Haarlem's Dagblad Charkof door de Duitsche troepen ingenomen. Graaf Ciano bij den Führer. Hoe Charkof viel 59e JAARGANG No. 17902 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendapteln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede MAANDAG 27 OCTOBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1-15, per 3 maanden 3.42, franco per post 373, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17V2. Groentjes zie rubriek. Inbraak te Heemstede Levensmiddelen als buit In den afgeloopen nacht hebben onbekende personen door verbreking zich toegang verschaft tot een pakhuis, toebehooiendc aan F. v. d. St. staande aan den Cru- quiusweg te Heemstede. Den inbrekers vlei een rijke buit ten deel, n.I. 200 pakjes boter van 1/4 K.G. alsmede 10 Goudsche kazen elk ge middeld 10 a 15 K.G. per stuk wegende. De politie stelt een onderzoek in. De moord te Renswoude Oproeping voor inlichtingen J Het ANP meldt: De politie uit Renswoude, Veenendaal en Ede zet tmet kracht het onderzoek voort naar den dader van jden moord te Renswoude, gepleegd op de 17-iarïge iG. E. van Heerikhuize te Ederveen. I Donderdagmiddag 9 October, om 4 uur. heeft een persoon geloopen langs de westzijde van den Sla perdijk ter plaatse, n.l. aan de noordzijde van den rijksweg Renswoudede Klomp. De ntan liep langs |den kant van een daar aanwezigen plas. Deze persoon, die zeer waarschijnlijk waardevolle inlichtingen kan verschaffen aangaande degenen, die zich omstreeks dien tijd daar hebben opgehou den, wordt dringend verzocht zich ten spoedigste te vervoegen bij den brigade-commandant der i rechaussee te Veenendaal. telefoon 412 of bij den Inspecteur van politie 1ste klasse te Ede, tel. 8662. Voorts worden allen die inlichtingen kunnen ver schaffen aangaande de verblijfplaats van het rij wiel van het slachtoffer, verzocht zich aan boven genoemde adressen bekend te maken. Het signalement van bedoeld rijwiel luidt als volgt: Damesrijwiel, merk „Edeva" op balhoofdsbuls, kromme buis en achterspatbord zwarte kleur, ver chroomde velgen, dubbel goudgebiesd d.w.z. twee biezen naast elkaar, verchroomd nikkelen stuur, zwart celluloid handvaten, verchroomde belknop, lantaarn afkomstig van Verbeek en Schakel V. en S.. bevestiger belastingmerk op voorspatbord (2 gaten) enkel frame, merk banden Reform Super fine. kleur geelachtig blauw, verchroomde pedalen, normaal merk „Wipperroann". Moleskin-kettingkast (zwart) imitatie Terry zadel, buishagagedrager. nummer van het rijwiel D 8950, Stpria of torpedo rem in richting, (remnaven) spatborden model lialftransport, zoowel voor als achter, zware Iransportspaken In achter wiel. De regeling der vakopleiding Vier commissies benoemd AMSTERDAM, 25 October. Dr. ir. G .de Gelder heeft als gemachtigde en in opdracht van den com- aris voor niet-commercieele vereenigingen en itichtingen de volgende commissies ingesteld: a. Een commissie voor lagere nijverheidsscholen. Deze zal tot taak hebben voorstellen te doen tot a, herziening van het dag- en avondambachtsonder- wijs op de grondslagen neergelegd in het rapport van de commissie voor jongenBvakopleiding, uitge bracht aan het bestuur van de Nederlandsche cen trale voor de vakopleiding: b. een spoedige invoering van de voorgestelde regeling van het ambachts- onderwijs te bevorderen, overeenkomstig de door den gemachtigde te geven richtlijnen. Een commissie voor het leerlingstelsel die voorstellen zal doen tot een herziening van het leer lingstelsel teneinde een meer uitgebreide toepas- Bing van dit stelsel mogelijk te maken, zoowel met als zonder vooropleiding aan een dagnijverheids- ichool en tevens voor andere dan technische be- ■oepen. Een commissie voor de leermiddelen der nij verheidsscholen. Deze commissie zal het vraagstuk "ler leermiddelenvoorziening ten behoeve van het lijverheidsonderwijs en de normalisatie van de leer- joeken moeten bestudeeren. Een commissie voor de opleiding in