10c4-> akkertjes BH ISpgSp W. Molest verzekeringen VAnHOUTCiïS KUnSTCR£M£ 7 Ö1ADWEE. HpPg pudding, op NASSAU-BANK N.V. Kou Koorts Langrs brandende dorpen en boerderijen trekken de Duitsche pantseraf dodingen onweerstaanbaar voorwaarts in den opmarsch naar het Oosten. (Obis-Holland) Italiaansch weermachtsbericht Malta gebombardeerd. Bommen op plaatsen in Italië. ROME, 30 October (Stefani). In zijn weermacht- bericht no. 515 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: „Gistermiddag heeft de vijandelijke luchtmacht aan vallen ondernomen op eenige plaatsen in de provin cies Reggio di Calabria en Catanzaro. Er werden bom men uitgeworpen die neerkwamen op woonwijken en op groepen arbeiders, meerendeels vrouwen, die bezig waren met het binnenhalen van den oogst. De aange richte schade is zeer gering. Tien personen werden gedood en 32 gewond. Noord-Afrika: groote activiteit van onze artillerie aan het front van Tobroek. De vijand ondernam luchtaanvallen op Benghazi en Tripolis, waar een Britsch vliegtuig werd neergeschoten. Oost-Afrika: Niets bijzonders te vermelden. In den loop van den nacht werden de vliegvelden van Malta door onze luchtmacht gebombardeerd." Verliezen der bolsjewisten In het tijdvak 22 Juni31 Augustus op 5 millioen man geraamd Het Ü.NB. meldt: Na het insteilen van een nauw keurig onderzoek kan, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, thans gezegd worden,.dat de bolsje wisten in den tijd tusschen 22 .Tuni en 31 Augustus in totaal 148 divisies infanterie, 39 tankdivisies, 10 di visies cavalerie, 8 divisies bergjagers, twee divisies burgerwachters en twee brigades luchtlandingstroe pen. tezamen dus 209 volledige groote formaties met het totaal van het daarbij behoorende oorlogstuig, artillerie, tanks, lnfanteriewapens, paarden en voer tuigen hebben verloren. Verscheidene Sovjet-divisies werden in Juni of Juli reeds uiteengeslagen, doch door de Sovjetregeerlng opnieuw georganiseerd. Zij werden in den loop van Augustus een tweede maal vernie tigd. Wanneer men als gemiddelde sterkte van een Sovjet-infanterie divisie 15.000 man aanneemt en van een andere divisie 12.000 man, dan blijkt dat de bols jewisten tot 31 Augustus 1941 reeds minstens 3 mil lioen man hadden verloren. Aan het ruim'2.000 K.M. lange Oostelijke front zijn in dien tijd bovendien tal rijke bolsjewistische' compagnieën, bataillons en regi menten afzonderlijk vernietigd. Stelt men de naar het aantal natuurlijk niet nauwkeurig te controleeren verliezen der bolsjewisten aan gewonden, zieken en andere oorzaken voor uitvallen slechts op ongeveer de helft van het verlies door vernietiging en uiteenslaan der divisies, dan komt men voor de bolsjewisten op een totaal verlies van minstens 4.5 tot 5 millioen sol daten voor den tijd van 22 Juni tot "31 Augustus. Daarbij moet er rekening mede gehouden worden dat het hierbij gaat om geheel opgeleide soldaten, die gereedgesteld waren voor den aanval op Duitschland en op Europa en die volledig geoefend waren. Hen volwaardig te vervangen was voor de bolsjewisten reeds toen niet meer mogelijk. Grondslagen voor den nieuwen Franschen Staat Interview met minister Pucheu VICHY. 