L L L L Het Ziekenfondsbesluit. Laat uw huizen beheeren door 3tenk Xh. XMe AGENDA OM DE TAFEL. LANGS DE STRAAT. TOBIAS ILitMifWTi'Ea Puzzlerubriek L L L L L 1 1 8 i 1 l UwRadiodefect? 3AARI. DAGBLAD, Zaterdag 25 Oct. 1941 In het Donderdag verschenen Verordeningenblad xen besluit gepubliceerd waarin in wezen het groot- re deel van de voor de uitvoeringen van het zieken- jidsbesluit noodzakelijke bepalingen is vastgelegd, it besluit, waaromtrent dc heer Vermeulen, leider r sociaal-economische afdceling van het .N.V.V de- r dagen ter persconferentie in Den Haag een ult- erige toelichting heeft gegeven, houdt een regeling welke in heel veel opzichten afwijkt van wat tot op dit gebied in ons land heeft bestaan. Tot he- bestaat er geen dwang inzake de verzekering te il ziekte; ieder is vrij of hij zich wenscht te ver keren. Daaraan komt nu met 1 November a.s op eiken datum het ziekenfondsbesluit rechtsgeldig ordt, een einde. Van dien datum af wordt de uit ering van ziekengeld gekoppeld aan het lidmaat- ■ehap van een overeenkomstig de ziekenfondswet ""^egelaten ziekenfonds. Deze uitkeering zal nl. niet tschieden indien men geen lid is van een toegelaten ekenfonds, d.w.z. verplicht verzekerd is. Bij het ontwerpen der ziektewet is wel de moge- jkheid van zulk een combinatie geopend, doch het ■sbetreffende wetsartikel, art. 50, is nooit van kracht iworden. Nu treedt artikel 50 volgende week Zater- ag in werking. De arbeider moet nu uitmaken bij elk fonds hij zich wenscht aan te sluiten en vóór November a.s. moet iedere ingevolge de ziektewet ■rzekeringsplichtige zich als rechtstreeks verzekerde ebben aangemeld bij een algemeen ziekenfonds. Een van de belangrijke bepalingen uit het zieken- jndsbesluit is, dat de bepalingen voor de verplichte arzekering niet alleen gelden voor den arbeider zelf, aar zich mede uitstrekken tot de leden van .zijn •zin wier kostwinner hij is. Hieraan is wel de be- •rking toegevoegd, dat kinderen slechts voor de ge- eeskundige verzorging krachtens het besluit in aan- erking komen indien zij den leeftijd van 16 jaar nog et. hebben bereikt en zelve niet verplicht verzekerd jn, doch desniettemin is de grens tamelijk ruim ge- okken. Zooals reeds uit het dezer dagen in dit blad op r'ond van mededeelingen van officieele zijde gepu- iceerde is gebleken, zijn de samenstellers van het isluit van oordeel geweest, dat de financieele lasten, de uitvoering dezer nieuwe sociale maatregelen •rbonden, door twee partijen gedragen moeten wor- door den werkgever en den arbeider. Naar men is voor het jaar 1941, dus voor de maanden ovember en December, de heffing voorloopig vast- esteld op 4 pet. van het loon. De arbeider wordt dus, aar hij nu geen premie rechtstreeks aan het zieken- inds meer behoeft te betalen, twee procent in zijn ion gekort en de werkgever voegt hier een gelijk edrag bij, om daarna het totaal door te zenden aan a hier toe aangewezen centrale instantie. Mocht in en komenden tijd blijken, dat deze premie van 4 pet. iet voldoende is voor het bekostigen van de in het esluit genoemde verstrekkingen, dan kan de secre- iris-generaal van het departement van Sociale Zaken p voordracht van den Commissaris, belast met het iezichl op de ziekenfondsen ook een nieuwe fi- in de sociale verzekering hier te lande deze remie verhoogen. Aan deze verhooging zijn evenwel renzen gesteld: de premie mag niet meer dan 6 pet. an het loon in den zin van de