BRANDSTOFFENHANDEL „DE SPAARNESTAD" BRANDSTOFFEN Jiotl Tlieuivs DISTRIBUTIE-VRIJ [£aatste !Be%ichten Luchtaanvallen op Engeland. (^Bucqetóiike Stand ''aliaansch weermachtsbericht lialiaansche en Duitsche vliegtuigformaties in den aanval in Noord-Afrika. Uitval der Italianen uit de stel lingen van Culquabert. ROME, 20 October. (StefanI). Het Italiaan- scho hoofdkwartier maakt bekend: Gisteren vlogen vijandelijke vliegtuigen boven de plaatsen Comiso en Licata op Sicilië en lieten bri santbommen vallen dip grootendeels in zee vielen. Er vielen geen slachtoffers en er werd geen schade Aangericht. In luchtgevechten werden twee Britsche vliegtuigen aan de kust van Sicilië neergeschoten en vier andere machines getroffen. Onze vliegtuigen leden geen verliezen. Noord-Afrika: Groote formaties Italiaanschc ja- pers vielen vijandelijke eenheden op den weg van Boegboeg aan, alsmede tentenkampen en automobie len in het gebied van Sidi el Barranl. Verschillende automobielen geraakten in brand en andere voer tuigen werden beschadigd. Duitsche vliegtuigen bombardeerden inrichtingen en stellingen luchtoel- gesehut voor Tobroek. De vijand ondernam oen aan val op Benghazi. In de omgeving van de stad werd «enige schade aangericht. Oost-Afrika: Drie colonnes nationale en koloniale troepen onder bevel van den commandant der stel lingen van Culquabert, kolonel Augusto Ugolini, hebben op IS October een uitval gedaan en zijn diep in het door den vijand bezette gebied doorge drongen. Na een hevlgen strijd, waarbij een krachtig verdedigde vijandelijke stelling bestormd en in brand gezet werd. werd do vijand op de vlucht gedreven, met achterlating van meer dan 200 doo- den op het slagveld. Onze colonnes maakten wapens, materiaal en levensmiddelen bult. Bij de zegevie rende actie hebben zich do afdeeling der carabi nieri en de 14e cn 240e bataljons der zwn.rt.hem- den, alsmede het G7e bataljon koloniale troepen door. taaien aanvalsgeest onderscheiden. In het Oostelijke bekken van de Mïddellandsche Zoo hebben onze vliegtuigen tijdens een gewapende verkenning een vijandelijk koopvaardijschip aan gevallen en tot zinken gebracht." Aan het Oostfront. Een buitgemaakte Sovjettank werd door Duitsche pantsersoldaten weer bedrijfs klaar gemaakt en door het Duitsche pantser wapen overgenomen. (Orbis-Holland) Volkenbondsafdeelingen verplaatst Slechts enkele waarnemingsposten te Genève GENèVE 20 October (D. N. B.) Op een vraag ln het Lagerhuis naar de verblijfplaats van den Volkenbond heeft volgens de „Times" ae onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken Law Verklaard dat de Bond Is ver plaatst naar overzee. Te Genève bevinden zich nog slechts enkele waarnemingsposten. De economische en fmancieelc afdeeling bevindt zich thans te Princeton (Ver. Staten), de kas te Londen, de permanente afdeeling voor opium te Washington en het Internationaal Arbeidsbureau te Mont real. Het eiland Curacao MADRID, 20 October. Het A.N.P. meldt: Het Madrileensche dagblad „Informaciones" vertelt een „Kleine geschiedenis van een eiland". Op dit eiland leven ongeveer 30.000 zielen, voorts groeit er veel suikerriet, waaruit een heerlijke drank wordt gestookt en dan is er nog iets belang rijks: groote raffinaderijen, waar de olie van Ve nezuela wordt verwerkt. Daarmede is het bezit van dit eiland, dat Curagao geheeten is, ongetwij feld van belang. Toen de regeering van Nederland zich in En geland vestigde, vertrouwde zij Engeland het Nederlandsche imperium toe. „De Nederlanders", zoo gaat de „Informationes" voort „leefden in de hoop dat hun machtige beschermengel hun waar devolle bezit zou weten te verdedigen om het hun terug te geven, wanneer het uur van den vrede zou hebben geslagen. Thans echter heeft Engeland dit mandaat aan de Ver. Staten uitgeleverd. De Yankees zullen zic'n op Curaeao nestelen en de Engelschen hebben de Nederlanders