30 October. Het D.N.B. meldt: De Fran- sche minister van Binnenlandsche Zaken, Pucheu, heeft in een interview met de „Gringoire" de plan nen voor de vorming van den nieuwen Franschen staat toegelicht. Hij zeide daarin, dat zijn voornaam ste taak als minister van Binnenlandsche Zaken daar in bestond via de van hem afhankelijke bestuurscol leges het geheele land weer in de hand te krijgen. Hij wees verder op de noodzakelijkheid der vorming van een eenheidsbeweging, waarbij zich alle Fran schen van goeden wille kunnen aansluiten. Tot dat doel zouden alle Franschen elkander een soort in- dividueele politieke amnestie moeten verleenen. De kern van deze enorme verzoening en concentratie zou gevonden kunnen worden in het legioen, waartoe tot. nu toe alleen oudstrijders konden behooyen, doch dat thans ook voor alle vrijwilligers der nationale revolutie en de jeugd open staat. Dit legioen kan op het graf der oude partijen de politieke ruggegraat van het Frankrijk van morgen worden. De Fransche samenleving moet worden bevrijd van twee hoofd kwalen: het overdreven individualisme en den klas- sestrijd. Het voordeel van economische werkzaam heid mag in de toekomst niet meer zijn voorbehou den aan een kleine categorie van bevoorrechten. „Als de wederopbouw van een samenleving op dergelijke grondslagen „totalitair" wordt genoemd, dan ben ik „totalitair", aldus- Pucheu verder. Het betreft hier echter grondslagen die verschillende landen van Midden-Europa tot den wederopbouw in staat hebben gesteld. Wij kunnen deze grondslagen niet over het hoofd zien. Wij zullen ze echter zonder slaafsche na volging aan ons land aanpassen en zullen ze met onze rationaliteit en met ons traditionele katholi cisme doorvoeren. RADIOREDE VAN PéTAIN. Het Fransche staatshoofd, maarschalk Pétain, zal begin November, naar uit betrouwbare bron te Vichy verluidt, in een radiorede de voornaamste trekken der toekomstige grondwet van Frankrijk en de structuur van den nieuwen Franschen staat bekend maken. HUWELIJKSGEBRUIKEN IN DE ZIGEUNERWERELD. Het gerechtshof te Arnhem heeft Donderdag uit spraak gedaan in de zaak tegen een zigeuner, den 32-jarigen artist, J. D„ zonder vaste woon- of ver blijfplaats. die twee weken geleden wegens schaking van een meisje voor welk feit hij door den Arn- hemschen politierechter tot twee maanden gevange nisstraf werd veroordeeld voor dit rechtscollege terecht stond. De man had het oog geslagen op een minderjarig meisje en had haar met haar toestemming, doch te gen den wil van den vader uit diens woonwagen te Hedel weggevoerd en eenige dagen elders met haar samengeleefd. De vader was tegen een huwelijk, om dat de jongeman aan den drank zou zijn. Bij de behandeling voor het gerechtshof/had een getuige uiteengezet, dat een dergelijke ontvoering een zigeunergebruik is, Mochten de ouders aanvankelijk tegen het huwelijk zijn, wanneer de jongelui eenige dagen waren weg geweest, dan waren de ouders meestal bijgedraaid en kon het huwelijk naar zigeuner- gebruik plaats hebben. Het gerechtshof heeft thans het ten laste gelegde niet bewezen verklaard en den zigeuner alsnog vrijge sproken Hoofdredacteur K. W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur C. J. van Tilburg, Heemstede. MUZIEK. Demonstratie op oude Europeesche muziekinstrumenten Onder auspiciën der „Nederlandsch-Duitsche Kuituurgemeenschap" werd in het Concertgebouw, door den hoofdconservator van het Gemeentemu seum te 's-Gravenhage. den heer Dirk J. Balfoort, met een staf van medewerkenden deze belangrijke avond gegeven Voor een volledig veïslag hiervan zouden kolom men noodig zijn. Want niet alleen de zeer uitge breide familie der koperen en houten blaasinstru menten passeerde de revue, maar ook de snaar instrumenten (gestreken, aangeslagen of getokkeld) werden ons getoond, en vrijwel al deze werden ook bespeeld. Daar