Haarlem's Dagblad Het Ziekenfondsenbesluit. Bekendmaking. Bolsjewistische troepen op de Krim volledig op de vlucht geslagen. Nieuwe Uitgaven 59e JAARGANG No. 17907 Uitgave ourens Coster, Maatschappij voor Courant* Uitgav- en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houts at 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst '3810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdrad. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PF,EREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede ZATERDAG 1 NOVEMBER 1911 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën 1*5 regel» 2.—, elke regel meer 0.40 Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meel 0.17V^- Groentjes zie rubriek. De Vitamine D-lablelten Uitreiking te Haarlem begint de volgende week Eenige weken geleden hebben wij medegedeeld, dat het Staatstoezicht op de Volksgezondheid maat regelen voorbereidde om voor alle kinderen van 3 maanden tot 3 jaar en voor vrouwen gedurende de laatste 3 maanden der zwangerschap kosteloos vi tamine D-tabletten beschikbaar te stellen. Dit wordt gedaan ter bestrijding van de rachitis (En- gelsche ziekte) omdat de invoer van levertraan thans niet gemakkelijk is. De Gemeentelijke Geneeskundige Dienst te Haarlem heeft een regeling ontworpen voor de dis tributie van deze tabletten. De uitreiking voor de kinderen zal geschieden op de 4 consultatiebu- reaux voor zuigelingen. De volgende week wordt daarmede begonnen. Er wordt daarvoor zitting gehouden op Maandag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag. De a.s. moeders krijgen de tabletten via den Dis-/ tributledienst. Er worden telkens tabletten gegeven voor 4 we ken. Voorloopig geen schoenenbons aanvragen Er is een nieuwe regeling te verwachten De directeur van het Distributiebureau te Haar lem deelt mede: De afdeeling schoenen is een van de vele zorgen kindjes van den distributiedienst. Menigeen ziet met verlangen naar het einde van de maand uit. En dan niet alleen om begrijpelijke financieele redenen, maar ook, omdat sinds eenigen tijd het aanvragen van formulieren voor schoenen bons gedurende de eerste tien dagen van de maand kon geschieden. En zoo zullen velen teleurgesteld worden, want October is ten einde en de eerste tien dagen van de nieuwe maand zijn aangebroken. Dus is de tijd weer daar voor den stormloop om schoenenbons. Maar nu komt de teleurstelling. Er zal eventueel een nieuwe regeling voor de schoe nendistributie komen en in afwachting daarvan mo gen geen schoenenformulieren en bonnen worden verstrekt, Men behoeft dus op het oogenblik geen moeite te doen om een schoenenbon te bekomen, zij kunnen en mogen niet worden uitgereikt. Zoodra de nieuwe regeling bekend is zullen hier omtrent nadere mededeelngen volgen. Men doe dus voorloopig geen mondelinge of schriftelijke po gingen daar dit geen resultaat kan hebben. De nieuwe sportterreinen aan den Schalkwijkerweg Heden in gebruik genomen De nieuwe sportterreinen aan den Schalkwijker weg, die drie speelvelden omvatten, zijn heden in gebruik genomen. Daar de graslaag echter nog zeer dun is, zullen de velden voorloopig alleen benut worden voor scholen, die om een sportterrein ver legen zaten. Het ligt in de bedoeling eerst 1 April van het volgend jaar de terreinen volledig te exploiteeren. 