geprest zich te schikken in deze „overdracht". Het eiland gaat daarmede over in de derde hand. Waar zal het ten slotte rust vinden? Bij een uit het groote Roemeensche hoofdkwar tier gedateerd decreet van den leider van den staat, maarschalk Antonescu, is Odessa ingelijfd bij het Roemeensche bestuursgebied aan den anderen kant van den Dnjestr en gemaakt tot hoofdstad van Transnistrië. (D.N.B.) President Roosevelt heeft, naar het D.N.B. ver neemt, den leiden der Amerikaansche missie te Mos kou, Harriman. en Harry Hopkins tot een conferentie uitgenoodigd om besprekingen te voeren over de Amerikaansche hulp aan de Sovjet-Unie. Roosevelt heeft de pers laten mededeelen dat over de resulta ten van deze conferentie geen mededeelingen zullen worden verstrekt- De politie te Stockholm is een bende op het spoor gekomen die onder meer ten doel had met radiozen- ders militaire geheimen aan een andere mogendheid door te geven. De voornaamste schuldigen zijn ge arresteerd. (D.N.B.) Uit Lissabon verneemt het D.N.B.: Het tusschen de Portugeesche haven Viana do Castelo en de Noord- Spaansche havens varende Portugeesche kustvaartuig „Nina", dat zich op den terugweg naar Viana do Castelo bevond, is, naar in scheepvaartkringen te Lissabon verluidt, binnen de Portugeesche territo- riae wateren door een Engelsch oorlogsschip opge bracht. Het schip werd gedwongen de haven van Gi braltar binnen te varen. ROME, 20 October. Het A.N.P. meldt: Bij Rovigo ls een aantal uit de eerste eeuw van het Romeihsche keizerrijk stammende graven ontdekt. In eenige gra ven vond men voorwerpen van keizer Agrippa als mede vrouwelijke sieraden. Hoofdredacteur: R. W. P. Pecrcboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur; C. J. van Tilburg, Heemstede. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland Drie toestellen neergeschoten BERLIJN, 21 October (D.N.B.) De vijand wierp in den afgeloopcn nacht, naar het D.N.B. van be voegde zijde verneemt, brand- en brisantbommen in Noordwest-Duitschland neer. Op enkele plaatsen ontstond materieele schade aan woonwijken. De bur gerbevolking leed geringe verliezen. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten drie der aanvallende Britsche vliegtuigen neer. Rede van dr. Funk Politieke spil werd economische spil Uit Rome verneemt het D.N.B.: De Duitsche minister voor economische zaken. Walther Funk, die op uilnoodiging ,van den- Itali- aanschen minister voor den buitenlandschen handel. Riccardi. in Rome vertoeft, heeft Maandag alhier een rede gehouden, waarin hij allereerst wees op de historische grootheid der beide leiders van de spil en den geweldigen omvang schotste van hun poli tieke doeleinden: nieuwe ordening en pacificatie van het Europeesche gebied. Als eerste doel der Europeesche samenwerking noemde minister Funk het onafhankelijk maken van het, onder den dwang der Britsche blokkade ontstane- groote Europeesche economische gebied, van den invoer van hoogst noodzakelijke en voor de oorlogsindustrie belangrijke goederen, waarmede geenszins een op de spits gedreven autarkie wordt bedoeld. Want wij zijn er vast van overtuigd, zoo ging de minister voort, dat zich de betrekkingen voor den goederenruil met andere economische ge bieden na afloop van den oorlog spoedig zullen baanbreken, daar de overzeesche producten van grondstoffen eenvoudig op den duur niet met hun productieoverschotten kunnen en willen blijven zitten. Het beginsel „gezond geld slechts bij gebonden economie" geldt ook voor de oplossing der inter nationale valutakwesties. Wij moeten het een mis leiding van de openbare meening der wereld noe men als onze tegenstanders het clearingsysteem voorstellen als een hindernis voor een reorganisatie van het internationale handels- en betalingsverkeer, aldus dr. Funk. Het kan doelmatig zijn het goud te gebruiken als middel tot vereffening van hoogte punten in het