men zoo goed als nooit in de gele genheid is, in het orkest nog deze oude blaasin strumenten te hooren (bij Bach, bij Glück. bijv. in diens Orpheus-partituur, of bij Berlioz, Meijer- beer, worden zij meestal vervangen), was het hoogst belangrijk, getuige van deze demonstratie te zijn. Vele dézer instrumenten vragen een lange en zorgvuldige voorbereiding om er een draaglijk succes mee te bereiken. Tegen dit offer hebben de heeren F. A. Beek, D. v. d. Tuin, Van Houten, wat de- blaasinstrumenten aangaat, niet opgezien. Fer nando Zepparoni bespeelde de oude klavier-instru menten, terwijl Bram Hemerik de Viola da Gamba en de heer Balfoort zelf de oude viool, voorlooper van het Stradivarius-model, en dus nog met kor ten hals en korte toets, bespeelde. Achtereenvolgens maakten de aanwezigen ken nis met de klaroen, de Serpent, de Ophicleïde, de Bashoorn, de dwarsfluit zooals Frederik de Groote die gebruikte, de klarinet ten tijde van Mozart (dus nog met slechts 5 kleppen), de Bassethoorn of altklarinet. Na het bespelen dezer instrumenten werden door de betreffende kunstenaars dezelfde stukken voorgedragen op onze moderne instrumen ten, met uitzondering voor de altklarinet (Richard Strauss: Electra). Hiervoor was voor dezen avond geen modern instrument te krijgen. Vele malen kon men het slechts betreuren, dat de oude instru menten in onbruik ziin geraakt. In weer andere gevallen hadden zij slechts archaïstische waarde. Een oud strijkinstrument, éénsnarig, waarover zelfs de speelwijze niet meer bekend was, en dat wonderlijk genoeg „trompette marine" heet, werd door onzen stadgenoot den heer J. H. Gebhardt, contrabassist van het orkest der H.O.V.. niet slechts zeer kunstvol nagemaakt, doch ook de speelwijze werd, naar aanleiding van enkele gegevens en tee- keningen, door hem gevonden. De ééne snaar die het instrument „rijk" is, wordt slechts in de flageo letten aangestreken, waarbij de zeer eigenaardig fevormde en geplaatste kam een soort toon op de lankkast overbrengt, die veel gelijkt op den trom- pettoon. Daar de heer Gebhardt tot zelfs de negende natuurtoon als natuurlijke flageolet weet te doen klinken, is het begrijpelijk, dat de voordracht van het stuk, dat hij voor dit instrument zette, veel be wondering oogstte. Het instrument, product van Nederlandsche wilskracht en volharding, zal ze ker een unicum blijven. Na de pauze ging de heer Balfoorf het Clavlcord en het Clavecimbel behandelen, waarvan alleen het laatste nog in een modern kleed (overigens al weer lang niet beter dan het oude!) dienst doet, Wij moeten ons hier, jammer genoeg, zeer bekor ten, ook t.a.v. de uit Mozart's tijd stammende Ta felpiano. Hoe prachtig klonken onder Zepparonüs kunstzinnige handen deze oude instrumenten, in de muziek van Philip Emm. Bach. Domenico Scar latti en Mozart. De bekroning van dezen avond was dan het trio van Clavecimbel, oude viool en de Viola da Gam ba. die nog voor een der instrumenten van Tieffen- brucker wordt gehouden. De viool is een prachtig geconserveerd instrument van den Nederlandschen vioolbouwer Jan Boumeester, die naast Jan Kuippers en. Henri Jacobs Holland vertegen woordigen. Het Largo uit de trio-sonate van Krie- ger voerde ons in den geest terug naar tijden waarin zoovele meesterwerken ontstonden. Ook de solovoordrachten van Bram Hemerik op de Viola da Gamba waren overschoon van klank Zijlstraat 61, Haarlem Vraagt tarieven •(Adv. Ingez. Med.) Stadsbibliotheek en Openbare Leeszaal te Haarlem Uit het verslag over 1940 Verschenen