Krasse staaltjes. De Cele Nachtegaal TOBIAS Flitsen. 'AKKER'TJES AGENDA Naast de aloude Sabelpoort te Arnhem, die onlangs ontmanteld werd, rijst nu een modern kantoorgebouw uit den grond, dat een merkwaardige tegenstelling vormt met de typische kanteelen van het historische bouwwerk. (Patf-Holland-De Haan-m) HAARL. DAGBLAD, Donderdag 6 Nov. 1941 Van de boeren. Het doel van dit stukje is wat te vertellen van de boeren. Van de boeren hier uit de buurt en van elders. Van hun gewoonten en levenswijze, van hun idealen en teleurstellingen. Van hun ptoeteren in den zomer en hun sleurleven in den winter. De belangstelling voor het leven op het land is weer aan het ontwaken. Weer begint men te begrijpen, dat een welvarende, respectabele boerenstand Landstand heet het tegenwoordig voorwaarde is voor volkswelvaart. Dit vereischt begrip van het Landleven en strijd tegen het doiwme en bekrompen en verwaten oordeel, dat de stad beter zou zijn dan het land en dat het gesteven boordje het zou winnen van het blauwe buis. Stad en plat teland zijn van elkander vervreemd en dat is zonde en jammer, want ze hebben elkander noodig. We willen hier niet overdrijven. Een boer is niet beter dan een stedeling en niet slechter dan een stedeling: hij is anders dan een stadsmensch. Zyn omgeving, zijn arbeid brengen hem tot andere ge woonten dan in de stad gebruikelijk zijn, andere, maar daarom niet slechtere en het is een tekort koming van de stad, dit niet begrepen te hebben, nog minder iets te hebben gevoeld van de traditie, die op het land zooveel sterker is dan in de stad. Daarom kan het zijn nut hebben, af en toe iets te vertellen van het boerenleven. Het kan de be langstelling verlevendigen van wat daar tusschen midwinter en St. Jan op het land en in de boerderij plaats grijpt en de waardeering vergrooten voor den strijd, die ieder jaar weer op den akker wordt ge streden. Erger u niet aan de beeldspraak: boerenleven is strijd, zeker, een andere dan die 'van het wapen geweld, maar daarom niet minder verbeten en voor al niet minder belangrijk in zijn gevolgen. Van den veldslag der boeren kan een volksbestaan afhangen. Dat zien we immers in onze dagen? Boerenleven is Strijd. Strijd tegen den grond, die er altijd op uit is, zijft cultuur te overwoekeren met het onkruid, strijd tegen de elementen, die met vrieskou knabbe len'aan de eerste spruitjes en met verzengende hitte het dorstig gewas verdorren, strijd tegen al wat m den strijd tusscheh natuur en cultuur tegen den mensch wordt aangewend. De natuur rust nooit, ook piet. in haar pogen, zich te handhaven tegenover den mensch. Maar zoo de boer een strijder is, hy is ook een- man van den vrede, een wijsgeer, die de grenzen kent welke de menschelijke vermogens stellen. Hy moge strijd voeren tegen de natuur, diezelfde natuur bepaalt de bestemming, die hij aan zijn dagen, we ken en maanden geeft. De lange dagen in het jaar zijn de lange dagen ook in zijn bedrijf en als de natuur uiterlijk rust, keert ook de boerderij tot zich- zelve in en schijnt werkeloos. Maar onder den grond wordt een nieuwe groei gewekt en daar .binnen, in de boerderij, wordt het werk in het voor jaar voorbereid. Met de regelmaat der getijden keert het boerenwerk terug. De boer loopt, zooals Rodin het .zegt, „in den tred der eeuwen". Daarom is een boer conservatief in den goeden zin van het woord. Ik weet wel, dat ook, onder de boeren soms een conservatisme voorkomt, dat wei nig verschilt van kortzichtigheid, maar onverstand vindt men overal. Het conservatisme, dat een boer nooit zal kunnen ontberen is de levensbeschouwing, die hem leert dat alles wat door de natuur voort gebracht moet worden, tijd van wasdom en rijpen behoeft en dat het niet geraden is, in dat proces in te grijpen. Het is het .conservatisme, dat hem tot de overtuiging voert, dat de mensch tot op zekere hoogte het hoe en het waarom in de natuur kan be redeneeren, maar toch altijd onderworpen blijft aan het leefvermogen, dat hem straks den oogst in zijn schuren en stallen zal bezorgen. Daarom is ook een boer geen geleerde in de be- teekenis, die wij in de stad gaarne