Haarlem's Dagblad Ieder moet een vasten brandstoffenhandelaar kiezen. Plaatselijke tegenstand op de Krim gebroken. 5ye JAARGANG No. 17910 Uitgave Lourenj Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37, Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuidei Buiten Spaarne 12. Telefoon: Direptie 13082, Hoofdrad. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur; P. W. P^EREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede WOENSDAG 5 NOVEMBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.13, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regel» 2.—, elkevegel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meet 0.17^. Groentjes zie rubriek. Systeem voor klantenbinding gaat op 10 November in. Aan niet-ingeschreven verbruikers mag met geleverd worden. Inschrijvingsplicht geldt voor allen. s-GRAVENHAGE, 4 Nov. De secretaris-gene raal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt het volgende bekend inzake de distributie van vaste brandstoffen. Ten einde het onmogelijk te maken op onwettig verkregen brandstoffenbonnen brandstof te be trekken, wordt met ingang van 10' November 1941 voor de distributie van vaste brandstoffen het stel sel van klantenbinding ingevoerd, krachtens het welk alle verbruikers, die toewijzingen of bonkaar ten of bonnen van den distributiedienst hebben ont vangen, met uitzondering,, van verbruikers van generatorbrandstof voor auto's, verplicht zijn zich bij hun vasten leverancier te laten inschrijven en voortaan uitsluitend van dezen vaste brandstoffen te betrekken.Dit geldt ten opzichte van iederen leverancier, onverschillig of deze een gasfabriek (voor gascokes), een brandstoffengroothandelaar, -handelaar of -slijter, dan wel een handelaar of slijter in turf is. Heeft men meerdere leveranciers, dan dient men één van de?e te kiezen; het ingeschreven zijn bij meerdere leveranciers is niet toegestaan. DE INSCHRIJVING. De inschrijving bij den vasten leverancier gc- ichiedt als volgt. Voor alle verbruikers, die een bonkaart J, K of L ontvangen hebben «al of niet aangevuld met een bonkaart vaste brandstoffen voor kookdoeleinden dan wel met losse bonnen of periodebonnen, b,v, voor toeslag groote gezinnen, toeslag voor ruimten met bijzondere doeleinden op formulier MD 120 of MD 112 of voor pension- en kamerver- huur. moet "als bewijs van inschrijving in het vakje „aanteekeningen" van de met „hoofd" gemerkte distributiestamkaart van dengene, aan wien de bonkaart J, K of L is uitgereikt, hetcode of registra tienummer van den leverancier vermeld worden. Is de leverancier hetzij een gasfabriek, hetzij een ingeschreven groothandelaar of handelaar in vaste brandstoffen of turf dan is het codenummer zonder meer voldoende. Is de leverancier echter een er kende slijter in vaste brandstoffen, dan moet be halve het registratienummer ook de brandstoffen- commissie vermeld worden, waarbij de slijter is in geschreven, b.v.: Br. C. Breda 71. Is de leverancier een erkende turfslijter, dan moetbovendien het woord turf worden toegevoegd, b.v.: Br. _C. Assen turf 24. I Voor alle verbruikers, die een identiteitskaart vaste brandstoffen ontvangen hebben, dit zijn dus de groote verbruikers in de groepen B.C.D. E-rood, sommige verbruikers in de groep E-groen en alle klein-inrïstrieën (groepE-wit) moet bovenbe doelde aanteekening geplaatst worden op hun identiteitskaart. Alle overige verbruikers, waartoe behooren de ileinverbruikers in de groepen B, C D en E-rood, alsmede de verbruikers in de groepen E-blauw en E-groen voor zoover laatstgenoemden geen identi teitskaart hebben ontvangen, moeten als bewijs van inschrijving een inschrijvingskaart van hun leverancier in hun bezit hebben, waarop naam, eri adres van den verbruiker vermeld zijn. Het aanteekenen van het code- of registratienummer van den leverancier kan zoowel door den leveran cier als door den verbruiker zelf geschieden. In- lien de verbruiker het nummer