's-GRAVENHAGE, 1 November. De directeur- generaal van de Volksgezondheid, dr. C. van den Berg, heeft in een persconferentie een overzicht ge geven van hetgeen tot nu toe is gebeurd met betrek king tot het dezer dagen verschenen zoo belangrijke ziekenfondsenbesluit. Het was niet eenvoudig op zulk een korten ter mijn een zoo ingrijpende reorganisatie tot stand te brengen, zoo zeide dr. v. d. Berg. Van wat hier ge beurd is, is dan ook in ons land geen voorbeeld te noemen. De moeilijkheid was vooral hierin gelegen, dat een wettelijke regeling tot uitvoering moest wor den gebracht, welke buitengewoon summier was. Het ziekenfondsenbesluit bevat immers niet meer dan 16 artikelen. Er was dus voor wettelijke rege ling niet meer dan een grondslag aanwezig. Tot dusver zijn in hoofdzaak twee uitvoerings voorschriften tot stand gekomen. Een derde veror dening is in de maak, die de verdere uitvoerings voorschriften regelt en die o.a. voorschriften zal ge ven voor alle mogelijke buitenissige gevallen. Voor de toelating hebben zich 291 fondsen aan gemeld, waarvan er 260 zijn toegelaten, 25 zijn af gewezen, terwijl nog 6 in behandeling zijn. Uit deze cijfers blijkt, dat in ons land geen overdreven aan tal fondsen werkzaam is, zooals veelal werd aan- fenomen. Het aantal fondsen dat tot heden een er- enning aanvroeg, bedraagt 283, welk getal nogal sterk vergroot zal worden, omdat voor de erken ning niet de grens van 1 November gesteld is. Ten aanzien van hen die niet onder de ziektewet vallen, zeide dr. v. d. Berg, dat deze nog rustig moe ten afwachten. Er moeten n.l. nog vraagstukken worden opgelost ten aanzien van onderscheidene groepen, zooals voor hen, die formeel geen loon ont vangen, werkloozen, rentetrekkers en dergelijken. Het vraagstuk van de inning der premies vroeg om een bijzondere oplossing. De premies komen im mers in een vereveningsfonds, dat aan de zieken fondsen een uitkeering doet naar gelang van het aantal leden. Het fonds dient nu van week tot week van ieder te weten of men verplicht verzekerd is of niet. Daarvoor is een ideaal systeem gevonden, n.l. een couponsysteem. De werkgever geeft bij elke loonbetaling een coupon af, welke onafhankelijk is van het loon. De couponboekjes moeten de werkge vers koopen, waarbij de betaling dient bij wijze van voorschot op de betalingen, welke de werkgevers later moeten doen aan de Raden van Arbeid of aan de bedrijfsvereenigingen. Hiermede werkt tevens een voorschotregeling voor de fondsen. De bode van het ziekenfonds komt deze coupon halen of krijgt het bericht dat men uit het fonds getreden is. Dit systeem heeft de instemming van alle instanties ver worven. Voor wat hun uitgaven betreft, blijven de ziekenfondsen autonoom. Dr. van den Berg heeft na deze uiteenzetting op enkele vragen nog o.m. geant woord dat ook ten aanzien van de vrije verzekerden nog uitvoeringsvoorschriften zullen verschijnen. Vrijwel het eenige dat voor hen verandert, bestaat in het trekken van een weistandsgrens voor ieder fonds afzonderlijk. Gevraagd of een standpunt wordt ingenomen ten aanzien van die fondsen, waarvan de artsen niet zijn aangesloten bij de Nederladsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunde, antwoordde dr. van den Berg, dat het niet in de be doeling ligt partij te kiezen voor eenige systeem van geneeskundige verzorging. Fondsen in Haarlem en omgeving De Secretaris-Generaal van het Departement van Sociale Zaken heeft met. ingang van 1 November a.s, aan ver schillende instellingen alsnog een voorloopige erkenning en toelating verleend in den zin van het Zièkenfondsen- besluit. Daaronder zijn de volgende uit Haarlem en omstreken: Maatschappij Ziekenfonds „Beverwijk en Omstreken", Beverwijk; Ziekenfonds „Ziekenzorg", Haarlem; Maat schappij Ziekenfonds „Haarlemsch