aan dat woord hechten. Ik was eens op een boelhuis, waar de have werd geveild van een jongen boer, die het in zijn bedrijf niet had kunnen bolwerken en besprak het geval met een ouderen buurman. ..Ja", zeide deze bejaarde baas, „het heele ge heim is, dat hij te geleerd was!" „Kom!" zeide ik. „Ja", zeide hij, ernstig. „Hij was te geleerd. Twee keer op een dag las hij de krant. Hij ging nogal eens naar de bioscope. Alle mogelijke vergaderingen liep hij af, zoodat hij zelden voor twaalven te bed ging, Jadan sta je niet om vier uur op en dan moe ten anderen het werk voor je doen. Hij volgde een paar jaar geleden een Franschen cursus, maar als een boer Fransch leert heeft hij geen tijd om zijn koeien na te loopenen als de baas treuzelt dan luieren de knechts en dan-gaat de zaak verkeerd enkijk. de tilbury, waar ziïn vader honderd daalders voor gegeven heeft ging daar juist weg voor vijf gulden! Een boer moet niet geleerd willen zyn. Een domme boer die op zijn zaken past brengt het. verder dan een geleerde boer die geen tijd over houdt voor zijn bedrijf!" Zoo sprak de oude en ik begreep dat er veel waar heid moest zijn in wat hij betoogde. Van boeren- standpunt. Ook in dit opzicht is er veel stadsch miss verstand. Wie zou het een stedeling euvel duiden, dat hij de courantenlectuur bijhoudt, vei'gaderingen bezoekt en een Franschen cursus volgt? En toch was dit alles de ondergang geworden van dien jongen kerel op 't platteland, waar de zorg voor het bedrijf Voor alles en nog eens voor alles gaat. Anders gezegd: de boer zal altijd verwijderd blij ven van het steedsche beschavingscentrum. Zijn be schaving wordt gedragen door een andere cultuur, de cultuur van het platteland en nu is het de jaren lange misvatting van de stad geweest, geen of wei nig oog te hebben voor deze andere cultuur, die op haar wijze toch evenzeer vorm en .kleur en zinrijken inhoud heeft gegeven aan het bestaan op den bui ten als de stadscultuur het leven van den ste deling beïnvloedde. Cultuur is werk van menschen- handen, geleid door menschelijk vernuft. Zie de Hollandsche boerderij, het polderlandschap, den veestapel, het eigenaardig fatsoen der pronkkleedij en zooveel meer, dat den boerenstand zoozeer ka rakteriseert en ge zult met mij eens zijn. dat de tijd rijp is voor een weinig meer belangstelling voor leven en bedrijf van den stand, van welks toewij ding in onze dagen zoo ontzaglijk veel afhangt. VEREENIGING VAN REÜNISTEN DER HANDELSAVONDSCHOOL. De vereenigïng van Reünisten der Handelsavond school houdt 30 November in „De Leeuwerik" te Haarlem een feestavond, waarop een Cabaret-revue „Zonder bon" wordt opgevoerd. Het wintevprogramma dezer vereeniging vermeldt Voorts: 9 November Cross-wandeling, kris-kras door Aerdenhout, 15 Nov., Bezichtiging van eenige bezienswaard gheden te Amsterdam, 23 Nov. Bridge-drive.- 3 Dec. Lezing door den heer Piel Bakkot- óver: Humor in literatuur, en tot slot een avond met een nog nader vast te stellen programma. Waarom zou ik het verborgen houden? Ik kom er graag rond voor uit: Ik bewonder den man die indertijd den afstand AmsterdamMarseille kopje-buitelend aflegde. Ik heb diep respec^ voor den acrobaat, die zich zwaar geboeid in de Seine liet werpen en even la- tér monter en bevrijd van al zyn windselen aan het wateroppervlak verscheen. Ik voel mij een onbeholpen wezen, vergeleken bij den Amerikaan die een record op zijn naam bracht door een week lang in het topje van een vlaggestok te vertoeven. Ik heb perplex gestaan bij het vernemen van het bericht over den misdadiger die, ten einde buiten de hatelijke gevangenismuren te geraken, zijn complete eetgerei verorberde. Ik koester diepe bewondering voor het danspaar dat het bestond gedurende eenige etmalen de voe ten van de vloer te houden en zich aldus van het kam pioenschap lange-afstand-dansen verzekerde. Ik ben mij ook wel bewust van de grootsche prestatie die de beroemde rooker leverde, toen hij zijn sigaret tot de laatste vezel tabak brandende tusschen de lippen wist te houden. Ik heb niet minder ontzag voor den man uit het circus, die een sabel door zijn keelgat liet