aanteekent, moet lij uiteraard zekerheid hebben, dat hij het juiste nummer vermeldt. Ingeval een inschrijvingskaart wordt verstrekt moet de leverancier aan de brand stoffen commissie van het rayon waarin de ver bruiker is gevestigd een afschrift van die kaart toe zenden. Zoolang dit niet heeft plaats gehad, heeft de inschrijvingskaart geen-waarde en is derhalve aflevering der brandstoffen aan den betrokken verbruiker niet toegestaan. Nadrukkelijk wordt er nog eens op gewezen, dat slechts inschrijving mogelijk is bij den tegenwoordigen leverancier, of, indien men meerdere leveranciers heeft, bij een van hen. De handel zal ook geen andere dan zijn be staande afnemers kunnen inschrijven, daar geen quotewijzigingen op grond van het aan tal ingeschrevenen zullen worden aangebracht, tenzij het een aanmerkelijk aantal nieuwe verbruikers betreft (vestigingen, verhuizingen buiten de. gemeente) en hier geen verlies van oude afnemers tegenover staat. VERBOD VAN LEVERING AAN NIET- INGESCHREVEN VERBRUIKERS. Van 10 November a.s. af is het brandstoffen- levcranciers verboden brandstoffen af te leveren op distributiebonnen en toewijzingen aan' ver bruikers die niet bij hen zijn ingeschreven, dat wil dus zeggen, waarvan de inschrijving niet, het- zü door aanteekening van het code- of registratie nummer op de distributiestamkaart of de identi teitskaart vaste brandstoffen, hetzij door een in- lehrijvingskaart is vastgelegd. Anderzijds zullen de verbruikers met ingang van bedoelden datum uitsluitend vaste brandstof fen mogen betrekken bij den leverancier bij wien zij zijn ingeschreven. Den verbruikers wordt daarom in hun eigen be lang aangeraden om zich, indien zij t.z.t. brandstof fen wenschen te betrekken en hun leverancier zich nog niet met hen in verbinding heeft gestéld, zelf tot dezen leverancier te wenden. Dit laatste is zeker gewenscht, indien een verbruiker tot nu toe gas cokes bij de gasfabriek afhaalde en als klant bij die gasfabriek wenseh te worden ingeschreven. In dien een verbruiker op 10 November 1941 nog vaste brandstoffen in bestelling heeft bij een an deren leverancier dan dengene, bij wien hij wordt ingeschreven, mag hij de bestelde hoeveel heid niet meer in ontvangst nemen, maar dient hij de eventueel daarvoor reeds afgegeven bonnen terug te vragen. Het spreekt van zelf, dat de le verancier in een dergelijk geval verplicht is een overeenkomstig aantal geldige bonnen terug te ge ven, dtjar hij immers aan den betrokken niet bij hem ingeschreven verbruiker geen brandstof meer mag leveren. Ko Doncker Een tentoonstelling ter herdenking van zijn sterfdag, 25 jaar geleden? 7 April 1917 stierf de bekende Haarlemsche teeke naar Ko Doncker. Met hem is heengegaan een kun stenaar die, doordat zijn -werk eeij sterk persoonlijk karakter had, in. den kring der artisten een bijzondere plaats innam. Zijn grootste bekendheid heeft hij ver worven met het vervaardigen van eenige schimmen spelen die veel succes oogstten. Veel gelezen werden ook zijn berijmde „Avonturen van Dr. Mol", verlucht met vele welgeslaagde teekeningen. Doncker was een zeer gewaardeerd lid van het Haarlemsche schilder- en teekencollege „Kunst zij ons Doel"; eenigen tijd was hij secretaris. Over 5 maanden zal het 25 jaar geleden zijn dat Ho Doncker stierf. Wij vestigen reeds thans de aan dacht daarop omdat wij daaraan de vraag willen koppelen of het denkbeeld instemming vindt om te Haarlem een tentoonstelling te organiseeren om zoo veel mogelijk werk van den kunstenaar bijeen te brengen. Wij weten dat in deze omgeving nog veel Aanwezig is. zoodat het een interessante expositie lou kunnen worden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat zoowel leveranciers als verbruikers van vaste brandstof fen bij het niet nakomen van de in het boven-^ staande- omschreven verbodsbepalingen strafbaar zijn op grond van het Economisch Sanctiebesluit 1941. Voor verdere verplichtingen van de brandstoffen- leveranciers