Haarlem's Dagblad Bolsjewisten op de Krim vluchten in twee groepen. Veertien koopvaarders tot zinken gebracht. 59e 5 AARGANG No. 17909 Uitgave Lourens Cosier, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 34810. Drukkerij: Zuidei Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PE.EREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DINSDAG 4 NOVEMBER 1941 Abonnementen per «eek 0.26, per maand 1.19^ per 3 maanden 3.42, franco per posl f 3.73, losse nummers 6 cent per ex Advertentiën: 1-5 regelt 2.—. elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meet 0.17V2 Groentjes zie rubriek. De eerste dag van de nieuwe [Textielkaart Veel winkelende dames te Haarlem De nieuwe Textielkaart was al officieel met 1 Noi»- irember geldig, maar Zaterdag kon er practisch nog ieen gebruik van gemaakt worden, omdat de win- .cels toen gesloten waren wegens inventarisatie. Maan dag kon dus voor het eerst op de nieuwe kaart ge- [ocht worden. Van die gelegenheid is veel gebruik gemaakt, want al was het weer niet aanlokkelijk, er ogen heel wat dames naar de stad om het eerste par- jjtje punten te bestelden. Het was daardoor drukker n de stad dan op andere Maandagen. De electrische tram en de autobus hadden vooral ii je middaguren zooveel passagiers te vervoeren dat jij het vervoer af en toe zelfs niet aan konden en er ^achtenden aan de halten moesten blijven staan een volgenden wagen af te wachten. Dit wachten werd nog veregerd doordat een tram een aanrijding had, waardoor er stagnatie in den jlenst ontstond. Oe Haarlemsche industrie Een nougat-fabriek den burgemeester van Haarlem is, ingevolge |e Hinderwet, door W. Stuvé te Haarlem, een aan- praag ingediend om vergunning tot oprichting van >en nougat- en dessertfabriek in het perceel aan de Pieter Maritzstraat no. 43, waarin gebezigd zullen porden 5 electromotoren met een gezamenlijk ver- nogen van 12 PK., dienende voor de aandrijving van jiverse machines, benevens roerketels, kooktoestellen m een kookketel. Je Janskerk te Haarlem Werd 625 jaar geleden gebouwd In 1316 zoo vermeldt de Kroniek van Haar- em stichtte de commandeur Jacob van Dene- larken, Bisschop van Suden, op de plaats van de n 1310 verworven eigendommen, een vorstelijk [looster en kerk voor de Sint Jansheeren. Het is dus thans 625 jaar geleden dat de Jans- terk werd gebouwd. Ongetwijfeld is in den loop er eeuwen veel aan de kerk vernieuwd, maar toclf «jrdt door deskundigen aangenomen dat belang- ijke resten van het oorspronkelijke zijn bewaard ebleven. Daarom heeft Monumentenzorg zich in- ertijd sterk voor het behoud van het gebouw ge- nteresseerd. Zooals men weet heeft de gemeente laarlem toen het nu ongeveer 40 jaar geleden - niet meer als kerk gebruikt werd, aangekocht n laten verbouwen voor de huisvesting van het emeente-archief. Uitwendig is het kerkgebouw oen intact gelaten. De ouderdom van het gebouw blijkt ook uit den louwstijl. Aanvankelijk moet de kerk mooier zijn eweest, want oude geschriften gewagen van „een choone kerk". Er is reden óm aan te nemen dat r toen ook een groote toren was, het kleine dak- ultertje is vermoedelijk na 1573 gebouwd, omdat e oorspronkelijke toren door het beleg ernstig be- chadigd was. EXAMENS LANDMACHINIST. Geslaagd: voor diploma A stoombedrijf H. Meente- Inck. te ÏJmuiden; voor diploma A motorbedrijf Joh. lieuv/dorp, te Heemstede. