Haarlem's Dagblad De nieuwe bonnen Doorbraak naar de Krim. De doorbraak naar de Krim 59e JAARGANG No. 17905 Uitgave Lourens Cöster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zulder Bulten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdrad. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur; P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DONDERDAG 30 OCTOBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15* per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, loss» nummers 6 cent per ex Advertentiën: 1-5 regelt 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meel 0.17% Groentjes zie rubriek. Alleen deze iveek mag reeds op Vrijdag worden gekocht. t 's-GRAVENHAGE, 30 October. Voor het tijdvak van Zondag 2 tot Zaterdag 8 Nov. zijn van de daar voor bestemde kaarten de bonnen 42 aangewezen voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood of gebak, vleesch of vleeschwaren, melk en aardappe len. Verder zijn gedurende de periode van Zondag 2 tot Zaterdag 29 November verkrijgbaar op de hieronder genoemde bonnen van de bonkaart algemeen: Suiker op bon 136, koffie-surrqgaat op. bon 137, jam op bon 138, bloem, brood of gebak op de bonnen 140, 141 en 142, havermout op bon 143, gort op bon 144. vermicelli of maïzena op bon 149 en kaas op de bonnen 145, 146. 147 en 148, terwijl voor kleiqe kin deren rijst beschikbaar wordt gesteld op de bonnen D en E havermout van de papkaart. Voorts is van Zondag 2 tot Donderdag 20 November op elk der bonnen 51 en 52 van de nieuwe boterkaart, 125 gram boter beschikbaar gesteld en op de bonnen 51 en 52 van de vetkaart 125 gram boter met reductie. Tenslotte zijn voor de maand November voor het koopen van zeep aangewezen bon 135 van de bonkaart algemeen en de bonnen D-zeep en D-toiletzeep. In aansluiting aan het officieele bonaanwijzingsbe- richt deelt de secretaris-geheraal van het departe ment van landbouw en visscherij het volgende mede: In verband met het feit, dat op Zaterdag 1 Novem ber in verschillende deelen des lands de winkels ge sloten zullen zijn. mogen de voor de op 2 November 1941 aanvangende distributieperiode aangewezen bon nen voor levensmiddelen reeds op Vrijdag 31 October voor het koopen van de daarop verkrijgbare goederen Worden gebruikt. Een uitzondering geldt voor de bon nen voor vleeschwaren, waarop eerst met ingang van 2 November in hotels, restaurants e.d en met ingang van 5 November door den kleinhandel het beschik baar gestelde rantsoen mag worden afgeleverd. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de bovenom schreven faciliteit slechts voor de komende week geldt, zoodat dan ook de* voor de week van 9 t/m 15 November aan te wijzen bonnen als gewoonlijk eerst op den daaraan voorafgaanden Vrijdagavond 'zullen worden bekendgemaakt. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat, zoo- sis uit de gepubliceerde bonnenlïjst blijkt, enkele kleine wijzigingen in de distributie zijn aangebracht. GEBAK. In verband met een noodzakelijke wijziging in de samenstelling omvat thans een rantsoen gebak 100 gram speculaas tegen voorheen 140 gram en 500 gram taart of gebakjes tegen vroeger 600 gram. RIJST. Ditmaal is rijst enz. voor kinderen verkrijgbaar ge steld op de met „D havermout" en ,,E havermout" ge merkte bonnen van de papkaart. Hierop mag der halve geen havermout enz. worden gekocht of afge leverd. VLEESCH. Voorts bedraagt in den vervolge een rantsoen versch paardenvleeseh in plaats van 100 gram, 150 gram, been inbegrepen. BOTER. Gedurende het tijdvak van 2 tot en met 20 Novem- „?r a s. geven de met 51 en 52 genummerde bonnen van de nieuw uitgereikte boter- en veikaarten, recht op het koopen van boter. De aandacht wordt er op gevestigd, dat elke bon een hanlf rantsaen vertegen woordigt, zoodat per bon 125 gram boter verkrijgbaar Is. Aangezien de kleinste verpakking van boter 250 gram