Haarlem's Dagblad J 59e JAARGANG No. 17899 Bezetting van het Donetzbekken uitgebreid. I Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant* Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendapleln 1-2230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PE,EREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DONDERDAG 23 OCTOBER 194Ï Abonnementen per week 0.26, per maand 1.1S, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1*5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1*4 regels 0.70, elke regel meel 0.17%. Groentjes zie rubriek. De landbouwer heeft het druk. Nauwelijks is de oogst binnen of de landbouwer ploegt opnieuw zijn akker, egt en zaait. Het zaaien van tarwe in de Haarlemmer meer; voorop de zaaimachine, daarachter de eg die 't zaad onder de aarde werkt. (Foto Stevens) Verpleging in Sanatoria De meeste inrichtingen zijn thans vol In liet maandblad der Haarlemsehe Vereeniging tot bestrijding der tuberculose wordt o.a.. geschreven: Jets' nieuws moet steeds t.ijd hebben om zich in te burgeren. Zoo ging het met de ziekenhuizen, waarin men zich vroeger slechts zelden vrijwillig liét opnemen: de'opneming geschiedde alleen, als het thuis' werkelijk niet langer meer ging. Maar sedert de ziekenhuizen geworden zijn tot inrich tingen, waarin de verpleging op deskundige wijze beoefend wordt en waarin de patiënten behandeld kunnen Worden volgens alle eischen der moderne wetenschap", volgens de nieuwste inzichten en met de metjst volmaakte technische hulpmiddelen, is dit radicaal veranderd, en thans blijkt het dikwijls noodig, den wensch der bevolking om opneming in een ziekenhuis voor zelfs lichte kiekten, welke best thuis behandeld kunnen worden, te remmen. Met de sanatoria voor tuberculoselijders ging het al evenzoo. De tijd is nog niet zoo lang voorbij, dat wij heel wat overredingskracht moesten aan wenden, om een patiënt te overtuigen, dat slechts van een kuur in een sanatorium heil voor hem was te verwachten. En thans heeft ook het sanatorium zijn afschrikwekkenden klank verlorén en, al vragen de meeste zieken nu nog wel niet spontaan om opneming, zoo is toch de weerstand tegen een voorstel voor sanatoriumverpleging verdwenen. De tuberculoselijder beeft al van te veel lotgenooten gehoord, die In zoo'n inrichting het verlangde herstel gevonden hebben, dan dat hij zelf rijetybereid zou zijn één aanbod voor opname aan te némen. De rollen zijn' eigenlijk omgekeerd, want nu is de" toestand zoo géwordén, dat boven de deur der meeste sanatoria het bordje ..vol" moet han gen. Op het consultatiebureau moeten wij telkens weer bemerken, dat het wel 2 a 3 maanden duurt vóór een patiënt opgenomen kan worden". DE WINTERTIJD Schooltijden openbare scholen te Heemstede lenschaarschte en de rantsoeneering van electriciteit, is voor de openbare lagere scholen te Heemstede de volgende regeling van de schooltijden vastgesteld: 1 Nov*—15 Nov. 9.30—12.30 en 2-^4 uur; 17 Nov.— 22 Nov. 9.45—12.45 en 2.15-^1.15; 24 Nov.—29 Nov. 10.00 —1.00 en 2.30—4.30; 1 Dec.—24 Jan. 10.15—1.00 en 2,30— 4.30; 26 Jan.—31 Jan. 10.00—1.00 en 2,30—4.30; 2 Febr.— 7 Febr. 9.45—12.45 en 2.30—4.30; 9 Febr.—2 Maart 9.30 —12.30 en 2.00—4.00. Voor de U.L.O. school worden, de schooltijden als volgt 20 Oct.—8 Nov. 9.00—12.15 en 1.45—4 uur; 10 Nov.—29 Nov. 9,30—12.45 en 2.30—4.30 uur; 1 Dec.— 23 Jan. 10—1 en 2.15—4.30 uur; 26 Jan.