Eigenaardigheden HET AMERIKAANSCHE HUIS De Beurs v;fci Zocher AGENDA Karakter uit schoenen. Iets over kerktorens. Lederen, Sport- en Regenkleeding Haatsie ^Betichten EEPENHOUT Aardig Speelgoed van Weert - Anegang 46 tBucyedifke Sicuid HAARL. DAGBLAD, Vrijdag 31 October 1941 Het is een eeuw geleden dat men in Amsterdam bezig was te bouwen hetgeen toen de nieuwe Beurs heette. De oude, een schepping van den grooten bouw meester Hendrick de Keyser, in de jaren 16081611 gebouwd in navolging van de Londensche beurs, ver keerde in staat van verval. Ongelukkigerwijze had men niet tot restauratie besloten maar het waagstuk on dernomen, in een architecturaal zeer armelijken tijd een nieuw Beursgebouw te zetten. De opdracht tot het maken van het ontwerp gewerd den te Haarlem wonenden, in het geheele land vermaarden tuinarchi tect Jan David Zocher (17901870). Hij slaagde niet; ouderen die zich zijn Beurs herinneren zullen er niet dan met zekere triestheid aan kunnen terugdenken. Het was een grauw, onaanzienlijk gebouw met een Grieksch tempelfront, dat door zijn karakter niet thuishoorde middenin een Hollandsche stad en in zijn uitvoering alleen de gedachte aan zwakke nabootsing van de Grieksche Oudheid opwekte. Pas in 1845 kon het door Korting Willem II worden ingewijd. Zocher beleefde er ook bij zijn tijdgenooten al niet veel plezier aan. Daar heeft de Telegraaf dezer dagen in een beschouwing van M. G. Emeis Jr. aan herinnerd. De schrijver citeerde deze rijmelarij vaneen ontevredene: t „Van buiten is 't een praalgebouw, Van binnen is 't een. kaal gebouw, 't Is overal een schraal gebouw, Als kunstwerk een schandaalgebouw". Een ander, bezield met een dorpsgeest die niet erg hoofdstedelijk aandoet, berijmde voornamelijk zijn afkeer van het feit dat de bouwmeester geen Am» sterdammer was. Dat had er nu eigenlijk niets mee tf maken. Amsterdam dankt zijn Rijksmuseum en Cen traal Station*- om maar eens een paar voorbeelden te noemen, aan den Limburger P. J. H. Cuypers en men kan niet zeggen dat het er niet door verrijkt is. Had hij zich tot Limburg moeten bepalen, dat nu eenmaal geen groote stations en geen Rijksmuseum behoefde? Gelukkig heeft hij het niet gedaan en overal in den lande gebouwd. De schrijver van vele vaderlandsche romans, zoo als Klaasje Zevenster, Ferdinand Huyck en de Roos van Dekama, mr. Jacob van Lennep, protesteerde op andere gronden tegen Zocher's Beurs. Hij voerde heel nuchter-practisch aan dat een windwijzer, een klok en een brievenbus er aan ontbraken, hoopte dat het gebouw na "korten tijd „zacht j ens" in' elkaar zou zak ken en kwam verder tot dit uitvloeisel van zijn (minder vermaard geworden) dichtader: Bouwkundig ,prul! Verduur der tijden tand Tot ergernis van heel ons land. Ert meld aan allen tot onz' onuitwischbre schand Dat zij de bouwkunst van 't begin af moeten leeren. Daar was dus geen woord Fransch bij. En zestig jaar later werd Zocher's Beurs gesloopt om plaats te maken voor de huidige, die van Berlage, die niet minder protest maar een even stérk uitge sproken bewondering van jongeren uitlokte, die bo vendien geen nabouwsel van een ouden stijl maar een eigen Hollandsche schepping was en op den duur het pleit volkomen won. Waarom juist J. D. Zocher, die als tuinarchitect groot was maar als schepper van gebouwen geen grooten naam heeft verworven, met het ontwerpen van de vorige Beurs belast was hebben wij niet kun nen ontdekken. Misschien omdat men geen beteren architect kon vinden, omdat het nu eenmaal een in' kunsf-scheppend opzicht poovere tijd was. Uit armoede dus. Misschien ook omdat hij als sctfejpper van het Vondelpark beroemdheid in Amsterdam had verwor ven. Men aanvaardde in elk geval zijn ontwerp van „veertien Ionische en dertig Dorische zuilen met een dak en vier muren" en liet het door de