JCod Tlieuuis Het Ziekenfondsenbesluit. I Na de vernietigingsslagen aan het Oostfront. Steeds nieuwe menigten Sovjet- gevangenen worden naar de verzamelplaatsen overgebracht. (Orbis-Holland) De bijeenkomst van de N.S.D.A.P. te Arnhem (Vervolg van de vorige pag.) Een der grootste fouten van het verleden was, dat Europa niet eensgezind was. Die fout zal ln de toe komst vermeden worden. Het Europeesche continent moet zoo worden georganiseerd, dat een dergelijke versplintering niet meer voor kan komen, aldus spr. Wanneer Rusland overwonnen zal zijn, d^n zal de volle kracht op Engeland worden geconcentreerd. Twijfel kan er niet meer over bestaan: Duitschland zal ditmaal de overwinning behalen. Een nieuw Europa zal ontstaan, zoo eindigde gouwleider Forster zijn toespraak. REDE VAN DEN RIJKS COMMISSARIS. Hierna sprak de Rijkscommissaris een korte rede uit. Spreker bracht gouwleider Forster dank voor zijn rede, die de toehoorders in het midden van het huidige wereldgebeuren plaatste. Wij staan hier aan den Westrand van het continent, aldus de Rijkscom missaris. Het volk in dit land heeft sedert eeuwen het gezicht naar het Westen gekeerd. In dit verband her haalde de Rijkscommissaris de woorden van den lei der der N.S.B., ir. Mussert, dat het aaqgezicht van het Nederlandsche volk weer naar het Oosten ge wend moet worden. Het is de taak der Nederland sche natlonaal-socialisten in die richting werkzaam te zijn. Het Europeesche besef moet bij het Nederlandsche volk steeds levendiger worden. Spreker wees ver volgens op de gemeenschappelijke banden van bloed, die alle Germaansche volkeren verbinden. In den strijd voor een Nordische en Germaansche statengemeenschap gaan de Nederlandsche nationaal- socialisten het Nederlandsche volk voor. Op de basis van het bloed moet het gemeenschappelijke ideaal gestalte gegeven worden. De erkenning van dit ideaal zal ons behoeden voor de fout van het Internationa lisme, dat ons verdeelt en verzwakt en zal ons an- derszijds besehermen voor imperialisme of separa tisme. Zich tot de Nederlandsche nationaal-socialisten 'wendend, zeide spreker: een onvoorwaardelijke, le vendige kameraadschap, gegrond op het gemeen schappelijk bloed, verbindt ons. Wij zullen elkander helpen en wij zullen onze ervaringen uitwisselen. Wanneer wij ons bewust zijn van ons Europeerschap, dan begrijpen wij ook de groote beteekems van den strijd, welke in het Oosten gestreden wordt. Spreker wilde eerlijk zeggen wij zullen wellicht nog moeilijke tijden door moeten maken. Wellicht zullen wij ons nog verder moeten beperken. Maar wij zullen het ge meenschappelijk doen en daarna zal een periode van nieuwen opbloei gunnen aanbreken, wanneer Europa alles tot ontwikkeling brengt wat het bezit. Dan zijn wij zoo rijk, dat de andere werelddeelen ons zullen benijden. Spreker besloot zijn rede met een driewerf Sieg Heil op den Führer, waarna de bijeenkomst met het ringen van het Deutschlandlied en het Horst Wes- sellied besloten werd. Engelsehen in Frankrijk geïnterneerd Represaille wegens arrestatie van Franschen in Syrië VICHY. 4 November. Het D.NB. meldt: Naar van welingelichte zijde wordt vernomen, heeft de Fran- sche regeering aan de Rivièra veertien Engelsche bur gers van dienstplichtigen leeftijd gearresteerd als gij zelaars voor zeven Fransche burgers die in Syrië door de Engelschen gearresteerd zijn. De Engelschen zijn te Vals-les-Bains geïnterneerd. Tot hen behoort John Amery, zoon van den Engelschen oud-minister en neef van Eden. De arrestatie is verricht als represaille tegen een Engelsche inbreuk op het verdrag van Accar dat een einde maakte aan het Franseh-Engelsche conflict in Syrië. Op grond van dit verdrag was de Fransche re geering verplicht de Gaullisten, die in den loop van de vijandelijkheden gevangen waren genomen, uit te leveren, hetgeen ook geschiedde. Een reeks dezer Gaullisten, weigerde echter na de vrijlating naar De Gaulle terug te keéren. Daarop arresteeerden de Brlt- sche bezettingsautoriteiten eenvoudig zeven Fransche burgers in Syrië, onder wie vier ambtenaren .van het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken. DUFF COOPER MAAKT TUSSCHENLANDING IN BATAVIA. SJANGHAI. 