worden deze verwezen naar de desbe treffende in de bladen opgenomen officieele publi catie. Gemengd stoken zal noodig zijn Handelaars kunnen niet aan alle wenschen voldoen 's-GRAVENHAGE, 4 November. Het Rijkskolen- bureau schrijft: Nu wederom enkele brandstof bonnen geldig verklaard zijn en de bestellingen bij den han del binnenkomen, blijkt, dat bij velen nog steeds de opvatting bestaat, dat de brandstoffenhandelaar aan alle wenschen die met betrekking tot soort en afme ting worden gesteld kan voldoen. Dit is geenszins het geval. Evenals verleden jaar zal het ook thans noodig zijn, dat de bevolking genoegen neemt met de soorten brandstof die voorradig zijn. Zoo zal de brandstoffenhandelaar een. deel der bestellingen in anthraciet en eierkolen moeten wijzigen in cokes, daar ook op zijn bestelling verschuivingen toegepast werden en hij voor een gedeelte der eerder genoem de soorten cokes geleverd kreeg. In het algemeen zal dus gemengd gestookt moeten worden, anthraciet of eierkolen met cokes. Het ge mengd stoken is in de vakbladen uitvoerig behan deld, zoodat de leveranciers hierover zeker voor lichting kunnen geven - De loonbelasting ,Geen dubbele kaarten De inspectie der Directe Belastingen te Haarlem schrijft: „Het komt herhaaldelijk voor, dat werkgevers een werknemersverklaring voor de loonbelasting ter in spectie der Directe Belastingen inleveren, voor in dienst genomen personeel, dat reeds in het bezit is van een loonbelastingkaart. Dit is volgens de bestaan de voorschriften niet juist, Alleen voor de werkne mers die voor het loopende kalenderjaar njg niet in het bezit zijn van een loonbelastingkaart moeten de bepalingen, omtrent het inzenden van werkne mersverklaringen worden opgevolgd. Indien er na de inlevering van de verklaring wij ziging komt in de verstrekte gegevens, waardoor de werknemer minder belasting verschuldigd wordt (bijv.'het aangaan van een huwelijk, de geboorte van een kind), kan een nieuw formulier worden ingele verd. Een en ander doet natuurlijk niet te kort aan het naleven van de bepalingen omtrent, het bijhou den van loonstaten, aangifte en afdracht van loon belasting enz. van personen die daarvoor in de ter men vallen en reeds een loonbelastingkaart overleg gen". Concert Haarlems Gemengd Koor Ter gelegenheid Van het 3Q* jarig bestaan Zooals reeds door ons is medegedeeld, zal door Haarlem's Gemengd Koor, dirigëflt de heer Jan Boo- da, Zondagmiddag 9 November in de Gemeentelijke Concertzaal een uitvoering gegeven worden van „Der Messias" van Handel, waaraan meewerken Corry Bijster, sopraan, Ans Stroink, alt, Louis van Tulder, tenor, A. van Meveir, bas, de H.O.V en Albert de Klerk, orgel. Dit concert wordt gegeven ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan vanhet koor Zij, die zich het vele prachtige werk herinneren, dat dit koor onder zijn bekwame leiding in die twintig jaar heeft ver richt, zullen er van overtuigd zijn. dat ook dit jubi leumconcert veel belangstelling zal trekken. Welke bonnen zijn thans geldig? 2 t..m. S November: Brood of gebak 42-4 Brood 4 rants. 42 Brood 1/s rants. 42 Vleesch Vs rants. tvieesch of t 42 VI.waren 1 rants. vleeschwaren 42"Melk 1 3/4 L. Melk 42A Reserve 13/4 K.G. Aardappelen 42B Reserve Vs K.G. Aardappelen van 2 Nov. t. in. 29 November. 136 Algemeen 1 K.G. 137 250 gr. 1 38 500 gr. 130-142 Algemeen 1 rants. D en E Havermout 2 50 gr. 143 Algemeen 250 gr. 144 250 gr. 149 100 gr. 145-148 Algemeen 100 gr. van 2 t.m2 0 November: Suiker Koffiesurrogaat Jam Bloem brood of gebak Rijst Havermout Gort Vermicelli of maïzena Kaas 51-52 Boter 125 gr. 51-52 Vet 125 gr. Voorts: Petroleum: Bonkaart M en O Bon 14 (2 1.) tot 27 Dec. Zeep Bon 135 Algemeen en Bon D Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon D Toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pet. t.m. 30 Nov Bon J Textiel (Man nen) 50 gram scheerzeep t.m. 31 Dec. 1941. Rookverbod voor alle bioscopen. Ter