Haarlems Dagblad Mr. D. Fock overleden De bestrijding van sabstagehandelingen Stad en haven van Odessa op 16 October ingenomen 59e JAARGANG No. 17895 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerijf Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede ZATERDAG 18 OCTOBER 1911 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3. maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40 Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meet 0.17^. Groentjes zie rubriek. Oud-minister van Staat en oud-gouverneur-generaal. 's-GRAVENHAGE, 18 October. Op 83-jarigen leeftijd is gisteren hier ter stede overleden mr. D. Fock, minister van staat en oud-gouverneur- generaal van Ned.-Indië. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben op Dinsdag 21 October om 1 ,uur op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen. Mr. Fock is 19 Juni 1858 geboren te Wijk bij Duurstede. Hij genoot zijn opleiding aan de Leidsche universiteit, waarna hij in 1880 promoveerde. Kort na zijn promotie vestigde hij zich in Ned.-Indië, waar hij in Semarang en Batavia de advocatuur uitoefende. Tijdens een bijna twintigjarig verblijf in Indië legde hij de grondslagen van zijn veel zijdige kennis van Ned.-Indië. Hij was daar ook redacteur van het Indische weekblad van het recht. In 1898 kwam mr. Fock naar Nederland terug. Hij ging toen den weg der politiek op, zich vestigende te Rotterdam, waar de toenmalige Liberale Unie beslag op hem legde. Rotterdam koos hem in 1900 tot lid van de Provinciale Staten. Reeds het jaar daarna werd hij gedeputeerde en betrad hij de ver gaderzaal waar zijn vader, die als Commissaris der Koningin het jaar te voren was afgetreden, vele jaren het presidium had bekleed. In hetzelfde jaar werd mr. Fock. door Rotterdam afgevaardigd naai de Tweede Kamer. Daar wist hij zich al spoedig, vooral door zijn kennis van Indische aangelegen heden, een groot gezag te verwerven. Zoo groot was dit gezag, dat hem in 1905, in het kabinet-De Meester, de post werd toevertrouwd van minister van koloniën. Als minister van koloniën onderscheidde hij zich in het bijzonder ten aanzien van het onderwijs. Onder zijn bewind werden ambachtsscholen opge richt te Batavia, Semarang en Soerabaja, terwijl omstreeks,, duizend gouvernementsscholen tot stand kwamen. In 1908, nadat het kabinet-De Meester was af- jetreden, werd mr. Fock op voordracht van het rabinet-Heemskerk, benoemd tot gouverneur van Suriname. Mr. Fock had in onze West een moeilijke taak. In dien tijd bestónd daar namelijk de Killio- !;erbeweging, die zich tegen het gezag keerde en ang niet ongevaarlijk was. Ook de stopzetting der bacovencultuur en geldgebrek brachten groote moeilijkheden met zich, met het gevolg, dat aller lei plannen niet konden worden uitgevoerd. Wel bracht mr. Fock verschillende belangrijke voor zieningen van administratieven aard tot stand. Herinnerd zij o.a. aan de verordening op den ar beid op de delfstoffen nijverheid en die in de ba lata- en de houtindustrie. De heer Fock was in Suriname de opvolger geweest van gouverneur Idenburg. In 1911 ruimde hij zijn zetel van land voogd te Paramaribo in voor gouverneur van As- beck. De heer Fock is toen enkele jaren gaan reizen om zijn kennis van vreemde koloniale toestanden te vermeerderen. j Bij de verkiezingen in 1913 werd mr. Fock ander- hnaal naar de Tweede Kamer afgevaardigd, thans door het district Haarlem. In 1917 koos de Tweede iKamer hem tot haar voorzitter, als opvolger van [Goeman Borgesius. In die functie bleef hij 'gehand haafd toen in 1918 het kabinet-Cort van der Lin- jden voor een rechtsch kabinet (eerste ministerie- Ruys de Beerenbrouck) plaats maakte. Als Kamervoorzitter hield mr. Fock voortdurend het oog op Indië gevestigd. Het kwam vrijwel nooit voor, dat een voorzitter zijn plaats tijdelijk aan een ander afstond om op het spreekgestoelte het woord te gaan voeren. Op 3 April 1919 echter daalde voorzitter Fock van zijn voorzitterszetel om als gewoon kamerlid het woord te gaan voeren over de Indische begrooting. 