stadsarchitec ten uitvoeren. De waarde van zijn werk als tuinarchitect wordt er niet door aangetast. Prof. E. G u g e 1 getuigt van hem in zijn Geschïedeivs der Bouwstijlen: Eene veelzijdige werkzaamheid ontwikkelde Zocher. Na als kweekeling van Koning Lodewijk te Parijs te zijn opgeleid, bereisde hij Italië, Zwitserland en En geland. In het bijzonder bevestigde een buitengewoon talent voor tuinaanleg zijn' naam. De stadswallen van Haarlem, Utrecht, Amersfoort en van zoovele andere steden zijn door hem in smaakvolle plantsoenen en wandelwegen veranderd, gelijk die van Middelburg, Tiel, Hoorn en Purmerend door zijn broeder Karei George (1810—'64). Den parkaanleg van Soestdijk voltooide hij vol gens het plan zijns vaders. Het huis de Paauw, het voormalige buiten van graaf van den Bosch (Bosch- lust) aan den Bezuidenhoutschen weg te 's-Graven- hage en een aanzienlijk getal buitenplaatsen en parken werden door hem gebouwd en aangelegd. Hij ont wierp voorts de Asch van Wijck's kade te Utrecht en vervaardigde teekeningen en model volgens welke de thans gesloopte Koopmansbeurs te Amsterdam door 'de stadsarchitecten werd uitgevoerd. (1840'42). In zijn boek „De architectuur in hatr hoofdtijdper ken" noemt Prof. Henri Evers, de bouwer van het Rotterdamsche stadhuis, Zocher eveneens als een talentvol tuinarchitect wegens „den bouw en aanleg van talrijke landhuizen en de hervorming van ver schillende stadswallen in sierlijke parken, plantsoenen en singels" en herinnert hij aan zijn Prjx de Rome. In „Amsterdam in beeld" van Prof. dr. H.-Bru g- mans en Mr. A. Lo-osjes wordt rondweg ver klaard dat men indertijd tot de vervanging van de oude Beurs van Hendrick de Keyser door een nieuwe besloot „ofschoon men in dien tijd machteloos was, er iets schoons voor in de plaats te stellen". Dat moet wel als de juiste verklaring van den bouw van den imitatie-Griekschen tempel worden aangenomen Dat men het oude niet herstelde vond wellicht zijn verklaring in het feit, dat een grooter gebouw noodig was. Blijft U langer fit voelen - en zonder pijnen... Eeuwige jeugd kan niemand U geven, maar wèl kunt ge Uzelf vrij houden van vele" ongemakken en pijnen, die zich openbaren zoodra de eerste jeugd voorbij is. Vooral menschen diè in een om geving of omstandigheden verkeeren,0 waardoor zij voorbestemd zijn rheumatische aandoeningen onder de leden te krijgen' moeten zich in acht nemen. Maar óók zij die een zittend leven leiden of weinig lichaamsbeweging krijgen, worden de dupe van de verslapping der bloedzuiverende or ganen. Dje gaan inslapen, vertragen in wer king, het bloed gaat minder krachtig stroomen, de spijsvèrtering Schiet te kort en onzuiverheden die anders worden afgevoerd- gaan zich vastzetten en ophoopen en worden oorzaak van landerigheid, maar vooralpijn! Ondragelijke pijn! Dat alles voorkomt ge met Kruschen Salts.' Met Kruschen: regelmatiger spijsvertering, frissc-her doorstraling en gezuiverd bloed. Met Kruschen i dat jeugdige Kruschen?-gevoel; prettig, fit en vooralBestand tegen alles wat Rheumatisch maakt. - Neem toch óók Kruschen Salts het oude beproefde recept sinds 1889 bij alle Apoth. en Drog. 1.47, 0.76, 0.41. N.V. Rowntree, Amsterdam (Adv. Ingez. Med.) Heden: VRIJDAG 31 OCTOBER. Stadsschouwburg: Carré-ensemble met Jan Musch: „Narciss", 7.30 uur. Gem. Concertgebouw. Volksconcert, soliste Corry Bijster, 7.30 uur. Rembrandt Theater: „Hoera.... er is een stam houder", 2.30 0,30 en S.45 uur. Palace: „De Jantjes", 2, 6.30 en S.45 uur. Luxor Theater: „De Postmeester", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Een land zonder vrouwen", 2,30, 6.30 en S.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma van 12 uur af. ZATERDAG 1 NOVEMBER. Stadsschouwburg: Balletavond Literaire Club, 7.30 uur. Concertgebouw: Boyd Bachman eri zijn orkest, 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en fles avond. Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Apotheek Van Rijn N.V., Kleine' Houtweg 15, Tel. 10539. Firma C. G. Loomeyer en Zoon. Zijlweg 34, Tel. 12495. Schoterbosch Apotheek, Rijksstraatweg 19, Tel. 12711. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Tel. 28320. (Een Boedapestcr schocndesl&undïge verklaart dat hij uit een paar schoe nen die een paar maanden zijn ge dragen het karakter van den drager onfeilbaar kan opmake-n) 't Ligt voor de hand als je het goed bekijkt, Of voor den voet, om in den stijl te blijven, Dat uit de schoenen van den drager' blijkt, Hoe of men 's mans karakter kan omschrijven En van de draagster, maar dat roei- 'k niet aan, Ik zal dat liefer in het midden laten, Want hoe de vrouwen in haar schoenen staan, Daar wil ik uit respect niet over praten. Ik wou maar zeggen, niets is als de schoen Zoozeer aan iemands levensloop gebonden, En wil men psychologisch proeven doen, Dan wordt dus in de schoenen veel gevonden. Een maklijk voorbeeld dat naar voreh springt Is dat een kenner daadlijk vast kan stellen Op welk gebied de schoen den drager wringt En daarop kan hij dan een oordeel vellen. Wie vast of losser in hun schoenen staan Zullen dat tevens door die schoenen toonen, En wie trekt vaak de stoute schoenen aan?. Een, vluchtig onderzoek zal hier al loonen. Den man, die niet recht in zijn schoenen gaat Wordt de ontdekking daarvan niet geschonken En 't Spreekt vanzelf dat oolc.de schoen verraadt Wanneer daar moed of hart in zijn gezonken. De schoenen waar veel in geschoven is Zullen ook aan de aandacht niet ontsnappen En men raadt zeker niet bij iemand mis, Die alles aan zijn schoenen pleegt te lappen. De wetenschap sch»ijdt voort, dat ziet u weer In wat men nu met schoenen weet te lappen, Niet minder dan een nieuw soort schoenenleer, Van grooten dienst voor al maar nieuwe stappen, P. GASUS in Haarlem en omgeving. Het Hofje „De Twaalf Apostelen" De ingang' van het hofje aan de Gedempte Voldersgracht te Haarlem. (Foto K. de Haas) We zijn onder de eigenaardigheden al eenige keeren een hofje tegen gekomen. Maar Haarlem is ook de stad bij uitstek voor hofjes. Nu iets over het Roomsch-Katholieke hofje „de Twaalf .Apostelen" aan de Voldersgracht. Aan den buitenkant zou men niet zeggen, dat gr achter den vrijen saaien voorgevel een fraaie tuin lag. Het hofje ls waarschijnlijk gesticht in 1582 uit de nalaten schap van Claes van Pluessen, die in 1551 was ge storven. Daarom wordt het hofje ook .wel naar hem genoemd. Maar het wordt ook wel eens aangeduid als het hofje van „Oud-Alckemade". Tot voor kort kon men dezen naam niet verklaren, maar thans weet men, dat de familie van Alckemade door middel Van de familie van Bekesteyn aan die van de Huessen verwant was en in 1663 komt als re gent voor Hendrick van Alckemade van Berkenrode. Het hofje zelf stond oorspronkelijk aan de Barre- voetestraat. In 1882 werd de straat verbreed en stond het gebouw toen in den (veg. De gemeente heeft daar op een nieu\y hofje laten bouwen op de tegenwoor dige plaats. Oorspronkelijk waren er 12 woningen en .op elk van de deuren stond de beeltenis -van een apostel, zoodat ze alle twaalf vertegenwoordigd wa ren. Later zijn deze deuren vervangen door andere, waarop alleen de naam- staat. Het is lastiger, „iets" over kerktorens te schrij ven dan een dik boék aan dit onderwerp te wij den. Wanneer men nagaat dat van iederen be- langvvekkenden kerktoren in ons land een kleine bibliotheek bestaat behoeft het weinig be toog, dat er over de honderden getuigenissen van den godsdienstzin, de offervaardigheid en den ont wikkelden smaak van onze middeleeuwsche voor vaderen nogal zooiets te vertellen valt. De heer Dr. E. H. ter Kuile heeft de niet geringe opgave