Ziekenfonds". Haar lem; Maatschappij Ziekenfonds „Zandvoortsch Zieken fonds", Haarlem; Maatschappij Ziekenfonds „Bloemendaal en Omgeving", Haarlem; Algemeen Ziekenfonds „Velsen en Omstreken", IJmuiden-Oost; Maatschappij Zieken fonds „IJmuiden", IJmuiden. Deze fondsen, welke, krachtens de hun verleende voor loopige erkenning en toelating de benaming „Algemeen Ziekenfonds" zullen voeren, zijn gerechtigd tot de opne ming van leden, die, ingevolge de Ziektewet verzekerings- plichtlg zijn. VERDUISTEREN 1 Nov. van 18.12 tot 8.37 Maan 1 Nov. op 17.29, 2 Nov. onder 6.35 2 Nov. van 18.10 tot 8.38 Maan 2 Nov. op 17.52, 5 Nov. onder 7.40 's-GRAVENHAGE, 31 October (A.N.P.) Het Rijks commissariaat maakt bekend: Er bestaat aanleiding, nadrukkelijk te wijzen op de bepalingen in de paragraphen 8 tot 10 der Verorde ning no. 138/41 van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied betreffende handhaving der orde. Volgens deze voorschriften is het verboden anti- Duitsche geschriften of afbeeldingen of andere voor werpen van anti-Duitschen aard te vervaardigen, door te geven, vóór doorgeven in voorraad te hebben of tot dit doel bij zich te dragen. Voorts zijn door deze bepalingen anti-Duitsche betoogingen van welken aard ook verboden. Als anti-Duitsche betoogingen moeten niet alleen mondelinge of schriftelijke uitlatingen worden be schouwd, die rechtstreeks of middellijk egn tegen het Duitsche rijk gerichte gezindheid te kennen geven, maar ook het vervaardigen, verspreiden, dragen of het overige gebruik van insignes, speldjes, vlaggen, wimpels, sieraden of gebruiksvoorwerpen, van ken- teekens van firma's of goederen, alsmede andere af beeldingen en voorwerpen, waardoor een tegen de bezettingsmacht gerichte gezindheid tot uitdrukking komt. Daaronder vallen ook insignes etc.: a) waarin een sympathiebetuiging voor levende leden van het Koninklijk huis of voor andere vijanden van het Duitsche rijk moet worden gezien; b) waardoor men de bestaande verboden tracht te omzeilen, of c) die zich voordoen als misbruik van de Nederland sche kleuren, het staatswapen, of de kleuren of wa- penkenmerken van de vroegere Nederlandsche weer macht, haar deelen of haar afzonderlijke formaties. De straf, die staat op handelingen van den genoem den aard. is in het algemeen gevangenisstraf tot 5 jaar of een geldboete tot 50.000 gulden. In bijzonder ernstige gevallen kan tuchthuisstraf tot 15 jaar en geldboete tot een onbeperkt bedrag worden opgelegd. Het Natuurhistorisch Museum te Heemstede Het wachten is nog op Den Haag Wij hebben eens geïnformeerd hoe het thans staat met de plannen inzake de stichting van een Natuurhistorisch Museum te Heemstede, waarom trent wij in den loop van dit jaar meermalen heb ben bericht. Ons werd medegedeeld, dat in dezen het wachten nog steeds op Den Haag is. De stichtingsacte is bij het betreffende departement ingezonden en men is thans op de beslissing omtrent deze acte wach tende. Eerst wanneer deze beslissing afgekomen is zal men de voorbereidende werkzaamheden kun nen opnemen. De Commissaris van Politie te Haarlem brengt, voor zooveel noodig, nog eens onder de aandacht, dat auto radio-ontvangtoestellen met de alle daarbij behoorende onderdeelen (geleidingen, enz.), dus geheel compleet, onverwijld bij de politie moeten worden ingeleverd. Voor Haarlem bestaat daartoe ook nog gelegenheid op Maandag 3 November en Dinsdag 4 November 1941 aan het Bureau van Politie, Smedestraat 9 (afd. Re cherche). Moordaanslag te Groningen Het A.N.P. meldt: In den avond van Woensdag 