TEXTIELAFDEELINC WARME DEKENS EN WERKSCHOENEN OOK U SUKKELT W. ZORN - Kleermakerij (^Bucyedifke Siand}j Première van Alcazar" te Amsterdam AMSTERDAM, 24 October. In het City-theater te Amsterdam is vanavond in een galavoorstelling de op de Biënnale te Venetië met de Mussolini-bokaal be kroonde Italiaansche film Alcazar" van Augusto Genina, voor de eerste maal in Nederland vertoond Het groote theater was tot in alle hoeken gevuld en vele Nederlandsche en Duitsche autoriteiten had den in de loges plaats genomen. Voor den aanvang van de film speelde het Concert gebouw Orkest, onder leiding van Eduard van Bei- num, de Egmond-ouverture van Beethoven, waarmede van Beinum en het orkest groot succes oogstten De vertooning van de voortreffelijk gemaakte film van Genina, die de helfhaftige verdediging van het Alcazar te Toledo door kolonel Moscardo en zijn mannen tot onderwerp heeft, maakte een diepen in druk op dc aanwezigen De verbitterde strijd tegen het bolsjewisme is op aangrijpende wijze in beeld gebracht en Genina heeft van Alcazar een waar hel- öen-épos gemaakt, dat vooral van groote beteekenis is. omdat het op historische feiten is gebaseerd Voor de Italiaansche film is Alcazar, waarin vele Italianen hun gaven toonen, een hoogtepunt gewor den. Met intense spanning volgden de aanwezigen het verloop van de geschiedenis. (A.N.P.) TERAARDEBESTELLING C HIKSCHLER. Onder veel belangstelling heeft Vrijdagmiddag op de begraafplaats Westerveld te Velsen de ter aardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer C. Hirscnler, oud-direc teur van de X V. Bunge's Handels Mij., te Am sterdam. te Haarlem overleden. Aanwezig waren o.a. de heer Th. M. Hoog, directeur der N.V. C. G. van Tubergen's bloembollenhandel te Haarlem en leden van het personeel van Bunge's Handels Mij. Prof. mr. M. H. Bregstein te Amsterdam, liet uitkomen wat de overledene voor zijn gezin was geweest en de groote vriendschap voor zijn vader. De heer B. van Zweeden, directeur van Bunge's Handels Mij., zei dat de overledene deze zaak mede opgebouwd heeft tot een organisatie over heel Europa en daarbuiten; hij was een man van doorzettingsvermogen, verstand en helderen blik. als maar weinig gevonden worden. De heer W. Hartsuiker sprak namens het per soneel. dat aan den heer Hirschler veel dank ver schuldigd is. De organist speelde Prelude in a-mineur van Bach, Ave Verum van Mozart en bij het uitdra gen van de kist „Es ist bestimmt in Gottes Rat" van Mendelssohn. Bij de groeve heeft een zoon voor de belangstelling bedankt. JUBILEUM H. v. d. LAAN. Heden is den heer H. v d. Laan, thans werkzaam op de afd. Bewaking van de N.V Joh. Enschedé en Zn., Graf. Inrichting te Haarlem een hulde ten deel ge vallen wegens het feit. dat hij 50 jaar geleden in dienst bij genoemde N.V. trad. De heer v. d. Laan werd door den heer A. D. Huysman in aanwezigheid der overige directieleden toegesproken. Spr. schetste in het kort de loopbaan van den jubilaris en overhandigde hem als blijk van waardeering en herinnering aan dezen dag een zilveren medaille en een geschenk onder en veloppe. Daarna had de huldiging door het personeel plaats, waarbij het woord gevoerd werd door den heer J. Schultze Kool. lid van het corps Bewaking. Ir. J. Euin, scheikundige en namens het personeel der Gie terij, waar de heer v. d. Laan 36 jaar heeft gewerkt, door den heer Reinders. Van zijn collega's mocht de jubilaris een fraaie rooktafel ten geschenke ontvan gen en voorts mooie bloemstukken van de Directie, het personeel der lettergieterij, het administratief perso neel dezer afdeeling en van het corps Bewaking. DE HEER F. C. KUIPERS 80 JAAR. De heer F. C. Kuipers, de nestor van de Haarlem- sche apothekers heeft gisteren zijn 80en geboortedag herdacht. Het heeft hem niet aan belangstelling ont broken. Talrijke bloemstukken en vruchtenmanden werden aan zijn woning, 2e Hasselaarstraat 8 bezorgd en den heelen dag kwamen vrienden en bekenden, onder wie natuurlijk ook de collega's hem gelukwen- schen. zoodat het voor