HET BESTE ADRES W. ZORN, Dames- en Keerenkleermaker Moerasgas. Een en dertig personen gearresteerd. TOBIAS Puzzlerubriek [JKiuist en £ettecenj Hooft's Warenar. AGENDA Bloemkool zouten en invriezen. Vele handen vinden op het oogenljjik werk bij het conserveeren der groente. In groote hoeveelheden wordt de bloemkool in de Streek gezouten en ingevroren. Het schoonmaken en snijden geschiedt met vakkundige hand. (Pax-Holland-de Haan-c) Uit de dagen van Sequah Bedachtzaamheid is een kenmerk van den Neder lander. Hij ziet graag de zaken een beetje aan en komt niet al te gauw uit den plooi. Hij vervalt zel den tot uitingen van extase en heeft er een beetje pleizier in als hij ziet of leest hoe andere volken, wat meer gepassioneerd dan het zijne, tot betui gingen van blijdschap of droefheid kunnen komen, die hem de schouders doen ophalen voor zooveel „aanstellerij". Zoo deze eigenschap den Nederlander nog altijd kenmerkt, onze voorgeslachten, laten we zeggen de feneratie waartoe onze grootouders in de kracht van un leven behoorden, waren op dat punt nog een tikje conventioneeler dan wij. En dit bedenkend vraagt men zich af, hoe het ter wereld vijftig jaar geleden mogelijk was, dat het Nederlandsche volle in het jaar 1891 een Amerikaanschen kwakzalver een ontvangst als een vorst bereidde, hem toejuichte, zijn paarden van zijn karos spande, hem een eer bewijs bereidde en zijn vrijwel waardelooze mix tuurtjes met goede Hollandsche guldens betaalde. Zeker, dat is vijftig jaar geleden gebeurd. In Ne derland. In Haarlem. Ouden van dagen zullen het u als ooggetuigen nog kunnen bevestigen en u al licht kunnen verhalen tot welke groteske tafereelen het ook hier ter stede is gekomen, als Sequah, na J per caleche te zijn gearriveerd aan de zaal waar hij zijn séances gaf, zijn patiënten wreef en kneep, tot dat ze van landziekige rheumatieklijders gansch verjongde spring-in-'t velds waren geworden. Wat was er gebeurd? Uit Amerika was hij naar hier gekomen. Hij heette Charles Davenport, was volgens zijn papieren „agent" van de „Sequah- maatschappij" en zijn werk was, reclame te maken voor middelen tegen de rheumatiek, die zijn maat schappij in den handel bracht. Ze bestonden uit Sequah-olie voor uitwendig en „Prairieflower", een andere vloeistof, voor inwendig gebruik. Nu hadden honderden reizende lieden hun likke potjes tegen de .een of andere kwaal al vóór hem aan den man gebracht en erg bescheiden zijn deze heeren over het algemeen niet, maar Davenport (dien men alom met den naam zijner maatschappij „Sequah" noemde), deed het al bijzonder Ameri- kaansch. Om te beginnen vertoonde hij zich vrijwel steeds in Mexicaansch costuum en voor het afleg gen van zelfs kleine afstanden bezigde hij een pron kerig vehikel. Zijn gevolg bestond uit een medicus, een apotheker, een zaakgelastigde, een tolk, een patientendrager, zes muzikanten, vier paarden, een papegaai, een hond, een aap en een geit. Nu werkte hij aldus: In een zaal van niet te klei nen omvang verzamelde hij'een menigte men be taalde een kleinigheid entree zong den lof van zijn preparaten in een wijdloopige redevoering en verzocht daarna rheumatieklijders op het tooneei te komen, ten einde door hem behandeld te worden. Kijk, dat miste maar zelden. Wel altijd was er de een of andere tobber, die er zich aan waagde. De „patientendrager" droeg om 't even of het slachtoffer tot loopen in staat was of niet hem het tooneei op, legde hem op een rustbank neer, die in een afgeschoten tentje was geplaatst, de zes mu zikanten begonnen straf te blazen, Sequah trok zijn Mexicaansche jas uit, zoodat een