1 In 1921 werd mr. Fock geroepen tot het ambt Ivan gouverneur-generaal van Ned.-Indië. In 1926 uit Indië teruggekeerd, bleef hij eenigen tijd ambteloos. In 1928 werd mr. Fock benoemd tót minister van staat en in 1929 nam hij in de Eerste Kamer zitting voor den Vrijheidsbond. I In 1933, toen hij 75 jaar werd, trad de heer Fock af als voorzitter van den Vrijheidsbond. Mr. Fock was begiftigd met het Grootkruis Ned. (Leeuw, het Grootkruis Legioen van Eer van Frank- jrijk en het Grootkruis in de Orde van de Kroon van België. De reorganisatie van de Dreef te Haarlem Moeilijkheden die nog overwonnen moeten worden Onze lezers weten dat de Secretaris-Generaal van Binnenlandsche Zaken alsnog aan het gemeentebe stuur van Haarlem toestemming gegeven heeft het plan tot reorganisatie van de Dreef uit te voeren. Daardoor werd de beslissing van het collega van Ge deputeerde Staten van Noord-Holland, dat van mee ning was dat de toestand van de Haarlemsche finan ciën een uitgaaf voor dit doel niet gedoogde, onge daan gemaakt. Nu moet men evenwel niet denken dat over eenige dagen al met het werk aan de Dreef be gonnen zal worden. In tegendeel, het zal nog wel even duren voor het zoo ver is. Maar al ziet men daar in de eerste weken nog geen werklieden, dat wil nog niet zeggen, dat de uitvoering van het plan voorloopig is opgeschort. Het eerste werk moet namelijk elders geschieden. Het is bekend dat een belangrijk onderdeel van het werk de verlegging van de tramrails betreft. Deze komen in de toekomst Westelijk van het breede wan delpad t"e liggen, dus dichter bij het gebouw van de Provinciale Griffie, Voor de dienst van Openbare Werken met het maken van de nieuwe wegindeeling kan beginnen moet de N.Z.H. de trambaan verlegd hebben. Een groot deel van het daarvoor benoodigde materiaal is te Haarlem aanwezig, maar enkele aan sluitende stukken moeten eerst in een fabriek elders gemaakt worden. Nu weet ieder dat men tegenwoor dig moeilijk een bepaalden levertijd kan bedingen. Eerst als de N.Z.H. zeker is dat zonder vertraging het geheele werk kan worden afgemaakt, zal aan de uitvoering begonnen worden. Als de trambaan eenmaal verlegd is, kan de dienst van Openbare Werken met het aanleggen van den nieuwen weg beginnen. Natuurlijk zal men wel in tijds maatregelen nemen dat men tijdig de beschik king krijgt over de benoodigde hoeveelheid klinker keien. Zooals wij destijds al hebben medegedeeld krijgt de Dreef dezelfde wegbedekking als de Fon- tèinlaan, in vischgraat-verband gelegde klinkerkeien op een puinbed. Eenigen tijd geleden is namelijk ook de distributie van straatsteenen onder de overheids bemoeiing gekomen. Als men dit alles bedenkt kan gezegd worden dat het niet zal tegenvallen als wjj in het voor jaar van 1942 over de gereorganiseerde Dreef kunnen rijden of loopen. Een voordeel is dat er geen ondergrondsche wwken meer uitgevoerd behoeven te worden, want die zijn Hl gemaakt tóen de Dreef werd opgebroken voor hef leggen van de nieuwe rioleering Daardoor kan het Werk, als men eenmaal begint, vrij vlot verloopen. HET GEMEENTEARCHIEF TE HAARLEM. Aan het verslag van de gemeente-archivaresse mej. dr. G. H. Kurtz over het gemeentearchief te Haarlem is het Volgende ontleend: De archieven en verzamelingen werden in den loop van het jaar persoonlijk geraadpleegd door 156 personen, die Ie zamen 1034 bezoeken brachten. De achteruitgang