfdag van W. A. Mozart herdenken met een drietal concerten, die verdeeld zijn over het aanstaande muziekseizoen, en elk een aparten kant van Mozart's kunst belichten. Het eerste concert dat Zondag 2 November in de kleine Concertzaal van het Concertgebouw te Am sterdam zal worden gegeven is gewijd aan de kamer muziek en wel aan het zeer intieme genre van so nates voor viool en piano, piano-solo en piano a 4 mains. Een orkestconcert, waaraan het Symphonie-Orkest van den Nederlandschen Omroep onder leiding van Pierre Reinards zijn medewerking verleent zal den toehoorders den componist van symphonie, diverti mento, serenade en concert nader brengen, in wer ken voor grootere en kleinere orkestbezettipg. Een reeds lang bestaand plan van het bestuur zal, naar men hoopt, dit jaar werkelijkheid worden: een kerkconcert met de medewerking van het koor der Nederlandsche Bachvereeniging, het Concertgebouw orkest en solisten, onder de directie van Anthon van der Horst. Tenslotte staat op het programma voor dit Mozart- iaar een tentoonstelling, die men omstreeks half April 1942 denkt te organiseeren. Van verschillende zijden werd reeds de medewerking toegezegd eri men hoopt, een interessant geheel te kunnen samenstellen uit hetgeen zich in musea en in particulier bezit bevindt. Zooals men weet, brengt het Concertgebouw dit jaar een kamermuziekcyclus „Meesters om Mozart". In een zestal Zaterdagavondconcerten het eerste valt op 18 October a.s. wordt den muziekliefhebber een duidelijk beeld gegeven van den stand der ka mermuziek in de 18de eeuw, met het oeuvre van Mozart als kern. Van de orkestconcerten van het Concertgebouw zijn drie avonden vrijwel geheel aan Mozart gewijd: op 11 December wordt o.m. uitgevoerd het Requiem, op 19 Februari o.m. Adagio en Fuga voor strijkorkest en het Pianoconcert in D. K.V. 451, op 5 Maart o.m. het Motet „Exsultate, jubilate" Op Zondagmiddag 19 October a.s. zal ten huize van den heer en mevrouw van der Masch Spakler-Cnoop Koopmans te Heemstede een lezing worden gehouden over Mozart en zijn kunst voor de Haarlemsche leden van de ''Nederlandsche Mozartvereeniging. Spreekster zal zijn mevrouw L. Verdonck-de Roe ver uit Amsterdam. BLOEMBOLLENCULTUUR. In de deze week onder voorzitterschap van den heer J. M. C. Hoog in café Brinkman, Houtplein, gehouden vergadering der afdeeling Haarlem van de Algem. Vereeniging voor Bloembollencultuur werd besloten in de najaarsvergadering te voor zien in de bestuursvacature, ontstaan door het be danken van den heer ir. M. D. Dijt. Dan zal candi- daat worden gesteld de heer Leo J. W. Bijvoet, die bereid is een candidatuur te aanvaarden. Ter voorziening in de vacature in het hoofdbe stuur door de periodieke aftreding van den heer C. H. Kramer te Bloemendaal, werd candidaat ge steld de heer P. F. Seignette te Beverwijk, Wat betreft de vacature Corn, van Dijk te 's-Graven- zande, werd besloten in de najaarsvergadering een candidaat te stellen. Er werden geen voorstellen ingediend voor de a.s. algemeene vergadering. HAARl. DAGBLAD, Donderdag 16 Oc!. 1941 Er zijn soorten van Tachtigers. Er is die overbe kende in tallooze boeken, tijdschriftartikelen, dag bladartikelen, voordrachten, redevoeringen en wat al niet meer gehuldigde en vereerde groep, die in de tachtiger jaren den stoot gaf tot de groote ver nieuwing der