Haarlem's Dagblad Verder oprukken in het industriegebied van het Donetzbekken. 59e JAARGANG No. 17897 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zulder Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdrad. 15054, Redactie I 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DINSDAG 21 OCTOBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post f 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementsterieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meei 0.17y2. Groentjes zie rubriek. i Wat 75 jaar geleden gesloopt werd Verdere afbraak van de Haarlemsche vesting Het is bekend dat in het midden der 19e eeuw begonnen werd met het sloopen van poorten en I ting muren te Haarlem. Vooral het jaar 1866 was in dit opzicht belang rijk. Nu dit juist 75 "jaar is geleden, is er aanlei- \ding daaraan te herinneren. In dat jaar werden gesloopt: De Eendjes- o£ Leidsche Waterpoort .(Die stond nabij het Zuider Buiten Spaarne en den Kamper singel, de naam Eendjespoortstraat herinnert er nog aan.) De Schalkwijkerpoort (nabij den Schalkwijker- weg den Burgwal). Het Zijlhek (nabij den Zijlsingel en de Zijlstraat) Deze drie poorten brachten met al de daarbij I behoorende gebouwen slecjhts f 2360 op! Tenslotte werden in dat jaar nog de beide Raaks- torens (bij den Zijlsingel en de Raaks) afgebro- I ken. Hiermede ging gepaard het dempen van de Raaks en de Beek. VERBETERING. In ons bericht van Zaterdag is de naam van het slachtoffer van den Engelschen bomaanslag, dat Vrijdag ter aarde besteld is, onvolledig genoemd. Het betrof nl. mevr. R. HardesmeetsGoudfrool. I Kijkdag van gestolen fietsen Slechts een bezoeker vond zijn rijwiel terug De Bloemendaalsche politie heeft de origineele idee gehad een kijkdag te houden van gestolen fiet sen teneinde de rechtmatige eigenaars in de ge legenheid te' stellen hun trouwe of liever ontrouwe stalen rossen weer in ontvangst te nemen. Natuur lijk was het bezoek Maandag groot. Niet minder WIE IS EEN RIJWIEL KWIJTGERAAKT? - De politie van Bloemendaal heeft een kijkdag gehou den van „gevonden" rijwielen die in de omgeving van Bloemendaal, Overveen en Aerdenhout, on beheerd aangetroffen zijn. Fotoeen gedeelte van de ruim 70 dames- en heeren-rijwielen, waarin de gedupeerden hun eigendom kunnen zoeken. (Foto Stevens) dan 150 fietsers, die hun rijwiel waren kwijtge raakt, hebben een bezoek aan het politiebureau gebracht in de hoop hun karretje weer terug te zien. Helaas voor de meesten bleek deze hoop ijdel. Slecht! een bezoeker kon verheugd per fiets huis waarts keeren. De andere 149 bezoekers keerden weer terug, zooals ze gekomen waren; wandelend of met de tram. Naar men ons mededeelde ligt het niet in de bedoeling dat er nog eens een kijkdag wordt gehouden. Notarisbenoeming te Hoofddorp De heer J. Scholten uit Haarlem benoemd Tot notaris ter standplaats gemeente Haarlemmer meer is door den secretaris-generaal van het depar- tement van Justitie in de vacature, ontstaan door het overlijden van notaris C. F. J. Heinsius te Hoofddorp, benoemd de heer J. Scholten, wonende te Overveen. De heer Scholten volgde in Hoorn het middelbaar onderwijs, was eenigen tijd in zaken werkzaam en volgde daarna bij Mr. Borret, privaat-docent aan de Universiteit te Leiden de opleiding voor het notariaat, verwierf in 1919 zijn bevoegdheid en was op notaris kantoren te Ede en te Arnhem werkzaam, om ver volgens als adjunct-inspecteur bij de Registratie en Domeioen op te treden. Intusschen leidden de om standigheden er toe, dat hij zich weder een werk kring bij het notariaat zocht. .Hij vond dien ten kan tore van de notarissen Bertling en Wolzak en bleef, na ontbinding