j tijd Ongevallenstatistiek. PETRIE C? TELEF 13870 (2L.) HAARLEM Lffecten ALLE BANKZAKEN Coupons S f e-inrichting Nederland m,de wenteling van den (Vervolg van de vorige pag.) Dver het bcstuurswczen in het bezette Nederlandsche gebied hebben dr. Rabl en dr. Backer hun inzichten neergelegd, over de openbare veiligheid en de politie schreef Gtuppenfuhrer dr. Rauter, over de cultu- reele ontwikkeling o.a. prof. Snijder, over de bouw kunst ar. G C. Labouchère. over de schilderkunst dr. D. Hannema. directeur van het Boymansmuseum te Rotterdam, over de militaire gebeurtenissen van 10— 15 Mei '40 gcneraal-majoor Schwabedissen en majoor Th. von Zeska. over de technische en kolonisatorische prestaties van Nederland respectievelijk dr ir Went- holt en prof. dr. J. J. Schrieke, secretaris-generaal van het departement van Justitie. Een volgend deel van het boek is gewijd aan de Nederlandsche staats huishouding, waarover minister dr. Fischböck en vele anderen hun inzichten hebben gegeven. Be langrijke bronnen van welvaart in Nederland, zooals landbouw en industrie, de problemen van Rotterdam en Amsterdam, de werkloosheid en dc wederopbouw vormen een volgend hoofdstuk in het boek, dat sluit met een overzicht van het Nederlandsche landschap en van land en volk in eenige hoofdgroepeeringen. liet boek is met 114 foto's en 20 schematische tee- keningen e d. geïllustreerd. Voor ons allen, medewerkers aan dit boek, is de vcr^hijning er van een reden tot groote verheugenis, aldus dr. du Prcll. die eindigde met een woord van bijzonderen dank aan den Rijkscommissaris voor biens opdracht- Dc heer W. Janke, die reeds bij den aanvang de autoriteiten en Fraulein Triltsch, vertegenwoordig ster van den uitgever Konrad Triltsch uit Würzburg had verwelkomd, hield tenslotte de volgende toe spraak: Het thans verschenen boek „Die Niederlande im Umbruch der Zeiten" is. gezien zijn opzet, karakter en uitvoering, gericht tot twee volken: het Duitsche •en het Nederlandsche. Van het begin af aan hebben derhalve de uitgevers er naar gestreefd in dit werk naast de belangrijkste medewerkers van den Rijks commissaris ook vooraanstaande Nederlanders aan het woord te laten komen, ja, als het ware de ge dachte der Duitsch-Nederlandsche samenwerking uit dit boek te laten spreken. Dit is bij de' redactiorieele bewerking daardoor tot uiting gekomen, dat juist cenige der belangrijkste bijdragen door Nederlanders zijn geleverd, namelijk de hoofdstukken, die het Ne derlandsche volkskarakter en de groote, Germaansche prestaties dgr Nederlanders op het gebied der cultuur, der techniek, der kolonisatie van overzeesche en Oost- Europeesche gebieden behandfelen. Bij de technische uitvoering blijkt deze samenwerking daaruit, dat ook in dit opzicht de medewerking van Nederlanders werd ingeroepen, zooals op de eerste pagina's van het boek staat aangegeven. Dit is de reden, waarom de Rijks commissaris den wensch heeft geuit, dat op deze bij eenkomst niet alleen in het Duitsch, doch ook in de Nederlandsche taal de beteekenis van dit boek zou worden toegelicht. Dat mij, in mijn dubbele functie van mede-uitgever en als leider der persafdeeling van het Rijkscommissariaat, deze taak werd opgedragen. is mij een bijzondere eer. Zij schenkt mij des te meer voldoening, daar ik door mijn langdurig verblijf hier te lande den Nederlandschen mensch, zijn aard en prestaties, alsook het Nederlandsche landschap gron dig heb leeren kennen en waardeeren. Door mijn veel jarig nauw contact, dat ik eerst als journalist en later In officieele functies niet alleen met de Nederlandsche pers, doch ook met vele andere Nederlanders tot stand heb kunnen brengen, heb ik uit persoonlijke ervaring kunnen constateeren, dat velen hier te lande vriend schappelijke gevoelens ten opzichte van het naburige Germaansche broedervolk koesteren en dat, bij des kundige en objectieve