bedraagt, dient men steeds twee bonnen of een veelvoud hiervan in te leveren bij den winkelier. De nieuwe zeepbon 's-GRAVENHAGE, 30 October. De secretaris generaal van het ^departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt- bekend, dat de onderstaande bonnen' recht geven op het koopen van de daarachter vermelde hoeveelheden zeep. TOILET- EN HUISHOUDZEEP. Gedurende het tijdvak van 1 November tot en met 50 November a.s. geeft de met „135" genummerde bon van de „bonkaart Algemeen", alsmede de met „D seep" gemerkte bon van de zeepkaarten P en Q, welke respectievelijk aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar en van een leeftijd tusschen twee en acht jaar, zijn uitgereikt, recht op het koopen van: hetzij 150 gram toiletzeep (samenstelling van na 1 Septem ber 1940) hetzij 90 gram huishoudzeep: hetzij 200 gram zachte zeep (samenstelling van voor 1 Januari 1941); hetzij 150 gram zachte zeep (samenstelling van na 1 Januari 1941); hetzij 100 gram zachte zeep (samenstel ling van na 31 Augustus 1941); hetzij 300 gram zachte zeeppasta; hetzij 250 grarn zeeppoeder; hetzij 450 gram waschpoeder. Stukken huishoudzeep van 120 gram, welke nog in omloop zijn, mogen tegen inlevering van één bon worden uitverkocht. Gedurende bovengenoemd tijd vak geeft de met „de toiletzeep" gemerkte bon van de zeepkaart P, welke aan kinderen beneden den leef tijd van twee jaar is uitgereikt, recht op het koopen van 75 gram toiletzeep van de oude samenstelling. Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat wasch poeder niet gekocht kan worden', door hét publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten be hoeve van wasscherijen. ZEEP VOOR WASSCHERIJEN. De bestaande regeling ten aanzien van de wassche rijen blijft onverminderd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve verplicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ontvangst te nemen. Zooals reeds voor geschreven is, dienen de wasscherijen eerst een bon van hun klanten in ontvangst te nemen en pas daar na een hoeveelheid van twintig kilogram waschgoed hetzij ineens, hetzij bij gedeelten in behandeling te nemen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bovenstaand Voorschrift ook geldt voor de zoogenaamde „wasch- verzenders", die slechts als tusschenpersoon tusschen het publiek en de wasscherijen optreden. De wasch van kantoren, hotels, cafés, enz. voor zoo ver het handdoeken, poets- en stofdoeken, servetten, tafellakens e.d. betreft, kan ter behandeling worden gegeven zonder dat daarbij bonnen behoeven worden [afgegeven. Distributie van gesmolten rundvet 's-GRAVENHAGE, 30 October. De secretaris generaal van het departement van Landbouw en Vis scherij maakt bekend, dat in het tijdvak van 21 No vember tot, 9 December de houders van vetkaarten In de gelegenheid zullen worden gesteld tot het koo pen van 200 gram gesmolten rundvet. In verband hiermede dienen de belanghebbenden in het. tijdvak van 31 October t.m. 8 November a.s. de met 53 ge nummerde bonnen van de nieuw uitgereikte vetkaart - welke per bon recht geeft op een half -rantsoen bij hun slager in te leveren, waarbij zij een ontvangst bewijs kunnen eischen. Degene die niet van deze mogelijkheid gebruik ma ken kunnen in het tijdvak van 21 November t.m. 9 December op de met 53 genummerde bonnen van de vetkaart per twee stuks 250 gram boter met de ge bruikelijke reductie koopen. Uiteraard zal er voor bovengenoemde periode nog een tweede stel bonnen van de vetkaar); en tevens twee stellen bonnen van-de boterkaart worden aangewezen voor het koo- van boter. De rijtijden van de N.Z.H.T.M. Blijven in November ongewijzigd Naar wij vernemen blijven voor zoover thans bekend is gedurende de maand November de rij tijden bij de N.Z.H.T.M. ongewijzigd. Dit wil dus zeggen dat de laatste tram naar Heem- ïtede van het Soendaplein om 8,58 vertrekt en uit