den 80-jarige een mooie dag Is geweest. Arbeidsbureaux en arbeidsbemiddeling 's-GRAVENHAGE, 24 October. (A.N.P.) Onder voorzitterschap van den heer Th. van Lier. wnd. di recteur-generaal van het Rijksarbeidsbureau, heeft te 's-Gravenhage een tweedaagsche vergadering plaats gehad van de directeuren en plaatselijke directeuren der gewestelijke arbeidsbureaux. In een inleidend woord besprak de voorzitter verschillende aspecten van de hedendaagsche ontwikkeling der arbeidsbemid deling. Ofschoon in de vijf maanden, die thans sedert de inwerkingtreding der rijksarbeidsbemiddeling zijn verstreken, reeds in menig opzicht verheugende uit komsten zijn bereikt, dient bij voortduring bedacht te worden, dat nog zeer veel arbeid te verrichten valt. In dit verband gewaagde spreker met name van de op handen zijnde invoering van het Arbeidsboek. Ook wees hij op de voorbereiding van doeltreffende voorzieningen op het gebied van de beroepskeuze en het belang van een deugdelijk geneeskundig onder zoek der arbeiders. De secretaris-generaal van het departement van So ciale Zaken. ir. R A. Verwey. heeft zijn visie op ver schillende actueele problemen, de arbeidsbemiddeling betreffende, gegeven. Ook ir Verwey was van oor deel, dat men reden had tot tevredenheid over het geen reeds aan vernieuwingen tot stand werd ge bracht. waarbij spr. nog met name de aandacht ves tigde op het heugelijke feit. dat het aantal arbeiders in de werkverruiming thans het aantal steuntrekken- den niet onbelangrijk overtreft. Taboe Taboe is een verhaal, dat op de Zuidzee-eilanden speelt en men kan dus bij voorbaat verzekerd zijn van een behoorlijke portie romantiek, die immer hier van de bladeren der palmen druipt. De hoofdpersonen in dezen roman zijn een jong meisje. Reri, dat uitverkoren wordt, op een ander eiland voor de rest van haar leven als priesteres te fungeeren en Matahi, een jonge parelduiker, die tegen dit. vertrek van zijn vriendinnetje begrijpelij ke bezwaren oppert. Het gevolg is dan ook, dat het tweetal vlucht en op een derde eiland terecht komt, waar ze een eerbaar huwelijk opzetten. Maar Nemesis zit hen in den persoon van een ver tegenwoordiger van den koning, die Reri heeft opge- ëischt, op de hielen en het baat het tweetal niet. of zij alles in het werk stellen, hun noodlot te ontkomen. Het einde is. dat Reri toch wordt weggevoerd en Matahi aan zijn einde komt op een wijze, die teer hartige menschen de tranen in de oogen brengt. Taboe bevat een schat van fraaie natuurtaferelen en belangwekkende opnamen uit het bestaan van het luchthartig eilandenvolkje. De film is muzikaal ge ïllustreerd en is het bekijken zeker waard. F. C. Derks. Het geheim van dr. Felgentreu Als we den titel „Het Geheim van Dr. Felgen treu" lezen en we zien dat één der spelers Albrecht Schönhals is. dan weten we zonder meer, dat Schön- hals Felgentreu zal zijn. Schönhals' regisseur schijnt hem de figuur voor dokter te vinden; Schön hals specialité in dergelijke rollen is. dat hü een serum ontdekt of samenstelt, dat zijn diensten al op dieren bewezen heeft: het wacht nog slechts op de toepassing op menschen. Hij onderwerpt zichzelf dan aan de sterkste In fectie; pas wanneer de ziekte op zijn hevigst is mag het antidotum wor den aangewend, met tot nu toe het prachtigste resultaat. Natuurlijk heeft hij op deze manier een groote routine gekregen voor deze gevallen. Afgescheiden van deze veelvuldige herhaling is Albrecht Schönhals inderdaad een speler van betee kenis. Het is altijd prettig hem in zijn beschaafde, sympathieke optreden te kunnen volgen. Het is in deze film dan ook volkomen begrijpelijk, dat een Êatiente van hem, Karin Hardt, van hem gaat ouden. Wat het geheim van Dr. Felgentreu betreft, we weten al vooruit, dat het niets kan zijn dat een smet op zijn karakter werpt, al is zijn daad ook zeer af keurenswaardig en tegen de wet. we hebben geen moeite hem te vergeven en kunnen alleen betreuren dat hij geen anderen weg gekozen heeft om zijn doel te bereiken. Of hij. de dokter met geheel zijn hart, op den duur bevrediging zal vinden in het werk dat hem na het vrijsprekend vonnis wacht, valt te be twijfelen, al ligt dat werk wel in zijn lijn. Het Geheim van Dr. Felgentreu speelt voor een groot deel in de ziekenhuissfeer. Het is een film, waarnaar we met genoegen en waardeering kijken, en waarin over de geheele linie uitstekend gespeeld wordt. Karin Hardt, Albr. Schönhals, Hans Söhnker en nog zoovele anderen, tot de kleinste rolletjes, het is Blies goed. Hans Zerlett voerde de regie. M. Mcyerink-Leeman Uitreiking aanslagbiljetten Inkomstenbelasting 's-GRAVENHAGE. 