JCunst en £ettecenj Ondergrondsch kantoor HET BESTE ADRES W. ZORN, Dames- en Heerenkleermaker KORT NIEUWS Uit de Ontstteken £aatste föexichten tBucyedifke Stand HAARL. DAGBLAD, Maandag 3 Nov. 1941 LITERAIRE CLUB. Ballet-avond Tilly Sylon. De „Literaire Club Haerlem" moge zich Zater dag met haar balletavond in den Stadsschouwburg wel niet zuiver op letterkundig terrein hebben be wogen, zij heelt haar leden met deze dansmanifes- tatie van Tilly Sylon toch ongetwijfeld zeer aan zich verplicht. De heer Marinus Adam leidde dezen avond in met een korte causerie over het ballet. De heer Adam onderscheidde twee stroomingen in de bal letkunst: de klassieke en de moderne. Tot de klassieke balletkunst behoort o.a. de Russische balletkunst, waarvan Anna Pavlova weF de groot-- ste vertegenwoordigster in deze eeuw is- geweest. Deze balletkunst is gebaseerd op een bepaalde danstechniek en het meest essentieele ervan is wel, dat zij althans door de danseressen op de teenen, wordt gedanst de zoogenaamde Spttzen- Tanz wat voor het publiek een zekere beko ring' heeft. Maar dat is toch maar een klein onder deel van deze balletkunst. De» mannen specialisee- ren zich in dit ballet voornamelijk in de „pirouet tes", De muziek is bij de klassieke balletkunst secondair. Bij het moderne ballet daarentegen wordt van de muziek uitgegaan. Isidora Duncan was de groote voorloopster van deze danskunst. Zij was het, die nu ongeveer 40 jaar geleden muzikale en plas tische uitbeelding gaf van oude Grieksche en Romeinsche schilderijen en in eenvoudige gewa den voor het eerst op bloote voeten durfde dan sen. Zij gebruikte bij den dans het geheele lichaam en danste bijna uitsluitend op goede, klassieke muziek, zooals van Beethoven, Mozart en Bach. Iedere danseres zoo zei de heer Adam heeft een eigen fantasie. Zij zal een muziekstuk ontleden en zoo groeit in haar de dans, waarbij niet alleen heel het lichaam maar ook het gezicht medewerkt. De dans zal het karakter van het muziekstuk aan geven. De heer Adam leidde vervolgens de verschillende dansen, die de balletgroep van Tilly Sylon uitvoer de, met eenige vér-klarende woorden in, daarmee het. karakter en den aard van den dans belichtend. De meeste dansen waren voor ons niet nieuw, maar wij hebben ze toch met genoegen weer gezien. Een- vollssch karakter hadden de Wiener Landler van Schubert, de Noorsche Dans van Grieg en de Oud Nederlandsche dansen van Julius Röntgen, het meest nog de Wiener Landler. die het Tïroolsche Schuhplatteln in herinnering bracht. Bevallig was de Noorsche- dans, licht en vroolijk waren de oud Nederlandsche dansen. Plastiek vooral gaven de Marche Funèbre van Chopin, de Dans'in Canonische volgorde van Brahms en de Romance van Schu mann, welke laatste dans .de illusie wekte van de plastische verbeelding van oude schilderijen, zooals ook Isidore Duncan die gaf. Geestig was de Fête Boheme van Massenet, buiJesque de "Hum or esq ue van Flor Peeters met dat grappige slot en 'knap van groepeering vooral de Menuet van Ravel. Het gi'oötste succes was ook dezen avond weer voor het Humoristisch Dansspel „De School", op de muziek van Marinus Adam. liet applaus na dit num mer was zoo groot, dat het in zijn geheel gebisseerd moést worden. De verschillende nummer-s werden zeer muzikaal -£an den vleugel begeleid door mej. Caroline Luitjes. Aan het slot huldigde de voorzitter wan de Lite raire Club, de heer J, C. Hulsman, den heer en me vrouw Adam met boeken en bloemen en het publiek sloot zich enthousiast bij deze huldiging aan. J. B. SCHUIL Dansorkesten in het Concertgebouw Er waren dus Zaterdagavond in Haarlem's stra ten geen jongelui te bespeuren. Een goede duizend zaten er in de groote zaal van het Gemeentelijk Con certgebouw te I-Iaarlem. vulden balcon en podium. „Anova" had haar feestelijke intocht gedaan in Haarlem, Anova, zooals zij zelf zegt: de grootste Nederlandsche amusementsörga.nisatie, Anova braoht een zestal bekende dansorkesten op het podium, Anova, de Rattenvanger van Hameln, gepersoni fieerd, in Boyd Bacliman. Als Bachman tot zijn vol gelingen in de zaal zegt: op maat zóóveel geeft u. strikt in de maat, met uw voeten drie flinke tikken op den grond, dan zijn ze er en op die bewuste maat, dip driemaal duizend tikken, en toch maar drie, géén meer en geen minder. En verder al wat hij dicteert, volgt u op, afzijdig blijft ge niet. Zoo werd het dansnummer er een, waaraan ieder deel