ondernomen, aan de torens van Nederland een boekje van honderd pagina's te wijden. Plet spreekt vanzelf, dat hij zich dus aan de hoofdzaken moest houden en volstond met een schets. Doch wie zijn stof naar den eisch beheerscht kan ook in de schets van een onderwerp, waaraan eèn gan- sche literatuur is gewijd zeer, zeer veel wetens waardigs samenvatten en hierin heeft Dr. Ter Kuile niet gefaald. Hij gaf dus een overzicht van de tora^ van Nederland, veeleer historisch dan technïscn, ofschoon hij ook over bouwwijze en structuur veel wetenswaardigs mededeelde. Wie zijn land eenigermate wenscht te kennen vindt in dit boekje, dat bovendien 57 voortreffe lijke foto's bevat, onontbeerlijk materiaal, over zichtelijk gegroepeerd en boeiend beschreven. De schrijver wijdt allereerst een gedeelte van zijn werkje aan het Romaansche type, de oudste hier bewaard gebleven bouwtrant, waarvan vooral in Limburg nogal veel bewaard is gebleven, veel meer dan in Holland, waar in de vroege middel eeuwen minder gelegenheid tot kerkenbouw be stond dan op de hoogere, vastere gronden. De wei nige Romaansche kerktorens in Holland vindt men dan ook uitsluitend op de geestgronden, als- bijvoorbeeld die te Velsen en te Wassenaar. De jaren, waarin de kerk- en torenbouw in West-Europa het weelderigst opbloeide strekken van ongeveer het jaar 1000 tot het einde der veer tiende eeuw. Men denke slechts aan Laon, Char- tres en Reims, de onvergankelijke monumenten der gothielc. Wanneer wij de torens nagaan, die uit deze eer ste Gothische periode dagleekenen blijken zij in- tusschen maar weinig in aantal te zijn en, met uit zondering van een enkelen, nl. den Domtoren van Utrecht, ook niet van uitzonderlijk belang. De to rens maken trouwens in dit opzicht geen uitzonde ring in het geheele aspect van onze monumenten- schat: vier-vijfden van onze gothische kerken, stadhuizen, versterkingswerken en andere gebou wen dagteekent pas uit de vijftiende of de eerste helft van de zestiende eeuw. In de vijftiende eeuw, den tijd der late Gothiek, wordt het aantal torens steeds grooter en kunnen wij gevoegelijk vier groepen onderscheiden: een middengroep, waarop de Domtoren van grooten in vloed blijft, een Westelijke groep, waarin de late Zuidbrabantsche Gothiek zich doet gelden, een speciaal Noordbrabantsche en een min of meer hy bridische Oostelijke groep. Ons, Kennemers, inte resseert allereerst de Westelijke groep, waarom trent de schrijver vertelt, dat zij geheel onder in vloed van Zuid Brabant stond voor wat Zeeland betreft. Het voormalige graafschap Holland ver toont in de kleine en middelbare torens veel min der een gesloten eenheid dan Zeeland en een so ber type. Zelfs de groote stadskerken als die van Haarlem en Alkmaar hebben niet anders dan een houten toren op het dak der kerk. Van den grond af gebouwde steenen torens 'komt men maar spaarzaam tegen. Intusschen heeft Noord-Holland op het punt van torenbekroningen in laat-Gothischen sti.il eenige zeer rijke en schilderachtige voortbrengselen opge leverd. Terecht bekend zijn de ranke Bakenes- sertoren, de prachtige houten kruistoren van de St.-Bavo en de sierlijke „Speeltoren" van Edam. Hendrick de Keyser en Lieven de Key zijn twee bouwmeesters, die ten tijde der Renaissance van den torenbouw hier te lande, het begin der zés- tiende eeuw, daaraan het sterkst richting hebben gegeven, De Keyser door de reeks torens die hij bouwde. Lieven de Key door het bouwen van wel iswaar slechts één toren, doch die zijn groote ga ven volledig in het licht stelde. Deze enkele toren was die van de Nieuwe Kerk te Haarlem, destijds nog de oude St.