4 November. (D.N.B.) Op weg naar Australië Is Duff Cooper, 'naar de omroep van Ba tavia meldt, per vliegtuig uit Singapore in Batavia aangekomen. Omtrent den huidigen toestand ver klaarde hij dat hij dien als „onzeker" beschouwde. Voor dat hij doorreisde zêide Duff Cooper dat hij een maand onderweg zou zijn en drie weken in Australië, zou blijven, teneinde met den gouverneur- generaal, den Australischen pretnier en zijn mede werkers te beraadslagen over de „coördinatie van de Britsche oorlogsinspanning in die zóne". In aanslui ting aan dit bezoek zal hij zich ook naar Nieuw Zeeland begeven. Successen der Finnen Eilandengroep voor Wiborg bezet Naar de Finsche inlichtingendienst meldt, hebben de Finsche troepen van 1 tot 3 November de voor de stad Koivisto ten Zuiden van Wiborg gelegen groep eilanden bezet. Deze groep bestaat uit drie groote en tal van kleine eilanden die door de bolsjewieken zwaar versterkt waren. Daarmede is een belangrijk steun punt, dat aan de bolsjewistische vloot in de Oostzee nog was overgebleven, thans in Finsche handen geval len. Naar voorts gemeld wordt, zijn in den nacht van 2 op 3 November in de Finsche Gplf een groot schip en twee kleine vijandelijke schepen op mijnen geloo- pen en gezonken. Naar verder uit een frontbericht blijkt, zijn de weerstandslinies der bolsjewisten in het Noordelijke Aunus-gebied voor het grootste deel ineengestort. De Finsche troepen hebben na de verovering van Po- rajSrvl in een snellen opmarsch over groote afstan den op de naar 't Oosten leidende wegen talrijke dor pen ingenomen en belangrijke plaatsen ingesloten, waarbij hier en daar ondanks moeilijke terreinomstan- digheden binnen 24 uur dertig kilometer terrein werd gewonnen Binnen den kortst mogelijken termijn is duizend vlerkante kilometer van het Noordelijke Aunus-gcbied geheel en al van bolsjewisten gezuiverd. Ar.dere aanvallen werden in de richting van den Moermanskspoorweg en het Stalin-kanaal voortgezet. De operaties die aanvankelijk als gevolg van het moeilijke terrein slechts langzaam vorderden, hebben thans na het bereiken van belangrijke verkeerswegen ook in dit gebied van het front het karakter van een bliksemoorlog aangenomen. Hoofdredacteur R. W. P. Peereboom, Heemstede, plaatsvervangend hoofdredacteur C. J. van Tilburg, Heemstede. Wilhelmstrasse over de Amerikaansche nota aan Finland Houding der Ver. Staten scherp veroordeeld BERLIJN. 4 November. Het A.N.P. meldt: De he den gehouden buitenlandsche persconferentie in de Wilhelmstrasse werd geheel in beslag genomen door den heldenstrijd der Finnen tegen het bolsjewisme en door het verzet van het Europeesche geweten tegen de misdadige inmenging der politici van de Ver. Staten in Europeesche aangelegenheden, zooals deze zeer scherp tot uiting komt in den dwingenden eisch van Washing ton aan de Finsche regeering tot staking der vijande lijkheden tegen de Sovjet Unie en tot het sluiten van een afzonderlijken vrede. Deze stemming kwam spontaan in betuigingen van bijval op de persconferentie tot uiting, toen gezant dr. Schmidt als woordvoerder van het ministerie van'Bui- tenlandsche Zaken verklaarde: „Het geweten van een oprecht man raoet ia verzet komen tegen de wijze, waarop de politici der Ver. Staten zich probeeren te vergrijpen aan het 'kleine Finsche valk dat zijns ge lijke nietjheeft in dapperheid, vastberadenheid en of fervaardigheid. Van Europeesch standpunt uit, zoo vervolgde dr. Schmidt, moet men weigeren dat de Ver. Staten met de gangstermethoden hunner ™ew-York- sche misdadigers zich mengen in Europeesche aange legenheden om onbesmette volken als het Finsche met hun eigen immoreelen maatstaf te mefen en-op die wijze te bevuilen. Tegen deze niet meer te overtreffen Joodsche schaamteloosheid zal de Europeesche stem ming en het Europeesche geweten in verzet komen". Gezant dr. Schmidt zeide niet te willen vooruitloopen op de Finsche verklaring inzake de in de politieke geschiedenis ongekende daad, welke de nota der Ver. Staten aan Finland beteekent, doch zeide niet te kun nen nalaten te wijzen op de natuurlijke, eenvoudige en verkwikkende methode, waarmede van Finsche zijde reeds op de arrogante houding van minister Huil geantwoord is. Het antwoord der Finsche regeering op de stappen van de Ver. Staten zal gegeven worden zoodra de na dere omstandigheden een voor de openbaarheid be stemde uiteenzetting toelaten. Men is er in Duitsche politieke kringen van overtuigd dat de Finsche re geering het eenige juiste standpunt inneemt wanneer zij zegt: „De nadere omstandigheden eener beantwoor ding bepalen wij". Overigens, zoo betoogde de woord voerder van het departement van Buitenlandsche Za ken verder, mag men de bbteekenis daarvan niet on derschatten, want het gaat hier niet meer Uitsluitend om een Finsche of een Duitsche. doch om een uitge sproken Europeesche reactie tegen de verworden gang stermethoden van den overkant van den Oceaan. Men kan geen woorden vinden die scherp genoeg zijn om het optreden der Amerikaansche regeering tegen Fin land aan de kaak te stellen en het gebrek aan moraal