paar fiks gespier de armen te zien kwamen, bevochtigde zijn handen met een scheut Sequah-olie en begon te masseeren. Eventueele reflecties van den gemasseerde gingen teloor in de muziek, die de zes blazers' produceer den. en dan geschiedde het wonder: dan werden de gordijnen vanéén geschoven en voor de oogen van het publiek verscheen de rheumatieklijder van zoo pas, springend en dansend en dartelend als een jong veulen. Maar Sequah verwachtte méér dan een vreugde-dansje: vóór de verzamelde schare be tuigde de gewezen patiënt bij alle dingen die hem lief waren, dat hij pijn en ongemak te boven was, dat hij voortaan vróolijk en gezond door het leven hoopte te gaan en dat. hij dit alles dankte aan de on volprezen Sequah-olie en Sequah's „Prairieflower", waarvan men hem achter het gordijn ook al een portie had ingegeven. En onder zijn verhaal stond hummer twee dan al te wachten, om ook onderhan den te worden genomen. Zóó moest Sequah het precies hebben. Want in de zaal steeg de spanning, telkens als weer een geluk kig mensch tusschen de gordijnen kwam glunde ren. men werd vroolijk, uitgelaten, de stemming werd bijna een roes van opwinding en het einde Was steevast een betooging van stavast met een vorstelijk uitgeleide, als Sequah zijn laatste manne tje onder handen had genomen en dikwijls spande men de paarden van zijn koets En zoo verscheen hij bok te Haarlem. Hij huurde de zaal van het toenmalig Felix Favore (het tegenwoor dige St. Bavo in de Smedestraat) af, hield er zijn seances, masseerde zijn patiënten terwijl zijn muzi kanten lustig bliezen en verkocht zijn preparaten. Maar wat wierp dat alles een Haarlemsch stof op! Dat begon al met zijn komst. Als een goed koopgian had hij zijn entreee per advertentie bekend gemaakt, maar de Vereeniging tegen de Kwakzalverij antwoord de daarop prompt met een advertentie, waarin het publiek met klem gewaarschuwd werd, geen gehoor te leenen aan zijn betoog en zeker geen goed geld te geven voor zijn smeerseltjes. Jawel, maar de faam was hem nu eenmaal vooruit gesneld en het ging hier pre cies als elders: Bij de eerste seance de beste was de zaal uitverkocht, een paar patiënten dienden zich aan, werden riaar de regëlen der kunst „behandeld" en dansten hun toertje over het tooneei, ten blijke, dat de zaak, in casu hun eertijds rheumatische bee- nen en armen gezond was. Toen kwamen de Ingezonden Stukken. Het is een voudig verbijsterend, hoeveel kolom druks voor- zoo wel als tegenstanders noodig bleken te hebben, hetzij om Sequah's goed recht, kennis en kunde te bepleiten, hetzij om allerlei naar hun meening berispelijke kan ten van 's mans gedragingen te belichten. „Het helpt niet" betoogden de anti-kwakzalvers, „en als het al helpt, dan is dat slechts tijdelijk"„Goed en wel" antwoordde Sequah bij monde van zijn tolk, „als je koorts hebt slik je kinine, die de dokter je voorschrijft, maar wil dat zeggen, dat je nadat je bent hersteld, nooit meer koorts zult krijgen?" Men wil dat wel ijzeren logika noemen en talloozen voelden wel wat voor dit betoog, zooals bleek uit de steed welgevulde zalen, die Sequah bleef trekken en uit zijn loonend debiet. De clichémakerij, die een halve eeuw geleden in haar kinderschoenen stond, leverde, bij gelegenheid van zijn eerste optreden, ons blad een voortreffelijke reproductie van 's mans portret. Wij zien daarop een vrij jongen man, zoowat als cowboy gekleed. Een ferme knaap, die blijkens het verslag van deze eerste seance, die de verslaggever achter de schermen mocht mee maken, een paar gezdhde armen aan zijn lijf had en dus wel zijn -aanleg voor