Haarlem's Dagblad Avontuurlijke tocht op het IJselmeep' Dubbele slag van Brjansk en Wjasma zegevierend geëindigd. 59e JAÏRGÏNG No. 17896 Uitgave tourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zulder Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdrad 15054, Redactie 10500, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede MAANDAG 20 OCTOBER 1941' Abonnementen per week 0.25, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 5 cent per ex Advertentiën: 1-5 regel» 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel^mee» 0.17V2. Groentjes zie rubriek. Passagiersschip nabij Pampus lek gestooten Schipbreukelingen een nacht en een morgen op het onbewoonde eiland AMSTERDAM, 19 October. Twintig passagiers en de bemanning van het stoomschip „Meppel 2" hebben een avontuur meegemaakt, dat zij wel nim mer zullen vergeten. Op weg van Meppel, dat zij 's morgens om 8 uur hadden verlaten, naai' Am sterdam raakte het vaartuig gisteravond nabij „Pampus", dus kort voordat het einddoel was be reikt, aan den grond. Na eenigen tijd herleefde de hoop aan boord: het water steeg. Doch bij de po gingen om het schip weer vlot te brengen, geraakte een kabel in de schroef. Stuurloos dreef de „Mep pel" in. richting van het kleine eiland, Pampus, zon der dat de bemanning onder leiding van kapitein De Bruyn er ook maar iets aan kon doen. Ander maal raakte het schip aan den grond. Bovendien bleek echter al zeer spoedig, dat een lek was ont staan en dit dwong alle opvarenden om zoo spoedig mogelijk van boord te gaan. Vele waren de moeilijkheden, waarvoor men zich bij het verlaten zag gesteld. In allerijl werden met .behulp van battings vlotten samengesteld, waar mede men trachtte net eilandje Pampus te bereiken. De zee was echter ruw, zoodat deze overtocht, of schoon maar kort, vreeseiijk was. Bij een stortzee sloeg een der vrouwelijke passagiers over boord, doch door doortastend optreden van een der ma trozen gelukte het haar weer op het vlot te hijschen. Duizend en één angsten stonden de opvarenden, onder wie éen aantal kinderen, uit, Eindelijk be reikten allen evenwel goed den wal. Op het onbewoonde Pampus ging het gezelschap een wonderlijken nacht tegemoet. Met behulp van zeilen werdén tenten geslagen, waaronder allen gedurende de stormachtige en donkere uren een onderdak vonden. Weinigen konden den slaap vat ten. Het waren onrustige uren, hier op het duistere eilandje, omringd door het woeste water. Eerst den volgenden dag, Zondagmiddag, kwam hulp opdagen in den vorm van het zusterschip de „IJssel", dat op zoek naar de reeds verloren gewaande „Meppel" al heel spoedig het steeds dieper zinkende vaartuig vond. De „eilandbewoners" werden uit hun isole ment verlost en naar de hoofdstad overgebracht. De sleepboot „IJsbper" en de bok van de Amst. Droogdok Mij. voeren ter assistentie uit en pomp ten de Meppel 2 leeg, waarna het schip tegen half negen in den avond in de Oranjesluizen arriveerde. De nieuwe Staatsleening De inschrijving door niet-ïngezetenen en Joodsch geldelijk vermogen De Ver. voor den Efectenhandel heeft van het deviezen- Instituut een mededeehng ontvangen, waaruit blijkt dat ook door niet-ingezetenen op de Nederlandsche Staatslee- ning kan worden ingeteekend. Het A. N. P. meldt voorts nog omtrent de inschrijving Voor Joodsch geldelijk vermogen: Onder aandacht wordt gebracht van hen, die vallen onder de bepalingen van verordening 148/41 betreffende het Joodsche geldelijke vermogen, dat inschrijving op de nieuwe staatsleening voor hen uitsluitend en alleen kan geschieden door tusschenkomst van de firma Lippmann, Rosenthal en Co., Sarphatistraat, Amsterdam. Dit geldt zoowel voor hen, die uit hoofde van de leeningsvoorwaar- den verplicht inschrijven, als voor hen, die vrijwillig in- teekenen. Het is dus niet mogelijk voor inschrijvingen gebruik te maken van de tusschenkomst van andeie banken, flnan- cieele instellingen, commisslonnairs of makelaars. Uitkeering van ziekengeld 's-GRAVENHAGE. 