23 October. (A.N.P.) Binnen korten tijd zullen worden uitgereikt de biljetten voor de voorloopige aanslagen in de Inkomstenbelas ting over het belastingjaar 1941. Deze aanslagen ver vallen in vijf termijnen De eerste termijn vervalt aan het einde van de maand volgende op die, welke in de dagteekening van het aanslagbiljet is vermeld, de volgende telkens een maand later. Aan de ontvangers der directe belasting is opge dragen. aanstonds na het vervallen van den eersten termijn tot vervolging over te gaan. I)E BANDENPRIJSVRAAG. 's-GRAVENHAGE. 25 Oct. De termijn van inzen ding voor de bandenprijsvraag is gesloten. Zooals reeds gemeld werd. zijn ruim 1800 inzendingen binnengeko men. Alle ontwerpen moeten nauwkeurig worden na gegaan en dit eischt zeer veel tijd. Daarbij komt nog. dat met enkele van de beste oplossingen semi-tech- nische proeven moeten worden genomen. Waarschijn lijk zal men dus wel tot het begin van het volgend jaar moeten wachten, alvorens de definitieve uitslag bekend is. In algemeenen zin kan echter reeds een mededeeling verstrekt worden. De kwaliteit van de inzendingen valt in verband met den eisch. welke gesteld was in het algemeen niet mee. De Amerikaansche hulpverleening aan de Sovjet Unie Verschepingen worden over verschillende havens verdeeld WASHINGTON. 25 October. (D.N.B.) Volgens de Associated Press heeft het federale scheepvaartbureau de kortelings gepubliceerde yerklaring dat in het vervolg alle hulpmateriaal voor de Sovjet-Uuie via Boston naar Archangelsk gezonden zal worden, ge rectificeerd. Het federale scheepvaartbureau heeft gisteren verklaard dat zijn mededeeling dienaangaan de onjuist is Men heeft geenerlei inlichtingen er over uitgegeven via welke haven de verschepingen gaan en welke route de Amerikaansche schepen zul len kiezen Er zijn alleen voorbereidingen getroffen om de verschepingen over verschillende havens te verdeelen om een ophooping van materiaal en sche pen te vermijden. In de persconferentie'van Vrijdag heeft staatssecre taris Huil geweigerd verklaiingen af te leggen over de betrekkingen tusschen Washington en Tokio. Hij motiveerde zijn weigering met de bewering dat het huidige oogenblik niet geschikt was voor dergelijke verklaringen. Huil herhaalde vervolgens dat het af zien van Wladiwostok als invoerhaven voor de Ame rikaansche hulpverleening aan de Sovjet-Unie niets met de buitenlandsche politiek uit te staan heeft. Te- "elijkertïjd deelde hij mede dat onderhandelingen met Japan aan den gang zijn om een verlenging van de overeenkomst ter bescherming van de zeehonden in den Stillen Oceaan te verkrijgen. JAPANSCH COMMENTAAR. TOKIO, 25 October. (D.N.B.) Het semi-officieele agentschap Domei bespreekt in een commentaar nog maals de betrekkingen van Japan met de Ver. Staten. Alles hangt er van af. zoo zegt het agentschap, of de Ver. Staten de onveranderlijke elschen van Japan en daarmede de grenzen in de op het oogenblik vast- geloopen onderhandelingen juist inziet. Het is de juiste tijd voor de Ver. Staten om zich te verdiepen 'n de verklaring van den minister van Buitenland sche Zaken Togo dat Japan vastbesloten is de eer, het prestige en de existentie van de natie hoog te houden. De Duitseliers en Italianen in Afghanistan Een A.N.P.