had; repetitie, generale repetftie en uitvoering wa ren één. Geen wonder dat bij de band Boyd Bachman alles sloot als een bus: de muziek, de show. Van de laatste was er zóóveel, dat men er bijwijlen de mu ziek om vergat. Niet aldus echter, als Bachman zelf solist werd; dan wist men niet, wat 't meest te bewonderen: zijn verbluffende techniek, zijn ras- muzikalïteit, zijn vindingrijkheid in 't -bedenken van de meest fantastische klankencombinaties, slechts heel matig gesteund door de instrumenten van het orkest. Wat hij bespeelde? Geen piano, geen viool, doch een allereenvoudigst blaasinstrument, het. simpele mondorgel. Zijn suggestief leiden bracht ook vele» malen de swing, oase In dit zeer uitge breide programma. Want de andere ensembles mochten dan van sa- menstelling heel verdienstelijk zijn, en elk der orkesten een „eigen maat" bezitten: het zeer eigen domein der Jazz werd toch vrijwel niet meer be treden. Onder die ensembles sloegen de Rhythm Sellers, Haarlemmers zooals men weet, een goed figuur. Alleen was het jammer dat er niet een pakkend1 slot kwam, dat de luister-aars tot het eind bijeenhield. Deze had dep ook eenige moeite gehad, de elkaar opvolgende en' deels in elkaar overgaande ensembles uiteen te houden. Wij zouden de andere bands: de Grasshoppers, het veelhoofdige Anova-Showorkest, en ook de duo- zangers onrecht doen wanneer wij ook die namen niet noemden als ensembles die veel bijdroegen tot het welslagen van dezen drulc bezochten avond. G, J. KALT. NIEUW LEVEN, 'n Zomerzotheid, Onze Stadsschouwburg was gisteravond bij de op voering van ,,'n Zomerzotheid" door de Geheel Ont houders Tooneelver. Nieuw Leven^ tot de laatste plaats bezet en de voorzitter, de heer Rohdens, deelde In' zijn openingswoord mede, dat het aantal kunstlie vende leden nog steeds stijgende was, zoodat er kans bestond, dat men spoedig weer evenals eenige ja ren, geleden twee voorstellingen van elk stuk zou kunnen geven. De gestadige groei van Nieuw Leven In dezen tijd is een gelukwensch waard en wij mo gen er tevens een bewijs inzien, dat het ernstige wer ken in deze vereenigihg door het publiek wordt ge waardeerd. Het daverend lachsucces, dat men gisteren met 'n Zomerzotheid behaalde, zal zeker medewerken, om het aantal leden snel te doen toenemen, want zoo'n .avond is voor een vereeniging de beste reclame. Kick Vosshard heeft het kluchtige in dit 'stuk vooral in het zesde tafereel sterk aangezet, waardoor de lach dikwijls wel zeer uitbundig werd, Nu geven Cissy van Marxveldt en Dom de Gruyter er ook alle aanleiding voor, want wij zitten in dat tafereel mid den in de klucht. Toch herinner ik mij de voorstel ling van Avadia, waar met fijner middelen werd gewerkt en toch een niet minder grappig effect werd bereikt. Maar de regisseur beschikte toen over een speler, die Gerrit Jan Loots zelfs in de allerdwaaste situatie nog iets menschelijks wist mee te geven en tol het slot fijn komisch vermocht te blijven. Toch heeft ook de heer Traksel het er lang niet slecht afgebracht. In het begin meende ik even, dat hij dezelfde richting uit zou gaan, maar(hij wist het type niet vast te' houden en liet zich daarom waar schijnlijk verleiden de rol hoe langer hoe meer in het klüchtige te gooien. En in dit kluchtige genre gaf hij zich in-het zesde tafereel zonder reserve en was hij ook werkelijk grappig, zoodat het daverend lachsucces voor een groot deel aan hem te danken was Nieuw Leven had het moeilijker dan Avadia, om dat velen niet zooals bij Avadia jonge mep- Schen waren, maar zich moesten forceeren om zoq jeugdig te schijnen. En dat is altijd moeilijk. Nelly van Esch was als Pit het meest overtuigend-jong en al had .haar spel nog wat l'risscher en pittiger kun nen zijn, voor een' jeugdige actrice, die voor het eerst een hoofdrol speelt, heeft zij het er heel goed'afge bracht. Van Nelly van Esch is zeker in de toekomst nog wat te verwachten Dini Rohdens brengt haar routine mee op het too- neel en zij was als actrice dan ook verreweg de beste Zrj was als Ella Heuveling zoo onuitstaanbaar als de 'auteurs dat hebben gewenscht en gaf in spel en dictie iets zeer goeds. De andere mejsjesrollen zijn door de auteurs wel erg veronachtzaamd en dankbaar zijn ze dan ook eigenlijk niet. De dames Cinqualbre. Swart en Verbeek deden het figuratieve werk naar wensch. Kick Vosshard had behalve de regie ook nog de rol van Jhr. Padt van Heyendaal op zich genomen. Hier aan w.as het