betalingsverkeer die zich tijdelijk voordoen. Het daarvoor benoodigde goud zullen wij na afloop van dezen oorlog bezitten. Door een intensieve en voortdurend uitgebreider samenwerking is de politieke spil Berlijn-Rome ookx een economische spil geworden, met als gevolg dat de omvang van onzen buitenlandschen handel tij dens den oorlog_ drie maal zoo groot is geworden. De toekomst is aan de volken die zoowel de fou ten van het verleden, als de uiterste reactie daar op door een veelzeggende synthese overwinnen. Dat, en hoe de beide spilmogendheden een dergelijke synthese voor hun levensruimte hebben gevonden, heeft het verloop van den oorlog tot nu toe de wereld met alle kracht bewezen, dat bewijst echter ook het feit dat het nieuwe Europa, dat opgebouwd wordt volgens onze beginselen van ordening, reeds in groote mate tot werkelijkheid is geworden. Indien Engeland tot nu toe nog steeds hoop meende te hebben op economische- uitputting der spilmogendheden, dan moet thans .ook. de grootste optimist beslist toegeven dat deze hoop verdwenen is. De Engelsche blokkade is thans definitief ge broken. Hoe langer de oorlog duurt, des te zwakker wordt Engeland, des te sterker echter de asmogend- heden. Met hetgeen de laatste maanden is gebeurd in het Oost-Europeesche gebied is de eindoverwinning een enorm stuk naderbij gekomen, zoo zeide Funk ten slotte. Wij weten thans dat deze ons niet meer ontnomen kan worden, er moge komen wat wil. NIEUWE PETROLEUMBRONNEN IN MEXICO ONTDEKT. MEXICO CITY, 2C October. De in samen werking met Amerikaansche petroleumdeskundi- gen gedane proefboringen in verschillende distric ten van Mexico hebben tot resultaat gehad dat in de nabijheid van Villa Hormosa omvangrijke pe- troleumbrónnen ontdekt zijn. Onmiddellijk zijn alle mogelijke maatregelen genomen en om binnen zoo kort mogelijken tijd met de exploitatie van deze bronnen te kunnen aanvangen. (Europapress) OUD-BURGEMEESTER VAN MAASTRICHT. OVERLEDEN. MAASTRICHT, 20 October. (A.N.P.) In den ouderdom van 70 jaar is Maandagmorgen In het Ziekenhuis Calvaricnberg ovcrlütlen mr. L. B. J. van Oppen, oud-burgemccstcr van Maastricht. Hij had vele jaren zitting in het hoofdbestuur van het Ne derlandsche Roodo Kruis. 1-Iij was o.a. ridder in de ordo van den Nedèrlandschcn Leeuw en comman deur van de orde van Leopold II. Beste kinderen, hier zijn we dan „NEKKIE RAFen APIE SNUIF" in 24 spannende avonturen Jullie hunt voortaan tedere tceek ons nieuwste avontuur in leuke teekeningen en spannend verteld, gratis verkrijgen, als je komt «muilen bij onderstaande taak. Tevens kun je daar een prach tig gekleurd Inplakboelc koopen voor slechts Ü5 cent. In dat Inplakboek kun jc dan iedere week het nieuwe aiwi- tuur bijplakken en verzamel je zoo een heel boek van onne'grappigc en reuze spannende belevenissen. Wij hopen dat jullie en ook jc Ouders er veel plezter van zult hebben. Bufetaria Kruisiceg 22-24, HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) Bij Egmond strandde een'logger De „Sursum Corda" IJM 225 Tijdens den storm welke Zaterdagavond aan on ze kust woedde is de logger „Sursum Corda" IJM. 225 ter hoogte van Egmond op een bank gelo'open. De schipper had, toen het weer te ruw werd, op een veiligen afstand van de kust de ankers doen uitgooien. De ketting brak evenwel. Stranding werd daardoor onvermijdelijk en dichter en dich ter naderde het schip, dat als z.g. hulpstoomer was ingericht, de kust. Van IJmuiden was de „Neeltje Jacoba" uitge varen om assistentie te verleenen, maar de afstand .bleek te groot en dc zee te hol, zoodat het schip cnverrichterzake terugkeerde. Intusschen was te Egmond de ..President St.eyn" in gereedheid ge bracht en deze stond, ondanks het gevaar van aangespoelde mijnen, gereed om uit te varen. Het bleek echter niet noodig zee te kiezen; de tractor had de „Stéyn" zoover vooruitgebracht, en de „Sursum 'Corda" zat zóó dicht óp de kust, dat de bc-manning rechtstreeks van den logger op de red dingsboot kon overstappen, wat met levensgevaar gepaard ging. De redding werd zoo echter tot een goed einde gebracht. Bij Nieuwediep heeft de motorreddingboot Do- rus Rijkers een man gered, die met zijn vlet was weggeslagen. Bij Terschelling redde de Brandaris twee opvarenden van een tjalk. NEDERLANDSCHE RECHTBANKEN IN ENGELAND 's-GRAVENHAGE. 