-bericht uit Berlijn meldt: In welingelichte kringen verneemt men dat de Engelschen thans aan do Afghaansche regeering vrijgeleide hebben toegezegd voor de Duitsche en Italiaansche onderdanen, die via Turkije naar het vaderland zullen terugkeeren. In Berlijn weigert men verklaringen af te leggen over de bijzonder heden van dit probleem, doch wacht men af of men eenige waarde kan hechten aan de Engelsche toezeggingen aan de Afghaansche regoering, gezien de behandeling die den Duitschers in Iran ondanks de gegeven beloften ten deel is gevallen. In ieder geval hoort de Engelsch-bolsjewistisehe eisch tot uitwijzing van de Duitschers en Italianen uit Afgha nistan, zoo zegt men hier, in het systeem van de jungle-politiek thuis, welke van Engelsche zijde meer en meer geprefereerd schijnt te worden. Het bezoek van De Rrinon aan von Ribbentrop BERLIJN, 24 October. Het ANP meldt: Het bezoek van den Franschen ambassadeur De Brinon aan den rijksminister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop. dat Donderdag plaats had, wordt in Duitsche politieke kringen beschouwd als een ant woord op de van Angelsaksische zijde geuite be wering dat door de jongste gebeurtenissen in Frank rijk de Duitsch-Fransehe betrekkingen een stilstand of terugslag ondervonden zouden hebben. Naar op vatting van deze kringen is van meer belang dan een eventueel raden naar de beteekenis van dit bezoek het feit dat de aan Engeland onderhoorige generaal De Gaulle het noodig geoordeeld heeft in de Engel sche radio tegen nieuwe aanslagen op leden van de Duitsche weermacht te waarschuwen. Deze oproep schijnt, naar men hier meent, voor het reeds gisteren aangeduide feit te spreken dat men in de keuze der gijzelaars, die voor de moordaanslagen met het leven moeten boeten .volkomen juist te werk gaat. dar zich dus onder hen tal van elementen bevinden, wier verlies aan De Gaulle en zijn Engelsche tra wanten recht ongelegen komt, want anders had hij zich wel nauwelijks ertoe bereid verklaard voor moordaanslagen te waarschuwen. De ondergang van de „Slamat" LONDEN, 24 October (A.N.P.) Thans zijn nadere bijzonderheden bekend geworden over den ondergang van de „Slamat" van den Rotterdamschen Lloyd. Het schip had opdracht gekregen naar Griekenland te varen om Engelsche troepen aan boord te nemen die vluch ten moesten voor de Duitsche weermacht. Op weg naar een Grieksche haven werd de „Slamat" door Duitsche Stuka's aangevallen. Het schip werd beschadigd, maar aangezien het zijn zeewaardigheid nog niet verloren had, zette het de reis voort. Op de plaats van bestem ming nam de ..Slamat" een contingent Britsche troe pen aan boord. Kort na het vertrek vielen de Duitsche Stuka's opnieuw aan. Het schip kreeg een voltreffer, zoodat het snel begon te zinken. Van de heele beman ning en bezetting hebben slechts vier het leven weten te redden. De gemeenschappelijke verdediging der Ver. Staten en Canada NEW-TORK. 24 October (ANP) De New- York Herald Tribune" bericht dat aan Roosevelt de vraag gesteld ls of het waar was dat de V .S. de havens van Hallfax en Niouw-Schotland hadden bezet. Roosevelt antwoordde dat iets dergelijks nog niet gebeurd was, maar dat er wel plannen waren voor de gemeenschappelijke verdediginsr van de V.S. en Canada, volgens welke de vloot der V S. op ieder oogenblik de genoemde haven zou kunnen bezetten. IJMUIDEN Openbare verkooping in Kennemerhof In Hotel Kennemerhof werd gisteren ten over staan van notaris Dólleman een openbare verkoo ping gehouden, waarvan de uitslag was als volgt: 1. Een pakhuis met bovenwoning met het recht van erfpacht op den grond aan de Middenhaven straat no. 39. Kooper de heer Bakker, IJmuiden, q.q. voor f 4500. 2. Een pakhuis met het recht van erfpacht op den grond aan de Midden havenstraat no. 43. Kooper dc heer C. M. Gottmer, Velsen. voor f 3300. 3. Het dubbel woonhuis met het recht van erf pacht op den grond aan de Havenkade no. 10. Op gehouden voor f 2000. 4. Een woon- en winkelhuis met erf aan de Pres. Krugerstraat 12. Opgehouden voor 3500. 5. Een woonhuis met erf aan de Van der Helst- straat 26. Kooper de heer K. Bijl, IJmuiden, voor f 3625. ii. Een woonhuis met erf aan den Zeeweg 194. Kooper de heer Bakker q.q. voor f 4S25. 