zeker te wijten, dat hij van allen het minst rolvast was. Vosshard had zeer goede momen ten zoq 'speelde hij het tooneeltje op de bank met Pit heel aardig en hij hield den chauffeur en den Jonkheer telkens goed gescheiden. Toch zou de rol er bij gewonnen hebben, wanneer deze Parit van Heyen daal wat lichter, wat minder zwaarwichtig gespeeld ware geworden. Den heer van der Schaaf lag de rol van den „eeuwigen student" niet bijster goed. Hij is altijd een acteur met de noodige vrijmoedigheid op het tooneel, maar een student zelfs een ouden stu dent kon ik_ toch moeilijk in hem zien. De heeren Ferwerda en Van Wonderen, die ik voor het eerst bij Njeuw Leven zag, kunnen tevreden zijn over hun debuut, evenals mevrouw Rohdens als tante Menie. Het tooneel was als altijd bij Nieuw Leven zeer verzorgd en men zag aan alles, dat van de op voering veel werk was gemaakt. Als geheel dus. een opvoering, die bij het publiek een uitbundig succes had. J. B. SCHUIL. Eduard Karsen overleden I Zoo is dan met Ka.rsen's sterven de laatst overge blevene dier schlldergroep verdwenen, die, in het Amsterdam van rond 1890, in deels onopzettelijke)! samenhang met de litteraire tachtigers, doch met deze veelal in vriendschap en gemeenschappelijken reactie-zin verbonden, in de hoofdstad en haar kunstleven frisch bloed en frissche belangstelling heeft gewekt. Om van een Amsterdamsche school te kunnen- spreken, daarvoor waren hunne uitings wijzen te gevarieerd, hunne uiteindelijke bedoelin gen te verschillend, doch hen allen bond de drang deel te hebben aan den opbloei van het geestelijk leven zooals zich dat op bijna ieder gebied, in de jaren tusschen 1880 en 1900, vooral in de hoofdstad baan gebroken had. In de variëteit die blijkt wanneer men de belang rijkste schilders uit die groep naast elkaar stelt en de namen Breitner, Derkinderen, Witsen, Veth, Ro land Holst,- Van der Valk in herinnering brengt, is eerder een' rijkdom aan nuances clan een saam- gebondenheid door een eendere opvatting van kunst schepping te lezen. Bén band mag voor de schilders dier groep misschien niet overzien worden: de fi guur van den ouden .Allebé, langer* of korter tijd leermeester vooral gids van hen allen, die in wijs beleid hun zijn perfecte tedhnische kennis voor zette, zonder ieders natuurlijken aanleg of neiging aan te tasten. Tot" de hierboven genoemde groep kunstenaars moet ook Eduard Karsen gerekend worden. I-Tij overleefde de anderen vele jaren en stierf, 81. jaar oud, op den laatsten dag van October in zijn ge- li,efd Amsterdam.. Aanstaanden Dinsdag om twee uur zal hij op Rustoord, de kleine begraafplaats in Diemersbrug, door zoo vele echte Amsterdammers ah rustoord verkozen, ter aarde worden besteld. Als schilder zal Karsen nog langen tijd gewaar deerd blijven om de'fijne ingetogenheid, den preten- tieloozen adel van het werk, dat hij volbracht en waarvoor hij in oud st.adsscboon en stille momenten in het landschap buiten Amsterdam, en soms -ook elders de inspiratie putte. Dat Waren niet zoozeer afbeeldingen van het voorhandene en geziene: hij behoorde tot die schilderende vertolkers van het gedachten- en gevoelsleven die op een paar notities van het geziene, soms in uiterst kn&ppe en uitvoe rige architecteur-notitles, Iconden voortdroomen en voortbouwen naar de schilderij, <jfcie, om zoo te zeggen, onder het bezig zijn ermee ontstond en dan meer gevoelsuiting dan afbeelding geworden was. Evenmin als andere gelijkgeaarde artisten was Kar- 'sen een vituoos, doch in de zichzelf opgelegde be perking was hij een meester. Dat heeft wellicht Jan Veth ook eens bewogen tot de definitie die hij met een Fransch zinnetje van zijn vriend gaf: Karsen bolt dans son verre, mais son verre est petit. (Kar aten drinkt uit zijn eigen glaasje, maar zijn glaasje Is klein.) Nu zou men kunnen zeggen: hij heeft tot het einde zijn drank en zijn glaasje rein gehouden. Ik heb Karsen, vrij goed gekend indertijd: zelfs eens met hem een reisje door België gemaakt met een bezoek aan Parijs tot slot. Maar dat is lang ge leden nu Gent en Brugge en Ieperen lagen hem beter dan de Ville Lunfière.' Hij heeft altijd de terughoudendheid en de trots van den burger behouden, behield ook die formidabele minachting voor levensuitingen die hem vreemd waren en heeft zonder aarzeling en met onverwoestbare koppigheid steeds zijn principes verdedigd en er naar geleefd. Dat heeft zijn l.ey/m, vooral vroeger, niet