masseur zal hebben uitgebuit. De knecht van slager Heek uit Zandvoort ten minste raakte subiet van zijn rheumatiek af. Daar staat het trieste gebeuren van een stadgenoot tegenover, die zich door zijn medicus liet bepraten, een behandeling door Sequah nog wat uit te sfellen en als we dan kort daarna 's mans doodsadvertentie lezen wordt het een beetje begrijpelijk, dat de zoon van den overle dene bedoelden medicus verwijt, dat deze zijn vader diens allerlaatste kans niet had mogen ontnemen enfin, ge spaart, me de rest. En de paarden voor zijn rijtuig werden afgespannen, voor het BETERE KEERWERK ZIJLWEG 84 - ZIJLWEG 84 (Adv. Ingez. Med.) toen Sequah na een bijzonder vruchtbare séance zich naar zijn tijdelijk verblijf, hotel Lion d'Or begaf. En de belangstelling steeg nog steeds door al dat geschrijf in de couranten. Wat er ook op zijn genees methode en zijn geneesmiddelen mocht zijn aan te merken, de reclame, die hij wist te maken was van de bovenste plank. Want het volk bleef tot den laat- sten dag toestroomen en Sequah wist als de beste, dat waar het volk is, de nering vanzelf komt. En op den laatsten dag van zijn vertoef in deze stad schonl®Sequah een paar honderd gulden aan deze en een paar honderd gulden aan die vereeniging en bedacht zelfs de Haarlemsche politie met een paar lapjes. De intègre Commissaris van Politie stuurde ze evenwel met de complimenten terug. Zoo kwam en verdween deze Amerikaansche kwak zalver, voor wien de toch ook niet aqhteriijke Cocado- rus in later dagen grif de vlag moest strijken. Zonder twijfel is Sequah op zijn terrein de figuur van zijn eeuw geweest. En hij mocht dan na zijn drieweeksch verblijf te Haarlem verdwijnen, zijn Sequah-olie en zijn „Prairieflower" bleven hier toevertrouwd aan het verkoopend talent van een plaatselijk agent en vormden nog jaren nadien een panacée voor iedere rheumatische aandoening, waarmede sindsdien de een of andere beklagenswaardige stadgenoot gekweld werd. Tien inbraken te Amsterdam opgehelderd Dertien mannen in arrest AMSTERDAM, 3 November. Vrijdag j.l. is de laatste schakel gesloten van den keten, welke een inspecteur en twee rechercheurs van de centrale re cherche in de_ hoofdstad hadden gelegd om een com plot inbrekers en helers, dat zich aan minstens een tiental inbraken, gepleegd in de laatste vijftien maan den, heeft schuldig gemaakt. Reeds vier weken geleden waren twaalf bende leden in arrest gesteld, doch nog steeds ontbrak de meest beruchte, een bekende figuur uit donker Am sterdam, die reeds meermalen in groote „zaken" be trokken is geweest. Deze dertiende man had zich geruimen tijd schuil weten te houden en trachtte, o.a. door het zenden van ansichten aan bekenden, welke dan uit de meest verschillende deelen van het land verzonden werden, de recherche om den tuin te leiden. Vrijdagavond wist men eindelijk met zeker heid, dat de gezochte zich schuil hield in een woning in Amsterdam-Zuid. Toen de politiemannen binnen drongen, werd aanvankelijk nog eenige tegenstand geboden, doch spoedig moest de man voor de over macht zwichten. „Gefeliciteerd jongenswas het eerste, dat hij tegen de politiemannen zeide. „ik heb het dezen keer verloren". Het onderzoek, dat met deze. arrestatie was afge sloten, was op 16 September jl. begonnen, toen recher cheurs de hand wisten te leggen op twee dieven, die op de Reguliersgracht een baal mantelstof vervoer den, welke van een diefstal op de Prins Hendrikkade afkomstig bleek te zijn. Het spoor, dat hiermede de politie in handen kwam, heeft ten slotte tot de arres tatie van dit complot geleid. Het verzamelde bewijs