voorlichting, het streven: begrip voor de ontwikkeling, denkwijze en prestaties in het nieuwe, verjongde Duitschland te wekken, in wijde kringen met succes kan worden bekroond. Tevens heb lk de overtuiging gekregen, dat omtrent houding en gevoelens der Duitschers ten opzichte van het Neder landsche volk hetzelfde mag worden gezegd. Deze wederzijdsche waardeering kan aanzienlijk worden bevorderd, wanneer men in de geschiedenis terug gaat en, met de gemeenschappelijke historie als uit gangspunt, tot het inzicht komt, dat tusschen Duit schers en Nederlanders steeds een zekere lotsverbon denheid heeft bestaan, zooals reeds blijkt uit de oude Nederlandsche zegswijze: gaat het Duitschland goéd. dan gaat het ons ook goed! Tot dit doel moge het voor ons liggende boek. waarin de nauwe relaties tusschen Nederlanders en Duitschers in het verleden en het heden op haar juiste waarde worden geschat, een we zenlijke bijdrage vormen. Aangezien daarenboven in de thans openbaar gemaakte beschouwingen de eer de verschijnselen eener onvermijdelijke heroriëntee ring van Nederland en de voorwaarden tot een actief en vruchtdragend aandeel aan het scheppen vat) een nieuwe Europeesche orde worden geschetst, zal op deze wijze de overtuiging worden verstevigd, dat in de toekomst de Duitsch-Nederlandsche samenwerking en de lotsverbondenheid binnen het kader der. Ger maansche volkpnfamilie nog Inniger zullen worden, dan zij reeds in het* verleden mochten worden genoemd. Moge derhalve het boek „Die Niederlande in Umbrugh der Zeiten" bij dc constructie van#het groote Euro peesche bouwwerk, waarvoor de Führer reeds de fun damenten heeft gelegd, een waardevollen pijler vor men. Aan elk der genoodigden werd hierop tijdens een gezellig samenzijn, een exemplaar van het boek ten geschenke aangeboden. De overval op liet Fransehe convooi Verblijfplaats van het begeleidende hdviésjacht onbekend VICHY. 5 November. -—Het D.N.B. meldt: Naar de admiraliteit mededeelt hebben de Fransehe schepen, die Zondag jl. bij Durban op den Indischen Oceaan 'door -de Engelschen zijn gekaapt naar bekend een gezamenlijke inhoud van omstreeks 40.000 ton. Het Fransehe adviesjaoht Iberville dat het convooi escor teerde heeft noe geen nadere radiomededeelingen om trent zijn verblijf verstrekt. Men weet hier derhalve niet of dit Fransehe oorlogsschip eveneens is gekaapt dan wel naar Madagascar is teruggekeerd. In politieke kringen te Vichy bespreekt men de kwestie hoe het eigenlijk staat met de door Epgeland en Amerika plechtig verkondigde vrijheid ter zee. De Fransehe admiraliteit heeft ondubbelzinnig vastge steld dat de gekaapte Fransehe schepen geen oentra- bande voor Duitschland aan boord hadden. Hierdoor mist het Engelsche voorwendsel eiken grond. Men stelt er hier prijs op te constateeren dat de door Roo sevelt en Churchill onlangs geproclameerde principes der vrijheid ter zee, die de president der Vereenigde Staten enkele dagen geleden opnieuw heeft bekrach tigd, blijkbaar slechts voor Engeland en Amerika gelden. Frankrijk heeft in elk geval weer eens een zeer leer zaam voorbeeld gèzien van de practische toepassing van deze principes. Conferentie over de neutraliteitswet op het Wille Huis Het Amerikaansche Congres niet op recès? President Roosevelt heeft Woensdag in het Witte Huis een conferentie met de leiders van het congres gehouden. Associated Press heeft van eenige deelne mers aan deze conferentie vernomen dat Roosevelt het onverwijld aanbrengen der voorgestelde wijziging van de. neturaliteitswet heeft aanbevolen in plaats van het toevoegen van bepalingen* welke de beperking \mn stakingen in de wapenindustrie ten doel hebben. Roosevelt stond op het standpunt dat over de arbeids wetgeving afzonderlijk moet worden beraadslaagd. De voorzitter van de commissie voor de buitenland- sche politiek van het Huis van Afgevaardigden, Bloom, heeft vandaag gezegd dat het congres met het oog op den gespannen toestand misschien niet op reces zal gaan. VOLMACHT VOOR FRANSCHE PREFECTEN. VICHY. 