bevordering van goede projectie en vanwege de textielschaarschte. In een circulaire aan de commissarissen der on derscheidene provincies heeft de secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken me degedeeld, dat het den secretaris-generaal van het de partement van Volksvoorlichting en Kunsten wen- schelijk voorkomt, dat in de daarvoor in aanmerking komende gemeenten een verbod met betrekking tot het rooken in bioscopen in het leven wordt geroe pen. Laatstgenoemde secretaris-generaal is van oor deel, dat het rooken zeer'nadeelig is voor een goede projectie, terwijl het veroorzaken van schade aan ta pijten en bekleeding door het rooken, wegens de tex tielschaarschte niet verantwoord moet worden ge acht. Uit een oogpunt van uniformiteit heeft hij de vol gende richtlijnen gegeven voor gemeentelijke veror deningen: Het rookverbod geldt voor alle tot het theater be- hoorende ruimten, gangen, enz., het is daar verboden te rooken, brandende sigaren, sigaretten of pijpen mede te brengen of sigaren, sigaretten of tabak te koop aan te bieden of te verkoopen. Een uitzondering mag slechts gemaakt worden voor foyers, welke niet in open verbinding met de zaal, de gangen of andere ruimten van het theater staan. Overal moet in het theater duidelijk worden aan gegeven, dat het verboden is te rooken, of zich al daar te bevinden met een brandende sigaar, sigaret of pijp. Het A.N.P. verneemt nog in vèrband met deze kwes tie, dat als grondslagen voor een rookverbod in bios copen beschouwd worden ten eerste de kwaliteit van de voorstelling, ten tweede het feit, dat de atmosfeer in bioscopen vaak verstikkend Is en ten derde, dat op-de bekleeding enz dringend bespaard moet worden. Verscheidene theaters in de groote steden hebben een luchtververschingsinstallatie. Dit is echter lang niet overal het geval, vooral niet In de provincie. De voorgeschreven verduistering maakt bovendien In vele bioscopen de ventilatie uiterst moeilijk, zoodat deze lokalen vaak in rookholen herschapen worden. Het behoeft geen betoog, dat deze atmosfeer schade lijk is voor de gezondheid. De bekleeding heeft door het rooken zeer zwaar te lijden, aangezien vele rookende bezoekers niet van de aschbakjes gebruik maken. In vele theaters moet de bekleeding dan ook om de paar jaar worden ver nieuwd, hetgeen in dezen tijd niet mogelijk is. Hier en daar bestaat, reeds een rookverbod, zooals o.a. 'iri Haarlem. Utrecht en Groningen. 'v (A.N.P.) Dc jaarlijksche paardenmarkt te Hedcl was deze week bijzonder druk bezocht. Ook de aanvoer liet, de huidige omstandigheden in aanmerking genomen, niets te wenschen over. (Het Zuiden-Spierings) Het prijsaanduidingsbesluit Scherpe controle en hoogere straffen De Inspectie voor de Prijsbehcerschlng te Amster dam, die ook Haarlem en omgeving onder haar res sort heeft, schrijft: Nog steeds blijkt het aantal handelaren in voe- dings- en genotmiddelen, textielgoederen of lederwa ren, dat het Prijsaanduidingsbeslult 1941 overtreedt zeer groot te zijn. In de afgeloopen veertien dagen zijn door den in specteur voor de Prijsbeheersching te Amsterdam niet minder dan 51 vonnissen gewezen tegen overtre ders van dit besluit, waarbij verscheidene boeten van f 25.en eenmaal #een boete van f 35 werd opge legd. Het is een noodzakelijkheid, dat het loopende pu bliek zich tevoren kan overtuigen van den prijs van het artikel, vooral ook omdat het openbaar maken van den prijs den handelaar dwingt zich te houden aan de prijsvoorschriften en hem belet verschillende klanten verschillende prijzen te berekenen. Inmiddels is het feit, dat het aantal overtredingen van dit voorschrift zoo ^root blijkt te zijn aanleiding 'geweest de controle aanmerkelijk te verscherpen en de strafmaat te verhoogen. Nu het Prijsaanduidingsbesluit een algemeene be kendheid heeft verworven en overtredingen dus ge- rekénd mogen worden als te zijn daden van onwil, stelt de Inspecteur zich op het standpunt, dat