Is het verslag over 1340 van de Stads-Biblto- theek en Leeszaal te Haarlem, waaraan we het volgende ontlcenen; In het oorlogsjaar 1340 werden nog meer hoe ken uitgeleend, dan in de vorige jaren; aan de hoofd bibliotheek werden uitgeleend 102.796 boeken tegen 90.201 in 1929; in het filiaal te Haarlem Noord 30.577, tegen 36.144 in 1939. Van de ln 1940 uitgeleende „Werken waren 61 700 studieboeken en 71.673 romans. Het aantal aan werkloozen uitgereikte kaarten bedroeg 366 van de 500 beschikbaar gestelde. Elke 4 weken werden collecties boeken uitgezonden naar de 7 wachtposten der politie; het wijklokaal der Ned. Herv. Gemeente „Heemhof" ontving 266 deelen in bruikleen; de strafgevangenis kreeg wekelijks pl.m. 20 boeken Aan de naar het voormalig „Weeshuis der Doopsgezin den" voor enkele weken geëvacueerde slachtoffers van het October-bombardement werden 174 boeken gezonden. Het aantal bezoekers verminderde met de openingsuren der beide bibliotheken; terwijl de hoofdbibliotheek van 12 September de avonduren voor openstelling der leeszalen steeds moest inkrimpen tot 8 uur 's avonds wegens ver duistering der stad, was van 8 Mei de leeszaal van 't filiaal geheel gesloten. De hoofdbibliotheek werd bezocht door 76.485 pers. tegen 82.348 in 1939. In de hoofdbibliotheek werden 1668 boeken opgenomen, waarvan 383 geschenken; ln het filiaal weiden 340 boeken ingeschreven, waarvan 84 geschenken en 49 afkomstig uit de Prinsenhof bibliotheek. In beide boekerijen nam het gezamenlijk aantal boeken dus met 2008 toe. Het aantal ter lezing liggende periodieken bedroeg 332; hiervan waren 19 dag-, 68 week-, 29 2-wekelijlcsche en 210 maandbladen. In den systematischen kaartcatalogus, waarmee In 1937 een aanvang werd gemaakt, zijn thans de titels van pl.m. 30.000 boeken verwerkt, welke werken systematisch zijn opgesteld. Een nieuwe druk van den catalogus van Nederlandsche-, ln het Nederlandsch vertaalde, Zuid-Nederlandsche en Zuid-Afrikaansche romans werd in 2000 exemplaren uit gegeven. In de binderij werkten gemiddeld 7 personen, onder wie 6 jeugdige werkloozen; het aantal door hen gebonden, ln den band gezette, gebrocheerde en%ecartonneerde boeken bedroeg in 1940: 6935; bovendien werden 5 boeken buitens huis gebonden, zoodat totaal 6940 boeken in behandeling waren, waarvan 850 van het filiaal. Belangrijk werk werd aan de muziekbibliotheek ver richt. die vrijwel geheel voor uitleening gereed kwam en geopend zal worden zoodra een nieuwe assistente benoemd zal worden, die deze taak op zich kan nemen. Naar schatting verhuisden 30.000 boeken van de oude boekerij naar den kelder'van de Vleeschhal, waar ze naar alle eisehen konden wordfen opgesteld, maar waar de droogte nog te wenschen overliet, zoodat hier en daar schimmel zich op de banden vastzette. Dit was voor B. en W. aanleiding, den Raad voor te stellen een warme-lucht- installatie te laten aanbrengen, die tegen het eind van 1940 gereed kwam en al dadelijk verrassend goed effect had. Het personeel bestond uit: 1 directeur. 10 assistenten (1 hoofdcommies, 5 adjunct-commiezen. 4 klerken); 2 ge diplomeerde volontaires, 5. later 6 leerlingen en 1 volon taire. 4 bedienden, 1 bindergarderobist. sedert 1 Juni 1 typiste. 