-Annakei?k- De romp van dezeri toren wordt een eindweegs begeleid c^oor forsche steunbeeren en geleed door krachtig geprofileerde lijstwerken. De klokken - verdieping wordt afgesloten door een drukke, op consoles overkraagde zandsteenen balustrade. Dan wordt een acsjatzijdige bovenbouw ontwikkeld, eerst nog van steep, maar verderop overgaand in hout rnet loodbekleeding en wel zóó, dat steenwerk en houten top ineensmelten tot een overdadig stuk pronkarchitectuur, eindigend in een grillig open gewerkte obelisk. Het verschil in artistieken aanleg tusschen De Keyser en De Key spreekt wellicht nergens zoo duidelijk als in hun torens. De Haar- lemsche Nieuwe-Kerkstoren is als een bruisende fontein van ornament, dat de hoofdvormen overwoe kert. Daarmée vergeleken doet bijvoorbeeld de Amsterdamsche Zuidertoren, hoe sierlijk en fees telijk ook, koel en bezadigd aan. Met deze twee bouwmeesters van groot formaat eindigt tevens de rij van Nederlandsche toren bouwers en "werk van bijzondere waarde valt na hen in den torenbouw hier te lande moeilijk meer aan te wijzen. Nog verrezen, behalve de bekénde toren van Kampen, hier en daar goede dorpsto rens maar van algemeene beteekenis zijn ze nfet en een nieuw type vormen ze evenmin. Een. ont wikkeling, die ononderbroken yan de vroege mid deleeuwen is te volgen vond zoo tegen het laatst der 18e eeuw een eerlijk einde en een negentiende eeuw mocht den arbeid weer hervatten, het werd thans een bestudeerd teruggrijpen op het verle den. De rijke én veelzijdige Nederlandsche toren architectuur was afgesloten. Ziehier enkele grepen uit het lezenswaardige werkje van Dr. Ter Kuile, dat als deeltje 7 in de Heemschut-serie bij Allert de Lange te Amster dam verscheen. NEW YORK 31 Ootober (D. N. B.) Een verkeersvlieg tuig van de American Airlines, dat 21 personen kon ver voeren, is bij St. Thomas (Canada) neergestort. Het vlieg tuig" ging geheel in vlammen op." Naar Associated Press meldt is het aantal aan boord zijnde passagiers onbekend. Waarschijnlijk zijn alle pas sagiers om het leven gekomen. BARTELJORISSTRAAT 20 TELEFOON 13439 fAdv. Ingez. Med.) Voor den winter. Een Betuwsche boer bij het steken van de andijvieplanten voor* den inmaak in Keulsche potten om als welkome provisie dienst te doen. Stapf-v. Mourik „Gevaarlijke beweringen van Roosevelt" De „Diplo" over het gebeurde met de „Greer" en de „Kearny" BERLIJN, 31 October (P.N.B.) ..Veel gevaarlijke) dan de al te onbehouwen beweringen van Roosevelt over plannen van Hitier tot afschaffing van de gods diensten en voor een nieuwe indeeling van Zuid- Amerika, waarover hij zegt te beschikken, zijn de door Roosevelt in zekeren zin in zijn officieele hoedanig heid geuite beweringen over zoogenaamde aanvallen van Duitscbe duikbooten .op Amerik^nsche zeestrijd krachten", zoo verklaart de „Deutsche Diplomatisch Politische Korrespondenz". „Een soortgelijke zwendel als bij het incident met de „Greer" is ook thans weer ontdekt. Toen Roosevelt onlangs de neutraliteitswet een nieuwe impuls wilde geven en Amerikaanschen sche pen ook het varen in de oorlogszone moest worden toegestaan, gebruikte de president het torpedeeren van de „Kearny" ln de eerste plaats voor een psy chologisch opzweepen van de openbare meening. Het ministerie van marine gaf destijds nadrukkelijk te kennen dat de Amerikaansche torpedojager door een Duitsehe duikboot was aangevallen. Minister Knox zag zich thans eindelijk gedwongen met de waarheid voor den dag te komen. Hij moest toegeven dat het Atnerikaansche oorlogsschip, dat een Engelsch con- vooi te hulp was gesneld, zijnerzijds het eerste de Duitsehe duikboot met dieptebommen heeft aange vallen. Verder moest toegegeven worden dat eerst daarna de „Kearny" door een Duitsehe duikboot werd beschoten. De feitelijke toestand is dus", zoo ver klaart de „Diplo", „dat deze torpedojager volgens de op grond van den zwendel met de „Greer" verstrekte verscherpte instructies aan de Amerilcaansche marine op offensieve wijze aan de zijde van Britsche zee- strijdkrachten in den strijd tegen Duitsehe marine eenheden heeft ingegrepen. Hiermede is dus ook dat gene wat Roosevelt, behalve zijn. overige onwaarheden, over het incident met de „Kearny" heeft beweerd als leugen gebrandmerkt. Zweden en de Finsclie strijd Zwcedsclie partijen betuigen haar instemming STOCKHOLM. 