gemakke lijk gemaakt. Maar als karakter was hij onaantast baar. .Breitner, Witsen waardeerden hem- en zijn groote vriendschap met Flor is Verster en Albert Verwey zou zonder dat ondenkbaar zijn geweest. J. H. DE BOIS. PERSONALIA. Ir. P. W. Timmerman, ingenieur bij den Dienst van Openbare Werken te Haarlem, is benoemd tot Inge nieur van het Waterschap de Regge. NIEUWE UITGAVEN. De N.V. Levensverzekering Maatschappij „Arn hem" zendt haar relaties een keurige maandkalender" met uitstekend geslaagde foto's van schilderachtige raadhuizen in Nederland. NEDERL. NATUURHIST. VEREENIGING. Strandwandeling. De negen deelnemers aan de wandeling langs het strand bij Zandvoort, onder leiding van Theo Belter-" man, troffen wel een kouden morgen. Op het strand lagen zeer veel jonge kokkels en teere platschelpen. Voorts vond men den heremietkreeft in zijn schelp en ook een exemplaar van die schelp oorspronke lijk woning van een tepelhoorn bezet met ruwe zéerasp, welke in symbiose met" den heremietkreeft leeft. Wulkeiernesten, zeepok, schelpkokerwormen en de goudkammetjes ontbraken evenmin; enkele koker tjes bevatten gelukkig de worm nog, zoodat het mooie gouden kammetje bewonderd kon worden De Amerikaansche en de ruwe boormossel werden gevonden; van de laatste trof men in de gangen van een veenklult de doosjes aan. In een mand van een garnalenvisscher pntdekte men nog een tweetal zeedonderpadjes. In gebouw Kneuterdijk 20 te Den Haag is onder auspiciën van dc Ncderlandsch-Duiischc Cul tuurgemeenschap een voordracht gehouden op oude muziekinstrumenten. Een oude „serpent" wordt gedemonstreerd. (Polygoon-Meyer). (Een Ameri.kaa.nsch -professor heeft het denkbeeld geopperd kantoorloka len duizend meter onder den grond te bouwen, aangezien daar een gelijk matige temperatuur heerscht en het werken er zeer> gezond moet zijn). Is 't ons voorland te gaan werken Duizend meter diep in d' aai'd? Nou, ik waag het op te merken, Dat ik dat nog niet aanvaard. 't Is, dat valt niet te ontkennen, Een oorspronkelijk .idee, Waar je even aan moet wennen, Maar daar ben je er niet mee. Heel wat water zal nog stroomen Door den kleinsten oceaan, t Voor de vreemde tijd zal komeh Dat wij aldus onder gaan. Bij een theorie als deze Vraag je j' af terwijl je leest: Zou dit een reactie wezen Op den wolkenkrabbersgeesl? Eerst naar steeds-maar-hooger streven, Tot het toppunt van vandaag En dan, even overdreven, Eensklaps duiken naar omlaag. Het conflict van twee systemen, Zooals vaalt op 't ondermaansch, Allebei^in het extreme, Op en top Amerikaansch. Maar het vreemde en bijzondre Is alleen daarom niet goed, Ik voor mij kan 't niet bewondren, Zulk een ondergrondsch gewroet. In de hoogte, in de laagte, Ik voor mij blijf wel gezond, Met permissie en met graagte, Vast op den began en grond. P. GASUS voor het BETERE KEERWERK ZIJLWEG 84 ZIJLWEG 84 (Adv. Ingez. Med.) De 5 Haarlemsche Ziekenfondsen Zijn alle voorloopig erkend De 5 te Haarlem werkende groote ziekenfondsen zijn alle voorloopig in het réam van de nieuwe 'ziekte verzekering erkend, zoodat zij kunnen blijven voort- werken. Daar het ziekenfondswezen te Haarlem zeer sterk ontwikkeld was, zal men dit besluit ongetwijfeld met voldoening ontvangen. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat er hier ter stede ook geen verandering komt. Er heerscht op de kan toren dezer fondsen thans een overstelpende drujete door hpt inschrijven van verplicht verzekerden, vendien moet een splitsing gemaakt worden tusschen de thans reeds ingeschreven leden in verplicht en on verplicht verzekerden. Zooals men weet is voor de verplicht-verzekerden een nieuwe contributieregeling vastgesteld. Zij moe ten thans betalen 2 pet. van het loon, terwijl de werkgever ook 2 pet. moet storten. De ziekenfondscon tributie voor de onverflicht-verzekerden blijft voor loopig ongewijzigd. De lasten voor de verplicht-verzekerden zijn dus gewijzigd, maar ook hun rechten. De bovengenoemde premie geeft in de toekomst ook recht op kostelooze ziekenhuisverpleging voor den tijd van maximaal 42 dagen. De te Haarlem geldende regeling wat de dokters en de apothekers betreft blijft voorloopig van kracht. Een ruwe schatting heeft uitgewezen dat het aan tal verplicht-yerzekerden onder de personen die thans bij de Haarlemsche ziekenfondsen zijn aangesloten op ongeveer 75 pet. Is te ramen. Een kwart van de a geslotenen zou dus tot de niet-verplicht-verzekerden