18 October. Overeenkom stig het op 1 November a.s. in werking tredend ar tikel 50 der ziektewet mag aan den onder de ver plichte ziekengeldverzekering vallenden loonarbei der wegens een na 31 October a.s. ingetreden ziekte geen ziekengeld worden verstrekt, indien hij niet is aangesloten bij een toegelaten ziekenfonds. Het moet echter niet geheel uitgesloten worden ge acht, dat sommige van de onder de verplichte zie kengeldverzekering vallende loonarbeiders op 1 November a.s. nog niet bij een toegelaten zieken fonds aansluiting hebben kunnen vinden, bij voor beeld omdat zulle een fonds voor de gemeente waar zij wonen nog niet aanwezig is, dan wel, omdat, hoewel zij zich tijdig als lid van een toegelaten ziekenfonds hebben aangemeld, het bewijs van^ inschrijving als lid nog niet in hun bezit is gekomen/1 In zulke gevallen zullen de betrokken loonarbeiders bij ingetreden ziekte desniettemin het hun toe komende ziekengeld ontvangen. De secretaris generaal van het departement van sociale zaken heeft zich dan ook tot alle uitvoeringsorganen der verplichte ziekengeldverzekering gewend met een rondschrijven, waarin hjj die organen verzoekt zich naar het bovenstaande te gedragen. (ANP) Te hooge prijzen gevraagd 's-GRAVENHAGE, 18 October. Een zakkenhan- delaar te Vleuten werd dezer dagen door den inspec teur voor de prijsbeheersching te Amsterdam tot f 9.000— boete veroordeeld. Hij had groote hoeveel heden zakken verhandeld tegen veel te hooge prijzen. Voor den zakkenhandel, waarin vrijwel uitsluitend tweedehandsch goed wordt verhandeld, zijn weliswaar nog geen vaste prijzen voorgeschreven, echter zijn er wel richtprijzen bekend gemaakt. De handelaren weten dus in elk geval hoever zij gaan mogen. De man had zich evenwel ook aan deze richtprijzen niet gestoord en was er nog ver bovenuit gegaan. Bij het vaststellen der boete werd rekening gehou den met de gemaakte extra-winst en tevens met het feit, dat hier een ernstige overtreding der prijsvoor- rchriften had plaats gevonden. Ook een Alkmaarsche maufacturier had zich voor dezen inspecteur te verantwoorden. Hij had vrij spoedig na den oorlog de prijzen van diverse goede ren verhoogd, zonder dat de prijsvoorschriften :hem hiertoe het recht gaven. Bij het verhoor gaf hij toe in het algemeen in den laatsten tijd een 10 pet hooger winstpercentage te berekenen. De inspecteur hield rekening met de omstandigheid dat de manufacturier de prijzen onmiddellijk tot. het toegestane peil had verlaagd en veroordeelde hem tot. f 2.500.— boete, hierbij de» onrechtmatig verkregen Winst in aanmerking nemende. (A.N.P.) WINSCHOTEN. 