van dit kantoor als candidaat-notaris ten kantore van Notaris Wolzak werkzaam Het Streekplan voor Zuid-Kennemerland Taak der commissie eenigszins gewijzigd Verleden jaar is zooals men weet een Commissie van deskundigen uit Haarlem en omliggende gemeen ten. benoemd voor het maken van een Streekplan van Kennemerland-Zuid. Door de instelling van een Riiksdienst voor het Nationale Plan zijn de op streekplannen betrekking hebbende artikelen van de Woningwet evenwel bui ten werking gesteld. De Commissie heeft daarom haar werk voorlooplg laten rusten in afwachting van een nieuwe wettelijke regeling. Tot zoover een mededeeling in het verslag van de Gewestelijke Commissie voor de uitbreidings- en streekplannen in Noord-Holland. Wij kunnen daaraan toevoegen dat het in de bedoeling ligt in het werk van het Nationale Plan ook de commissies voor de Streekplannen in te schakelen. Er zal evenwel in de toekomst een nauwer contact gestaan tusschen de commissies' voor Streekplannen en de centrale leiding !n den Haag. Het Rozenprieel te Haarlem Een saneeringsplan Door Openbare Werken te Haarlem wordt overleg gepleegd met de Vaste Commissie voor Uitbreidings plannen in Noord-Holland over een ontwerp voor een saneeringsplan voor het Rozenprieel. Onder die be- I naming wordt verstaan het. stadskwartier begrensd door Kampersingel, Kleine Houtweg, Rustenburger laan en Zuider Buiten Spaarne. VERDUISTEREN Van 18.33 tot 8.17 Maan 22 Oct, op 9.05, onder 20.05 Rechterlijke benoeming 's-GRAVENHAGE, 21 October. Het Rijkscommis sariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van art. I van zijn verordening no. 108/40 (vierde verordening over bijzondere be stuursrechtelijke maatregelen) aan den» procureur- generaal te Amsterdam, mr. J. A. van Thiel, pensioen verleend. In zijn plaats heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied op grond van dezelfde bepaling mr. J. Feitma, rechter in de ar rondissementsrechtbank te Groningen tot procureur- generaal te Amsterdam benoemd. Het uitbreidingsplan voor Zandvoort Grootendeels gereed Daar, wat het uitbreidingsplan van Zandvoort betreft, de termijn van een jaar sinds de onthouding van goedkeuring aan het vorige door den Raad vastgestelde plan is verstreken, terwijl in verband met de bijzondere tijdsomstandigheden het nieuwe plan wel grootendeels, doch niet geheel gereed kwam, zal zoo wordt in het verslag der vaste commissie voor Uitbreidingsplannen en Streek plannen medegedeeld dit plan thans niet door den Raad van Zandvoort, maar door den Commis saris der Provincie moeten worden vastgesteld. Zooals wij'indertijd reeds mededeelde maakten de aanleg van een groot boschplan in de duinen in het Noorden van Zandvoort een onderdeel van dit plan uit. Rentmeester beboet Fooi van 12.000 van pachter geëischt 's-GRAVENHAÖE, 21 October. Het A.N.P. meldt: Een graanhandelaar te Groede in Zeeuwsch Vlaanderen, trad op als rentmeester voor enkele buitenlandsche eigenaren van landerijen, met wie het directe contact op het oogenblik niet mogelijk is. Nu de boeren voor hun broodwinning gebon den zijn aan de door hen gepachte boerderijen, omdat er in dezen tijd geen andere hofsteden vrij komen, maakte hij van hun dwangpositie mis bruik. Toen hem gebleken was, dat een van de pachters een boer te Zaamslag, wiens contract afliep, gaar ne opnieuw wilde inhuren, kwam hij met zijn eischen op tafel. Deze waren lang niet malsch. Hij vroeg buiten de gewone pachtsom een „hand schoen" van f 12000. De pachter, of hij wilde of niet, moest na eenig marchandeeren, waarbij het bedrag tot f 11500 verlaagd werd, hiermede wel accoord gaan. Zesduizend gulden kwamen bij het teekenen der