Haarlem's Dagblad Voor komende week bon 43. Op de Krim opmarsch over breed front naar de Zwarte Zeekust. 59e JAARGXNGNo. 17912 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groot» Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zulder Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdrad. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. P£EREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede VRIJDAG 7 NOVEMBER 19ÏÏ Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, lossa nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames f 0.65 per regel. Rëgelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel mee» 0.17%. Groentjes zie rubriek. 's-GRAVENHAGE, 7 November. Voor het tijd vak van Zondag 9 November tot en met Zaterdag 15 November zijn van de daarvoor bestemde bonkaarten de bonnen 43 aangewezen voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood of gebak, vleesch of vleeschwaren, melk en aardappelen. Naast het normale rantsoen van 13/4 K.G. aardappelen, dat op bon 43 A verkrijgbaar wordt gesteld, is voor het extra-rantsoen van V2 K.G. voor houders van vet kaarten bon' 43 B aange'wezen. Na Zaterdag 8 November zullen de bonnen 42 voor brood, vleesch, vleeschwaren, melk I en aardappe len niet meer geldig zijn. Ook maatschoeisel onder de distributie. 's-GRAVENHAGE, 6 November. De Secretaris generaal van het departement van Handel Nijver heid en Schbepvaart vestigt er de aandacht op, dat ook maatsehoeisel onder de distributiebepalingen voor schoenen valt en dhs niet zonder bon mag worden gekocht of afgeleverd. Bij overtreding zijn zoowel de kooper als de verkooper strafbaar. Distributie van vaste brandstoffen Bonnen van vorig seizoen zijn niet meer geldig •s-GR AVENHAGE, 6 November. Zooals bekend zijn met ingang van 9 October j.l. onder meer gel dig verklaard de bonnen gemerkt „brandstoffen één eenheid zesde periode" van de zoogenaamde perio- debonstellen, welke aan verbruikers, die op een extra rantsoen van 10 of meer eenheden recht heb ben en aan kleinverbruikers in de groepen B, C en D zijn uitgereikt. Het komt nu voor, dat verbruikers op de periode bonnen zesde periode, welke voor verwarming voor het vorig stookseizoen zijn uitgereikt en toen niet geldig zijn verklaard, brandstoffen trachten ie betrekken. De secretaris-generaal van het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart vestigt er evenwel met nadruk de aandacht op, dat uitsluitend de periodebonnen zesde periode, welke voor verwar ming voor het stookseizoen 19411942 zijn uitge reikt, geldig zijn en derhalve de periodebonnen zes de periode, die voor verwarming in het stookseizoen 19401941 zijn verstrekt, thans geen recht op het koopen van vaste brandstoffen geven. Het koopen, verkoopen en afleveren van, vaste brandstoffen op deze laatste soort periodebonnen is dan ook straf baar ingevolge de bepalingen van het economisch sanctiebesluit 1941. De thans geldige periodebon nen zijn van de periode-bonnen die het vorig stook seizoen in gebruik waren te onderscheiden, doordat de thans geldige bonnen grijs en die van het vorig stookseizoen meer groen gekleurd zijn. Bovendien zijn formaat en opdruk van de thans geldige periode- bonnén kleiner, dan die van het vorig stookseizoen. (A.N.P.) Schiurpremie wordt verhoogd 's-GRAVENHAGE, 6 November. Teneinde de premie voor het scheuren van grasland meer in ver houding te brengen tot de kosten van het scheuren, is. zooals uit een officieele publicatie van het depar tement van landbouw en ,visscherij blijkt, de on langs vastgestelde scheurpremie verhoogd tot f 250, indien daardoor op dat bedrijf de aardappelteelt