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Den 18en November hopen J. N. Schuchhard en N. ehuchhard-Hes den dag te herdenken waarop zij oor 50 jagr in het huwelijk werden verbonden Het chtpSar, dat in de Lange Begijnestraat 3 te Haar- em woont, geniet nog een goede geapndheid. HAARL. WEER- EN STERREKUNDIGE KRING. De Haarlemsche Weer- en Sterrekundige Kring oudt Zaterdagmiddag 8 November een vergadering i het Ned. Herv. Wijkgebouw aan de Ged. Oude Iracht De heer D. A. Beekhuis uit Rijswijk zal spre- »n over het onderwerp: „Astronomische instrumen- sn". In Januari hoopt Prof. Dr. M. G. J. Minnaert uit Itrecht een voordracht te houden over: „Het onder- oek van het maanoppervlak". A. DE VOS t Hier ter stede is tengevolge van een verkeersonge- uk overleden, de heer A. de Vos, Vergierdeweg 10. laarlem-Noord. De overledene genoot bekendheid in de kringen van iet Haarlemsche Amateur-Tooneel, in het bijzonder lij de tooneelvereeniglng „Vriendschap zij ons doel", 'an welke vereeniging hij jarenlang penningmeester geweest. De teraardebestelling zal Woensdag 12 uur op de loorderbegraafplaats geschieden. CURATOREN LEIDSCHE UNIVERSITEIT. 's-GRAVENHAGE, 3 November. Bij beschik ing van den secretaris-generaal van het departe- nent van opvoeding, wetenschap en cultuurbe- cherming is aan mr. P. E, Briet, mr. N. C. M. van den Dries en ihr. mr. Rh. Feith. op iun verzoek eervol ontslag verleend als lid van et college van curatoren der rijksuniversiteit te leiden. Tot lid van het colleèe van curatoren dezer uni- 'ersiteit zijn met ingang van heden benoemd irof. dr. J. van Loon te 's-Gravenhage en dr. P. Krantz te Leiden (A.N.P.) Haal- en menginriclitingen voor liet bereiden van gemengd voeder •GRAVENHAGE, 3 Nov. Ingevolge het meng- oederbesluit 1939 I is het voorhanden of in voorraad ebben van een niet-verzegelde maal- of meng- nrichting, welke kan worden gebruikt voor het be dden van mengvoeder, verboden. Dit verbod geldt ebter niet voor een persoon, die het vermalen van ranen voor menscheliike consumptie als* bedrijf uit- etent, voor een bereider van mengvoeder, die in het ezit is van een mengvergunning en voor een persoon )t wiens bedrijf het vervaardigen, herstellen of ver- andelen van maal- of menginriehtingen behoort. Zij. die deze installaties vervaardigen, herstellen f verhandelen zullen bovendien een voorraadsregis- tr moeten bijhouden. Voorts is thans ook het ver- andelen en afleveren van deze inrichtingen beperkt n nog slechts toegestaan, indien de kocper in het ezit is van een hem door de Nederlandsche Meel- entrale uitgereikte aankoopvergunning. (A.N.P.) Huis te Blaricum afgebrand Bibliotheek verloren gegaan BLARICUM, 3 November. Maandagmorgen foeg is te Blaricum het huis van den Amster- amsehen hoogleeraar prof. dr. L. E. J. Br(ouwer eheel uitgebrand. Professor Brouwer woont in en houten, met riet gedekt, buitenhuis aan de orenlaan. De brand ontstond omstreeks 8.15 uur ten een van de huisgenooten een gaskachel wilde ansteken. waarbij een gordijn vlam vatte. In een «igwenk had het vuur zich medegedeeld aan de louten wand en het rieten dak en toen de Blari- "msche brandweer even later met haar motor- Puit op het terrein arriveerde, brandde het geheele "is reeds als ean fakkel. Met twee stralen van motorspuit was het vuur spoedig gedoofd, maar e woning was toen reeds geheel uitgebrand. Van en inboedel heeft men slechts een gedeelte kunnen edöen, doch de bibliotheek van prof. Brouwer, die en wiskundige van internationale vermaardheid 'i ging grootendeels verloren. Huis en inboedel waren niet verzekerd. VERDUISTEREN tan 18.06 tot 8.42 Maan 4 Nov. op 18.45, 5 Nov. onder 9.45 Gein. Universiteit van Amsterdam Prof. mr. dr. G. M. Verrijn Stuart en prof. dr. M. J. Langeveld tot buiten gewoon hoogleeraar benoemd De burgemeester van Amsterdam heeft in de vaca ture, ontstaan door het aan prof. dr. D. van Embden verleende ontslag, benoemd tot buitengewoon hoog leeraar in de staathuishoudkunde aan de gem. uni versiteit prof. mr. dr. G. M. Verrijn Stuart, aldaar. Voorts heeft de burgemeester van Amsterdam ter voorziening in de vacature-prof. dr. Ph. Kohnstamm, benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de paeda- gogiek aan de gem. universiteit prof. dr. M. J. Lan geveld. buitengewoon hoogleeraar aan de