Nederlandsche litteratuur. Zij behoort niet meer tot de levenden behalve een harer aan- 'oerders, Lodewijk van Deyssel. die zijn lidmaat schap van die andere £roep Tachtigers, waaraan dit stukje gewijd is, ziet naderen. Want hij is nu zeven enzeventig. En daarmee is het onderwerp meteen vingeduid: de merftchen die den tachtigjarigen leef tijd bereiken. - Vroeger waren zij zeer zeldzaam. Tegenwoordig zijn zij talrijk. Men verbindt dit verschijnsel aan de bekende geweldige vorderingen die 'de hygiëne en de bestrijding van velerlei ziekten in Nederland in de laatste halve eeuw hebben gemaakt, waardoor de gemiddelde leeftijdsgrens tot om en bij de zestig is gestegen. Daar zijn al genoeg statistische beschou wingen over gehouden. Het gevolg is boeiender om te beschouwen dan de statistische toelichting, die zich kenmerkt door de dorheid van alle becijferde betoogen. Men ontmoet niet alleen zeer veel tach tigers, maar men is ook telkens weer verrast over hun goeden welstand en opgewektheid. Ongetwij feld worden die in belangrijke mate bevorderd door hun veelheid. Vroeger placht men van zulke, toen zeldzame, oude menschen te getuigen dat zij zoo eenzaam waren omdat schier al hun tijdgenooten hun waren ontvallen. De tegenwoordige tachtigers daarentegen ontmoeten in den regel nog verscheide- nen van hun tijdgenooten: zij lijden dus niet onder de eenzaamheid die het trieste lot van hun voorgangers was. Vooral niet als zij in een stad wonen. En voor het overige schijnt de groote vooruitgang van de hygiëne en van de voorkómende zoowel als van de genezende vindingrijkheid der medische wetenschap ook bereikt te hebben, dat velen van hen veel min der door ouderdomskwalen geplaagd worden dan de ouden van dagen uit vroeger tijd. Men ontmoet menschen onder hen, die kennelijk in zeer goede ge zondheid verkeeren en heelemaal geen klagen heb ben over de scherpte van gehoor en gezichtsvermo gen. Er zijn stoere wandelaars bij, die men dagelijks op pad kan zien en men verbaast zich over hun ste- vigen tred. Ik heb onlangs een hunner op zijn tach tigsten verjaardag bezocht en in den grooten vrien denkring, deels bestaande uit veel jongeren, die om hem vereend was trof men hem inderdaad aan als het middenpunt der vroolijkheid en opgewektheid. De gedachte dat dit drukke bezoek vermoeiend voor hem zou kunnen zijn kwam zelfs niet bij mij op. Er is een andere tachtiger tegen wiens biljarten, met een gemiddelde van 2 of daaromtrent, ik het steevast moet afleggen en wiens coup de queue zich daarbij door een zekere vinnigheid1 pleegt te ken merken, die den veel jongeren tegenstander altijd weer verbaast. Weer een ander speelt zijn partijtje bridge met een dusdanige scherpzinnigheid dat men zijn zóóveel jeugdiger tegenpartij herhaaldelijk met gerimpeld voorhoofd ziet zitten overpeinzen wat hij hu beginnen moet. En zoo zou men een reeks voorbeelden kunnen noemen. Is er niet die tachtiger-op-enkele-maanden na, die onlangs nog in dit blad geciteerd is omdat hij verklaard had dat hij nu al zestig jaar fietst en het 'nog altijd voor zijn plezier doet? Ge kunt hem herhaaldelijk in Haarlem's omgeving ontmoeten, op gewekt voorttrappend. En zelfs ken ik van zeer nabij een tachtiger, die geen huisdokter heeft en er ook nooit een heeft gehadomdat hij nog nooit ziek is geweest! De- opgewektheid en