midden- itandsberoepen en het kleinbedrijf. Deze commissie zal de regeling van de vakoplei ding voor de middenstandsberoepen en kleine be drijven moeten -bestudeeren en voorstellen doen tot herordening daarvan. In commissie B is benoemd tot lid en voorzitter: A. Hengeveld, directeur van de ambachtsschool te Haarlem, lid van het dagelijksch bestuur der Ned. Centrale voor de vakopleiding. Tot leden zijn o.rn. In deze commissie benoemd: J. Keppels chef perso neel van de N.V. Stork-Hijsch, Haarlem en A. J. Winter, afdeelingsleidetr van het Gewestelijk Ar beidsbureau te Haarlem. (ANP) Rijkscommissaris over de ontwikkeling in Nederland KRAKAU, 25 October. Het DNB meldt: De rijkscommissaris in Nederland, rijksminister dr. Seyss-Inquart, heeft in een aan de „Krakauer Zeï- tung" verleend interview gesproken over de ont wikkeling in Nederland sedert de oprichting van het rijkscommissariaat. Een groot gedeelte van de ambtenaren en der bevolking, dat in het begin een terughoudendheid in tcht nam met betrekking tot de door den oorlog noodzakelijk geworden maatregelen, heeft uit den loop der gebeurtenissen leering getrokken en is zelfs innen, zoo verklaarde de rijkscommissaris, De ontbinding der partijen is zonder merkbare ver storing van het openbare leven verloopen, hetgeen een bewijs er voor is dat de politieke impulsen van het Nederlandsche volk niet meer van deze groepen zijn uitgegaan. Rijksminister Seyss-Inquart deelde terder mede dat op het oogenblik rond 10.000 Ne derlanders in den een of anderen vorm aan den strijd tegen het bolsjewisme deelnemen en dat reeds vele van hen met het IJzeren Kruis zijn onderschei den. In zijn overwegende meerderheid is het Neder landsche volk kalm en bezadigd en verricht het overeenkomstig zijn conservatieve levenshouding zijn dagelijksche werkzaamheden. De Nederlandsche ar beiders en de boerenstand staan over het geheel genomen, ondanks alle agitatie van Londen, positief tegenover de nieuwe orde. De Nederlandsche voedselvoorziening De Radio-rede van den heer Roskam 's GRAVENHAGE, 2 5 Got. Het A. N. P. meldt: De Landstandpersdienst deelt mede. dat de leider van den Nederlandschen Landstand, boerenleider E. J. Roskam Hzn,, gemachtigd is te verklaren dat, zoo tang de Nederlandsche voedselvoorziening niet be ter is dan die van het Duitsche rijk, leveringen, uit ons land naar het Duitsche rijk en naar andere lan den niet meer zullen geschieden. Een gezond ruilverkeer zal steeds worden bevor derd, zoodat onze voedselpositie kan worden verste vigd door ruil van die goederen, die wij te kort ko men, tegen goederen, die wij missen kunnen, terwijl onze tuinbouwproducten, waarvan wij 50 pet. meer telen dan noodlg is voor eigen gebruik, tegen een rechtvaardigen prijs zullen kunnen worden afgeno men. Dit laatste geldt ook voor ons fokvee, zoodat on.s afzetgebied niet verloren gaat en toekomstmo gelijkheden beveiligd zijn. Deze mededeelingen heeft de heer Roskam gedaan in een radiorede, waarvan men elders in dit blad een uitvoeriger verslag vindt. De aanmelding ingevolge het Ziekenfondsbesluit 's GRAVENHAGE. 2 5 Oot. In tegenstelling met de aanvankelijke verwachting konden de aanmeldlng6- kaarten voor degenen, die op het oogenblik nog bij «een ziekenfonds zijn ingeschreven en zich nu bij een toegelaten „algemeen ziekenfonds" moeten aanmel den. nog niet aan alle postkantoren verkrijgbaar worden gesteld. Men zal er echter op kunnen reke nen, dat. deze kaarten uiterlijk Woensdag a.s. alom in den lande aan de postkantoren verkrijgbaar zijn. Ter vermijding van misverstand diene. dat zij, die feeds bij een ziekenfonds zijn aangesloten, hun aan- meldlngskaart door bemiddeling van dit ziekenfonds ontvangen en dus geen gang naar het postkantoor behoeven te maken. (ANP). VERDUISTEREN Van 18.21 tot 8.28 Maan op 15.12, onder 28 Oct, 1.02 (E.K.