Heemstede naar het Soendaplein om 9.28. VERDUISTEREN Van 18.16 tot 8.S5 Maan SO Oct. op 16.42, SI Oct. onder 4.26 De Haarlemsche financiën Ontwerp-begrooting voor 1942 valt niet tegen Het voorbereiden van de ontwerp-begrooting van Haarlem voor 1942 is thans zoo ver gevorderd dat een indruk verkregen is over het verloop van de gemeen- tefinanciën in oorlogstijd. Ook de gemeenterekening over 1940 is bijna gereed. Naar wij vernemen is het beeld dat men daardoor van de Haarlemsche financiën gekregen heeft, niet ongunstig te noemen. Gezien de omstandigheden val len de cijfers zoo werd ons verzekerd niet tegen. Men weet dat de begrooting voor 1941 een tekort aanwees van f 2.125.000, waarvoot de gemeente hoopt alsnog een extra uitkeering van het rijk te zullen ont vangen, die in de plaats komt van de vroegere extra uitkeeringen uit het Werklooshetdgsubsldiefonds. Bij het opmaken van- de ontwerpbegrooting voor 1942 moeten de gemeenten dezelfde gedragslijn volgen, in afwachting vart de aangekondigde nadere regeling van de financieele verhouding tusschen rijk en gemeen ten. Als men bedenkt dat de gemeentefinanciën na tuurlijk ook den druk ondervinden van de oorlogs omstandigheden. dan behoeft het geen verwondering te wekken, dat het tekort dat de Haarlemsche begroo ting op dit oogenblik aanwijst hooger is dan het be drag dat voor 1941 geraamd werd. De kosten van de Politie en van de Luchtbescherming moeten thans belangrijk hooger geraamd worden. De uitgaven voor steun aan werkloozen zullen lager uitgetrokken kun nen worden, maar daartegenover staat dat er meer zal moeten worden geraamd voor het verschaffen van werk aan werkloozen. De uitgaven vorr Armenzorg zijn wat de afdeeling steun van invalide armlastigen betreft niet gedaald. De ontwerp-begrooting is intusschen nog niet ge heel gereed. Altijd is het de gewoonte geweest als het schema klaar was. te schaven om zoo mogelijk nog tot een beter resultaat te komen. Dit zal natuur lijk ook thans gedaan 'worden om als het eenigszins mogelijk is het tekort-cijfer van 1941 te benaderen Eerst als de ontwerp-begrooting eenmaal is vastge steld kan dus van een definitief resultaat gesproken worden. In vorige jaren was het géén zeldzaamheid dat zelfs tusschen het tijdstip der publicatie' der ont werp-begrooting en de verschijning van de memorie van antwoord van B. en W. op het afdeelingsverslae van den raad nog ingrijpende ve'randeringen in de begrooting werden- aangebracht. De begrooting van de gemeente Groningert is reeds opgemaakt. Zij wijst voor 1942 een tekort aan van meer dan 3- millioen gulden. Dit is opmerkelijk want in de afgeloopen jaren was de financieele toestand van Groningen gunstiger dan die van Haarlem. Daar is dus in den oorlogstijd een vrij belangrijke verslech tering van den financieelen toestand gekomen. Bo vendien moet in aanmerking genomen worden dat het aantal inwoners van Groningen belangrijk kleiner is dan van Haarlem (Groningen 122.000 tegen Haarlem 145.000). EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. Bevorderd aan de Gem. Universiteit van Amster dam tot arts: mej. A. van Randeraat (Amsterdam) en de heeren P. J. M. van Wayenburg (Haarlem) en A. M. Hamers (Tilburg). Geslaagd voor het artsex., Ie ged.:'de heeren G. C. J. Sev'enants (Amsterdam), A. W. F. Rutgers (Medan), J. A. W. C. Smit (Beusi- chem),, S. Hiemstra (Haarlem) en H. M. v. d. Heide s-Gravenhage). Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde, op proefschrift, getiteld: „Physisch-che- mische onderzoekingen over zwaveltrioxyde": de heer R. Westrik, geb. te Amsterdam. Geslaagd voor het doet. ex. pharmacie: de heer M. H. J. Dazarten voor het cand. éx. wis- en- natuurkunde: de heeren W. A. d. Broek, D. Visser en K. H. Voous. Geslaagd aan de Technische Hoogeschool te Dèlft vöor het ingenieursex. civiel ingenieur W. N. Blanke voort, te Haarlem. DE VERBODEN HANDEL. In de laatste Weken heeft de Haarlemsche politie niet minder dan 48 personen bekeurd, die zich schul dig hadden gemaakt aan het koopen of verkoopen van distributiebescheiden. Zij hadden betaald dan wel ontvangen voor boterkaarten f 10f 20, voor vetkaar ten van f 10f 25, voor textielkaarten van f 7f 15 en voor broodkaarten van f 8f 15. Welke bonnen zijn thans geldig? n 21 Oct.