7. Een woon- en winkelhuis met vrij opgaande bovenwoning en erf. Kanaalstraat 78 zw. en rd. Kooper de heer H. Pos voor 5300. VELSEN Rakkers bakken voortaan driemaal per week Naar wij vernemen heeft dc afdeeling Velsen van den Nederl. Bakkersbond besloten op advies van dr. v. d. Lee van het Station voor Maalderij en Bakkerij voortaan slechts driemaal per week te bakken en wel op Maandag. Woensdag en Vrijdag. De aflevering geschiedt den dag na het bakken, dus op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Dit besluit is genomen voor al ter bevordering van de volksgezondheid. Het brood wordt thans afgeleverd, nadat het een zekere droogte heeft verkregen Ook in eenige andere gemeenten is men reeds tot dezen maatregel overgegaan. Burgerlijke Stand Geboren: J. Rebergen, z.. Schuitstraat 2, Santpoort. H Kraaijevcld, z.. Burg. Enschedélaan 25. Sant poort. A. Duiker, z.. Marconistraat 2. IJmuiden. Overleden: A. Zwart, 82 j., wed. v. W Groen, Ger. Doustraat 7, IJmuiden. Ondertrouwd: P. Borst, Kennemerpleln 14 rd., IJmuiden en W. Noomen, Pelsstraat 89, Velsen (N.) Tock. adres: de Ruyterstraat 80, IJmuiden. P G. Timmerman, Wijkerstraatweg 21 rd. Velsen (N.) en J. B van der Kuijl, Wijkerstraatweg 164 Velsen (N.) Toek. adres: Oosterstreng 82, Heemskerk. G J Kaarsemaker, Wervershoof en W. van Laer, Zeeweg 10. IJmuiden. Toek. adres: Wervershoof C 118. L. Schoonen. Assumburgstraat 36. Beverwijk en C. Vis ser, Voorplaats 23. Santpoort. Toek. adres: Voorplaats 23, Santpoort C. Struve, Grensstraat 25. Beverwijk en C. Vaak. Trompstraat 196, IJmuiden. Toek. adres: Grensstraat 25. Beverwijk. Getrouwd: A. v. d. Maten en H. H. Bouwmann, Neptunusstraat 1. IJmuiden. G. v. d. Outenaar en L. Kistemaker, Cypressenstraat 19, IJmuiden. G- v. d. Linden en A. Nederlof, Bloemendaal, Brederode- laan 1. F. L. Delfgaauw en E. Brossois, Utrecht, Jansdam 2. H. C. Kohier en N. Kramer, Zeeweg 353, Velsen. H. Lichtendonk en H. C. Rollfs of Roe- lofs, Meeuwenlaan 13, IJmuiden. W. Mooij en K. Ticleman, Velserduinweg 217, IJmuiden. BEVERWIJK Rurgerlijke Stand Getrouwd: A. de Jong en K. R. H. Struikenkamp E. Gravemaker en M. H. Hollander. Bovayen: M. M. J. RoslootKaandorp, z.; L. Re genboogRlkkers, z.; J. BosKlein, d.; K. Vooren Ligtermoet, z.; H. Keijserv. d. Graaf, z.: E. H. Berkhoutvan Lierop, d.; G. van DuffelenSa lomon. z. Overleden: J. G. M. Grijseels, S3 j., echtgen. van L A. C. J. F. Gemmeken. Acacialaan 84; H. A. M. Hulshof, 75 j.. wed. van L. A. M. D. Sengers, Peper straat 17; L. van de Heyde, 82 j., wedr. van L. A. Timmer, Duinwijklaan 51. Naar rle 22.500 In de maand September is de bevolking met 60 personen toegenomen. 124 personen vestigden zich en 91 burgers vertrokken. 39 baby's werden gebo ren en 12 personen overleden. Op 31 October tel de Beverwijk 22.427 inwoners. HEEMSTEDE De Burgemeester van Heemstede vestigt er de aandacht op, dat de 3 scholen aan de Molenwerfs- laan nog steeds ter beschikking staan van de Duit sche Weermacht. Het is de laatste maanden her haaldelijk voorgekomen, dat aan deze scholen ver nielingen en beschadigingen plaats vonden en dat voorwerpen daaruit werden weggenomen. Deze han delingen zijn uiteraard ontoelaatbaar en degenen die deze daden verrichten maken zich schuldig aan strafbare feiten. Niet alleen voor de daders zelf kunnen deze daden onaangename gevolgen hebben, maar ook de gemeenschap wordt daardoor bena deeld. De Duitsche Weermacht heeft n.L gelast, dat dp herstellingen enz. aan genoemde scholen op kosten van de gemeente moeten worden verricht en tevens bepaald, dat wanneer dergelijke handelingen weer plaats vinden, overgegaan zal worden tot het plaat sen van wachtposten. Voor deze wachtdiensten zul len dan inwoners der gemeente worden aangewezen. Een en ander geeft den Burgemeester van Heem stede aanleiding een ernstige waarschuwing te rich ten tot hen die deze wandaden begaan, om deze te staken in het belang van henzelf en van de ge meenschap. De Burgemeester heeft den indruk dat hier kin