glijden met het gemak en het* gebaar, waarmede een ander een haring aan een zuurstalletje consumeert. Ik Maar waarom zou ik al deze voorbeelden aan halen, als u het sterkste staaltje in uw eigen ge meente met eigen oogen hebt kunnen aanschou wen? Want ik wil u wel bekennen dat het mij nog steeds een raadsel is waar de schooljeugd den moed vandaan' haalt om met zooveel ambitie in ijs koude dagen de tanden in een ijskoude ijswafel te zetten, H. V. Groot respect had Hermann Bahr blijkbaar niet voor het theater. In zijn blijspel „De Gele Nachte gaal", dat Het Residentie Tooneel gisteren op hei Leidscheplein opvoerde, drijft hij er danig den spot mee, vooral met de reclame en de humbug, die sommige tooneeldirecteuren voor hun successen noodig meenen te hebben. „Oplichterij!" noemt een adviseur van den schouwburgdirecteur het en Al- bert Korz, de tooneelspeler, antwoordt hem: „Het theater is een afspiegeling van het gewone leven. Maar wij schminken ons eiken avond na afloop ten minste weer af!" Dat Hermann Bahr in zijn blijspel een afspiege ling van het gewone theaterbedrijf heeft gegeven, zou ik niet willen beweren. Zijn schouwburg-direc teur Narod heeft meer ,van een circusbaas dan van den exploitant van een theater en het geheel heeft de schrijver wel zwaar in de verf gezet. Maar in de teekening van den verafgoden tooneelspeler Albert Korz en Fanny Hoblicher, die carrière maakt, doordat Korz haar bij den directeur intro duceert als de beroemde Japansche „gele Nachte gaal", terwijl zij nooit zelfs eén voet in Japan heeft gezet, herkennen wij den man, die het theater door en door kende. „Wij verachten het publiek en toch kunnen wij er niet zonder!" laat de schrijver Albert Korz zeg gen. Bij alle humbug is er toch bij dezen tooneel speler de liefde voor zijn kunst, die diep in hem leeft, het verlangen om desnoods voor éen begrij pend en kunstgevoelig mensch te spelen. Het heeft wel.heel lang geduurd, voordat De Gele Nachtegaal in ons land op de_planken kwam. Eigen lijk vreemd, want al is dit blijspel lang niet zoo gaaf en zoo haute comédie als „Het Concert", het is toch vermakelijk in zijn spot en levendig in zijn teeke ning. Het'eerste bedrijf belooft zelfs zeer veel, maar met den schouwburg-directeur naderen wij nu en dan de klucht en komen wij zooals ik reeds schreef meer in de sfeer van het circus dan van het theater. Maar een dankbaar speelstuk is het zeker. Dal heeft de opvoering van Het Residentie-Tooneel, die zeer veel succes had bij het publiek, volkomen be wezen. Nu werden de drie hoofdrollen van Fanny Hoblicher, Albert Korz en Narod ook voortref felijk gespeeld, van Fanny de tooneelspeelster vooral. Caro van Eyck, die zich in den laatsten tijd tot een actrice van het eerste plan heeft ontwikkeld, speelde Fanny zeer levendig, vitaal en pétilltmt. Het was heel fiin en geestig, vooral van gelaatsexpres sie, en haar metamorphose tot Japansche was ver rassend van typeering, schalksch spel en gebaren. Het was niet minder dan een creatie. Paul Steenbergen gaf alle kleur en leven aan den tooneelspeler en Theo Frenkel maakte van Narod, den theater-exploitant eigenlijk meer een ope rette- dan blijspeltype een voluit komische figuur, die het tooneel aldoor vulde en vooral in het derde bedrijf alle kluchtige speelkansen, welke de schrijver hem daar bood, volkomen uitspeelde. Ook in de verdere vrij groote bezetting za gen wij Het Residentie-Tooneel op zijn best. Johan de Meester had het geheel met vaste hand geregis seerd en er was op het tooneel aldoor de wat luid ruchtige levendigheid en fleurigheid, die dit theater stuk verlangt. Wij kunnen den heer Deinum „De Gele Nachtegaal" in deze voortreffelijke opvoering van harte aanbevelen. J. B. SCHUIL Het Ziekenfondsenbesluit Uiteenzetting van Dl'. W. B. Smit In ons nummer van Maandag is reeds een en ander medegedeeld over de vijf Haarlemsche Ziekenfondsen, die voorloopig alle in het raam van de nieuwe ziekte verzekering zijn erkend en over de gemeentelijke zie kenhuisverzekering. Omdat velen nog niet „precies weten hoe het Zie- kenfondsenbesluit werkt en omdat er honderden vragen