18 October. De N.V. Winschoter kolenhandel heeft als onderafdeeling van haar bedrijf een drooginrichting in werking gesteld voor gene- rator-anthraciet met een capaciteit van 15.000 K.G. per Het product wordt in papieren zakken van 1/10 H,L. aan benzine-maatschappijen geleverd ter verdere distributie aan de pomphouders. De installatie is ge bouwd door de N.V. Noord-Nederlandsche machine fabriek alhier. Een zestal arbeiders vindt hiermede werkgelegenheid. Over het geheele land zullen vijftig Installaties komen, in de provincie Groningen vier. (A.N.P.) TWEE BOOMEN ONTWORTELD. Ten gevolge van den hevigen wind zijn Zaterdag middag omstreeks kwart voor vijf in den tuin van de sociëteit. Amïcitia te Amersfoort., twee zware hoo rnen omgewaaid en op het dak van het gebouw terecht, gekomen. Een melkslijter, die met zijn driewieler juist het terras opreed hoorde een geweldig gekraak en kon zich nog net in veiligheid stellen. De boomen kwamen «ft'echt op het gebouw. Een aantal ruiten moest het ontgelden en ook werd een gedeelte van het. dak ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. VERDUISTEREN Van 18.36 tot 8,15 Maan onder 18.51 (N.M.), 21 Oct. op 9.05 De heer J. Brants benoemd tot Notaris Als opvolger van Notaris Slingenberg Tot notaris ter standplaats Haarlem is In de va> cature, ontstaan door het overlijden van Mr. M Slingenberg benoemd de heer J. Brants, candidaat- notaris te Haarlem. De heer Brants is 9 October 1S99 te Rotterdam geboren, waar hij de H. B. S. 5 j.c. afliep en zich vervolgens aan de studie voor het notariaat wijdde. Na aflegging der examens was lilj als candidaat- notaris te Noordwijk werkzaam, doch vestigde zich reeds in 1933 te Haarlem, vanwaar hij iederen dag naar Noordwijk reisde. In 1939 werd hij benoemd tot candidaat-notaris ten kantore van Mrs. Slingen berg en Van Munster van Heuven. De collecte van het Nederlandsche Roode Kruis Waar de collectanten zich kunnen aanmelden Zooals wij reeds gemeld hebben wordt, Zaterdag 25 October de collecte gehouden voor het Nederland sche Roode Kruis. De opbrengst komt ten goede aan het maatschappelijk doel van het Nederlandsche Roode Kruis in Haarlem, Bloemendaai en Heemstede en in het bijzonder aan het Parkherstelüngsoord aan den Zijlweg. Het lijkt ons vrij overbodig voor dit goede doel nog een aanbeveling te schrijven. Iedereen is er natuurlijk volkomen van doordrongen hoeveel zegen rijk werk het Roode Kruis in onze omgeving doet. Maar: het succes van deze collecte is afhankelijk van het aantal collectanten. Nogmaals doen wij daar om een dringend beroep op hen, die in de gelegen heid zijn te collecteeren, zich aan te melden. Ieder een dient zich voor dit doel in te zetten. Men kan zich opgeven aan de volgende adressen: Wagenweg 40, Anegang 17 (bij den heer F. 'J. Rohlfs), Groote Hout straat 93 (bij de firma Mathot). De Maandagmarkt te Haarlem Thans alleen op de Ged. Oude Gracht Omdat het aantal marktkooplieden in de laatste we ken verminderd is, werd heden de Maandagmarkt alleen op de Ged. Oude Gracht gehouden. De kra men stonden in dubbele rijen van de Koningstraat tot de Jacobijnestraat. Er was dus geen markt meer op de Botermarkt en evenmin op de Raaks. De schoolmelk in Haarlem en omgeving Vandaag dronken 4200 kinderen weer melk Het SJchoo 1 melkpcm 116 te Haarlem is vandaag gelukkig, weer 'kunnen beginnen met 't verstrekken van melk aan schoolkinderen. In deze gemeente kregen 4200 kinderen 1/4 Ij. gepasteuriseerde melk te drinken. Te Heemstede. Het aantal schoolkinderen, dat vandaag te Heem stede melk te drinken kreeg, bedroeg ongeveer S50. Dit getal zal vermoedelijk de volgende dagen iets grooter zijn, omdat .eenige kinderen vergeten had den, den vereischten melkbon in te leveren. Te Bloemendaai. Dit laatste was ook het geval met eenige leerlin gen van de Graaf Florisschool te Vogelenzang. Daar door kon aan slechts 24 kinderen melk gegeven wor den. Het ls nog niet bekend, wAniteer aan de kinde ren der scholen tê Bloemendaai, Overveen en Aer- denhout melk verstrekt zal worden. Weike bonnen zijn thans geldig? Zoo verwoesten de Bolsjewisten hun eigen land. Steeds weer trekken de Duitschers brandende dorpen en steden binnen. (Photopress-Holland) 40-4 Brood 40 Brood 40 Vleesch 40 VI. war en 40 Melk 40A Reserve 40B Reserve van 5 Oct. t.m 4 rants. l/z rants. rants. 