1 zaalwachter sedert 1 September, 1 werklooze hoofdarbeider-typist en 6 jeugdige werkloozen als binders. Ontvangen werd aan: Rijkssubsidie (netto) f 3.855,25, Provinciaal subsidie f 4.443,—, rente Hesselfonds f 4.672,88, rente Grootboek f 8G,20, boeten, leesgelden etc. f 1.507,68, .contributies; inschrijfgeld f 3.785,93, diversen f 93,68, ver naai van pensioenbijdragen f 2.800,67, totaal f 21.247,29. Uitgegeven werd aan: Jaarwedden en extra hulp 1 36.867,18, verwarming en .onderhoud radiatoren f 1.780,10, verlichting f928,69, meubilair f347,71, telefoon f 306.58, schoonmaakkosten f 1.360,96, duinwater f41,60, aanschaf fing van boeken f3.714,65, tijdschriften, dag- en weekbla den f 1.783,74, bindwerk f 1.293,43, catalogus f 1.502.57, biblio theekartikelen f 546,45, bureaubehoeften f565.50. porti en vrachten f 174,51. vergoeding gebruik eigen rijwielen f 24,—. rijwielstalling f 50,—verhuizing f313.36. grondbelasting f 74.03. aandeel in de kosten van de peraoneelsreserve f 14,85, onderhoud van het gebouw etc. (openbare werken) f 2 130,39, kosten verzekering, pensionneering enz. van ambtenaren f 7.098.04, totaal f 60.918,34. De Roode Kruis-Collecte te Haarlem Opbrengst ruim 2400. Het bestuur der afdeeling Haarlem en Omstreken van het Nederlandsche Roode Kruis deelt mede, dat de opbrengst der collecte ruim f 2400 bedraagt. Dank zij den grooten ijver en volharding der col lectanten is dit ten slotte toch nog vrij bevredigende resultaat bereikt. Het bestuur brengt aan alle collectanten en qok aan de dames en heeren, die zitting hebben gehou den in de wijklokalen, zijn hartelijken dank voor hun medewerkingvaan de vredestaak van het Roode ICruls. EINDSTRIJD MEESTERTITEL NED. DAMBOND. De door den Haagschen Districts Dambond georgani seerde voorwedstrijden om den meestertitel zijn thans ge ëindigd. Door dezen bond zullen naar den eindstrijd wor den afgevaardigd F. Gordijn (Residentie Damgenootschao) en J. Sinke (Haagsche Christ. Damvereeniging). H.O.V. GEMEENTE CONCERTZAAL HEDENAVOND 7.50 UUR LEDEN-CONCERT Soliste: CORRY BIJSTER, Sopraan Entréeƒ0.77, incl. bel. meesterlijk van voordracht. De oude viool werd in 1 Abonnement 1 persoon ƒ4.50 gelijken zin bespeeld door den heer Balfoort. personen f 8. G> J. KALT. (Adv. Ingez. Med.) Van Houten s Kunstcrème is zeer smakelijk, vooral ook op puddingen en vla's. Het geheel wordt lekkerder en geen wpnder. want Van Houten s Kunstcrème is op de meest zorgvuldige wijze samengesteld. En het is zeer eenvoudig klaar te maken. Hieronder volgt het recept, dat nauwkeurig gevolgd dient te worden: De inhoud van t pakje op lossen in 5 eetlepels water. Vooral de klontjes fijnwrijven. Het papje tenminste 10 mi- nuten rustig laten weken. Daarna opkloppen als slag room Als de kunstcrème h'qna stijf is, één eetlepel suiker (of meer naar smaak) toevoegen en nog even doorkloppen. Van Houten's Kunstcrème is ooïc verkrijgbaar in bussen van 200 gram a f 1.55. (Adv. Ingez. Med.) lm>w „STAALHARD" SCHEERMESJE (Adv. Ingez. Med.) POOPSGEZIXD ZAN'rèKOOR. Het \Doopsgezin'd Zangkoor tc Haarlem hield Donderdagavond in het gebouw „Zang en Vriend schap" zijn 47ste jaarvergadering onder leiding van den heer C. Overbeek. De secretaris, de heer J. van den Berg. bracht het jaarverslag uit. waarin o.a. de goedgeslaagde con certen werden gememoreerd. De heer H: G. Zeilmaker maakte het financieel overzicht bekend. De commissie van verificatie bracht hem dank voor zijn nauwgezet beheer. De periodiek aftredende bestuursleden, mevr. E. Groende Jongh en de heerpn C. Overbeek" en Joh. de Jager werden met algemeens stemmen herkozen. In het bestuur van het koorfonds werden de dames S. van Zaanen en B. Surendonk gekozen. Besloten werd, „Der Messias" van G. F. Handel ln studie te nemen. OPWEKKIXGSSAMF.XKOMSTEX. Het programma voor de