zonder kon (^JCunst en £ettecenj Non-Stop Revue „Hutspot" Kunsthandel Leffelaar AGENDA Tand des tijds. Wild Knakworstjes FRANS FONVILLE £aat&te ^Betichten "I Eigenaardigheden !Bucg.edifAe Siand HAARL. DAGBLAD, Woensdag 5 Nov. 1941 Haarlemsche Orkest-Vereeniging. Volksconcert De Walscydlus „lmWiener Dreivierteltakt" waarmee Marinus Aclam het concert van Dinsdag avond opende levert, nevens ettelijke andere wer ken, het bewijs van wijlen Johan Wagenaar's le- vendigen geest, compositorisch meesterschap, tem- Eeraraefit en adaptatievermogen. Hoe volkomen eeft deze groote Nederlander de sfeer aangevoeld, waarin Johan Strauss' walsen geboren werden, welk een harmonische kennis spreekt uit dat or- lcestwerkj welk een fantasie uit de keuze der steeds wisselende orkestrale kleuren; welk een „Schwung" uit de melodieën en rythmen! Hoe streeft hij hier den Rich. Straüs van „Den Rosen- kavalier", den Maurice Ravel van „La Valsé" ter zijde, den eerste in oergezonde kracht, den andere in ongekunsteldheid eigenlijk overtreffend. Die Walsmuziek van Wagenaar krijgtbij elke maat een ander aspect; zij geeft een beeld als een kaleido- scoop, die voortdurend gedraaid wordt, zoodat de fi guren telkèns veranderen, doch haar regelmatig heid* behouden. Zij flitst en straalt, zij schijnt zich te krommen en te rekken; zij vleit en buldert. en steeds lacht zij, want alles is maar scherts, Zij geeft Wagenaar, zooals velen hem gekend hebben. En wie deze Walsen met die uit „De Schip breuk" Vergelijkt, beseft welk een enormen ont wikkelingsgang de componist in de tusschenliggen- de jaren aflegde. Het „Larghetto voor Hobo met Orkest" is minder sterk. Ér schijnt een waas' van moeheid over deze muziek te liggen, een waas, dat het zeer mooie, in expressiviteit vaak aan dat van Jaap Stotijn herinnerende spel van onzen eersten hoboïst Jac. Moolenijzer piet vermocht weg te nemen. Moolenijzer was' dezen avond niet de eenige, die toonde welke uitstekende krachten deel van het orkest uitmaken. Onze solo-altist Fred. Leidner betrad na hem de solistische eereplaats, nadat hét orkest zich tot een „klein' orkest"' gereduceerd had. De solo-litteratuur voor altviool en orkest is niet groot. Doch Leidner weet speurend' steeds iets nieuws of onbekends op te duiken. Ditmaal droeg hij met het orkest een Konzertino van Ottmar Ger- ster voor. Het is mij niet gelukt eenige gegevens over dezen componist te verkrijgen. Zijn Konzer tino zou men tot de neo-klassiciste richting in de moderne muziek kunnen rekenen. Het eerste hoofd deel ervan is gekenmerkt .door een ostinate figuur, die helaas vaak storend op de solopartij werkt, al neemt deze zq, ook nu en dan zelve over. In het tweede heeft de hobo, althans in het begin de mooiste partij; het slot is archaiïstisch, Ook dit hoofddeel is overwegend, contrapuntisch bewerkt; het derde eveneens. Hiei; schijnt een regeneratie van Bach's stijl den componist voor den geest ge zweefd te hebben, niet voortdurend, echter, want bijv. het duet tusschen solo-alt en pauken wijkt zeer daarvan af. Bepaald dankbaar voor den solo altist kan het stuk niet genoemd worden,'doch we willen Leidner, wieps moede toon en zuiver spel weer bijzonder bekoorden gaarne de hem toeko mende hulde brengen voor de moeite, die hij zich gaf om weer eens iets buiten het gangbare reper toire om ten gehoore te brengen. Een volkomen geslaagde vertolking van Franck's Bymphonie nam het tweede gedeelte van den avond in- beslag. Daarvoor kofrit de hulde aan Marinus Adam toe, en niet minder aan het orkest, dat zich van zijn