van deze getallen is in hoofdzaak toe te schrijven aan de ver minderde belangstelling voor archivalische onderzoekin gen na het uitbreken van den oorlog; in de laatste maan den van het jaar was echter weer een aanmerkelijke stij ging te bespeuren. Schriftelijk werden 53 vragen beantwoord. Ook in de uUleening en deponeering van archivalia was een groote daling te bespeuren. Op desbetreffende aanvragen werden S maal hier archivalia gedeponeerd en 6 maal van hier in bruikleen gegeven. De zeldzame drukken, welke voor een bezoekster uit verschillende binnen- en buitenlandsche blibliotheken geleend werden, bleven alhier bewaard. De onderzoekingen waren van geschiedkundigen, genea- logischen en topografischen aard. In verband met deze onderzoekingen en nasporingen Werden afschriften en uittreksels afgegeven tot een geza menlijk bedrag van f 68.00'Herhaaldelijk werd. zoowel met wetenschappelijk als ook mei practisch doel. gebruik gemaakt van de gelegenheid, om teckeningen en prenten uit den historisch-topografischen atlas te doen repro- ttuceeren. Fietsen naast een rijdende tram zal volgens de nieuwe verkeersregelen, die eerlang van kracht worden, verboden zijn. Pax-Holland-de Haan c. De tekst der verordening 's-GRAVENHAGE, 18 October. De thans versche nen verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied tot bestrijding van sa- botagehandelingen luidt als volgt: Duitschland strijdt voor de toekomst van Europa tegen de vijandelijke machten. Deze strijd eischt het onverbiddelijk neerslaan van alle pogingen tot. tegen werking. Op grond van paragraaf 5 van het decreet van den Führer over de uitoefening van de regee- ringsbevoegdheden in Nederland van 18 Mei 1940 be paal ik derhalve; Artikel 1. (1) Hij die opzettelijk een ingevolge gel dende rechtsvoorschriften strafbaar feit pleegt, het welk tot oogmerk heeft dan wel aanleiding kan geven tot het in gevaar brengen van de openbare orde of van de veiligheid van het openbare leven in het be zette Nederlandsche gebied, wordt als saboteur ge straft met den dood. (2) Poging tot en deelneming aan het strafbaar feit zijn op gelijke wijze strafbaar als het voltooid strafbaar feit. (3) Is in uitzonderingsgevallen, waarin bijzondere, in den persoon van den verdachte gelegen gronden tot vermindering der strafbaarheid bestaan, de dood straf bovenmatig te achten (nicht angemessen), dan wordt als straf levenslange tuchthuisstraf of tucht huisstraf van ten minste 10 jaren opgelegd. (4) De rechter bepaalt de wijze waarop de dood straf: wordt ten uitvoer gelegd. Artikel 2. (1) Tot kennisneming van de in artikel 1 bedoelde strafbare feiten is het Duitsche hoogge rechtshof als bijzondere rechtbank (sondergericht) bij uitsluiting bevoegd. (2) Het tijdstip, waarop de terechtzitting wordt ge houden, wordt bepaald zonder inachtneming van ter mijnen. (3) De tenlastelegging kan mondeling geschieden. Een uittreksel van de tenlastelegging wordt opgenomen in het proces-verbaal der zitting. (4) De voorschriften betreffende de bevoegdheid van den Düitschen krijgsraad en van de bijzondere rechtbank voor strafzaken voor leden dgr S.S. en voor de leden der politie-organisaties met een bij zondere taak blijven onaangetast. Hetzelfde geldt ten aanzien van de in paragraaf 11 der Verordening no. 52/1940 betreffende de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken, zooals deze is gewijzigd bij verorde ning no. 123/1941, bedoelde mogelijkheid tot, verwij zing van bepaalde strafzaken naar de bijzondere rechtbank voor de S.S. Artikel 3. Indien ter terechtzitting is gebleken, dat het strafbaar feit niet aan de omschrijving van ar tikel 1 voldoet, wordt de zaak verwezen naar den gewonen rechter. Artikel 4. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. Moordaanslag op een vrouw berecht Twee en een half jaar gevangenisstraf geëischt Op 17 Juni jl. werd de Kleine Kattenburgerstraat te Amsterdam in rep en roer gebracht door een moordaanslag, die in de morgenuren in een der wo ningen door een los-arbeider was gepleegd. Een 29- jarige werkster was gillend een apotheek komen bin- nenloopen en daar, badend in haar bloed, ineenge-' zakt. Onmiddellijk werden de Geneeskundige Dienst en de politie gewaarschuwd. De vrouw werd naar het Binnengasthuis overgebracht, waar de geneesheer wond van anderhalve centimeter diep en twee centimeter breed in de maagstreek constateerde, als mede een twaalf centimeter diepe snede in den lin keronderarm en sneden in de vingers. Een pees van de pink bleek doorgesneden. De politie ging dadelijk op onderzoek' uit. In de wo ning van de vrouw vond zij slechts bloedsporen, in de woning van den man, die met het slachtoffer had samengeleefd, trof zij den bewoner aan in versuften toestand en bloedend uit de knie. Deze man, die de dader van den aanslag was, ging gewillig mee naar het politiebureau, waar hij werd ingesloten. Vrijdag stond de 39-jarige los-arbeider terecht voor de rechtbank te Amsterdam, beschuldigd van poging tot moord. Dr. C. W. Ittmann, die de vrouw behandeld had, verklaarde ter zitting, dat het slachtoffer niet in le vensgevaar had verkeerd. Wel was haar zwaar licha melijk letsel toegebracht. Zeer in het nadeel van den man waren de ver klaringen van een 20-jarigen drukker en een 65-ja- rigen ketelbikker, die eenige dagen vóór den aanslag den man hadden gesproken Hij had zijn nood ge klaagd en vervolgens gezegd: „Morgenochtend krijg ik haar wel; als ze niet goedschiks wil, dan maar kwaadschiks Dan maak ik haar af". - e Officier van Justitie concludeerde dat alles duidelijk wijst op een poging tot doodslag. Hij achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewe zen. De man, die volkomen verantwoordelijk is voor zijn daden, verdient een ernstige straf. Lettende op zijn zeer ongunstig verleden hij werd herhaalde lijk veroordeeld eischte de officier een gevange nisstraf voor den tijd van 2'/s jaar. ZOO JUIST VERSCHENEN. Woensdagmiddag 22 October viert de afdeelïng Haar lem der Nederlandsche Vereenlging van Huisvrouwen haar 25-jarig jubileum met een jubileumvoorstelling in den Stadsschouwburg van Wim Sonneveld's Kleinkunst TheateiMedewerkenden zijn: Conny Stuart, Maria Sole- dad, Dini Heynes, Wim Sonneveld, Wim Paauw, Peter Kelienbach en Wim de Jong. De cabaret-revue heeft tot titel: Zoo juist verschenen. Het Haarlemsche woonwagenkamp Wordt de volgende maand verplaatst Thans is het woonwagenkamp in Haarlem geves tigd aan het begin van den Oudeweg. Men ziet het als men met den trein naar Amsterdam reist. Dan trekt het beeld den reiziger snel voorbij en wordt alleen de herinnering behouden aan een bonte men geling van kleuren, die gevormd worden door een schilderachtige verzameling van woonwagens, paar den, volwassen menschen en op den grond krioelende kinderen. Het werd evenwel een belang der gemeen te geacht dat dit woonwagenkamp verplaatst werd. Als nieuwe bestemming werd gekozen een terrein in den Waarderpolder nabij het Noorder Buiten Spaarne, waar het woonwagenkamp zal aansluiten bij de in dertijd daar aangelegde woonschepenhaven. Reeds eenige maanden is Openbare Werken bezig om dit nieuwe woonwagenkamp in orde te maken. Het werk heeft eenige vertraging ondervonden omdat er af en toe gewacht moest worden op aanvoer van materialen. Nu zijn de moeilijkheden evenwel op een enkel onderdeel na overwonnen, zoodat het waar schijnlijk is, dat het nieuwe kamp in den loop van de volgende maand gereed zal