deren ondoordacht zijn opgetreden en het is daarom, dat hij de ouders nog eens ernstig wil waarschuwen hun kinderen te verbieden iets te doen wat moeilijk heden voor alle ingezetenen tengevolge kan hebben. Mocht blijken, dat aan deze waarschuwing geen aandacht wordt geschonken dan zal zeker streng worden opgetredem HILLECOM GEEN DISTRIBUTIEBESCHEIDEN VERHANDELEN! Door de politie is een ingezetene in arrest gesteld die zich had schuldig gemaakt aan het verhandelen van distrbutiebescheiden. WORTELEND IE VEN GEPAKT. Door de politie zijn een dertig jeugdige personen opgespoord die zich schuldig hadden gemaakt aan het stelen van wortelen. De wortelen werden terug gevonden en aan den eigenaar teruggegeven. Voor de daders zal het zaakje nog wel een minder prettig naspel hebben. Voor den KOUDEN WINTER ZONDER BON bij HOFFMANN S*?AARNE 44 —HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) In verband mei de verplichte TEX II EL-iNVENTAR IS AT IE deelen wij mede dat onze gedurende de week van 26 October2 Novemtj voor het publiek GESLOTEN N.V. Wed. OOSTEN ZOON's Complete Woninginrichfii] BARTELJORISSTRAAT 13—17 (Adv. Ingez. Med. RIJWIELHELERS AANGEHOUDEN Door de politie is een persoon aangehouden die een rijwiel te koop aanbood bij een rijwielhande laar hier ter plaatse. Bij onderzoek bleek dat een familielid van den aangehoudene een 7-tal van dief stal afkomstige rijwielen had gekocht. De arrestant is naar Haarlem gebracht waar de politie de zaak verder onderzoekt. NED. VOETBALBOND. (onderafdeeling Haarlem) RANGLIJSTJES E. T. O. V. S. V. 3 Beverwijk 2 Droste E- D. O. 3 Kinhelm 3 Hillinen 2 D. E. M. 2 Kinheim 2 E. D. O. 4 Kennemers 3 Stormvogels 3 Zandv.meeuwen 4 R. C. H. 5 R C. H. 3 18—13 27—14 12— 9 16—15 12—14 4—15 4—31 20— 8 14— 8 16—13 14—10 8— 8 17—25 10—18 10—13 4—10 7— 8 15— 6 14— 8 11—12 Dammen COMPETITIE 2E KL. DISTRICTS BOND N.-HOLLA ND, Voor het rayon Haarlem speelde de Damclub „Kijk Uit" i in haai- clublokaal tegen de Haarlemsche Dam club IV. De Haarlemmers wonnen met 11—9. De Damclub „Haarlem" II speelde tegen de Damvereeni- ging .,D. O. S." I (Haarlem). De Haarlemmers wonnen met 12—8. DAMCLUB „KIJK UIT". Voor de wintercompetitie der Damclub „Kijk Uit" wer den de volgende partijen gespeeld: Eerste tiental: H. Krutswegt wint van H. v. d. Linden; H. Sohl wint van D. Klaver; F. Kraaijenhage wint van C. v. d. Hoogaard; H. Kruiswegt wint van P. G. M. Ottolini Sr.; H. v. d. Linden remise met D. Klaver. Tweede tiental: Y. Banning remise met Jac. Fr. van Gar deren; P. W. Bakker wint van P. van Nunen; F. Honing remise met J. H. Westendorp; Y. Banning wint van K. Populier; P. van Nunen wint van H. Leuvener; P. W. Bak ker wint van J. W. Klein. Plannen tot veredeling der dames-athletiek Demonstraties meer op den voorgrond Er bestaat groot gebrek aan belangstelling voor de dames-athletiek, zoowel bij de dames zelf als bij het publiek vertelt de heer W. Duiker, de consul van de N.A.U. Ie Haarlem, die naar wij gehoord hadden, krachtige pogingen in het werk stelt ook de dames- athletiek op een hooger plan te brengen. De huidige vorm van de dames-athletiek is zoodanig, dat er ook niet op te rekenen valt, dat er binnenkort meer be langstelling te verwachten is indien men tenminste niet het roer geheel omgooit. Persoonlijk ben ik van meening. aldus de heer Duiker, dat bij de dames- athletiek het wedstrijdwezen pas op de laatste plaats mag komen en niet zooals nu op de eerste of tweede plaats. Hoofddoel moet zijn het verkrijgen van een harmonisch ontwikkeld lichaam. Ter populariseering van de dames-athletiek zal men demonstraties moeten geven en alleen de meisjes, die physiek zeer krachtig zijn zal men dan nog aan wed strijden moeten laten deelnemen. Het is veel belang rijker, dat b.v. 100 meisjes 1.30 M. hoog springen dan dat er twee of drie 1.50 of 1.60 M. halen. Verder moe ten wij aan het jonge meisje of de jonge vrouw op het sportveld andere eischen stellen dan aan den manne- lijken athleet. Van een meisje verwacht men geen brute kracht, doch