5 November. (D.N.B.) Krachtens een ln het staatsblad gepubliceerde wet krijgen de prefec- 'en der Fransehe' departementen volmacht om alle •-lersonen, die voor dc landsverdediging en .voor de oenbare veiligheid een gevaar beteekenen of wel In mcentratiekampen te Snterneeren of uit het departe- ent te zetten. De wet is geldig tot aan het einde yon den oorlog. MONCKTON IN* KOEIBYSJEF AANGEKOMEN. STOCKHOLM. 5 November. (D.N.B.) De direc- -ur van het Britsche ministerie van Voorlichting, Tonckton, is uit Londen in Koeibysjef aangekomen. a een conferentie met den Britschen ambassadeur, ir Stafford Crjps, zijn de officieele besprekingen '.egonnen tusschen Monckton en Losofskl, betreffende de coördinatie der Inlichtingendiensten van beide landen Hoofdredacteur R. W. P. Pecreboom. Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur C. J. van Tilburg, Heemstede. Italiaansch weermachtsbericht Artillerie en luchtmacht bestookt Tobroek. Bommen op Zuid-Sicilië. ItOME. 5 November.- (Stefani). In zijn weermachts bericht nr. 521 maakt het Italiaansche opperbevel het volgendé bekend* ..Gisteren hebben vijandelijke vliegtuigen opnieuw korte aanvallen ondernomen op eenige deelen van het gebied der Zuidelijke provincies van Sicilië. Drie personen werden gewond. Het luchtdoelgeschut trad krachtig op en schoot een vijandelijk toestel omlaag dat ln zee terecht kwam Een ander vliegtuig werd door een van onze toestellen krachtig met machine geweren beschoten en moet eveneens als verloren beschouwd worden. Noord-Afrika: Tijdens een vijandelijken aanval op het gebied van Benghazi heeft een van onze jagers twee vijandelijke bommenwerpers getroffen die bran dend omlaag stortten. Onze artillerie en Duitsche Stukas bombardeerden de verdedigingswerken van Tobroek. Oost-Afrika: Voor de linies van de vesting Culqua- bert hebben onze batterijen eenige vijandelijke auto mobielen onbruikbaar gemaakt, waarin zich troepen bevonden. Deze troepen leden verliezen. Aan de an dere fronten in dezen sector werden vijandelijke af- deelingen die onze detachementen probeerden te na deren, aangevallen en uiteengejaagd". De positie der Finnen- tusschen Ladoga- en Onegameer Geslaagde aanvallen in Noordelijke richting Het D.N.B. verneemt van militaire zijde: Nadat het grootste deel van het district Aunus, dus het gebied tusschen Ladoga- en Onegameer, ten Noorden de Swir. zich reeds gcruimen tijd in Finsche handen be vond, heeft de Finsche weermacht van dit gebied uit in Noordelijke richting voortdurend geslaagde aan vallen ondernomen. Bij den tegenwoordigen militai ren toestand is het echter maar zeer zelden mogelijk de namen der veroverde plaatsen te noemen, zooals dat eenige dagen geleden met Paatene geschiedde. De •erovering van Paatene beteekende een belangrijk ucces in het kader dezer operaties. Eenige dagen geleden slaagde een bolsjewistisch bataljon erin in het onoverzichtelijke woudsgebied een omtrekkende beweging te maken en bij verrassing een Finschen devisiestaf aan te vallen. De staf organi seerde in allerijl een verdediging met het resultaat dat het vijandelijke bataljon op de vlucht werd ge dreven met achterlating van 100 dooden. De Finsche luchtstrijdkrachten hebben voor de for tificaties van Yhinmaeki een vijandelijke kanonneer boot in brand geschoten. In Oost-Karelië scnoten Finsche jagers een vijandelijk jachtvliegtuig neer. Een eigen toestel ging verloren, maar de bestuurder kon zich in veiligheid brengen. Be halve de drie vijandelijke schepen, waarvan twee dagen geleden is gemeld dat zij tot zinken waren ge bracht. zijn nog ten minste drie vaartuigen in de Fin sche Golf op mijnen geloopen en gezonken. De Fin sche kustbatterijen hebben voorts twee Sovjet-oor