zijn en betrokken kan worden. Dan verdwijnt dus het woonwagenkamp aan den Oudeweg. De vitamine D-tabletten voor Haarlemsche kinderen Uitreiking op 4 plaatsen De vorige week hebben wij medegedeeld dat het Staatstoezicht op de Volksgezondheid maatregelen voorbereidde om voor alle kinderen van 3 maanden tot 3 jaar en voor vrouwen gedurende de laatste 3 maanden der zwangerschap kosteloos vitamine D-tabletten beschikbaar te stellen. Dit wordt ge daan ter bestrijding van de rachitis (Engelsche ziekte) omdat de invoer van levertraan thans niet gemakkelijk is. De Gemeentelijke Geneeskundige Dienst te Haar lem heeft een regeling ontworpen voor de distri butie van deze tabletten, De uitreiking zal, zoodra de aangevraagde tabletten hier zijn aangekomen, geschieden op de 4 consultatiebureaux voor zuige lingen. Elke maand wordt gedurende 4 ochtenden in een week daarvoor zitting gehouden. Telkens wor den dan zooveel, tabletten gegeven dat zij voor een maand toereikend zijn. Dagen en uren der uitreiking worden zoo spoe dig mogelijk bekend gemaakt. Als men het geboortecijfer van de laatste jaren nagaat wordt verondersteld dat er te Haarlem ongeveer 6700 kinderen van 3 maanden tot 3 jaar zijn. Met belangstelling wordt afgewacht voor hoe veel kinderen de. tabletten worden afgehaald. De directeur van den Geneeskundigen Dienst, dr. W. B. Smit, verwacht dat vrijwel alle ouders van deze gelegenheid gebruik zullen maken om hun kinderen tegen rachitis te vrijwaren. BOTERBONNEN VERVALSCHT. De recherche (e Hilversum heefi den 24-jarigen P. S., wonende aldaar, gearresteerd, die een aantal boterbonnen had vervalscht en in den handel ge bracht. De man had de ongeldig verklaarde bonnen 31 veranderd in 3.7. Hij had op verschillende van deze valsche bonnen in winkels te Hilversum reeds boter gekocht. De bediende van een winkel in de Langestraat constateerde bij het opplakken verval- sching en waarschuwde de recherche, die een nauw gezet onderzoek instelde, dat tot de arrestatie van S. leidde. Na geruimen tijd ontkend te hebben, heeft de man Vrijdag een bekentenis afgelegd. Engelsche ambassadeur heeft Moskou verlaten Ook diplomatieke en militaire missies vertrokken Het D.N.B. meldt: De Britsche ambassadeur te Moskou, Sir Stafford Cripps en de Britsche diploma tieke missie zouden thans naar de Engelsche berich tendienst meldt, de hoofdstad der Sovjet' Unie hebben verlaten. Ook de permanente Britsche militaire missie te Moskou heeft de Sovjet-hoofdstad verlaten, naar Reu ter in een extra bericht meldt, en bevindt zich op weg naar een nieuwe verblijfplaats. Dit is ook de re- deii, zoo meldt het persbureau, waarom te Londen sinds Donderdag geen nieuwe berichten over de mili taire situatie om Moskou zijn ontvangen. Het Japansche ministerie van Buitenlandsche Za ken heeft, naar het D.N.B. voorts verneemt, de le den der Japansche ambassade en de weinige nog in Moskou achtergebleven Japanners volgens Domei op dracht gegeven, na de evacuatie van den ambassa deur Tatekawa, Moskou eveneens zoo spoedig mo gelijk te verlaten. OOK DE AMERIKAANSCHE AMBASSA- SADEUR UIT MOSKOU VERTROKKEN. WASHINGTON, 18 October (DNB) Het depar tement van buitenlandsche zaken heeft Vrijdag of ficieel toegegeven dat de ambassadeur van de V.S. in Moskou, Steinhardt, tezamen met de andere leden van het diplomatieke corps uit Moskou ver trokken is. Tvens zijn de Amerikaansche militaire attaché, tien Amerikaansche correspondenten, twee leden van het Roode Kruis, leden van de Ameri kaansche hulpmissie en de meeste leden van de Amerikaansche ambassade vertrokken. Slechts vijf leden van het personeel der ambassade zijn voor loopig achtergebleven. Als nieuwe verblijfplaats van Steinhardt werd uitsluitend