en instinct der Amerikaarfljche politici aan het daglicht te brengen. Dr. Schmidt herinnerde in dit verband aan het reeds onlangs onderstreepte feit dat Amerikaansche politici als de minister van Marine, Knox, elkaar bepaald overtroffen in moreeie verontwaardiging, toen het kleine Finland door zijn nabuur de Sovjet Unie werd overvallen en Duitschland wegens zijn eigen politieke en militaire situatie nietr in staat was in den loop der gebeurtenisssen in te grijpen. Toen riep de heer Knox schande over eiken Amerikaan die in dien strijd neu traal bleef of wilde blijven. Thans, nu Finland door de hulp van Duitschland in staat gesteld is de gevol gen van den bolsjewistischen overval weg te vagen en zich voor altijd de bescherming van zijn gebied en zijn volk door strijd te verzekeren, durft een demo cratisch^ regeering het aan, een andere democratische regeering den eisch voor te leggen den roemvollen strijd tegen het bolsjewisme te staken en terstond vrede te sluiten met een regime, welks volkomen ver plettering en definitieve verwijdering uit de geschie denis van het Europeesche continent slechts een kwes tie van tijd is. FIN8CHE PERSSTEMMEN. HELSINKI, 4 Nov. Het D.N.B. meldt: Onder het opschrift „Er wordt een oorlogsverklaring voorbe reid" behandelt de „Ajan Suunta" de eischen van Amerika jegens Finland. Het blad verklaart dat het typeerend is voor de verhouding tusschen Engeland en de Sovjet Unie, dat laatstgenoemd land het initia tief heeft genomen tot een oorlogsverklaring van geland aan Finland. Engeland's eigenbelangen eischen geen oorlogsver klaring aan Finland. Dit wordt dus een diplomatieke overwinning der Sovjet-Unie. De nieuwste phase, de eischfen van Amerika, vormt een aanleiding tot overweging van Finland's stand punt. Finland moet evenals in 1939"40 zijn levens rechten tegen de Sovjet Unie verdedigen. Deze ver dedigingsstrijd duurt voort en is gedeeltelijk overge bracht naar het gebied, waarvan de vijand voor zijn aanval gebruik maakte. De lot Finland gerichte eisch zich terug te trekken is zoo ontzettend en zou de Fin sche grenzen op zoo gevaarlijke wijze ontblooten dat de nationale belangen dit volstrekt niet toelaten. Men kan van een volk niet vrijwillig toestemming tot zijn eigen vernietiging verlangen. Sinds het antwoord dat Engeland van de Finsche re. geering op zijn nota .heeft gekregen, is niets voorge vallen, hetgeen het Finsche standpunt zou kunnen wijzigen. Indien Engeland op voorstel d?r bolsjewie ken aan Finland den oorlog verklaart, zou het zich schulden maken aan een aanval die evenzeer onge- provoceerd is als die der Sovjet-Unie. Het Finsche volk heeft steeds tegen aanvallen gevochten en zal dat ook thans doen. Bovendien zal een nieuwe aanval de banden vsn wederzijdsche vriendschap en hulp verleening tusschen Duitschers en Finnen slechts te meer versterken. Helden der zee onderscheiden De Zuid-Hollandsche Mij. tot redding van schip- br^ikelingen heeft de mannen onderscheiden, die Zondag 26 October jl. hebben deelgenomen aan de redding der opvarenden van het Duitsche stoomschip „Hertha Engelina Fritzen". dat voor Hoek van Hol land middendoor was gebroken.... Dappere mannen hebben het eeremetaal gekre gen, omdat zij met inzet van hun eigen leven in nood verkeerende menschen hebben gered Neder land kent vele helden der zee. Maar straks zal Nederland ook 'vele helden van het Roode Kruis kennen. Straks zal de Nederlandsche Ambulance uitrijden om ln het Oosten,haar mensch- lievenden arbeid te beginnen; een arbeid, >vaarbij deze moedige mannen eveneens hun leven op het spel zetten. Want hoe dikwijls gebeurt het niet, dat ge wondentransporten door bolsjewistische horden be schoten of gebombarderd worden? Deze helden van het Roode Kruis verdienen ook uw steun. Zij zullen de beschikking moeten hebben over het beste mate riaal. Zij zullen hun arbeid gedragen weten door heel het Nederlandsche volk. Steunt daarom de Nederlandsche ambulance en stort uw bijdrage, let"; meer dan u kunt missen, op giro rekening 87600 NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhaga. Italiaansch weermachtsbericht Voor de kinderen Engelsche duikboot in de Middel- landsche Zee tot zinken gebracht Bommen op Sicilië. ROME, 4 November. (Stefani). 