rijzen, hierop betrekking hebbende, heeft Dr. W. B. Smit, de directeur van den Gemeentelijken Genees kundigen- en Gezondheidsdienst te Haarlem heden morgen aan vertegenwoordigers van de pers eenige mededeelingen verstrekt, die voor het publiek van zeer veel belang zijn. „De Inwerkingtreding van het Ziekenfondsenbesluit op 1 November j.l. doet de %rraag opkomen", zei Dr. Smit, van welken invloed de bepa lingen van dit Besluit zijn op de te Haarlem sinds 1927 bestaande regelingen op het gebied van zieken fondswezen en ziekenhuisverpleging. Zooals bekend is. onderscheidt het „Ziekenfondsen- besluit" twee soorten van verzekerden, nl. de recht streeks-verzekerden en de leden van hun gezin (In- direct-verzekerden), wier kostwinner zij zijn en ,de niet-rechtstreeks verzekerden. Tot de eerste catego rie (rechtstreeks verzekerden) behooren zij, die naar de voorschriften der Ziektewet verzekerincsplichtig zijn. Deze groep is verplicht zich vóór 16 November a.s. bij een ziekenfonds aan te sluiten, dat als zoo danig door den met het toezicht belasten Commis saris is erkend en toegelaten. De vijf in Haarlem werkende ziekenfondsen zijn voorloopig erkend en toegelaten. Deze rechtstreeks verzekerden of verplicht-verzekerden moeten daar voor als premie gaan betalen, althans voor 1941, 4 procent van hun loon, waarvan de werkgever ver plicht is 2 procent voor zijn rekening te nemen. Hier voor hebben zij en hun gezinsleden recht op de in het „Ziekenfondsenbesluit" genoemd verstrekkingen. Onder deze verstrekkingen zijn o.m. begrepen: vol ledige verpleging en behandeling in een ziekenhuis voor den tiid van ten hoogste 42 verpleegdagen per geval en tegemoetkoming In de kosten van verple ging in een sanatorium voor tuberculoselijders voor den tijd van ten hoogste één jaar en tot een door den Commissaris nog nader te bepalen bedrag. Dit bedrag kon nu nog niet genoemd worden. Zij, dié verplicht zijn zich te verzekeren en voor 1 November jl. reeds lid van een ziekenfonds waren, kunnen natuurlijk lid van dat ziekenfonds blijven; zij zullen van deze fondsen inmiddels wel een aanmel dingsformulier hebben ontvangen, want ook zij zijn verplicht zich aan te melden. Wat moeten nu de' niet-rechtstreeks verzekerden doen, dus zij, die niet onder de bepalingen van de Ziektewet vallen en dus niet verplicht zijn zich te verzekeren? Indien zij op 1 November jl. lid waren van één der In Haarlem werkende ziekenfondsen, rustig lid blij ven en afwachten wat er ten opzichte van hen wet telijk zal worden bepaald en wat de gemeente Haar lem voor hen denkt te doen. Aan de verplicht-verzekerden zal o.m. worden ver strekt ten hoogste 42 dagen ziekenhuisverpleging, echter alleen op( medische indicatie, en tegemoetko ming in de kosten van verpleging in een sanatorium voor tuberculoselijders voor den t.iid van ten hoogste eén jaar. Het is bekend, dat zij, die lid waren van eén der in Haarlem werkende ziekenfondsen en bovendien verzekerd waren tegen verhaalkosten van ziekenhuisverpleging door de gemeente Haarlem naast de voordeel en welke het ziekenfonds zelf bood recht hadden oo verpleging in: a. ziekenhuizen, waarmede de gemeente een over eenkomst betreffende de verpleegkosten heeft aan gegaan (ongelimiteerd). b. hef Parkherstellingsoord, of daarmede naar het oordeelder Gemeente gelijk te stellen Inrichtingen, sanatoria voor tuberculose voor zoover de plaatsing In die inrichtingen geschiedt door den directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Gezond heidsdienst: c. de inrichting „Brederodeduin" of kinderherstel- lings- en vaeantiekolonies, voor zoover de plaatsing geschiedt door en voor rekening van bijzondere ver- eenigingen onder goedkeuring van d%n directeur van den Geneeskundigen Dienst; d. inrichting voor ongeneeslijken, gedurende den tijd door den directeur te bepalen (in verband met. het inkomen, den leeftijd van den verpleegde en den vermoedelijken duur der verpleging) voor zoover de plaatsing in die inrichting is geschied door den di recteur van den Geneeskundigen Dienst. De kosten van vervoer naar en van de in sub a bedoelde ziekenhuizen worden geacht