genoemd: „Een stad ten Oosten van Moskou". Dit jaar geen Nobelprijzen STOCKHOLM 17 October. De Zweedsche regeering heeft besloten, naar T. T. meldt, dit jaar geen Nobel prijzen uit te reiken (D. N. B.). DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Zes koopvaarders en een torpedoboot in de wateren van Odessa tot zinken gebracht. BERLIJN, perbevel der 17 October (D.N.B;} Het op- kveermacht maakt bekend: „Onder het opperbevel van den leider van den staat in Roemenië, maarschalk Antonescu, heeft een Roemeensch leger, aangevoerd door den ge neraal over een legercorps JacobicS en ge steund door enkele speciale formaties van het Duitsche leger en het Duitsche luchtwapen. op 16 October stad en haven van Odessa Ingeno men. Daarmede hebben de sedert twee maanden voortdurende zware gevechten tegen de in de diepte opgebouwde veldversterkingen van Odes- sa standhoudenden tegenstander een zegevie rend einde gevonden. De bult ls nog niet te overzien. Met Odessa is den vijand een belangrijk in dustriecentrum, een van zijn belangrijkste ste den en de grootste haven aan de Zwarte Zee ontnomen. In de wateren van Odessa heeft het Duitsche luchtwapen transportschepen van den uit de stad vluchtenden vijand met groot succes aangeval len. Het bracht met voltreffers van hommen zes koopvaarders met tezamen ongeveer 30.000 b.r.t.. tot zinken. Andere groote schepen wer den zwaar getroffen, êen Sovjettorpedoboot werd vernietigd. Tusschen de Zee van Azof en de Donetz wordt de achtervolging van den verslagen vijand door Duitsche. Italiaansche, Hongaarsche en Slowaak- sche troepen voortgezet. In den Noordelijken sector van het Oostelijk front hebben formaties van het Spaansche legioen met succes aan de gevechten deelgenomen. Overigens verloopen de operaties in het Oosten volgens de plannen. Doeltreffende luchtaanval len zijn gisteren en vannacht gericht op voor den oorlog belangrijke-lnstallatles in Moskou. Ook Leningrad werd vannacht opnieuw gebombar deerd. Voor de monding van de Humber en ten Wes ten van de Scilly-eilanden zijn een groote koop vaarder en nog een schip van 1500 b.r.t. door neergeworpen bommen tot zinken gebracht. Aan de Zuidoost- en Westkust van Engeland hebben gevechtsvliegtuigen haveninstallaties van den vijand met bommen bestookt. Eenige Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht in West-Duitschland bri sant- en brandbommen neergeworpen. In eenige plaatsen ontstond onbelangrijke schade. Een vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten." Wijziging der Amerikaansche neutraliteitswet Goedgekeurd door het Huis van Afgevaardigden WASHINGTON. 18 October. Het Huis van Afge vaardigden heeft heden met 259 tegen 138 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp tot wijziging der neutraliteitswet, waardoor wapening van koopvaardijschepen mogelijk wordt, gemaakt. Het ontwerp gaat thans naar den Senaat. (D.N.B.) Amerikaansche torpedojager door torpedo getroffen? Mededeeling van het Amerikaansche Ministerie van Marine WASHINGTON, 17 October. Het D.N.B. meldt: Overeenkomstig de door Roosevelt ge leide oorlogspropaganda maken de bladen in sen- sationeelen opmaak en met commentaren melding van een mededeeling van het ministerie van ma rine, volgens welke een Amerikaansche torpedo- bootjager op 300 kilometer ten Zuidwesten van IJsland door een torpedo getroffen zou zijn. jager is. aldus deze mededeeling, slechts licht be schadigd en kon de reis op eigen kracht voortzet ten. Naar Associated Press weet te melden, werd op een persconferentie, waarop Roosevelt aanwe zig was, van de zijde der journalisten de opmer king gemaakt dat het wonderlijk is dat een torpe- dopager door een torpedo werd getroffen en toch niet gezonken is. Nederlandsch-Indië Japansche luchtlijn naar TimorDilly. BATAVIA, 17 Oct. (A.N.P.) De overeenkomst tusschen Portugal en Japan over een vasten lucht- dienst tusschen het Japansche mandaateiland Palao en Timor-Dilly heeft in Nederlandsch-Indië zeer de aandacht getrokken. Men deelt mede, dat de Japansche vliegbooten, die de proefvlucht tusschen Palao en Timor-Dilly maak ten, nooit boven grondgebied van Ned.