Opwekkingssamenkom sten, die in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat te Haarlem worden gehouden, luidt voor de maand November als volgt: Dinsdagavond 1 November: de heer J. A. Bruyn uil Wassenaar, onderwerp: ,,1-Tei gouden beeld" (Daniël 3): Donderdag 13" November, ds. C. J. Hoekendijk. Vrij-Evangelisch predikant te Bussum; 20 November de heer J. Sevensma, Evan gelist te Amsterdam; 27 November: de heer J. Bruyn, Wassenaar, onderwerp: „De geheimzinnige hand" (Dan. 5). Van 13 November af worden de samen komsten 's middags gehouden. Alleen op 27 No vember heeft bovendien een avondsamenkomst plaats. RUILVERKAVELINGSPLANNEN IN GEESTMERAMBACHT VERWORPEN. NOORDSCHARWOUDE. SS October. (A.N.P.) In „Concordia" te Noordscjiarwoude werd Dinsdag een vergadering gehouden, waarin gesproken werd over de voorgenomen plannen tot ruilverkaveling in Geestmerambacht, het z.g. eerste blok in de gemeen ten Koedijk, Oud-Karspel en Warmenhuizen, dat een, oppervlakte beslaat vén 290 H.A. De vergadering werd, geleid door den heer J. Saai, besfuursraad van de provincie Noord-Holland. Nadat door verscheidene aanwezigen het woord was ge voerd, werd tot stemming overgegaan. Van de 207 uitgebrachte stemmer) waren er 118 tegen, die een op pervlakte vertegenwoordigden van 225.74.51 H.A. Hiermede werd het plan dus verworpen. De Nederlandsche Pijnstiller U (Adv. Ingez. Med.) Voor de kinderen De Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier. (Teekentngen van F. Wagner) 45. 3an de WalfUS 45. De volgende morgen hadden Barrabas en Hejn vreselijke spierpijn. £e konden bijna niet uit bed komen. Maar Akaba moest nog zo'n lange reis maken om in haar land te komen dat op een beetje spierpijn niet kon worden gewacht. De beide vrienden moesten opstaan of ze wilden of niet. Toen ze bulten kwa men, stonden de sterren 'nog aan de hemel en er woel 'n heerlijke ft-lsse wind En nu nam Akaba afscheid. Zij legde Barrabas en Hein precies uit, hoe ze moesten lopen om bij de zee te komen: de weg was heel gemakkelijk te vinden: maar zij drukte hun nogmaals op het hart om voorzichtig te zijn en over handigde Barrabas één van de mooie parels uit haar kroon. Die moesten ze maar tonen aan Jan, de Walrus, die zou hen zeker verder helpen. En toen sloeg Akaba de weg ln naar het hoge Noorden, na de beide vrienden nogmaals hartelijk bedankt te hebben voor haar bevrijding. „Zie zo", zei Barrabas, „nu moeten wij 't verder alleen klaar spelen Hein!" En niettegenstaande hun spierpijn gingen ze vol moed de aangewezen richting in om zo spoedig mogelijk de zee te bereiken. Tegen de middag bereikten ze een geweldig groot ijsveld, vol schotsen en scheuren. Maar ook zagen ze de dikke, vette walrus, die zich lui ln het zonnetje lag te koesteren. En uit de beschrijving die Akaba van haat? vriend Jan had gegeven, herkenden zij hem dadelijk. Wel vond Barrabas het erg griezelig, om naar dat geweldig grote beest (te moeten toegaan, maar, met de parel stevig in zijn poot, waagde hij 't er toch maar op. Jan, de Walrus, keek wel wat vreemd op. toen hij daar een rode bosmier naar zich toe zag komen, maar, toen hij de parel herkende, begreep hij dadelijk met een vriend van Akaba te doen te hebben. „Wel, jonge vriend", vroeg Jan tellen?" Hij boog zich zover voorover, dat zijn kop vlakbij Barrabas was en vernam toen de gehele geschiedenis, van het Betoverde Meer en de bevrijding. Z'n ogen glommen van blijdschap. Akaba was dus vrij, gered uit die vreselijke betovering. Hij moest er direct naar toe. dat