onder de ver pleegkosten te zijn begrepen, mits de regeling van het vervoer is geschied Ingevolge opdracht van den directeur van den Geneeskundigen Dienst. Hieruit volgt, dat de nieuwe regeling krachtens bet „Ziekenfondsenbesluit" voor hen beperkter ls, dan die welke hier in Haarlem voor hen bestond. De Burgemeester van Haarlem heeft daarom tot den Commissaris, belast met het toezicht op de zieken fondsen, het verzoek gericht het ziekenhuisverple- gingsfonds van de gemeente Haarlem (in den vorm van een overeenkomst der Gemeenfè met de te Haarlem werkende algemeene ziekenfondsen) te wil len erkennen en toe te laten. Voorts heeft de Burgemeester aan de 5 ziekenfond sen medegedeeld, dat de gemeente Haarlem bereid is, in afwachting van de definitieve regeling en voor loopig tot 1 Januari 1942, over te nemen het risico voor de verpleging in een ziekenhuis van de ver plicht-verzekerden ingevolge het Ziekenfondsenbe sluit en de vrijwillig-verzekerden ingevolge de met de ziekenfondsen gesloten overeenkomst, Daarbij is ook medegedeeld, dat de gemeente Haarlem zal bevor deren, dat met ingang van 1 Januari a.s. een aan vullingsverzekering tot stand komt. waarbij de kos ten van vervoer, langere verpleging dan 42 dagen in een ziekenhuis, sanatorium-verpieging, verpleging in rusthuizen, enz. zullen worden verzekerd en daar nevens de verzekering van de bij de fondsen vrijwil lig-verzekerden nader wordt geregeld Dit beteekent du* voor de verplicht-verzekerden, dat de gemeente Haarlem tot 1 Januari 1942' betaalt de kosten van ziekenhuisverpleging voor hen en hun indirect-verzekerden en dat zij event,ueel met ingang van genoemden datum naast hun verplichte verzeke ring een aanvullende verzekering voor zichzelf en voor hun gezin sluiten kunnen tegen een nader vast te stellen premie voor ziekenhuisverpleging langer dan 42 dagen, vervoer, verpleging in sanatoria en rust huizen enz. Ten aanzien van de vrijwillig verzeker den blijven de regelingen tot 1 Januari a.s. gelijk aan die, welke thans gelden. Met ingang van dien datum zal echter de thans voor hen geldende premie voor verhaalsverzekering moeten worden herzien en ver hoogd. ten einde deze in overeenstemming te brengen met die. welke de verplicht-verzekerden zullen moe ten betalen." Dr. Smit deelde nog mede, dat ernstig gepoogd wordt, den nieuw geschapen toestand voor het Haar- lemsche publiek zoo günstig mogelijk te maken. De. Haarlemsche Ziekenfondsen hebben alle medewerking toegezegd. Zij. die niet precies weten, of zij onder de verplicht verzekerden gerekend moeten worden, doen verstan- Het hoogtepunt van Uw verjaardag moet zijn; een artistiek portret van gröot tot klein. „RICHE FOTO ART" 169 GROOTE HOUTSTRAAT - TELEF. 13472 (Adv. Ingez. Med.) dig aan hun werkgever te vragen, of deze premie voor hen betaalt voor uitkeering bij ziekte ingevolge de Ziektewet Wat gezinsleden betreft, is bijvoorbeeld alleen een moeder, die bij haar zoon (kostwinner) Inwoont, in direct verzekerd. De kaarten, die door de belanghebbenden moetep worden ingevuld, moeten bij de Ziekenfondsen wor den ingeleverd; zij mogen niet,in de brievenbus van den Geneeskundigen Dienst worden geworpen. Dit geeft noodeloos oponthoud. Het zai toch trouwens wel gauw genoeg blijken, dat velen uit onkunde zich als echtstreeks-verzekerden hebben aangegeven. Maar dit komt later wel terecht. £aatste ^Betichten WASHINGTON EN HET VERRE OOSTEN. TOKIO, 5 November. (D.N.B.) Een hooge ambte naar van de Amerikaansche regeering heeft, naar het blad Tokio Nltsji Nitsji uit Washington meldt, ver klaard, dat de V.S. niet het voornemen hebben hun reeds vastgelegde politiek in'het Verre Oosten op te geven. Deze ambtenaar was van meening, dat. de V,S. nooit vier belangrijke punten zullen laten varen, nl.r 1) De handhaving der onafhankelijkheid van het bewind van Tsjoengking en van de verplichtingen, welke voorspruiten uit het negenmogendheden-pact 2) Het waarborgen van den aanvoer van rubber en tin voor de V.S. uit. Qost-Azië. 3) De vrije handelsmogelijkheden voor de mogend heden van het Verre Oosten. 