-Indië zijn ge weest. Wel heeft Japan destijds faciliteiten gevraagd op meteorologisch en nautisch gebied; deze zijn toen toegestaan, doch ze moesten voor e'ke proefvlucht op nieuw worden aangevraagd Men wijst er verder op, dat Timor-Dilly niet van economisch, doch uitsluitend van strategisch belang geacht kan worden. Handelsverkeer tusschen Ned.-Indië en Japan BATAVIA, 17 October (A.NP.) In Augustus be droeg de invoer van Japansche goederen in Java en Madoera nog veertien procent van den totalen in voer. In die maand voerde Japan nog de helft in van alle ingevoerde garens en manufacturen. Indien echter de loopende contracten, waarvoor reeds deviezen waren afgegeven, zijn uitgevoerd, zal door de stopzetting van het handelsverkeer geen in voer uit Japan meer plaats hebben. Behalve garens manufacturen bestaat deze invoer hoofdzakelijk uit cement, aardewerk, papier, glaswerk, aluin, zout zuur, zwavelzuur, blik-melk en blik-sardines, als mede bier. VERDUISTEREN Van 18.40 tot 8.12 Maan 18 Oct. onder 17.53, 19 Oct. op 6,21 19 Oct. van 18.38 tot 8.13 Maan 19 Oct. onder 18.22, 20 Oct. op 8.15 Ondanks dc vrijwel onbegaanbare wegen, waarvan de toestand elke beschrijving tart, gaat de Duitsche opmarsch in het Oosten onafgebroken voorwaarts. Orbis-Holland Vele gebouwen te Odessa in puin Sovjets lieten geheele blokken huizen in de lucht vliegen Het D.N.B. meldt: In de straten van Odessa, waar door sinds den middag van 16 October Duitsche en Roemeensche soldaten marcheeren, liggen vele ge bouwen. welke de Sovjets lot vestingwerken hadden gemaakt, in puin. Op verscheidene plaatsen der stad hebben de Sovjets kort voor den intocht der troepen van het vierde Roemeensche leger heele blokken hui zen in de lucht doen springen en de burgerbevolking daardoor zwaar getroffen De goed voorbereide po ging van de ingesloten bolsjewieken om op schepen te vluchten werd door de aanvallen van Duitsche ge vechtsvliegtuigen verijdeld. In de haven steken nog slechts deelen van tot zinken gebrachte schepen uit het water op. Aan den Noordelijken rand der stad werden twee treinen, gevuld met oorlogsmateriaal en Soviet-soldaten, door het Roemeensche geschut ge troffen. Locomotieven en wagons stortten van de tien meter hooge helling in de diepte. De bolsjewistische vluchtelingen werden onder de wagons bedolven of door de explosies van de tn de wagons aanwezige munitie uiteengereten. De bolsjewistische Zwarte Zee-vloot heeft de ver dediging van Odessa nauwelijks gesteund, daar zij er blijkbaar voor terug schrok de aandacht van de Duit sche vliegers te trekken. ACTIE DF.R DUITSCHE LUCHTMACHT. Afdeelingen der Duitsche luchtmacht hebben den zestienden October met groot succes hulpvliegvelden verkeerswegen, veld- en artilleriestellingen der Sovjets aan het eeheele Oostelijke front aangevallen, 7.00 deelt het D.N.B. verder mede. Met bommen en schiet wapens werden in zeer korten tijd in het Zuidelijk deel van het Oostelijke front vijftien Sovjetvlieg- tuigen op den grond vernield. Een munitie-opslag plaats op een hulpvliegveld werd door bommen ver nield In het centrale deel van het Oostelijk front heb ben afdeelingen Duitsche stuka's belangrijke spoor lijnen gebombardeerd, vier spoorlijnen werden onder broken. Achttien zich daarop bevindende treinen wer den zwaar