besten kant deed kennen. Trouwens: wat allen in Wagenaar's Walscyclus hebben gepres teerd verdient evenzeer een eervolle vermelding. K. DE JONG. VREUGDE EN ARBEID. De titel van de gisteren avond voor „Vreugde en Arbeid" gegeven non-stop revue. Hutspot" zei het reeds, wat wij zoo wat zouden krijgen. Het was alles door elkaar: variété, muziek, cabaret, revue en parodie. Voor het variété zorgden Crochet, d.e zin gende goochelaar' Fantasio, de muzikale clown en „De Zwervers", het komisch instrumentale en vo cale kwartet, voor de muziek het accordeon- duet de Hodlars, voor het cabaret Katinka Kuster met haar chansons aan de piano en Albert Klein als confe rencier en met zijn liedjes, revue was de sketch „Op een bankje" en de parodieën op operette en ope ra. waren je reinste hutspot zonder vet en zout wél te verstaan dus van alles door elkaax. Zoo was het dus „elck wat wils" en kon ieder er van nemen, wat hij of zij prefereerde. Albert Klein, die als conférencier optrad en liedjes zong is te Haarlem geen onbekende.* Ik zag hem reeds eenige malen en 'altijd weer in precies het zelfde repetoire zelfs zijn Witzen bleven dezelfde als eenige jaren geleden. Klein maakt het zich op die manier wel erg gemakkelijk en wat ver andering zou niet ongewenscht zijn. De Hodlars zijn virtuozen op hun Instrument en zij zijn uitstekend op elkaar ingespeeld, zoodat hun nummer een ver- diend succes had. Bob Bleyenburg is blijkbaar van alle markten thuis. Hij verscheen als de muzikale clown Fantasio, als tooneelspeler in de sketch, als leider van het kwartet en leverde ook nog den tekst van de twee parodieën. Zijn talent ligt het meest in het clowneske, zooals wel duidelijk bleek in „De Zwervers", waarin hij den toon aangaf en waarmee hij den lach herhaaldelijk uit de zaal haalde. Ook Fantasio is altijd een dankbaar variété-nummer. Katinka Kuster bleef in haar chansons mimisch wat onbewogen, maar zij begeleidde zich zelf en ook de anderen muzikaal op den vleugel. Crochet had het goochelnummer voor zijn rekening genomen. Iets nieuws was het, dat hij ze althans in het begin zingend uitvoerde, waarom het programma hem als de „zingende goochelaar" bij ons intro duceerde. De stampvolle zaal heeft zich bij deze „hutspot" zeer goed geamuseerd. Er is veel en hartelijk ge lachen en er was na de verschillende nummers gul applaus. J. B. SCHUIL, Vakkundige lestawiatie van oude en moderne schilderijen en prenten Wagenweg'102, Haarlem (Adv. Ingez. Med.) WOENSDAG 5 NOVEMBER. Rembrandt Theater: „Hoera.... er is een stam houder", 2,30 6,30 en 8,45 uur. Palace: „De Jantjes", 2, G.30 en S.45 uur. Luxor Theater: „Dè Postmeester", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Een land zonder vrouwen", 2.30, 6.30 en S.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma van 12 uur af. DONDERDAG (6 NOVEMBER. Gemeentelijk Concertgebouw: Opvoering van „Dik Trom", 2.30 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: „Het' biechtgeheim" door Willem Goossens' Volkstooneel, 7.30 uur. Stadsschouwburg, WilsonspleinVariété-voorstel- ling Ncd.