—1 Nnvcrnhei 41-4 Brood 41 Brood 41 Vleesch 41 VI.waren 41 Me*k 41 A Reserve 41B Reserve tyt rants* Br°od of gebak V» rants. 5Vleesch of 1 rants. vleesch waren- 1 3/4 L. Melk 13/4 K.G. Aardappelen 1/2 K.G. Aardappelen i Oct. t.m. 1 Novemher: 121 Algemeen 1 K 122 250 123 500 1 24-127 Bloem 1 r D en E Rijst 250 12S Havermout ,250 129 Algemeen 250 130 Algemeen 100 131 t.m. 134 Ivaa^ino van 14 Oct. t.m 1 Novefnber; Suiker Koffiesurrogaat Jam Bloem brood of gebak Rijst Havermout Gort Vermicelli of maizena Kaas DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht 39-40 Boter 250 gr. Boter 39 Vet 250 gr. Boter met reductie of 200 gram vet 40 Vet 250 gr. Boter met reductie. Voorts: Petroleum: Bonkaart M en O Bon 14 (2 1.) tot 27 Dec. Zeep Bon 120 en Bon C Zeep der èeepkaarten P en Q tot 31 Oct.. Scheerzeep Bon J (Textielkaart) t.m 31 December. Op hun vlucht uit Petroskoi staken de bolsjewis ten het meerendeel van de houten huizen der stad in brand. (Suomen-Holland) De sterfte in Nederland in 1939 Sterke daling der zuigelingensterfte De Nederlandsche bevolking bezit een uitstekende gezondheid. Dit wordt weer eens geconstateerd in de zoo juist bij de Rijksuitgeverij te 's-Gravenhage ver schenen „Statistiek van de sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood 1939", van het Centraal Bureau voor de Statistiek, waarin tevens talrijke be langwekkende details zijn te vinden Voor alle 5-jarige leeftijdsgroepen beneden de 60 jaar zijn de sterftecij fers de laagste, welke ooit in Nederland zijn waarge nomen. De sterftecijfers van personen van 60 jaar en ouder zijn iets hooger dan in 1938, voornamelijk als gevolg van de stijging van de sterfte aan griep en hartziekten. De sterftecijfers, welke voor Nederland in 1939 hebben gegolden, zijn de gunstigste van Euro pa en met. de sterftecijfers van Australië en Nieuw- Zeeland de gunstigste van de geheele wereld. In het laatste decennium is de sterfte belangrijk terugge- loopen. Er zouden in 1939 17% meer personen gestor ven zijn, indien in dat jaar noe de sterftecijfers naai 5-jarige leeftijdsgroepen van 1931 zouden hebben ge golden. In het bijzonder is de zuigelingensterfte sterk afge nomen. In 1931 stierven per 1000 levendgeborenen 49,6 kinderen beneden het jaar. in 1939 33,7, een daling mej 32%. Had in 1939 nog het cijfer der zuigelingen sterfte van 1931 gegolden, dan zouden niet 6.098, maar 8.973 kinderen beneden het jaar zijn overleden. Uit deze cijfers blijken onweerlegbaar de uitstekende re sultaten van de zuigelingenverzorging in Nederland De statistiek geeft verder zeer gedetailleerde cijfers van de sterfte naar doodsoorzaken. Aandacht is o.m. gewijd aan de Stijging met 80"/o van het sterftecijfer aan kanker per 1000 inwoners sedert 1931. Deze stijging blijkt echter geheel veroorzaakt worden door het gestadig voortschrijdend ouder-wor- den van de bevolking van Nederland. Hierdoor wordt een sterkere bezetting van die leeftijdsklassen teweeg gebracht, waarin in het bijzonder sterfte aan kanker optreedt. In de hierbij afgebeelde beeldstatistiek komt dit duidelijk tot uitdrukking. De toeneming der kankersterfte per 100.000 inwo ners blijkt vooral veroorzaakt te zijn door de groote bezetting van de leeftijdsklasse 65/79 jaar. Tengevolge van een betere diagnose is in de leeftijdsklasse 80 jaar en ouder het aantal sterfgevallen aan kanker relatief toegenomen. De aanmelding voor de ziekenfondsen Men houde zich aan de aanwijzingen De voorlichtingsdienst van het