Haarlem s Dagblad Duitsche troepen bereiken op de Krim de Zwarte Zeekust. Nederland in de wenteling van den tijd. 59e JAARGANG No. 17912 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zulder Bulten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054. Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeurs P. W. P£EREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede NOVEMBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex Advertentiën: 1-5 regels 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meet 0.17%. Groentjes rie rubriek. Welke bonnen zijn thans geldig? 2 t.m. 8 November: 42-4 Brood 42 Brood 42 Vleesch 42 Vl.waren 42 Melk 42A Reserve 42B Reserve 4 rants. Vs rants. Vs rants. 1' rants. 1 3/4 L. Brood of gebak jï Vleesch of l vleeschwaren Melk 13/4 K.G. Aardappelen K.G. Aardappelen an 2 Xov. t. m. 29 November. 136 Algemeen 1 K.G. 137 250 gr. 138 500 gr. 139-142 Algemeen 1 rants. D en E Havermout 25 0 gr. 148 Algemeen 250 gr. 144 250 gr. 149 100 gr. 145-148 Algemeen 100 gr. van 2 t.m. 20 November: Suiker Koffiesurrogaat Jam Bloem brood of gebak Rijst Havermout Gort Vermicelli of maïzena Herfstzonnestralen in den Haarlemschen Hertenkamp. (Foto K. J. de Haas) De klantenregeling voor brandstoffen. •s-GRAVENHAGE, 5 November. In aanslui ting op het bericht inzake de invoering van een klantenregeling voor de distributie van vaste brandstoffen, opgenomen in de avondbladen van 5 November j.L, wordt van bevoegde zijde nog na drukkelijk de aandacht van verbruikers op het vol gende gevestigd. Met ingang van 10 November mag iedere leverancier aan de bij hem ingeschreven ver bruikers slechts zooveel brandstoffen afleveren als waarop deze krachtens de aan hem door den distributiedienst uitgereikte bonnen recht hebben. In verband hiermede is een leveran cier verplicht, indien hjj er aan twijfelt, of hij een bepaalden verbruiker al of niet meer levert dan zijn rantsoen bedraagt, terzake bij den plaatselijken distributiedienst inlichtingen in te winnen. Indien het een leverancier blijkt, dat een ver bruiker, die naar zijn meening tot zijn afnemers behoort, zijn inziens ten onrechte bij een anderen leverancier is ingeschreven, kan hij. zich wenden tot de brandstoffencommissie, die dan uit zal ma ken bij welken leverancier de betrokken ver-, bruiker ingeschreven moet worden. Aanvragen om als klant te worden ingeschreven, welke door nieu we verbruikers worden ingediend, moeten geac cepteerd worden. (A.N.P.) Het Huis ter Kleef Werd 600 jaar geleden gebouwd De Kroniek van Haarlem deelt mede dat het Huis ter Kleef thans vindt men daarvan nog een ruïne aan de Kleverlaan te Haarlem in 1340/1341 gebouwd werd. Dit is dus 600 jaar geleden. Er zijn geen betrouwbare afbeeldingen van het Huis ter Kleef in welstand, wel bestaat er een goede beschrijving. Daaruit blijkt dat het Huis door een ringmuur was omgeven en aan drie zijden in het wa ter lag. De ingang was aan den kant van de Klever laan en bestond uit een groote dubbele poort. Die poort gaf toegang tot een groot plein of binnenhof, dat van het eigenlijke kasteel was afgescheiden door (en gracht en een valbrug. Het kasteel bestond uit twee vierkante hooge ge bouwen of torens, door middengebouwen vereenigd; de daken waren vierkant toeloopend. Aan den ooste- hjken ringmuur stond nog een gebouw met een „koetsbaan". De moestuin en boomgaard waren ge legen aan een weg die in het Huis verbond met het Le prozenhuis (thans Tehuis voor Ouden van dagen en kinderhuis aan den Schotersingel). Als bouwmeester wordt genoemd Willem Huyser, hofmeester van Hertog Albrecht. Tijdens het beleg van Haarlem hadden de Span