29 October is een moordaanslag gepleegd in de Leeuwarderstraat te Groningen. De aldaar wonen de familie Bos ontving in den vooravond bezoek van iemand. Daar de heer des' huizes, de 43-jarige D. R. Bos, niet thuis was, sprak de man met diens echtgenoote af, dat hij na tien uur terug zou ko men, omdat ae heer Bos'dan aanwezig zou zijn. Inderdaad keerde de man tegen half elf terug. Bos opende zelf de deur en men hoorde in de achterka mer iemand een paar woorden tegen Bos zeggen. Direct daarop vielen twee schoten. Bos was nog in staat tegen zijn familie te zeggen dat hij door een of meer revolverschoten was geraakt. Van de da der, die onmiddellijk verdween, is een vaag signa lement bekend. De man was in het bezit van een rijwiel met een eigenaardig model stuur. De toe stand van het slachtoffer is ernstig. Als bijzonderheid kan nog worden medege deeld, dat de dader om half negen met den vader van het slachtoffer, dat vroeger ten huize van zijn vader woonde, van de Verlengde Visscherstraat naar de woning van Bos in de Leeuwarderstraat is geloopen. Algemeeue vergunning ten aanzien van gratificaties AMSTERDAM, 31 October. De persdienst van het N. V. V. schrijft aan het A.N.P.: In de richtlijnen, welke de secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken in Decem ber j.1. aan het college van Rijksbemiddelaars deed toekomen ter toepassing van de loonverordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied van 28 November 1940, werden als gevallen, waarvoor toestemming van het col lege van Rijksbemiddelaars noodig is, genoemd de zoogenaamde gratificaties, d.w.z. loons- en salaris- verhoogingen bij de jaarwisseling, prestatie-pre mies, participaties in winst of omzet en Kerstmis- of Oudei aarsgratificaties. Tegen deze bepaling zijn in de practijk bezwaren gerezen, die vooral hierop neerkwamen, dat het in de meeste gevallen nogal wat tijd in beslag nam, voordat de toestemming tot het geven van een gra tificatie, waartoe een werkgever bereid was, van het college afkwam. Deze bezwaren klemden te meer, daar vele werkgevers inderdaad bereid ble ken, aan hun personeel een gratificatie te verlee- nen. Dn sociaal-economische afdeeling van het N.V.V. heeft zich, om aan deze bezwaren tegemoet te ko men, gewend tot het departement van Sociale Za ken, met het gevolg, dat het college van rijksbe middelaars zich accoord heeft verklaard met een door het N.V.V. gedaan voorstel, een algemeene vergunning te verleenen ten aanzien van deze gra tificaties. Wel zal van elke toegekende gratificatie kennis moeten worden gegeven aan het college. Over een nadere regeling is in de Nederlandsche Staatscourant binnenkort een mededeeling te ver wachten. Tentoonstelling in het Frans Hals-museum Werken van Jan Poortenaar Naar wjj vernemen ligt het in de bedoeling, 15 November a.s. in de groote tentoonstellingszaal van het Frans Halsmuseum te Haarlem een tentoon stelling te openen van werken van Jan Poortenaar. Zoowel schilderijen als grafisch werk van dezen kunstenaar zullen worden geëxposeerd. Deze ten toonstelling werd den laatsten tijd reeds gehouden te Rotterdam, Dordrecht en in het Koloniaal Mu seum te Amsterdam. De verordening op de loonen Het indienen van verzoeken Het departement van Sociale Zaken deelt mede: Ten einde een zoo vlot mogelijke toepassing van de loonvormingsverordening te verzekeren is het gewenscht, dat belanghebbenden, bij het indienen van hun verzoe ken bij het College van Rijksbemiddelaars de voorschrif ten ter zake nauwkeurig in acht nemen. Wanneer voor geheele