} W. F. fle Wijs f In den ouderdom van 53 jaar is te Haarlem over leden de heer W. F. de Wijs, gedurende achttien jaar boekhouder op het kantoor van notaris G. Wolzak Hzn. De heer De Wijs leed al een paar-jaar aan een maagkwaal. Eenige weken geleden bleek een ope ratie noodzakelijk, later is hij in het Diaconessen- huis overleden. Hij was bijna 25 jaar penningmees ter van de afdeeling Haarlem van den Bond van Christ. Kantoor- en Handelsbedienden; ouder ling van de Ned. Herv. Kerk; penningmeester van de Kerkelijke Kiesvereeniging „Evangelie en Be lijdenis"; administrateur der afdeeling Haarlem van den Christ. Besturenbond. Ook behoorde de heer De Wijs tot de oprichters van de vroeger be staande Haarlemschc voetbalvereeniging I.V.O.; jarenlang (tot aan de fuaie met D.W.O.) was hij hier van voorzitter. De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. Woensdagmiddag half één op de Algemeene Be graafplaats aan de Kleverlaan. PRIJZEN BESCHIKKING KLOMPEN No. 2. 's-GRAVENHAGE, 23 October. In de Neder landsche Staatscourant van heden is, ter vervanging van de „Prijzenbeschikking klompen no. 1" de „prijzenbeschikking klompen no. 2" afgekondigd. Hierin zijn de maximum- en minimumprijzen voor alle geledingen van den handel geregeld. Binnen kort zal hierover een nadere publicatie van den ge machtigde voor de prijzen verschijnen, waarin deze prijzen zijn opgenomen. Welke bonnen zijn thans geldig? 2(i Oct.1 Noventbei" 41-4 Brood 4 rants. 41 Brood Vj rants. Krood Seblk 41 Vleesch Va rants. tVle&coh of 41 VI. waren 1 rants, vleeschwaren 41 Melk 1 3/4 L. Melk 41A Reserve 1 3/4 K.G. Aardappelen. 41B Reserve 1/2 K.G. Aardappelen. van 5 October t.m. 1 November: Suiker Koff'iesurrogaat Jam Bloem, brood of gebak Rijst Havermout Gort Vermicelli of maïzena Kaas 121 Algemeen 1 K.G. 122 250 gr. 123 124-127 Bloem D en E Rijst 128 Havermout 1 29 Algemeen 130 131 t.m. 134 Kaas 500 gr. 1 rants. 250 gr. 250 gr. 250 gr. 100 gr. I 00 er van 14 October t.m. 1 November: 39-40 Boter 250 gr. Boter 39 Vet 250 gr. Boter met reductie of 200 gram vet 40 Vet 250 gr. Boter met reductie. Voorts.' Petroleum: Bonkaart M en O Bon J4 (2 1.) tot 27 Dec. Zeep Bon 120 en Bon C Zeep der Zeepkaarten P en Q tot 31 Oct., Scheerzeep Bon J (Textielkaart) t.m. 31 December. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsche Weermachtsberichten Een der belangrijkste bewapenings- en economische centra der Sovjet Unie. October, zaaimaand. Najaarswerk op den akker. De tractor trekt niet alleen den pleeg, doch ook de zaaimachine. (Pax-Holland-De Haan m) Nedeiiandscli Openlucht Museum Prof. van Dam installeert commissie ARNHEM, 25 October. Het A.N.P. meldt: Hedenmorgen heeft de secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuur bescherming, prof. J. van Dam, de commissie vat bijstand voor het rijksmuseum van volkskunde ..Het Nederlandsche openlucht-museum" geïnstalleerd. Prof. Van Dam zeide dat zooals op zooveel ge bieden ook op dat der volkskunde en volkskunst het particulier initiatief is voorgegaan 011 de staat en de volksgemeenschap de vruchten daarvan heb ben kunnen plukken, voordat de staat zglf deze zaken mede ter hand nam. Wel verleende hij al lang steun, maar vrijwel uitsluitend in den vorm van subsidiën. - Thans echter aldus spreker is het oogenblik gekomen dat liet rijk zich niet langer bepaalt tot het steunen van het werk van anderen, doch deze ma terie zelf ter hand gaat nemen. Aan het slot van zijn rede bracht prof Van Dam dank aan den directeur, den heer van Erven Dorens die dit museum uit het niet heeft doen ontstaan en verder aan de vele bestuursleden die in den loop van bïjne dertig jaren met groote toewijding en gel delijke offers er toe hebben medegewerkt dat hier een verzameling is ontstaan. welker materieele waarde vele tonnen gouds bedraagt en welker ide- eele beteekenis alleen door de ingewijden, ten volle beseft kan worden, en voorts aan de gemeente Arn hem, die steeds hulp en bijstand heeft geboden. Vervolgens sprak de burgemeester van