vitaliteit van zoovele tach tigers, niet alleen mannelijke maar ook vrouwelijke, moge ons allen in deze zorgelijke en moeilijke tijden inspireeren en erkend worden als een nieuw bewijs van de sterke levenskracht en levensmoed van Nederland. EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. Bevorderd aan de Gem. Universiteit te A'dam tot arts: mej. M. E. K Siebers, Amsterdam, en de heeren J. Kwast, Menaldumadeel: O. E. T. F. Lohmann, Pekalongan: N. Geelkerken, Amsterdam: C. S. de Moor, Zijpe; J. G. Faverey, Paramaribo, en H. S- Djie, Blifar. Geslaagd voor het artsexamen le ged.: de heeren H. E. Dnessen, Padang; P. G. L. H. Rietra, Maasniel; T. ter Brugge, -Norg, en J. E. Jansen, Schoterland. Geslaagd voor cand.-ex. wis- en na tuurkunde cum laude B. G. Wiggers. MACHINISTEN-EXAMENS. Geslaagd voor machinisten-diploma C, le gedeelte de heer L. H. v d Sleen te Haarlem. Voor diploma C. de heeren: P. D. Kruijsman te Badhoevedorp en D. Tammin- ga te Haarlem GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen te hekomen aan het Bureau van Politie aan de Smedestraat te Haarlem tusschen 11 Bril, v. Andel, Allanstraat 7 0; Etui met inhoud, Kooy, Heemsteedsche Dreef 15, Heemstede: Etui met inhoud, v. Zon, Essenlaan 9, Bloemendaal: Handschoen, v. Dam, Bakkerstraat 4f Handschoe nen, Bureau van Politie, Smedestraat 9; Handschoen, Bij'l, Marsstraat 6S; Jas, Bureau van Politie, Sme destraat.9; Jumper, Ophuysen, Santpoorterstraat 66; Ketting, Claassen, Delftlaan 21: Ketting, Borman Essenstraat 24 P; Ketting, v. 't Hout, Rozenhage- straat 49; Konijn, Gijzen, Ted. v. Berkhoutstraat 69; Liniaal, Pebesma, Lindenstraat 33; Pörtemon- naie met inhoud, Oukes, Bosch en Hovenstraat 30; Parapluie, Franken, Wagenweg 142: Plank, Nunen, Overtonstraat 63: Portemonnaie met inhoud. Twee huizen, Parklaan 8: Portemonnaie met inhoud, Róo- zen, Bloemendaalscheweg 179 Overveen; Porte monnaie met inhoud. Laarschot, Voorzorgstraat 47; Ring, v. Kamp. Lijsterlaan 32 rood; Schoen, Bu reau van Politie, Smedestraat 9; Tasch, Rozenhart. Z. Buitenspaavne 136; Tasch, de Zwart, Kokstraat 7 zwart; Zegels, Bosch, Middenweg 40. WAARSCHUWING. AMSTERDAM, 16 October. In de Haarlemmer meer zijn bij een landbouwer vier zakken zaaitarwe ontvreemd. Ter waarschuwing deelt de burgemeester van Haarlemmermeer mede dat deze tarwe is ont smet met een giftige stof en dus niet voor consump tie geschikt. (A.N.'P.) ALLEEN EÉN GOED VERZORGD BLOEMWERK schenkt voldoening aan gever en ontvanger. Zelfs het een voudige vaasje bloemen kan een artistiek geheel zijn. Bestelt U het eens bij ons: BLOEMENM AG A ZT.JN BINNENWEG 18 HEEMSTEDE - TELEF. 28080 (Adv, Ingez.Med.) „Scripta manent" zeiden de Ouden, „het geschrevene blijft". Dat geldt ook voor de eeuwenoude recepten van Bols, die ongewijzigd gehandhaafd blijven. Aan BOLS' vermaarde kwaliteit wordt niet getornd, al is de aflevering beperkt. Blijf daarom BOLS vragen, juist nü! Wie BOLS drinkt, kan gerust zijn. Uw leverancier ontvangt ook thans nog ruim een derde van zijn afname over het jaar 1939U kunt dus Uw goede BOLS- gewoonte nog altijd in eere houden. (Adv. Ingez. Med.) (Er schijnt verwarring te zijn over de vraag of de verlichting van rij- en voertuigen dadelijk na zonsondergang moet wordeii ontstoken of een half uur daarna. De A.N.W.B. meent, dat het tweede, totnutoe