met een even groote oppervlakte wordt uitgebreid, ter wijl de premie op f 150 wordt gebracht, indien an dere toegestane gewassen worden verbouwd. (A.N.P.) Steun aan de industrie Werd reeds 275 jaar geleden te Haarlem gegeven Er wordt wel eens gedacht dat het steunen van de industrie van 'overheidswege iets van den laatsten crisistijd is. Maar ten onrechte. Uit de vergeelde bladen van de geschiedenisboeken blijkt dat het Haarlemsche stadsbestuur reeds in 1666 dus nu 275 jaar geleden offers bracht om de industrie binnen haar muren te bevorderen. In dat jaar werd namelijk een overeenkomst gesloten tusschen de stad en Harmen Janszoon deBruyn, scheep maker van beroep in Den Haag, waarbij deze zich verbond zijn, beroep voortaan binnen de Haarlemsche veste uit te oefenen. Hier werd dus een ihdustrieele onderneming 'naar 'Haarlem gelokt. Blijkbaar heeft deze scheepsbouwer zijn werf aan het Spaarne nabij den tegenwoordigen Harmenjans- weg uitgeoefend, want het terrein daar werd Har- menjansveld genoemd waarin zijn naam voortleeft. Leer uw eigen stad kennen De rondleiding van „Haarlem's Bloei" Ter aanvulling van ons eerste bericht omtrent de rondleiding door een gedeelte van de binnenstad van Haarlem, georganiseerd door „Haarlems Bloei", onder leiding van den heer 15. J. Bettink, kan nog worden medegedeeld, dat deze Zaterdagmiddag 8 No vember precies ten 2.15 ure begint, zij eindigt uiter lijk half vijf. Het punt van samenkomst der deelnemers is voor de Vleeschhal aan de zijde van de Groote Markt. Den Haag verduistert niet goed In October 2461 processen-verbaal c opgemaakt Het A.N.P. meldt: In de maand October heeft de politie in Den Haag in niet minder dan 2461 gevallen proces-ver baal opgemaakt, wegens het niet voldoende zorg dragen voor het lichtuitstralen uit woningen, het onvoldoende afschermen van lichten van verkeers middelen en het niet in orde zijn van voetgangers lantaarns. Van deze processen-verbaal zijn er 2285 die betrekking hebben op het licht uitstralen uit woningen en gebouwen. Groote partij eikenboomen gestolen Enkele arrestaties te Laren (N.H.) LAREN. 6 November. Donderdag heeft de poli tie een goeden slag geslagen door de arrestatie van eenige Bussummers, die op heeterdaad betrapt wer den bij het stelen van een groote hoeveelheid eiken- boomen, De politie had er de lucht van gekregen, dat op het landgoed van den heer B.. gelegen op het Laarder Hoogt, nabij Crailoo, op groote schaal eiken- boomen werden omgehakt en meegenomen. Zij stelde zich Donderdag den geheélen dag in de nabijheid verdekt op, doch eerst 's avonds tegen ze ven uur, toen het geheel duister was, kwam een twee tal personenper fiets het landgoed opgereden. Een der fietsers wist echter toen hij de politie ontdekte in de duisternis te ontkomen. Direct daarna kwam een groote auto het terrein opgereden, waarop de omgezaagde boomen blijkbaar moesten worden gela den. De fietser en de bestuurder van de auto werden meegenomen naar het politiebureau te Laren, waar zij in verhoor werden genomen. De vrachtauto en de beide fietsen werden in beslag genomen. De bestuurder, zekere van S. uit Byssum, ontkende alle schuld, terwijl de andere verdachte S., eveneens uit Bussüm, bekende met den ontvluchten mede dader, zekeren L. v. d. L., uit Bussum, gedurende vier weken eikenboomen te hebben omgehakt. Zij hadden daarvan reeds oen groote partij verkocht voor den prijs van 22 gulden per ton. Beide verdachten werden ingesloten. Aan de politie van Bussum is aanhouding verzocht van den voort- «luchtigen L. v. d. L. Waarschuwing tegen sabotage Tc Haarlem werden weer eenige borden gestolen Men