20 October. (AN.P.) In ver band met het toenemende aantal gevallen van dienst weigering en sabotage, gepleegd door de Nederland sche bemanningen van in Engelschen dienst varende Nederlandsche schepen, heeft, volgens den Engelschen Berichtendienst, de. uitgeweken Nederlandsche regec- ring zich genoodzaakt gezien een speciaal Nederlandsch hooggerechtshof en zes rechtbanken in de voornaam ste Engelsche scheepvaartcentra in te stellen. Deze maatregel werd getroffen in overleg met de Engelsche regeering, aartgezien de berechting van Nederlandsche zeelieden door Engelsche rechters bij de Nederlandsche bemanningen groote verbittering bleek te wekken. Landdag medisch front N. S. B. MAARSSEN, 20 October. (A.N.P.) Zondag is in het hotel „De Harmonie" te Maarssen onder veel be langstelling de eerste landdag van het medisch front der N.S.B. gehouden. Zaterdag was- in het hoofdkwar tier te Utrecht een verplichte kaderbijeenkomst be legd, gevolgd door een gemeenschappelijken maaltijd in hotel „Des Pays Bas" en een kameraadschaps avond in de Dietsche Taveerne. Zondagmorgen heeft Dr. V. Winters uit Kerkrade den landdag geopend, waarna toespraken werden ge houden door den leider van het medisch front Dr, Koenraad Keyer over „Revisie en richting"; door arts C. C. A. Croin over „De komende ordening van onze beroepen" en door den commissaris van het N. V. V., den heer H. J. Woudenberg over „De sociaal- economische beteekenis van het ziekenfondsbesluit" Zondagmiddag zijn na de gemeenschappelijke kof fietafel zeven sectievergaderingen gehouden en wel voor artsen, tandartsen, dierenartsen, apothekers, ver- plegenden, para-medici en vroedvrouwen. De groote landdag-vergadering begon te vier uur. Dr. V. Winters opende de vergadering; hij memo reerde in het kort het moeilijke, maar mooie jaar dat het medisch front thans achter den rug heeft. Hierna sprak dr. S. J. Galjart over de plannen van de Ned. Ambulance. De landdagrede werd uitgesproken door den alge meen secretaris van het medisch front, arts J. H. R. v. d. Pas. Met een krachtigen oproep tot de medische wereld, zich achter ir. Mussert te scharen voor het heil en volk en vaderland, besloot hij zijn rede. Ir. A. A. Mussert hield hierna een toespraak over de taak van het medisch front. Wij, Nederlandsche nationaal socialisten, aldus zeide spreker, doen alles, om het Nederlandsche volk zoo sterk en zoo gezond mogelijk te maken, opdat het zijn taak in dat nieuwe Europa naar behooren zal kunnen verrichten. Over twee generaties zullen er 140 mil- lioen Germanen zijn. Daaronder zullen 100 millioen Duitschers, 20 millioen Nederlanders en Belgen en 20 millioen Scandinaviërs zijn. Of deze 20 millioen Ne derlanders in één staatsverband zullen leven, daar over zal de Führer beslissen. Doch wat reeds nu vast staat is, dat *t Nederlandsche volk zoo groot en sterk mogelijk moet zijn, wil het werkelijk een flink aandeel hebben in het geheel. Deze 140 millioen Germanen zullen in ieder geval in vrede en vriendschap leven, een onderlinge oorlog is uitgesloten. Het is voor ons volk-zaak het geboortecijfer zoo hoog mogelijk op te voeren, zoo zeide spreker. Het is juist de schande van het verleden dat het geboortecijfer van 36 op 19 is teruggeloopen, aldus ir. Mussert, en ten deze kan en zal het medisch front een belangrijk aandeel heb ben. Doch al is het opvoeren van het geboortecijfer een medisch vraagstuk, het is in niet mindere mate een staatsproblëem. Thans nog wordt aldus spreker voor een krankzinnige gemiddeld f ,18 per week door den staat betaald. Wanneer men dan bedenkt, dat tot nog voor kort geheele gezonde gezinnen van f 14.