bedrijfstakken of voor gevallen waarbij meer dan honderd werknemers zijn betrokken, het verzoek wordt gedaan tot een bindende vaststelling van loonen en saltP rissen of andere arbeidsvoorwaarden, dan dient hierbij ln het oog te worden gehouden, dat dergelijke verzoeken met de daarbij behoorende bijlagen in tweevoud moeten worden ingediend. Hetzelfde geldt voor verzoeken tot goedkeuring van loonsverhoogingen, voor zoover daarbij er dan honderd werknemers zijn betrokken. Bij een ander houde men in het oog. dat hierbij niet het aantal werknemers, dat in het bedrijf werkzaam is, maar het aantal werknemers, voor wie het verzoek wordt gedaan, als maatstaf geldt. Voorts is het noodzakelijk, dat verzoeken om goedkeu ring van nieuwe of wijziging van bestaande collectieve arbeidsovereenkomsten niet alleen in tweevoud worden ingezonden, maar dat hierbij ook in tienvoud wordt ge voegd de tekst van de nieuw ontworpen overeenkomst of van de wijziging daarvan. Ook is het van veel belang dat steeds duidelijk wordt vermeld voor hoeveel werknemers het verzoek geldt. Het niet inachtnemen van deze voorschriftep brengt uiteraard vertraging in de afdoening der verzoeken teweeg, die ge makkelijk kan worden vermeden. Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied Negen toestellen neergeschoten BERLIJN, 1 November. (D.N.B.) In den afgeloo- pen nacht zijn Britsche bommenwerpers Noord- en Noordwest Duitschland binnengevlogen. Zij wierpen op verscheidene plaatsen brisant- en brandbommen neer. Militaire of militair-economische schade is niet ontstaan. Daarentegen leed de burgerbevolking ver liezen. Volgens de tot dusver ontvangen berichten werden negen bommenwerpers neergeschoten. De palingvangst in het IJselmeer is grootendeels geëindigd. Langs de kade te Spakenburg, waar de schuiten gemeerd liggen, bespreken de visschers het resul taat van het seizoen. (Pax-Holland-De Haan-m) Belegen kaas 's-GRAVENHAGE, 31 October. Naar het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogs tijd mededeelt zullen, zooals i-eeds eerder werd ge publiceerd, hoeveelheden belegen kaas uit voor raden der Nederlandsche Zuivelcentrale voor consumptie worden vrijgegeven. Uitsluitend voor deze kaas mogen de voor verkoop aan den detail list en aan den consument geldende prijzen met ten hoogste f 0.25 per K.G. worden verhoogd. Voor alle andere kaas, onverschillig of deze belegen of oud is, mag deze verhooging niet worden toege past. Teneinde duidelijk het verschil tusschen kaas, afkomstig- uit voorraden der centrale, en andere kaas aan te geven, wordt eerstbedoelde voorzien van een opschrift „belegen N.Z.". Uitsluitend kaas, voorzien van dit opschrift, mag dus tot een f 0.25 per K.G. hoogeren prijs worden verkocht. Dit op schrift wordt met een bijzondere inktsoort op de kaas aangebracht, waardoor op eenvoudige wijze door de controleerende instanties bij den detaillist is vast te stellen, of het merk bevoegd is aange bracht. Als algemeene raadgeving geldt, dat men bij het koopen van belegen kaas tegen een met f 0.25 per K.G. verhoogden prijs nauwkeurig toeziet, of het vereischte opschrift „belegen N.Z." op de kaas voorkomt. (A.N.P.) i Bonaanwijzing honden- en kattenbrood 's-GRAVENHAGE, 31 October. Het Rijks bureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat voor het tijdvak van 1 tot en met 30 November 1941 op bon no. 26 van de voe- derkaart voor honden wordt verkrijgbaar gesteld voor honden van: groep 1: 10 K.G., groep 2: 10 K.G., groep 3: 8 K.G.. groep 4: 5 K.G.: groep 5: 4 K.G., groep 6: 3 K.G. hondenbrood. Op bon no. 26 van de voederkaart voor katten wordt voor dezelfde periode 1V2 K.G. kattenbrood verkrijgbaar gesteld. Na 30 November 1941 zijn de bonnen no. 26 van vorenbedoelde kaarten ongeldig; zij mogen nadien niet meer worden aangenomen. Britsch convooi aangevallen Vier schepen tot zinken gebracht, andere zwaar getroffen BERLIJN 1 November (D. N. B.) Aan de Oostkust hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen vier schepen uit een convooi, tezamen 29.000 b. r. t. o.m, een tank boot van 10.