overeenkomst op tafel, de rest van den „handschoen" de ter plaatse gebruikelijke benaming van wat bij huizen sleutelgeld genoemd wordt zou later volgen. De rentmeester liet, om zich zeker te stellen, den pachter een schuldbekentenis van f 2500 tee kenen, zoogenaamd wegens geleend geld en boven dien werd een koopcontract opgemaakt voor een partij te velde staande tarwe, waarvoor de rent meester reeds f 3000 betaald zou hebben. I}eze schijnacten, waarvan de rentmeester toegaf, 'dat zij slechts als camouflage gediend hadden, bewij zen wel heel duidelijk, dat hij zich er van bewust was ongeoorloofde dingen te doen. Bovendien mëakte hij de zaak nog onverkwikkelijker door voor te wenden, dat het geld voor de eigenaren der landerijen bestemd was. Op veel kleinere schaal deed de man hetzelfde bij twee andere pachters, een boer en diens aan staanden schoonzoon. Hij kwam na negen jaren bij dezen boer om ruim '400 gulden wegens provi- sie"voor een in 1932 verleende bemiddeling bij verkoop van een perceel grond. De man, die, nu hij een boerderij verliet, gaarne zijn schoonzoon als nieuwen pachter geïnstalleerd wilde zien, voelde zich gedwongen hierop in te gaan, De schoonzoon echter moest bij het afsluiten v,an de pachtovereenkomst ook nog eens 500 gulden neer tellen, alleen maar om te mogen huren. De controle,urs van de prijsbeheersching, die deze zaak op het spoor kwamen, hebben krachtig ingegrepen. De rentmeester moest zich voor den inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Graven- hage verantwoorden. Hij werd veroordeeld tot betaling van f 2500 boete, terwijl publicatie van het vonnis in een gewestelijk blad voor zijn reke ning zal plaats vinden. Tevens werd de rentmeester verplicht tot teruggave van alle onrechtmatig ver kregen gelden. Amsterdamsche tram had een Welke bonnen zijn thans geldig? van 1925 Oct.: 40-4 Brood 4 rants. 40 Brood Vi rants. Brood of gebak 40 Vleesch rants. ivieescb of 40 VI.'waren 1 rants. vleeschwaran 40 Melk 1 3/4 L. Melk 4OA Reserve 1 3/4 K.G. Aardappelen 40B Reserve Ve IC.G. Aardappelen. van 5 Oct. t.m. 1 Nov.: Suiker Koffiesurrogaat Jam Bloem, brood of gebak Rijst Havermout Gort Vermicelli of maïzena 121 Algemeen 122 123 124-127 Bloem D en E Rijst 12S Havermout 129 Algemeen 130 131 t.m. 134 Kaas 100 gr. van 14 Oct. t.m. 1 Nov.: 1 K.G. 250 gr. 500 gr. 1 rants. 25 0 gr. 250 gr. 250 gr. 100 gr. pechdag Vier aanrijdingen op één dag AMSTERDAM 20 October. De gemeentetram heeft vandaag een weinig fortuinlijken dag gehad. Niet minder dan vier botsingen veroorzaakten tamelijk groote mate- rieele schade, doch voor zoover er persoonlijke slacht offers waren, liepen deze slechts lichte kwetsuren op. Het begon al Maandagmorgen om kwart voor negen, op welk tijdstip een auto uit de Kerkstraat de Utrechtsche- straat wilde inrijden. De chauffeur lette wel op het uit de binnenstad komende verkeer, doch sloeg te weinig acht op een tramwagen van lijn vijf, die van het Frede- riksplein naderde. De tramwagen kreeg aanzienlijke schade aan het voorbalcon, zoodat hij naar de remise moest worden gereden. Voor het echter zoover was, was bijna een uur verstreken, gedurende welken tijd het tramverkeer van de lijnen 5 en 11 door de Utrechtsche- straat geblokkeerd was en deze lijnen dus omgelegd moesten worden. Om half vier had op den Middenweg bij den Nieuwe- weg een aanrijding plaats tusschen een paard en wagen en een motorwagen van lijn negen. De trambestuurder, die den vrachtwagen Inhaalde, had herhaalde malen gebeld en meende, dat de vrachtwagen wel tijdig uit den weg kon gaan met zijn wagen. Deze werd echter tn zijn bewegin gen belemmerd door een bakfiets en het gevolg