rijksuni versiteit te Utrecht. Martinus Jan Lange ve ld is 30 October 1909 te Haarlem geboren. Hij heeft aan de universiteit te Amsterdam letteren gestudeerd en is daar in cum laude gepromoveerd op een proefschrift dat Taal en Denken tot titel droeg. Zijn belangstelling ging vooral uit naar paedagogiek, psychologie en philoso- fie. In tijdschriften en andere periodieken heeft hij verscheidene artikelen gepubliceerd Ook boeken voor schoolgebruik heeft hij samengesteld. Van zijn ge schriften noemen wij: Op weg naar wijsgeerig den ken (1933) en Inleiding tot de studie der paedago- ^ische psychologie (1939). Voordat hij tot buitenge woon hoogleeraar te Utrecht werd benoemd was hij privaat docent geweest aan de universiteit van Am sterdam en leeraar aan het Baarnsche lyceum. Uit de Staatscourant - Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Justitie van 30 October 1941 is mr. dr. W. M. Westerman te 's-Gravenhage be- nbemd tot raad-adviseur bij de zesde afdeeling van het departement van Justitie in vasten dienst. De secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming maakt bekend, dat de nationale bibliotheek te 's-Gravenhage, in verband met de kolenschaarschte tot nadele aankondiging des Woensdags zal zijn gesloten, te beginnen met den 5en November a.s. De wnd. secretaris-generaal van de departe ment van Financiën heeft benoemd tot directeur van het herstelfonds 1940 F. L. Rambonnet, alge meen gemachtigde voor de oorlogs- en defensie- schaden; ingesteld een administratie van het her stelfonds 1940; benoemd tot administrateur van het herstelfonds 1940: J. Bakker, administrateur bif het departement van financiën; ingesteld een raad van bijstand voor het Herstelfonds 1940; be noemd tot lid van den raad van bijstand: mr. A. J. van Soest, diresteur en J. Bakker, A. Vogel er dr. J. Ridder, allen administrateur bij 't departe ment van Financiën: toegevoegd aan den raad van bijstand als secretaris: mr. Ph. C. M. van Campen. referendaris bij hel departement van Financiën. BERUCHT OPLICHTER GEARRESTEERD. Het is de Amsterdamsche politie gelukt, in een café aan het Leidscheplein aldaar een oplichter te arresteeren, die voor tallooze zwendelzaakjes ge zocht werd. De man, Hendrik Borgers geheeten, wiens adres luidde: Marnixstraat 80, maakte er zijn werk van allerlei aankoopen speciaal van fiet sen, stofzuigers, schrijf- en andere kantoormachi nes, te doen, welke hij dan met een chèque op de gemeentegiro placht te „betalen". Echter bevatte zijn rekening aldaar geen cent, zoodat nimmer be taling volgde. Op het adres, dat op de chèques ver meld- stond, was hij reeds lang niet meer woon achtig. Bij herhaling had de politie dan ook reeds tegen dezen brutalen oplichter gewaarschuwd. (A.N.P.) MGR. A. VAN DE VENNE OVERLEDEN. BEEK (L.) 3 Nov. Op Allerzielen, des middags om uur, is mgr. A. van de Venne, oud-directeur van Rolduc, in het ziekenhuis te Sittard overleden. Sinds zijn aftreden in 1940 genoot mgr. van de Venne een rustigen ouden dag in de gemeente Beëk. Zijn ge zondheidstoestand was evenwel bedenkelijk; een on geneeslijke kwaal bracht dan ook Zondagmiddag het nog vrij onverwachte einde Mgr. van de Venne bereikte den leeftijd van jaar. Na zijn priesterwijding werd hij benoemd tot professor aan het college te Rolduc waar hij achter eenvolgens als leeraar, prefect en directeur 40 jaren onafgebroken zijn beste krachten heeft besteed aan den groei en bloei dezer onderwijsinrichting. Mgr. van de Venne maakte deel uit van het kathedrale kapit tel te Roermond en was geheim kamerheer van den Paus. C.AJD. VOOR HET HEERENKLEEDÏNGBEDRIJF. Het college van rijksbemiddelaais heeft het verzoek tot algemeen bindend verklaring der collectieve ar beidsovereenkomst voor het maatkleedingbedrijf en het maat- annex confectiebedrijf (heerenkleeding) 1941 d.d. 30 