—13 Febr. 9.30— 12.45 en 2.15—4.30 uur; 16 'Febr—3 Maart "9.00—12,30 en 1.454 uur. Zoowel voorlager- als voor U.L.O.-onderwijs zul len gedurende 'het stookseizoen de lessen van Zater dagmorgen gegeven worden op Woensdagmiddag. Óp 30 en 31 October en 1 November a.s wordt herfstvacantie gegeven; de Kerstvacantie zal dit jaar vallen op 22 December 1941 tot en met 4 Januari 1942. EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. Bevorderd aan de Gem. Universiteit %'an Amster dam tot. arts: mej.' H. A. Ymker, Amsterdam en de heeren H. C. Vierhout, Soerakarta; H. Granaat, Am sterdam; J. B. van Deinse, Batavia; V. A. M. Terwind, Arnhem en P. A. Coumou, Wieringen. Geslaagd voor het artsex., Ie gedeelte de heeren G. W. F. Edgar, Amsterdam en H. J. M. Strater, Maastricht. Geslaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde de heer W. van Est. Nieuwe voorzitter van Amsterdamsche Kamer van Koophandel Mr. F. W. A. de Koek van Leeuwen door den Rijkscommissaris benoemd AMSTERDAM. 22 October. Het A.N.P. meldt: Zooals bekend zag de heer Góttfr. H. Crone, voorzitter fan 'de Kajner van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, zich wegens gezondheidsredenen ge noopt aan het einde van 1940 als zoodanig af te treden. Sedertdien trad" als waarnemend voorzitter op mr. Chr. R. van Eeghen, ondervoorzitter der Kamer. Naar wij vernemen is de door den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied op grond van de verordening no. 137/40 benoemde nieuwe voorzitter van genoemde Kamer, mr. F. W. A. de Kpck van Leeuwen, dezer dagen in functie getreden. Mr. De Koek van Leemyen weifc in 189 5 in Den Helder geboren en maakte zijn academische sty dies In Leiden, waar hij in 1920 promoveerde. Voordien had hij. in 1914 als vrijwilliger in mili tairen dienst getreden, ruim 4% jaar gediend in het Nederlandsche leger, dat hij in Maart 1919 als. re serve le luitenant bij het regiment grenadiers verliet. In 1922 werd mr. De Koek van Leeuwen benoemd tot adjunct-secretaris der Nederlandsche 'Reeders- vereeniging, welke functie hij in 1 927 vaarwel zei om firmant te worden van de Fa. De Koek van Heel te Amsterdam, later omgezet in de Fa. De Koek en Co., welke de directie voert over verschillende Indische cultuurondernemingen. Mr. De Koek van Leeuwen ls dan ook directeur van een vijftal cultuuronder nemingen. benevens van 4 andere ondernemingen. Verder bekleedt hij het voorzitterschap van de Nederlands,ch-Duitsche Cultuurgemeenschap te Haarlem en bestuursfuncties in verscheidene andere organisaties, o.a. Is hij lid van den Raad van Volks huishouding der N.S.B. Bereiden en conserveeren van vleeschwaren Aan voorwaarden gebonden 's-GRAVENHAGË. '22 October. Het Rijksbu reau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd deelt mede. dat in de Nederlandsche Staatscourant van 20 October 1941 is afgekondigd het vleeschwaren- besluit 1941. Dit besluit van den secretaris-generaal van het departement van landbouw-en visscherij ver biedt het bereiden van vleeschwaren. doch houdt tevens bepalingen in volgens welke ln bepaalde ge vallen het. bereiden van sommige soorten vleesch waren is toegestaan. Slagers, die de door hun be reide vleeschwaren uitsluitend rechtstreeks aan ver bruikers verkoopen, mogen de navolgende soorten vleeschwaren bereiden: alle gekookte worstsoorten: Geldersche rookworst; snijworst; leverpastei in glas; rookvleesch (alleen bovenbil): rolpens: gebraden