gehul digde standpunt door de nieuwe Wegenverkeersregeling wordt bevestigd) Ja, voor allen die er rijden Is dit van het grootst belang: Moet 'k mijn "kunstlicht nu verspreiden Bij of na zonsondergang? Als de zon is aan 't verdwijnen Is het dan al daadlijk tijd Om mijn licht te laten schijnen, Of heb ik nog wat respijt? Steeds bereid om voor te lichten, Heeft weer de A. NxAV. B. Zich bedacht op onzé plichten En hij deelt daarover mee Dat hij wel meent af te leiden Uit de nieuwste regeling Nog een half uur lichtloos rijden" Kreeg daarmee bezegeling.. Om iets duidlijk vast te leggen Lijkt dit wéinig positief^ Maar ik wil ook daadlijk zéggen 'k Maak den Bond daarvan geen grief. Het probleem blijft echter open; Wie niet op een kwaden dag Tegen d'eigen lamp wil loopen, Hoe weet die nu wat hij mag? 't Is, als ik het mag verklaren, Niet zoo erg gecompliceerd. Ge kunt u de kans besparen Dat ge licht verkeerd verkeert. 't Op een halfuur uit te meten Geeft u wellicht nog een strop, Als gij het precies wilt weten, Steek uw licht dan tijdig op. Dat volk is groot, dat zijn gemeenschap waarachtig beleeft. Daarom is de ivinterhulp een eerezaak voor iederen Nederlander". Mr. B. J. M: van Spaendonck Gironummer van de WHN: 5553. HAARLEMSCHE RECHTBANK HELING VAN KOFFIE EN THEE. Wegens heling móest zich een rijwielhandelaar uit Haarlem verantwoorden die koffie en thee had gekocht van een 20-jarigen houtbewerker en een vriend. De houtbewerker had gezegd, dat het af komstig was van den smokkelhandel doch het was gestolen uit een magazijn aan de Jan Gijzenvaart. De rijwielhandelaar had f 350 betaald. Later las de rijwielhandelaar ln de krant van de inbraak aan de Jan Gijzenkade en toen had hij begrepen dat do par tij van diefstal afkomstig was. Hij had de partij toen snel voor f 375 van de hand gedaan. De offi cier eischte een gevangenisstraf voor den tijd van 5 maanden. Mr. B. W. Stomps, de verdediger, pleitte clementie. Uitspraak 30 October. Uitspraken Haarlemsche Rechtbank VERDACHT VAN HELING. Wegens heling van militaire schoenzolen eischte de officier veertien dagen geleden f 100 of 50 dagen hech tenis. Mr. Stomps pleitte vrijspraak. De Rechtbank heeft den verdachte vrijgesproken. FIETS GESTOLEN. Acht maanden gevangenisstraf was geëischt tegen een Haarlemmer, die een fiets had gestolen. Hij werd tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld, ROOKARTIKELEN. De officier had G maanden geëischt tegen een 18-jarlgen magazijnknecht die rookartikelen had gestolen uit een winkel aan de Amsterdamsche Vaart. Hij werd tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld. NED. STICHTING VOOR BUITENKERKELIJKE RELIGIE. De Nederlandsche Stichting voor Buitenkerkelijke Religie houdt Zondagmiddag 19 October voor de Werk groep Haarlem een propagandamiddag ln 't gebouw „De Nijverheid" aan de Jansstraat. Als spreker zal optreden de heer K. H. G. Spee, van het bestuur der Stichting. Er zal gelegenheid gegeven worden tot het stellen van vragen. TE Het Rotterdamsch Kindertooneel zal a.s. Zon dagmiddag in het gebouw Sint-Bavo aan de Smede straat te Haarlem twee voorstellingen van de kin derklucht „Jopie Slim en Dikkie Bigmans" geven. De klucht wordt gespeeld door beroepsartisten, die overal waar zij optraden veel succes hadden. Ontmoeting.. Hunnebeddenonderzoek in den ouden tijd Er