'In zijn weermachts bericht no. 520 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: „Op Sicilië hebben Britsche vliegtuigen des nachts en overdag e ige plaatsen tusschen Syracuse en Li- cata aangevallen. Eenige huizen werden beschadigd. Onder de burgerbevolking werden eenige personen gewond. Onze jagers schoten een toestel van het type Wellington omlaag. De machine viel in zee op eenige mijlen buiten de kust. Noord-Afrika: Onze detachementen maakten eenige gevangenen. Duitsche vliegtuigen vielen concentraties gemotoriseerde voertuigen van den vijand aan. Tij dens eet) aanval op het gebied van Tripolis heeft een van onze jagers een vijandelijken bommenwerper bo ven zee brandend neergehaald. Oost-Afrika: Intensieve activiteit van onze vooruit geschoven afdeelingen aan alle fronten in den sector Gondar. In het centrale bekken van de Middellandsche Zee hebben onze torpedojagers een Engelsche duikboot tot pinken gebracht". Vliegtuigongelukken in Ned.-Indië SJANGHAI. 4 Nov. (D.N.B.) Uit Batavia wordt gemeld dat twee militaire vliegtuigen zijn neerge stort. Een Nederlandsch-Indische bommenwerper is neergestort in de nabijheid van Buitenzorg, een tweede toestel viel te pletter in de nabijheid van Ka- meajoran. Een officier kwam om het leven, een tweede werd zwaar gewond. Doodvonnissen in Noorwegen Zes personen geëxecuteerd OSLO, 4 November. Door een veldgerechtshof der Duitsche weermacht zijn wegens begunstiging van den vijand zes personen van Noorsche nationa liteit ter dood veroordeeld. Het vonnis is met den kogel voltrokken. (D.N.B.) Overval op Fransch convooi Vijf schepen door de Britten gekaapt Uit Vichy meldt het D.N.B.: Het Fransche minis terie van marine heeft Dinsdag officieel medegedeeld dat op 2 November op 200 mijl ten Zuiden van Durban een nieuwe Britsche overval op een Fransch convooi gedaan is, waarbij vijf Fransche vracht schepen verloren zijn gegaan. In deze officieele mededeeling wordt gezegd: Het Fransche convooi was met levensmiddelen voor Fransch West Afrika en voor liet moederland op weg van Madagascar naar Dakar en voer onder bescherming van het aviso Iberville. In volle zee werd het aangehouden door een Brltsch eskader, be staande uit vien kruisers en zes patrouillevaartuigen die reeds eenigen tijd op de Joer gelogen hadden. Do kapitein van 't Fransche aviso verklaarde zich terstond tegenover den commandant van het Britsche eskader bereid naar Madagascar terug te keeren, doch deze ging op dat voorstel niet in« en gaf bevel dat alle Fransche vrachtschepen gekaapt moesten worden. De schepen zijn de^ „Cap Padaran". de ..Cap Fouran". de „Bangkok", de „Commandant Dorize" en de „Compiègne". Aan boord bevonden zich tal rijke Fransche kolonisten die naar Frankrijk wil den terugkeeren, alsmede omvangrijke ladingen levensmiddelen voor Fransch West-Afrika en het niet-bezette Frankrijk, waaronder 9000 ton suiker, 5000 ton koffie, 2000 ton rijst, gedroogde groente, vleesch in tyik en tabak. Het Fransche ministerie van marine constateert uitdrukkelijk dat zich aan boord geen materiaal, dat voor oorlogsdoeleinden gebruikt zou kunnen worden, en geen oorlogscontrabande bevonden. D'e Fransche regeering heeft tegen dezen nieuwen Britschen overval, die met een tienvoudige overmacht werd ondernomen, geprotesteerd. Het ministerie verklaart dat de door den Britschen omroep versprelrfe bewe ring der Britsche Admiraliteit, volgens welke het Fransche convooi op Duitsch bevel zou zijn ultge- loopen en slechts ten doel zou hebben gehad con trabande aan Duitschland te leve.ren iederen grond slag mist. Het ministerie verklaart plechtig dat het convooi uitsluitend voor de Franschen bestemde levensmiddelen vervoerde. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland BERLIJN, 5 November (D.N.B.) In den afgeloo- pen nacht hebben Britsche bommenwerpers, naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, boven West- en Noordwest-Duitschland brand- en brisantbommen neergeworpen, welke geen schade aan militaire ob jecten doch alleen onbeteekeneride schade aan gebou wen hebben aangericht. De Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier. j- 49. In het Land der Sluipwespen (Teekcningen van F Wagner). De Fransche socialistische afgevaardigde Pierre Bloch, diq in het departement Aisne gekozen is, is wegens staatsvijandelijke activiteit gearresteerd en naar de gevangenis van Periguëux overgebracht. (D.N.B.) De commandant der 64ste bolsjewistische divisie infanterie heeft, naar het D.N.B. meldt, hoofdgeld uitgeloofd voor de gevangenneming van Duitsche sol daten en wel voor een officier 500 roebel benevens 10 dagen verlof, voor een onderofficier 300 roebel en zes dagen verlof en voor een soldaat 150 roebel en 3 da gen verlof. Volgens Engelsche krantenberichten is een kle dingfabriek in Huddersfield door een zwaren brand totaal verniëtigd, waarbij 41 arbeiders in de vlammen omkwamen. Speciaal een reeks jonge arbeidsters wordt vermist. Naar de „Times" meldt, is j.l. Vrijdag ook het hotel van de L.N.E.R.