was, dat de tram den vrachtwagen greep en eenige tientallen meters meesleepte. Daarbij werd de koetsier van den bok geslagen 'waardoor hij een hoofdwonde opliep, die echter niet van ernstigen aard bleek te zijn. Twee bakfietsen en een fiets, die ook in de knel kwamen, werden geheel ver nield, terwijl de motorwagen zware schade bekwam. Kort na vijf uur had een aanrijding plaats op den Overtoom'nabij de Staringstraat, waar een wagen van lijn een vrachtauto met aanhangwagen aanreed. Het voor balcon van den tramwagen werd gedeeltelijk ingedrukt, zoodat ook hij naar de centrale werkplaats moest worden gesleept. Van den auto was de laadbak ontzet. Het tram verkeer ter plaatse ondervond pl.m. 20 minuten vertraging. Vrijwel op hetzelfde oogenblik ontstond een botsing tusschen twee wagens van lijn 16 in de Gabriël Metsustraat bij de Van Baerlestraat, waar de eerste wagen, die bij de halte stilstond, door den volgenden wagen werd geramd, wijl de bestuurder waarschijnlijk tengevolge van de glad heid der rails, zijn wagen niet tijdig tot stilstand kon brengen. Zoowel de beide motor- als de beide bijwagens werden zwaar beschadigd. Drie passagiers werden door glasscherven gewond. ALG. MIDDENSTANDS JONGEREN ORGANISATIE. Zaterdag 25 October zal de heer W. Koutstaal uit Haarlem voor de leden van de Algemeene Midden stands Jongeren Organisatie in het Middenstandshuis aan de Wilhelminastraat te Haarlem een praatavond leiden. Verder wordt Zaterdag 8 November in hetzelfde huis weer een sociëteitsavond georganiseerd. PRIJSVRAGEN VAN DE VEREENIGING HANDELSRECHT. WAGENINGEN. 21 October. Het vorige jaar werd door de vereeniging Handelsrecht een tweetal prijsvragen uitgeschreven. De eene betrof een herleidingsstelsel voor geld- verbintenissen. De jury, bestaande uit prof." mr. Star Busmann, mr. K. van Hinloopen Labberton en mr. Westerman, heeft thans den prijs over twee inzenders verdeeld en f 300 toegekend aan mr J. W. L. de Booy te 's-Gravenhage en f 200 aan dr J. A. M. van Staay te 's-Gravenhage. Beide inzen dingen zullen worden' gepubliceerd. De andere prijsvraag had betrekking op de oorlogsmolestrisico-verzekering. De jury, bestaande uit prof. mr. Kamphuisen, mr. Slotemaker en prof mr. Mees, heeft thans den prijs van f 500 toe gekend aan mr. W. C. L. van de Grinten te Rot terdam. Overeenkomstig het advies van de jury zal echter niet alleen diens inzending worden ge publiceerd, doch tevens de inzendingen van mr. J. den Duik te Heemstede en van mr. H. Kahrel aldaar. Aan laatstgenoemde inzending verleende zijn medewerking mr. J. H. G. Zeelenberg, even eens te Heemstede. 40 Boter 250 gr. Boter Vet 250 gr. Boter met reductie of 200 gram vet. 40 Vet 250 gr. Boter met reductie Voorts: Petroleum: Bonkaart MenO Bon 14 (2 1.) tot 27Dec. Zeep Bon 120 en Bon C Zeep der Zeep kaarten P en Q tot 31 Oct., Scheerzeep Bon J (Textielkaart) t.m. 31 December. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Haven en militaire inrichtingen in Engeland gebombardeerd. Rechterlijke benoemingen Bij besluit van den secretaris-generaal van het de partement van Justitie van 17 October 1941 is be noemd tot advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, mr. J. P. G. van Velzen, advocaat en procureur te 's-Gravenhage. Bij besluit van den secretaris-generaal van het de partement van Justitie van 17 October 1941 is benoemd tot kantonrechter te Helmond, mr. J. N. M. Hendrichs, thans griffier bij het kantongerecht te Tilburg. Bij besluit van den secretaris-generaal van het. de partement van Justitie van 17 October 1941 is benoemd tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Bre^a, mr. A. J. Ph. M. Rubbens, thans