verzoekt ons van officieele zijde het volgende op te nemen: Naar oris van bevoegde zijde wordt medegedeeld, worden in den laatsten tijd de borden, welke door de Duitsche weermacht ter oriëntatie in de stad zijri ge plaatst, wederom niet met rust gelaten. Na de waar schuwing, die de Burgemeester eenige weken geleden heeft laten hooren, is het ge'ruimen tijd veel beter gegaan en werden geen borden gestolen of bescha digd. Den laatsten tijd is dit echter weer wel het ge val; opnieuw worden nu en dan enkele van deze bor den vermist. Tot dusver is het bij een krachtige waar schuwing gebleven, maar aan het geduld komt een maal een einde. De maatregelen, welke de Duitsche autoriteiten reeds in andere plaatsen hebben toege past tegen dergelijke handelingen, die niet anders dan als sabotage kunnen worden aangeduid, zijn en te recht hard, doch treffen niet alleen de kwaadwil lige daders, maar ook onvermijdelijk hen, die aan deze euveldaden volmaakt onschuldig zijn. Laten zij, die zich aan deze onverantwoordelijke misdragingen schuldig maken, bedenken dat zij er de oorzaak van kunnen zijn, dat aan een deel der ingezetenen wordt opgedragen bij deze borden wacht te houden, een be zigheid die vooral in de koude wintermaanden weinig aanlokkelijk mag heeten. De Kamer van Koophandel te Haarlem Bestaat op 9 November 90 jaar In de Haarlemsche Kroniek is vastgelegd dat op 9 November 1851 een koninklijk besluit werd afgekon digd waarbij te Haarlem een Kamer van Koophandel en Fabrieken werd ingesteld. Over enkele dagen zal de Kamer dus 90 jaar be staan. Het ligt niet in de bedoeling, dit feit op bijzon dere wijze te herdenken. De bevolking van Heemstede In 1940 de geringste aanwas sinds 1918 Wij hebben in het begin van dit jaar al medegedeeld dat de bevolking van Heemstede in 1940 steeg can 20.400 tot 20.652. Een vooruitgang dus van 252. Nu het verslag der gemeente Heemstede is uitge komen is er wel aanleiding daarop terug te komen. Het blykt. namelijk dat het percentage der bevolkings toeneming in 1940 het laagst is geweekt sinds 1918. Nu was het niet hoogeivdan 1.22, terwijl er jaren zijn geweest dat het ongeveer tien maal grooter was. Namelijk ÏLSS0/» in 1922 en 12.60% in 1923. Ongetwijfeld is deze geringe toeneming een gevolg van het feit dat er nu niet meer zooveel wordt ge bouwd. In*1940 vestigden zich te Heemstede 2698 personen, terwijl 2575 Heemstedenaren naar elders vertrokken. Een gunstig verschil dus van 123. Er werden dit jaar 341 kinderen geboren, 212 in woners overleden, zoodat het geboorteoverschot 129 was. Het geboortecijfer voor Heemstede is dus 16.5 per 1000. Dit is aan den lagen kant, maar wordt verklaard door het feit dat zich te Heemstede veel gepension- neerden vestigen. Dit feit komt ook tot uiting in de ru briceering van de gestorvenen. Van de 136 overlede nen waren er namelijk 96 van 60 jaar en ouder (69 van 6079 jaar en 27 van 80 jaar en ouder). EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam voor hét doet. ex. pharmacie: de heer M. V. Reder; voor het doet. ex. wiskunde: mej. F. Westerhof en de heer J. Bührmann en voor het cand. cx. wis- en natuurkunde: L. L. Verster en A. W. L. Kempen. Aan de Leidsche Universiteit slaagde voor het cand. ex. wis- ,en natuurkunde (letter K) G. Wiertz, te Haarlem. Welke bonnen zijn thans geldig? 3 November: 42-4 Brood 4 rante.' BVood o( geba.lt 42 Brood */t rants. 42 Vleesch Vs rants. Vleesch of 42 Vl.wafren 1 rants. vleeschwaren 4? Melk 1 3/4 L. Melk 42A Reserve 13/4 K.G.Aardappelen 42B Reserve Vs K.G. Aardappelen van 2 Nov. t. m. 29 November. 