1 rants. 1 3/4 L. 1 3/4 K.G. Va K.G. 1 Nov.: Brood of gebak 'Vleesch of vleeschwaren Melk Aardappelen Aardappelen. 121 Algemeen 122 124-127 Bloem D en B Rijst 128 Havermout 129 Algemeen 130 131 t.m. 134 Kaas 100 van 14 Oct. t.m. 1 Nov.: 1 K.G. 250' gr. 500 gr. 1 rants. 250 gr. 250 gr. 250 gr. 100 gr. Suiker Koffiesurrogaat Jam Bloem, brood of gebak Rijst Havermout Gort Vermicelli of maïzena Kaas 39-40 Boter 250 gr. Boter 39 Vet 250 gr. Boter met reductie of 2 00 gram vet. 40 Vet 250 gr. Boter met reductie Voorts: Petroleum: Bonkaart MenO Bon 14 (2 1.) tot 27Dec. Zeep Bon 12 0 en Bon C Zeep der Zeepkaarten P en Q tot 31 Oct., Scheerzeep Bon J (Textlelkaart) t.m. 31 December. Willem Weissenbruch overleden Op 77-jarigen leeftijd is te Aerdenhout overleden de schilder van landschappen en stillevens Willem Johannes Weissenbruch. W. J. Weissenbruch werd 14 Februari 1864 in Den Haag geboren. Hij genoot zijn opleiding op de Haagsche Academie en bil zijn vader, den ver maarden J. H. Weissenbruch. In 1904 trok hij naar Amsterdam en vervolgens naar Naarden. Weissenbruch heeft veel gewerkt in het Noorden, in Katwijk, de bollenstreek, de Kagerplassen en het Noord-Hollandsche molenlandschap. Zijn werk bevat weidsche gezichten op water en polders, af beeldingen van eenzaam staande boerderijen e'n stadsgezichten van Deventer en Zierikzee. Als etser heeft hij ook bekendheid verworven. Hij en zijn vrouw Bertha WeissenbruchWeis senbruch waren bekende strijders voor het Roode Kruis. De teraardebestelling is heden op verzoek van den overledene in alle stilte geschied. AFSCHEID JOH. OTS. Ter gelegenheid van het afscheid van den heer Joh. Ofs als leeraar voor viool, piano en orgel aan de Rijkskweekschool voor Onderwijzers en Onder wijzeressen te Haarlem heeft Zaterdagmiddag in de muziekzaal van deze school een samenzijn plaats gehad van leeraren, oud-leeraren, leerlingen en oud-leerlingen. Van hun belangstelling gaven mede blijk de heeren J. J. 't Hart, inspecteur der Onder wijzersopleiding en Th. Lancée, oud-directeur der Rijkskweekschool. Toen de heer Ots en zijn echtgenoote waren bin nengeleid werd allereerst .het woord gevoerd door den heer W. C. Braat, directeur der inrichting, die er aan herinnerde, dat de heer Ots tijdens zijn 32 jarigen diensttijd onder vier directeuren heeft ge werkt. Hij roemde het onderwijs, dat de heer Ots steeds zoo vol animo heeft gegeven en bood hem namens het leerarencorps een fraai tuinbeeld aan. Vervolgens sprak een der leerlingen een woord van dank voor de aangename lessen, die zooveel hebben bijgedragen tot de muzikale ontwikkeling en overhandigde hem namens de leerlingen een vul penhouder. Namens de oud-leerlingen voerde de heer Rog geveen het woord. Hij haalde herinneringen uit het verleden op en bood als gedachtenis een fraaié stoeltjesklok aan. Nog werd het woord gevoerd door den heer 't Hart, den heer Lancée en den heer J. W. Ruinen. Laatstgenoemde herinnerde er aan. hoe destijds de heer OtsJjenoemd werd uit 40 sollicitanten, een onderscheiding, die hij zich waardig heeft be toond. De verschillende sprekers werden afgewisseld door koorzang en eenige muzieknummers door een orkestje, bestaande uit kweekelingen onder leiding van een oud-leerling, die