wie niet hooren wil, maar moet voelen. Een initiatief van Haarlems Bloei Wandelingen door Oud-Haarlem Teneinde inwoners van Haarlem, die belangstel ling in de historische gebouwen in het. centrum van de Spaarnestad hebben, in de gelegenheid te stellen daaromtrent meer te vernemen, organiseert de Stich ting „Haarlepi's Bloei" op Zaterdag, 8 November, een wandeling door een gedeelte van de oude binnen stad. Het bestuur heeft den heer G. J. B?ttink bereid gevonden op dien dag een groep belangstellenden rond te leiden. De wandeling vangt aan ten 2.15 ure des namiddags. De deelnemers worden verwacht vóór de Vleesch- hal. Tijdens den rondgang zal de heer Bettink, die een diepgaande studie van oude bouwwerken, buiten plaatsen, e.d. heeft gemaakt, de deelnemers een uit eenzetting geven. Deelneming aan den tocht is geheel kosteloos. EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING Geslaagd aan de Leidsche 'Universiteit voor het cand,examen wis- en natuurkunde letter L mej. B. B. S. v. Zanders, te Heemstede. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. De havenstad Feodosia door de Duitsche troepen bezet. Veertien Engelsche koopvaarders tot zinken gebracht. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 4 No vember. (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend; .Op het schiereiland de Krim zetten Duitsche en Roemeensche troepen de achtervolging voort. Plaatselijke tegenstand van verstrooide deelen van den vijand werd gebroken. Aan de kust van de Zwarte Zee werd de havenstad Feodosia genomen. Twee uitvalspogingen van vrij sterke vijandelijke strijdkrachten, gesteund door pantserwagens van Leningrad uit werden met zware bloedige verlie zen voor den vijand afgeslagen, voordat zij de Duitsche linies bereikten. De luchtmacht zette de aanvallen op bolsjewisti sche schepen in de wateren van de Krim voort. Zij vernietigde een koopvaarder van 1.000 br.t. en plaatste bomtreffers op vijf groote transportsche pen. Moskou werd overdag gebombardeerd. Bij nachtelijke aanvallen van de luchtmacht op Le ningrad ontstonden groote branden in verschei dene wijken der stad. Zooals reeds in een extrabericht werd mede gedeeld hebben de marine en de luchtmacht de Britsche ravitailleeringsscheepvaart wederom zware slagen toegebracht Duitbooten hebben op den Atlantischen Oceaan 11 vijandelijke koop vaarders met een gezamenlijken inhoud van 53000 tjr.t., alsmede een torpedojager tot zinken ge bracht. Drie andere schepen en een torpedojager werden door torpedotreffers zwaar beschadigd. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht ten Oosten van Aberdeen drie koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 20.000 br.t. ver nietigd Bovendien werd bij de Shétland-eilanden een vrachtschip door bomtreffers zwaar bescha digd. Li Noord-Afrika hebben Duitsche duikbommen werpers Britsche artillerie- en kazematstellingen bij Tobroek gebombardeerd. Een Britsche vliegveld werd met brand- en brisantbommen aangevallen. De vijand heeft In den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten boven Noordoost-Duitsch land gevlogen. Bij vluchten boven de bezette ge bieden werd een Britsche bommenwerper neer geschoten". Sneeuw aan het Oostelijk front. Rusteloos gaat de opmarsch langs de wegen in het Sovjet-gebied voort. (Atlantic-Holland) De strijd aan het Oostelijk front. Vorderingen der Italianen in den Zuidelijken sector. Het D.N.B. meldt: Italiaansche troepen hebben de laatste dagen in hevige gevechten den tegenstand van vrij sterke bolsjewistische afdeelingen in den Zuide lijken sector van het Oostelijk front gebroken. Maan dag kregen de Italianen opnieuw contact met den vijand ten Noorden van Stalino. Snelle troepen door braken na voorbereiding door de artillerie de bolsje wistische stellingen, rolden ze op en verpletterden de haarden van tegenstand. In deze gevechten onder scheidden afdeelingen Bersaglieri zich bijzonder. Ar tillerie