-spoorwegmaatschappij te Aberdeen afgebrand, waarbij zes menschen omkwa men. (D N B.) Het Portugeesche schip „Nina" wordt volgens de pers uit Lissabon ondanks alle Portugeesche protes ten in de oorlogshaven van Gibraltar vastgehouden. De ..Nina", zoo meldt het D.N.B., was onderweg van Pasajos naar de Portugeesche haven Viana Castelo in de Portugeesche territoriale wateren opgebracht door een Engelsch oorlogsschip en naar Gibraltar ge bracht, hoewel het geenerlei contrabande aan boord had. Uit New York meldt het D.N.B.: Volgens een mede deeling van het Amerikaansche ministerie van poste rijen zal de eerste luchtpostdienst tusschen Amerika en Aff'ka op 29 November worden geopend. De ,Af"- "kaansche eindstations zijn Bathurst en Lagos in Ni geria en later Monrovia in Liberia. „Generaal pardon" verlengd De persdienst van het N.W. V. schrijft aan het. A. N. P., Zooals met zich zal herinneren, heeft de heer H. J. Wou denberg, commissaris van het Ned. Verbond van Vakver- eenigingen, op 10 October j.l. een zoogenaamd „generaal pardon" afgekondigd, dat inhield, dat de arbeiders, die vóór 23 Juli j.l. behoorden tot een der vakorganisaties van het R.K Werkliedenverbond en het Chr. Nat. Vakver bond en na dien datum uit hun bond waren getreden, konden toetreden tot een der bij het N. V. V. aïngesloten vakbonden met behoud van alle rechten (in het bijzonder wat betreft de werkloosheidsverzekering), zonder over de periode, waarin zij ongeorganiseerd waren, contributie te behoeven te betalen. Dit generaal pardon, dat oorspronkelijk op 1 November j.l. sloot, is verlengd tot 8 November a.s. VOORRAAD VAN KRUIDENIER IN BESI.AG GENOMEN. PrUsvoorscbrlften en distributiebepalingen overtreden. AMSTELVEEN 4 November. Gisteravond heeft de gemeentepolitie te Amstelveen den geheelen winkelvoor raad van den kruidenier S. alhier in beslag genomen. Deze man veikocht in zijn winkel allerlei waren, zooals boter, kaas, eieren, koffie, thee, suiker, vermicelli en vleeschwaren zonder bon, doch vroeg daarvoor veel te hoogc prijzen UITVAART MGR. VAN DE VENNE. KERKRADE, 4 November. (A.N.P.) De lijkmis voor wijlen Mgr. A. van de Venne zal a.s..Donderdag half elf in de voormalige Abdijkerk Rolduc. gemeente Kerkrade. worden opgedragen door drs H. J. von der Muhlen, directeur van Rolduc. De bisschop. Mgr. Dr hemmens, zal de absoute verrichten. Er worden vele geestelijke en wereldlijke autoriteiten uit het ge- heele land verwacht. De teraardebestelling geschiedt op het kleine kerkhof van Rolduc. 49 Zo dicht mogelijk bracht de vis hen bij de kust van het vreemde land Toen zijn bulk over het zand schuurde, klommen en Barrabas van hun hoge zitplaats af en heten zich voorzichtig in het onr diepe water zakteen! zy bedankten hun redder har telijk voor zijn hulpvaar digheid en voor zijn mooie verhalen en toen duwden ze hem. omdat-ie wat te ver op het strand terecht was gekomen, met vereende krachten weer naar het die- Voorzichtig bewogen ze zich voort. Vreemde plantt pere gedeelte. Ze zwaaiden hem met hun poten vaarwel hoge palmen en wondermooi gevormde varens omringd^) toe en de vis sloeg als groet heftig met z"n staart in het de ontdekkers. Nooit hadden Barrabas en Hein z ond. Toen keerden de beide vrienden hem de rug toe en bekende dingen bij elkaar gezien. Bij alles bleven ze evJv waadden door het ondiepe water (jaar de kust. Nu was stil staan bekeken en bevoelden de bloemen en bladen oppassen de boodschap! Alles was hen vreemd en wie weet. van de vieemd gevormde boomstammen. En zo dwaaldi d welke gevaren hen nog wachtten' Ze besloten, langs de ze steeds verder het land ln cn vergaten eenvoudig i d kust verder te gaan. Maar niet lang bleven ze bij dat ze ongewapend waren en hier gekomen om een geduehjl besluit want ze waren nog niet ver gekomeri, of daar zag vijand zijn prooi te ontrukken. Barrabas een vreemd dier, met zwarte vinnen op de rug Maar daar zag Barrabas in eens een vieemd gevonjv aan de oever liggen drinken. Nee, hoor! daar hadden te spoor op de donkere bodem! Wat zou dat te beteekeni I niet van terug, dus dan maar dadelijk het binnenland ln. hebben! Arbeidsvoorwaarden in het bakkersbedrijf GRAVENHAGE 4 November. Het college van rijks bemiddelaars heeft een regeling vastgesteld inzake de loonen en andere arbeidsvoorwaarden ln het bakkers bedrijf. De voornaamste bepalingen hebben uiteraard betrekking op de loonen Daarbij zijn de gemeenten ingedeeld in 5 klassen. Voor volslagen arbeiders in volledigen dienst be wegen de mmimum-loonen zich, al naar gelang van den •beldv dien de betrokkenen verrichten, tusschen de vol gende grenzen Klasse 1 van f 27,— tot f 32,—, klasse 2 van f 25.