gezondheid, charme en lenigheid. Vooral voor charme is bij de wijze waarop de da mes-athletiek thans beoefend wordt, weinig plaats. De beoefening van athletiek voor dames, zoo besloot de heer Duiker, acht ik in alle opzichten aanbe velenswaardig en ik zie de toekomst ook wat deze sport betreft met vertrouwen tegemoet. Doch dan moet ernstig getracht worden den huidigen vorm van de dames-athletiek te veredelen en op een hooger plan te brengen. Bovendien kunnen er dan specifieke damesnummers (invoering van het Rhönrad, massa demonstraties met speren enz.) op de athletiek-pro- gramma's worden geplaatst. Het is de bedoeling, dat in Haarlem de sportstad van waar reeds zoovele ge slaagde sport-initiatieven tot stand kwamen de eerste stoot tot verbetering van de dames-athletiek wordt gegeven. De damesvereeniging „Gita" is daar toe reeds onder leiding geplaatst van den zeer des kundigen en bekwamen trainer van de H.A.V. „Haar lem" den heer Jan Hut, die zich ook volkomen in het probleem van de dames-athletiek heeft ingewerkt. Er is reeds contact gezocht met het hoofdbestuur van de N.A.U. en daar blijkt men voor deze plannen de grootste belangstelling te hebben. Het is te hopen, dat de resultaten aanleiding mogen geven, dat de dames- athletiek in geheel Nederland daardoor krachtig kan worden gestimuleerd. De Noordoostpolder wordt in cultuur gebracht. In den Overijselschen Noordwest hoek zijn de machines aan den arbeid bij het graven van „tochten" in Nieuw- Nederland. (Foto van Buiten) Mysterieuze krachten in de Sporl n bock door .Joris van den Bei I een slotartikel door Karei I/j Amsterdam, N.V. Ain-Sterdanisj ?k- en Courantmaatschappij. Boek De bekende sportjournalist Joris van den Bt behandelt ln dit zeer royaal uitgegeven en met ricaturen van Usohi. fotomontages van B. Mohr een kleurenfoto geïllustreerde werk den macht en zelfs overheerschenden invloed dien de geest op sportprestaties doet gelden. Oókmet een cent op het woord. De titel zou bij sommigen misverstand kunnen wekken dat het boek gewij aan krachten, die zich alleen bij sportbeoefet doen gelden. Dat is natuurlijk geenszins het en dat heeft de schrijver ook zeker niet bedo Voor den psycholoog bevat dit boek geen niei ontdekkingen. Het gansohe mensohenleven w< immers door psychologische invloeden beheerai derhalve ook alle menschelijke activiteit. En daat béhooren dus ook de sportverrichtingen. De zaak dat men op sportgebied, in sportkringen, lang wacht heeft met de beteekenis van de nog ja wetenschap der psychologie als boheerschende vloedsfactor voor het bereiken van belangrijke p tatles te erkennen en er bij de opleiding en trait van sportsmen en athleten rekening mee te hout Men heeft zich tot voor korten tijd alleen toegel op lichamelijke opvoeding en techniek en de gi telijke opvoeding achterwege gelaten. De verdiei van Joris van den Bergh is ongetwijfeld dat hij psychologie is gaan toepassen, in theoretischen op de sport en dat hij zulk een medestander h gevonden als Karei Lotsy, die deze gedachten In practijk is gaan toepassen op de vorming van Xederl&ndsch voetbalelftal, hetgeen tot de beke groote verbeteringen in zijn prestaties leidde het onder Loisy's geestelijke leiding stond. Er valt zeer zeker uit dit boek voor sports: veel te Jeeren en onder sportsmen versta men niet alleen sportbeoefenaars, maar ooken zelf! de eerste plaats de leiders van bonden en vere gingen en de oefenmeesters. Want zij zijn het het besef van het nut dezer geestelijke voorbereid bij dc sportbeoefenaars zullen moeten doen dringen en haar in toepassing brengen. Dit laa zal voor velen niet zoo gemakkelijk blijken, iedereen is door aanleg en persoonlijkheid een den Bergh of een Lotsy. Slechts weinigen zijn met Inzicht begaafd en er zal nu wel een tijd aanbre waarin men in alle takken van sport menschen gaat zoeken. In de meeste gevallen zul zij naast en in samenwerking met de oefenmees die de lichamelijke en technische ontwikkeling zorgen, moeten optreden. Waarbij opgemerkt n worden dat dit