materiaal was zóó overstelpend, dat alle bendeleden een volledige bekentenis hebben afgelegd. Ook een deel van den omvangrijken buit heeft men nog weten te achterhalen. DE RAMBLERS KOMEN IN HAARLEM. Zondagavond 16 November geeft de directie van het het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem nog maals een concert van het orkest „DeRamblers". Evenals de vorige maak zal ook voor dezen avond het Concertgebouw wel weer blijken te klein te zijn om aan de vele enthousiaste muziekliefhebbers een plaats te kunnen bieden STADSBIBLIOTHEEK RN LKESZAAL TE HAARLEM. Hieronder volgt ees. statistiek van het aantal be zoekers en van de uitleening van boeken in October aan de Stadsbibliotheek en Leeszaal te Haarlem. De leeszaal aan het Prinsenhof werd bezocht door 1691 personen, namelijk 1491 mannen en 200 vrou wen; het vorig jaar bedroeg het totaal aantal 2245. De krantenzaal werd bezocht door 2482 mannen en 261 vrouwen, totaal 2743, tegen 42G4 in 1940. Uit geleend werden 12.899 boekeu tegen 10.158 in 1940. De leeszaal in het filiaal „Huis te Zaanen" werd bezocht door 135 mannen en 21 vrouwen, totaal 156. (Het vorig jaar October was deze leeszaal gesloten). Uitgeleend werden 4403 boeken, tegen' 330S In 1940 De leeszaal van het filiaal ls van 13 October j.l. af weer voor het publiek opengesteld. HAARL. DA' Dinsdag 4 Nov. 1941 (Op verschillende plaatsen, wet name te Amsterdam, wordt thans moerasgas gewonnen) Men is aan 't moerasgasoogsten Hier en ginder uit den grond, Ik wist van den naam, ten hoogste, 'k Wist nauw dat het hier bestond. Eentje is ermee begonnen, Een moerasgaspionier, En nu wordt het al gewonnen Op een honderd plaatsen schier. O, ik wist dat sinds geslachten Reeds de boer er nut van had, Maar ik heb nu in gedachten Het moerasgas voor de stad. Ga vooral niet denken, vrinden, Als gij van successen hoort, Dat ge 't overal kunt vinden, Als ge maar een gaatje boort. 't Is een kwqgtie, heb 'k gelezen Van de ligging van het veen, Deze moet gasgunstig wezen, Ruim tien meter diep naar 'k meen. Daarom kun je slechts beginnen Na deskundig overleg, Zonder dat zul je niets winnen, Boor niét in het wilde weg. Een herhaalde misgeboorte Is alleen een flinke strop, Die wekt ergernis in soorten, Maar geen enkle gassoort op. Is een goede plaats gevonden, Die j' in eigendom behoort, Nou, dan heb j' „op goede gronden" Een fortuintje aangeboord. En al is 't een andre klas gas Dan het zooveel jaren was, Tijdlijk helpt je het moerasgas Toch maar uit het gasmoeras. P. GASUS HET NATIONAAL ZANGCONCOURS TE AMSTERDAM. In de Concertzaal van Krasnapolsky te Amsterdam werd Zondag het groot nationaal zangconcours, dat ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het ge mengde koor „Oefening baart Kunst" uit Nieuwen- dam werd georganiseerd, besloten. Op dezen dag waren drie kinderkoren aanwezig, twee onder H. v. d. Heide-Wyma en een onder H. J. Keman. Bijzonder aardig vertolkten zij werken van Catharina van Rennes, vooral „De Schoonste Feest dag" gaf „Onder Ons" prachtig weer. „Aalsmeer's Koorvereeniging" onder W. Keessen gaf „Pater Noster" bijna smeekend weer. keurig was dit werk. „O Meimaand" van Lieven Duvosel was ook zeer goed. Het koor verwierf den len prijs met 372 punten met lof der jury, Dit koor bezit een bijzonder fraai sopranen- en altenmateriaal. Het mannenkoor „Proza en Poëzie" Haarlem, be- haalde onder Jan Booda een len prijs met 308 punten. Fraai was Dresden's „Boerenfeest". De gemengde zangvereeniging „Polyhymnia" uit IJmuiden-Oost bereikte in de afd. uitmuntendheid met 265 punten een 2en prijs. „Zorgen nacht" van Hoogerwerf was heel aardig, doch het „Pater Noster" was vooral in den aanhef matig. Roeske bracht aan het .einde lof uit aan den heer A. v. Nek die dit concours vrijwel alleen heeft ge organiseerd. NED. REIS VEREENIGING. De heer Jan de Hartog zal Donderdagavond 6 November voor de leden van dé afdeeling Haarlem der Nederlandsehe Reisvereeniging in het Gemeen telijk Concertgebouw een lezing over zijn boek „Holland's Glorie" houden. LAGERE PRIJZEN VOOR KACHELHOUT EN AANMAAKIIOUT. 