gebakt: corned beef niet ïn blik. Het bereiden van de genoemde soorten vleesch waren is eveneens toegestaan aan de vleeschwaren- fabrieken en de z.g. worstfabrikanten mits de Neder landsche Veehouderijcentrale hun vergunning heeft verleend. Vleesch afkomstig van in huisslachting geslachte dieren mag vrijelijk tot vleeschwaren worden ver werkt. Het vervoer en vervreemden daarvan is even wel verboden. Het bereiden van andere soorten vleeschwaren dan de bovengenoemde is niet toegestaan dan met een bijzondere schriftelijke vergunning van de Nederlandsche Veehouderij Centrale. Het besluit bevat verder een verbod tot het con serveeren van vleeschwaren in luchtdichte verpak kingen. Uitgezonderd hiervan is het conservee ren van leverpastei in glas en het. con serveeren met een bijzondere schriftelijke vergun ning van de Nederlandsche Veehouderij Centrale. Tenslotte bepaalt het besluit, dat met ingang» van 1 'December a.s. het verkoopen van vleeschwaren, waarvan het bereiden thans niet meer is toegestaan, verboden is. Tot genoemden datum is er dus ge legenheid de aanwezige voorraden af te zetten. Gelijk uit het bovenstaande blijkt, hebben de be palingen van het besluit de strekking het bereiden van de meer houdbare vleeschwaren te verbieden. Deze maatregel is getroffen, wijl voor het bereiden van deze houdbare soorten meer grondstof noodig is dan in de huidige omstandigheden beschikbaar kan worden gesteld. Het buiten „Drafna" geveild Woensdag werd in hotel De Rozenboom te Bussum het bekende landgoed „Drafna" gelegen te Naarden bij Oud-Valkeveen en Huizen geveild. Het landgoed, dat een prachtig stuk natuurschoon, vormt in een mooie omgeving van fraaie villa's -en buitenplaatsen waarvan de meeste met groote zorg. zijn aangelegd om het natuurschoon niet te schaden, heeft een oppervlakte van 4.92.35 HA. In het begin der zestiger jaren der vorige eeuw werd op een Parijsche tentoonstelling een Zwitsersc.h huis ge- exposeerd, dat sterk de aandacht trok. Een Holland- sche bezoeker, wilde het gebouw koopen en kwam ook inderdaad in het' bezit van het huis. Deze be zoeker was de toenmalige directeur van „Werkspoor" de heer J. P. Dudok van Hee.. Hij liet'het huis uit elkaar nemen en naar Neder land vervoeren, waar hij het liet optrekken temid den der prachtige natuur onapr Valkeveen. Het huis kreeg den naam „Drafna" naar de Noorsche plaats Drammen. De heer Dudok van Heebewoonde het huis vele jaren en daarna kwam het in het bezit van zijn zoon, die het later wéér verdeed aan een fabrikant. In 1S96 kocht de heer Charles Boissevain het huis met landgoed van dezen fabrikant. Hij .bleef er wonen tot aan zijn dood toe. Ongeveer 20 jaar ge leden kwam „Drafna" in bezit van de Theosofische Vereeniging, die er het bekende lyceum „Drafna" in vestigde. Toen deze school den afgeloopert zomer ge sloten werd kwam het gebouw leeg. Pogingen er een nieuwe middelbare school In te vestigen mislukten. De gemeente Naarden werischte dit fraaie stuk natuurschoon te behouden en de gemeenteraad be sloot. in principe tot aankoop van het mooie buiten om hierdoor verkaveling te voorkomen. Ged. Staten keurden het raadsbesluit echter niet goed, zoodat het landgoed Woensdagmorgen in veiling kwam. Het werd verkocht voor f 40.000. Uit de veilingvoorwaarden bleek dat het landgoed nl.et verkaveld kan worden. Het mag bij eventueele vergunning der gemeente Naarden slechts verkaveld