behooren. f Bij de' beoordeeling van de vraag wie tot. de ver plicht-verzekerden behooren doen zich zoo werd ons medegedeeld nog al moeilijke grensgevallen voor. Als er een gezin is waarin een 20-jarige zoon kostwinner is zijn de ouders ook verplicht verzekerd. Maar er bestaat onzekerheid over de vraag of ook iongere broertjes en zusters verzekerd zijn als zij door hun werk niet zelf in de termen voor de verplichte verzekering vallen. Een andere moeilijkheid voor de praktijk is dat zich het geval voordoet dat iemand die een, betrek king heeft van f 6000 per jaar niet in de verplichte verzekering valt voor zijn hoofdwerkzaamheden, maar wel voor een bijbetrekking die hém f 75 in de maand oplevert. Die man zou dus voor een premie van f 1.50 in de maand met zijn gezin deelen in de voordeelen van de ziekenverzekering. Daartegen zullen zoo werd tegen ons verklaard de betrokken geneesheer en apotheker wel bezwaren maken. Zoo zijn er meer gevallen die nog wel nader be zien zullen moeten worden. DE HAARLEMSCHE ZIEKENHUIS VERZEKERING. Van de zijde der ziekenfondsen deelde men ons mede, dat nu ook het karakter van de gemeentelijke ziekenhuisverzekering te Haarlem veranderen zal. Althans voor de verplicht-verzekerden ingevolge de nieuwe ziekteverzekering, omdat die categorie nu immers al verzekerd is voor ziekenhuisverpleging voor maximaal 42 dagen. Bovendien is de Haarlem sche ziekenhuisverzekering, zooals bekend is, een ver zekering tegen verhaal van ziekenhuiskosten. Intusschen hopen wij zoo vervolgde onze zegs man dat de ziekenhuisverzekering in een eenigs- zins gewijzigden vorm zal kunnen blijven bestaan. Dit zou mogelijk zijn als de gemeente Haarlem van de betrokken instantie het recht verkreeg als herver zekeraar voor de verplicht-verzekerden op te treden. Maar bij het aangaan van een nieuw contract tus schen de gemeente en de ziekenfondsen zal dan na tuurlijk ook de premie nader geregeld moeten worden. Dit is evenwel een aangelegenheid die pas later onder oogen gezien za] kunnen worden, want op dit oogen- blik weten de ziekenfondsen nog niet over welke mid delen zij in de toekomst zullen kunnen beschikken. Eerst moet bekend worden welke uitkeering de zie kenfondsen uit de „vereveningskas" zullen krijgen. Tenslotte werd nog opgemerkt d^t de Haarlemsche ziekenhuisverpleging ook voor de verplicht-verze kerden meer rechten biedt dan de ziekenfondsrege ling zooals die nu geworden is. De Haarlemsche ver zekering beperkt de ziekenhuisverpleging immers niet' tot maximaal 42 dagen, terwijl zij bovendien nog ga randeert tegen verhaal bij verpleging in Sanatoria, het Parkherstellingsoord, enz. Daar. ook het Haarlemsche gemeentebestuur steeds veel waarde gehecht heeft aan 'het bestaap der zie kenhuisverzekering, is aan te nemen dat ook van dien kant alles in het werk gesteldzal worden om die mooie instelling ook voor de toekomst te kunnen behouden. 'De Rotterdamsche politie controleert sedert 18 October zeer scherp de verduisteringsvoorschriften. In meer dan -1000 gevallen moest worden ingegrepen. Het gebruik van niet-toegelaten zaklantaarns wordt ook gecontroleerd. In 2 weken tijds zijn ongeveer 400 dergelijke lantaarns in beslag genomen. - Zaterdag is de 3-jarige H. Harms (te Winschoten spelenderwijze onder een vrachtauto van de expe ditiefirma H Jonker uit Veendam geraakt. Het ventje was op slag dood. De gemeentelijke opera te Amsterdam zal haar eerste speelseizoen op 4 Dec. openen met Johan Wage- naar's „De doge van Venetië", een kwasi-ernstige opera in drie bedrijven, welke gevolgd zal worden door Puccini's een-acter „Gianni Schicchi". - Zaterdagmiddag heeft op den Lageweg onder Hoogland een ongeluk met- doodelïjken afloop plaats gehad. Bij het uitwijken voor een andere auto raakte de richtingwijzer van de auto van Dr. P. uit Amers foort den slaap van den vijftienjarigen wielrijder J. Botterblpni uit Hoogland. Dr. P. kon slechts den dood sonstateeren, VOT KS-CONCERT II. O. V. Dinsdag; •aal de H.Ö.\£ het tweede Volks concert in du s.iaoen te Haarlem ge.ven. Er tre den twee solisten op. die deel uitmaken van het orkest. De solo-hoboist Jac. Moolenijzer speelt een Larghetto voor hobo en orkest van Dr. Johan Wagenaar; de solo-altist Fred. Leidner een Kon- zertino voor alt-viool en orkest van Ottmar Gerster. Het concert wordt .geopend met ,Im Wiener Dreivierteltakt" van Dr. Johan Wagenaar. Na de pauze wordt een herhaling gegeven van de Symphonie in d. kl. terts van César Franck, OP HET TWEETAL. Naar wij vernemen komt Ds. W. F. lisman te Haar lem voor op het tweteal bij de Chr. Ger kerk te Dordrecht. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen te bekomen aan het Politiebureau Sme- destraat te Haarlem tusschen 11 en 13 uur Bril in étui, Hoogeboom. Gasthuislaan 159 rood: ceintuur blauwe mantel, Dikkeboom, Indischestraat 117; groene sjaal, Traksel, van 't Hoffstraat 318; geld, zilverbons, Raaks, v. Zeggelenstraat 9; hond (fox), bond (dwergkees), Dierenbescherming, Ridderstraat 11, handbeschermer, hondenhalsband, Bureau van Poli tie, Smedestraat 9; d.handschoenen, van Eeden, Saen- redamstraat 80; handschoentje, van Honscholen, Graaf Willemstraat 4; handschoenen (pr.) Kruisen, Wester houtstraat 3; regenjas, Bureau van Politie. Smede straat 9; konijn, Hoffies, Meeuwenstraat 58; regen kapje, Buters, Ged. Schalkburgergracht 93; mantel. Bureau vaq Politie, Smedestraat 9; medaillonK Graaf, Junoplantsoen 60; mes, de Beunje, G. v. Aemstel- straat 144; idem, Godschalk. Leeuwerikstraat 71; idem ten Dam, T. v. Berkhoutstraat 55; d.parapluie. Bu reau van Politie, Smedestraat 9; parapluie v. cf. Ham, Vergierdeweg 68; port, kinder, met inh., Wijdarn, Leidschevaart 238; d.portemonnaie met inh., Hand- graaf, Ged. Schalkb.gracht 71; port. met inhoud, Prins. Nauwe Geldeloozepad 25; idem, Duif, Solostraat 24; port. met inhoud, Duivenbode, Rollandsïaan 28; regen pijpen, Wijker, Diepenbrockstraat 77; rozenkrans, Bijster, Hasebroekstraat 1d.schoen, Bureau van Po litie, Smedestraat 9; d.schoenen (pr.), Brouwer, Kalk- straat 10 rood; rijzweep Warmendam, Adriaan Loos- jesstraat 14. ZANDVOORT VOETBALUITSLAGEN. Junioren. Zandvoortmeeuwen b—Hilünen Zandvoortmeeuwen cHaarlem c Adspiranten. Zandvoortmeeuwen a—H. F. C. a T. H. B.Zandvoortmeeuwen b SCHOOL WERKTUINEN. A s. Dinsdagavond wordt in Ons Huls een vergadering gehouden ter oprichting van de Vereeniging voor Sehool- werktuinen. De heer K Dillingh, lid van het bestuur der Centrale Vereeniging voor Schoolwerktulnen, zal het een en ander over dit werk vertellen, toegelicht door een film. OPVOERING „ONS TOONEEL". Onder auspiciën van het Comité .der Samenwerkende Zandvoortsche looneelvereenigingen geeft „Ons Tooneel" Zaterdag 15 November een uitvoering in Groot Badhuis van „Welkom binnen", een blijspel in drie bedrijven door Chris Hoogewerf. HEEMSTEDE Hedenmorgen had op de algemeene begraafplaats te Heemslede de begrafenis plaats van wijlen mevr. E. C. A. v. Wickevoort CrommellnViruly, die een dezer nachten door een Engelsche bomaanval om het leven is gekomen. Onder de zeer velen'die de doode de «laatste eer bewe zen waren o.m. Jhr. J. J. F. Sandberg, namens de Neder landsche regeering en de heer C. J. de Groot waarn. bur gemeester van Bloemendaal. Onder de vele bloemen die de baar dekten was een krans van het gemeentebestuur van Bloemendaal. Onder orgelspel van „Wenn ich elnmal soil 9chelden' van J. S. Bach werd het stoffelijk overschot in de Aula geplaatst. Hier voerde allereerst het woord een zwager van de overledene die de liefdevolle persoonlijkheid de overledene schetste. Een schoonzoon, de heer L. W. Doude van Troostwijk sprak woorden van dankbaarheid en deernis. Jhu Roëll roemde de vriendschap die zeer velen van de overledene mochten ondervinden.Voor ons was er.aldus spr in onze jeugdjaren op Leeuwenberg en later op andere plaatsen gelegenheid voor pret en ontspanning, maar ging dan altijd gepaard met een dieperen ondergrond lessen van den ernst des levens. Liefde toonde zij voor allen die haar hulp noodig hadden. Spr. besloot met den wensch dat de overblijvenden kracht zullen vinden in de gedachte „De Heer heeft gege ven. de Heer heeft genomen". De echtgenoot van de overledene G. C. J. van Wickgr. voort Crommelln schetste haar lijden van den laatsten lijd, en uitte zijn dankbaarheid tol God, die haar zonder ver deren strijd in de eeuwigheid heeft opgenomen. Spr. be sloot zijn rede met de verzekering dat haar nagedachtenis in blijde herinnering zal voortleven. Ds. G. A. Barger las vervolgens een gedeelte uit 2 Corinthen 4 en bracht deze ln verband met de ramp die dit huis heeft getroffen. Nadat aan de groeve Ds. Barger had gebeden dankte de heer van WIckevoort-Crommelin voor de betoonde be langstelling. SLACHTOFFER VAN DE DUISTERNIS. Vrijdag j.l. werd door de politie te Heemstede het lijk opgehaald van een manspersoon Bij nader