Juni 1941 voor het tijdvak 30 Juni 1941 tot 15 Februari 1942, op juridische gronden afgewezen en tegelijkertijd de voornaamste bepalingen dier collec tieve arbeidsovereenkomst behoudens daarin nood zakelijk gebleken wijzigingen voor het geheele maatkleedingbedrijf en het maat- annex confectie bedrijf (heerenkleeding) bindend vastgesteld. Het betreft hier bepalingen uit het z.g ..kleine"- of „nood"-contract, dat in afwachting van de tot standkoming der nieuwe collectieve arbeidsovereen komst voor het maatkleeding- en het maat- annex confectiebedrijf, waaromtrent onderhandelingen tus- schen partijen gaande waren, met een geldigheidsduur tot 15 Februari 1942 is aangegaan. De voornaamste bepalingen dezer overeenkomst, welke behalve de uur-loonen voor mannelijke hulpen en halfwassen en volslagen atelierwerkers in de on derscheiden gemeente-loonklassen en andere arbeids voorwaarden. in hoofdzaak betrekking hebben op de garantie-loonen voor thuiswerkers, zijn thans door het college van rijksbemiddelaars bindend vastgesteld voor den geheelen bedrijfstak en wel voor den termijn aanvangende 10 November 1941 en eindigende 15 Fe bruari 1942. (A.N.P.) Velen kennen den conducteur J. Gouwentak, die veertig jaar werkzaam is bij de N.Z.H.T.M. op de lijn HaarlemLeiden. Op bovenstaande afbeel ding kan men zien, op welk een opgewekte wijze hij zijn taak vervult. (Foto J. A. Stevens) Welke bonnen zijn thans geldig van 2 t.m. 8 November: Brood of gebak 42-4 Brood 4 rants. 42 Brood Vt rants. 42 Vleesch Vï rants. (Vleesch of 42 VI.waren 1 rants. vleeschwaren 42 Melk 1 3/4 U Melk 42A Reserve 13/4 K.G. Aardappelen 42B Reserve Vï K.G. Aardappelen van 5 Oct. t.m. 1 November: 136 Algemeen 1 K.G. Suiker 137 250 gr. ICoffiesurrogaat 138 500 gr. Jam 139-142 Algemeen 1 rants. Bloem brood of gebak D en E Havermout 250 gr. Rijst 143 Algemeen 250 gr. Havermout 144 250 gr. Gort 149 100 gr. Vermicelli of maïzena 145-148 Algemeen 100 gr. Kaaa van t t.m. 20 November: 125 gr. Boter i 12 5 gr. Boter met reductie. 51-52 Boter 51-52 Vet Voorts: Petroleum: Bonkaart M en O Bon 14 (2 1.) tot 27 Dec. Zeep Bon 135 Algemeen en Bon D Zeep der >Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon D Toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pet. t.m. 30 Nov. Bon J Textiel (Man nen) 5 0 gram scheerzeep t.m. 31 Dec. 1941. Uitreiken van distributiebescheiden in de Groote Kerk in Den Haag 's-GRAVENHAGE, 4 November. Hét Rijkscom missariaat deelt mede: Aangezien de lokalen van den Dierentuin in Den Haag noodig waren voor een tentoonstelling, heeft men het daar ondergebrachte Nederlandsche distribu tiekantoor moeten verplaatsen. Dit kantoor heeft daarop tijdelijk gebruik gemaakt van de Groote Kerk in Den Haag. Uitdrukkelijk wordt verklaard, dat het hierbij een maatregel betreft van de Nederlandsche overheid, die, na het bekend worden, van Duitsche zijde terstond ongedaan is gemaakt. Het Haagsche bruiloftsmaal Van gestolen Heemsteedsche konijnen In Den Haag zou een paartje in het huwelijks bootje stappen, en familie en kennissen zouden bij de huwelijksplechtigheid als gebruikelijk te genwoordig zijn, ook op het feestmaal. Nu is een feestmaal bereiden niet zoo moeilijk als -men er de noodige artikelen maar voor heeft. Vooral vleesch en vet is voor zulk een gelegenheid schaarsch. Twee kennissen, jonge mannen van resp. 21 en 22 jaar, waarvan de één een geboren Zandvoorter was, wisten raad. Zij trokken in den avond van 7 October er op uit naar Heemstede en bemachtigden 5 konijnen die zij in een plantsoen aan het J. M. Molenaersplein doodden, zochten daaraa een schuilplaats in een hooiberg in de buurt, waar zij een gonjezalt „vonden" om de buit in te doen. In den vrofegen morgen van den 8sten October vertrokken zij per eerste tram in de rich ting Leiden vanwaar de konijnen verder naar Den