-Duitsche Kuituurgemeenschap, 7.15 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot dos morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Bosch on Vaart-apotheek, Bosch ,en Vaartstraat 26, Tel. 13290. H. Remmers en Zoon. Kruisstraat 6, Tel. 10354. Noorder-Apotheek, Jan Gijzenkade 181, Tel. 23821. Te H e'e m s t e de is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, Tel, 18197. (In een grindery in de Maas is dezer dagen een versteende slagtand van een .mammoeth gevonden Daar vond men in ons vaderland Een machtig grooten mammoeth-tand, Men vond het ding in een rivier, Maar verder ook geen sooor van 't dier: Het is een zonderling idee, Dat, zij het nog zoo lang gelèe Zoo'n uitgestorven olifant Geleefd zou hebben in ons land. Want denk eens even, dat het ras Niet tijdig uitgestorven was En heden nog eens achteloos Zijn wandling door uw tuintje koos. Of dat je in den avondstond Hem plotseling voor je huisdeur vond, Met slagtanden en slurf compleet, Zou je dan weten wat je deed? U zegt: een nachtmerrie was dat. Wat? minstens tien, en laag geschat, Dan blies hij met zijn grooten snuit Misschien wel uw verhaaltje uit En ging op u dien kwaden dag Wel met zijn slagtand aan den slag. Ik neem in elk geval wel aan Dat u dan plots versteend zoudt staan. Neen, 't is een rust dat..indertijd De mammoeth in den levensstrijd Den moeden kop gebogen heeft En thans niet in ons midden leeft. Hij liet ons slechts als souvenir Een tand, versteepd in de rivier, De tand des tijds deed hém vergaan, Zijn tand des tijds zelf bleef bestaan. 70 cf. p. paar Zijlstraat 55, Haarlem. Telef. 11767 (Adv. Ingez. Med.) Gouden bruidspaar te Haarlem (Familiefoto). Dinsdag 18 November hoopt het echtpaar J. C, SchuckhardN. Hes, Lange Begijnestraat 3 ^wart te Haarlem, het gouden huwelijksfeest te vieren. „OVERSCHOTJE". Op Zondagavond 9 November wordt in den Stads schouwburg te Haarlem door het Gemeentelijk Thea terbedrijf Amsterdam, Het Nederlandsch Tooneel, Intendant Cor van der Lugt Melsert, een opvoering gegeverr van het bekende succesblijspel „Overschot je" met Annie van der Lugt Melsert-van Ees en Cor van der Lugt Melsert in de hoofdrollen. Aanleg van sintelbanen in vele steden Alleen Haarlem wordt niet genoemd In de „Athlatiekwerteld", het officieel orgaan der N. A. U, wordt met voldoening gewag gemaakt van het succes dat men met de "sintelbaanactie heeft ge had. Het College van de Sport1 heeft namelijk mede gedeeld, dat do Secretarissen-Generaal van de De partementen van Opvoeding,- Wetenschap en Cul tuurbescherming en van Sociale Zaken hebben be sloten den aanleg van sintelbanen in Nederland te bevorderen en wel via den Rijksdienst voor de -werk verruiming. Nieuwe banen zullen worden aangelegd in Delfzijl, Veendam,- Winschoten, Warffum, Leeu warden. Sneek, Hengelo, Enschedé, Utrecht. Alk maar, Amsterdam, Bussum, Zaandam, Schiedam, Delft, Middelburg en Roozendaal. De Haarlemsche sportliefhebber zal zich met ver bazing de oogen uitwrijven omdat hij den naam van zijn stad niet op,dit lijstje vindt. De ,,Athletiek\ve- reld" schrijft zeer nuchter: „Haarlem wordt als soF licitante niet genoemd". Daar hebben we nu al ja ren voor een sintelbaan gevochten en dan lijkt bet of Haarlem kalm over het hoofd gezien wordt. Dat is toch wel een'beetje al te kras. Tenslotte moet de clubkampioen van, Nederland, de H, A. V. „Haar lem" nog steeds op gras oefenen terwijl do „Warf- fumsche Athletiekvcreeniging", die we het overigens graag en van harte gunnen, op eèn sintelha.au kan trainen. Volksstemming in Roemenië Beleid van maarschalk Antoncscu' wordt aan het volk voorgelegd Het D. N. B. meldt: BOEKAREST, 4 Nov. Het Roemeenschc volk wordt opgeroepen voor een volksstemming op 9 No vember, waarbij het zich zal uitspreken voor „goed keuring of afkeuring der bevrijdende staatsleiding van maarschalk Antonescu sedert 6 September 1940". Het zal dan tevens gelegenheid hebben zijn vertrouwen in de staatshervorming en de verdedi ging der volkscho rechten door den maarschalk uit te