substituut-griffier bij de arrondissements-rechtbank te 's-Hertogenbosch. Bij besluit van den secretaris-generaal van het de partement van Justitie van 17 October 1941, is be noemd tot substituut-officier van Justitie bij de ar rondissements-rechtbank te Rotterdam, mr. C. W. baron van Dedem, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondisse ment Rotterdam. GEMEENTEDAG REMONSTRANTSCHE GEMEENTE. Voor leden begunstigers en vrienden der ge meente zal op Zondag 16 November een Gemeen tedag in de Remonstrantsche kerk. Wilhelmina straat alhier worden gehouden. Des morgens heeft een kerkdienst plaats onder leiding van Dr. Noordhoff over het onderwerp: Brieven van Christus, II Corinthen 3 3. Tusschen half een en half twee is er koffiemaaltijd in het Remonstran tenhuis. Kwart voor 2 zal het orgel weer spelen, waarna om 2 uur rrtevrouw Boldingh Goemans van Den Haag zal spreken over: „Boeken en wat zij voor ons geloof kunnen beteekenen." Zij zal in haar lezing de voordracht van enkele stukken proza en poëzie opnemen. Om half 3 volgt dan een pauze, zoo mogelijk met thee. Om 4 uur sluitingsbijeenkomst met voordrachten van mej.1 C. M. Burger, mevr. dra. M. Boldingh en mr. J. H. P. E. Mijnssen, zang door het kerkkoor, orgel- en andere insrumentale muziek. OPBRENGST WINTERHÜLPCOLLECTE. De collecte voor „Winterhulp Nederland" in Haarlem heeft volgens de voorloopige telling, naar men ons mededeelt, f 1032 opgebracht. Uit de Staatscourant Bij besluit, van den secretaris-generaal van het departement van Justitie van den 17den October 1941 Is P. W. J. M. Sweens, candidaat- notaris te 's-Hertogenbosch, benoemd tot notaris ter stand plaats de gemeente 's-Hertogenbosch. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Justitie van den 17den October 1941 is J. Schol ten, candidaat-notaris te Overveen benoemd tot notaris, ter standplaats de gemeente Haarlemmermeer. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Justitie van 16 October 1941 is J. H. van de Wijngaart, commissaris van politie te Vlaardingen, benoemd tot commissaris van rijks politie. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken van 18 October 1941, is A. W. Nieuwenhuize met ingang van 15 November 1941, opnieuw tot burgemeester van de gemeente Oudelande benoemd. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken van 18 October 1941 is C. L. Schreuders, te rekenen van 1 October 1941, opnieuw tot burgemeester van de gemeenten Benschop, Polsbroek en Hoenkoop be noemd. Verzoek betreffende Groentjes \Vü veroorloven ons, hun die een „Groentje", (kleine advertentie van Vraag en Aanbod) in Haar lem's Dagblad wenscben te plaatsen, vriendelijk te verzoeken, zoo eenigszins mogelijk ons steeds een dag tevoren den tekst te geven. Hierdoor krijgen wij gelegenheid de steeds in aantal toenemende op drachten tijdig te verzorgen en wordt het ook ons onaangename uitstellen tot een later nummer, dan waarin plaatsing gewenscht wordt, zooveel moge lijk vermeden. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 20 October (D.N.B.) Het opperbe vel van de weermacht raaakt bekend: „In het Zuidelijke deel van het Oostelijk front rukken de Duitsche, Italiaansche, Hongaarsche en Slowaaksche divisies steeds verder in hel Industriegebied van het Donetzbekken op. Ook in de overige frontsectoren verloopen de operaties met succes. Het luchtwapen onaernam aan het geheele oostelijke front doeltreffende aanvallen op belangrijke spoorlijnen en verkeers verbindingen. In het Zuid-oosten, Zuiden en Zuid-westen van het Brltsche eiland werden havens en belang rijke militaire inrichtingen gebombardeerd. In de wateren van het Kanaal van St.