logsschepen beschadigd. Naar het A.N.P. uit Berlijn verneemt hebben in de gevechten, die aan de verovering van Petroskoi voor afgegaan zijn, Finsche troepen 5.000 bolsit 'isten ge vangen genomen. Het aantal dooden bedraagt 18.000. De buit aan oorlogsmateriaal is enorm. (Deskundigen in Amerika ramen, op grond van totnutoe beschikbare cijfers net voor 1941 in de V. St. te verwach ten totaal aantal dooden door verkeers ongevallen op meer dan 40.000, het aantal gewonden op 1.75 millioen). De slachtoffers van het verkeer, De tol van 't ongeval, Berekent men nauwkeurig weer Ten deel bij voorbaat al. Amerika is machtig groot, Maar in slechts één jaar tijd Ruim veertigduizend menschen dood, Dat is geen kleinigheid. Niet één staat, maar een statenbond, Formaat: een werelddeel, Maar één driekwart millioen gewond, Dat is ontstellend veel. Het jaar is nog niet op z'n end, Men redeneert: nou goed, We maken toch maar vast bekend Hoe erg het worden moet. 't Klinkt als een kreet: dat kan zoo niet, Dat ga niet langer door! En ja, als je die cijfers ziet, Dan is daar reden voor. Men zegt: dit wordt een recordjaar, Alsof 't een glorie wordt Om 't resultaat door training, zwaar Bevochten in een sport. Men raamt de schade materiëel Globaal op twee milliard, Dat is, vooral in dollars, veel, Maar duurder is de smart In huisgezinnen zonder tal Van jaar tot jaar verwekt, Waarbij verkeer en ongeval Elkander bijna dekt. Natuurlijk, 'k weet niet wat het is, Maar t komt toch hierop neer: Er is iets wel heel grondig mis, - Daarginds met het verkeer. P. GASUS Wasch baby mei CASTELLA... de zeep van zachte werking.een noodzaak en een weldaad voor de teere kinderhuid. Castella's milde ingrediënten houden het velletje van uw peuter gaaf, soepel en gezond! SCHOONHEIDSZEEP Op goede zeep staat: D^BBELM^N (Adv. Ingez. Med.) Communistische spionnen gevonnist Veertien doodvonnissen in Bessarabië Het D.N.B. verneemt uit Boekarest: De krijgsraad van Kisjinef heeft Woensdag 14 communistische agen ten ter dood veroordeeld en twee tot 15 resp. 10 jaar dwangarbeid. Vier verdachten, onder wie drie vrou wen, werden vrijgesproken. De beklaagden waren ten tijde der bolsjewistische bezetting van Bessarabië het Roemeensche gebied bin nengekomen om hier ten gunste van de bolsjewieken te spionneeren en terroristische benden te organisee- ren. Ten tijde van den Sovjet-terugtocht waren zij in Bessarabië achtergebleven om sabotagedaden te plegen. (Adv. Ingez. Med.) In Musis Sacrum te Arnhem is Dinsdagavond een groote bijeenkomst gehouden van het Arbcitsbereich der N.S.D.A.P. in den Niederlanden, waarin gouwleider Forstcr en dc Rijkscommissaris dr. Sevss-Inquart het woord hebben gevoerd. Een overzicht tijdens dc rede van gouwleider Forstcr. (Stapf-Mol) Voor de kinderen De Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier. (Teekeningen van F. Wagner) 50. 't SpOOf V. VOOrWGreldlijk© MonSt6r$ 50. Hein kwam vlug hem slaan. Aandachtig he keken zij het spoor. „Heb jij ooit zoiets gezien?" vroeg Barrabas. terwijl hij zich aandachtig voorover boog. Nee. ook. Hein kon het niet thuisbrengen. 't Moest door een groot en zwaar beest gemaakt zijn. want de sporen waren diep in de grond gedrukt. Di rect kwam de lust tot onderzoeken bij hen op. Dat spoor moesten ze vol gen. wie weet. wat ze nog te zien kregen. Maar oppassen was de boodschap! Voorzichtig gingen ze op weg. Bar rabas zorgde er voor. dat ze niet verkeerd liepen, terwijl Hein overal rondspeurde naar mogelijke gevaren, 't Ging door alles heen: varens en grasstengels waren opzij ge drukt en vertrapt, 't Moest dus wel een geweldig groot beest zijn. Zonder met elkaar te spreken Hepen ze voort. En daar ineens hoorden ze ln de verte een dof gerommel, dat steeds sterker werd. hoe verder ze kwamen. Tenslotte moesten zc de poten tegen de oren drukken, zo ontzet tend was het geluid geworden