Haag werden getransporteerd en aan het bruilofts maal een bijzondere bekoring verleenden. Dank zij uitstekend recherchewerk zijn thans, een maand later, de dieven opgespoord. En zoowel zij als de kooper van de gestolen langooren zullen zich straks voor den rechter te verantwoorden heb- ken. Want zelfs op een bruiloftsmaal behoort men eerlijk aan zijn konijnenbout te komen. TEXTIELHANDELAREN. De afd. Haarlem van de Federatie van Middenstands Textiel Organisaties houdt Donderdagmiddag een verga dering in café-rest. Brinkmann. waar een toelichting zal worden gegeven op de nieuwe handleiding No. 6. JEUGDIGE DIEVENBENDE ONTMASKERD. De politie van Noord-Scharwoude. Zuid-Scha.r- woude en Oudkarspel heeft een dievenbende ont maskerd. bestaande uit vijf jongens van 17 tot 20 jaar. Door een der hoofddaders, verdacht van dief stal van een hoeveelheid bruine boonen werd Uedige bekentenis afgelegd. Behalve diefstal van n kwantuirt benzine kwam nog aan het licht, dat de dader met vier anderen ook een reeks rijwiel diefstallen in genoemde omgeving gepleegd heeft. Deze rijwielen werden aan een handlanger verkocht. De vijf schuldigen zijn naar het huis van bewaring te Alkmaar overgebracht. 's-GRAVENHAGE, 4 November (ANP) De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat in artikel 4 van de Prijzenbeschikking invoergoe- deren no. 1 bepaald is, dat iedere verkooper van buitenlandsche goederen, waarvan de verkoopprij zen op grond van de bepalingen van deze beschik king zijn verhoogd, op iedere offerte en verkoop factuur moet vermelden: „invoergoed", benevens den datum waarop de prijsverhooging heeft plaats gehad. Uitgezonderd van deze verplichting zijn de klein handelaar en de handelaar, die producten verkoopen. ■aarvoor een maximum prijscegeling is vastgesteld. Evenmin is bovengenoemde regeling toepasselijk, indien aan den afnemer prijsbladen zijn gezonden, waarop bovenbedoelde vermelding heeft plaats ge had. Indien op de offertes, facturen en prijsbladen verschillende artikelen voorkomen, moet duidelijk blijken, op welk artikel de vermelding betrekking heeft. Overtredingen zullen door de Inspecteurs voor de prijsbeheersching worden gestraft, onafhankelijk van de vraag, of de berekende prijzen wettelijk ge oorloofd zijn. PRIJZEN VOOR VEEREN VASTGESTELD. 'S-GRAVENHAGE, 3 November. Den laatsten tijd heeft zich een ongeoorloofde prijsstijging voor gedaan ten aanzien van het artikel bedveeren. Thans zijn, naar de gemachtigde voor de prijzen mededeelt, maatregelen genomen de prijzen, voor veeren aan banden te leggen. In de Staatscourant van 31 Octo ber 1941 is een beschikking opgenomen, waarin de maximumprijzen voor veeren zijn vastgesteld. Het betreft prijzen voor ongezuiverde kippen-, een den- en ganzenveeren bij levering uit de opslagplaats van den verkooper. (A.N.P.) Duitsche minister van financiën in Bulgarije Uit Sofia meldt het D.N.B.: De Duitsche minister van Financiën, Graaf Schwerin von Krosigk, heeft Maandag een bezoek gebracht aan den Bulgaarschen minister-president en aan de ministers van Buiten landsche Zaken en Financiën. De Bulgaarsche mi nisters beantwoordden deze bezoeken. Des middags hield minister-president Filof een ontvangst, ter eere an den gast De Bulgaarsche minister van Financiën, Bosjilof, heeft des avonds ter eere van zijn Duitsche ambt genoot een maaltijd aangeboden, waarbij o.a. de leden der regeering, de Duitsche gezant en de diplomatieke vertegenwoordigers der landen van het driemogend- hedenverdrag aanzaten. In een toespraak zeide Bosjilof o.a.: „Het lijden dat Duïtschland en Bulgarije door de onrechtvaardigde vredesverdragen was opgelegd heeft de betrekkingen tusschen beide volken nog enger doen worden. Het economische en financieele leven van Groot-Duitsch- land is, als alles in dat land. wegens de ideale or ganisatie een