onderzoek Is gebleken dat het was dc 77-jarlge G. T. uit Haarlem, die vermoedelijk door de duisternis ~iisleld te water, is geraakt en verdronk. NIEUWE BABY-MOTORSPUIT. Zaterdagmiddag is aap blok 20 van dé luchtbescherming een baby-motorspuit in gebruik gegeven. Dit' is de 6e babyspuit in Heemstede. Bij de eerste oefening bleek ook deze spuit over groote capaciteiten te beschikken. Er kan zeer snel met 4 stralen gewerkt worden. Na deze oefening droeg de hoofdinspecteur van politie en hoofd van den luchtbeschermingsdienst de. heer A. Berentsen, de spuit over aan de bewoners blok 20. Ue heer Hoogewerf dankte namens het blokhoofd het gemeentebestuur voor dit waardevolle geschenk. Onder hen. die bij deze overdracht aanwezig waren, werden ook opgemerkt de heeren J. Schelling, directeur van Openbare Werken en hoofd van de Heemsteedsche brahdweer; ir. R. M. Spijksma en J. Verzijlbergen, instruc teur der brandweer. GUNNING. 1-Iet verbreeden en gedeeltelijk flieuw aanleggen van een aardebaan van den provincialen weg Vennéperweg—Lel- muiden—Oude Wetering tusschen Rijksweg Amsterdam Sassenheim en een punt op pl.m 550 M. ten noord oosten van liet voorm. stationsgebouw Leimuidcn. bene- het aanbrengen van een gefundeerde klinkerbestra ting in een gedeelte van die aardebaan, met bijkomende werken, tn de gemeente Haarlem mei-meer, Is gegund aan Aann.- en Handelsbedrijf A. J. Scholderman te Hecmstedèi voor f 58.839 BLOEMENDAAL LEDENVERGADERING PROTESTANTENBOND. De afdeeling Bloemendaal van den Nederl. Protestan tenbond hield Zaterdag een vergadering in het kerkge bouw aan den Potgieterweg, onder leiding van den heer van ESsen. De heer A. N. van Geyn bracht het Jaarverslag uit. Het ledental is stationair gebleven en bedraagt 246. Er werden 21 godsdienstoefeningen gehouden en 5 kin derkerkdiensten. Uit. het financieel verslag van mevr. E. Veltman—Nien- huys ble^k, dat de rekening ln inkomsten en uitgaven sloot met een bedrag van f 3647,85; er is een nadeelig saldo van» f 127.75. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden benoemd mej. Da. J. A. Bethe en de heer A. N. van Geyn. In de vacature ontstaar» door het bedanken van mevr. J. M. Immlnk—v. d. Schalk werd als bestuurslid benoemd mevr. M. L. Damstra—Chrlstlaans. de rondvraag ontstond een langdurig debat over de eventueele aanstelling van een vasten voorganger. De voorzitter constateerde, dat het voorstel van het bestuur, een vasten voorganger te nemen, in het algemeen met sympathie is ontvangen: hij deelde mede. dat deze be noeming gezamenlijk met Zandvoort plaats heeft en dat er wekelijks een kerkdienst zal worden gehouden, om beur ten met den eigen predikant en met predikanten van elders. Deze plannen zullen,nader worden uitgewerkt. WANDELAARSTER DOOR WIELRIJDSTER AANGEREDEN. Op den Kennemerweg werd in de donkere morgenuren ?n juffrouw, die den weg overstak, aangereden door een wlelrljdster, die zonder licht reed. Belde dames vielen; de wiel rijdster, de 27-jarige dienstbode C. M. K. tc Bloe mendaal. kwam met het hoofd op dc straat terecht. Zij bleef liggen en moest bij omwonenden worden binnen gedragen, waar een dokter haar de eerste hulp verleende. Latei: .werd zij per autQ naar liaai; woning vervoerd, De Tijd leert het! De Tijd is streng maar rechtvaar dig. Wal niet deugt verdwijnt onverbiddelijk- Aspirin bestaat, x- dank zij zijn voortreffelijke eigen schappen en goede werking, reeds meer dan 40 Jaar. Buisje a 20 tabletten 55 ct. Zakje a 2 tabletten 7 .cf, (Adv. Jngcz. Med.) Sebastopol gebombardeerd Twee vrachtschepen tot zinken gebracht BERLIJN, 3 Nov. (DNB) DuStsclie gevechtsvlieg tuigen hebben gisteren weer een bomaanval gedaan op de ooylogshaven Sebastopol op de Krirn. Zij brachten een vrij groote vrachtboot tot zinken en nog een van 4000 b.r.t. Voorts kon men onomstoote- lijk voltreffers op de haveninstallaties benevens op drijvende en vaste kanonnen der luchtdoélartillerio'v waarnemen. Vluchtelingen moeten Koeibisjef verlaten KOEIBTSJEF. Per verordening worden alle vluch telingen uit andere gebieden uit Koeibisjef uitgewe zen. Slechts ambtenaren en personen met een speciale vergunning, mogen in de stad blijven. Het is verbo den den in Koeibisjef arriveerenden vluchtelingen levensmiddelenkaarten uit te reiken (United Press). Naar de Engelsche Beirchtendienst meldt, is ge neraal Sjaposjnikof als opvolger van generaal Sjoekof benoemd tot chef van den generalen staf van