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Twee schepen van hetzelfde convooi werden zoo zwaar getroffen dat hun verlies waarschijnlijk is en nog twee andere schepen van tezamen 16.000 b.r.t. werden zwaar ge troffen. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. Ook in het Donetsbekken wordt de achtervolging voortgezet. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 31 Oc tober D.N.B.Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakt bekend: „Door Duitsche en Roemeensche troepen scherp achtervolgd, is de vijand op de Krim volledig op de vlucht geslagen. Daarmede hebben de lange en hevige doorbraakgevechten hun bekroning gevonden, waarmede de divisies infanterie van het leger van den generaal der infanterie Von Manstein en het legercorps van den luitenant- generaal Pflugbeil de smalle landengte hebben geforceerd, welke naar het schiereiland leidt. Ook in het Donetzbekken zetten de Duitsche troepen en die hunner bondgenooten de achtervolging van den verslagen vijand met succes voort. Aan het omsingelingsfront van Leningrad werden verscheidene uitvalspogingen van den vijand af gewezen. Zware batterijen van het leger bestook ten belangrijke militaire doelen in Leningrad. De uitwerking der granaten kon worden waar genomen. Aan de rest van het Oostelijke front schrijden de operaties voort. In het gebied van de Zwarte Zee bombardeerden formaties ge vechtsvliegtuigen de havenwerken van Eupato- ria en Kertsj en brachten in deze wateren vijf vrachtschepen van tezamen 13.000 b.r.t. tot zin ken. In den strijd tegen de Britsche ravitailleerings- scheepvaart brachten duikbooten zes vijandelijke koopvaarders van tezamen 27.000 b.r.t., een tor pedojager en twee patrouillevaartuigen tot zin ken. Een Britsche kanonneerboot werd door tor pedotreffers zwaar beschadgd. Op den Atlanti- schen Oceaan brachten lange afstandsbommen werpers ten Noordwesten van Cadiz een koop vaardijschip van 2.000 b.r.t. tot zinken. Een an dere vrachtboot werd door bommen beschadigd. Vliegtuigen, die opgestegen waren voor gewapen de verkenningen, bombardeerden vannacht ha vens aan de Britsche Oost- en Zuidwestkust. De vijand is niet naar het gebied van het Duit sche rijk gevlogen." Roemeensche staatslieden naar Berlijn BERLIJN. 31 October (A.N.P.) De Roemeen sche vice-ministerpresident Mihai Antonescu zal be gin November in gezelschap van minister Valer Pop een bezoek aan de rijkshoofdstad brengen. Nederlandsche Arbeidsdienst Meldt U ter keuring Aanvang van den diensttijd op 8 December 1941. Na afloop hiervan bemiddeling voor arbeid in N e- d e r 1 a n d. Keuringen hebben plaats op 3, 4, 5, 6, 7, 8. 