30 October. Het D.N.B. meldt: In de groote openbare buitenlandsche politieke debatten van den Zweedschen Rijksdag hebben woordvoerders van alle partijen naar uit de thans gepubliceerde rede voeringen blijkt, hun instemming betuigd met den strijd van Finland tot bescherming van de Finsche Oostelijke grens en wel als een Zweedsch en tevens als een gemeenschappelijk Noordsch belang. Veroordeelde Fransche politici naar Portalet PARIJS, 31 October (D.N.B.) De krachtens de voorloopige beslissing van maarschalk Pét.ain tot ves tingstraf veroordeelde Fransche politici zullen, naai de bladen melden, binnenkort naar de vesting Por talet in de pyreneeën worden overgebracht. Om vei ligheidsredenen wordt de datum geheim gehouden. Daar het proces in Riom half Januari zal beginnen, zullen de gevangenen omstreeks dien datum naar Riom worden overgebracht. Op zoek naar reuzen Amerikaansche organiseert een expeditie in het oerwoud PALENQUE (Mexico) De bekende Calïforni- sche av ia trice en archeologe Karena Shields organi seert in Palenque een expeditie die in de jungle var. Ceüffaal-Amerika naar een geheimzinnige. Maya- stam zal zoeken, wqlke volgens Indiaansche berich ten uit reuzen zou bestaan. Reeds vijf expedities hebben getracht deze legendarische reuzen te vi den seen van de vijf is uit de wildernis terugg keerd en van geen enkel lid van deze expedities ooit meer iets gehoord. Nu wil Karena Shields, die de studie van do Maya-cultuur en jungle-legenden tot levenstaak heeft gekozen, haar gelulc probee- ren. Slechts de leider van haar plantage en een aantal Indianen zullen haar begeleiden. (United^ Press) Dikke sneeuwlaag in Noord-Jutland Spoorwegverkeer gestremd KOPENHAGEN. 30 October. De laatste, dagen heeft in Noord-Jutland een sneeuwstorm gewoed, die de zwaarste is, welke men sedert tientallen jaren om dezen tijd van het jaar heeft meegemaakt. De geheele provincie Vendsyssel is onder sneeuw begraven en van de overige wereld afgesneden. Men beschouwt het als een meteorologisch wonder dat de sneeuwstorm zich beperkt heeft tot een 'gebied van niet meer dan 75 KM in doorsnede, terwijl de na burige provincies in het geheel geen sneeuw hebben gezien. In de stad Hjoerring bleef de brandweer ln de sneeuw steken en kon een uitgebroken brand niet bestrijden. Het spoorwegverkeer en de wegen zijn tijdelijk gestremd en talrijke electrische leidingen werden vernield. Veel vee dat zich nog buiten be vond bevroor. (United Press) Hooge bolsjewistische officieren terechtgesteld Onder verdenking van samenzwering STOCKHOLM, 31 October (ANP) Volgens uit ^foskou ontvangen berichten heeft generaal Sjbekof. de opvolger van maarschalk Timoschenko, dezer dagen elf hooge Sovjet-officieren en een politieleen commissaris terecht laten stellen onder verdenking van een complot tegen de Sovjet-regeering te heb-, ben gesmeed. GEEN AANSLAG OP DEN ARGENTIJNS CHEN VICE-PRESIDENT. BUENOS-AIRES 31 October (D. N. B.) Het. bericht van een Amerikaansch persbuteau over een aanslag op den Arge^tijnschen vice-president dr. Castillo is, naar thans bekend wordt, onjuist gebleken. Na het vertrek van Castillo van het Zuidelijke station te Buenos Aires j.l. Dinsdagavond ging tijdens een onbelangrijk incident een revolver af, waardoor waarschijnlijk het bericht over een aanslag in de wereld is gekomen. Op grond Van dit bericht heeft Castillo Donderdag reeds een telegram van den Ar- gentijnschen gezant in Portugal ontvangen, waarin deze hem gelukwenscht met het feit dat hij aan den aanslag ls ontsnapt. UIT DE STifiATSCOURANT. 