is In onze dagen een sterk ontwaakte belang stelling voor bodemonderzoek in deze streken en zeer loont het de moeite, zich op de hoogte te stellen van wat allengs in de laatste tientallen jaren aan het licht is gebracht en door onze knappe archaeolo- gen aangewezen als gebruiks-, versierings- of wij- voorwerp van dalbewoners van ons land, drie-, vier en meer duizend jaren geleden. Dit bodemonderzoek is bij de vorderingen dfcr we tenschap welhaast tot volmaaktheid gestegen. Een kleine oneffenheid in den bodem, een geringe af wijking van het niveau is voor den oudheidkundige dikwijls voldoende aanwijzing om er zijn nasporin gen te beginnen. Dat is niet altijd het geval geweest. Het spreekt haast vanzelf, dat de eerste onderzoekin gen plaats hadden daar, waar de monumenten van vergane samenlevingen den speurzin van den hcide- wandelaar prikkelden, anders gezegd: in de omge ving van de hunnebedden. Het is onze oude vriend Pieter Langendijk, de zeventiende-eeuwsche stadsgeschiedschrijver van Haarlem, die ons daar iets van vertelt, waaruit ge dus kunt afleiden, dat er al een onderzoek naar de beteekenis van die vreemde steenhoopen plaats heeft gehad. Langendijk dan vertelt, hoe een Groninger jonge dame, Titia Brongersma, (hij noemt haar zelfs zijn hartsvriendin) tijdens de Pinksterdagen van 1685 een bezoek bracht aan kennissen, die te Borger woonden en natuurlijk met haar een toertje naar de hunnebedden maakten. Wat daar bij die oude grafteekens geschiedde moge Pieter zelf vertellen: „Zij besagh, met opmerkingh, de aldaar leggende steenhoopen. Kreeg lust om onder deselve te graven; of daar mogelijk eenige oudheden mogten gevonden worden. En siet! Sy ontdekt in het bysyn van den jongen Heer Lenting (bij wiens Vader sy was ge huisvest) voor eerst veel kleine keiselsteenen, straatgewijs nevens malkanderen geset. Hier onder stonden veel ronde potten, seer ruw en plomp ge vormd, bruinblauw of donker rood van verf; som mige 2 en sommige' 4 oortjes hebbende. Wat moeite sy ondertussen deede, bm sulk een aschkannetje geheel uit deesen hoop te lichten, sy viele toch alle In scherven; alleenlijk een menigte doodsbeenderen en assen uitstortende. Wierd des wegen genoodzaakt met de roof van eenige onken nelijke stukken en brokken sich te vernoegen en daarvan een gedeelte my by te setten. Ondertussen, soo veel ik weet, is sy de allereerst© geweest, die 't aardrijk onder deese Keyen heeft om- gewroed." Langendijk heeft het geschenk van de kapotte pulletjes naar den eisch met een gedicht gereci proceerd. Dat gedicht is al lang vergeten en van Titia Brongersma verneemt men al even weinig. Terwijl zij blijkbaar toch de eerste is geweest, die begreep, dat er onder die zware steenen wellicht iets verborgen moest zijn. Als de vereeniging voor Vreemdelingenverkeer in ??rFer een beetje bij de hand is, neemt zij het initiatief voor een Titia Brongersma-gedenkteeken! Harald Kreutzberg is in de eerste plaats een dra matisch danser. Ik zag hem zelden of nooit een puren dans om den dans alleen dus uitvoeren; altijd is het een dramatisch gedicht, een ballade, een idylle of een phantastische groteske, die hij danst Hij is feitelijk even groot acteur als danser Op geen van zijn dansavonden werd dat zoo duidelijk gedemon streerd als in zijn wel zeer rijk gevarieerd program ma van gisteren. In