Arnhem, de heer H. r. J- Bloemers, voorzitter der commissie. Spr. constateerde dat de leden van de commissie gehoor hadden gegevtn aan den oproep in de cc missie zitting te nemen, omdat zij zonder uitzon- dring het Nederlandsche Museum kenen en waar deerden. Namens de commissie gaf spreker de ver zekering dat zij de taak, welke de secretaris-gene raal van haar verwacht, met ijver en liefde vervul len. In het bijzonder memoreerde spreker den krach- tigen steun, die de toenmalige burgemeester van Arnhem, mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, bij de oprichting en gedurende de eerste jaren van zijn bestaan aan bet Nederlandsch Openluchtmuseum heeft gegeven, waarmede niet alleen het prachtige en uitgestrekte terrein, waarop dit werd gevestigd, ter beschikking kwam, niaar ook voor de toekomst kwam vast te staan dat het museum voorwerp zou zijn van de aanhoudende zorg van Arnhem's ge meentebestuur. Spreker eindigde mot. den secretris- genei-aal dank te zeggen dat hij zich door dc in stelling en samenstelling der commissie de gelegen heid heeft geschonken den hier gedurende bijna 30 jaar verrichten arbeid op breed eren grondslag voort te zetten, waarbij spreker den wensch uitsprak, dat dit nieuwe rijksmuseum daardoor een steeds koste lijker bezit zal worden van het Nederlandsche volk. Opperbevelhebber Ned. Indisch leger Chef van den Gcneralen Staf Terpoorten benoemd BATAVTA (United Press) De chef van den „■eneralen staf van het Nederlandsch-Indische leger Terpoorten is tot opperbevelhebber van het Neder landsch-Indische leger benoemd als opvolger van generaal Berenschot, die op 13 October 1.1. bij een •liegtuigongeluk om het leven is gekomen. De Japaiiseh-Amerikaansclie inderhandclingen Uiteenzetting; van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken op de a.s. zitting van den Rijksdag Welingelichte kringen te Tokio verklaren volgens Domei dat de minister-president op de buitengewone zitting van den Rijksdag een openhartige uiteenzetting zal geven van zijn buitenlandsche politiek. De minister van buitenland sche zaken zal ongetwijfeld een zoo uitvoerig mogelijke uiteenzetting geven van den waren toestand in verband met de Japansch-Amerikaansche onderhandelingen, waar bij hij den nadruk zal leggen op de gebiedende noodza kelijkheid van een nationale eenheid om het hoofd te bieden aan den emstigen toestand, waarin Japan zich be vindt. Men verklaart dat Togo ook een verklaring zal af leggen over de houding van Japan inzake den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie en dat hij boven dien misschien de Japanschc plannen zal publiceeren ter bevordering van de vriendschap met de spilmogendheden, alsmede met Thailand en Fransch-Indo China. Tevens zou hij een verdere hulpverleening aan de regeering van Nanking bepleiten. i De Persoonsbewijzen te Haarlem Honderdduizend zijn er uitgereikt Een kleine 10 duizend moeten nog in orde gemaakt worden Indertijd was de schatting dat 100.000 Haarlem mers boven de 15 jaar een persoonsbewijs moesten hebben. Nu blijkt evenwel dat de raming wat aan den lagen kant is geweest, want nu de eerste ronde is afgewerkt zijn er al ongeveer 100.000 uitgegeven. De tweede ronde het verwerken der restanten is nu begonnen en dat zijn er nog een kleine tien duizend. In totaal zullen dus ongeveer 110.000 Haar lemmers een persoonsbewijs krijgen. Onder de menschen die nog zoo'n bewijs moeten hebben zijn 2000 invaliden, die nu thuis door de ambtenaren bezocht zullen worden. Verder zijn 800 inwoners vah Spaarndam opgeroepen om in hun dorp op een bureau te komen voor het in orde ma ken van dit identiteitspapier. A.s. Vrijdag wordt daarmede begonnen. Voor de verstrekking van de persoonsbewijzen aan ongeveer 2000 menschen die in gestichten zijn opgenomen wordt nog een regeling gemaakt. Het zelfde geldt voor een deel van de personen die in de Werkverschaffing zijn opgenomen, namelijk onge veer 600. Maar