— f 18 per week moesten leven, dan- voelt men de on rechtvaardigheid. Deze onrechtvaardigheid uit den weg te ruimen, is mede een taak voor de medici van den nieuwen tijd. Het medisch front kan zich evenwel •oor de naaste toekomst met de volgende vier pro blemen bezig houden. Ten eerste het rassenvraag stuk, ten tweede de kwesti,e van de volksgezondheid haar brcedsten vorm, ten derde de ziekenzorg en ten laatste wat men zou kunnen oemen de leniging van de geestelijke nooden. Daartoe is noodzakelijk dat het beroep van arts wordt omgezet in de roeping Boksen EXAMEN SCHEIDSRECHTER EN BONDS- LEERAAR VAN DEN NEDERL. BOKSBOND Op 12 en 19 October jl. werden te Amsterdam de examens gehouden voor scheidsrechters en bonds- leeraren van den N. B. B. Er hadden zioh zes candidaten voor scheidsrech ter en elf voor bondsleeraar opgegeven. Voor scheidsrechter zijn geslaagd: de heeren G. E'. van der Werff Jr. Amsterdam (de voorzitter van den Ned. Boksbond) en P. F. Loomans, Maastricht. Voor bondsleëraar slaagden de heeren R. J. Hois- ker en IC. de Jager. Den 1-Iaag. terwijl de heeren H. Spaan. H. Suydendorp en C. Zoons in enkele vakken een her-examen kunnen doen. De examen-Commissie bestond uit de heeren A. Bamberg. B. Bergström. M. J. Desmat, Dr. J. P. Hofstee. W. Limburg en J. W. Sanders. Zwemmen NATIONALE JUBILEUMWEDSTKÏJDEN VAN H. Z. EN P. C. De Haagsche vereeniging H. Z. en P. C. organi seert in verband met haar 30-jarig bestaan nationale wedstrijden in het zwembad de Regentes te 's Gra- venhage. Voor het waterpolotournooi als onderdeel van dit programma zijn de sterkste zeventallen uitgenoo digd.hetgeen begrijpelijk is. daar H. Z. en P. C. in het afgeloopen zomerseizoen beslag wist te leggen op den kampioenstitel. Uitgenoodigd zijn o.a. dc verecnigingen DWR (Haarlem). HPC (Heemstede) en UZC (Utrecht). Het programma zal worden besloten met een wa- terpolowedstrijd tusschen het eerste zevental van H. Z. en P. C. en de rest van Nederland. De juiste datum, waarop dit nationale programma wordt gehouden zal later worden, bekend gemaakt. Voor de kinderen °o Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier, (Teekeningen van P. Wagner). 36. De Titanenstrijd 36. Ieder wist, wat hij te doen had. Het plan van aanval hadden ze van a tot z besproken en vastge steld. Ook nu de ontmoe ting zo plotseling plaats vond. bleef ieder kalm cn vastberaden. Voor terug gaan was het nu toch te laat, ze moesten overwin nen of sterven! De eerste, die tot de aanval moest overgaan, was Barrabas. Stevig rechtop gezeten op de rug van de snoek, de boog ln aanslag, egn pijl klaar om afgeschoten te worden, vlogen hij en zijn rijdier het monster tegemoet. En ter wijl de snoek van opwinding hijgde en snoof, schoot Barrabas de eene pijl na de andere af op de grote, schrik wekkende kop. 't Ondier, geprikkeld door de pijn, die al die scherpe pijlen hem veroorzaakten, kwam ziedend van woede op hem af. Maar nu bleek pas welk een buitenge woon goed zwemmer de snoek was; hij zwenkte cn draaide en wist voortdurend buiten het bereik van de ge vaarlijke muil te blijven. Tijdens het gevecht was Hein, verborgen in zijn kwal, door de garnaal in een grote boog om het monster heen geduwd en naderde nu de dikke staart en met al de kracht, die hij bezat, boorde hij de scherpe lans in het lichaam van het monster. Dit, natuur lijk niet op deze onverhoedse aanval bedacht, schrok ge weldig en keerde zich met een vlugge draai om naar den belager van z'n staart. En dit werd zijn ondergang. Want nu kwam de zaagvis aan de beurt en die stortte zich naar voren en feilloos doorboorde de lange, schetpe zaag dc nel van het monster. Tegelijkertijd zakte het ondier als ccn vormlooze massa in elkaar, "t Ongelooflijke was ge beur/!! 