's-GRAVENHAGE, 4 November. De prijzen voor kachel- en aanmaakhout zullen voor het komende seizoen' iets verlaagd worden, zooals de gemachtigde voor de prijzen aan het A.N.P. mededeelt. Deze 'ver laging is het grootst in de. boschrijke streken, waar de vrachtprijzen het minst op den aanvoer drukken. Tevens is een verschil gemaakt tusschen de be tere houtsoorten en naaldhout, waardoor een onbil lijkheid van de vorige regeling is vervallen. De prij zen van naaldhout en mindere soorten loofhout zijn dus in verhouding sterker gedaald. Ook voor aan maakhout konden lagere prijzen worden bepaald. FAILLISSEMENTEN (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam), UITGESPROKEN: 30 Oct.: B. Besselsen, Apeldoorn, Mercuriuslaan 21. R.C. Mr. A. H. van der Giesen. Cur. Mr. R. A. James, Apeldoorn. 30 Oct.: H. Wiegers, paardenhandelaar, Lochem. R.C. Mr. H. L. Wilkens, Cur. Mr. J. D. Naeff, Lochem. 30 Oct. F. C Meijer, leeraar, Den Haag, Anna van Saxen straat 5fi. Recht. Comm. Mr. J. H. van Laer. Cur. Mr. C. J. Kooij. Den Haag. 30 Oct. de nalatenschap van C. F. A. Jonkers te Den Haag. Benoordenhoutscheweg 265. Recht. Comm. Mr. A. J. Paulns. Cur Mr. C. Croon.. Den Haag. 30 Oct. B. Kampen, te Schevenigen, d' Aumeriestraat 1, en J. de Zwart te Scheveningen, IJmuidenstraat 134, te zamen het schildersbedrijf uitoefenende te Scheveningen aan de d' Aumeriestraat 1—la. Recht. Comm. Mr. Jhr. P. G. M. van Meeuwen. Cur. Mr. H. F. J. P. Kunkeler, Den Haag. 30 Oct. W. J. Gerritsen, bloembollenkweeker, te Hille- gom, Zilkerduinweg 80. Recht. Comm. Mr. J. van Andel Gzn., Cur. Mr. J. C. de Vroom, te Leiden. 30 Oct, A. Engles en zijn eehtgenoote M. Th. van der Meer, openbare koopvrouw, beiden te Wassenaar, van Oldenbarneveltweg 26. Recht. Comm. Mr. F. Donker Cur- tlus, Cur. Mr J. van der Veen Vonk, te Wassenaar. VERNIETIGD: 7 Oct.: A. Galden, mijnwerker te Wijnandsrade. VERNIETIGD bij arrest van het Gerechtshof Arnhem op grond van hooger beroep. 28 Oct, C. van den Biggelaar, bakker, Velddriel gem. Driel. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 30 Oct.: W. C. Bakker te, Hilversum. 30 Oct.: Heinrich Johannes Vaassen, Echt, Schil berg 41. 30 Oct. Th. J. E. de Boer, Warnsveld. GEDEPONEERDE UITDEELINGLIJSTEN. N.V, Modehuis Valk, gevestigd te Amersfoort. Ge ëindigd door het verbindend worden der eenige uit- deelingslijst. Uitk. nihil aan conc. cred. 30 Oct. P. A. Timmermans, logementhouder, Ubber- gen, Holleweg 57. Idem. Uitk. nihil aan conc. cred. A. M. SmitsSchermer, Hoorn. Geëindigd door het ver bindend worden der eenige uitdeelingslijst. 28 Oct. firma Augura, Groningen. Idem. Uitk. 1.21743 'It. 28 Oct. Simon Augura, vroeger Groningen. Idem. Uitk. nihil aan cönc. cred. Verdacht van rijwieldiefstallen, t inbraken enz. Kranig werk van onze gemeentepolitie. VELSEN Dinsdag. De gemeentepolitie ls er de laatste maanden in geslaagd, een reeks van diefstallen en inbraken op te helderen en de daders daarvan achter slot en grendel te zetten. In het belang van het on derzoek kon hieraan tot dusver geen publiciteit worden gegeven, maar thans zijn wij in de gele genheid gesteld, alle