-George wier pen gevechtsvliegtuigen een groot koopvaardij schip in brand. In Noord-Afrika vielen Duitsche gevechtsvlieg tuigen op 19 October en in den nacht van 19 op 20 October niet succes de havenwerken van To- broek aan. De vijand vloog niet naar het gebied van het Duitsche rijk.1* De uitkeering bij bevalling Treedt 1 November in werking 's-GRAVENHAQE, 20 October. (A.N.P.) Met in gang van 1 November a.s. treedt een nieuwe voorzie ning op sociaal gebied in werking, namelijk de be paling, dat aan de echtgenoote van den man, die krachtens de Ziektewet verzekerd is, bij gezinsver meerdering een bijdrage in de kosten van de beval ling van f 55.wordt toegekend. Dit geldt ook voor bevallingen van dochters, stief- en pleegdochters, die in het gezin van den verzekerde leven. De uitkeering geschiedt door den Raad van Arbeid of door de be- drijfsvereeniging, waarbij de werkgever van den ver zekerde voor de uitvoering van de Ziektewet is aan gesloten. Evenals de aangifte van ziektegevallen moet ook de kennisgeving van een plaats gehad hebbende be valling door den werknemer geschieden. De op grond van artikel 17 der Ziektewet in ieder bedrijf aan wezige kaart wijst hem den weg tot welken Raad van Arbeid of bedrijfsvereeniging hij zich hiervoor heeft te wenden. DUIZENDEN PAREN SCHOENEN IN BESLAG GENOMEN. 's-GRAVENHAGE, 20 October. Het A.N.P. meldt: Reeds geruimen tijd werd er in Leeuwarden fluiste rend verteld, dat in een- bepaalde groote schoenenzaak zonder veel moeite schoenen zonder bon te krijgen waren. Aan de politie, die zich in verband met de controle op de distributievoorschriften uiteraard voor die geruchten interesseerde, was het niet gelukt af doende bewijzen van deze overtredingen in handen te krijgèn. Daar echter bij voorkoop zonder bon de prijzen in het algemeen ook abnormaal hoog opge- schoefd zijn, interesseerden de prijsbeheerschingsauto- riteïten zich eveneens voör het geval en besloten in te grijpen. Bij een dezer dagen door hen ondernomen con trole verklaarde de winkelier eerst, dat hij zijn schoenen steeds met een normale winstmarge ver handelde. Het verhoor van getuigen en genomen steek proeven wezen het echter anders uit: hij bleek dik wijls 100 tot 250 pet. winst te maken, Soms werden zelfs fantastische prijzen gevraagd en verkregen. Een in 1938 voor f 2.75 ingekocht paar schoenen bracht f 14.50 op, een winst van ruim 400 pet. dus. De man had alle verkoopen zonder bon en tegen te hooge prijzen buiten zijn boekhouding gehouden. Na speuren konden de onmiddellijk aan het werk gezette accountants van dè inspectie voor de prijsbeheer sching de gepleegde overtredingen echter aantoonen. Al spoedig was er voor den winkelier geen ontkennen meer aan. De mao bleek zich niet alleen met deze ontoelaat bare praktijken op te houden. In den winkel kwamen ook nieuwe fietsen, haarden, regenjassen en een par tij zeep voor den dag. In de privéwoning ontdekten de controleur verder nog een partij schoenen, enkele fietsen en haarden, die eveneens kennelijk voor den zwarten handel bestemd waren. Bovendien trad de winkelier nog op als geldschieter voor den kleinen man, waarbij hij woekerrente nam. De geheele abnormaal groote schoenenvoorraad van ongeveer 10.000 paren, de fietsen, haarden, jassen en de partij zeep werden in beslag genomen. TWEE GEVALLEN VAN DOOD DOOR SCHULD BERECHT. 's GRAVENHAGE. 