ziektewet bedragen, [ocht eventueel blijken, dat men ook met de gelden, an de centrale kas toevloeiende bij storting van 6 ct. premie, alle in het ziekenfondsbesluit genoemde erstreklringen niet kan bekostigen, dan zal een andere ;eg worden bewandeld. Blijkbaar zijn de officieele in- anties van oordeel, dat men voor het bij het besluit eoogde doel maximaal 6 pet. van het loon (in den in der ziektewet) mag gebruiken. Wanneer deze 6 niet voldoende zijn, zal men de verstrekkingen aan beperken. Dat hiertoe evenwel niet gemakke- jk zal worden overgegaan, zou geconcludeerd kun- worden uit de trots waarmee gewezen wordt op vele mogelijkheden tot geneeskundige hulp door et besluit den arbeiders geboden. Het zal niet licht it te maken zijn welke verstrekkingen van de lijst eschrapt kunnen worden. Van de vele bepalingen van het besluit mogen hier giog eenige worden aangestipt, daar in de komende Wagen ongetwijfeld nog verschillende publicaties een uidelijker licht op enkele onderdeelen zullen laten Hallen. In de eerste plaats worde vermeld de uit- eering bij overlijden, welke, behalve voor kinderen eneden den leeftijd van twee jaren, minstens vijftig löulden zal bedragen. Verder worde de aandacht ge- estigd op de mogelijkheid van vrije verzekering, oor hen die niet verzekerd zijn. De voorschriften ten inzien van de verplichte verzekering zijn scherper meer dwingend geredigeerd dan ten opzichte van 5' e vrije verzekering, maar desniettegenstaande is het och gewenscht hier even de aandacht op deze vrije erzekering te vestigen, omdat zij zulks verdient. En hiermede moge dit overzicht van deze belang- Ijke wijzigingen inzake de verzekering tegen ge- eeskundige verzorging besloten worden. Daar bij nieuwe ziekenfondsbesluit honderdduizenden per- Tonen betrokken worden, is het noodzakelijk dat de jd wordt genomen voor de nauwkeurige lezing van ?at dezer dagen in de bladen inzake deze kwestie .wordt gepubliceerd. Want alleen dan zal ieder we- uen wat hij heeft te doen. Makelaar en Taxateur NASSAUSTRAAT 14, HAARLEM, TEL. 1S781 (Adv. Ingez. Med.) Heden ZATERDAG 2 5 OCTOBER. Stadsschouwburg: Het Ned. Tooneel: ,,Ik houd an vier vrouwen", 7.30 uur. Gem. Concertgebouw: Tholen en Van Lier, 7.30 Rem. Kerk: .I-Ierdenking van de Kerkhervorming, .30 uur. Rembrandt Theater: „Prima Donna", 2.30, 6.30 a 8.45 uur. Palace: ,,20.000 Mark", 2, 6.30 en S.45 uur. Luxor, Theater: „Taboe", 2.30, 6.30 en S.45 uur. Frans Hals Theater: „Het geheim van Dr. Felgen- reu", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Halsmuseum: Groepstentoonstelling „Kunst lij ons Doel", 104 uur. Z a n cl v o o r t. Ca,baret-revue „Waairom zul je reuren?" in Ons Huis, 7.30 uur. ZONDAG 26 OCTOBER Gemeentelijk Concertgebouw: Ledenconcert H. O. 2.30 uur. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Kamermuziek- litvoering Toonkunst, 2.15 uur. Rembrandt Theater: „Uit de Zuid-Amerikaansche Dierenwereld", v.m. 11.30 uur. Palace: „Zeven van het Gymnasium", v.m. 11.30 Uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Tholen en Van Lier, '.30 uur. Rembrandt Theater: „Prima Donna", 1.30, 3.45, i.30 en 8.45 uur. Palace: „20.000 Mark", 1.30, 3.45, 6.30 en S.45 Uur. Luxor Theater: „Taboe", 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 Uur. Frans Hals Theater: I-Iet geheim van Dr. Felgen- treu", 1.30, 3.45, 6.30 en S.45 uur. Frans Halsmuseum: Sluiting groepstentoonstelling Kunst zij ons Doel", 104 uur. MAANDAG 27 OCTOBER. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des moi-gens acht uur (ook op Zondag) geopend: Apotheek Van Rijn N.V., Kleine Houtweg 15, Tel. 10539. Firma C. G. Loomeyer en Zoon, Zijlweg 34, Tel. 12495. Schoterbosch Apotheek, Rijksstraatweg 19, Tel. 12711. Te Heemstede Is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Tel. 2S320. AVOKTU-ReM IM HET DONKER MEMEER >S SIJD EN TH UVS TME H "BIERTJE OS ZUJS STAMCAFÉ HEEFT CEDAOMAEIS ONTDEKT B'J HET MAAR HUIS CjAAM DE C^TROOTE&EER EM BEDENKT DAT HU Z'JN WIJNHANDELAAR fSOq NIET SET AA LD HEEFT door P. v. d. HEM. Er wordt maar één kachel gebrand in huis, want. er is niet voldoende brandstof om er een tweede bij te gebruiken, en daarom is het gezin 's avonds in die eene kamer waar gestookt wordt, bij elkaar. Voor de meeste gezinnen is dat niet zoo'n bijzon derheid, voor hen is dat iederen winter het geval, en daardoor zijn zij eraan gewend. Voor de volwassen kinderen uit die gezinnen was er. als zij doorstudeer den, meestal wel een klein slaapkamertje disponibel, dat zij met een petroleumkacheltje konden verwar men, en waar behoorlijk licht brandde. Maar omdat jongelui vaak weinig last van de kou hebben, waren er ook genoeg die het met de verlichting allang mooi vonden en het kacheltje niet noodig hadden. Op die manier is menig examen tot stand gekomen, in zulke gevallen niet met zweetdruppeltjes, maar met ijskoude handen en voeten. Nu is echter die lamp extra een onmogelijkheid ge worden vanwege de rantsoeneering, zoodat het gezin wel bijeen moet komen in die eene kamer en onder die eene lamp. Daar moet nu ook het huiswerk wor den gemaakt, daar leest vader zijn krantje, daar doet moeder haarwerkjes, daar speelt, de jongste zijn kin derspelletjes, daar tobt de jongste schoolgaande met rekensommetjes, de middelste met vreemde woorden en de oudste met logarythmen. Zij moeten elkaar niet alleen verdragen, maar ook hun werk behoorlijk doen en ieder zijn plaatsje aan de tafel laten Dat klinkt eenvoudiger dan het is. want wie ermee begint, ontdekt dat Jantje gewend is om een heiden- sche rommel om zich heen te verspreiden, zich ver beeldende dat hij in die bende alleen kan werken, dat Marietje haar vingers in haar ooren stopt, en al haar lessen hardop dreint, dat Dirk altijd overhoord wil worden en dat Annie beide armen op tafel moet kunnen leggen om gemakkelijk te schrijven. Dat kan natuurlijk niet, wanneer ieder weet, dat een kleine plaats en een stille aanwezigheid noodig zijn om de anderen niet te storen. In het begin zal het wel heeten: ik kan niet werken in de familiekring, maar het went, en zelfs al vrij gauw. Het is waar, dat de een zich beter concentreeren kan kan de ander, maar ook in dat opzicht is trainen het middel om zich te leeren schikken. Zooals het jonge meisjes vertelde, dat bij een fami lie in huis was met vier kinderen: zijzelf moest eind examen van het gymnasium doen, een der kinderen was op de H.B S., een op het gymnasium, een nog op de lagere school en bij al dit gezwoeg streek de oudste, die rechten studeerde, op zijn viool, waarop hij een zeer verdienstelijk dilettant was. Al deze jon gelui kwamen waar ze wezen moesten, en wat nog meer zegt: zij leerden hierdoor om zich goed te con centreeren op dat waarmee zij bezig waren. Met veel geduld zullen vader en moeder in den eer sten tijd de haken en oogen, die door dit. gezamenlijk werken ontstaan, moeten ontwarren, maar als het een maal loopt, dan zal wellicht blijken dat deze ouder- wetsche manier om den winteravond door te brengen toch ook wel zeer uitgesproken zijn voordeelen heeft: men leert zich schikken, zich concentreeren, en een- bied te hebben voor het werk van de anderen, ook voor de onnoozele sommetjes van den jongste, die voor hem immers even moeilijk zijn als de logarythmen voor den oudste. E. E. J.