spreken. Waar deze stemming niet op 9 November kan geschieden, zal zij plaats vintien op een der vol gende dagen tot en met den lt'en November. Joden zijn van de stemming uitgesloten. Do stemming geldt ook voor het van het bolsjewisme bevrijde ge bied van Bessarablë en de Noordelijke Boekowlna. Tegelijk met de aankondiging der stemming is een proclamatie van maarschalk •Antonescu gepubli ceerd. Daarin wordt allereerst hc-t geheel der ver richtingen van de regeering Antonescu op alle ter reinen van het nationale leven opgesomd. De procla matie geeft vervolgens een uiteenzetting van de be ginselen, volgens welke de weermacht, de boeren stand én de landbouw, de arbeiders, de werkende burgers, school, kerk, justitie en jeugdzdrg zullen worden opgebouwd en georganiseerd en volgens welke zij hun plaats'in het leven van den staat zullen krijgen. In deze beginselen wordt uiteengezet dat Roeme nië zich moet voorbereiden op zijn rol in het nieuwe Europa en dat de nationale revolutie niet gehin derd kan worden door den oorlogstoestand van het oogenblik en door den strij,d die wordt voortgezet. Integendeel: voor dezen strijd moet het gehcele volk niet alleen een.sterke wapening, maar ook een mo derne organisatie en een hecht fundament hebben. De beroepsorganisaties van het geheele land zul len een kanier van corporaties vormen. Een staats raad. welke zal wórden opgericht, zal als orgaan van de nationale aaneensluiting, uit drie afdeellngen be staan, nl. de kamer der corporaties, verder een tech nische corporatie, wier taak het is wetten vobr te bereiden en ten derde een algemeëne corporatie, die de vertegenwoordigers van de kamér der corporaties en de vertegenwoordigers van de goote nationale organisaties zal vereehigen. De plaatsvervangende minister-president heeft aangekondigd dat Zoncfeg verscheidene straten tn Boekarest herdoopt zullen worden. I-Iet plein rond om de triomfboog zal Adolf Hitlerplein" heeten en twee straten, die daarop uitkomen zullen de namen „Boulevard Koning Michael I" en „Boulevard maar schalk Antonescu" krijgen. Het* Romeinsche plein wordt „Mussolinïplein". NEDERLANDSCH INDIë EN DE TT WDELS- BETREKKINGEN MET AUSTRALIA Indische handelsmissie naar Australië. SJANGHAI, 4 Nov. De onderdirecteur van hot De partement van Economische Zaken van Nederlandsch Indië zal aan het hoofd van een handelsmissie naar Australië vertrekken. Deze reis heeft klaarblijkelijk ten doel de handelsbetrekkingen met Australië uit' te breiden, l'n NedeiTandsch Indië zijn in den laatsten tijd klachten te constateeren over gebrek aan be langrijke industrieele producten, zooals kleine Ijzer waren en bouwmaterialen, welke producten vroeger voornamelijk door Japan geleverd werden. 1-Iet stre ven om deze producten nu tenminste ten deele uit Australië te betrekken ondervindt moeilijkheden, daar de Australische industrie zelf niet in staat Is haar eigen behoefte aan deze voortbrengselen ten volle te dekken, terwijl bovendien het gebrek aan scheepsrulmte een belemmering vormt voor de uit breiding der wederzijdsche handelsbetrekkingen. In den laatsten tijd stelt Ned. Indië pogingen in het werk de invoer van machines uit Australië te ver- hoogen, waarbij vooral scheepsmachines de voor keur zouden genieten. F Naar uit berichten uit Nederlandsch Indië blijkt is het zeer gewenscht, dat de koopvaardijvloot van Nederlandsch Indië wordt nagezien en zoo noodlg wordt gerepareerd, hetgeen verband houdt met dé zware eischen, welke in dezen tijd aan de vlcpot ge steld worden. (Europapress). Engelsche