worden in terreinen niet kleiner dan 30 aren waarop 1 woning, doch aangezien het buiten niet binnen het uitbreidingsplan ligt kan vergunning voorloopig niet worden verleend. Groote order der Ned. Spoorwegen Naar het Utr. Nieuwsblad verneemt, heeft de N.V. Nederlandsche Spoorwegen dezer dagen zeer belang rijke orders geplaatst bij de NLederlan,dsche industrie voor de levering van materiaal voor het goederen vervoer. De totaalwaarde van deze bestelling kan ge raamd worden op ongeveer 10 milliöen gulden. Het is de bedoeling, dat de aflevering van dit nieuwe ma teriaal gedurende het jaar 1942 haar beslag krijgt. De ontvang van de bestelling doet blijken, dat zij een object vormt van groote beteekenis voor de werk verruiming in ons vaderland. De order omvat de levering van: 1000 20-tons ko lenwagens, 500 20-tons groentenwagens, 300 17'/s tons plattewagens, 50 40-tons plattewagens, 176 25-tons zelflossers. In totaal wordt dus ln het komende jaar het wa genpark der Nederlandsche Spoorwegen uitgebreid met 2026 goederenwagons. VERDUISTEREN Van 18.2? tol 8.20 Maan 28 Ocl. op 11.48, ondet 20.52 Welke bonnen zijn thans geldig? van 1925 October: 40-4 Brood 4 0 Brood 4 0 Vleesch 40 VI .waren 40 Melk 40A Reserve 40B Reserve 4 rants. Va rants. Va rants. 1 rants. 1 3/4 L. 1 3/4 K.G. Va K.G. Brood of gebak Jvieesoh of vleeschwaren Melk Aardappelen. Aardappelen. van 5 October t.m. 1 November: 121 Algemeen 1 K.G. Suiker 122 250 gr. Koffiesurrogaat 123 500 gr. Jam 124-127 Bloem 1 rants. Bloem, brood of gebak D en E Rijst 2 50 gr. Rijst 128 Havermout 250 gr. Havermout 129 Algemeen 250 gr. Gort 130 100 gr. Vermicelli of maïzena 131 t.m. Is34 Kaas 100 gr Kaas van 14 October t.m. 1 November: 39-40 Boter 250 gr. Boter 39 Vet 2 50 gr. Boter met reductie of 200 gram vet 40 Vet 250 gr. Boter met reductie. Voorts: Petroleum: Bonkaart M en O Bon 14 (2 1.) tot 27 Dec. Zeep Bon 120 en Bon C Zeep der Zeepkaarten P en Q tot 31 Oct., Scheei-zeep Bon J (Textielkaart) t.m. 31 December. Een inwoner van Santpoort in Amsterdam verdronken Door de duisternis misleid Dezer dagen ls te Amsterdam de heer Joh. P. Nijssen tengevolge van de duister nis te water geraakt en verdronken. De heer Nijssen wa# een bekend bollenkweeker. die ten opzichte van een bepaalde kweekwijze pion- nierswerk heeft verricht. Hij was 50 jaar oud en laat een weduwe met 15 kinderen na. HAARLEMSCHE RECHTBANK CONSERVEN GESTOLEN. Zes maanden gevangenisstraf eischte .de Officier heden morgen tegen een Beverwijkschen arbeider, die uit een conservenfabriek in Beverwijk waar hij werkzaam was, drie doozen met conserven had weggenomen. Mr. P. J, Prinsen Geerlings die den verdachte verdedigde pleitte op' grond van verschillende omstandigheden clementie. Een expediteur, die evenefhs bij de conservenfabriek werkzaam was en ook eenige malen blikken had gestolen, hoorde 4 maanden tegen zich eischen. Voor hem pleitte Mr. J. O. Baron clementie. Tenslotte stond nog de heler van de conservenblikken terecht. Tegen hem vorderde de Officier 2 maanden gevangenisstraf. MISHANDELING. Op den Purmerdijk was op 4 Juni een winkelbediende uit Purmerend door een landarbeider geslagen en/ ge schopt. De winkelbediende fietste met zijn verloofde en werd achterop gereden door den landarbeider, die verge zeld was van zijn broer. Er was vroeger al eens Iets tus- schen hen voorgevallen doch dat kwam ter terechtzit ting niet ter sprake. De