's-GRAVENHAGE, 31 October. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Justitie van 30 October 1941 is: A. Koot, inspecteur van politie te Almelo, benoemd tot commissaris van rijkspolitie in tijdelijken dienst. A. J. S. Tienstra, commissaris van politie te Zwolle, benoemd tot commissaris van rijkspolitie. Mr. R. H. van Houten, griffier bij het kantonge recht te Zwolle, tot griffier bij het kantongerecht te Amsterdam benoemd. CARILLONCONCERT TE HAARLEM. Het beiaardprogramma voor Maandag 3 November luidt als volgt: 1 Thema met variaties, Staf Nees. 2 Menuet Colfs. 3 a. O Nederland b. Merck toch hoe sterek (1622) c. O Heer. die daer des hemels tente spreydt. 4 Sonate (finale)B. Marcello. Voor Vrijdag 7 November: 1 Rondino Steénhuis. 2 a. Die alresoetste Jesus b. 's Avonds als ik slapen ga. c. Heer Jesus heeft een hofken. 3. Menuet Locatelli. 4. Ave Maria Arcadelt. 5. Andante Pleyel. TWEE KOFFERS MET tLEESCH EN VET. Een crisisambtenaar, die in de binnenstad van Am sterdam controle hield, zag in de Vijzelstraat een jongen moeizaam twee zware koffers torsen. Daar hij het zaakje niet vertrouwde, hield hij den jeugdi gen expediteur aan. De beide koffers bleken propvol met vleesch en vet te zitten. Spoedig viel de jongen een 16-jarige scholier door de mand; hij bekende, dat het vleesch, dat hij in opdracht van zijn vader vervoerde, afkomstig was van een clandestiene sla gerij in Heemskerk. Ook de vader is opgespoord en gearresteerd. (A.N.P.) 18 Novimber: FRYSKE BOEKEWIKE Friezen, bisykje dizze wike de Tïntoanstelling fen Fryske Tael- Littejkunde, in CENTRALE BOEKHANDEL v/h H. N. MUL v/h J. M. STAP Groote Houtstraat 63 - Telefoon 10305 (Adv. Ingez. Med.) HEEMSTEDE VERGADERING EERSTE HULPBRIGADE. Donderdagavond hield de Eerste Hulpbrigade te Heemstede een ledenvergadering. Het winterprogramma werd vastgesteld. Beginnen de op Vrijdag 7 November zullen cv in de Dreef- school om de twee weken oefenavonden plaats heb ben; voor de afdeeling zwemmend redden zal iedere** Woensdagavond geoefend worden in het Sportfond- senbad te Haarlem Van 14 November af zal om de twee weken een cursus in de Dreefschool gegeven worden, waar theorie in zwemmend redden wordt gegeven en in het behandelen van het opwekken van levensgeesten bij drenkelingen. Het ligt in de be doeling, bij voldoende deelneming een cursus te ge ven voor het instructeursexamen in het zwemmend redden en om tijdens een eventueele ijsperiode vooral op de Zaterdagen en Zondagen een ijswacht te orga« niseeren. Aan de dames en heeren. die dit jaar met gunstif gevolg examen hadden afgelegd voor het diploma zwemmend redden, werd eht diploma uitgereikt. VERGADERING „WITTE KRUIS". Donderdagmiddag hield de afd. Heemstede van „Het Witte Kruis" een ledenvergadering in het Ge zondheidshuis. In zijn openingswoord heette de voorzitter, burge meester Jhr. J. P. W. v. Doorn bijzonder welkom dr. J. Laeijendecker, wien spreker dank zegt voor zijn bereidwilligheid bij zijn drukken arbeid ook nog een functie van bestuurslid te hebben willen aanvaarden. Als bestuursleden werden herkozen de heeren J. de Jong, J. Waldkötter en J. H. M. Peeperkorn. ter wijl als afgevaardigden naar de algemeene vergade- ring benoemd werden de heeren J Waldkötter en J. H. M. Peeperkorn. Bij de behandeling van den beschrijvingsbrief werd besloten den heer J. Dullaart als candidaat voor het hoofdbestuur te steunen, evenals de 6 pet. salarisver- hooging voor personeel der inrichtingen die minder dan f 1900 verdienen. Hierna had de behandeling plaats van de begrooting der afdeeling over 1942. Voor aanschaffing- en onder houd van verplegingsmaterïaal werd begroot f 750. de subsidie voor verpleging en uitzenden van zwskke kinderen werd verhoogd, van f 400 