departement van sociale zaken schrijft: De verstrekking van- aanmeldingskaarten voor hen. die uit hoofde van de voor de uitvoering van het ziekenfondsenbesluit gestelde" regelen verplicht' zijn zich vóór 16 November a.s. bij een erkend en toege laten algemeen ziekenfonds aan te sluiten, is thans in vollen gang. In totaal zijn thans, door bemiddeling van de bestaande ziekenfondsen en van de postkanto ren, rond drie millioen aanmeldingskaarten voor uit reiking beschikbaar. Dit is dus ongeveer het tweevoud van het vermoe delijk aantal verzekerï,ngsplichtigen. Zulk een ruime beschikbaar stelling is noodig. om dat uiteraard niet precies valt'Tia te gaan hoe groot overal de behoefte wel is. Teneinde stagnatie zooveel mogelijk te voorkomen heeft men daarom een wat ruime speling genomen. Mocht desondanks aan eenig postkantoor de voorraad tijdelijk uitgeput zijn, door dat de aanvragen daar buiten verwachting grooé zijn geweest, dan behoeft dit dus geenszins aanleiding tot ongerustheid te geven. Een ieder zal in de gelegenheid worden gesteld tij dig in het bezit van zijn aanmeldingskaart te komen. Daarbij houde men in het oog dat. degenen, die reeds lid zijn van een ziekenfonds, hun kaart van het zie kenfonds moeten ontvangen, terwijl, degenen, met wie dit niet het geval is, naar de postkantoren moeten gaan. Indien men zich niet aan dezen stelregel houdt en de ziekenfondsleden toch een kaart bij het post kantoor aanvragen, dan kan zulks licht voor anderen tot ongerief leiden, omdat de gezonden voorraad hier op uiteraard niet is berekend. Ook wanneer werk gevers voor hun personeel kaarten laten halen en leden van het personeel doen dit op eigen houtje nog eens. dan leidt dit evenzeer tot een onevenredig groote vraag, waartegen de toch zeer ruim genomen reserve op bepaalde oogenblikken niet bestand zou kunnen blijken. Het is daarom in ieder belang, dat men zich stipt aan de gegeven aanwijzingen houdt en dat voor een en dezelfde persoon niet meer dan één aanmeldingskaart wordt verlangd. Grootste deel van Engelsch convooi vernietigd. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 29 October (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: „Zooals in een extrabericht is bekend gemaakt hebben divisies infanterie in samenwerking met formaties van de luchtmacht in hardnekkige gevech ten den toegang naar het schiereiland Krim gefor ceerd. Bij de doorbraak door de zwaar versterkte verdedigingsstellingen van den vijand werden in den tijd van 18 tot 28 October in totaal 15.700 ge vangenen gemaakt, alsmede dertien pantserwagens, 109 stukken geschut en een groote hoeveelheid an der oorlogsmateriaal buitgemaakt of vernietigd. De verslagen vijand wordt thans achtervolgd. Roemeensche troepen hebben een voor de Noord westkust van de Zee van Azof gelegen eilapd in genomen en van den vijand gezuiverd. In het Donetzbekken zetten de verbonden troepen de achtervolging van den wijkenden vijand met suc ces voort. In den Noordelijken sector heeft de Spaansche „Blauwe divisie" door een uitgebreiden aanval ver scheidene plaatsen ingenomen en opnieuw een vrij groot aantal krijgsgevangenen gemaakt. Sterke formatieê gevechtsvliegtuigen bestookten dag en nacht Moskou met brisant- en brandbom men. Er werden groote bronden en ontploffingen waargenomen. Andere luchtaanvallen waren gericht op Leningrad. In dagenlange achtervolging brachten duikboóten van een van Gibraltar naar Engeland varend con vooi, ondanks krachtige bescherming, veertien zwaar geladen vijandelijke koopvaarders van teza men 47.000 b.r.t. alsmede een Britschen torpedo jager tot zinken. Het grootste deel van het con vooi werd daarmede vernietigd. Slechts enkele kleine schepen wasten te ontkomen Aan de Zuidwestkust van Engeland hebben ge vechtvliegtuigen in den nacht van 28 op 29 October havenwerken cn ravitallleeringsbcdrijven gebom bardeerd. Afzonderlijke