buiten die gevallen zijn er nog ongeveer 2000 persoonsbewijzen die een moeilijkheid opleve ren. Dit zijn o.a. personen die verklaard hebben geen geld te hebben om het persoonsbewijs te be talen, hoewel een door hen ingediend verzoek om het te verkrijgen voor den hal ven prijs of geheel kosteloos is afgewezen. Tot deze groep behooren ook menschen die weigeren nieuwe foto's te laten maken, omdat zij reeds eenige keeren geld hebben uitgegeven voor foto's die evenwel werden afge keurd. Alle gevallen worden nu nog afzonderlijk be keken. Er zijn ook personen die in het geheel niets van zich hebben laten hooren. Zij krijgen nu nog een nieuwe oproeping en als zij daaraan ook geen ge hoor geven dan dreigen er voor deze menschen on aangenaamheden, want met 1 Januari moet ieder in het bezit zijn van een persoonsbewijs. Ook het verkeersknooppunt Belgorod gevallen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 25 October (D.N.B.). Het opperbevel der weer macht maakt bekend: „Op 24 October is Charkof ingenomen. Een der belangrijkste bewapenings- en economische centra der Sovjet Unie is daarmede in Duitsche handen gevallen." Het Duitsche weermachtsbericht van Zaterdag luidde: Zooals reeds in een extra bericht is bekend ge maakt, is Charkof op 24 October in genomen. Een der belangrijkste bewapenings- en economische centra der Sovjet Unie is daarmede in Duitsche handen gevallen. Denzelfden dag hebben Duitsche troepen zich het bezit verzekerd van het verkeersknooppunt Belgorod. 75 K.M. ten Noordoosten van Charkof. Nachtelijke aanvallen van gevechtsvliegtuigen zijn gericht op militaire en militair economische installaties in Moskou. In den strijd tegen de Britsche ravitailleerings- scheepvaart heeft het luchtwapen voor de Oost kust van Engeland uit een beschermd convooi drie vijandelijke koopvaarders met in totaal 12.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Bovendien werd een alleen ►varend schip van 4.000 b.r.t. met. bommen vernield. Voor de Noord-Afrikaansche kust hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen ten noorden van Gam- boet, een vijandelijken koopvaarder in brand ge schoten. Britsche bommenwerpers hebben vannacht op eenige plaatsen in Noordwest- en West-Duitschland brisant- en brandbommen neergeworpen, die ge ringe schade in woonwijken veroorzaakten. Zes vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Kapt. Collos heeft op 20 October zijn 80ste, ma joor Lützow op 24 October zijn 101ste luchtover winning behaald." UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 26 October (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „De bezetting van het Donetzbekken schrijdt voort. Ook in de andere sectoren van het Oostelijke front werden de aanvalsoperaties voortgezet. Ster ke formaties van het luchtwapen brachten zware slagen toe aan troepenconcentraties, vestingwerken en colonnes van den vijand tusschen Donetz en Don, in het gevechtsgebied om Moskou en ten Oosten van de Woltsjof. In het hooge Noorden vernielden gevechtsvliegtuigen deelen van de Moermansk-spoorlijn, alsmede barakkenkampen op het Visschers-eiland. Bij nachtelijke aanvallen op Moskou werden bomfreffers op het Kremlin ge plaatst. In de wateren om Engeland vernietigde het luchtwapen vannacht drie koopvaardijschepen van tezamen 12.000 b.r.t. Andere gevechtsvliegtuigen vielen havens aan de West-, Zuid- en Zuidoost kust van het. eiland aan. Noord-Afrika: Duitsche gevechtsvliegtuigen bom bardeerden met goed resultaat militaire inrichtin gen van Tobroek. De vijand vloog niet naar het gebied van het Duitsche rijk." Onderhoud van ruim twee uur. Het D.N B. meldt uit het hoofdkwartier van den Führer, 25 October: De Führer heeft hedenochtend in zijn hoofdkwartier den koninklijk-Italiaan- schep minister van Buitenlandsche Zaken Graaf Ciano ontvangen en met hem een onderhoud ge had dat in den geest van de traditioneele vriend schap en de beproefde