bijzonderheden omtrent deze belangrijke zaak mede te deelen. De tot opheldering gebrachte zaken houden alle met elkaar verband. De omvangrijkheid daar van blijkt wel hieruit, dat niet minder dan 31 per sonen gearresteerd werden, waarvan een groot gedeelte aan de Justitie werd overgegeven en in voorarrest gesteld. ZILVERGELD BRACHT DE POLITIE OP HET SPOOR. In verband met inbrakfn werden reeds langen tijd de gangen gevolgd van een zekeren L., inwoner van IJmuiden, die als geroutineerd en listig bekend stond. Bij een aantal inbraken, zooals in Velserbeek, voorts in een kruidenierszaak in de Kennemerlaan, in de Melkinrichting Gemeenschappelijk Belang en die van Stoop, enz., werden oorspronkelijk slechts sporen van weinig nut gevonden, totdat na langdurig recherche werk bleek, dat een groot bedrag aan zilvergeld ter inwisseling was aangeboden. Omdat bij de inbraak in den kruidenierswinkel een belangrijke hoeveelheid daarvan was ontvreemd, werd dit spoor gevolgd en bleek dit te leiden naar den persoon, die de bijzon dere aandacht van de politie reeds had. Toen in dit stadium een inbraak werd gepleegd ln de Centrale Bakkerij in IJmuiden. waarbij werd vastgesteld, dat de kleeding van den dader besmeurd moest zijn met een bepaalde stof, werd toegegrepen Bij huiszoeking bij den gezochte werd inderdaad een jas gevonden, die na wassching te drogen hing. Ook een huisge- noote werd aangehouden en een bergplaats ontdekt bij een inwoner van IJmuiden-Oost. Deze was nimmer met de politie in aanraking geweest, waardoor de aandacht niet op hem was gevallen. Bij een inval werd vastgesteld, dat daar de buit van menlgen dief stal was geborgen en van daaruit verkocht. Natuur lijk werd deze man gearresteerd, evenals degenen, die aan den verkoop steeds medewerkten. TAL VAN INBRAKEN.EN DIEFSTALLEN. Geleidelijk werd thans de oplossing gevonden voor tal van andere diefstallen, zooals vier inbraken in manufacturenmagazijnen (Glas, Hille en Frankforter). Nu volgden de arrestaties van meer verdachten, he Iers en medewerkers. Zooals dit in de praktijk gaat kwamen door deze aanhoudingen tevens tal van andere zaken' aan het licht. De sporen moesten gevolgd worden tot buiten Velsen. In de Melkinrichting van Stoop bleek nl. ook een Zaandammer Pr. te hebben medegewerkt. Na arrestatie Van dezen man en zijn vrouw kwam ten slotte aan het licht, dat if combinatie met de IJmuidenaren R. en M. en een tweetal inwoners van Amsterdam, betrokken was in diefstal of heling van minstens 80 fietsen, waarvan het grootste gedeelte te Velsen, eenige te Beverwijk. Zaandam en Uitgeest ont vreemd waren, alles in den loop van het laatste jaar. EEN RARE „HANDELAAR IN EMAILLE-NAAMBORDEN". Gebleken is, dat één der verdachten zich vaak als handelaar in emaille naamborden in een zaak. waar een fiets tegen den gevel stond, meldde en onder handelingen aanknoopte. Leek de zaak veilig, dan stuurde hij inmiddels een medewerker naar buiten, die de fiets opruimde, terwijl hij later vertrok. Ook benutte hij soms de gelegenheid om de sloten of an dere sluiting na te gaan, waarvan hij weer bij een latere inbraak gebruik maakte. Bij huiszoekingen bij dezen Zaandammer werd ten slotte een partij van ongeveer 200 valsche sleutels ge vonden, alsmede een snij-ijzer voor brandkasten. Gebleken is o.m„ dat hij nog bij acht inbraken in de Zaanstreek, geruimen tijd geleden gepleegd, is be trokken. Doordat, hij naast zijn duistere practijken den schijn ophield door gewonen handel en het hou den van een winkel, konden zijn daden langen tijd onopgemerkt blijven. Bovendien zijn vele gevallen van