tot f 600 Als leden dor controlecommissie werden benoemd de heeren S. v. Weele en J. C. Boonstra. INLEVERING AUTO-RADIO'S. Het Hoofd van Politie te Heemstede maakt hekend, dat inlevering van autoradio's dient te geschieden aan het Bureau van Politie. Raadhuisstraat 27 te Heemstede op Maandag 3 en Dinsdag 4 November a s. van 9—t? en van 25 uur. Nogmaals wordt er op gewezen, dat alle auto radio's (ook die welke huiten gebruik zijn) met toebe- hooren zooals, voedingskabels en antenne, dienen te wor den Ingeleverd. BLOEMENDAAL BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: C. G. van den Heuvel—Allart. d. ONDERTROUWD: J. G. Groot en C. M. van der Burg; C. A. de Groot en S. Nieuwenhof. GETROUWD: H. F. F. Kriens en M. W. DeuSS", D. H. Kranendonk en G. Roozen: C. Ottc cn S. de Vries. OVERLEDEN: D. M. Tromp, oud 73 j.; F. L. B. van der Bijl, oud acht maanden. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden en terug te bekomen bij: J. Batenburg, Kweekduinweg 1, een gummi kindercape: L. Kroon e, Oosterduindorplaan 2 Haarlem, een rozenkrans in doosje; Hartaorff, Iepenlaan 16 een sleuteltje; v. d. Pavoordt, Zijlweg 293 Haarlem, een vulpenhouder: Zwiersen, Zuider Tuindorplaan 20, een rozenkrans in étui; Hooge Duin en Daalscheweg 19. potloodslijper in étui; Van Staa, Hoplaan 1. want: Van Son, Zwartcweg I. poesje; R. de Wijn, E. Casimirlaan 90, gekleurde sjaal: Clematislaan 18, broche: A, Roozen, Midden Tuindorplaan 9, schoolétui; Politiebureau, Overveen: (inlichtingen op wérkdagen van 10—12 u. v.m.): wan ten. tramkaart, jongenspet, kinderportemonnaïe met inhoud, handschoenen. Post Aerdenhout: 2 Lips- sleiitels. FIJNHOUTHANDEL 3. VAN ROODE ZONEN ONZE SPECIALITEIT ROLLANDSTRAAT 55-57, Tel. 15667, HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) voor de Baby (Adu. Ingez. Mcd.X HAARLEM, 31 Oct. Gehuwd: 31 Oct.: P. A. Ruitenburg cn M. A. Bakker. Bevallen: 30 Oct.: M. E. KluitBroekema, z„ II, H. ZwetslootNeifer, z., E, N. C. van KempenMei huizen, z., M, T. De Mijttenaerevan Dijk. d. Overleden: 29 Oct.: J. van de Wall Perné. 64 j., Spaarne. J. Olijerhoek, 36 j.. Kamperlaan 30 Oct.: J. M. F., 2 m., d. v. C. Brugman, van 't Hoffstraat. A. E. van 't HoffStam, 57 j„ Lotterstraat. FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN. Verloofd: J. J. Th. Snijders en II. J. Gasille Jr., Baarn-Soestdijlt. Ondertrouwd: R. J. Scheele en J. Kruidenier, Rot terdam; T. Bischop en L. Luidenhof, Leiden; W. Kalf en T. Janèen, Heiloo; J. C. de Ruiter en A. Hel der, Berger.-Alkmaar. Getrouwd: J. Rozestraten en S. Koekenbier. Am sterdam; J. Hoelen en C. Brom, Amsterdam; W. J. D. M. v. Romper en K. Knapp, Amsterdam; D. C. Dam steeg en F. Straub, Rotterdam; F. Latour en C. W. v. d. Watering, Rotterdam; J. Soeteman en G. M. P. v. Det, Hillegersberg; G. J. v. Baaien en W. Emeis, Schlebroek; W. K. L. Cord-Funke en D. Fontein, Lei den; A. Smeenk en G. B. v. d. Garde, Gouda. Bevallen: W. de Bot-Vaessen, d., Rotterdam; A. E. Kruit-Verkaaik, d. Driehuis; Th. Reeser-Ykema. z., Leiderdorp; Keman-Maan, d., Utrecht; H. A. w' de Heer-v. Trigt, z., Den Haag; Cleveringa-v. Buuren, d. Groningen; A. J. Licht-Goudsblom, z.. Alkmaar. Overleden: J. B. v. Zuylen, m., 70 jAmsterdam; J. G. A. v. Roosendaal-Brumsen, v., 77 j.. Loenen a. a. Vecht; S. A. Spleeman-b.sse Sloet van Oldruiten- borgh. v., 81 j., Ommen; L. H. v. d. Hak, m., 67 j., Amsterdam; Th. C. v. d. Renst, m., 67 j„ Amsterdam; P. H. Landweer, m., 56 j„ Hilversum: L. Hakker, m., 57 j., Amsterdam; A. v. d. Wetering de Rooy-Schock, v., 89 j.. Utrecht; A. Goossens, m. 76 j., Berkel (N.B.) C. C. Jansen, m., 72 j., Nijmegen; C. A. J. baron van Boetzelaer, mr.. 07 j., Soest: K. Drent, m., 79 j., Ter: Apel; J. H. Bookmaker, m.. 437 j., Bellingwolde.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5