voorbeeld voor Bulgarije. In zijn antwoord zeide Schwerin von Krosigk dat uit de overeenkomst in de politieke ontwikkeling der beide volken en uit de wapenbroederschap gedu rende den wereldoorlog een nieuwe vriendschap is geboren. Uit de natuurlijke reactie op de onrecht vaardige vredesdictaten is de economische toenade ring tusschen Duïtschland en Bulgarije voortgekomen. Thans is de vriendschap nog grooter geworden. Dat is bewezen door de ontvangst die de Duitsche sol daten in Bulgarije hebben genoten. duïtschland strijdt voor europa Duitsch weermachtsbericht. In den centralen sector werd Koersk bezet. Tien transportschepen der bolsjewisten tot zinken gebracht. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 3 No vember. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Onder den druk van de felle achtervolging door Duitsch-Roemeensche formaties is de op de Krim verslagen vijand in twee groepen gesplitst, waar van de eene via Sebastopol en de andere via Kertsj tracht te ontsnappen. Bij een aanval op de transportschepen, welke voor de vlucht vfn deze strijdkrachten werden gereed gehouden, heeft de luchtmacht 10 koop vaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van ongeveer 38.000 br.t. door bomtreffers tot zinken gebracht. 14 andere schepen werden zwaar be schadigd. Andere gevechtsvliegtuigen bombardeer den Sebastopol en het havengebied van Jalta. als mede militaire doelen In de straat van Kertsj en aan de Noord-Oostkust van de Zwarte Zee. Een groot drijvend dok kreeg bomtreffers van zwaar kajiber. Bij de doorbraak- en achtervolgingsge vechten op de Krim werden tot dusver in totaal 53.175 gevangenen gemaakt, alsmede 230 pantser wagens. 218 stukken geschut, verscheidene pantser- treinen en groote hoeveelheden ander oorlogsmate riaal werden buitgemaakt of vernietigd. Verder werden meer dan 13.000 mijnen verwijderd, welke waren gelegd om onzen opmarsch te verhinderen. Italiaansche troepen namen in het Donetzbekken nieuwe industrieplaatsen na strijd in bezit. In den centralen sector van het Oostelijk front werd gis teren de districtshoofdstad Koersk, een belangrijk spoorwegknooppunt en industriecentrum door in fanterie- en gepantserde formaties ge,nomen. In de wateren om Engeland brachten gevechts vliegtuigen een .vrachtschip van 4.000-br.t. tot zin ken en troffen zes schepen zoo ernstig dat nog meer verliezen genoteerd kunnen worden. In Noord-Afrika verstrooiden Duitsche gevechtsvlieg tuigen concentraties Britsche automobielen bij Sol- loem. Bij luchtaanvallen op de reede van Suez werd een koopvaardijschip van 6000 brt vernietigd'. Gevechtshandelingen van den vijand boven het gebied van het Duitsche rijk vonden niet plaats". De doorbraak op de Krim. Achter de resten van stukgeschoten huizen vindt de Duitsche infanterie dekking tegen het vijandelijk machinegeweervuur. (Atlantic-Holland Bolsjewistische troepen op de Krim samengedrongen. Hopelooze positie der stellingen aan de zuidpunt van het eiland. Van militaire zijde wordt aan het D.N.B. gemeld' Van de 14 bolsjewistische divisies, die zich op cfe Krim hadden geïnstalleerd voor de defensie en die voor een deel reeds vernietigd of getroffen zijn, lee- ren thans ook de aan de zuidspits opgestelde troepen- deelen de zwaarte van de Duitsche aanvallen kennen. Tevergeefs trachten zij zich in de bergstellingen te verdedigen, alle voorbereidingen worden door Duit sche bommen teniet gedaan. In aanvulling op het weermachtsbericht van Maan dag verneemt het D.N.B. nog het volgende: De bolsjewistische troepen op de Krim. die steeds meer op elkaar worden gedrongen, hebben nog slechts twee mogelijkheden: óf te worden gevangen genomen, óf te vluchten over de Zwarte Zee De transportschepen worden door bommen vernield en het wegvoeren van troepen wordt onmogelijk ge maakt. Opdat de bolsjewistische