oplichting vast gesteld, gepleegd met valsche aangifte van diefstal van een rijwiel, waarvan de verzekeringsuitkeering werd geïnd, zonder dat dit rijwiel ooit gestolen was geweest. INBRAKEN IN VELSERBEEK. Ook drie inbraken in Velserbeek gepleegd, zijn opgehelderd door de arrestatie van twee inwo ners van Beverwijk door de politie aldaar, aan wie zij deze daden bekend hebben. De oorspronkelijk als verdacht van deze inbraken aangehouden jeugdige personen (twee uit Velsen en twee uit Beverwijk) bleken onschuldig, doch inmid dels kwam bij het onderzoek van deze zaak vast te staan, dat zij bjj inbraken te Bloemendaal betrokken waren. NOG MEER ARRESTATIES? Het onderzoek wordt nog steeds voortgezet, zoodat het zeer waarschijnlijk bij deze 31 arrestaties niet zal blijven en nog anderen via het Tiberibsplein bij de justitie te Haarlem terecht zullen komen. CERTIFICATEN VAN DUITSCHE EFFECTEN. 's-GRAVENHAGE, 3 Nov. In de Nederlandsche Staatscourant van heden is opgenomen een bekend making van het deviezeninstituut waarbij de door in.- gezetenen uitgegeven certificaten van effecten, uit gegeven door een natuurlijk of rechtspersoon, die zijn woonplaats heeft binnen het gebied van het Duitsche Rijk of aldaar gevestigd is, voor de toepassing van de bij en krachtens het deviezenbesluit 1941 gegeven be palingen worden gelijkgesteld met de effecten, waar tegen zij zijn uitgegeven. Evenwel met dien verstan de, dat voor zoover bedoelde effecten als buitenland- sche effecten worden aangemerkt, de bepalingen no pens aangifte van buitenlandsche effecten niet op de certificaten van toepassing zijn. (A.N.P.) AUG. CANOY OVERLEDEN. Te Venlo is plotseling overleden de heer Aug. Canoy. De overledene was een bekende en vooraan staande figuur, niet enkel in zijn vaderstad, maar ook ver daarbuiten. Als industrieel speelde hij een belang rijke rol in het bedrijfsleven van het gewest. Om zijn inzicht, en diepgaanden kijk op het industrieele leven van Limburg, werd hij voorzitter van de afdeeling grootbedrijf in de Karqer van- Koophandel voor Noor delijk Limburg. Lange jaren was hij tevens bestuurs lid van de R.K. Limburgsche^Werkgeversvereeniging. Ook voor andere organisaties en instellingen maakte hij zich verdienstelijk. Bezoek aan den vuurtorenwachter... jlls heeschheid bespreken belet, helpen Vertrijqbar bi) Apothefcefi en Drogisten f.-30en- reeds (Adv. Ingez. Med.) Oplossing van Zaterdag j.l Kruiswoord-puzzle (Tafelbel) H NEL ARE PLANT EO TE KOPER PAD ERA RAG M A R N I S B MOL PA AR DO E EN A ODE A PROMENADE ETNA DIES ARES L REST TEL DOR LEE TON VETER NEK AL ROK NOR RA N ZES N TAP' R GEEL PAS TAAK ENG MOTTO ADA ARTEMIS INTREST TAL Het Nederlandsch Tooneei. In de ruim dertig jaren, dat ik het tooneei van nabij volg, heb ik vóór de opvoering van Warenar door Het Nederlandsch Tooneei slechts éénmaal dit blijspel van Hooft gezien en wel in een vertooning van hpt Ant- werpsch gezelschap onder leiding van Dr. Oscar de Gruyter. In al die jaren werd het dus nooit door een Nederlandsche troep gespeeld. Daarvóór heeft Wil lem Royaards het gegeven met hem zelf in de ti telrol en de oude Nederlandsche Tooneelvereeni- ging, die ook op klassiek gebied zoo voortreffelijk werk heeft gedaan, heeft Warenar eveneens op haar repertoire gehad. In vijftig jaar is Hooft's blijspel dus 'weemaal en dat dan nog meer dan veertig jaar geleden door een Nederlandsch gezelschap voor het voetlicht gebracht. Deze cijfers geven wel duidelijk aan, dat er aan de belangstelling voor onze klassieken in Nederland iets ontbreekt. Zóu het in Duitschland denkbaar zijn, dat een blijspel als