winkelbediende was flink toege takeld, want zooals zijn verloofde en hij zelf vertelde, bjoedde hij uit zijn neus en zijn mond. De beide verdachten ontkenden echter dien bewusten avond den winkelbe diende te hebben gezien. Daar de winkelbediende niet kon zeggen of de oudste broep hém ook had geslagen vorderde de Officier voor dezen verdachte vrijspraak Tegen den jongsten broer eischte hij 14 dagen gevangenis straf. Uitspraken Haarlemsche Rechtbank HELING. Tegen" een heler van een gestolen fiets, een 30- jarige inwoner uit, Zaandam, had de Officier 4 maan den gevangenisstraf geëischt. De Rechtbank ver oordeelde hem tot een geldboete van f 50 subs. 30 FIETSENDIEFSTAL. Wegens het stelen van een fiets hoorde een 18-jarige jpngen uit "Kudelstaart 6 maanden tegen zich eischen. Door de rechtbank werd hij tot 5 maanden gevange nisstraf veroordeeld. MANTEL GESTOLEN. Eveneens "6 maanden gevangenisstraf had de OffH cier geëischt tegen een inwoner uit Amsterdam, die een regenmantel van een meisje te Zaandam had ge stolen. De Rechtbank veroordeelde den verdachte tot 3 maanden gevangenisstraf. Handelsexamens De verkregen eenheid Voor eenige weken schreven we, dat in plaats van vele praktijkexamens er één is gekomen, dat. een semi- officieel karakter heeft gekregen, met als Rijksgedele geerde onze stadgenoot Dr. S. Elzinga. Volgens het overeengekomen program zullen de „praktijk" examens voor het eerst in December a.s. worden afgenomen. Daarnaast heeft de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen te Amsterdam georganiseerd een Examen Hoofdcorrespondent in Duitsch, Engelsch en Fransch en wel 15, 16 en 17 December a.s. Zij houdt deze examens in 48 plaatsen in Nederland o.a. in Haarlem en Aalsmeer. De examens worden afgenomen door Leeraren M.O. voor het meerendeel in de praktijk werkzaam. Onge veer een maand na het examen wordt de uitslag schriftelijk aan de candidaten medegedeeld. De niet- geslaagden ontvangen daarbij een puntenlijst. HERDENKING DER KERKHERVORMING. Vanwege de afd. Haarlem der Evangelische Maat schappij zal Zaterdag 25 October a.s. des namiddags te half vijf in de Remonstrantsche Kerk te Haarlem een herdenking van de Kerkhervorming plaats heb ben. Spreker voor dezen middag is Dr. L. D. Terlaak Poot, Herv. pred. te Den Haag. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Luchtaanvallen op Moskou. In Engeland: Newcastle en Dover aangevallen. HOOFDKWARTIER VAN D^IN FüHRER, 22 Octo ber. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „De bezetting van het bolsjewistische industrie gebied in het Donetzbekken door de Duitsche en de verbonden troepen is gisteren uitgebreid. Ten Zuiden van Brjansk heeft de zuivering van het gevechtsterrein nog 5.000 gevangenen en een zwa- ren tank, benevens 56 stukken geschut als buit in onze handen doen vallen. Naar in een extra bericht is medegedeeld is het eiland Dagö ingenomen. Daarmede zijn alle Balti- sche eilanden in Duitsche handen en is het geheele Baltische gebied van den vijand bevrijd. In voor beeldige samenwerking met formaties van de ma rine en het luchtwapen was het een divisie-infan- terie van het Duitsche leger reeds op 12 October gelukt aan de Zuidpunt van het eiland bij ver rassing te landen. In afzonderlijke, hardnekkige gevechten van tien dagen werd het eiland sinds dien van den vijand gezuiverd. Drieduizend gevan genen vielen daarbij in onze handen. Resten