20 October. (ANP) De 44-ja- rige schilder H. J. F. was door de rechtbank te Mid delburg veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf wegens het veroorzaken van dood door schuld. Op 14 Juli 1940 reed hij met een vrachtauto onder Haamstede: hij nam met groote snelheid een bocht in den Kloo^terweg zóö roekeloos, dat de wagen, waarin eenige personen zaten, omsloeg. Een van hen, G. C. van Wanrooy, is aan de gevolgen overleden. Het Gerechtshof te 's Gravenhage heeft de straf verzwaard tot S maanden gevangenisstraf. Onder Hillegersberg was P. K. met zijn groen- tenkar, komende uit de richting Terbregge, linksaf geslagen den Bergsingel op. Een motorrijder, d'.e achter hem reed. botste daardoor tegen den wagen aan en was er zód ernstig aan toe, dat bij aan de ge volgen overleed. De advocaat-generaal bi.1 het Haag- sche Gerechtshof vorderde heden bevestiging van het vonnis der rechtbank te Rotterdam, die K. wegens dood door schuld heeft veroordeeld tot 3 weken hechtenis. ONGERUSTHEID OVER UITBLIJVEN VAN ENGELSCHE COMMISSIE. STOCKHOLM 20 October (A. N. P.) De Engelsche commissie voor de Britsch-Amerikaancshe bulpverleening aan de Sovjet-Unie, die in Moskou gestationneerd was. is, zooals in Londen verluidde, „onderweg". In Engelsche kringen is men zeer bezorgji over het uitblijven van be richten omtrent deze commissie" die de Sovjet-hoofdstad verlaten heeft en thans op weg is naar een andere plaats, waar zij haar arbeid zou kunnen verrichten. Heeft Stalin Moskou verlaten? Nieuwe zetel der Sovjetregeering te Koeybischef (Samara) Het D.N.B. vernee,fht uit Stockholm: Volgens een bericht van „Aftonbladet" uit Istan- boel zou Stalin Moskou met onbekende bestem ming hebben verlaten.'Men vermoedt in welinge lichte kringen, dat hij zijn hoofdkwartier zal ves tigen in een pantsertrein en dus geen vaste ver blijfplaats meer zal hebben. Volgens den Engelschen Berichtendienst zou de zetel van de regeering der Sovjet-Unie verplaatst zijn naar Koeybischef (Samara) aan de Wolga, ongeveer 880 kilometer ten Zuidoosten van Mos kou. De Amerikaahsche dagbladcorrespondenten, die zooals bekend met de Amerikaansche ambas sade Moskou hadden verlaten, zijn reeds naar deze stad vertrokken. Hardnekkige gevechten gingen aan de verovering van Odessa vooraf Ernstige verwoesting in de*stad BOEKAREST, 21 October (D.N.B.) Uit een door het telegraafagentschap Rador van militaire zijde ont vangen bericht blijkt het hardnekkige karakter van de gevechten, welke het Roemeensche leger voor de verovering van Odessa moest leveren, alsmede de noodlottige wending die de vlucht van de bolsjewis tische troepen uit de belegerde stad nam. De toegangs wegen van Odessa, zoo wordt in het 'bericht gezegd, waren van rijen kazematten voorzien, welke in diepe linies lagen en over veel oorlogsmateriaal beschik ten. In de straten der stad had de geheele bevolking wekenlang gewerkt aan het opwerpen van barrica den en verbindingsloopgraven. Terwijl Roenieensche stoottroepen de vijandelijke weerstandskracht door dagelijksche aanvallen braken en hierbij langzamer hand alle belangrijke stellingen bezetten, hielden de artillerie en de luchtmacht de stad onder vuur met een hagel van bommen en kogels. De ontruiming van Odessa door de bolsjewistische troepen was een wanhopige poging om te ontsnappen, toen verdere tegenstand onmogelijk was. Overal in de straten ziet men granaattrechters, ingestprte hui zen en fabrieken, honderdduizenden wapens, door het vuur vernielde pantserwagens van ieder grootte, machinerieën en voertuigen van allerlei aard. zooals zij bij, het hals over kop vluchten onder den hagel van bommen waren achtergelaten. De vernietigde laad- en losplaats is slechts nog een geweldige hoop ijzer en baksteen. In het havenbekken ziet men twee groote beschadigde schepen, alsmede een aantal an dere kleine vaartuigen liggen. Het station aan de haven is vernield. Volgens de verklaringen van ge vangenen werd de terugtocht der