jaarden in en bij het Huis kwartier opgeslagen. Het was Don Frederik van Toledo die in 1573 het Huis in de lucht heeft laten springen. Tot herbouw is het nooit gekomen. In 1715 werd de ruïne met bij- behoorenden grond door de gemeente Haarlem ge kocht voor f 13.000. Thans is daar ter plaatse de Stadskweekerij geves tigd. De ruïne van het Huis vormt een mooie rots partij in dezen tuin. Dat is het treurige overschot van het eens zoo schitterende Huis ter Kleef. „Daar zang en spel klonk door de ruime zalen Daar Bredero, zoo ront, zoo bly van geest. Den adel van ons Hollant plaght te onthalen...." W aar schuwing Het. is den laatsten tijd helaas herhaaldelijk ge beurd, dat personen geld inzamelen z.g. ten bate van het Herstellingsoord Kareol te Aerdenhout, of dat voorwerpen te koop worden aangeboden die door verpleegden op Kareol zouden zijn gemaakt. Dit alles geschiedt echter buiten de leiding van Kareol om en zonder haar medeweten. De aldus verkregen gelden bereiken Kareol zelden; dus wordt een ieder ertegen gewaarschuwd, geld aan deze per sonen te geven of zelf inzamelingen te gaan houden! Tevens vestigt de directie van Kareol er de aan dacht op, dat uit den aard der zaak het aantal mili taire gewonden allengs kleiner wórdt; daardoor kunnen meer slachtoffers der burgerbevolking wor den opgenomen. Verkeersongevallen te Haarlem Twee slachtoffers Woensdagmiddag 3 uur is een 4-jarig meisje Cornelia J. v. d. IC., wonende Raamgracht op de Haambrug tegen een tandem aangeloopen. Het meisje viel en brak het rechteronderbeen. De ongevallendienst heeft hulp verleend waarna bet kind met een ziekenauto naar het Groote Gast huis is overgebracht. Eveneens Woensdagmiddag. 10 minuten voor 3 lur, is in de Gierstraat (bij perceel 60) een 16-jarige Jongen die daar per fiets reed, aangereden door een aanhangwagen van een auto. Hij kwam te vallen en brak het linkeronderbeen. Ook hij*is geholpen door don Ongevallendienst en daarna per ziekenauto naar het DIaconessenhuis gebracht. Het slachtoffer is T. S.. wonende in de va*n Slin- lerlandlaan te Heemstede. Het onderzoek der politie heeft aangewezen, dat de fietsende jongén achterop gereden werd door een auto met aanhangwagen. De bestuurder heeft te vlug naar? rechts uitgehaald, waardoor de aanhang wagen den fietser op zij gooide. De autobestuurder is onbekend daar hij na het «ngeluk doorgereden is. De Haarlemsche politie toept thans getuigen van dit ongeval op. zij moeten aich melden aan het bureau In de Smedestraat. VERDUISTEREN Van 18.03 tot 8.4« Maan i Nov. op 19.52, J Nov. ondei 11.57 Stopdiensten en blokken bij de N. Z. H. T. M. In de toekomst tien blokken tusschen Haarlem en Amsterdam Sinds Maandag rijden, zooals we In het eind van de vorige week hebben aangekondigd, de sneldiensten van de N.Z.H.T.M. niet meer. De omstandigheden heb ben de Directie doen besluiten, in plaats daarvan de z.g. stopdiensten te laten rijden, diensten dus, die dt gebruikelijke halten aandoen, inplaats van, als tol dusver, slechts enkele hoofdstopplaatsen. Het is gebleken, dat de nieuwe regeling wel vol doet. wat trouwens begrijpelijk is wanneer men be denkt, dat deze stopdiensten slechts drie minuter lan ger over het traject doen dan de sneldiensten. Veel tijdverlies hebben de forensen er dus zeker niet/van. Ook berichtten wij, dat het traject Haarlem-Am sterdam in blokken verdeeld zou worden met controlepost bij het begin van ieder blok, een en der ter verhooging van de veiligheid op de trambaan. Hieraan kunnen wij thans toevoegen, dat het aan tal blokken, dat thans zes bedraagt, in de toekomst zal worden uitgebreid tot tien Tienmaal dus zal in de