der vijandelijke bezetting w'erden bij een poging om over zee te ontkomen, door eenheden van .de oor logsmarine en het luchtwapen vernietigd. In de succesvolle landingsondernemingen op de Baltische eilanden hebben de stormbootpioniers van het. le ger een bijzonder aandeel gehad. De Finsche ma rine heeft de operaties' van de Duitsche zeestrijd krachten doeltreffend gesteund. Het luchtwapen heeft bij dag en bij nacht de Sovjet-hoofdstad Moskou gebombardeerd. In den strijd tegen Groot-Brïttannië. hebben ster ke strijdkrachten van het luchtwapen dezen nacht de haven Newcastle aangevallen. In dokinstallaties, opslagplaatsen en ravitailleeringsbedrijven ontston den aanzienlijke verwoestingen. Andere luchtaan vallen waren gericht op de haveninstallaties van Dover. Aan de Kanaalkust schoten Duitsche jagers elf Britsche vliegtuigen neer. Een eigen toestel ging hierbij verloren. In Noord-Afrika hebben Duitsche duikbommen- i werpers voltreffers van bommen geplaatst. op Britsche artilleriestellingen en bunkers bij To- broek. Britsche bommenwerpers hebben in den nacht op 22 October verschillende plaatsen in Noordwest Duitschland, o m. Bremen, aangevallen. Door neer geworpen bommen, hoofdzakelijk op woonwijken, leed de civiele bevolking verliezen aan dooden en gewonden. Vijf aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten". De economische betrekkingen van Duitschland en Italië Rede van minister Funk te Rome ROME, 22 October. Stefani meldt: Ter. eere van den Duitschen minister van Economische Zaken Funk heeft de Italiaansche minister van ruilverkeer en deviezen Riccardi een ontvangst gehouden, waarop vele Italiaansche minister, de chef van den generalen staf Cavallero, de Duitsche ambassadeur Von Macken- sen, de Duitsche gezant Clodius, de gouverneur van Rome en leidende persoonlijkheden uit kringen van wetenschap/industrie en.economie aanwezig waren. Riccardi hield een toespraak, waarin hij zeide daf het bezoek van minister Funk bij alle Italiaansche economische kringen voldoening heeft gewekt. Bin nen en buiten onze grenzen beseft ieder het belang van de beteekenis, die de economische factor zal hebben in de nieuwe orde die de leiders onzer revo luties sinds langen tijd steen voor steen opbouwen, aldus de minister. Het bezoek van minister Funk, aldus Riccardi, heeft bevestigd dat er volkomen overeenstemming bestaat over het programma dat na de overwinning verwezenlijkt zal worden. Minister Funk zeide in zijn antwoord o.a.: Het is voor ons een bijzondere voldoening dat de onder handelingen, welke morgen besloten zullenworden, een volkomen duidelijken toestand hebben geschapen ten aanzien van alle economische vraagstukken die betrekking hebben op den oorlog en op den tijd daar na. Déardoor wordt een steeds sterkere ontwikke ling der economische betrekkingen gewaarborgd, welke het resultaat zijn van het besef dat het econo mische leven van Duitschland en dat van Italië als eenheid moeten worden beschouwd. Het ls van gewicht er in dit verband de aandacht op te vestigen, dat de overwinningen, die onze verbonden troepen tegen den gemeenschappelijken vijand, het bolsjewis me, hebben behaald, reeds thans een grondslag mo gelijk maken voor de komende ontwikkeling die voor verscheidene generaties de economische solidariteit •an het vasteland zal waarborgen In dezen oorlog is niet beslissend of tijdelijk hier of daar een bepaalde grondstof