en toen zagen ze dc c zaken van dat tumult. In een ontzettend diep dal, groeld met lage varens en omgeven door hoge palmen, stonden twee reuzedleren tegenover elkaar. En terwijl ze voortdurend een woedend gebrul uitstieten, stampten ze met hun poten zo heftig op de grond, dat Hein en Bar. rabas die zelfs voelden trillen. Verborgen tussen het groen keken ze vol ontzetting toe. Ze grepen elkaar bij elke sloot vast en vergaten, door de aanblik van deze vreselijke strijd, hun hele omgeving. De Algemeene Gemachtigde voor den Wederopbouw en voor de Bouwnijverheid deelt mede, dat alle „machti. gingen" door of namens hem uitgereikt, betreffende den aankoop en de aflevering van hout. met Ingang van i November 1941 voor het gehcele land hun geldigheid hebben verloren. Voor geheel Nederland zal een bonnensysteem met vaste coupures mei Ingang van 1 November 1941 voor bouwwerken worden toegepast. Mét Ingang van 1 November 1941 mag derhalve voert" bouwwerken, waarvoor reeds een gele machtiging tot aankoop van hout in ontvangst werd genomen, geen hout meer worden algeleverd dan tegen afgifte van dc nieuwe houtcoupures. Ter verkrijging van houtcoupures vanaf 8 November 1941 dienen de opdrachtgevers van bouwwerken zich tt wenden tot de Hoofden der Bureaux Goedkeuring Werken ln de provincies, waar het bouwwerk Is gelegen. Bureaux te: Adres: Groningen—Drenthe Friesland Overijssel Gelderland Groningen, Martinikerkhof '.8; Hoofd: Ir. H. L. B. Dénis. Leeuwarden, Korfmakerstraat 13, Hoofd: If. J. Ypes. Deventer, Kapjeswelle 5; Hoofd: Ir. J. van Noppen. Arnhem, Eusebluspleln 28; Hoofd: Ir. H. H. Rieuwerts de Vries. Utrecht Amersfoort. Utrechtscheweg 10G: Hoofd: Jr. A. Bos P.Azn. Noord-Holland (met uitzondering Velsen, Kanaalkade 61; Hoofd: Ir. R. Dufour. van Amsterdam) Zuid-Holland (met uitzondering 's Gravenhage, Koninginnegr. 59; Hoofd: Ir. J. Halm. van Rotterdam) Zeeland Middelburg, p/a. Tijdelijke Gemeente-Secretarie, Molen water 4a: Hoofd: J. E. van Tijen. Noord-Brabant 's Hertogenbosch, Oranje Nassaulaan 10; Hoofd: Ir. J. P. Willeumier. Limburg Maastricht, Bouillonstraat la; Hoofd: Ir. P. W. J. Kallenbach. Amsterdam p/a. Raadhuis, Kamer 153. Telefoon: 7309 5980 3818 25021 5862 Beverwijk 3841 43130 en 43321 45988 Rotterdam p/a. DIWERO, Veemarkt 2. Voor de aanvrage van houtcoupures bij bovenvermelde Instanties dient gebruik gemaakt te worden van de daar toe vastgestelde en bij den houthandel beschikbare aanvraagformulieren ln cjuplo. Bij de inzending dezer aanvraagformulieren in duplo is overlegging van de gele machtiging verplicht. Aan de verkoopkantoren, importeurs en handelaren is opdracht gegeven de In hun bezit zijnde gele machti» gingen onverwijld aan de opdrachtgevers der diverse bouwwerken toe te zenden. Dit houdl dus ook in, datl de houtmachtigingen voor bouwwerken van den Rijksgebouwendienst en de Neder»; landsche Spoorwegen met ihgang van dien datum vervallen zijn. Voor verkrijging van houtcoupures voor bouwwerken van den Rijksgebouwendienst en de Nederlandse!» Spoorwegen dienen deze diensten zich te wenden tot hun hoofdbureaux, respectievelijk in 's Gravenhage en Utrecht. 's GRAVENHAGE. 5 November 1941. (Adv. Ingez. Med.) Moskou's positie wordt nog hachelijker 's GRAVENHAGE, 5 Nov. Door herhaalde aan vallen va.n Duitsche gevechtsvliegtuigen op .Moskou Is. de ravitailleerings-poBitle der Sovjet-hoofdstad^ die reeds buitengewoon moeilijk was geworden, door de onderbreking van talrijke spoorlijnen naar de stad, nog hachelijker geworden. Straks zal Moskou gevallen zijn.... straks zullen de Sovjets hun hoofdstad „ontruimd" hebben. Een zwaar beproefde burgerbevolking zal ln deze door de Sovjets vernielde stad. verstoken van alle hulp achterblijven. Dan zullen deze menschen ken nis in&ken met de westersche opvatting van bescha ving en menschenliefde. Dan zullen zij zien, hoe zij door de