bolsjewistische troe pen tengevolge van het voortdurend bombardement en het gebrek aan transportschepen onder ongewoon moeilijke voorwaarden uitgevoerd. De bolsjewisten wierpen groote hoeveelheden voor de bevolking nood zakelijke levensmiddelen in zee. Nadat de waterlei ding vernield was. was er ook geen electrische stroom meer. Tijdens de laatste week was het dagelijksche broodrantsoen vastgesteld op 200 gram per hoofd. Tot- dusver werden meer dan 20.000 gevangenen- geteld, waaronder talrijke jongelieden van 15 a 16 jaar, die allen met geweren en handgranaten waren bewapend. Op 18 October werden de laatste in de huizen geor ganiseerde haarden van verzet opgeruimd. De bewoners van Odessa, zoo besluit dit bericht, op wier gezicht de honger en de communistische terreur hun stempel hadden gedrukt, begroetten de Roemeen sche soldaten als bevrijders. Blijkens hun verhalen, hebben de bolsjewistische troepen geweldige verliezen geleden, in het bijzonder bij de dóór hen ondernomen tegenaanvallen. De politiek van het nieuwe Japansche kabinet Een radiorede van minister Toyo Naar Domei meldt heeft Sjigenori Toyo. de nieu we Japansche minister van buitenlandsche zaken, een radiorede uitgesproken tot het Japansche volk, waarin hij uiting gaf aan zijn vastberadenheid om zich van zjjn taak te kwyten. Aangezien het diplo matieke doel van Japan gelegen is in het behoud en de bevordering van den wereldvrede, aldus To yo, staan het bestaan en het prestige van Japan op het spel. Japan moet zijn bestaan en prestige hardnekkig verdedigen en zijn historische taak vervullen. Met versteviging van het systeem van samenhang tusschen diplomatie en leger en met inachtneming van de werkelijkheid en met ver trouwen in zichzelf, zal de Japansche diplomatie zoowel bijdragen tot de welvaart als tot den vrede van de wereld. Tndien Japan in die houding volhardt en de rechtvaardigheid blijft betrachten, is het duidelijk dat Japan de moeilijkheden en aan vallen te bover, zal komen en de welvaart zal be vorderen. Duitschers moeten uit Afghanistan verdwijnen Het volkenrecht met voeten getreden, constateert men te Berlijn De A.N.P.-correspondent De strijd in het Oosten. Een zware Finsche tank trekt oyer een rivier in Oost- Karelië. (Suomen-Holland), BERLIJN, 20 October, meldt: Volgens Reuter zijn de Engelsche en Afghaansche regeeringen „overeengekomen", dat alle in Afgha nistan vertoevende Duitschers uit dat land gezet zul len worden. Zij zouden via Iran en Turkije naar hun vaderland geleld worden. In Berlijn beschikte men heden nog niet over ambtelijke berichten terzake Tndien het Reuterbericht met de waarheid strookt, zal men ditmaal dus niet zoo onmenschelijk te werk gaan als in Iran, waar alle mannelijke Duitschers aan de bolsjewieken uitgeleverd werden en de vrouwen en kinderen door de Sovjets werden uitgeplunderd en mishandeld. Men zal moeten afwachten of het trans port der Duitschers uit Afghanistan niet eveneens door de bolsjewisten in Iran wordt gemolesteerd. Doch ook al zou alles correct geschieden, dan is het toch een ongehoord feit dat een neutrale staat door een belligerent gedwongen wordt de staatsburgers van den tegenstander eenvoudig uit het land te zetten. Gesteld dat Duitsehland bijv. eens van Zwitserland of een anderen neutralen staat vorderde dat het alle daar vertoevende Engelschen uitwees? Aan de neu traliteit van Afghanistan wordt toch door niemand ook niet. door Engeland, getwijfeld. Bovenstaand be richt uit Kaboel werpt aldus een scherp licht op da verwording tn het verkeer der volken, waarbij het volkenrecht met voeten wordt getreden. I

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1