— tot f 30.—, klasse 3 van f 23,— tot f 28.—, klasse 4 van f 21, tot f26,—. klasse 5 van f 19,— tot f24.—. Voor de halfwassen in volledigen dienst Is eveneens een loonschaal vastgesteld en wel zoodanig, dat tn loonklasse ri het loon van f 10,— op 18-jartgen leeftijd opklimt tot f 25.— op 23-jarlgen leeftijd. In loonklasse 5 zijn deze cijfers resp. f6.— en f 17,—. Ook is een regeling gemaakt ten aanzien van het garantieloon voor broodbezorgers ln onvolledlgen dienst. Indien in ondernemingen reeds gunstiger bepalingen gelden, blijven deze gehandhaafd. Voorts zijn in de beschikking van het college nog opge nomen bepalingen betreffende den arbeidsduur, personeels bezetting, opzegtermijn bij ontslag, de regeling van over uren. alsook een regeling voor ziekte- en ongevallenveij»- zekering. Tevens is voorzien ln een vacantie met behoud van loon gedurende zes dagen voor arbeiders, wier dienstbetrek king gedurende tenminste één jaar onafgebroken heeft voortgeduurd. De arbeiders wier dienstbetrekking nog geen jaar heeft geduurd, hebben recht op een halven dag vacantie met behoud vai\ loon voor elke maand, die zij in hun dienstbetrekking hebben doorgebracht. (A. N. P.) Mussert of Moskou Er is een tijd geweest, dat deze leuze van de re clamezuilen op de pamfletten en ln de advertenties trachtte het Nederlandsche volk er van te doordrin gen, 'dat het te kiezen had tusschen het nationaal- socialisme en den chaos van het bolsjewisme. Men heeft niet willen luisteren: men heeft gela chen om deze waarheid; men poogde het te doen voorkomen, alsof deze leuze even voos was, als die, waarmede men zelf het volk reeds jaren lang be droog. Mussert of Moskou. Nu is het dan zoover en hoewel er nog steeds land- genooten zijn, die meenen hiermede ongestraft den spot te kunnen drijvén. zijn er honderdduizenden, die begrepen hebben, dat het alleen het nationaal-socia- lisme is, dat ons land kan redden van den onder gang. Honderdduizenden begrepen, duizenden aanvaard den de consequenties, dat wil zeggen, zij grepen naar de wapenen en maakten zich op, den strijd voor onze toekomst te strijden. Mussert of Moskou. Landgenooten, zij die u ln 1937 voor deze keuze stelden, zij gaan u nu voor. want zij zijn intusschen vertrokken naar het Oostfront, en strijden daar schouder aan schouder met de wapenbroeders uit Duitschland en alle andere beschaafde landen van Europa. Laten zij, die nu beseffen dat die Nederlandsche nationaal-socialisten rr cds jaren geleden gelijk had den. nu niel achterblijven, maar weten wat hun plicht is en daarnaar ook handelen. Mussert of Moskou. Nederlanders, die keuze ls niet moeilijk. Het gaat er op of er onder, het gaat om ons land, ons volk, het gaat om de plaats van ons vaderland in het nieu we Europa. Landgenooten, volgt de mannen, die gelijk kregen: laat u niet beïnvloeden door de afwijzende houding van anderen, die er de voorkeur aan ggven. hun plicht te verzaken. Me'dt u aan bij het Vrijwilligers legioen Nederland, Koniginnegracht 22, s-Graven- hage. HOOFDKWARTIER VAN HET VRIJWILLIGERS LEGIOEN NEDERLAND. Volkorenbroodactie 's GRAVENHAGE 4 November. Op uitnoodiging van tandarts H. van der Molen uit Amsterdam is, met mede werking van het Rllkseommissariaat en van het Neder- land6Ch Middenstandersfront, heden in het gebouw Kneu terdijk 20 een samenkomst gehouden ter Inleiding van een volkorenbroodpropaganda. Verscheidene Amsterdamsche en Haagsche broodbakkers woonden deze bijeenkomst bij. De.heer Van der Molen zeide, dat hij op de gedachte was gekomen het in Duitschland gepropageerde volkoren brood in Nederland meer bekend te willen maken, omdat het zulk een voortreffelijk voedsel ls. Het staat voor hem vast. dat het volkorenbrood voe dingsstoffen bevat, die voor de instandhouding van het na tuurlijk gebit en voor een goede spijsvertering onmisbaar zijn en dat zulks niet meer het geval ls met het normale witbrood e. d. Daarom stelde hij zich in verbinding met den Reichsvollkornbrot-Ausschuss te Berlijn, met het ge volg, dat de leider van deze instelling, dr. p. Gondolatsch. zich^ereid verklaarde hem bij zijn poging om ook in Ne derland het volkorenbrood populair te maken, den noo- digen steun te verleenen. Dr. Gondolatsch zette uiteen dat de Invoering van het witbrood samenvalt niet den aanvang der periode van toegenomen tandbederf. De graankorrel bevat drie voor name bestanddeelen: de huls, de kiem cn het zetmeel. Verwijdert men. gelijk pleegt \e geschieden, voor het meel ten behoeve van witbrood e. d„ de huls en de kiem. dan gaan verschillende voor de voeding belangrijke stof fen uit dien graankorrel verloren, zooals