4) De verdediging van het Amerikaansche bezit op de Phillppijnen, Guam en andere eilanden. Ten aanzien van deze verklaringen merkt het Ja pansche blad op, dat zij staan In het teeken van het omsingelingsfront der ABC D-staten. Japan is evenwel vastbesloten het omsingellngsfront te ver breken. HAARLEMSCHE RECHTBANK WEER RIJWIELEN GESTOLEN. Er gaat geen zitting van de Rechtbank voorbij of op de rol staan eenige Rijwieldiefstallen. Ook hedenmorgen stonden weer eenige rijwieldieven terecht. Een koopman uit Leiden had op 11 September van dit jaar twee rijwie len gestolen uit de Haarlemmermeer. Hij verklaarde daar toe gekomen te zijn omdat hij reisgeld noodig had om naar Frankrijk te gaan. De Officier merkte op, dat het niet voor het eerst is dat de verdachte terecht staat. Eisch een jaar gevangenisstraf. Mr. F. J. Prinsen Geerligs pleitte op grond van verschil lende omstandigheden clementie. Een arbeider uit de gemeente Emmen had op 18 Sep tember '41 een fiets gestolen op de markt te Zaandijk. Deze verdachte verklaarde, dat hij zelf fietsbanden noo dig had. Acht maanden gevangenisstraf eischte de Officier Mr. O. H. van Wijk wees erop dat de verdachte in zeer moeilijke omstandigheden verkeerde en daardoor tot deze daad is gekomen. Een Amsterdamsche bakkersleerling die ontslagen was had In Aalsmeer nu eens geen fiets maar een boot ge stolen. Zes maanden luidde de eisch van den Officier. Mr. J. W. J. Simons pleitte clementie. 'Tenslotte had zich ook nog een Amsterdamsche ijs venter te verantwoorden, die ervan verdacht werd een fiets te hebben gestolen voor een café in Bennebroek. Deze zaak was op een zeer toevallige manier aan het rollen gebracht, want de ijscoventer had de fiets, die in Bertnebroek gestolen was, in Amsterdam neergezet voor een kosthuis waar toevallig de zoon van den eigenaar van de fiets logeerde. Deze had het rijwiel aanstonds als dat van zijn vader herkend en zijn vader gewaarschuwd. De ijsventer verklaarde echter, dat hij de fiets niet in Ben nebroek gestolen had doch had geruild voor zijn eigen fiets bij een koopman op het Waterlooplein in de hoofd stad. Bij navraag bij den koopman zei deze echter dat hij van niets wist. De ijsventer hield echter vol den avond dat de fiets gestolen was niet in Bennebroek te zijn geweest. De offi cier vertelde, dat het alibi van den verdachte niet klopte met de verklaringen van de personen, die daarover ge hoord waren. Hij meende dan ook. dat de verdachte de fiets had gestolen en eischte een Jaar gevangenisstraf. Mr. W. Broers, de verdediger, wees er echter op, dat niet de verdachte moet bewijzen waar hij dien bewusten avond is geweest, doch dat het O. M. moet bewijzen dat de verdachte In Bennebroek is geweest. Dit nu ls niet ge beurd. Niemand heeft de ijsventer zelfs maar in de om geving van Bennebroek gezien. Op grond van het feit dat het bewijs niet geleverd was vroeg de verdediger vrijspraak met onmiddellijke invrijheidstelling van den verdachte. Na In raadtamer te zijn geweest willigde de Rechtbank dit verzoek in en stelde den verdachte onmid dellijk in vrijheid. Ultspraak>4n al deze zaken op 20 November. OSucqtdiikeSiatid HAARLEM, 6 Nov. Ondertrouwd: 5 Nov.: M. Geutskens en M. W. de Jonge. Gehuwd: 6 Nov.: K. Maij en C. J. A. Fortgens. A. J. Vis en C. M. van der Werff. Bevallen: 4 Nov.: G. SprokholtStrijker, z„ J. A. Bronkhorstvan der Vecht, z. 5 Nov.: A. D. van der PeijlKruitbos, d., M. D. CobelensBergman, d., J. IJkelKuiper. z„ M. M. T. Parsonten Dam, z. Overleden: 4 Nov.: A W. Zwart, 73 j„ Camphuis- straat. G. S. H. MullerPhilippo. 75 j., Boeresteeg. 5 Nov.: H. HendriksKok. 