Britsche bommenwerpers ondernamen in den afgeloopen nacht zonder uitwer king storingsaanvallen op West- en Midden- Duitschland. In den tijd van 22 tot 28 October verloor de Brit sche luchtmacht 48 vliegtuigen. In denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië zeven eigen vliegtuigen verloren." Ook de schoenmakers zijn thans verplicht hun prijslijst op een voor het publiek zichtbare plaats aan te brengen. De baas van het pothuis heeft zijn tarieven aan de deur bevestigd. CPax-Holland-de Haan-m) V Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten. Extra bericht van het Duitsche opperbevel Toegang naar de Krim geforceerd. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 29 Oct. (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: „In hardnekkige gevechtèn hebben divisies in fanterie in samenwerking met formaties van de luchtmacht den toegang naar het schiereiland de Krim geforceerd. By de doorbraak door de zwaar versterkte verdedigingsstellingen van den vyand werden in den tyd van 18 tot 28 October in totaal 15.700 gevangenen gemaakt, alsmede dertien pant serwagens, 109 stukken geschut eu een groote hoe veelheid ander oorlogsmateriaal buitgemaakt of vernietigd. De verslagen vyand wordt thans ach tervolgd." Belangrijk bolwerk dreigt voor de bolsjewisten verloren te gaan. In aanvulling op het weermachtbericht wordt aan het D.N.B. medegedeeld dat door de door braak naar de Krim de bolsjewisten een bol werk dreigen te verliezen, van waaruit ze had den gehoopt nog steeds het Duitsche leger in de flank te kunnen aanvallen. Verder verliezen ze daarmede ook voor het grootste deel de moge lijkheid zich nog op de Zwarte zee te kunnen bewegen. Dinsdag hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen weer een aanval gedaan op de haveninstallaties van Kert'sj. .gelegen op de Krim). Havengebouwen en overlaad- installaties werden getroffen. Een benzinetank ging in vlammen op, na door een bom getroffen te zijn. Ir de wateren rondom Kertsj werden drie Sovjetvracht- booten van 3000 tonkin totaal en zes schuiten tot zin ken gebracht. Zeven andere schepen van 850 ton wer den zwaar beschadigd. VLIEGVELD BTJ MOSKOU INGENOMEN. Verder verneemt het D. N. B. dat na een door braak door een bolsjewistische verdedigingsinstal latie" ten westen van Moskou een afdeeling der Duitsche voorhoede er Maandag in geslaagd is een Sovjet vliegveld in te nemen en ondanks alle bols jewistische tegenaanvallen tot de komst van nieuwe Duitsche troepenonderdeelen in bezit te houden. FINSCHE SUCCESSEN AAN HET NOORDELIJKE FRONT. Aan het Finsche frontmebben naar het D.N.B. meldt', Finsche troepen bolsjewistische strijd krachten omsingeld die een tegen-aanval wilden doen. Na voorbereidend artillerievuur trokken de Finnen door dichte wouden op en omsingelden de bolsjewieken. In felle gevechten werden de bolsje wieken op een steeds nauwere ruimte samengedre ven en in de pan gehakt. In den tijd van 15 tot 17 October verloren de bolsjewieken aan het Finsche front in een sector aan de Swir 5984 manschappen die door de Finnen werden begraven. Ook in de andere sectoren werd ondanks het hevige vijande lijke verzet nieuw terrein gewonnen. Dé Finnen zetten him opmarsch voort in weerwil van het on gunstige weer. FINNEN DOORGEDRONGEN TOT DE MOERMAN S KLI.TN Naar van welingelichte zijde te Helsinki verluidt, zijn na de vernietiging van de 114de divisie der bolsjewisten ten Zuidwesten van het Onegameer de SovjetSanvallen op de twee Finsche brugge hoofden, die over de Swir genomen zijn, ineengestort. Dr bolsjewisten zijn op den terugtocht en hebben reeds een reeks plaatsen ontruimd. In- den frontsector tus schen Onegameer en Rukajarvi hebben uiT't Noor den en uit het Zuiden naar Paatene oprukkende Fin sche formaties na de verovering van deze plaats ten Noorden van hetJarvimeer contact gekregen. Er vielen kanonnen