wapenbroederschap tusschen de beide volken verliep. Aan dit onderhoud werd deelgenomen door den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken Von Ribbentrop, op wiens uitnoodiging Graaf Ciano voor een bezoek van verscheidene dagen in Duitschland vertoeft. Een speciale correspondent van het D.N.B. bericht de volgende bijzonderheden: graaf Ciano, in wiens gevolg zich ook de ïtaliaansche ambassadeur te Ber lijn Dino Alfieri, de plaatsvervangende chef van hét protocol commendatore Panba en marchese Lanza d'Atjeta bevonden, werd bij zijn aankomst in het hoofdkwartier van den Führer door den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken Von Ribbentrop ontvangen en naar den Führer gebracht. Na met den Führer een bespreking te hebben ge had. welke twee uur heeft geduurd, kreeg graaf Ciano een overzicht van den militairen toestand van den plaatsvervanger van den opperbevelhebber van de weermacht, generaal-veldmaarschalk Keitel en van den generaal der artillerie Jodl. Bij deze gelegenheid kon generaal Jodl den Führer en den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken allereerst de Vrijdag behaalde en Zaterdag in een extra bericht gepubliceerde verovering van het belangrijke bolsjewistische industriecentrum Charkof rapporteeren. Naar verder verluidt behan delde generaal Jodl in zijn voordracht behalve de volstrekt gunstige militaire positie in het Oosten, het bijzonder ook het succesvolle optreden van de ïtaliaansche eenheden in den sector van de leger groep Zuid. Vervolgens bood de Führer den Italiaanschen mi nister een lunch aan, waaraan werd deelgenomen door den minister Von Ribbentrop, generaal Jodl, den Italiaanschen ambassadeur te Berlijn, den Duit schen ambassadeur te Rome Von Mackensen en door den Duitschen militairen attaché te Rome luitenant- generaal Von Rintelen. Des avonds gaf de ïtaliaansche minister gevolg aan een uitnoodiging van minister Von Ribbentrop. Engelsclie vliegtuigen boven Duitschland Vijf toestellen neergeschoten BERLIJN, 27 October. (D.N.B.) In den af geloopen nacht heeft een aantal Britsche bommen werpers boven Noord-Duitschland gevlogen. Op woonwijken in verscheidene steden werden brand en brisantbommen neergeworpen, waardoor onbe- teekenende schade werd aangericht. Militaire of oorlogs-economische schade werd niet aangericht. Volgens de tot dusver ontvangen berichten zijn vijf Britsche vliegtuigen neergeschoten. In den zelfden nacht hebben Duitsche gevechtsvliegtui gen aan de Engelsche Oostkust uit een krachtig beschermd convooi een vijandelijk koopvaardij schip van 8.000 b.r.t. tot zinken gebracht en drie andere koopvaardijschepen met een gezamenlij- ker. inhoud van 8500 b.r.t. beschadigd. Ln Noord-Afrika. Verdekt opgesteld bespieden de manschappen van een Duitschen 8.8 c.M. luchtafweergeschutpost de vijandelijke doelen* (Orbis-Holland) Duitsche troepen hadden enorme terreinmoeilijkheden te overwinnen Het DNB deelt mede: Omtrent de operaties, die geleid hebben tot de in neming van Charkof, meldt een oorlogscorrespon- het volgende: Toen ongeveer vier weken geleden de groote om singelingsslag ln de OakraTne ten Oosten van Kief aan den gang was. viel met de hoofdstad Kief ook Poltawa, dat aan den Oostelijken rand lag van het door de Duitsche troepen omsingelde gebied. De val van Poltawa vormde het begin van nieuwe naar het Oosten gerichte operaties: den aanval op Char kof. Al schelden slechts 150 KM Poltawa van Char kof. de moeilijkheden die de troepen bij de achter volging van de verslagen tegenstanders moesten overwinnen vallen nauwelijks te beschrijven. Men kan zich geen voorstelling maken van de weersom standigheden en de toestanden op de wegen, waar onze infanterie mee te kampen kreeg. Slechts moei zaam kon zich de infanterie-divisie haar weg banen, want de modder werd van dag tot dag dieper. Hier en daar zonken de infanteristen tot aan de knieën weg op de onbegaanbare wegen. De