't Monster, de schrik der blauwe wateren, de be waker van Akaba, de betoverde vis, was verslagen! I Om voor een vlotte levering te kunnen zorgdragen, en expeditie moeilijkheden zooveel mogelijk te voorkomen, is het gewenscht, dat onze cliënten de thans geldige bonnen DIRECT aan ons inzenden. hebben wij nog een partij DROGE, handgestoken VEENKLUITEN aan te bieden. DE KWALITEIT WORDT DOOR ONS VOLKOMEN GEGARAN- DEERD. Het is een goede brandstof en verre te verkiezen boven hout. Cliënten die ze hebben gestookt, bestellen steeds na. 100 stuks 7. 500 stuks ƒ32.50 1000 stuks ƒ60. Voor industrie en handelaren gereduceerde prijzen. FRIESCHE VARKENMARKT 6—10 TELEFOON 14164 en 15904 (Adv. Ingez. Mod.) BERLIJN, 21 October. (D.N.B.) In den afgeloopcn nacht hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen doeltref fende aanvallen gericht op de ravitailleeringshaven van Liverpool en op voor den oorlog belangrijke doe len san de Humbermonding benevens op andere ha veninstallaties aan de Britsche Oostkust. Ten Noord oosten van Huil hebben Duitsche vliegtuigen een Britsch convooi gebombardeerd. Een koopvaarder van 10.000 br.t. werd door een voltreffer midscheeps tot zinken gebracht, een tweede koopvaarder van 10.000 br.t. werd zwaar beschadigd. Zeven Britsche koopvaardijschepen tot zinken gebracht BBRLIJN. 21 October. (D.N.B.) -7-. Duitsche duik- booten hebben bij een aanval op een Britsch convooi op den Atlantischen Oceaan zeven Britsche koopvaar dijschepen met tezamen 38.200 br.t. tot zinken gebracht. In drie dagen tijds veroren de Britten dus 17 sche pen met tezamen 93.200 br.t. aan noodzakeijke en voor den oorog belangrijke goederen. Engelsche luchtaanvallen 's-GRAVENHAGE, 21 October. In dc late avond uren van gisteren hebben Britsche vliegtuigen ge poogd Nederland aan te vallen. De actieve Duitsche af weer heeft deze poging doen mislukken. Dc brisant- en brandbommen kwamen in het vrije veld of in het water terecht. Op een plaats in het Westen des lands evenwel is aanmerkelijke schade aangericht. Een brisantbom van groote hoogte geworpen, trof een woonhuis, dat vol komen verwoest werd. Daarbij kwamen vier kinde ren om het leven. De moeder en twee andere kinde ren werden zwaar gewónd. Op een andere plaats werd een schuur getroffen en kregen een groot kantoorgebouw en drie dozijn woon huizen ernstige glasschade. Japansclie kabinetsraad bijeen TOKIO, 21 October. (Domei). Hedenmorgen om 10 uur is in de ambtswoning van den premier, Tojo, de eerste kabinetsraad gehouden van de nieuwe regee ring. Alle kabinetsleden waren aanwezig. Britsche bommemverper aan de Deensche kust neergeschoten BERLIJN, 21 Oct. (DNB) Bij een poging van drie Britsche bommenwerpers om de Deensche kust te naderen, werd een vliegtóig door de Duitsche lucht doelartillerie neergeschoten. Gistermiddag nebbon twee Britsche jagers van het type Spitfire getracht het gebied van Cherbourg- binnen te vliegen. Een Spitfire werd door de lucht doelartillerie neergehaald. Oproep van de „Prawda"' HELSINKI, 21 October (D.N.B.) De „Prawda" eischt, volgens de bolsjewistische radio, in'een hoofd artikel onder het opschrift „laat ons iedere stad, ieder dorp in een onneembare vesting veranderen" opnieuw de verdediging van de dorpen en steden. De vijand zet, zoo wordt in dit artikel gezegd, zijn opmarsch voort. Het land moet een hitteren tijd doormaken. Daarom moet alles yoor de verdediging worden inge richt. Iedere straat, ja leder huis moet voor het bie den van tegenstand worden -gebruikt. Diegenen die de étappediensten desorganiseeren moeten onmiddellijk aan het bolsjewistische militaire gerechtshof worden uitgeleverd. Amerikaansche mailbooten bewapend TOKIO. 