in Finsche handen. Bij de verdere operaties hebben de Finsche troepen epnige strate gisch belangrijke punten bereikt en zijn op één plaats doorgedrongen tot aan de Moermanskspoor- lïjn. De aanval op een belangrijke verdedigingspo sitie van de bolsjewisten in dit gebied is begonnen. (D.N.B.) Handel in kantoorniachines aan banden Voor eiken verkoop vergunning noodig 's-GRAVENHAGE, 29 October. Blijkens een be kendmaking van den secretaris-generaal van het de partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, opgenomen in de Nederlandsche Staatscourant van 29 October, is met ingang van dien datum elke ver koop en elke aflevering dus ook bij het verhuren /an zoowel nieuwe en herbouwde (z.g. rebuilt) kantoormachines als van tweedehandsch kantoorma chines verboden zonder vergunning van het rijksbu reau voor verwerkende industrieeen, sectie meta en- verwerkende industrie. Onder kantoormachines worden verstaan schrijf machines, adresseermachines (met de daarbij be- hoorende ponsmachines), kasregisters, telmachines, rekenmachines en boekhoudmachines. Voor bijzonderheden betreffende de inschrijving van den handel in kantoormachines wordt verwezen naar een in de bladen opgenomen officieele publicatie. (A.N.PJ De Rijkscommissaris over den toestand in Nederland Een interview in de „Krakauer Zeitung*' KRAKAU, 29 October. (A.N.P.J Naar aanleiding van zijn bezoek aan Krakau heeft de Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijks minister Seyss-Inquart. de „Krakauer Z e i t u n g" een interview verleend over de ontwikkeling in Ne derland sedert de instelling' van het rijkscommissa riaat en over den huidigen toestand in dit land. De Rijkscommissaris begon met te verklaren, dat hij den indruk had gekregen, dat klaarblijkelijk het openbare leven in het-gouv.ernement-generaal als re sultaat van den Dultschen opbouwarbeid, die nu twee jaren duurt, volledig is geconsolideerd. Vervolgens sprak hij over de bestuursbeginselen, die in Neder land thans gelden als grondslag voor de leiding van dit land. Waar men in het gouvernement-generaal een geheel nieuw en uitsluitend Duitsch bestuur heeft moeten instellen kon de taak van het Duitsche be stuur in Nederland beperkt worden tot de leiding en contröle over de overigens slechts-door Nederlanders uitgeoefende rechtstreeksche uitvoerende macht. On danks den typisch liberalen, democratischen en ka- pitalistischen karaktertrek heeft men een betrekkelijk goed funetionneerend bestuursapparaat aangetroffen. Hoewel de bevolking en ook de ambtenaren aanvan kelijk ze^r gereserveerd waren geweest tegenover de door de oorlogsnoodzakelijkheden bepaalde regelingen en hoewel zekere onvermijdelijke gevallen waarin" in het politieke leven moest worden Ingegrepen in het eerst op scepsis gestuit waren, heeft de loop der gebeurtenissen^ intusschen aan breede kringen der bevolking een beter inzicht gegeven en ze zelfs ge wonnen. Rijksminister Seyss-Inquart ging vervolgens in op de zuivering van het politieke leven in den loop waar van niet minder dan 40 partijen, bestanddeelen van de vroeger autonome, versplinterde democratie van Ne derland, ontbonden zijn een stap, die zonder eenigen merkbaren schok voor het openbare leven verloopen is. In het politieke Jeven van Nederland kunnen thans nog slechts twee radicale vleugels worden waargenomen, waarvan de 'eene zich thans als bond genoot van de bolsjewisten achter de vroegere Ko ningin plaatst. Deze groep wordt door het gezond den kende deel van de Nederlandsche bevolking „Oranje- bolsjewieken" genoemd Het betreft voornamelijk Vroegere sociaal-democraten en katholieke kringen, die zich nog kortgeleden over een dusdanige houding zeer zouden hebben geschaamd. Wat do invloed be treft, omvat de Oranjevleugel in het algemeen die bevolkingslagen, welke thans nog met hun bestaans- basisi n het vroegere systeem geworteld zijn. De