zou een groot feest worden. „Maar help ons dan eerst even om do open zee te bereiken", vroeg Barrabas vlug, bang dat de walrus dadelijk zou willen vertrekken. „Natuurlijk, na tuurlijk", bromde Jan, „da's een kleine moeite". Vragen bij de invoering van het ZiekenfondsbeSluit 's-GRAVENHAGE, 30 October. De Voorlichtings dienst van het departement van Sociale Zaken schrijft: Ten aanzien van de' toekomstige positie der zieken- huisverplegingsfondsen schijnt nogal wat misverstand te heerschcn. Daarom kan het zijn nut hebben er op te wijzen, dat het ontbinden van dergelijke fondsen op dit oogenblik zeer voorbarig en bovendien onge- wenscht moet worden genoemd. Deze instellingen immers behouden, ook na de invoering van de ver plichte verzekering ingevolge het ziekenfondsbesluit, haar beteekenis voor de vrijwillig vertekerden, als ook, wanneer zij daartoe worden aangewezen, als risico-draagsters voor de ziekenhuisverpleging. Voorts schijnt bij werkgevers hier en daar onzeker heid te heerschen ten aanzien van de loonperiode, waarover voor het eerst premie kan worden ingehou den. Daarom zij alsnog medegedeeld, dat de premie betaling aanvangt .op den eersten dag van de eerste volip loonperiode. *Dit wil dus, in normale gevallen voor weekloonen zeggen: aanvang der premiebetaling Maandag 3 November, met als gevolg, dat de eerste inhouding moet plaats hebben op Zaterdag 8 Novem ber. Vele werkgevers verkeeren ten onrechte in de meening dat de premiebetaling iri dit geval aanvangt op I November. Voor maandloonen is dit uiteraard wel het geval 3ezet gebied - nieuiv offensief - ten aanval. Steunt de Nederlandsche ambulance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22 Giro: 87600 's-Gravenhage Bittertafel-strategen U kent ze wel, die oude heertjes die 's middags aan de bittertafels in de café's, buitcnlandsche poli tiek plegen, veldslagen winnen, regeeringen afzet ten, ja zelfs mannen als den Führer en den Duce „tegenwerken". Bittertafelstrategen. Nog nimmer hebben zij, i welk land en volk ook. iets bereikt, en aangezien zij bovendien op een leeftijd zijn. die het moeilijk maakt van hen te verwachten dat zij begrip hebben voor den nieuwen tijd, zullen wij de\ heeren maar afschrij ven. Maar in diezelfde café's hangen aan de lees tafels jonge Nederlanders rond. die ook al meenen met'praten het nieuwe Europa te kunnen dienen, of den nieuwen tijd te kunnen tegenhouden, inplaats van hun plicht te doen als goed vaderlander. Als goede vaderlanders, zooals die duizenden man nen, die in de gelederen van het legioen, als strijders in het W.A-regiment, wel hun plicht begrepen en in het Oosten de eer van onsvaderland hoog hou den. Gij rond de leestafels hangende jongelingen, beseft toch dat ook uw toekomst op het spel staat. Begrijp dat in dezen tijd beter werk te dóen .is dan sigaretjes rooken, moppen tappen bridgen en café's bezoeken. Ginds in het Oosten zetten duizenden Nederland sche mannen hun leven in voor de toekomst van ons land en volk. daar behoort u te zijn. weg met die wandelstokken én bridgekaarten. neemt de wapenen op. Strijdt voor een eervolle plaats van ons land in het nieuwe Europa, weest een dapper vaderlander, 'meldt u aan bij het Vriiwillizerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22 te Den Haag. HOOFDKWARTIER VRIJWILLIGERS LEGIOEN NEDERLAND. Gevechten op de Krim „Duit.sehe infanterie-afdeelingen hebben den door gang naar de Krim vrijgemaakt", 'zoo meldde een extra-uitzending over alle Europeesche zenders. De bolsjewisten