zelf een orgelsolo ten beste gaf. De bijeenkomst werd geëindigd met het gemeen- ;chappélijk zingen van „De Heèfe zegene en be hoede U'\ waarna de aanwezigen in de gelegenheid werden gesteld, den scheidenden leeraar de hand te drukken. Noorsch post- en passagiersschip door Engelsche duikboot getorpedeerd De meeste opvarenden omgekomen Uit Oslo verneemt het D.N.B.: Het Noorsche tele graaf agentschap meldt dat de Engelschen na de lijn- vaartuigen „Richard With" en „Baroey", thans ook een vreedzame No.orsche postboot hebben aangeval len. Ter vervanging van de „Richard With" had men op het traject Hammerfest-Tromsö het 678 ton meten de s.s „Vester Aaien" in dienst gesteld. Dit schip is ln den middag van den 17den October zonder waar schuwing en op verraderlijke wijze door een Britsche duikboot getorpedeerd in de nabijheid van Oeksfjord. In enkele minuten zonk het schip. Slechts enkele le den der bemanning "èn één pasasgier konden gered worden. Meer dan 60 Noren zijn het slachtoffer Van dezen aanval geworden. Tot dusverre zijn zes lijken aan land gespoeld. De „Vester Aaien" voer zonder convool en er was ook geen Duitsch schip in de nabijheid. Het schip was duidelijk als Noorsch kustvaartuig te herkennen en de Duitsche weermacht had er van afgezien, van het schip gebruik te maken, aangezien zij het verkeer der bevolking niet in gevaar wilde brengen. De aanval was gericht op een niet-oorlogvoerend volk, op weer- looze burgers, onder wie vele vrouwen en kinderep. DUJTSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsche Weermachtsberichten Duitsche onderzeeërs brengen tien koopvaardij schepen en twee torpedojagers tot zinken. ZONDAG. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 19 Oc tober (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „Tusschen de zee van Azof en den Donetz schrijdt de achtervolging van den verslagen vijand met suc ces voort. Formaties van de Waffen-S.S. namen in huizen- en straatgevechten de havenstad Taganrog in. Op de Krim werden ln den afgeloopen nacht Sovjet-vliegvelden gebombardeerd. Zooals reeds in een extra-bericht is bekendge maakt, is de dubbele slag van Brjansk en Wjasma zegevierend geëindigd. Onder het opperbevel van generaal- veldmaarschalk von Bock hebben troepen van het Duitsche leger in de nauwste samenwerking met de luchtvloot van generaal-veldmaarschalk Kesselring de bolsjewistische legergroep van maar schalk Timosjenko ter sterkte van acht legers met 67 infanterie-, zes cavalerie- en zeven pantserdivi sies alsmede zes pantsérbrigades vernietigd. De zuivering van het strijdgebied is eigenlijk geëin digd. De getallen uit het extra-bericht van gisteren zijn intusschen gestegen tot 657.948 gevangenen, 1241 tanks en 5396 stukken geschut. Een onafzien bare hoeveelheid oorlogstuig werd buitgemaakt of vernietigd. De bloedige verliezen van den vijand zijn wederom zwaar. Aan deze operaties namen deel de legers van generaal-veldmaarschalk van Kluge, van de Generalobersten Freiherr von Weichs en Strauss, alsmede de pantserlegers van de Gene- raloversten Guderian, Hoth en Höppner en van den generaal der pantsertroepen Reinhardt. In den strijd tegen Groot-Brittannië hebben ge vechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht havens aan de Engelsche Zuidoost-kust gebombardeerd. Tal van branden ontstonden. De vijand is in den afgeloopen nacht niet naar Duitsch gebied gevlogen ZATERDAG. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, „De aanvalsoperaties in het Oosten verloopen volgens de gestelde plannen. Gevechtsvliegtuigen bombardeerden overdag de havenwerken van Moer- mansk en belangrijke militaire inrichtingen in en om Moskou. Ook vannacht waren luchtaanvallen ge richt op Moskou alsmede Öp ravitailleeringsinrich- tingen te Leningrad. Zooals reed« ln een extra- bericht bekend gemaakt is een van Noord-Amerika naar Engeland varend krachtig beschermd .convool bij het betreden van het blokkadegebied door Duit sche duikbooten aangevallen. In een taaiiJn aanval, welke verscheidene dagen duurde, hebben de onder zeeërs tien vijandelijke koopvaardijschepen, waar onder drie volgeladen tankbooten, van tezamen 60.000 b.r.t. tot zinken gebracht. In een des nachts gevoerden strijd tegen de strijdkrachten, die het convoof escorteeerden werden twee vijandelijke torpedojagers tot zinken gebracht. Voor Gibraltar heeft een Duitsche duikboot een vijandelijk patrouillevaartuig tot zinken gebracht. Gevechtsvliegtuigen bombardeerden aan de Engel sche Zuidoostkust verscheidene havenwerken en brachten een koopvaardijschip van 4.000 b.r.t. tot zinken. De vijand vloog niet naar het rijksgebied." De eerste gasturbine-eleetrolocomotief is in Zwitserland voor de spoorwegen geconstrueerd en heeft proef gereden, Het gevaarte op het station te Bazel (Photopress-Holland), Richtsnoeren van liet nieuwe Japansche kabinet Kabinet vindt eenstemmige bijval in de Japansche pers Uit Tokio verneemt het D.N.B.: In aansluiting op de eerste vergadering van het nieuwe kabinet heeft minister-president Tojo de richtsnoeren van de Japansche politiek als volgt samengevat: Succesvolle beëindiging van het Chlneesche conflict. Totstandbrenging van de Groot-Aziatische ge meenschappelijke leefruimte als bijdrage tot den wereldvrede, 3. Naar büiten versterking van de betrekkingen tot 3 as-mogendheden. 4. Naar binnen versterking van de oorlogsstructuur en mobilisatie van alle krachten. Ik ben er van overtuigd, zoo verklaarde generaal Tojo verder, dat niets het bereiken van dit doel kan verhinderen wanneer het geheele land zich daar als een man aan wijdt. Met de ondersteuning en het ver trouwen van het geheèlé volk hoop ik op deze wijzê iets te kunnen bijdragen tot het geluk en de welvaart van de Japansche natie. Deze uitlatingen van den minister-president wor den in Tokio als een regeeringsverklaring opgevat. De Japansche pers velt eenstemmig een gunstig oordeel over het nieuyve kabinet en legt den nadruk op het feit dat de nieuwe premier, een man van het leger, tegelijkertijd ook twee belangrijke porte feuilles heeft. Het nieuwe kabinet, waarbij di premier de portefeuille van oprlog en binnenland sche zaken heeft, is in staat, naar de pers verklaart, indien noodig onmiddellijk de mobilisatie ten uit voer te leggen. ,Het nieuwe kabinet ls een regeering, welke het volk sinds langen tijd verwacht heeft, zoo schrijft „Jomioeri Sjimboen". ..De regeering is In staat den moeilijken toestand te beheerschen, waarin de natie zich thans bevindt. Het blad acht het van belang dat de minister-president als generaal van het leger In actieven dienst blijft en tegelijk de portefeuille van oorlog en binnenlandsche zaken heeft." „Jomioeri Sjimboen" hoopt dat het nieuwe ka binet de missie zal vervullen waarvoor het gevormd is en dat het zich tevens de uiterste inspanningen zal getroosten om alle hinderpalen op te ruimen, welke de verwezenlijking van de doelen van de Ja pansche nationale politiek in het binnenland of daar buiten kunnen belemmeren. Het blad „Nitsj-Nitsji" schrijft: „De hechtheid van het nieuwe kabinet is verzekerd, daar