schaarsch is, of dat de bevolking het ge durende eenigen tijd zonder een zeker artikel meet doen Maar wel beslissend is het feit dat wij den econcmischen oorlog hebben gewonnen, omdat de Engelsche blokkade inderdaad haar uitwerking heeft verloren Ons onwrikbaar vertrouwen in onze beide leiders, de tucht van het volk, de economische struc tuur van onze autoritaire regimes en de strijdbare geest, van de fascistische en de nationaal-socialistische revolutie bieden de waarborg dat de nog niet opge loste economische vraagstukken op gelukkige wijze overwonnen zullen worden. Diplomatieke vertegenwoordigingen in de Sovjet Unie te Koeibisjef Uit Genève: De diplomatieke correspondent vair de „Times" meldt dat thans alle Moskousche am bassades en gezantschappen in Koeibisjef gevestigd zijn. Eénige leden der Sovjet-regeering bevinden zich reeds in die stad en hebben de buitenlandsohe diplo maten verwelkomd. Andere hooge Sovjet-persoon lijkheden schijnen, naar de „Times" verder meldt, nog steeds in Moskou te vertoeven. (DNB) ADANA, 23 October (DNB) De Iraksche regee ring heeft besloten de diplomatieke betrekkingen met Japan te verbreken. Enkele dagen geleden waren reeds blijkbaar onder pressie van Engeland de handelsbesprekingen tusschen beide landen die al eenigen tijd werden gevoerd zonder succes afge broken. Bij de verovering van Petroskoi door de Finsche troepen werd ook het pantser wapen in den strijd geworpen. Een der pantserwagens gaat tot den aanval over. (Suomen-Holland) Grootste deel van het Donetzbekken bezet. Hongaren en Italianen *in den strijd. Het Hongaarsche persbureau M.T.I. meldt blijkens een D.N.B.-bericht van het Oostelijk front: De in het Zuidoosten van de Oekraïne oprukkende verbonden strijdkrachten achtervolgden te midden van de zonder succes uitgevoerde tegenaanvallen van den vijand zegevierend de wijkende bolsjewieken en hebben reeds het grootste deel van het Donetz bekken bezet. De Hongaarsche troepen zetten hun opmarsch in het Donetzbekken met de t.radirioneele Hongaarsche dapperheid voort. Zij hebben de vijandelijke tegen aanvallen krachtig afgeslagen. Een van onze afdee- lingen maakte 700 gevangenen. In de jongste ge vechten heeft zich dè eerste luitenant Soltan Szent.- gyorgUonderscheiden. Met zijn compagnie maakte hij de verovering mogelijk van een zwaar versterkte en taai verdedigde vijandelijke stelling". Onze verliezen zijn gering. Aan de gevechten in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front hebben, naar het D.N.B. verneemt, de laatste dagen ook Italiaansche afdeelingen deel genomen. Troepen van eën Italiaansche divisie in fanterie veroverden den 21sten October na een hevig gevecht een belangrijk station. Troepen eencr an dere Italiaansche divisie infanterie overschreden bij gevechten met Sovjet-afdeelingen een rivier en ach tervolgden de terugtrekkende Sovjets. Tijdens de ge vechten van den Sisten October hebben de Italiaan sche troepen talrijke gevangenen gemaakt.. Uit de zelfde bron wordt vernomen dat de Hongaarsche troepen den 21sten October talrijke plaatsjes ver overd hebben. OPTREDEN DER DUITSCHE LUCHTMACHT. Bij aanvallen op Sovjet-vliegvelden ln het Zuide lijk deel van het Ooste|ijk front hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen Wfcensdag, naar hef D.N.B. meldt, tal van geparkeerde Sovjet-vliegtuigen ver nield. In de omgeving van Charkof en Worosjilof werden acht volle