binnenrukkende Duitsche troepen behan deld worden, hoe hun zieken en gewonden verzorgd zullen worden, want de ambulances die vlak achter het oprukkende leger komen, zullen onmiddellijk in deze grootsche hulpactie ingeschakeld worden. Ook Nederland zal zijn deel hebben aan dezen ar beid. ook Nederland zendt een ambulance. Deze am bulance verdient ook uw steun Stort daarom uw bijdrage, vandaag nog. iets meer dan u kunt missen, op girorekening 8 7 6 0—0 Kameraden Ware kameraadschap! Wat weten de meesten van ons daarvan? Het is een oud gezegde: Vrienden in den nood, honderd in een lood. Helaas maar al te waar blijkt dit spreekwoord in het moderne leven te zijn. Ook hiertegen gaat de strijd van het nationaal-socia- lisme. Het is een felle strijd, maar juist omdat die strijd fel is worden de strijders er zich van bewust dat zij alleen dan een kanjeraad hebben, indien zij op elkaar kunnen rekenen. Een aaneengesloten front van kame raden en daardoor onoverwinlijk. Zooals het was in den politieken strijd van voor. den oorlog, zoo is het nu in den strijd tegen het com munisme. Een aaneengesloten front van nationaal-sociatisten' uit alle beschaafde landen van Europa, een leger van kameraden is opgetrokken tegen het bolsjewisme. En daar de strijders stuk voor stuk op elkaar kunnen re kenen, wetende dat de een zich voor den ander zal opofferen, vormen zij een macht, zooals de wereld er nog nimmer een heeft aanschouwd. Daar in het Oosten strijden Duitschers, schouder aan schouder. met Finnen. Noren, Denen. Spanjaarden. Roemenen, Hpngaren, Nederlanders, ja. zelfs schouder aan schou der met de leden van het Fransehe vrijwilligerslegioen. Niet alleen als wapenbroeders, maar in de allereerste plaats als kameraden, bezield door eenzelfde ideaal, trokken zij ten strijde. En gij landgenoot, gij hebt eenzelfde ideaal als die Nederlandsche kameraden in het Oosten, ook gij wenscht een vrij en zelfstandig Nederland, ja, ook gij.... kameraad! Daarom, landgenoot, is uw plaats ln onze gelederen, strijdt mede met de Duitsche en met de Nederlandsche kameraden tegen het bolsjewisme, voor ons volk en vaderland. Meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, Den Haag, HOOFDKWARTIER VRIJWILLIGERS LEGIOEN NEDERLAND. De Nederlandsche Volksdienst Laat de kinderen geen kon lijden Het Provinciaal Bureau van den Nederlandschen Volksdienst schrijft: Wie dagelijks in aanraking komt met gezinnen waar de allernoodzakelijkste kleeding of dekking ontbreekt, waar kinderen kou lijden, 's morgens verkleumd uit bed komen en onvoldoende gevoed den dag ingaan, weet hoeveel offers gebracht moeten worden om wat warmte en zonneschijn in deze huizen te kunnen brengen. De huisbezoeksters van Winterhulp en den Neder landschen Volksdienst. evenals de vrouwen, die vrij willig, de leiding op zich hebben genomen van het Kleedingmagazijn, kennen dezen dringenden nood van nabij. En dat niet alleen, geholpen door de tallooze stad- en landgenooten, die op geregelde tijden een geldelijk offer brengen, wordt in de meeste gevallen directe hulp geboden. Dekens ondergoed, bovenklee- ding wordt uitgereikt en het eerst aan de kinderen, doch indien dringend noodig ook aan de ouders. Elk geval wordt door geschoolde hulsbezoeksters, sociaal voelende mannen en vrouwen met een warm kloppend hart, onderzocht, zoodat de hulp dóór het eerst wordt verleend, waar deze het meSst noodig is. De Winterhulp en de Nederlandsche Volksdienst werken grondig en tóch snel, omdat deze sociale ar beid wordt verricht door menschen, die door aanleg en aard zelf dicht staan bij hen, die geholpen moeten worden. Zij worden reeds nu. na betrekkelijk korten tijd, door iedereen met wie zij in aanraking zijn ge komen, erkend als de vertrouwenspersonen, die niet met woorden maar met daden helpen. Wat deze menschen allen vragen, zoowel zij die helpen als de anderen die hulp