leiding ook geen schepen uit het Oosten zou kunnen aanvopren, wer den militaire doelen in de Straat van Kertsj en aan de Noordoostkust van de Zwarte Zee gebombardeerd De aanvallen, welke de luchtmacht verder nog deed op spoorlijnen die naar den Kaukasus en de Bene- den-Wolga leiden, vormden een ondersteuning van de aanvallen, welke de Duitsche weermacht reeds uit het gebied ten Öosten van Tasanrog doet. De Duitsche luchtmacht heeft haar aanvallen op bolsjewistische transporten ter zee ook Zondag voort gezet. In de Straat van Kertsj hebben gevechtsvlieg tuigen een koopvaarder van 1000 ton tot zinken ge bracht en een ander schip beschadigd. Op een vlieg veld dat zich nog in het bezit der bolsjewisten be vond. werden zes vliegtuigen vernield. Aan het geheele Oostelijke front werden dezen dag de achterwaartsche verbindingen van de bolsjewie ken doeltreffend bestreden. Troepenconcentraties en colonnes in den Zuidelijken sector van het front wer den met bommen en de boordwapens uiteengedreven en uiteengeslagen. Verscheidene toestellen wierpen hun bommen midden op belangrijke rails en verbraken daarmede belangrijke trajecten van de bolsjewisti- .ch-> -•"^'-Uinen. Een gevechtsvliegtuig slaagde er In een voltreffer te plaatsen op. een vollen transport trein. MISLUKTE POGINGEN DE NEW A OVER TE STEKEN. Denzelfden dag hebben de bolsjewieken, naar het D.N.B. verder meldt, weer een wanhopigen aanval via de Newa ondernomen die evenals den vorigen dag op een mislukking uitliep. Bij de eerste poging deden de bolsjewisten met 40 a 50 booten een uitval tegen den door de Duitschers bezetten Newa-oever en hoopten onder bescherming van hun zware artillerie door de Duitsche omsinge ling heen te breken. Toen de bolsjewisten hun vuur naar voren moesten brengen om hun troepen de landing mogelijk te maken/zette het Duitsche afweer- vuur met groote kracht Ih. Lichte artillerie en mi trailleurs wierpen een hagel van projectielen op de bolsjewistische booten die bij tientallen zonken. De overigen moesten terugkeeren. waarbij de vijand nog tal van gesneuvelden door het machinegeweervuur verloor. De Zondag ondernomen poging om strijdkrachten over te zetten bezweek op dezelfde wijze in het vuur van de Duitsche afweer. Ditmaal kwamen in de och tendschemering 17 bolsjewistische booten in snelle vaart de Newa af, maar stonden reeds dadelijk bij de afvaart aan welgericht artillerievuur bloot, zoodat zij de rivier zelfs niet halverwege konden oversteken.. Zoo mislukte ook deze aanval met zware verliezen voor de bolsjewieken. Extra bericht van het Duitsche opperbevel. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 4 No vember. (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: „De marine en de luchtmacht hebben de BriU sche ravitailleeringsscheepvaart wederom zware slagen toegebracht. Duikbooten hebben op den Atlantischen Oceaan 11 vijandelijke koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 53.000 br.t. als- medé een torpedojager tot zinken gebracht. Drie andere schepen en een torpedojager werden door torpedotreffers zwaar beschadigd. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht ten Oosten van Aberdeen drie koopvaarders met een gezamenlijke inhoud van 20.000 br.t. ver nietigd. Bovendien werd bij de Shetland-eilanden een vrachtschip door bomtreffers zwaar bescha digd". „Olievraagstuk eischt een zeer snelle oplossing" Japansch blad richt een waarschuwing tot de Ver. Staten TOKIO, 3 November. (D.N.B.) De „Tokio Nitsji Nitsji" richt in verband met de verklarin gen van den woordvoerder der Japansche ambas sade te Washington dat de Japansch-Amerikaan- sche onderhandelingen thans onder alle omstan digheden op welke wijze dan ook tot een beslis sing moeten leiden, tot Amerika de dringende waarschuwing de onderhandelingen niet op de lan ge baan te