toekomst op het baanvak HaarlemAmsterdam iedere tramtrein, die passeert, gecontroleerd worden door een blokwachter, waardoor de mogelijkheid, dat een dienst een blok berijdt, waar zich nog een voorgaande tram trein bevindt, practisch uitgesloten is. Natuurlijk is deze controle alleen noodig op de uren. gedurende welke de duisternis het uitzicht belemmert en het aantal diensten uitgebreid is. Daarom worden op het oogenblik de blokdiensten van 68 1/4 uur waargenomen. Met het toenemen der duisternis zal deze tijd natuurlijk moeten worden uitgebréid. Uit de Staatscourant Bij beschikking van den Secretaris-generaal van het Departement van Waterstaat is te rekenen van 1 Juli 1941. de hoofdingenieur-titulair bij den dienst der Zuiderzeewerken Ir. J, F. R. van de Wall tc 's-Gra- venhage benoemd tot hoofdingenieur bij den dienst der Zuiderzeewerken. Bij besluit van den Secretaris-generaal van het de partement vah Binnenlandsche Zaken van 4 Novem ber 1941 is mr. E. G. Bisschop,' met ingang van 15 No vember 1941, tot burgemeester van de gemeente Rijns burg. EXAMENS Academische opleiding. Bevorderd aan da Gem. Universiteit van Amster dam tot arts: mej. M. M. Huybers (Didam) en de hee- cen D. A. Rijnders (Dordrecht), C. Deutekom (Velsen), J. A. Philipszoon (Paramaribo) en. C. D. Westerman (Amsterdam). Geslaagd voor het le gedeelte van het arts-examen: H. A. J. Huddleston Slater (Driel). GOUDEN BRUILOFT 18 November a.s. hoopt het echtpaar A. Scholte M. Scholte-De Rooy, Schutterstraat 3, Haarlem-, Noord, den dag te herdenken, waarop zij 50 jaar geleden in den echt werden verbonden. De twee oudjes genieten een nog goede gezondheid. (Familiefoto) Voorts: Petroleum: Bonkaart M en O Bon 14 (2 1.) tot 27 Dec. Zeep Bon 135 Algemeqp en Bon D Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon D Toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pet. t.m. 30 ^Jov. Bon J Textiel (Man nen) 50 gram scheerzeep t.m. 31 Dec. 1941. De arbeid in banketbakkerijen in November en December 's-GRAVENHAGE, 5 Nov. De secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken heeft aan hoofden of bestuurders van banketbakkerijen niet tevens zijnde broodbakkerijen in alle gemeenten des rijks, vergunning verleend om in afwijking van het gestelde In de Arbeidswet, in het tijdvak van 17 tot en met 28 November 1941 door mannelijke arbei ders van 18 jaar of ouder gedurende 11 uren per dag en ten hoogste 60 uren per week arbeid te doen ver- riohten. Deze vergunning is gebonden aan de voor waarde, dat, met uitzondering van den Zaterdag, de arbeidstijd in zijn geheel gelegen moet zijn tusschen 7 uur des voormiddags en 8 uur des namiddags. Voor den arbeidstijd op Zaterdag geldt, dat deze móet liggen tusschen 7 uur des voormiddags en 10 uur des namiddags. In het tijdvak van 17 November tot en met 5 De cember 1941, benevens op 23, 24, 30 en 31 December 1941 zal voorts door jongens van 16 en 17 jaar gedu rende 10 uren per dag en ten hoogste 55 uren per week arbeid mogen worden verricht, onder voorwaar de, dat de arbeidstijd in zijn geheel gelegen is tus schen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags. Indien ingevolge het vorenstaande een arbeider op Zaterdag na 1 uur des namiddags arbeid verricht, zal hij, in dezelfde week, hetzij op ten minste één anderen werkdag na 1 uur des namiddags, hetzij op Maan dag vóór 12.30 des namiddags, niet mogen werken. Over het tijdvak van 17 November tot en met 31 December 1941 dient aan de arbeiders, werkzaam in ondernemingen, waarin van deze vergunning gebruik wordt gemaakt, voor elk uur, dat zij boven 48 uren per week arbeid verrichten, het geldende of berekende uurloon te worden betaald, of,- zoo een hoogere ver goeding voor overwerk is overeen gekomen, de over eengekomen vergoeding. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN De agenda voor de vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstre ken, te houden op Dinsdag 11 November 1941, des namiddags te half drie, bevat o.m.: Goedkeuring verzonden brieven-aan: a. de Directie der Neder- landsche Spoorwegen te Utrecht inzake treinverbin ding Beverwijk; b. den Secretai'is-Generaal van het Departement van Waterstaat inzake wiiziging laad- en lostijden en vaststelling periodieke subsidies 1942. Algemeen verbindend verklaring C.A.O. chemigrafisch bedrijf 's-GRAVENHAGE, 5 Nov. Op verzoek van den bedrijfsraad voor het chemigrafisch bedrijf, die daar toe gemachtigd was door de contracteerende vereeni- gingen, heeft het college van rijksbemiddelaars de collectieve arbeidsovereenkomst voor het chemigra fisch bedrijf, gesloten tusschen de vereeniging van Nederlandsche chemigrafische inrichtingen eenerzijds en den Algemeenen Nederlancjschen Typografenbond, den Nederlandschen Katholieken Grafischen Bond en den Nederlandschen Christelijken Grafischen Bond anderzijds algemeen verbindend verklaard. Krachtens deze beschikking worden de werknemers in het chemigrafisch bedrijf onderscheiden in leer lingen (wier leertijd minstens 5 jaar duurt), halfwas sen (gedurende een tijdperk van 6 jaar), volwassen gezellen en hulparbeiders. De gezellen worden on derscheiden in drie loongroepen. Als minimum-week loon voor volwassen gezellen is vastgesteld voor de eerste loongroep f 39, voor de tweede loongroep f 34,31 en voor de derde loongroep f 32,11. Ook voor de half wassen, leerlingen en hulparbeiders zijn minimum- loonen vastgesteld. Alle werknemers zullen een vacantie van 12 volle dagen genieten, zooveel mogelijk aaneengesloten te geven in de maanden Mei-September. In een chemigrafische inrichting, waarin meer dan vijf werknemers werkzaam zijn, kunnen deze uit hun midden een fabriekscommissïe benoemen. Voor het overige hebben de verbindend verklaarde bepalingen o.a. betrekking op de getalsverhouding tusschen de onderscheiden groepen van werknemers, verkorting van werktijd en ontslag en berechting van geschillen. Ook enkele bepalingen betreffende de leer lingopleiding zijn algemeen bindend verklaard, echter niet de examencommissie. De algemeen verbindendverklaring is geschied voor den tijd van 17 November 1941 tot 11 ApMl 1942 (A.N.P.) DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. Poging der bolsjewisten de Newa over te steken verijdeld. Industriestad Gorki zwaar gebombardeerd. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, November. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Op de Krim wordt de achtervolging zoowel in Zuidelijke als in Oostelijke richting voortgezet. Ondfenks moeilijke terreinomstandigheden zijn onze troepen h*t Jailagebergte* op een plaats reeds overgetrokken en is de kust van de Zwarte Zee bereikt. De luchtmacht bombardeerde de Krim- havens Sebastopol, Jalta en Kertsj en bracht in deze wateren twee transportvaartuigen van te zamen 10.000 br.t. tot zinken, alsmede een bewa kingsvaartuig. Vijf andere koopvaardijschepen en een kleine kruiser der bolsjewieken werden door bommen aanzienlijk beschadigd. Bij Leningrad werd een hernieuwe poging van den vijand welke ondernomen werd na krachtige voorbereiding door de artillerie om de Newa o\%r te steken, onder zware verliezen voor den vijand door de Duitsche afweer verijdeld. Van ongeveer honderd booten werd de helft tot zinken gebracht, de rest werd genoodzaakt terug te kee- ren. Herhaalde door pantserwagens gesteunde uit- valspogingen der bolsjewieken aan de rest van het omsingelingsfront werden grootendeels reeds bij de voorbereiding teniet gedaan. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen onderna men overdag zware aanvallen op de industriestad Gorki die van zoo groote beteekenis is voor de auto- en vliegtuigproductie. Voltreffers van zwaar kaliber richtten in de automobielenfabriek Molotof, op de werven aan de Wolga en op de spoorweg complexen der stad groote verwoestingen aan. Er ontstonden verscheidene groote branden Bij lucht aanvallen op Leningrad konden voor de oorlogvoe ring belangrijke installaties in brand geworpen worden. Ook Moskou werd in den afgeloopen nacht gebombardeerd. In de wateren der Farör-eilanden brachten ge vechtsvliegtuigen een vrachtboot van 5.000 br.t. lot zinken en plaatsten bomtreffers op een ander groot koopvaardijschip. Patrouillevaartuigen ver ijdelden in het Kanaal herhaalde aanvallen van Britsehe torpdomotorbooten. In een artilleriêgé- vecht werd een vijandelijke torpedomotorboot tot zinken gebracht, twee andere vaartuigen van dit type werden door verscheidene treffers bescha digd. In de Golf van Suez werd op 3 November een Britsehe torpedoboot door bommen van een Duitsch gevechtsvliegtuig beschadigd. Britsehe bommenwerpers ondernamen vannacht aanvallen zonder eenig succes op West- en Noord- West-Duitschland". Ambassadeur Koeroesoe naar de Ver. Staten. Ten behoeve der Japansch Amerikaansche onderhandelingen. Duitsche stuka's bombardeeren Leningrad. Bij een veroverde Sovjet-bunker volgen officieren en soldaten de uitwerking van den luchtaanval. .(Atlantic-Holland), Het Japansche persbureau Domei meldt: Offi cieel wordt te Tokio meegedeeld dat besloten is ambassadeur Saboero Koeroesoe naar de Ver. Staten te zenden ten einde ambassadeur Nomoera woordvoerder der regeering heeft verklaard dat Koeroesoe wordt uitgezonden om een vriend schappelijke afdoening van de onderhandelingen tusschen Japan en Amerika te vergemakkelijken. Dit besluit is genomen met het oog op de heer- schende zeer ernstige situatie- Gemeld wordt dat Koeroesoe Woensdagochtend uit Hongkong is vertrokken om den clipper te nemen die morgen naar de Ver. Staten vertrekt. De woordvoer der deelde nog mee dat het vertrek van dezen clipper is uitgesteld tot Vrijdag als gevolg van een recht- streeksch radiogesprek dat ambassadeur Grew Dins dagavond heeft gehouden met den Amerikaanschen minister van buitenlandsche zaken Cordell Huil. WASHINGTON NIF.T TOT GROOTER OPTIMISME GENEIGD. De bladen te Washington hebben, naar het D.N.B. uit Washington meldt, gisteren onder groote koppen het bericht over het zenden van den Japanschen am bassadeur Koeroesoe naar Washington gepubliceerd. In politieke kringen van de federale hoofdstad wei gert men echter als gevolg van het zenden van Koe roesoe den toestand optimistischer te beschouwen. In genoemde kringen wees men op de zeer diepgaande verschillen tusschen Tokio en Washington, die, naar men zeide, zelfs door een bijzonderen afgezant nau welijks kunnen worden opgelost of het zou moeten zijndat Tokio tot „grootere concessies" bereid zou zijn dan men totdusver hier heeft.aangenomen. Minister Huil zeide op de persconferentie var. een nieuwe ontwikkeling in de betrekkingen met Japan niets te weten. Berichten over een z.g. Japansch ulti matum. dat op 15 November zou afloopen. noemde Huil krantengepraat. Hij weigerde zich echter uit te laten over de kwestie of de reis van Koeroesoe naar Washington een hoopvol teeken vormde. De bespre kingen, die totdusver met den Japanscl\en ambassa deur