hebben opnieuw belangrijke ter reinen voor de Duitsche troepen .ontruimd". Dat wil zeggen dat de horden van Stalin in die plaatsen geen steen op den anderen hebben gelaten Geheele woonwijken zijn opgeblazen en wat er met de burgerbevolking moet gebeuren daar bekomme ren deze misdadigers zich niet om. Gelukkig, dat de Westersche wereld er anders over denkt, die heeft zich het lot van deze ongelukkigen aangetrokken en heeft een grootsche hulpactie ingesteld. Ook Neder land neemt aan dezen arbeid deel. Nederland zendt een ambulance. Daarom, Nederlanders, steunt deze ambulance. Stort uw bijdrage, iets meer dan u missen kunt, op girorekening 8-7-6-0-0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhaga DISPENSATIE HOUTBESCHIKKING INGETROKKEN. 's-GRAVENHAGE. 30 October. In de Ned. Staats courant van Donderdag is opgenomen een mededee- ling van den directeur van het rijksbureau voor hout, waarbij deze met ingang van 31 October 1941 voor het lcoopen, verkoopen, verwerken enz. van exotische houtsoorten het bezit van een vergunning van het rijksbureau voor hout verplichtend stelt. RADIOPROGRAMMA. ZATERDAG, 1 NOVEMBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.9# Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Causerie „Brandende kwesties" (opn.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9 15 Voor do huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 10.00 Ernstige muziekprogramma'# (opn.). 11.00—11 20 Voor de kleuters. 12.00 Ensemble Rent meester. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en econo mische berichten. 13.00 Gramofoonmuziek 13.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 14.00 „Onze tuin" 14.20. Na gedane arbeidMuziek en vroolijkheid. 15.50 Gramofoonmuziek. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Stedelijk orkest Maastricht 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberiebten. 17.30 Gramofoonmuziek. 17.35 Duitsche taal cursus. 18.00 Gramofoonmuziek. 18.15 Kwartier van den Arbeid. 18.30 Collegium „Musica Dlvina". 19.00 Actueel halfuurtje. 19.30 Zang met pianobegeleiding. 20.00 Gramo foonmuziek. 20.45 Eigen opnamen. 21.30 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Engelsche uit zending: ..Dutch News Reel" of Gramofoonmuziek. 22.1» Musette-orkest, solisten en „Het Vroolijke Kldverbla*"- 22.45—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek 6 50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O- Nieuwsberichten. 8'.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgefiwlj- ding. 10.15 Pianovoordracht. 10.40 Voordracht. 11.00 Gra mofoonmuziek 11.20 Zang met pianobegeleiding en gra mofoonmuziek 12.00 John Kristel en zijn orkest en solisten. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten 13.00 Amusements-orkest en „Klaver Drie". 13.45 Gevarieerd middagprogramma. 15.00 Voor dc vrouw. 15.45 Gramofoon- Vnuziek. 16.30 Voor de jeugd.. 17 00 Gramofoonmuziek. 17.15 B. N. O. Nieuws- economische- en beursberichten. 17.30 Omroeporkest en solisten. 18.30 Spnrtwetenswaardlgheden. 18 45 Gramofoonmuziek 19.00 Actueel halfuurtje. 19 30 Gra mofoonmuziek 19.45 Reportage. 20.00 Nederlandsch Strijk kwartet 20 45 Gramofoonmuziek 21.00 Boekbespreking. 21.15 Pianovoordracht. 21.45 B. N, O. Nieuwsberichten. 22 03 Gramofoonmuziek. 22.10—22.15 Avondwijding. Beide zenders sluiten om 20.15. Het programma loopt door, alleen voor de Radio-Centrales: op Hilversum I tót 24.00; op Hilversum n .tot 22.15, A

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2