beschadigd, alsmede drie stations vernield. Bovendien werden Sovjet-transportcolonnes, veld- en artilleriestellingen van allerlei soort aangevallen en ten deele buiten gevecht gesteld. Zes Sovjetpantser- wagens. acht stukken geschut en talrijke auto's wer den volkomen vernietigd. Ook in het Noordelijk deel van het Oostelijk front werden Sovjet verkeerswegen met blijvend gevolg getroffen en vernield. RADIO MOSKOU OPGEHEVEN. Volgens het Zweedsche blad „Aftonbladet" heeft de Sovjet-radio medegedeeld dat de zender Moskou opgeheven en door een anderen zender op een niet genoemde plaats vervangen wordt Blijkens een bericht uit Londen' schrijft de „News Chronicle" dat Moskou geen civiele hoofdstad meer maar een vesting is geworden. Wat aan Daladier c.s. verweten wordt Motiveering der vonnissen van Riom VTCHY 17 October. Het D.N.B. méldt: Do politieke juridische raad heeft op grond van do aanklacht van het opperste gerechtshof van Rlom, maarschalk Pétain strafvoorstellen voorgelegd to gen de beklaagden Daladier, Gamelin, Léon Blum, Pierre Cot, Guy Lachambre en Jacomet. Ten aanzien van Daladier wordt, gezegd, dat Frankrijk onder zijn regeering zonder voldoende oorbereiding en zonder raadpleging van den Iloog- sten Oorlogsraad ten oorlog ls getrokken. Het volko en falen in bijna alle voor do militairo paraatheid van Frankrijk noodige maatregelen is geconsta teerd- Voorts wordt Daladier ten laste gelegd: slechte organisatie van het oppercommado, laakbare onderwerping aan politieke invloeden, leverantie van talrijke vliegtuigen aan het Spaansche Volksfront, benevens talrijke andere vergrijpen die in verband staan met de genoemde handelingen. Tengevolge van dit -falen zag Frankrijk zich in den oorlog el en materieel ontwapend en zonder de onmls- middelen voor de uitvoering van zijn taak ge steld. Daladier heeft zijn ambtsverplichtingen ge schonden. voor hem wordt plaatsing in een vesting voorgesteld. Den chef van den generalen staf, generaal Game- 1, wordt ten laste gelegd dat hij door gebrek aan energie en karakter een vergrooting van het gebrek in de bewapening en oorlogsparaatheid heeft toege laten en in den loop van den oorlog door zijn cata strofale betruiten de bevelvoering heeft gedesorga niseerd, Wegens deze schendingen van zijn ambts plichten wordt voor generaal Gamelin plaatsing in een vesting voorgesteld. Léon Blum heeft, naar het gerecht vaststelt, zijn plichten veronachtzaamd en verzuimd aan de be wapeningsindustrie den Unpuls te geven die in over eenstemming zou zijn geweest met den toestand. Met zijn gezag heeft hij de fatale activiteit van zijn ministers Daladier en Pierre Cot gedekt. Hervor mingen in het arbeidsrecht heeft hij gemaakt tot in strumenten van den klassestrijd cn de moreelc kracht van het land op gevaarlijke wijze verzwakt. Ilij heeft Frankrijk in het verderf gestort. Voor hem wordt plaatsing In een vesting voorgesteld. Pierre Cot heeft nagelaten, aldus het rapport, ge durende zijn twee malen optreden als minister van luchtvaart Frankrijk het luchtwapen te geven dat de toestand eischte. Hij heeft de luchtmacht gedes organiseerd, de dlsciplim-loosheid begunstigd en de belangen des lands opgeofferd aan zijn partijpolitieke denkbeelden. Met leugenachtige verzekeringen heeft hij het parlement en het land getracht te mis leiden, ofschoon Frankrijk's veiligheid onherstel baar gecompromitteerd was. Pierre Cot zou derhal ve. wanneer hij in Frankrijk was, in een vesting ge plaatst moeten worden. Ook bij Guy Lachambre en Jacomet constateert het rapport plichtverzakingen, die echter In heide gevallen niet zoo ernstig zijn dat grondwetartlkel ao, 7 toegepast zou kunnen worden.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1