niet tot sportoverdrijving behoeft leiden al.s men maar inziet, dat het alleen een d: belangstelling eo overgave vereischt in de vrije u die men aan zijn sport wijdt en begrijpt dat lichamelijke conditie en beheerschdng der teohn niet voldoende zijn 'om te winnen. En dat men het i die verworven eigenschappen zelfs dikwijls moet leggen tegen een mindere kracht in die opzichten, geestelijk in beter vorm is en bij wien dus conc tratie en wil tot zegevieren op hooger peil sta Hetgeen men op velerlei sportgebied (rouwens lijks ziet gebeuren en niet alleen voor het indiv geldt maar ook voor de „als geestelijke eenheid" wikkelde ploeg. In zijn grondstelling zegt Joris van den Bergh het psychisohe element in de sport de hoofdrol vult. „Innerlijke geladenheid, innerlijke spankrai een „gloeiend geloof" en maximale opo£ferin gezindheid zijn de grondvoorwaarden voor suci Niet de spier, niet de physiek is hoofdvoor waart de sport, maar de commandant van de spier, geestelijke werking, de concentratie, de aandacht de liefde vormen de psychologische basis van groote sportverrichtingen". Men zou in enkele zeer krachtige termen een gevi voor overdrijving kunnen zien, ware het niet dat schrijver zich tot de sportjeugd richt, die in taal wil toegesproken worden. En men moet denken aan het bekende woord, dat als iets wai is gedaan te worden het ook waard is goed. dus volle aandacht en overgave, gedaan te worden, geldt zeker ook voor sportbeoefening. Van den Bergh zet zijn gedachten niet alleen groote lijnen maar ook aan de'hand van tal gedane ervaringen en zelf genomen ..proev sportgebied uiteen. Waarbij blijkt dat hij niet allt als theoreticus maar ook vaak als practicus is getreden. 1-Iij voert bekende sportbeoefenaars in lakken van sport ten tooneele en juist zijn vele v beelden zullen op de lezers van zijn boek indruk ir ken en overtuigend werken. Dit celdt ongetwijf ook voor het knappe slotartikel van Lotsy. dat zi lezenswaard is. Het zal van groot belang voor mogelijke sportverecnisringen zijn, van dit boek eigen kring studie te maken en er zoo mogelijk vo< drachten en gedachtenwisselingen over te Ia houden. Wij zullen nog wel gelegenheid hebben nader den inhoud terug te komen in de snortrubriek daarbij ook eenige gegeven voorbeelden te citeer Dat zou ons nu te ver HOOFDKLASSE COMPETITIE NED. DAMBOND. Voor bovengencomde competitie (district Noord-Hollai speelde Damclub „Het Noorden" I tegen Damclub ,,S biel" I (Santp.) Deze kamp eindigde na spannenden sir in een 10—10 gelijk spel. Voor de wedstrijden om de cli kampioenschappen 1941 '1942 van Damclub „Het Noorde werden de volgende partijen gespeeld: M. v. d. Mee van E Veen; N. Bleijswijk wint van G. Lobbes. MET UW TEXTIELPUNT! Alles verbruikt en toch heeft U eigenlijk ei nieuwe JAS of MANTEL noodig. Heeft U al eei gedacht over het keeren van Uw kleedinf LAAT HET DAN NU DOEN; wij verzekeren U dl Uw kleeding als nieuw terugkomt. SPECIALITEIT IN HET KEEREN VAN WINTE1 JASSEN EN -MANTELS ZIJLWEG 84 TELEFOON 1834 i Adv Ingez Med.)\ HAARLEM. 25 October 1941.1 Bevallen: 23 Oct.: E. H. ToomOrsel. z., E. i WillemseBraak, d., 24 Oct.: A. de Jong—van Z meren, z., E. P. van de PasFrancois, z 25 Oct.: I G. de Jong—Alink, z.. M. S. R. van de Linde"VVt mert, z. Overleden: 23 Oct.: A. P. W. Smit—Koeken, 67 Lindenstraat. 24 Oct.: M. Groen, 86 j. Ripperds park. A. M. W. van KeulenMiddegaal, 37 j., Ke naupark. FAM. BERICHTEN UIT ANDERE BLADEN. Verloofd: M. Nolet en H. v Meeuwen, Oldenzaa! Amsterdam. Getrouwd: W. P. P. Polvliet en H. G. de Ranit den Haag. Bevallen: F. ten BrinkMastwijk, d., Santpoor E. MesserGrünbaum. z., Amsterdam. Overleden: L. S. den OuterRoukema, v.. 62 j., dt Haag; M. Braun, m., 71 j.. Rotterdam: H E. Bcelaer van Emmichoven, m., 69 j„ den Haag: J. W. v. Horst, v., 67 j„ Naaldwijk; H. J M. Rurup. m.. 75 j. dB Haag; B. C. Heinemeyer, m., 83 j„ Amsterdam; M. Leyden, v., 88 j., Krommenie; J. Bouman, m., Oegsl geest; H. Th. de Lugt, m., 38 j., Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6