het kan steunen op het leger, welks vertegenwoordigers in het nieuwe kabinet het bijzondere vertrouwen van de Kroon genieten. In het kabinet vereenigen zich de militaire en politieke krachten die de beste waarborgen bieden voor het bereiken van de groote politieke doelstellingen van Japan. In dit verband moet er vooral aandacht op gevestigd worden, dat het overwinnen van de crisis in den Stillen Oceaan de voornaamste taak van een sterk kabinet is. Een militair kabinet zal ook zonder moeilijk heden de door het volk geëischte eenheid en verster king van het binnenlandsche front uitvoeren. Uiter aard zal de nieuwe regeering haar taak vervullen in het bestek van het driemogendhedenpact." Ernstige ontploffing op Amerikaansche olie-opslagplaats Groote olietank explodeerde VENTURA (Californië). In de opslagplaatsen van de Shell Oil Company alhier is een olietank met een capaciteit van 50.000 gallons geëxplodeerd. Totnutoe werd gemeld dat vier arbeiders daarbij zwaar ge wond werden, twee van hen verkeeren in levensge vaar. Men vreest echter dat de explosie nog meer slachtoffers gevergd heeft. De reddingsmanschappen en de brandweer wor den bij hun reddings- resp. blusschingswerk ernstig gehinderd omdat de brandende olie zich reeds ov groote gebieden heeft verspreid terwijl reeds eenige straten met brandende olie zijn bedekt. (United Press.) Staat van beleg te Moskou Nieuwe verdedigingslinies om de stad STOCKHOLM, 20 October (D-N.B Vol gens den Britschen dienst heeft Stalin een de creet. uitgevaardigd, waarin hij den staat van beleg te Moskou proclameert. Dit. decreet treedt heden ln werking en verbiedt het verkeer tusschen middernacht en vijf uur des ochtends. De handhaving van de strengste orde ln stad en omgeving ls toevertrouwd aan den com mandant van Moskou, generaal-majoor Zinilof Tot dat doel zijn de strijdkrachten der interne erdediging en de arbeidersbataljons onder hem ge steld. Alle arbeiders te Moskou zijn opnieuw aan gespoord alle mogelijke hulp te verleenen aan de troepen die de stad verdedigen. Met de verdediging en het politietoezicht ln de gebieden ten Westen der hoofdstad zijn de bevel hebber van het leger aan het Westelijk front, ge neraal Joekof, en de bevelhebber van het garnizoen Moskou, luitenant-generaal Artemjef, belast. Naar de Britsche berichtendienst voorts uit Mos kou meldt, worden langs de wegen, die naar de Sov jethoofdstad leiden, nieuwe verdedigingslinies op geworpen. De voorsteden ran Moskou toonen reeds een geheel veranderd beeld door de aangelegde ver- digingswerken. Tegenaanvallen der Sovjets bij Kalinin afgeslagen. Doorbraak door sterk stellingensysteem aan het centrale front. Het D.N.B. meldt: In den centralen sector van het Oostelijk front zijn krachtige tegenaanvallen van de bolsjewiki in het gebied van Kalinin (ten N.W. van Moskou) op succesvolle wijze met zware bloedige verliezen voor den tegenstander afgesla gen. Daarbij werden 18 bolsjewistische tanks en drie vliegtuigen buiten gevecht gesteld. Nader verneemt het D.N.B. van militaire zijde: In de Oekraïne hebben de Duitsche troepen Zaterdag dê achtervolging van den verslagen vijand voortgezet. Op vele plaatsen werden uitgebreide veldversterkin- gen, waarin soms sterke bolsjewistische achterhoede- troepen den Duitschen opmarsch trachtten te stuiten, doorbroken. Over het geheele front werd de vijand, waar hij tegenstand bood. teruggeworpen, vaak na verbitterden strijd. In den centralen sector werd een buitengewoon versterkt stellingensysteem dat door de bolsjewisten met