luchtaanvallen op Nederland Kinderen omgekomen 's-GRAVENHAGE, 5 Novejnben In den affeloo- pen nacht zijn enkele Britsche vliegtuigen boven Ne derland verschenen. In den ochtendschemering hedenochtend is een brisantbom geworpen op een katholieke school en een daarbij gelegen tehuis voor kinderen in een plaats in Friesland. Beide gebouwen zijn geheel vernield. Twee kinderenwerden gedood. Twee zwaar en drie licht gewond. Bovendien liggen nog twee kinderen onder het puin en men heeft weinig hoop ze nog levend te bergen. In de omgeving van dit tehuis zijn ongeveer 100 huizen beschadigd, waarvan een aantal zwaar. Elders werd een kind gedood. Een boerderij werd ernstig en een woonhuis licht beschadigd. GEDENKT UW/ BUUR/AAN'j/lONDl (Polygoon-Seym) Gauleiter Forster, die voor een kort. verblijf in Nederland vertoeft, bracht ook een bezoek aan Amsterdam. Gauleiter Forster (links) in gesprek met den Beauftragte van den Rijkscommissaris voor Amsterdam, senator dr. Böhmker. (Stapf-Mol) De Europeesche voedsel voorzienin iff „Dar Deutsc s Backe V. het Tn oen vlrt" bespreekt ijksministerlo voor cn Europeesche voedselvoorziening «ie Duin voorziening van levensmiddel De productiestijgingen welke de Duitsche land bouw van 1 934 tot 1939 heeft bereikt zijn In de we reld zonder voorbeeld. Daardcfor is voor de voedsel voorziening in oorlogstijd een grondslag gelegd die Duitschland bestand maakt tegen de blokkade. Thans liggen uitgestrekte landbouwgebieden in het Oosten voor een nieuwe ontsluiting gereed, die in van jaar tot jaar toenemenden omvang voor aanvullende leveringen ter beschikking zullen staan. De invloed van de Europeesche blokkade door Engeland heeft tót ge,volg dat Europa zich op zich z.elf bezint en dat de Europeesche landbouw ontwaakt. Zoo Is* in Frankrljk.de bebouwde graanoppcr- vlakte dit jaar mot twintig procent toegenomen. De bebouwde oppervlakte voor suikerbieten is zelfs ver dubbeld. In België fs de bebouwde oppervlakte voor broodgraan met 16 en vóór aardappelen met 36 pro cent gestegen. In Nederland word de bebouwde op pervlakte voor aardappelen met 2 3 procent uitge breid. Tn Noorwegen is de oppervlakte voor akkers met 20 procent verhoogd; Finland heeft dit jaar roeds 63.000 ton broodgraan meer geoogst dan het vorige jaar, In Roemenië is de graanoppervlakte Van 2.35 op 2.62 millioen hectare gestegen. De met zonnebloemen bebouwde oppervlakte is verdubbeld tot 300.000 hectare en de oppervlakte voor suiker bieten is verdrievoudigd tot 60.000 hectare. Zoo zal het reeds het volgend jaar mogelijk zijn, de behoeften in tal van landen zonder Duitsche aan vullingen te dekken. Groot-Moefti antwoordt de Engelsclie propaganda ROME, 5 November. (D.N.B.) De Groot-Moefti van Jeruzalem, Amin el Hoessein!, die zooals bekend sedert enkele dagen in Iialië vertoeft, heeft aan den vertegenwoordiger van Stefani verklaard dat hij over de aanvallen van de Britsche propaganda op zijn per soon niet verrast is. daar zij slechts een voortzetting beteekenen van een groot aantal bewijzen-' voor de Britsche vijandschap. In de geheele Mohammedaansche wereld en in het bijzonder in de Arabische landen weet men zeer goed wat men van deze aanvallen moet denken. De Arabieren en de Mohammedanen, zoo ging de Groot- Moefti voort, stellen hun vertrouwen in en koesteren sympathie juist voor diegenen, die het doelwit vor men van de Britsche propaganda. Dit vertrouwen en deze sympathie voor mijn persoon, stijgen in even redigheid met de hevigheid van dergelijke aanvallen. In ieder geval antwoorden wij op deze vijandige