schuiven. Het blad constateert dat het olievraagstuk een zeer snelle oplossing vereischt. Indien Japan niet in staat is deze olie van Ameri ka of Nederlandsch-Indië langs den normalen weg te verkrijgen, dan zal het gedwongen zijn zich olie te verschaffen op een ongebruikelijke manier, zelfs wanneer dit gevaren met zich zou medebren gen. Een dergelijke, zij het ook drastische stap, zou in het kader der zelfverdediging een legitieme maatregel zijn. Roosevelt weet dit zeer goed, want hij heeft zelf eenige .maanden geleden ver klaard dat er op den Stillen Oceaan oorlogsgevaar bestaat indien Amerika Japan van de olie'everan- ties zou uitsluiten. Ditzelfde geldt voor andere noodzakelijke grondstoffen. Onder dergelijke omstandigheden, zoo verklaart het blad, kan niemand voorspellen wat er kan ge beuren. De verantwoordelijkheid ligt echter uit sluitend bij de Vereenigde Staten. Tojo wenscht nauwer samenwerking met de bondgenooten Opbouw van het hinnenlandsche verdedigingsfront in Japan TOKIO, 4 October (D.N.B.) De bladen vestigen de aandacht op de vastbeslotenheid van Japan om het hoofd te bieden aan de vijandig gezinde landen. De Tokio Asahi Sjimboen" noemt In dit verband het kernpunt van de komende Rijksdagzitting de te ver wachten verklaring van den eersten minister Tojo, die. naar het blad schrijft, drie belangrijke punten zal behelzen. Ten eerste zal Tojo nieuwe wegen aanwijzen ter versterking van de Japansche politiek. Om de vast staande doeleinden van Japan ten uitvoer te leggen moet een nog nauwer verband tot stand gebracht worden met de bondgenooten van Japan en moet het blnnenlandsche verdedigingsfront worden opgebouwd op den grondslag van een volstrekte eenheid tusschen de regeering en de weermacht Door dit eenheids front zal Japan vastberaden het hoofd kunnen bieden aan alle vijandige landen Ten tweede zal de minister-president een duidelijke uiteenzetting gevenbetreffende de onderhandelingen met de Ver Staten, wijzen op de boodschap van Ko- noje aan Roosevelt cn daarbij in het bijzonder in het licht stellen dat Japan er naar heeft gestreefd "de crisis op den Stillen Oceaan uit den weg te ruimen, terwijl de V. S den druk op Japan voortdurend heb ben opgevoerd en het door het rekken der onder handelingen economisch, politiek en strategisch heb ben trachten te verzwakken. Ten derde zal Tojo een uitbreiding van het strljd- front voorstellen. De regeering zal in den Rijksdag aanvullende weermachtsuitgaven voorstellen, bene vens belastingverhoogingen en nieuwe wetten ter ver grooting van de rijstprodu.ct.ie. De regeering is vast besloten een „totaal" economisch en voedingsfront op te stellen. Het volk zal geestelijk worden voor bereid op den crisistijd. ONDERHANDELINGEN TE WASHINGTON NOCH STOPGEZET, NOCH AFGESNEDEN. TOKIO, 4 November (Domei). Op een vraag, in houdende of de besprekingen te Washington op het doode punt zijn aangekomen, heeft de woordvoerder van het bureau voor de inlichtingen heden ten over staan van de buitenlandsche persvertegenwoordigers geantwoord: „Zij zijn noch stopgezet noch afgesne den". Op de vraag wie thans het eerst een antwoord moet geven, zeide Isjii dat elk van beide partijen een antwoord kan geven. Isjii herhaalde dat Japan alles uiteengezet heeft en hoopt dat de Ver. Staten een die per begrip zullen toonen voor de Japansche positie. ..Op hét oogenblik worden er te Washington tusschen Japan en de Ver. Staten geen besprekingen gevoerd", zeide Isjii, waaraan hij toevoegde dat Kaname Waka- soegi, de diplomatieke adviseur van ambassadeur No- moera. slechts éénmaal van gedachten heeff gewisseld met staatssecretaris Cordell Huil sedert de vorming van het kabinet-Tojo. Op de vraag of de gedachten- wisselingen hervat zouden worden, antwoordde Iritiï „Dat weet ik niet".

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1