het bolsjewistische leger. Sjaposjnikof heeft reeds een rol gespeeld in het tsaristische leger in den wereld oorlog. (D.N.B.) De verklaring van ds. R. H. Oldeman Ned. Herv. kerk en de Ned. Herv. Evangelisatie te Santpoort Onze correspondent te Santpoort schrijft: Onlangs maakten wij melding van het feit, dat Ds. R. H. Oldeman te Santpoort in de Ned. Hervormde Kerk een „verklaring" had afgelegd, die hier op neer kwam, dat hij op een aantal punten, den Bijbel betref fende. zijn „moderne" opvatting had herzien. Deze „verklaring" was voor 't, bestuur der Ned. Herv. Evangelisatie, dat hierin, zooals het aan zijn leden schreef, „de mogelijkheid zag van een ontwa ken van het geestelijk-godsdienstige leven in onze ge meente, dat onder Gods zegen, door dc leiding van den Heiligen Geest, zou kunnen leiden tot den waren op bouw van de gemeente van Christus" aanleiding tot het brengen van een bezoek aan Ds Oldeman. Dit eerste contact heeft reeds plaats gevonden. Bij dit onderhoud was de kerkeraad aanwezig. Naar aan leiding van het gesprokene schrijft het bestuur der Evangelisatie thans aan zijn leden: „Tijdens dit. eerste contact en daarna door eenige courantenberichten, is bij het bestuur eenige twijfel gerezen omtrent den aard der verklaring, waarvan de beteekenis door deze persberichten, welke van de zijde van- Ds. Oldeman afkomstig zijn, dusdanig verkleind wordt, dat zij als basis om te geraken tot het hierboven uiteengezette doel in 't geheel niet meer zou kunnen dienen." Tot zoover het bestuur der Evangelisatie. Nader vernemen we. dat deze week Viog een tweede bijeenkomst zal plaats vinden. Twee inbraken in Beverwijk Textiel en autobanden gestolen Bij de politie werd aangifte gedaan van diefstal door middel van.braak en ïnjclimming in de etalage van een warenhuis, alhier. Uit een der etalajgekas- ten werd een aantal overhemden, boorden en andere textielgoederen ontvreemd. De politie stelt een on derzoek in. Onbekenden hebben zich dezer dagen 's nachts toegang verschaft tot het kantoor van een brand- stoffenhandel. Van een bij de opslagplaats staande auto werden twee wielen met banden ontvreemd. Uit het kantoor wordt niets vermist. Een onderzoek wordt ingesteld. HAARLEM 3 November f Bevallen: 31 October: E. M. Miezenbeek-Klossok, d. 1 Nov.: M. G. Vink-Wolvers, d. H. A. van Kesteren-van Doorn, z. A. E. Wijkhulsen-Krodër, d. 2 Nov.: G. Kruijff-de Jong, z. J. J. Krook-van Gulik, d. A. M. Pijpers-Frapzen, z. 3 Nov.: P. Jonker-Bran der, d G. W. Glas-Acilkcma, z. 31 October: G. G. Augustin-Kollaart, z. 2'November: A. M. van der Zalm-Kappelhof, z. C. Schoo-I.ouwkamp, d. J. Geluk-Kvuijer,* z. 3 November: G. H. Kollaard- ten Bosch,, z. Overleden: 31 October: T. C. Balestra, 72 j., Heereri- singel.,— 1 November: A. de Vos, 54 j„ Vergierdeweg. P. Peereboom Voller-van den Berg. 6& j.. Haze- paterslaan. C. J.. 14 d„ z. van A B, Heinshergen, Oranjestraat. 2 Nov:: A. Zuidwijk, 45 j„ Riouw- straat. FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN. Verloofd: T. Massink en B. Heyerman, Oosterbeek- Vej-sseveld; W. Vet en J. Symons, Amsterdam; E. Greidanus en D. v. Schouwen, Amsterdam. Ondertrouwd: A. Brommer en C. ter Hogt, En schedé; P. Hessing en N. v. Hoven, Utrecht-Delft; L. Bizza en G. Kramer, Arnhem-Groningen. Getrouwd: D. W. Dettmeyer en N. M. W. Labberton, Den Haag; M. Th. J. Berlage en T Ros, Amsterdam- Haarlem; A. baron Schimmelpenninck van der Oye en C. Telders, Den Haag. Bevallen: E. Blok-BJok, d., Zwljndrecht; J. Swager- man-Brummelkamp, d., Den Haag; C. C. de Smalen- Schulz, z„ Amsterdam; De Lint-de Veer, z.. Dea Haag; van Zijl-v. d. Feijst, z., Amersfoort; SchaafsmM -Verheul, d., Eindhoven Overleden: P. v. d. Kooy, m., 44 j.. Overschild; J. F. Jonkers, m., Schiedam, J. C. Paardekooper. m. 61 j„ Rotterdam: J. E. Tegel, v., 69 j., Bilthoven: H. Co- hen-Mens, v., 49 j., Amsterdam; H. J. S. Manschot, m„ 64 j„ Schiedam; C. J. Leyer, v„ 89 j„ Den Haag; H. J. Hahn, m., 54 j., Rotterdam; A. de Heer. m., 62 j., Avignon; A. Verstoep, m„ 65 j.. Capelle a. d IJseï; J. Haverkamp, v., 28 j„ Oegstgeest; J. Sarlie. m., Amsterdam: D. v. d. Woude. m„ 53 j.. Overschie: J. Huetlng, m., 71 j„ Katwijk a. d. Rijn; C. P. Horst-' mann-v. Cott, v. Wassenaar; J. Boekbinder, m.. '.IJ j., Rotterdam; M. Colon, m„ 50 j.. Rotterdam: H. Winkeler, m., 53 j., Amsterdam; C. Timmerman, tu- 83 j., .Wassenaar, v

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5