be toogingen van Engeland door onze inspanningen voort te zetten en vast te houden aan de zaak, waaraan wij ons geheele leven hebben gewijd. ANTI-ENGELSCHE DEMONSTRATIES TE DETROIT. Uit New-York meldt het D.N.B.De Britsche am bassadeur Lord Halifax is te Detroit het voorwerp geworden van anti-Enselsche demonstraties Vrouwen met plakkaten tegen Engeland en tegen deelneming aer Vereenigde Staten aan den oorlog demonstreer den voor het hotel van'den Britschen ambassadeur en- overstelpten Halifax, toen hij het hotel verliet met kreten als „Weg met Engeland". Deze demonstraties bereikten haar hoogtepunt, toen Halifax het paleis van den aartsbisschop van Detroit betrad. Hij werd overstelpt met een regen van tomaten en eieren, alvorens de politie de betoo- gers kon uiteendrijven. Halifax werd door vele dezer projectielen getroffen. Bij deze betoogingen, die twee dagen duurden, kwam men steeds weer met plakkaten met opschrif ten als „Weg met Engeland" en „Halifax is een oor logsophitser", zoo meldt Associated Press tot slot. Een later D.N.B. bericht meldde: pe Britsche am bassadeur Lord Halifax moest zijn onderhoud met den aartsbisschop te Detroit afbreken als gevolg van pijn aan zijn oogen, waarvoor hij naar een ziekenhuis werd gebracht. De Britsche consul te Detroit verklaarde naar aan leiding hiervan, naar Associated Press meldt, dat de oogkwaal van Halifax niet veroorzaakt was' door het gooien met eieren, toen Halifax de bisschoppelijke re sidentie binnenging. Loyd Halifax had reeds voor dien klachten over zijn oogen. JUWELIER OPGELICHT VOOR f 11.000. Een Amèterdamsche juwelier werd door den Maas trichtenaar H. K., met wien hij vorige week in een café te Maastricht had kennis gemaakt, opgelicht voor een bedrag yan rond f 11.000. K. zou voor den Am sterdammereen vijftal juweelen verkoopen aan iemand, dien hij goed kende, naar hij beweerde. De juwelier bleef tevergeefs op K. in het café wachten en deed bij de politie aangifte. Deze tracht den op lichter op te sporen. Teraardebestelling A. de Vos Hedenmiddag twaalf uur werd op de Noorderbe graafplaats aan den Vergierdeweg te Haarlem ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer A. de Vos, penningmeester van de Haarlemsche Amateur Tooneelvereenïging „Vriendschap zij ons Doel". Toep de kist in de aula was opgebaard, trad de heer Th. Damniiaans als spreker naar voren. Hij merkte op, met smartelijke, maan» ook met dankbare gevoelens bij deze baar te staan; met. smartelijke om dat hij zulk een trouwen vriend moest missen cn met dankbare gevoelens, omdat de heer De Vos zooveel voor het amateur-tooneel heeft gedaan. Bij het hoofd bestuur van de NederUmdsche Amateur Tooneelunie stond „Vriendschap zij ons Doel" goed aangeschre ven; dit was voor een groot gedeelte aan den heer De Vos te danken, want deze deed als penningmeester altijd trouw zijn plicht,. De bondspenningmeester had eens tot spreker gezegd: „ik zou wel willen dat alle afdeelingen zulk een goeden penningmeester hadden als de Haarlemsche". Eiken Zaterdagmiddag ging hij, met goed of slecht weer, op pad, om bij de donateurs geld op te halen. „Zonder tellerij", placht hij te zeg gen. „kan een vereeniging niet bestaan". Namens het hoofdbestuur van genoemde unie bracht spreker hem een eerbiedigen en dankbaren groet. Ook als regis seur had de heer Dammiaans veel met den heer De Vos te maken; hij mocht van hem steeds veel mede werking ondervinden en mocht telkens ervaren dat de overledene een man van zijn woord was. Namens het bestuur van „Vriendschap zij ons