21 October (Domei). De drie Amerikaan sche mailbooten op den Stillen Oceaan „President Taft", „President Pierce" en „President Cleveland" zijn bewapend met luchtafweergeschut, torpedolan- ceerbuizen en andere faciliteiten, volgens de berichten, die naar de „Nisji Nisji Sjimboen" meldt, in scheep vaartkringen te Sjanghai zijn ontvangen. De plaatsing van marineofficieren op deze schepen is reeds geschied. EEN MOOI SUCCES Op het Zondag 19 Oct. te Amsterdam gehouden Nationaal Zangconcours, uitgeschreven door het ge mengd koor „Oefening Baart Kunst" ter gelegenheid van haar 50 jarig bestaan, behaalde het gemengd dubbel kwartet .,J. S. Bacil", directeur de heer P. M. Germes te Haarlem, in de Superieure afd. den eersten prijs en den eersten eereprijs met 366 pun ten en met lof der Jury en tevens den Directeurs-, prijs. Voorwaar een mooie onderscheiding voor onze stadgenooten. INDUSTRIE TE HAARLEM De Burgemeester van Haarlem heeft aan den heer K. Eilenberg, directeur van de Commanditaire Vennootschap „Union" te Haarlem, definitief ver gunning verleend tot oprichting van een fabriek voor bereiding en verving van bontvellen in het bestaande fabrieksgebouw aan den Spaarndamscheweg nos. 2 54 en 256 te Haarlem, en aan C. Jamin N.v. te Rot terdam tot oprichting van een koelinstallatie voor consumptieijscoi^serveering in het perceel Rozen straat No. 11. Ingeleverde metalen voor goed doel besteed Van den gemeente-ontvanger te Heemstede ont ving de Nederlandsche ambulance van het vrijwil ligerslegioen een storting op de bekende postgiro rekening 8—7—6—0—0 De ontvanger deelde mede, dat de personen, ver meld op een bijgaand staatje, hem verzocht [had den de htm toekomende vergoeding wegens inge leverde metalen te storten op de rekening van de Nederlandsche ambulance. Dat is een voorbeeld ter navolging. U kent het nummer? 8—7—6—0—0 Nederlandsche ambulance. Koninginnegracht 22, 's.Gravenhage. 1 HEEMSTEDE OPLICHTING. Maandagmiddag omstreeks 12 uur vervoegde zich aan de woning van een leeraar een jonge man van omstreeks 16 a 17 jaar. die den indruk maakte een U.L.O.-scholier te zijn. Hij deelde mede, dat de heer des huizes was gearresteerd en direct een boete van f 25 moest betalen, waarna hij weer zou worden vrij gelaten. De f 25 werden hem ter hand gesteld. De laffe oplichting bleek pas toen de leeraar zelf later rustig thuis kwam. Het signalement van den jongen luidt: Lang, smal en bleek gezicht, donkere oogen. donker haar, ge kleed in blauwe regenjas. HET BESTUUR DER GEMEENTE. De burgemeester heeft, in verband met de be treffende verordening van den Rijkscommissaris dal niet alleen de werkzaamheden van de verschil lende raadscommissies blijven rusten, maar ook van de commissie van toezicht op het Lager 'On derwijs. BLOEMENDAAL COLLECTE WINTERHULP NEDERLAND Dc opbrengst van de Zaterdag gehouden huls- en straatcoilecte tcri bate van Winterhulp Nederland heeft in Bloemendaal f 242.64?1/o opgebracht. HAARLEM 21 Orföber 1941, Bevallen: 19 October: A. C. M. Rciber-Zonneveld, z. A. Boschma-Zuiderhof, z. 20 Oct.: A. S. de Nijs-van Oei, d. C. G van Eijk-van Lexmond, z. 21 Oct.: A. M. van Wijngaarden-Weslerhof, d. H. A. Koster van Tunenbroek, d. Overleden: 19 October: E., 14 j., z. van D. Dam, Gen. Joubert- straat. C. J. Snellens, 70 j., Zomervaart, 20 Oct.: S. Out-Serlier, 80 j., Ted. van Berkhoutstraat. H. Berkenkamp-Hutten, 90 j.^Voorzorgstraat. FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN. Verloofd: M. v. d. Meer en J. v. d. Lugt, Honselers- dijk; C. Bollemeyer en C de Roode, Schiebroek: A. Kiappenborg en A. van Eyck, Utrecht; K. v. Leeuwen en H. A. Veldhuis. Hilversum-Almelo; N. Braune en K. Verhorst, Zeist-Almelo. Ondertrouwd: J W. Schol ten en J. Sch. de Vos, Baarn-Utrecht. N. A. Th. J. M. v. d. Sande en L. J. J. Janssens. Breda-Roermond; H. de Lange en T. Mulder. Emmen—Groningen. Getrouwd: E. Sedee en E. Kramers, den Haag; B. Faddegon en C. Pos, Lunteren: C. D. v. d. Blij en M. C. B. Duintjer, GroningenWildervank; A. J, Brons