noodig hebben is: Laat de kinderen geen kou lijden. Het is weliswaar moeilijk om in dezen tijd een klee- dingstuk of een deken voor een kinderbedje af te staan. Maar juist ómdat het moeilijk is beteekent de gave. dat men bereid is een offer te brengen. De afgestane goederen komen in gezinnen waar ze met vreugde en niet zelden met ontroering wor den ontvangen. Twijfelt iemand eventueel of wel een ieder voor dc l...!p in aanmerking komt? Controle is vrij, overtuigt De aanval op de verdedigingslinie van Leningrad, Een stormtroep gaat omzichtig ten aanval, Atlantic - Holl and u gerust. Wij werken in een glazen huis, wij verber gen niets. Het eenige wat wij doen is helpen, zonder te vra gen naar maatschappelijke, religieuse of politieke gezindheid. Weet dan dit: Met Uw hulp, met Uw gaven, met Uw kleeding helpt U direct Uw mede- mensch. Geeft Uw adres op aan het Kleedingmagazijn den Nederlandschen Volksdienst. Parklaan 42-44 (Tel. 19556) ende goederen worden Dij U aan huis afge haald. Geeft U niet aan den Nederlandschen Volskdienst? Gij hebt gelijk. Gij geeft ook niet aan de»r N.V.D,, maar wèl aan hen die met een verkleumd lichaam op Uw offer wachten en bij den N.V.D. om hulp aan kloppen. Ziet de werkelijkheid en geen schimmen. Weest eerlijk en erkent Uw verantwoordelijkheid. Deze tijd vraagt geen negatieve levenshouding,- maar een positieve hulpverleening. De daad is thans aan U. Onbegaanbare wegen - landmijnen - hinderlagen. Steunt de Nederlandsche ambulance v. h. Oostfront, Koninginnegracht 22 Giro: 87600 's-Gravenhage Jtadio 3 bxaqiahima VRIJDAG 7 NOVEMBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.01 Gramofoonmuziek. 7 45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde muziek (opn.). 8.45 Gramo foonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmu ziek. 10.40 Ensemble Willy Kok. 11.00—11.20 Voor de kleu» ters. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 De Ronjancers. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berich ten, 13,00 Frans Wouters en zijn orkest. 13.40 Gramofoon muziek. 14.00 Groninger Orkestvereeniging en solist. lö.OO Bijbellezing. 16.20 Gramofoonmuziek. 16.45 Ensemble Pali Tot. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberich ten. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Pianovoordracht. 18.15 Sportwetenswaardigheden. 18.30 Gerard Lebon en zijn orkest. 19.00 Actueel halfuurtje. 19.30 Orgel, gemengd koor en zang. 19.50 Gramofoonmuziek. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.15 Boyd Bachman en zijn orkest. 20 45 Voordracht. 21.00 De Hawaiian Serenaders en gramo foonmuziek. 21.30 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuws berichten. 22.00 B. N. O. Engelsche uitzending: „Economie News from Holland" en Gramofoonmuziek. 22.15 Gramo foonmuziek. 23.0024.00 Omroep opera-orkest en solisten (opn.). HILVERSUM II, 301.5 M. 6 45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.0) Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek, 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Giamofoonmuzlek. 10.40 Voordracht. 11.00 Gra mofoonmuziek. 11.20 Orgelconcert. 12.00 De Goollanders. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Gevarieerd programma. 15.00 Voor de vrouw. 15 45 Gramo foonmuziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 De Melodisten. solist en gramofoonmuziek. 18.30 Causerie „Onze volkshuishouding". 18.45 Gramofoonmu ziek.. 10.00 Actueel halfuurtje. 19.30 Gramofoonmuziek. 19.45 Reportage. 20.00 Stedelijk orkest van Maastricht en solist. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnvei binding met de studio beschikken). 21.00 Boekbe spreking. 21.15 Stedelijk orkest van Maastricht en solist. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten'. 22.00 Gramofoonmuziefc 22.10-22.15 A vond wijding.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2