—P. Verzoek betreffende Groentjes wy veroorloven ons, hun die een „Groentje", (kleine advertentie van Vraag en Aanbod) in Haar lem's Dagblad wenschen te plaatsen, vriendelijk te verzoeken, zoo eenigszins mogelijk ons steeds een dag tevoren den tekst te geven. Hierdoor krygen w\j gelegenheid de steeds in aantal toenemende op drachten tijdig te verzorgen en wordt het ook ons onaangename uitstellen tot een later nummer, dan waarin plaatsing gewenscht wordt, zooveel moge lijk vermeden. Wasscherijen en str ij kinrichtingen Arbeid op Zaterdag 's-GRAVENHAGE, 24 October. (A.N.P.) De Secretaris-generaal van het departement van So ciale Zaken heeft aan hoofden of bestuurders van wasscherijen en strijkinrichtingen, in wier fabrie ken of werkplaatsen, tengevolge van de bestaande verduisteringsvoorschriften niet bij kunstlicht mag worden gewerkt, een afwijking toegestaan in de werktijdregeling voor den Zaterdag. Deze komt hierop neer, dat op de Zaterdagen in het tijdvak van 6 December 1941 tot en met 17 Januari 1942 door het in hun onderneming werkzame personeel mag worden gearbeid tusschen een half uur vóór zonsopgang en een half uur na zonsondergang. Voor de overige Zaterdagen in het tijdvak van heden tot en met 31 Maart 1942 is de regeling al dus, dat dan gedurende 5y2 uur per dag mag wor den gewerkt, onder beding dat deze arbeidstijd gelegen moer zijn binnen een tijdsbestek, dat een half uur voor zonsopgang kan beginnen en uiter lijk 5y2 uur na zonsopgang moet zijn beëindigd. BURGEMEESTER VAN RIJNSBURG ONTSLAGEN. Bij besluit van den Commissaris-generaal voor be stuur en justitie van 13 October 1941 is aan mr. P. N. Höwelier ontslag verleend als burgemeester der gemeente Rijnsburg. Het door kaasproducenten in te bonden rantsoen kaas 's-GRAVENHAGE, 24 October. (A.N.P.) In de Ned. St.-Ct. van heden is opgenomen een be sluit van den secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij, waarbij het op grond van de artikelen 7 en 8, tweede lid, van het Zuivelbesluit 1941 (kaas) den boerenkaaspro ducent van Limburgsche kaas wordt toegestaan, van de door hem bereide kaas een hoeveelheid van 300 gram per inwonend gezinslid per week achter te houden. Onder het begrip „inwonend gezinslid" valt thans ook het inwonend personeel. De periode, waarvoor dit rantsoen gehandhaafd blijft, wordt verlengd tot 23 Mei 1942. BUKSSTRAATWEG 12 TEEFOON 1665P HAARLEM-NO (Adv. Ingez. Med.) Winterhulp Nederland, afd. Haarlem OPROEP VAN COLLECTANTEN. Gedurende de week van 3 tot en met 8 Novem ber zal wederom een lijstencollecte langs de huizen in de gemeente worden gehouden. Voor een intensieve bewerking van de stad be staat nog behoefte aan een aantal collectanten. De plaatselijke directie meent dat het overbodig is om nog eens de groote nood in de gemeente te de- monstreeren, waarin Winterhulp wenscht te voor zien. Zij doet een beroep op allen, die het wel mee- nen met hun medeburgers om zich als collectant op te geven. Het is niet noodig, dat de geheele week wordt ingezameld. Ook