eiwit, vet. vita minen en mineraalzouten. Eigenlijk houdt men alleen de koolhydraten over. Dit verlies van voedingsstoffen moet zich op den duur wreken, omdat het brood ons dagelijksch voedsel ls. De broodbakkers hebben het voor een belangrijk ge deelte in de hand, of het Nederlandsche volk zal leeren, volkorenbrood te nuttigen. Zij kunnen, vooral in dezen tijd, nu de graanvoorraden beperkt zijn, ons volk een grooten dienst bewijzen door zich op de vervaardiging en den verkoop van volkorenbrood (dat ook veel langer versch blijft) in te stellen. Eenige duidelijke filmpjes vulden het gesprokene aan. |A. N. P.) Prijsopdrijving Boeten opgelegd aan personen in Haarlem en omgeving De inspectie voor cje Prijsbeheersching te Amster dam schrijft: In de afgeloopen dagen heeft de inspecteur voor de Prijsbeheersching te Amsterdam, wederom een zevental groot- en kleinhandelaren in groenten en fruit te Haarlem, IJmuiden en Beverwijk veroordeeld tot boeten varieerende tusschen f 20.— en f 125.—, omdat zij hun waren boven de maximumprijzen ver kochten Juist waar het groenten betreft, dus eerste levensbehoeften, kan in de toekomst verwacht wor den. dat de straffen, welke opgelegd zullen worden nog strenger zullen zijn. K.'s machinefabriek en electrisch laschbedrijf N.V. te Haarlem is veroordeeld tot f 75.— boete omdat zij haar verkoopprijzen van stiftmesjes en steriliseer- ketels had verhoogd. De auto- en taxiverhuurder H. J. N. O. te Haarlem had 4 stel autobanden voor een tc hoogen prijs ver kocht. Do Inspecteur voor de Prijsbeheersching ver oordeelde hem tot een boete van f 50.— alsmede tot terugbetaling van het teveel berekende bedrag aan den kooper. Een boete van f 200.— werd door den inspecteur opgelegd aan den koopman P. W. L. te Aerdenhout, die blikjes sardines in olie en blikjes sardines in tomatensaus had verkocht voor te hooge prijzen, ter- Wijl bovendien bleek, dat de visch geen sardines, doch sprot was. zoodat hier niet alleen van prijsop drijving. doch bovendien van misleiding sprake was. De graanhandelaar P O. Haarlem had kippep- voer verkocht aan me) V. evCTieens te Haarlem voor te hooge prijzen Hij zelf werd beboet met f 80,—. De koopster, die op de hoogte was van het feit, dat de gevraagde prij zen abnormaal waren en zich dus aan medeplichtig heid schuldig maakte, werd beboet met f 20.—, De berekening van du loonbelasting. 's-GRAVENHAGE. 4 November. (A.N.P,) Met in gang van 1 November 1941 trad het Ziekenfondsbe sluit in werking. De ziekenfondspremie bedraagt voc personen, die naar de voorschriften van de Ziektewj verzekerlngspliehtig zijn, een percentage van het loon f voor het jaar 1941 bedraagt de premie vier procer.' De premie komt voor de helft voor rekening van de verzekerde en' voor de helft voor rekening van zij werkgever. De aandacht van de werkgevers wordt er op ge vestigd, dat bij de berekening van de lopnbelastfn het gedeelte van de premie, dat ingevolge het ge noemde besluit ten laste van den werkgever komt niet als loon behoeft te worden aangemerkt en di de bijdrage van den werknemer niet in minderin op het loon mag worden gebracht. Het vorenstaande heeft tot gevolg, dat het in wer king treden van het ziekenfondsenbesluit geen wi) ziging brengt in het bedrag, waarnaar de loonbelas ting wordt berekend De uitreiking van de coupons 's-GRAVENHA'GE, 4 November (A.N.P.) Sedei 1 November j.l. is het Ziekenfondsenbesluit in wei king getreden. De werkgevers zullen ten behoeve vas de arbeiders, die hiervoor in aanmerking komen, ove de eerste volle loonperiode in deze maand d.i. voo zeer vele arbeiders op Zaterdag 8 dezer een kor ting van 2% op het loon toepassen, die. samen me de 2%, die de ondernemers hunnerzijds bijdragen, dl Ziekenfondscontributie van weleer gaat vervangen. Hoe staat het nu echter met^de verstrekking vai de coupons, die"de werknemers straks bij den bod van het ziekenfonds zulleh moeten inleveren, ten be wïize, dat hun prgmle is voldaan? De uitreiking van deze coupons zal door de werk gevers geschieden en wel voor het eerst bij de loon betalingen op Zaterdag 22 November a.s. Voor werk nemers, die op 22 November geen loon ontvangen, za de uitreiking plaats hebben bij de eerstvolgende loon betaling na genoemden datum. Aangezien de premie-inhouding voor een groot aan tal arbeiders (voornamelijk zij, die weekloon ontvan gen) reeds op een vroeger tijdstip begint dan voor d( eerste uitreiking der coupons is vastgesteld, kan hel zijn nut hebben, hieraan toe te voegen, dat bij d» eerste afeifte van coupons ook de eventueel reeds eer der plaats gehad hebbende premieinhoudingen aanmerking zullen worden genomen. Er zal