10, 11, 12, 13 en 14 November 1941. Voor vrijwillige dienstneming bij den Nederland- schen Arbeidsdienst zal op ondervermelde plaatsen en data, telkens tusschen 9.00 en 15.00 gelegenheid zijn voor keuring voor vrijwillige dienstneming. Iedere jongeman, die aan de volgende voorwaarden voldoet, kan zich naar de dichtstbij gelegen keurings plaats begeven en zich aanmelden bij den voorzitter van den keuringsraad. Reiskosten voor de heen en terugreis worden ver goed. Het is aan te bevelen een broodmaaltijd mede te brengen. Gegadigden moeten aan de volgende voorwaarden voldoen: a) Nederlander zijn; b) niet jonger dan 17 en niet ouder dan 23 jaar zijn; c) ongehuwd zijn; d) voor zoover minderjarig, in het bezit zijn van een bewijs van toestemming van een hunner ouders, hun voogd of verzorger. Meldt u ter keuring aan! 1 Maandag 3 November 1941: Heerenveen: Crackstraat 6 (Schouwburgzaal); Hilversum: Spoorstraat 1 (voor malig dienstgebouw); Heerlen: Esschenerweg 25a, Centr. Werkplaats. Dinsdag 4 November 1941: Zwolle: Blijmarkt 25; Amersfoort: Koningstraat 80, school nr. 3; Roermond: Lindanusstraat 5, Christoffelhuis. Woensdag 5 November 1941: Emmen: Markt, hotel Groothuis; Utrecht: Draaiweg 29, Gouverneurschool; Tilburg: Langeschijfstraat 66, geb. Publieke Werken. Donderdag 6 November 1941: Almelo: Oude Kloos- terweg 1; Haarlem: Gasthuisstraat 32, geb. De Doelen. Donderdag en Vrijdag, 6 en 7 November 1941: Rot terdam: Oranjeboomstraat 109. Vrijdag 7 November 1941: Deventer: Klooster 5, geb. het Klooster; Gouda: Oost Haven 50, geb. Gem. Con sultatiegebouw. Zaterdag 8 November 1941: Winterswijk: Heytsma Mulierweg 20. school M. Maandag 10 November 1941: 's-Hertogenbosch: Stad huis Markt. Maandag en Dinsdag 10 en 11 November 1941: Den Haag: Huygenspark 23. Dinsdag 11 November 1941: Arnhem: Menthenstraat 12, Bergen op Zoom: „Holl. Tuin" Huybergschestr. 14. Woensdag 12 November 1941: Nijmegen: Ridderstraat 14; Leiden: Oude Vest 25; Vlaardingen: Schiedamsche weg 12 (Volksgebouw). Donderdag 13 November 1941: Enkhuizen: Gemeen tehuis. Vrijdag 14 November 1941: Bolsward: gebouw Wip- straat. Ieder die wordt goedgekeurd en overigens aan de te stellen elschen voldoet, wordt op 8 December 1941 opgeroepen om gedurende 5i/2 maand in den Neder- landschen Arbeidsdienst te dienen. Na beëindiging van den diensttijd van 5y2 maand kan de vrijwilliger bij gebleken geschiktheid" in aan merking komen voor een van de 3 volgende groepen: a) opleiding tot kader; b) vrijwillig nadienen gedurende nader te be palen tijd; c) na eervol ontslag voorkeur bij arbeidsbemid deling in Nederland. MARY POS: OP VLEUGELS NAAR ZUID-AFRIKA. De journaliste Mary Pos vloog in den winter van 1939/'4n met de „Reiger" naar Zuld-Afrtka en van haar indrukken in deze zonnlgen hoek van het „donkere" werelddeel ver telt zij thans in haar boek „Op vleugels naar Zuid-Afrika'.' (Uitgave C. V. Allert de Lange, Amsterdam). Het boeK besltaat een ruimer terrein dan dat van de reisbeschrijving ïn, want de schrijfster geeft tusschen haar reisindruk ken en gesprekken door interessante beschouwingen uit de historie van dit land. zooals de stichting van de Kaap kolonie, de Groote Trek en de figuur van Paul Kruger. De lezer verneemt voorts bijzonderheden over den arbeid welken door Nederlandsche ingenieurs en arbeiders aan de havenwerken van de Tafelbaai verricht wordt. F.en levendig geschreven hoofdstuk ls dat over den Kruger Wildtuln met zijn schat van in natuurstaat levende oer- wouddieren. Overal in haar geschrift blijft Mary Pos de vlotte vertelster die ook de onderwerpen van „zwaarder" Inhoud met gevoel en stijlvol weet voor te dragen. Verscheidene foto's en teekeningen zijn naast den tekst opgenomen. Een inleiding werd geschreven door prof. dr. H. Burger. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Van een oogenblik rust temidden van het krijgs gewoel maken de manschappen gebruik, om bij de gewonden het eerste noodverband te leggen. (Orbis-Holland) Verder oprukken der Duitsche troepen in het Donetzbekken. Belangrijke militaire doelen te Moskou getroffen Het D.N.B. meldt: Ondanks zeer zware verliezen hebben de bolsjewisten den 29sten en 30sten October tevergeefs getracht het oprukken der Duitsche troe pen in den centralen sector van het Oostelijke front door tegenaanvallen op te houden. Bolsjewistische troepen concentraties, waarschijnlijk gereed gehouden voor den aanval, werden door het vuur der Duitsche artillerie met goede uitwerking bestreden en uiteen geslagen. In het industriegebied van het Donetzbekken nik ten de Duitsche troepen met succes.op. Talrijke be langrijke industrieele installaties werden na tegen stand der bolsjewisten die hier en daar zeer hard nekkig was. veroverd. In den Noordelijken sector van het Oostelijke front hebben de bolsjewisten Donderdag een door de Duit sche troepen ingenomen bruggehoofd getracht te her overen Hun herhaalde aanvallen gingen te niet door het vuur der Duitsche machinegeweren, waarin de bolsjewisten bij honderden sneuvelden. Zestig offi cieren en zeshonderd manschappen bleven dood voor de Duitsche stellingen liggen. Tijdens den aanval op Moskou welke Duitsche ge vechtsvliegtuigen in den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben ondernomen werden belangrijke mi litaire doelen ln de nabijheid van het Kremlin ge troffen. zoodat /ij in brand geraakten Behalve dat nog andere belangrijke bedrijven bestookt werden, werden ook twee spoorwegstations getroffen In do bolsjewistische hoofdstad loopen elf spoorlijnen op negen kopstations binnen. De vier trajecten nnar het Westen, naar Leningrad. Riga. Minsk en Kief, zijn reeds sinds lang door de verovering van Duitsche legerformaties vo'komen uitgevallen en de andere lij nen zijn buiten Moskou door voortdurende Duitsche aanvallen op steeds andere plekken onbruikbaar ge maakt. Thans liggen dus twee der belangrijkste sta tions te Moskou zelf onder de uitwerking van de Duitsche bommen. De Koerskaja spoorlijn, die Moskou met Koersk in het Zuiden en de Gorkowskaja spoor lijn, die Moskou met Gorki in het Oosten verbindt, beginnen op het station Koerskiwoksal in het Oosten der stad. De Duitsche bommen verwoestten hier ge bouwen en spoorwegemplacementen. DE POSITIE DER BOLSJEWISTISCHE ZWARTE ZEEVLOOT. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Naar het schijnt bevindt zich het grootste deel der roode Zwartezeevloot nog altijd in de Golf van Ta- eanrog en in de monding van den Don om de bolsje wistische landmacht ter plaatse bij de verdediging van Azof cn Rostof te assisteeren De keuze wordt anders voor het bolsjewistische vlootcommando moei- liik. nu na de forceering van de Landengte van Pe- rekop ook de havens van "de Krim maritieme hulp best kunnen gebruiken. Een doorstooten van de Duitschers naar Kertsj beteekent een doodelilke be dreiging voor de oorlogsschepen bij Azof, daar als dan de zee van Azof gemakkelijk af te sluiten is en die schepen opgesloten zitten. Op een direct over brengen van het oorlogstooneel via de Straat van' Kertsj naar den Kaukasus wordt natuurlijk ook ge rekend, zoodat men den eerstvolgenden grooten strijd dom deze straat mag verwachten. Eerder dan om Snbastopol Het bekende zachte klimaat van de Krim oorspel! weinig belemmering van de krijgsbedrijvig- heid door de koude. In Berlijn is men er zeker van dat Turkije nooit vluchtende bolsjewistische schepea door de Dardanellen zal laten passeeren.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1