Doel',' waarvan ook de voorzitter de heer H. van den Eijk- hof aanwezig was, sprak de heer J. J, Tulen, secreta ris. Deze verklaarde vele jaren in vreugde en leed met den heer De Vos samen te hebben gewerkt. De leden zullen zijn naam altijd ip eere houden en hem nimmer vergeten. De heer A. F. Kaart voerde het woord namens de contact-commissie van „Vriendschap zij ons Doel". Deze commissie had zich altijd gelukkig geacht, dat de heer De Vos als bestuurslid deel van deze com missie had uitgemaakt: daardoor kon vruchtbaar werk verricht worden. „Onze vriend De Vos was zelf geen speler, maar hij heeft toch veel tot den groei van de vereeniging bijgedragen. De contactcommissie brengt hem daarvoor hartelijk dank." Tenslotte sprak de heer F. J. Lubbers als persoon lijk vriend eenige gevoelvolle woorden tot de nabe staanden. Daarna werd de kist grafwaarts gedragen. Een familielid dankte voor de belangstelling. MARKTBERICHT. PURMEREND Gemeentel. Kaasbeurs, Verhandeld 12 partijen, we gende 21.000 K.G. Handel vlug. Hoogste prijs, 40 plus f «56, 20 plus 43.50. Kaasmarkt aangevoerd 489 K.G. Handel vlug. Een partij Kleine Boeren f 50 per 50 K.G.; een partij Edammer f 62.50 per 50 Kilo. Runderen, totaal 457 stuks. 210 vette koeien, voor de levering; 167 gelde koeien f 350—f 475 per stuk. Matig. 75 melkkoeien f 385f 600 per stuk. Matig. 5 slieren voor de leve ring. 24 vette kalveren voor de levering. 24 graskal-' veren f 140—f 260 per stuk. Matig. 103 nuchtere kal veren voor de levering; 103 nuchtere kalveren voor de fokkerij f 30—f 50 per st.uk. Matig. 108 vette var kens voor de levering: 17 magere varkens, voor de levering; 211 biggen f 18—f 24 per stuk. Matig. 809 schapen, waarvan 628 voor de levering; de rest voor f 40—f 55 per stuk. 137 bokken f 25—f 65 per stuk. Matig. Kipeieren 1.05 per K.G. 1400 Noord-I-Iolland- sche Blauwen kuikens f 0.80—f 0.90 per Kilo. Konij nen f 0.90 per K.G. 500 Eenden f 0.80—f 0.90 per K G SANTPOORT Opdracht Het verbouwen van een bestaand perceel'aan de hoofdstraat 198 te Santpoort is opgedragen aan den heer K. Greep te Rijswijk. in Haarlem en omgeving: Een Barrevoeter (Foto De Haas) In den gevel van een huis op den hoek van de Barrevoetestraat en de Gasthuisstraat te Haarlem, bevindt zich een klein beeldje, dat Óen non voor stelt. Er onder staat „Barrevoeter". Dit beeldje her innert ons, evenals de naam van bovengenoemde straat, aan een klooster, dat gestaan heeft aan het eind van de Barrevoetestraat. Het kwam uit op de Voldersgracht. In 1452 werd de Karmelitessen-orde gesticht- Deze orde nu stichtte in 14 65 het bovengenoemde kloos ter. Dit was het oudste, vrouwenklooster in Neder land. 1-Iet. klooster had niet minder dan vier namen, n.l. het Karmelitessen-, Vrouwe-, Boerlsse- of. Bar- revoeterzusterklooster .of wel hot Konvcnt van Je ruzalem. De bewaard gebleven naam kreeg het, omdat de nonnen altijd op bloote voeten,, dat is barrevoets, liepen. Tijdens het Spaansche beleg van 1572'73 werd het klooster verwoest; alleen de kerk bleef toen gespaard. In 1609 is alles verdwenen cn werd de grond bebouwd. Het kerkhof is bewaard gebleven tot 1662, in welk jaar het verkocht werd. VELSEN BURGERLIJKE STAND Geborenen. H. Aardenburg, d., Hobbemastraat IJmuiden. H. Klein, z., Platanenstraat 35, IJmui- den. S. Voet, z. Popelstraat 3, IJmuiden. P. J. W. v. Zijl, z., Terrasweg 52, Santpoort. F. Slot, z., Pres. Steijnslraat 17E, IJmuiden. J. de ReUs. "d., Walra- venstraat 6. Velsen-N. E Schreüder, z., J. v. Heems kerkstraat 61, IJmuiden'. A. v. Duijvenbode, 2 z., Wijk