Nomoera en met den gezant Wagasoekï zijn gevoerd, noemde Huil „vrijblijvende" besprekingen. De „Marken" getorpedeerd NEW YORK. 5 Nov. (D.N.B.) De hier aangeko men kapitein der Nederlandesche vrachtboot „Mar ken". diein Engelschen dienst voer, heeft volgens Associated Press verklaard, dat zijn schip 10 Septem ber op 360 mijl ten Westen van Pernambuco op weg naar Kaapstad getorpedeerd en gezonken is. Van de bemanning zijn tot dusver 36 man gered. (De Marken meet 5719 b.r.t. en is in 1937 te Rotter dam gebouwd. Het schip was eigendom van de Stoomvaart Maatschappij „Rotterdam".) Incident in de Turksche territoriale wateren Turksch schip door duikboot aangehouden en tot zinken gebracht ANKARA. 6 November. (D.N.B.) Het Turksche telegraafagentschap „Agence Anatolie" deelt mede dat het Turksche motorzeilschip „Kaynakdere" in de Zwarte Zee in de Turksche territoriale wa teren door een duikboot aangehouden en tot zinken is gebracht. De bemanning bevindt zich in veilig heid Er wordt een onderzoek ingesteld. Britsehe verliezen ter zee Sedert het uitbreken van den oorlog 112 torpedojagers BERLIJN, 6 November (A.N.P.) Duitsche onder zeeërs hebben in de maand October 5 Britsehe torpe dojagers, welke convooien trachtten te beschermen, in den grond geboord. Hierdoor stijgt het aantal Brit sehe torpedojagers, dat door de Duitsche marine werd vernietigd, tot 65. Bovendien bracht het Duitsche lucht- wapen sedert het begin van den oorlog in totaal 47 Engelsche torpedojagers tot zinken. De Britsehe ad miraliteit heeft echter tot nu toe slechts 58 torpedo jagers als verloren gemeld, terwijl het in werkelijk heid 112 zijn, die alleen reeds in den strijd met de Duitsche marine en het luchtwapen verloren zijn ge gaan. De Haarlemsche industrie Een drukinktfabriek De burgemeester van'Haarlem heeft aan de Ne derlandsche Drukinktfabriek Lorllleux en Van Dijk te Haarlem, vergunning verleend tot oprichting van een drukinktfahriek ln het perceel aan de Gonnet- atraat no. 7 t* Haarlem. Oude en nieuwe betrekkingen met het Duitsche Rijk. 's-GRAVENHAGE, 5 November. Het A.N.P. meldt: In grooten stijl heeft Woensdag in een der zalen van het Kurhaus te Scheveningen de aanbieding plaats gehad van het boekwerk „Die Niederlande lm Um- bruch der Zeiten", met ondertitel „Alte und neue Beziehungen zum Reich", dat Reichsamtsleiler dr. Max Freiherr du Prell met medewerking van Pressede- zernent Willy Janke in opdracht van den Rijkscom missaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart die daar in het voorwoord heeft geschreven heeft doen verschijnen. De ^Rijkscommissaris heeft door zijn aanwezigheid en door het houden van een toespraak tot de vele ge- noodigden luister bijgezet aan deze samenkomst, waar in verder tegenwoordig waren o.a. minister dr. Fisch- böck, commissaris-generaal Schmidt, gezant dr. Otto Behne, de gevolmachtigden van den Rijkscommissaris voor Rotterdam. dr. VÖlcker en voor Utrecht, de heer Sommer, de Commissaris der provincie Noord-Hol land, dr. A. J. Backer, de directeur-generaal van den Rijkswaterstaat, dr. ir, L. R. Wentholt, het hoofd van de afdeeling perswezen van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, de heer M. Blokzijl, de voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Jour nalisten, de heer P. J. van Megchelen, de voorzitter van de vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers" mr. J. Kars, de voorzitter van den Nederlandschen Kuituurkring, prof. dr. G. A. S. Snijder, de Neder landsche voorzitter van de Nederlandsch-Duitsche Kuituurgemeenschap, de heer van Maasdijk, en vele anderen. Dr. Seyss-Inquart sprak als volgt: Bij het