transporttreinen, nog drie treinen, zes locomotieven, meer dan honderd spoorwagens en een benzineopslagplaats in brand geschoten en groo- tendeels vernield. Bij aanvallen op bolsjewistisch© troepenconcentraties werden den Sovjets weer zwara bloedige verliezen toegebracht.. Aan oorlogstuig wer den 160 vrachtauto's, 90 auto's en verscheiden© tanks die juist ten strijde zouden trekken, vernield. Aan het front bij Moskou,hebben stuka's concen traties van pantserwagens óp belangrijke marsch- routes aangevallen en uiteengedreven, waardoor zij tegenaanvallen der Sovjets beletten. Belangrijk© spoorwegtrajecten in deze streek kregen voltreffers, waarbij 17 transporttreinen succesvol werden ge bombardeerd. Twee dezer treinen werden totaal ver nield. Duitsch© gevechtsvliegtuigen hebben Dinsdag met succes een aanval gedaan op Moskou. Groot© hoeveelheden brisant- en brandbommen troffen voor den oorlog belangrijke doelen der hoofdstad. Ook in den nacht van Dinsdag op Woensdag trokken weer tal van Duitsche gevechtsvliegtuigen op Moskou los. Door welgerichte bommen veroorzaakten zij groote verwoestingen ïn de aangegeven deelruimten. De Duitsch© vliegers namen bij hun vertrek groot© branden waar. Engelsche bommenwerpers boven Duitschland Drie toestellen neergehaald BERLIJN, 23 October. (DNB) In den afgeloopen nacht is een aantal Britsche bommenwerpers naar West- en Zuld-Duitschlapd gevlogen en heeft daar boven verschelden stéden brand- en brisantbommen uitgeworpen, waardoor eenige materieele schade ontstond. Verscheiden burgers werden gedood of gewond. Volgens tot dusver ontvangen berichten werden drie vijandelijke vliegtuigen neergehaald. INSPECTIEREIS VAN GENERAAL HUNTZIGER IN .AFRIKA. VIOHY, 22 October. Het DNB meldt: Officieel wordt meegedeeld, dat de minister van oorlog en opperbevelhebber der strijdkrachten te land. gene raal Huntzlger. vandaag op inspectiereis naar Noord- en West-Afrika is gegaan. Deze reis van om streeks drie weken dient ter bezichtiging van dé maatregelen, getroffen voor de veiligheid der Fran- sche bezittingen. De minister zal hij deze gelegen heid contact krijgen met de burgerlijke en militair© autoriteiten ter plaatse en het meerendeel der in deze streken gelegen troepen inspecteeren. Hull over wijziging der Amorikaansche neutraliteitswet WASHINGTON, 23 October. (DNB) De minist©* van buitenlandsohe zaken Cordon Huil, heeft gls- ren op de persconferentie het zoogenaamde tot zin ken brengen van de Amerikaansché* vrachtboot ..Le high" te haat genomen om weer in smadelijke 'ter men Duitschland aan te vallen. Dit geval is ook weep aanleiding, aldus Huil. voor de Amerlkaanscfhe re geering om wijziging van de neutraliteitswet te ver langen. zoodat deze niet ln botsing geraakt met de volledige, doeltreffende verdediging van Amorikaan sche rechten. Volgens Associated Press heeft de secretaris van het Witte Huis Stephen Early ten overstaan van de pers verklaard, dat het de wensch van Roosevelt ia dat het Congres ten spoedigste aandacht zal schen ken aan wijziging van de neutraliteitswet, waardoor" Amerikaansche schepen havens van oorlogvoerend© landen kunnen aandoen. Early zeide koorts dat d© eisch van Roosevelt aan het Congres tot bewapening van de Amerlkaansche koopvaarders geenszins lier- roeping onmogelijk maakt van de clausule die bo vengenoemde handeling thans verbiedt.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1