inspanning van alle krachten zeer hardnekkig verdedigd werd, op verscheidene plaatsen doorbro ken. Bij het afweren van tegenaanvallen, die door pantserwagens gesteund werden, vernietigden de Duitsche troepen op één plaats 18 groote pantser wagens. Bij de vernietiging van twee ingesloten bolsjewistische groepen werden 7000 gevangenen ge maakt en een groote buit veroverd. De bolsjewistische verliezen waren zeer zwaar. In den Noordelijken sector werden talrijke Sovjet- aanvallen afgeslagen. De Duitsche luchtmacht heeft Zondag vele bolsje wistische stellingen met succes aangevallen en groote verwoestingen aangericht. Bij een aanval op een vliegveld in het Zuiden werden acht vliegtuigen op den grond vernietigd. Bovendien werden talrijke ge bouwen en vrachtauto's vernietigd Over de actie van het Duitsche luchtwapen meldt het D.N.B.: Onvermoeid hebben de Duitsche formaties ge vechtsvliegtuigen gisteren in het centrale gevechtsge- bied achterwaartsche verbindingen der Sovjets aan gevallen. Zij vernielden een spoortrein, drie locomo tieven en 91 vrachtauto's. Vijf Sovjet>pantsertreinen en nog vier andere treinen werden met bommen zwaar getroffen. Tijdens luchtgevechten werden in dezen frontsector, door Duitsche jagers alleen 27 Sovjet machines neergeschoten, terwijl de afweerartillerie 5 Sovjetvliegtuigen vernielde. Formaties Duitsche duikbommenwerkers hebben bolsjewistische veldver- sterkingen- aangevallen, batterijen en troepenconcen traties, waarbij zware verliezen ontstonden voor de Sovjets. Bij een enkelen aanval werden 23 artillerie stellingen vernietigd of beschadigd. Een pantsertrein kreeg verscheidene voltreffers. Marcheerende colon nes op de wegen en concentraties vrachtauto's in opmarschgebieden werden evenens met groot succes aangevallen. In het gebied rondom Charkof hebben gevechtsvliegtuigen met groot effect spoorlijnen en terugtochtwegen der Sovjets gebombardeerd Zes sta tions werden verwoest. Verscheidene geheel geladen spoortreinen werden zwaar getroffen en het voor naamste traject werd op vele plaatsen verbroken. Nieuw Finsch bombardement op de Moermansklijn Spoorweggebouwen en opslagplaatsen getroffen HELSINKI, 19 October. Het staatsnieuwsbureau maakt bekend: Op 18 October hebben onze luchtstrijdkrachten we derom den SJoermanskspoorweg tusschen de plaatsen Sorokka aan de Witte Zee en Kontupohja aan den Noordelijken oever van het Onegameer op verschei dene plaatsen gebombardeerd. Op eenige punten wer den bommen geworpen op de rails, op spoorwegge bouwen cn opslagplaatsen die in brand geraakten en op een trein voltreffers geplaatst. Onze jagers heb- hen aan den Noordelijken over van het Onega- ■r een vijandelijke vliegboot neergeschoten De afweer op den grond op de Karelische Landengte heeft twee Sovjetjagers en een verkenningsvliegtuig neergehaald. Een vijandelijke versperringsballon, die over de frontlijn heen naar den Finschen kant was gedreven, werd binnengehaald. Voorts is een ver nielde bolsjewistische vliegboot gevonden. Een eigen machine keerde niet op haar steunpunt terug (D.N.B.) Hel vliegtuigongeluk in Ned.-Indië Aantal slachtoffers tot dertig gestegen BATAVIA (United Press). Achttien Inheemschen, wier huizen bij het neerstorten van het vliegtuig, waarbij de opperbevelhebber van hot Ned. Indische leger generaal Berenschot werd gedood, ln branS geraakten, zijn un het ziekenhuis aan hun verwon dingen bezweken. Het aantal slachtoffers van dit vliegtuigongeluk ls hierdoor tot 30 gestegen,

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1