betreden van deze zaal zeide mijn begeleider mij, dat het was alsof wij op een verjaarsfeest kwa men. Deze opmerking klopt, want wij willen hier den geboortedag van een boek vieren. Omstreeks een jaar geleden werd de vraag ge opperd, of niet iets geschreven kon worden over Ne derland en zijn betrekkingen tot Duitschland, in de eerste plaats met de bedoeling om onzen kring van medewerkers, maar daarenboven ook onze volksge- nooten in Duitschland op de hoogte te brengen met de situatie in Nederland en de ontwikkeling daarvan in den loop der geschiedenis. Ik heb dit initiatief zeer gaarne overgenomen. De eerste vraag was, wie dit werk zou schrijven. Deze kwestie werd spoedig opgelost en het verheugt mij zeer, dat dr. Freiherr du Prell deze taak dn samén- werking met mijn medewerker Janke op zich heeft genomen. De tweede vraag was: „Hoe doen we het?" Het was ons duidelijk, dat dit werk slechts dan succes kan hebben, als het om zoo te zeggen als een der eerste gemeenschappelijke werken vervaardigd zal worden door mannen, die hier met een open oog leven. Of het nu Duitschers of Nederlanders zijn, ts niet van belang in dit verband. Van belang Is slechts, dat Duit schers en Nederlanders er aan hebfen gewerkt Het verheugt ons, dat wij er in geslaagd zijn een vrij grooten kring van menschen voor dit werk te winnen. Wij hebben thans een boek voor ons met een inhoud, waarover ik geen oordeel wil vellen, daar ik een te groot aandeel heb gehad aan de tot standkoming daarvan. Ik hoop slechts, dat het wer kelijk een goed overzicht geeft van de huidige situa tie van Nederland en daarbij berekend is op den te- genwoordigen toestand, vooral daar het een samen vatting geeft van datgene, wat de geschiedenis van dit gebied en dit volk heeft gebracht en wat heeft geleid tot de huidige situatie. Ik wil over dit boek verder niet spreken. De tech nische bijzonderheden zal de Pressestelle u wel mede- deelen. Mij zelf is het e^n behoefte ln uw tegenwoor digheid alle medewerkers, die zich bereid hebben verklaard dit werk tot stand te brengen, zoowel de hoeren uit Nederlandsche kringen als ook de heeren uit mijn kring van Duitsche medewerkers, van harte te danken) Ik draagt het aangenaam bewustzijn met mij mede. dat wij hier een gemeen^happelijk werk hebben, dat in kameraadschap tot stand gekomen is en ik spreek de hoop uit, dat wij hier iets hebben gemaakt, dat aan een breeden kring van lazers eenig inzicht zal geven omtrent den toestand in Nederland, de waar den, in dit land en volk gelegen, en de toekómst, die het besehoren is, een goede toekomst volgens den wensch van ons, Duitschers. Nogmaals dank ik alle medewerkers en ik wensch het boek een waarlijk groot succes. Dr. Freiherr du Prell, daarna het woord verkrij gend, merkte op, dat over Nederland werken zijn ge schreven. die dit land van alle zijden hebben belicht, doch dat over de ontwikkeling van Nederland in de laatste tien jaren en de verhouding sedert dien tijd tot Duitschland weinig te boek is gesteld, terwijl juist deze periode van ontwikkeling van groote be teekenis mag worden geacht. In dit boek is vooral het volksche karakter tot uit drukking gebracht doordat veel aandacht, is geschon ken aan de groote cultuur-problemen, waarover be kwame medewerkers, als prof. dr. H. Krekel, de heer H. C. van Maasdijk en andere Nederlanders hun in zicht in dit boek hebben weergegeven. De heer Janke heeft over de ontwikkeling van Nederland sedert Me! 1940 onder den titel „Regungen des neuen Geist.es" een belangrijke samenvatting in dit boek geschreven. (Vervolg op de volgende pagj

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1