voor korten tijd zal een aan bieding zeer op prijs worden gesteld. Aanmeldingen worden ingewacht aan het kantoor Ged. Oude Gracht 47, telefoon 20047. VERKEERSPERIKELEN. Sinds eenige weken kent ook de hoek van den Overtoom bij de Nassaukade te Amsterdam een electrische verkeerslichtinstallatie met de beken de roode, gele en groene lampjes, overigens op dit zeer drukke punt geen luxe. Nu zou men zoo zeggen, dat de Amsterdammers al op verschillende punten van de stad met dezen nuttigen en gemakgevenden verkeersmaatregel voddoende kennis gemaakt hebben. En met de meesten is dat dan ook het geval. De automobilis ten, de fietsers, de bestuurders van bakfietsen en de wandelaars, zij allen weten wat het beteekent, als de verschillende gekleurde lampjes onder hun overkapping aangloeien en zij gedragen zich, bijna zonder mopperen (en dat zegt voor den Ne derlander heel wat!) overeenkomstig de automa tische aanwijzingen. Maar het leek wel of de oude dame, die daar aan den arm van een veel jongere, blijkbaar haar dochter, bij het kantoor van de Amsterdamsche Gemeentetram stond te wachten om naar den Overtoom over te steken, met die nieuwigheid nog in het geheel niet op de hoogte was. Zij keek naar alle kanten, maar niet naar het lichtje voor voet gangers recht tegenover haar. Toen zei ze: „Nu kunnen we over!" „Neen", zei de dochter, „het mag nog niet!" „Mag het niet? Waarom niet?" vroeg de oude dame noogst verbaasd en bijna verontwaardigd. „Voor de auto, die daar in de verte aankomt, hier is, zijn wij toch al lang over!" „Neë, heusch, wij mogen nog niet oversteken!" herhaalde het meisje. „Maar waarom dan niet?" vroeg de oude dame weer. „Dat ziet u toch wel?" „Nee. ik zie niets. Ik zie heelemaal geen agent ook!" „Er staat ook nergens een agent. Maar u ziet toch wel, waarom wij niet mogen doorloopen?" Maar de oude dame zag niets. Of was zij afkee- rig van „al dat nieuwe" en wilde zij niets zien? Het meisje wees haar nu den paal met het roode lichtje aan en verklaarde haar de werking van de verschillende gekleurde lampjes. „Nou, da's lastig hoor!" luidde het commentaar van de oude dame. Daar ging het roode licht uit en het groene glom aan. „Nu kunnen wij oversteken'." zei de dochter. „Houdt u mij maar vast!" En toen stapte de oude dame, haar dochter ste vig vasthoudend, met onzekere bewegingen het trottoir af, nu pas angstig en te lit ens links en rechts kijkend, alsof er geen groen lichtje was, dat 'haar den weg wees. Zenuwachtig waagde zij zich in wat nu plotseling voor haar een „verkeerszee" was geworden, vol gevaren en vol flikkeringen van rood, geel en groen licht. Had zij op een gewoon, „onbeschermd" punt moeten oversteken, dan was er geen angst ge weest. J. C. E. LEESBIBLIOTHEEK van goede Boeken Ruim 10.000 deelen v. Wickevoort - Crommelinstraat 53 zw. Hoek AmbachtstraatHaarlem-Noord (Adv. Ingez. Med.) Rechtszitting in café-cabaret Bij „Krullenjopie" in de Warmoesstraat te Amsterdam AMSTERDAM, 24 October (ANP) Het was een wonderlijke zitting, welke de rechtbank te Amster dam Vrijdagmorgen hield, omdat de behandeling van de zaak zich niet afspeelde in het Paleis van Justitie, maar in het café-cabaret „Moulin Rouge" aan de Warmoesstraat. Er was in dat café van „Krullenjopie" een vat jenever gestolen en omdat de rechtbank zich geen zuiver oordeel kon vormen over bepaalde details, was er in de „Moulin Rouge" een rechtszitting7 geënsceneerd. Daar -troonden