hou ding der Duitsche leiding is hier uiteraard scherp af wijzend. Wanneer, weliswaar de stemming des volks in zekere mate beïnvloed wordt door deze dwarsdrij vers, is dat geenszins ook rechtstreeks voor zijn hou ding het geval. Afgezien van zuiver plaatselijke straatrelletjes, die in Februari in Amsterdam zijn voorgekomen en welker aard geprononceerd Joodsch- bolsjewisliseh was, heeft zich nooit iets van ernstig storenden aard in Nederland voorgedaan, ofschoon Amsterdam als voornaamste centrum van het marxis me en zetel van de centrale der communistische af- gezanten van Moskou voor het Westen moest wor den beschouwd. Tegenover dezen negatieven' kant van het huidige politieke leven plaatste de Rijkscommissaris vervol gens de nationaal-socialistische beweging onder lei ding van Mussert, die ondanks systematische onder drukking met alle machtsmiddelen van den staat en de m'aatschappij, zich van 30 Januari 1933 af met een kern van 30.000 aanhangers heeft gehandhaafd. Al is de N.S.B. ook niet tot staatspartij verklaard, de Duitsche bezettingsmacht doet toch steeds gaarne een beroep op haar aanhangers, wanneer het er om gaat functionarissen té verwerven met open blik voof de nieuwe ordening welke zich thans voltrekt. Ongeveer 10.000 jonge Nederlanders staan op hot oogenblik in den strijd tegen het bolsjewisme, van wie 2000 bij de S.S.-Standarte Westland Het jneeren- deel van hen is reeds op den eersten dag van den veldtocht tegen de bolsjewisten opgenomen in de S.S.-divisie Viking. Met bijzondere nadrukkelijkheid wees Rijksminister Seys—Inquart op de soldateske kwaliteiten van de Nederlandsche vrijwilligers, van wie velen reeds het ijzeren kruis dragen. Een groot aantal vrijwilligers heeft zijn optreden reeds met zijn bloed bezegeld. Het Nederlandsche legioen, waar van het 4e bataljon kortgeleden door Mussert de eed op den Führer is afgenomen, omvat ongeveer 4000 man ent ond 5000 man zijn In de gelederen van de N.S.K.K. in permanenten dienst aan het Oostelijk front in den strijd gebracht. Over het geheel, genomen is het Nederlandsche volk rustig en bezadigd. Het verricht, overeenkom stig zijn conservatieve houding, zijn dagelijksche werk, dat overwegend ingeschakeld is in de nieuw» continentale huishouding. Meer dan andere gebieden is Nederland ingesteld op het Duitsche rijk, een ont wikkeling die juist van Nederlandsche zijde actief be vorderd is en die haar voltooiing heeft gevonden in het wegvallen van de douane- en deviezengrenzeB tusschen beide landen. Wat de Nederlandsche arbeiders betreft verklaar- de de Rijkscommissaris, dat de op Nederland gerichte Engelsche agitatie zonder effect vervliegt. Op de zelfde wijze kan men bij de overwegende meerder heid der boeren een positief standpunt tegenover de nieuwe orde aannemen, hetgeen bijvoorbeeld blijkt uit het feit, dat de met aaïdappelen bebouwde opper vlakte met ruim 25 pet. is uitgebreid. De landelijke bevolking streeft er in het algemeen naar ln ieder opzicht uit eigen initiatief zich naar den toestand te richten. Het resultaat van deze inspanning is. dat het land zich ondanks zijn 26(1 bewoners per vierkante kilometer zelf vermag te voeden. De Rijkscommissa ris maakte in dit verband melding van de aaneen sluiting van het landvolk in den pas opgerichten Ne- derlandschen Landstand. De „Kraukauer Zeiting" trekt uit de uiteenzettin gen van den Rijkscommissaris de conclusie, dat de superieure en verstandige politiek der Duitsche leiding in dit ressort van de Duitsche machtssouvereïniteit en verder ook het begrip en het inzicht, dat men thans in toenemende mate in breede kringen van het Nederlandsche volk aantreft, Nederland zonder twijfel de aansluiting zal verzekeren bij het komen de nieuwe Europa en wel op een plaats, die in over eenstemming is met de tradities en het verleden,

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1