136 Algemeen 1 K.G. Suiker 137 25 0 gr.. Koffiesurrogaat 13S 500 gr. Jam 139-142 Algemeen 1 rants. Bloem brood of gebak D en E Havermout 250 gr. Rijst 143 Algemeen 250 gr. Havermout 144 250 gr. Gort 149" ff 100 gr. Vermicelli of maïzena 145-148 Algemeen 100 gr. Kaas van 2 t.m. 20 November: 51-52 Boter 125 gr. Boter 51-52 Vet 125 gr. Boter met reductie. Voorts: Petroleum: Bonkaart Men O Bon 14 (2 1.) tot 27 Dec. Zeep Bon 135 Algemeen en Bon D Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon D Toiletzeep_ 7 5 gram toiletzeep SO pet. t.m. 30 Nov. Bon J Textiel (Man nen) 50 gram scheerzeep t.m. 31 Dec. 1941. OUDERAVOND JUNOSCHOOL TE HAARLEM. Dezer dagen hield de Junoschool haar eersten druk bezochten ouderavond in dit seizoen onder voorzit- tc schap van het hoofd der school, den heer Van Eerden. In zijn openingswoord heette de voorzitter allen hartelijk welkom, in het bijzonder die ouders, wier kinderen thans voor het eerste seizoen de Juno school bezoeken. Een overzicht werd gegeven van de redenen, welke er toe geleid hebben de Juno school onder te brengen in het schoolgebouw Over- tonstraat 42. Daarna werd het woord gegeven aan den voor zitter van de Oudercommissie den heer J. Veen, die de afwerking van het huishoudelijk gedeelte der agenda voor zijn rekening nam. Aan de school wer-; den, namens de ouders, een drietal prachtige plaat werken aangeboden ter versiering van de laagste klassen. Bij de verkiezing van twee leden der Ouder commissie wer$ mevr. R. Meylis-Hartman herkozen en in de vacature van den heer D. Verkijk werd voorzien door verkiezing van den heer J. van Zeg- geren. Het hoogtepunt van den avond vormde de cau serie gehouden door Dr. C. Spoelder, Rector van het Stedelijk Gymnasium te Haarlem, over het on derwerp: „De kupst van opvoeden". Spr. besprak uit zijn 1 eeljarige praktijk enkele kin-j dertypen, die door onjuiste opvoeding voor de maat schappij verloren gingen. Daarna stelde spreker in het licht, wat ouders kunnen doen om hun kinderen die rust en sfeer in het gezin te verzekeren, die nood zakelijk zijn om hen op te voeden tot nuttige leden van onze samenleving. Een hartelijk applaus beloonde den spreker voor zijn met veel aandacht aangehoorde causerie. JUBILEUM AAN HET BUREAU VAN BEVOLKING TE HAARLEM. Zaterdag 8 November hoopt de heer J. Gerritsen. De Ruyterweg 36 te Haarlem, den dag te herdenken dat hij 25 jaar geleden in Haarlemschen gemeente dienst trad, namelijk eerst aan het toen bestaande levensmiddelenbedrijf en sinds 1919 in Secretarie- dienst. Thans is hij werkzaam aan het Bureau van Bevolking. VERDUISTEREN Van 18.01 tot 8.47 Maan 7 Nov. op 20.32, 8 Nov. onder 12.28 De Duitsche Rijksarheidsdiehst aan heé Oostfront. Manschappen zijn. in een Baltische haven behulpzaam bij het verladen van be noodigdheden voor de troepen aan het front. (Orbis-Holland) Het fraaie interieur van de St. Stevenskcrk te Nijmegen, die met steun van hel Rijk gerestaureerd zal worden. Het gebouw, dat uit historisch en architectonisch oogpunt zeer belangrijk is, dateert van 1272. (Pax-Holland-De Haan m) DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. Tegenstand ten Oosten van Sebastopol gebroken. Scheepswerfinstallaties van de Britsche' haven Falmouth gebombardeerd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 6 Nov. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Op de Krim is de achtervolging van den versla gen vijand aan het geKeele front met succes voort gezet. In het Jaila-gebergte sloegen Duitsche en Roe- meensche troepen afgesneden strijdkrachten van den vijand terug en trokken tusschen Jalta en Feodosia over een breed front naar de kust van de Zwarte Zee op. Ook in het gebergte ten Oosten van Sebas topol werd vijandelijke tegenstand gebroken. De luchtmacht ondersteunde de operaties en bracht den bolsjewisten in de wateren van de Krim, alsmede voor de Noordoost-kust van de Zwarte Zee nieuwe, zware scheepsverliezen toe. Zij bracht drie troepentransportschepen met een gezamen- lijken inhoud van 13.000 bj-.t. tot zinken en be schadigde vier andere groote koopvaardijschepen met bommen. Voor Leningrad werden uitvalspogingen van den vijand afgeslagen. Zware en zeer zware batte rijen van het leger hebben voor den oorjog belang rijke doelen in Leningrad en het vijandelijke scheepsverkeer in de Finsche Golf bestookt. Twéé oorlogsschepen en een vrachtboot werden zwaar getroffen. Bij een nachtelijken aanval van de luchtmacht op de industriestad Gorki werden nieuwe, zware verwoestingen in bewapeningsfabrieken en ravi- tailleeringsbedrijven aangericht. Andere formaties gevechtsvliegtuigen bestookten in den afgeloopen nacht Moskou en Leningrad met brand- en bri santbommen. Aan de Zuidwestkust van Engeland heeft de luchtmacht in den nacht van 5 op 6- November scheepswerfinstallaties van de haven Falmouth ge bombardeerd. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten boven het Duitsche kustge bied gevlogen. De aanvalspoging leverde geen suc ces op. Zeven Britsche bommenwerpers werden neergeschoten. In de periode van 29 October tot 4 November verloor de Britsche luchtmacht 37 vliegtuigen. In dezelfde periode gingen in den strijd tegen Groot- Brittannië zeVen eigen vliegtuigen verloren." Gedicht van Jan Prins bekroond Prijsvraag van de Maatschappij der Ned. Letterkunde Leiden, 6 November. De Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde heeft onder haar le den een prijsvraag uitgeschreven, waarbij om een gedicht werd verzocht voor een door haar uit te geven rijmprent. Het bestuur ontving 21 antwoorden, die alle vol deden aan de gestelde voorwaarden van inzending. Bij de beoordeeling dezer gedichten word van twee de aanspraak op bekroning erkend, name lijk van de gedichten „Jaarwende" en „Coen's Verscheiden". Tegen het geheel van het eerstge noemde werden echter bezwaren gevoeld. De prijs werd dan ook eenstemmig toegekend aan het gedicht „Coen's Verscheiden", toegezonden onder motto „Dispereert Niet". Schrijver bleek te zijn de dichter Jan Prins. Een rede van Roosevelt V. S. hebben een „onbeperkte verplichting" op zich genomen Uit New-York verneemt D-N.B.: In de slotbijeen komst van het Internationale Vakvereenigingscon- gres heeft president Roosevelt o.a. verklaard dat het Amerikaansche volk een onbeperkte verplichting op zich heeft genomen, opdat weer een vrije wereld zal ontstaan. T jgen deze verplichting kan, naar Roose velt zeide, geen individu of groep van personen zich verzetten. Hij veronderstelde dat een overwinning van Duitschland de vrije vakvereenigingsorganisatie der Amerikaansche arbeiders zou vernietigen «n ver volgde: De Amerikaansche arbeiders weten dat de Vereenigde Staten aan Engeland, de Sovjet Unie en China wapenen moeten leveren en -wel terstond. Roosevelt herhaalde de oude propagandistische stel ling dat Duitschland de wereld wil beheerschen en verklaarde voorts dat Amerika voor de keus staat tusschen het drieploegenstelsel om het noodzake lijke bewapeningsmaterieel te produceeren en een houding van blinden en verblinden die zich verbeel den dat men met Duitschland kan onderhandelen en dat de Amerikaansche wapenproductie bevredigend is. Tot slot viel Roosevelt zonder namen te noemen zekere Amerikaansche vakvereenigingsleiders aan, aan wie hij verweet hun persoonlijk voordeel boven het algemeen welzijn