beschoot den wijkenden vijand en cavalerie achtervolgde hem tot het industriegebied was gezui verd. In dezelfde richting rukte Italiaansche infanterie het Donetzbekken binnen, overwon in tal van plaat sen den tegenstand der bolsjewisten en veroverde een vrij groote stad. De bolsjewisten boden hevigeA tegenstand. Schouder aan schouder met Duitsche for maties versloegen zij den vijand. De Italiaansche lucht macht mengde zich met' gunstig gevolg in den strijd te land. Denzelfden dag ondernamen de bolsjewistische troepen heftige uitvalspogingen uit Leningrad. In de ochtenduren werd begonnen met een hevige beschie ting door de artillerie uit het ingesloten Leningrad op den sector van>een Duitsche divisie. Met gebruikma king van pantserwagens en kanonneerbooten ter sterk te van twee divisies drongen toen de bolsjewieken op, beschermd door rookgordijnen. Tevens namen ge vechtsvliegtuigen en bommenwerpers aan den strijd deel. De Duitsche waarnemers hadden echter tijdig de voorbereidingen der bolsjewieken waargenomen. Zware Duitsche artillerie opende een spervuur en verijdelde den bolsjewistischen aanval, nog voordat de bolsjewieken de Duitsche linies bereikt hadden. De bolsjewieken leden bijzonder zware verliezen aan menschenlevens. Ook bolsjewistische pantserwagens werden door de Duitsche artillerie vernietigd. In de door de bolsjewieken opgegeven belangrijke industriestad Koersk zijn, naar het D.N.B. verneemt, al dagenlang Duitsche pioniers en hulpkrachten bezig in de verlaten en voor een deel verwoeste fabrieken orde te scheppen. Vooral zwaar zijn de fabrieks in stallaties getroffen, welke de bolsjewieken als vestin gen versterkt hadden. Bij het begin van de oorlogs handelingen werd een pantserfabriek veranderd in één reusachtig pantserblok. Terwijl duizenden man nen geschutstellingen en bunkers inrichtten, moesten 20.000 vrouwen rondom de fabriek tankvallen graven en versterken de verloren gebieden der .bolsjewisten. ISTANBOEL, 5 November (D.N.B.) De groote verliezen der bolsjewisten aan menschen, materiaal cn gebiedsdeelen worden door generaal Sabis in het blad „Tasvirl Efkirar" opgesomd. De bolsjewisten hebben gebieden verloren, die tweemaal zoo groot zijn als geheel Frankrijk, meer dan een derde van hun bevolking en het meerendeel van de groote industrie centra. Daar het meerendeel der bevolking in de ge bieden, welke thans nog onder de bolsjewisten staap, niet Russen zijn, is, zoo besluit de generaal, het oor- logspotientieel der bolsjewisten zoo goed als uitge put, vooral daar totdusver gebleken is dat de Ame- rikaansche hulp niet voldoende is om den weerstand der bolsjewisten in tact te houden. Ook „Gelit" schrijft in hetzelfde blad dat de op marsch der Duitschers zonder onderbreking voort gaat. Men heeft een verovering van de Krim door de Duitschers voor onmogelijk gehouden. De feiten heb ben echter bewezen dat de weerstand der bolsjewis ten ook hier Ineengestort is. VERDUISTEREN Van 18.04 lol 8.44 Maan 5 Nov. op 19.14, 4 Nov. onder 10.42 Amerikaansche nota aan Finland WASHINGTON, 4 November. (D.NB.) Het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft het volgende medegedeeld: Het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft Finland gedreigd met het verbreken der vriend- - schappelijke betrekkingen, wanneer Finland niet onmiddellijk het offensief tegen de Sovjet-Unie staakt en de Finsche troepen uit het bolsjewisti sche gebied terugtrekt. Een D.N.B. bericht uit Helsinki deelt mede: Naar het Finsche telegraafagentschap meldt is in verband met de berichten over een Amerikaanseh vertoog inzake het staken van het offensief tegen de Sovjet-Unie van welingelichte Finsche zijde medege deeld dat het bericht over den inhoud van dit ver- toog niet in ieder opzicht juist is. De Finsche regeering zal antwoorden, zoodra de nadere bijzonderheden van deze kwestie openbaar zullen worden gemaakt. Lagnartlia herkozen als burgemeester van New-York