de president en de rechters zonder toga naast het wel voorziene buffet: daar zag men den officier van justitie bij een speelautomaat zitten, onder het bordje „Dank U" en de deurwaarder op een hooge kruk aan de har; de bode had een plaatsje gevonden aan de piano en de verdedigers zaten aan een café- tafeltje. De beide verdachten, een 29-jarige portier en een 2S-jarige machine-bankwerker, die hier menig uur tje onder andere omstandigheden hadden doorge bracht, pasten uitstekend in deze entourage. De celwagen had de mannen hierheen gebracht en in een drukke huurt als de Warmoessti-aat kon een dei-gelijke sensatie niet lang onontdekt blijven. De buurt liep dus uit om toe te zien; vrienden en bekenden dromden op de trottoirs. Uit de ramen hingen de buren, die voor geen geld iets van dit schouwspel wilden missen. Het gehoor van de getuigen, dat enkele weken geleden in het Paleis van Justitie reeds begonnen was, werd voortgezet en leverde niet veel nieuws op. „Krullenjopie" was in den nacht van 13 op 14 April een vat met 4S liter jenever kwijtgeraakt; het was uit de kelder verdwenen. Buiten was het rooster opgelicht en zoo had men het vat weggehaald. De beide mannen zouden dat gedaan moeten hebben en het vat daarna hebben verkocht aan een café houder. De mannen bleven ontkennen; zij hadden dien avond tot twaalf uur in een ander café gezeten en waren volmaakt onschuldig. „Bovendien was het heelemaal niet noodig", zoo zeiden zij. „dat twee mannen den diefstal zouden hebben gepleegd; één man kon het ook gedaan hebben". En. om deze reden was de rechtbank eigenlijk op excursie gegaan naar de „Moulin Rouge". De portier beweerde het groote ijzeren rooster, be sloten en wel, alleen te kunnen optillen. Dat moest hij bewijzen. En daarom kreeg men een interessante demonstratie te aanschouwen. De recht bank ging de straat op. De verdachte werd even losgelaten om zijn krachttoer te vertoonen en vol spanning wachtte men op het resultaat. De portier zette zich schrap, greep de ijzeren staven en trok. Er klonk een steunend geluid en langzaam ging het rooster omhoog. Nog een ruk en nog een ruk en inderdaad kwam de opening van den kelder vrij. De mogelijkheid was komen vast te staan, maar het was niet direct geruischloos geschied en het leek niet waarschijnlijk, dat zooiets kon gebeuren zonder dat iemand er iets van bemerkte. Om de demonstratie volkomen te doen slagen, daalde de verdachte in den kelder af en droeg ge heel alleen een gevuld vat naar boven. „Kan het of kan het niet?", vroeg de triomfante lijk lachende verdachte. En inderdaad moesten de omstanders beamen, dat het kon. Daarmede was de zitting in de „Moulin Rouge" afgeloopen. En dat dit hoog bezoek aan de eigenares niet onaangenaam was geweest, bewees wel de af- Verdiept.. CHOCOLADE ^SUIKERWERKEN 4 KWALIT munt uit door SMAKELIJKHEID (Adv. Ingez. Med.) ANACRAM-PUZZLE. T 9 In elk vakje twee woorden in te vullen, die uit de zelfde letters bestaan. Die woorden hebben de vol gende beteekenis: 1. Zeer kort geleden. Eveneens. 2. Vogel. List. 3. Tijdsbepaling. Serieuze. 4. Dynastieke nalatenschap. Lompen. 5. Tempels. Verschijnen. 6. Staande. Eerlijk. 7. Inwoner van een Europeesche stad. Stad in Perzië. 8. Offerplaatsen. Soutanes. 