Minna von Barnhelm niet in 30 jaar in een groote stad tot opvoering kwam? Of in Frankrijk een blijspel als L'Avare? En is Hooft's Wa renar \£gn minder gehalte? Ik zou dit na de opvoering van gisteren ondanks de uitspraak van Bakhuizen van der Brink en Mr. van Hall. die van meening wa ren, dat Molière het karakter van den vrek in zijn vrijere navolging van Plautus' Aulularie juister en natuurlijker heeft opgevat niet gaarne durven beweren. Zeker is het, dat Warenar tiog altijd kleurrijk, frisch en levend is en een opvoering in alle opzichten loont. Oor Hermus heeft in zijn regie het vooral in de oud- Hollandsche milieuschildering gezocht en vindt daar in steun in het door Karei Bückman geschilderde fraaie decor, dat ons een pittoresk Amsterdamsch stadsgezicht uit het begin der zeventiende eeuw geeft te zien. De voorstelling hier kwam in niets te kort bij die op het Leidsche Plein en zoo kregen wij ook hier de hengelende visschers, de spelende jongens, de aar dige koksmaatjes, den lantaarnopsteker en den nacht wacht met zijn „tien uur heit de klok. tien uur!" Dat gaf aan de opvoering een bekoring als van een oude schilderij. En. dan is er de geest van Hooft, die ons geheel in dat gouden tijdperk verplaatst Warenar is een rol voor een sterk acteur, zooals ook Harpagon dat is. en Cor Hermus geeft er alle kleur en karakter aan. Groot spel vooral zagen wij van hem in de sterk aan De Vrek herinnerende scène, waarin Warenar wanhopig is over het verlies van zijn schat en het publiek in de handeling betrekt. Een tragi-komische rol deze Warenar, meer tragisch dan komisch, zooals Hermus dezen door de hartstocht der gierigheid bezeten nian speelt. Magda Janssens is één en al levendigheid en oubol ligheid als Reym, de dienstmeid Voe vult zij het too neei met haar rap, leutig spel in het laatste bedrijf! In één zoo'n scène herkent men onmiddellijk de ras actrice. Leven brengt ook Frits van Dijk op het too neei als' Lekker, Hij speelt dezen knecht met aanste kelijke vroolijkheid. Elsensohn is een gemoedelijke vrijer, geheel tegengesteld aan den wel zeer voort- varenden Ritsart, in welke rol aan Fons Rademakcr een nieuwe kans wordt geboden. Ook hierin treft deze jonge speler door jeugdig élan en uitstekende dictie, maar vooralsnog ligt het romantische hem beter dan het blijspel. Anton Roemer en Ludzer Eringa geven het kluch tig accent aan den kok en den hofmeester, dat deze rollen verlangen en Helene Berthé speelt met dis tinctie de rijke poortersvrouw Geertruid. Er was niet veel publiek opgekomen, maar die er waren hebben aan het slot de spelers warme hulde gebracht. J. B. SCHUIL. H. O. V. VOLKSCONCERT HEDENAVOND 7.30 UUR Solisten: FRED. LEIDNER, altviool JAC. MOOLENIJZER, hobo Prograrfima-bewijs van toegang 25 cent (Adv. Ingez. Med.) Zuiderstraat 15: Rede J. A. Bruyn, 7.30 uur. Rembrandt Theater: „Hoera.... er is oen stam houder", 2,30 6,30 en 8,45 uur. Palace: „De Jantjes", 2. 6.30 en S.45 uur. Luxor Theater: „De Postmeester", 2.30, 6.30 en S.45 uur. Frans Hals Theater: „Een land zonder vrouwen". 2.30. 6.30 en S.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma van 12 uur af. WOENSDAG 5 NOVEMBER. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nachtdienst Apotheken' De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Bosch en Vaart-apotheek. Bosch en Vaartstraat 6. Tel. 13290. II Remmers en Zoon. Kruisstraat 6, Tel. 10364. Noorder-Apotheek, Jan Gijzenkade 181. Teil 23821. Te H e e m s t e de ls geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, Tel. 38187. j

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5