NEW YORK, 5 November (D.N.B.) Volgens de tot dusver beschikbare kïescijfers, is bij de gisteren ge houden verkiezing voor burgemeester van New York Laguardia als zoodanig herkozen. Een groot-deel der New Yorksche pers verwelkomt hem reeds als herkozen hoofd van het stadsbestuur. De kïescijfers luiden: 1.6. millioen stemmen voor La guardia en 965.000 stemmen voor den tegencandidaat O'dwver. Uit een groot aantal kieskringen zijn de cij fers echter nog niet binnengekomen. Geen methaangas in Haarlem Boringen zonder rpsultaat Zooals men weet zijn in verschillende "gemeenten van ons land, o.a. te Amsterdam met goed gevolg boringen verricht naar het zich in den bodem bevin dend methaangas, dat als vervanging van steenkool- gas goeden dienst kan bewijzen. Naar wij vernemen heeft men ook hier te Haarlem boringen verricht met het doel, te onderzoeken of ook de Haarlemsche bodem methaangas bevat. Deze boringen hebben uitgelezen, dat dit niet het geval is. Ook in de omgeving van Haarlem was het resul taat negatief. Slephts op een heel enkele plaats in d# Haarlemmermeer wordt het aangetroffen en in het Noorden is er pas boven Beverwijk sprake van. Haarlem en Omstreken zullen het dus, jammer' ge-, noeg, zonder het thans zoo nuttige bodemgas moeten stellen. Bijeenkomst van de N.S.D.A.P. te Arnhem Gouwleider Forster en Rijkscommissaris voeren het woord ARNHEM, 4 November. Het A N p'. meldt: In d$ concertzaal van Musis Sacrum heeft hedenavond een groote bijeenkomst plaats gehad van het Arbeitsbe- reich der N.S.D.A.P. in den Nlederlanden, waarin gouwleider Forster, rijksstadhouder van Dantzig en de Rijkscommissaris, dr. Seyss Inquart, het woord hebben gevoerd. Zeer groot was de belangstelling voor deze bijeenkomst, de ruimte was schier te klein, om alle Duitsche en Nederlandsche nationaal-socia- listen te kunnen bevatten. Gouwleider Forster bracht den Rijkscommissaris hartelijk dank voor het feit, dat hij hem had ultgc- noodigd dit schoone land te leeren kennen. ^Econo misch, architectonisch en cultureel hebben in vroeger eeuwen nauwe betrekkingen tusschen Nederland en Dantzig bestaan. De laatste twee eeuwen Is dit echter anders geweest. De nieuwe wereld kwam op. het Oosten kwam op den achtergrond. In het bijzonder sinds 1917, toen het communisme in Rusland naar de macht greep is er een muur tusschen Oost en West opgetrokken. Geestelijk, zoowel als economisch en cultureel. Dank zij het nationaal-socialistische Duitsch- land zullen de verbindingen tusschen Oost en West nu weer tot stand gebracht worden, aldus spr. Met den oorlog tegen de Sovjet-Unie werd de poort in den muur tusschen Oost en West opengebroken. Voor ons ligt nu het wijde land. Er openen zich voor ons allen onbekende perspectieven voor de toekomst. Spr. ziet een blóeitijd voor zich, die al het vorige in de scha duw zal stellen. Voor alles moet men echter den strijd, dien het groote Duitsche Rijk tegen de Sovjet Unie voert, als een geestelijken strijd zien. Het nationaal- socialisme heeft de taak op zich genomen het bols jewisme uit te roeien. Spreker stond vervolgens uitvoerig stil bij het Jo denvraagstuk. De Jood is en blijft voor ons een vreemde. Hoelang hij hier ook moge wonen. Voor ops, aldus spreker, behoort de Jood niet alleen tot een andere religie, maar ook tot een ander ras. Hij is in deze landen niet gekomen omeen ambacht uit te oefenen, maar om zich te verrijken ten koste van anderen. Het nationaal socialisme heeft de taak op zich genomen, het Jodenvraagstuk op te lossen, want als het ons niet gelukt het Jodendom ter zijde te stellen, dan verzinkt Europa in een poel van bolsjewisme, zoo«zeide spr. In Duitschland is thans de jodenkwestie opgelost en zoo zal hij ook in geheel Europa opgelost worden. Met den strijd tegen Rusland valt dan het laatste bolwerk van het Jodendom In Europa, aldu» gouwleider Forster. (Vervolg op de volgende pagj

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1