en C. I. B. Klingen, Groningen. Bevallen: Hokse—Doyer, z., Amsterdam; de Beau fortBubeck, z., Bazel; v. d. Leev Essen, z., Utrecht; C. S. SchrevelKirstein, d. Rotterdam; L. van Thiel v. Loon, d., Beek-en-Donk: J V/ Schneider—Hagen, d„ Delden; C. T. KaperSmit, z.. Alkmaar; Hulshoff Weiter. z., Wassenaar: H. C. Ferguson—Arends. z., Batavia: B. J. ten HaveBrouwer, d., Schouwenzijl; H. W. MeyerBrummer, d., Veendam; A. J. te Poel Heerius, d„ Arnhem. Oyer^eden: E. M. HeberleinThai Larsen, v„ Batoe (Oost-Java); P. D. J. Köler, m 84 j.. Arasterdam; T. Dijkstra, m„ Hilversum: J. Nordheim, m.. 57 j., Am sterdam: E. Smit, m., 56 j., Bussum: T. v. Essen, m.. 81 j., Leiden; J. Geerligs, v., 68 j.. Eerbeek; W. v. d. Heide, m., 80 j„ Bussum; J. L. Pitlo, m., 83 j„ den Haag: J. Zintel, m., 61 j., Hazerswoude; A, Sluis Zwaan, v., 72 i., Chicago: D de Gier, m., 37 j., Rotter dam: J. A. Schipper—v. d. Hoeven, v., 58 j., Arnhem: D. Pielcaar, m., 63 j., Schiebroek; A. L. Hordijk, v., 57 j., Piershili-P. E. HageElenbaas, v., 58 i.. St Maar tensdijk; A. J. Melkert. m., 65 j.. Amsterdam: B. A. v. Rijn, m., 77 j., Zuilen; P. J. v. Malssen, m., 75 j., den Haag: A. Granpré MolièreKits v Heyningen. v.. 89 j., den Haag: J. L. Strick v. Linschoten, m., 90 j„ Zeist; A. W Schelkes, m., 57 j., Katwijk a. Zee; A. M. de LeeuwPrins, v., 91 j„ den Bosch; H. v Streun, v., 66 j„ Deventer; J. H. H. Eelsingh, m„ 87 j.. Haren. Vijand vernietigd - stad bezet - Burgers in nood. Steunt de Nederlandsche ambulance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22 Giro: 87600 's-Gravenhage Jtadio xaqtanutta WOENSDAG 22 OCTOBER 1911. HILVERSUM I, 115.5 iM. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 5.45 Ochtendgymnastiek. 6.00 B, N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 Gra mofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw 9.25 Groninger Orkestvereniging (opn). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Rentmeester. 12.00 Orgelconcert en gramofoonmuziek. 12.25 Voor den boer. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en 'economische be richten. 1.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmu ziek. 1.30 Gramofoonmuziek. 2,15 Ensemble Molto Canta bile. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Het Haagsch Trio. 4.00 Bijbel lezing. 4.20 Voor de ieugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- én beursberichten. 5.30 Na tionale Jeugdstorm-kwartier. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.15 Cyclus „Volksgezondheid". 6.30 Klaas van Beeck en zijn orkest. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Cabaretprogramma. 8.15 Volkszangkoor met pianobegeleiding. 8.30—8 45 Engel sche berichten. 9.00 Ensemble Bandi Balogh. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00—10.15 B. N. O. Engelsche uitzending: The Dutch Achievements ui the Netherlands Indies. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 5.45 Ochtendgymnastiek. 8 00 B N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Zang met planobegeleiding. 10.40 Voordracht. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Planovoordracht. 12.00 Gerard Lebon en zijn orkest. 12.45 B. N. O, Nieuws- en economi sche berichten. 1.00 John Kristel en zijn orkest en soliste. 1.45 Gramofoonmuziek 2.15 Voordracht. 2.30 2e en 3e Acte van de opera „Die Walkilre" (opn.). 5.00 Voor de jeugd. 5.15 B. N O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Sehrammelkwartet 'en soliste. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Otto Hendriks en zijn orkest. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. 7 45 ..ln cn om de N. S. B." (Voor bereid door de N. S. B.) 8.00 Omroeporkest cn solisten. 8.45 Cyclus „Onze eigen taal". 9.00 Omroeporkest. 9 45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.10— 10.15 Avondwijding.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2