9. Deel van een wagen. Vrucht. Bij juiste invulling van de gevraagde woorden vor men de beginletters van de eerste 9 woorden een nieuw woord, dat overwinning beduidt. Bel op 14609 RADIO-MOORS N.V. KRUISSTRAAT 38 VAN OUDS BEKEND (Adv. ingez. Med.) seheidsgroet aan de rechtbank, die een welgemeend tot weerszien inhield. „Als de heeren soms nog eena op stap gaan, weten ze het adres", zei „Krullen jopie". „1-Iet is een gezellige zaak en goed cabaret". Maar.de rechtbank ging niet op de uitnoodiging in. Nadat de verdachten, die buiten door vrienden en bekenden hevig werden toegewuifd, naar het Paleis van Juistitie waren teruggebracht, werd daar de zitting voortgezet. De officier achtte den diefstal bewezen en eischte tegen elk der mannen een jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De verdedigers, mr. Joh. IC. Mathuisen en mr. Th. Eskens, vonden het bewijs niet geloverd en pleitten vrijspraak. Vrijdag 7 November zal de rechtbank uitspraalc doen. EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amsterdam! voor het cand. ex. rechten: de heeren F. J. Haarman, J. Boeke en I. van Beek. Geslaagd voor het doct.- examen rechten de heer F. Brandt. Aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagden voor het propaed. ex. voor civiel ingenieur J. Bardet, P. Plaisier en J. v. Wamel, allen te Haarlem en Y. Inpijn, te Velsen. Geslaagd voor propaed. ex. scheikundig Ingenieur W. T. Pahud de Mortanges, te Heemstede. „20.000 Mark komen in handen van Zeven van het Gymnasium" Deze film geeft een uitstekend beeld van de mo derne jeugd en de moeilijkheden waarmee ze te kampen heeft en die ze weet te overwinnen. Het is Hans Berding, een van de zeven gymnasiasten, wiens pad niet over rozen gaat in deze rolprent, maar die alles tenslotte tot een goed einde weet te brengen. De hoogste klasse van het Gymnasium, bestaande uit zeven jongens van zeventien en achttien jaar, krijgt 20.000 Mark van een oud-scholier, Manfred Werner, die in Brazilië woont. Hij heeft er de voor waarde bij gesteld, dat de jongens het geld naar eigen goeddunken mogen besteden. De rector heeft zoo'n vertrouwen in zijn jóngens, dat hij die con ditie aanvaardt. Den eersten avond, wénneer ze het geld in bezit hebben, be zoeken ze op aanraden van Scholl, den oudsten, der zeven gymnasiasten, een cabaret en geven daar veel geld uit. Maar daarna wordt het ernst en maken ze een serieus plan. Ze besluiten van het geld zelf een vacantie- huis te bouwen. De rector is enthousiast voor dit plan en alle scholieren helpen mee aan den bouw ervan. Alleen Hans Berding, die zoo graag muziek wil studeeren, doet niet mee en eischt zijn aandeel op om zijn oom en voogd uit de narigheid' te helpen. Deze laatste heeft n.l. geld verduisterd uit de kas van Boschbeheer en heeft met dit geld gewed en gespeeld in Berlijn. Hans wil niet zeggen waarvoor hij het geld noodig heeft en hij wordt verguisd. Hij voelt zich dan zoo eenzaam en ellendig, dat hij een einde aan zijn leven wil maken. Alleen Gerda, de zuster van Hellmut Roder, één der zeven gymna siasten, gelooft in hem. Maar alles komt tenslotte terecht en Hans wordt weer in den kring van zijn vrienden opgenomen, terwijl het nieuwe vacantiehuis feestelijk wordt ge opend. Deze film werd bewerkt naar den roman van Biernath „Zeven onder één hoed". Het draaiboek werd vervaardigd door Robert A. Stemmle, die ook de regie voerde en hij deed dit knap. De muziek werkt zeer suggestief. De hoofdrollen zijn alle goed bezet. Medespelenden zijn o.a. Albert Lieven, Clara Savio en Clemens Hasse^ J. E. Andreat

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5