worden zorg gedragen, dat de werkgever tijdig gelegenheid krijgen, zich in het bezit der be noodigde couponboekjes te stellen. Jongeman werd zwaar gewond langs den weg gevonden TILBURG 4 November, Zaterdagmorgen werd door en burger op het fietspad langs den Rijksweg Tilburg—Bredi onder Huiten in bewusteloozen toestand en met een ernstige wonde aan het hoofd aangetroffen de 21-jarig» P. J. Lenssen, wonende Rettsche straat 112 te Tilburg. Dl jongeman die werkzaam was bij het manufacturenmaga- zijn De Duif, heeft daar Vrijdagavond ln verband met dl textlellnventarisatie tot elf uur gewerkt. Daams Is hij naar zijn woning vertrokken, doch daar niet aangekomen. Het is tot op heden onverklaarbaar, hoe de man in Hu! ten terecht is gekomen. Men vermoedt in ieder geval, da! hij ter plaatge dooi- een auto is aangereden. De zwaai gewonde werd door den G. G- en G. D. naar het St Elisabethziekenhuis te Tilburg overgebracht, waar hij late» zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is overleden Heden zou dr. Hulst uit Leiden sectie op het lijk ver richten. (A. N. P.). Burgemeestersbenoemingen Bij besluit van den secretaris-generaal van het depaf tement van Binnenlandsche Zaken is Jhr. R. M. J. F. C. van Grotenhuls met Ingang van 15 November benoemd tol burgemeester van Groesbeek, onder toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag als burgemeester van Angerlo. De heer F. D. G. KUntffenbere met ingang van 15 No vember tot burgemeester van Puilen benoemd. KORT NIEUWS. Op het kruispunt aan de Heerenstraat te Mon-I ster, reed Vrijdagavond de 22-jarige mejuffrouw P. van Galen per fiets tegen een vrachtauto. Het meisje: werd ernstig gewond naar een ziekenhuis te Den Haag vervoerd, waar zij thans aan de tflkomen won den is overleden. Pantserslagen - Springende granaten - oprukkende infanterii Steunt de Nederlandsche ambulance v. h. Oostfront, Koninginnegracht 22 Giro: 87600 's-Gravenhagt adio JlwgxaKtma DONDERDAG 6 NOVEMBER 19M. HILVERSUM I. 415.5 M. 6.45 Grainofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.0J Gramofoonmuziek. 7 15 Morgengesprekken voor den boer. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N, O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor dl hulsvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuter». 11.20 Planovoordracht. 12.00 Orgelconcert en zang. 12.41 Almanak 12,45 B. N. O. Nieuws- en economische berich ten. 13.00 De Ramblers. 13.30 Gramofoonmuziek. 14.00 Zanj met pianobegeleiding. Als Intermezzo: Planovoordracht (opn.). 14.40 Rotterdamsch Philharmonlsch orkest en sollul (opn.). 15.00 Gramofoonmuziek. 15.30 Voor de zieken 16.0» Cyclus „De eeredienst der kerk". 16.20 Gramofoonmuziek. 16.30 Amablle-sextet. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Otto Hendriks en zijn orkest en zang met orgelbegeleiding. 18.30 Sport en lichamelijke op voeding. 18.45 Gramofoonmuziek. 19.00 Actueel halfuurtje. 19.30 Omroepsymphonic-orkcst en soliste. (Vanaf 20.15 al leen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.15 Brief van een Betuwsche collectante van de Winterhulp. 20.30 Gramofoonmuziek. 20.45 Omroepsymphonie-orkest en soliste. 21.30 Gramofoon muziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. 0. Engelsche uitzending: „National features of the Nether lands" of „Voor de ouders". 22.30—24.00 Gramofoonmuz. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.01 Gramofoonmuziek. *7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek 10.00 Morgen wijding. 10.15 Orgelconcert (opn.). 10.20 Fluit, viool en"alt. 10.40 Voor de vrouw. 11.00 Ensemble Jonnv Kroon en orgel spel. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.45 B. N. o. Nieuws- en economische be- richten. 13.no Omroeporkest en soliste. 13.45 Voordracht. 14.00 Ensemble Joan Lancé en gramofoonmuziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Hobo. piano en gramofoonmuziek. 18 00 Alfredo Spezialotti en zijn orkest. 16.30 Gramofoonmuziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B. N. o. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Zang met pianobegeleiding en gra mofoonmuziek. 18.05 Gramofoonmuziek. 18.15 Cyclui ..Sociale zorg". 18.30 2 Violen en clavecimhel. 19.00 Actueel halfuur! Ie 19 30 Gramofoonmuziek. 19 45 Causerie „Bran dende kwesties" 20.on Gramofoonmuziek. (Vanaf 20 15 al leen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.15 Musette-orkest. 20.M Radiotooneel. 21.00 Salonorkest en gvamofoonpiuzlek. 2141 B. N. O. Nieuwsberichten. 22,00 B. -N. O. Toelichting op het weermachtsbericht. 32.19—22.15 Avondwijding, 0

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2