te stellen en de bewapenings productie der Vereenigde Stagen te vertragen. Litwinof ambassadeur te Washington Opvolger van Oemansky NEW-YORK, 6 November. De vroegere minister van Buitenlandscbe Zaken der Sovjet Unie Litwinof is, naar Associated Press uit diplomatieke kringen in Washington meldt, benoemd tot opvolger van den am bassadeur van de Sovjet Unie Oemansky aldaar Minister Huil heeft Donderdag op de persconfe rentie te Washington indirect bevestigd dat Litwinof als ambassadeur van de Sovjet-Unie naar Washing ton zal komen. Hij zeide verder dat hij officieel nog niet op deUioogte gesteld was van deze ambassadeurs wisseling. Huil weigerde ook maar iets te zeggen over de reden van deze benoeming. Vijf doodvonnissen in het Protectoraat voltrokken PRAAG, 6 November (D.NlB.) Wegens economi sche sabotage zijn in Praag vijf slagers standrechtelijk ter dood veroordeeld. De vonnissen zijn voltrokken. De veroordeelden hadden voortdurend rundvee, var kens en kalveren clandestien geslacht in een hoeveel heid, die voor de distributie aan ongeveer 8.200 "per sonen voor den tijd van een maand voldoende zou zijn geweest. Zij hadden de vleeschschaarschte tevens uit gebuit door zich door het ongeoorloofde slachten en verhandelen van het vleesch aanzienlijke winsten te verschaffen. Geen Nederlandsch-Indische olie naar Portugeescb-Timor BATAVIA, 6 November (A.fJ.P.) De Nederlandsch- Indische regeering heeft het systeem van het verlee- nen van uitvoervergunningen voor aardolie en aard olieproducten. zooals dit tegenover Japan wordt toe gepast, ook thans uitgebreid tot Portugeesch-Timor. Als gevolg van dezen maatregel zal het voor de machi nes der Japansche luchtlijn van J'alaoe naar Timor- Dilly niet mogelijk zijn in laatstgenoemde plaats Ne derlandsch-Indische benzine te laden. De ondergang van bet Japansche schip „Kibi Maroe" Alle opvarenden vermoedelijk gered TOKIO, 7 November. (D.N.B.) Het is zeex waar schijnlijk dat alle passagiers en manschappen van het' bij Seisjin aan de Oostkust van Korea op een bolsjewistische mijn geloopen Japansche passagiers schip „Kibi Maroe" gered kunnen worden, zoo meldt Domei uit Korea. Tot dusver zijn tien reddingssloe pen van het schip in veiligheid gebracht. Van Rasjin en Niigata vertrekken steeds meer schepen om aan de bergingswerkzaamheden deel te nemen. Alle hepen die in de haven van Seisjin liggen mogen voorloopig niet uitvaren, totdat de gevaarlijke zóne, waarin men nog meer mijnen vermoedt, definitief is vastgesteld. De Duitsche opmarsch op de Krim Sebastopol binnen het bereik der Duitsche artillerie Bolsjewistische scheepvaart lijdt ernstige verliezen In aansluiting op het Duitsche weermachtsbericht verneemt het D.N.B. dat de overblijfselen der bolsje wistische troepen op de Krim niet meer over land, via Kertsj, kunnen ontkomen tengevolge van de in neming van Feodosia. Nu de Duitsche troepen tus schen Jalta en Feodosia de kust hebben bereikt en den bolsjewistischen tegenstand in het gebergte ten Oosten van Sebastopol hebben gebroken, biedt de zeeweg over Sebastopol den bolsjewisten de laatste mogelijkheid tot vluchten. Deze haven, die voortdu rend door de luchtmacht gebombardeerd wordt, is thans ook binnen het bereik der artillerie gekomen. De Zwarte-Zeevloot der bolsjewisten heeft de laatste weken 20 schepen verloren, terwijl er 6 ernstig be schadigd zijn. In October en November zijn boven dien 34 koopvaarders met een gezamenlijke inhoud van 137.000 ton tot zinken gebraent en 36 zwaar be schadigd, zocdat er moeilijk voldoende scheepsruim- te kan wqrden gevonden voor het vervoer van da resten van het Krimleger, die