eiken dans stond daar een ander mensch voor ons: in Landsknecht de gesymboli seerde soldaat, in Lé-Tai-Pe een droomerige Chinees, bij de muziek van Mozart een verliefde tuinier, in ..Mit einem Buch" een schuchtere sentimenteele jon geling en telkens was hij het volkomen. Hierin doet Harald Kreutzberg. mij altijd weer denken aan La Argentina, die ook in eiken dans zich transformeer de tot een andere, telkens nieuwe persoonlijkheid. Het lichte genre domineerde gisteren op het pro gramma, al waren er ook enkele nummevs bij zoo als het prachtige, tragische Heimkehr, waarin Kreutz berg de vreugde en de ontgoocheling danste van een uit den vreemde in zijn geboorteland teruggekeerd -mensch die zwaar waren van dramatiek. Het groote van Harald Kreutzberg is, dat hij met feil- looze zekerheid onmiddellijk in eiken nieuwen dans staat, hoe verschillend ze ook zijn. Neem bijvoor beeld hét Spaansche Straatliedje, dat van een vage- bondistische uitgelatenheid is en het onmiddellijk daarop volgende Heimkehr,. dat vol van verlangen, weemoed en wanhoop is. Is er grooter tegenstelling in twee dansen denkbaar? Niet alleen in beweging, plastiek en rhythme- maar ook mimisch is de veran dering der persoonlijkheid volkomen. In dat expres- sief-bewegelijke van zijn gezicht ziet men in dezen danser o.a. den uitbeeldenden acteur. Zeer sterk manifesteerde zich dat groot mimisch vermogen in Lé-Tai-Pe, waarin het gezicht met die knipperende oogjes telkens veranderde en' geestig meeleefde met alle soms bliksemsnelle variaties In den dans. Welk een veelzijdig kunstenaar Kreutzberg is en hoe volmaakt zijn danskunst zagen wij ook in de twee onmiddellijk elkaar opvolgende dansen: „Fan tastische Wals" en „Mit einem Buch". Qua dans stond deze fantastische wals op muziek van Chopin die op Hofmann's Erzahlungen geïnspireerd is wel bo venaan. Kreutzberg danste dit met een zeer sugges tief masker, in een verbijsterende vaart en met de meest grillige bewegingen. Als een visioen ging deze dans ons voorbij, verbluffend van virtuositeit, fasci- neerend van beweging en telkens veranderende stan den. Het was prachtig. En onmiddellijk daarop die meer gespeelde dan ge danste scène van den sentimenteelen jongeling met het boek, met dat oer-komische slot, wanneer hij plotseling het publiek ontdekt en verlegen zijn hoedje afneemt en verdwijnt. Welk een ras-echt acteur toont zich hierin ook Harald Kreutzberg! Het is moeilijk zich in te denken, dat deze schuchtere verlegen jon geling dezelfde persoon was als de krachtige, stoere ..landsknecht", die heel het tooneel vulde met zijn breede en forsche gebaren en zijn begeleidend voet-- gestamp. Met zeer veel genoegen hebben wij het uitbundig gedanste Spaansche Straatliedje, den fijn-geestigen speelschen Verliefden Tuinier en de Boheemsche Dan sen van Dvorak teruggezien. Het was superbe dans kunst van een groot kunstenaar, die wij gisteren weer mochten bewonderen. Het zeer enthousiaste publiek werd niet moe tel kens weer om herhaling van de dansen tc vragen en meestal was het niet te vergeefsch. Kreutzberg was gisteren zeer gul met zijn toegiften, zoodat wij van een uitbundig succes kunnen spreken. Kreutzberg liet zijn accompagnateur Friedrich Wilckens telkens te recht in dit succes deelen. J. B. SCHUIL. i

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5