80 j., Orion weg. J. H Ja cobs, 34 j., Saenredamstraat. B. J. Scheelings, 80 j. Nauwe Geldeloozepad. H. Vergers 42 j., Laurierstraat. FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN. Verloofd: M. Kreiken en W. Bos, Rotterdam; T. G. Siccama en J. D. Blokland, Driebergen. Ondertrouwd: F. Reinders en S. Weidema, Hilver sum: R, T. Henkemans Jr. en A. Verhoeven, Rot terdam-Voorburg; T. Govers en T. Winkelmeyer, Hilversum-Amsterdam; A. H. H. Lenstra en W. Knopper, Utrecht; J. Engels en C. J. v. d. Gaag, Gro ningen. Getrouwd: J. J. C. Maters en S. J. E. M. H. Geu- debien, Brussel; S. J. Fockema Andreae en A. dt Monchy, Groningen-Zwolle; H. C. Roelofs en F. J. Hoogesteger, Hilversum; H. Greeven Jr. en J. C. Huizink, Amsterdam; W. F. W. Muda en H. Nlemeyer, Groningen. Bevallen: Smit-Nollen, d.. Den Haag; Huizinga- Sehölvinck, d., Leiden; H. v. Rossum-Cornelisse, d„ De Bilt; J. H. v. Hoboken-v. Swaay, d„ Soerabaja; Thate-Hirschig, d., Delft; Sickinghe-Waller, d., Den Haag; Sturms-Kamminga, z„ Amsterdam; G. D. Gunters-Voorn, z„ Naarden; De Lange-Wynholds, z., Bilthoven; Tr. Wind-v. d. Meulen, d., Tijnje; J. J. A. v. d. Gang-Bouma, z., Dokkum; Hartong-de Vries, z„ Amersfoort; A. v. d. Heide-de Hoon, z., Schevenin- gen; W. L. Veltman-Doets, d. Naarden. Overleden: M. M. L, Sprock-Kemper, v. 81 j„ Rijs- wfjk (Z.-H.); M. G. van^traelen-Blom, v,. 53 j.. Bus- sum; J. Reyne Hzn., m.,-58 j., Krommenie; J G. Plaat, m„ 46 j„ Zeist; M. G. E. Brugman, v., 70 j„ Am sterdam; H. G. Krijgsman, m,, 60 j., Zeist; E. v d. Kolk-Nagel, v., 79 j., Bunschoten: C. de Jong-.Toosten, Volendam: M. G. de Mah-Zeylmans v. Emmichoven, v„ 83 j„ Hardinxveld; M. Abrahams, m., 79 j., Rot terdam; S. de Vries Szn., m„ 69 j„ Den Haag; W. F. Femer-In 't Veld, v., 62"j„ Zeist. Poppenkast.. Idylle Een forsche jonge man In een gele regenjas gaat ccn sigarenwinkel binnen. Het is tegen sluitingstijd, waarmee natuurlijk bedoeld wordt: sluitingstijd op dezen dag. Op vele andere dagen is er niets dan sluiting. De winkeldeur is nog niet heelemaal dicht achter den bezoeker als een meisje haar openduwt en ook binnentreedt Zij is slank, pittig en lieftallig. Haar donkere krullen dansen. Een schat van een kind. Zij is een beetje haastig en gepreoccupeerd, gaat bin nen naar een reclameplaat van een sigarettenmerk uit het verre verleden staren en is kennelijk met heur lieve gedachten ver van hier. Intusschen koopt de jonge man sigaretten bij den winkelier. Hij staat met zijn rug naar het meisje toe en heeft haar komst volstrekt niet opgemerkt. Hij maakt bezwaar tegen den prijs van vijfenzeventig cent voor een geheimzinnig nieuw merk maar berust tenslotte in het onvermijdelijke en betaalt zijn drie kwartjes. Als het zoover is vraagt het meisje: „Hebt u voor mij nog Burleighs?" Des winkeliers blik flitst, evenals deze kort waar nemende journalistiek, en taxeert. Een sigarenwinke lier moet in dezen tijd een scherp en snel waarne mer zijh. Dus zegt hij, bekoord, maar zaken zijn za ken en gaan inderdaad vaak voor meisjes: „Neen dame, het spijt mij, maar u hoort bij dien meneer. Ik kan meneer nu geeri veertig sigaretten leveren. Ik heb er te weinig". De jonge man opent den mond om te protestee ren, kijkt om, hapt naar adèm, klemt zijn kaken opeen en zwijgt. Het jonge meisje kijkt hem met groote oogen aan en zegt: „Ik heb hem nog nooit gezien. Maargoed hoor: dan ga ik naar een ander". Waar op zij de winkeldeur opent en haastig verdwijnt Buiten moet de forsche jonge man in de regenjas een waren spurt inzetten om haar in te halen. Zij holt. Eindelijk is hij viak bij en roept smeekend: „Wiesje!" Geen antwoord. Versneld tempo van het meisje. „Wies! Luister nu eens!" Zij wendt zich even om en zegt met gesmoorde stem. „Ga weg. Loop mij toch niet achterna. Alle menschen kijken' naar ons". „Als je langzamer loopt doen ze het niet meer", mompelt de onverbiddelijke logica des mans. „En dan wandel ik mee". „Nee. Dat wil ik juist niet. Ik wil- je niet meer spreken". „Maar ik j'ou wel". Dit heeft eenige uitwerking. De jonge man schaart zich aan haar zijde en begint een overredend be toog. Het hollen, eerst tot een marschtempo afgezakt, begint geleidelijk tot een wandeltempo te ^lalen. Ook komen zij nu in een stille straat. Een heel stillp straat, die naar buiten leidt. En niemand hoort meer wat zij zeggen. Alleen een eenzame voorbijganger meent nog de woorden- „Dit is een teeken van het Lot, Wiesje.... wij hooren bij elkaar", gevolgd door het verontwaardigd antwoord: „Nee, van den siga renman" te hebben opgevangen. Daar is natuurlijk op te zeggen, dat de liefde haar teekenen door ieder kan doen geven, dat zij grillig is en dat het dus