te Sebastopol opeen gedrongen zijn. De wanhopige toestand der bolsje wistische troepen op de Krim vindt een parallel in den toestand der troepen in Leningrad, waar alle uitvalspogingen met zware verliezen voor de bolsje wisten worden verijdeld. Het D.N.B. verneèmt nader van militaire zijde dat D-iitschè gevechtsvliegtuigen Donderdag opnieuw met succes oe havens Sebastopol en Kertsj hebben gebombardeerd. Drie in deze havens liggende trans portschepen van 6000, 5000 en 5000 ton werden tot zinken gebracht, vier zwaar beschadigd. Verder wer den bij Sebastopol en Kertsj artilleriestellingen en veldversterkingen n)et goed gevolg aangevallen Een groot aantal voertuigen van vluchtende Sovjet-troe pen werd vernietigd. Een Duitsche infanteriedivisie heeft Donderdag op de Krim verscheidene op heuvels gelegen bolsjewis tische stellingen genomen. De bolsjewisten namen de vlucht met achterlating van hun geschut en veel ander oorlogsmateriaal. In den Noordelijken sector van het Oostelijk front hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen den 5en No vember hei haaide aanvallen op de haven Nowaja- Ladoga gedaan. Zij brachten daarbij een transport schip van 8000 ton tot zinken en 15 vaartuigen van elk 500 ton De in het hooge Noorden optredende afdeelingen der Duitsche luchtmacht hebben groote vluchten bo ven zee gedaan en met Stuka's bolsjewistische kaze matten en veldstellingen alsmede ontoegankelijk ge bied bij Kandalaksja aangevallen. De bdlsjewisten leden zware verliezen. Stalin over de situatie aan het front Oorzaken der „reeks ongunstige omstandigheden" HELSINKI, 6 November. Het D.N.B. meldt: Ter gelegenheid van de herdenking der Octoberrevolutie heeft Stalin tot de stedelijke Sovjet van Moskou een rede gehouden, die door den omroep werd uitgezon den. Stalin zeide o.a.: „Wij staan op de drempel der beslissing. Ik moet er den nadruk op leggen dat het gevaar nog grooter is geworden. De Oekraïne en Wit-Rusland zijn bezet* Leningrad verkeert in gevaar en ook Moskou wordt bedreigd". Ten aartzien van de verliezen van het bolsjewisti sche leger zeide Stalin: „Geen ander land heeft zoo groote beproevingen te doorstaan gehad als wij. Dat beteekent dat geen ander land de verliezen zou heb ben kunnen dragen, die wij hebben geleden". Als oorzaken voor de „reeks ongunstige omstandig heden voor de bolsjewistische weermacht" noemde Stalin: 1. Er is geen tweede front in Europa. De Duit- schers behoeven hun strijdkrachten daardoor niet te versnipperen. 2. Het bolsjewistische leger vecht alleen, terwijl de Duitschers bondgenoot zijn met de Italianen, Fin nen, Roemenen en Hongaren.. 3. Er is gebrek aan pantserwagens en vliegtuigen. „De wapenproductie der Sovjet-Unie is niet toerei kend". Stalin zeide dat het de taak der bolsjewisten is alle Duitschers, die op Sovjetgebied staan, uit te roeien. Hij sprak tenslotte van de hulpbelofte van Engeland en de Vereenigde Staten, waarmede de Sovjet-Unie een „groote coalitie" heeft" gevormd. Britsche blokkade tegen Frankrijk verscherpt 0 Uit New-York verneemt het D.N.B.: Naar United Press uit Londen meldt, is van officieele Britsche zij de verklaard dat Engeland de blokkade der zeewegen om Frankrijk en de Fransche bezittingen zal ver scherpen Engelsche oorlogsverklaringen verwacht Aan Finland, Roemenië en Hongarije STOCKHOLM, 6 November. Tn welingelichte kringen te Londen is men van meening, zoo meldt de Engelsche Berichtendienst, dat de Britsche "regee ring waarschijnlijk het verzoek ,der bolsjewisten zal inwilljgen en Finland, Roemenië en Hongarije den oorlogNzal verklaren.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1