aan Zeeërweg 137, IJmuiden. Overleden: J. S. Th. v. Veen, 64 j., echtgen. v. A. M. Spanjaard, Wiistelaan 52, Santpoort. C. Arentz, 8 j., d. v. P. W. Arentz, Middenduiiiweg 30, Sant poort. A. v. Assema, 56 j„ ongehuwd, Beverwijk. P. Glas, 88 j„ wede. v. P. Broek, Pres. Krugerstraat 28e, IJmuiden. P. W. Molenaar, 48 j., echtgen. v. J. Veening, Westlaan 25, Santpoort. IJMUIDEN Rijke haringvangst Bijna alle schepen, die aan den afslag waren, had>- den een rijke haringvangst. De kroon spande een Katwijksche logger, die in één trek 200 kisten aan boord haalde en daarvoor bijna 26000 besomde". HEEMSTEDE DEKZEIL ONTVREEMD. Bij de politie te Heemstede is kennis gegeven van het vermissen van een dekzeil van een boot, liggend aan het Spaarne. BURGERLIJKE STAND v Ondertrouwd: Th.' v. Amerongen—A. Leih. Getrouwd: C. J. F. Kapiteïjn—M. Bruinsma. Bevallen: D. de GraafRensenbrlnk, «1.; M C. v. d. Born1—Salverda, d.; S. v. Bokel—Schaaf, d. Overleden: E. M. Lam, 19 j., ongeh. HAARLEM 5 November. Ondertrouwd 5 November: J. van der Weijden en A. C. M. ftëijnen. P. R. Bos en C. v. d. Graaf. P. C. Rompelman en J. M. de Vries. J. C, M. Hoogendoorn en M. C. Dekker. C. H. Gart en M. Ellemers. H. Pardieske en J. C. de Jong. J. Twisk en C. G. W, van Duffelen. F. Kreuger gn D. J. Alles. H. G. Vestering en M. M van Doorn. T. J. v. d. Valk en M. F. A. van Dijkman. L. B. Nieuwveen en W. C. van Berkel. R. Hirsch en G. Timmer. Gehuwd 5 November: W. Bout en J. A. van Orden, H. Voetelinlc en H. P. ter Reehorst. C. van Steynen en W. H. van Dijk. H. H. Wijers en A. A. van der Meij P. D. Heiliegers en H. Dollé. T. Westerhuis en M. A. J. v. Gestel. J. A. J. Ter Horst en J. J. Cornet. E. Westerbeek en G. Wissing. P. J. Arnoldus en G. A. Witte; W. M. van Staveren en H. v. Klompen burg. J. W. Heermans en E. Dalman. R. I,. van den Berg en H. P. Peters. H. J. Wijsman en E. A. C. van Koningsbrugge. J. H. v. d. Broek en K. B. van Kessel. G. Hoogendijk en T. Fortgens Bevallen: 3 November: J. A. van der Putten-Deen, z. 4 Nov.: A. A Lojc-Colijn, z. —5 Nov.: M. E. Helmer horst-de Ridder, z. W. E. J. Woerde-Duijn, z. Overleden: 3 November: M. C. Beversluis, 65 j., Ripperdapark. R. Matla, 1 m., z van C. Matla, Rustenburgerlaan. A. M; J. Hack, 64 j.. Karei van Manderstraat. H. P. Eijking, 14 j., z. van J. S. Eijking, Kamperlaan. 4 Nov.: M. J. Del Baere-de Monchy, 73 j., Prin- sessekade. FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN. Verloofd: I. v. d. Voet en W. Sprink, Rotter dam. Ondertrouwd: A. J. de Jong en G. P. Koster, Dinteloord; A. v. Lingen en L. Schulze, Amster dam; A. M. L. Koch en J. P. Laging Tobias, Naar- tt Thomaes en Th. J. W. Hendrikse. Hoofd- plaat-IJzendijke. Getrouwd: A. I. Krijtenburg en W. Bousing, Eemcujk; Bevallen; BiezeveldAlbers d.. Djokjakarta: RaymakersVerhoeven a., Helmond; G. Lang- muurTysen, z., Batavia. Overleden: C. Flipse, m„ 67 j.. Wissekerke: F. J. C. Wanders, v., Rotterdam; A. Borstlap, m 68 F, Rotterdam; E. v. Nes, m. 67 j„ Ridderkerk; J. £:.,v- P'Jkev. d. Bel, v.. 75 j., Kruiningen; C. A. Bokenkamp—Bonsen. v„ 66 j.f Amsterdam; L. J. Schram, m., 77 j. Amsterdam; M. Salomonson— Wertheim, v„ Amsterdam; G. Kroese, m.. Am sterdam; J.iJ. de Klerk, m., den Helder; M. de Klerk —Harens, v.. den Helder; G. H. v. Deenen, m„ 80 L Amsterdam, M. M. L. Sprock-Kamper v., 81 j Rijs wijk; J. M. Albers-v.Thiel, v. 66 i., Helmond;' A J. v.d. Ouweelen, m., 50 j„ Leiden: D. A. Daamen 'm., Den Haag; C. H. v. d. Vegt—v. Diesen, v„ 73 j., Den

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5