stukken geschut der bespannen artillerie bleven weldra even hopeloos steken als de voertuigen van de gemotoriseerde troepenafdeelingen. Steeds grooter werd de afstand tusschen troep en ravitailleering. maar met behulp van tractoren werden tenslotte ook de laatste moei lijkheden overwonnen .Een meesterstukje van Duit sche organisatie. Over een breed front naderde ten slotte het leger de stad. Ten Westen daarvan ging de Duitsche artillerie nog eens In stelling en baande de infanterie den weg naar de op vele plaatsen bran dende stad, waar ln den namiddag Duitsche troepen zegevierend binnenrukten. Ook een door het DNB ontvangen frontberleht geeft de indrukken weer bij de verovering van Charkof. Sedert dagen was de omsingeling door de aanvallende divisies steeds nauwer geworden. Geen der bolsjewisten, die met pantserwagens en zware wapens trachtten door te breken, kon ontsnappen. Overal nam men kapotte kanonnen en voertuigen waar. Voor de stad lagen talrijke doorzeefde zware pantserwagens. Enkele rookten nog. Aan den Zuid kant der stad lagen honderden bolsjewisten dood en gewond in hun verdedigingsstellingen door elkaar. DE BETEEKENIS VAN CHARKOF. Het door de Duitsche troepen veroverde Charkof, de eigenlijke poort van het Donetzbekken, vormt met 840.000 inwoners na Kief de grootste stad van de Oekraïne, aldus meldt het DNB. Dank zij de nabijheid van het Donetz steenkoolbekken, do Ijzer- streek van Kriwoj Rog en het vruchtbare gebied dor zwarte aarde is de stad tot het grootste economische centrum geworden van de Oekra.ïne en een belang rijk verkeersknooppunt, waar spoorwegen en wegen, die het centrale Russische industriegebied met de Zwarte Zee en het Donetzbekken met Wit Rusland en de Baltische havens verbinden, het verkeer doen samenkomen. De stad heeft fabrieken voor werk tuigmachines. locomotieven, wagens, bruggen en ijzerconstructies van allerlei aard. Een groote tractorenfabriek, vijf vliegtuigfabrie ken. vier munitiefabrieken, een kanonnenfabriek. twee fabrieken van handvuurwapenen, twee chemi sche fabrieken en een fabriek voor de vervaardi ging van meetwerktuigen en schakeltoestellen voor oorlogsschepen kenmerken dc groote beteekenis van Charkof voor de oorlogsindustrie. Bovendien produ ceert Charkof nog glaswerk, wollen goederen, leer- waren en levensmiddelen en is de stad zetel van een goed ontwikkelde hout- en papierindustrie. Vier groote electrische centrales verzorgen de stroomleverlng voor de stad. De Sovjetregeering meende steeds dat Charkof buiten elk gevaar was en centraliseerde daarom daar een groot gedeelte van haar oorlogsindustrie. Daar Charkof ook voor de productie van den Oekraïn- schen landbouw van beslissende beteekennis is, ls het verlies van deze stad voor de Sovjets zeer gevoe lig. Het lot van Moskou Sovjets willen de stad opblazen Het D.N.B- meldt: Volgens een Zweedsch journalist zijn de bolsjewieken voornemens te Moskou alle huizen in de lucht te laten vliegen om voor de aan vallende Duitsche troepen de grootste' moeilijkheden te bewerkstelligen en hun alle kans op onderdak te ontnemen. \ttlee te New-York Voor werving van geschoolde arbeiders? Uit New-York verneemt het D.N.B.: De Lord Pnvy Seal Attlee heeft volgens Associated Press by zijn aankomst te New-York verklaard dat En geland een aanzienlijk tekort aanarbeidskrach ten heeft. Engeland en de Ver. Staten moeten hun gronastoffen en menschenmateriaal zooveel moge lijk gemeenschappelijk exploiteeren. Attlee ont week de vraag of hij naar Amerika was gekomen om geschoolde arbeiders voor Engeland to wer ven. Hij zei dat het vervoer van menschen naar Engeland groote moeilijkheden meebrengt. Attlee zal deelnemen aan de groote arbeidsconfe- rentie die vandaag te New-York begint. Hij deelde mede, dat hij hoopte ook Roosevelt en andere politieke en economische leiders te spreken ea misschien Canada te bezoeken.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1