juist iets voor haar geacht moet worden om den sigaren man te kiezen instede van den begenadigden dichter of den minnezanger met de fluweelen oogen, het fluweelen jasje en de fluweelen stem Die eenzame voorbijganger keerde in den laten avond huiswaarts. In het donker ontmoette hij nog iemand. Hij wist niet zeker of het een of twee men schen waren. Er was maar éen silhouet, maar hij meende gefluister te hooren. Het moeten er dus twee geweest zijn. Op dit zelfde oogenblik vertelde de sigarenhan delaar, in zijn huiskamer achter den winkel, zijn ervaring aan zijn vrouw. „Mij nemen ze er niet tus schen", zei hij grimmig. En hij had niet het flauwste vermoeden, bij deze harde woorden, dat hij niet door kille zakenoverwegingen maar door de Liefde zelf geïnspireerd werdEn dat hij een groote daad had volbracht in twee menschenlevens. „Herkende je hem heusch niet toen je in den win kel kwam?" vroeg de absoluut-vertrouwde vriendin, die nooit iets aan een ander zou vertellen, den vol genden middag. Maar er zijn geheimen die geheim blijven. Het meisje met de dansende krullen glimlachte alleen, peinzend en raadselachtig. Een éénpansmaaltijd Ten bate van „Winterhulp" Reeds is medegedeeld dat Zaterdag 15 No vember aanstaande te 18 uur een éénpansmaal tijd gehouden zal worden in het Gemeentelijk Concertgebouw, Lange Begijnestraat te Haarlem, uit gaande van de Nederlandsche en Duitsche Winter- hulporganhaties gezamenlijk. De kosten van dezen maaltijd zijn gesteld op f 0.50 per persoon. (Kinderen beneden 14 jaar f 0.25). Dis tributiebons behoeven niet te worden afgestaan. Belangstellenden, die aan dezen maaltijd wenschen deel te nemen, kunnen' dit vóór 8 November a.s. be richten aan onderstaand adres: Plaatselijk Bureau van „Winterhulp Nederlanjl". Ged. Oude Gracht 47, Haarlem. De toegangskaarten zullen dan tijdig worden toegezonden. LOONEN IN DE PAPIER-INDUSTRIE. 's-GRAVENHAGE, 5 November. Het A.N.P. meldt: Aangezien in een deel van de papier-in dustrie in Nederland loonen betaald worden, welke, vooral met het oog op de komende wintermaanden, te laag moeten worden geacht, heeft het college van rïjksbemiddelaars voor een tiental onderne mingen in dezen bedrijfstak een regeling bindend vastgesteld, waarbij wordt bepaald, dat aan manne lijke arbeiders van 23 jaar en ouder een loon van minstens f 20 per week moet betaald worden. ORDENING VAN HET DILETTANTEN TOONEEL. HILVERSUM, 6 November. Hedenavond wordt in den „Spiegel «van den dag" een vraaggesprek uit gezonden met den heer F. Primo, hoofd der afdeeling theater en dans van het departement van Volks voorlichting en Kunsten, over de ordening van het dilettantentooneel. Deze uitzending is van groot be lang voor allen, die: in het dilettantentooneel werk zaam zijn., '(A.N.P.) Waarschijnlijk kou gevat. Neem een "AKKERTJE" het uitmun tende middel bij verkoudheid, griep, influenza, kou in 'l hoofd. i helpen direct l (Adv. Ingez. Med.) DONDERDAG G NOVEMBER. Gemeentelijk Concertgebouw: „liet biechtgeheim" door Willem Goossens' Volkstooneel, 7.30 uur. Stadsschouwburg, Wllsonspleln: Variété-voorstel ling Ned.-Duitsche Kuituurgemeenschap, 7.15 uur. Rembrandt Theater: „Hoera.... er Is een stam houder", 2,30 6,30 en 8,45 uur. Palace: „De Jantjes", 2, C.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „De Postmeester". 2.30, 6.30 en 8 45 uur. Frans Hals Theater: „Een land zonder vrouwen", 2.3*0. 6.30 en 8.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma van 12 uur af. VRIJDAG 7 NOVEMBER. Stadsschouwburg: Het Masker: „Het Avontuur", 7.30 uur. Gem. Concertzaal: H.O.V. Concert. 7.30 uur. Rembrajjdt Theater: „Pantserkruiser Sebastopol", 2.80, 6.30 en 8.45 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nieuw programma. Nachtdienst- Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Bosch en Vaart-apotheek, Bosch cn Vaartstraat 26, Tel. 13290. TT. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, Tel. 10351. Noorder-Apotheek, Jan Gljzcnkade 1ST, Tol. 23821. Te Heemstede ie geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, TeL 28197.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5