Haarlem's Dagblad Hitler over den strijd in het Oosten Jalta op de Krim bezet. Het tempo van den opmarsch bepalen wij". 59e JAARGANG No. 17914 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groot® Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redact!® 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede M5ANDAG 10 NOVEMBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post f 3.73, loss® nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regel» 2.—, elke rege! meer 0.40. Reclames 0.65 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meei 0.17%. Groentjes zie rubriek. De schoonheidscommissie *e Heemstede Er werd in 1940 minder gebouwd Uit hel Heemsteedsche gemeenteverslag blijkt dat er in Heemstede meer bedrijven in werking zijn dan in het algemeen gedacht wordt. Er zijn niet minder dan 12 kleerbleekerijen die werken met 72 mannen, 135 vrouwen, 9 jongens en 57 meisjes. Tezamen dus 273 werkkrachten. Dan zijn er nog verschillende kleine fabrieken, o.a. 6 smederijen, 3 timmerfabrieken, 4 zuivelfabrie ken. Met de gemeentebedrijven en de Atnsterdam- sehe waterleiding meegerekend geven deze be drijven arbeid aan 211 mannen, 10 vrouwen, 18 jon gens en 3 meisjes. Bij elkaar geteld komen wij dus tot werkgele genheid voor 283 mannen, 145 vrouwen, 27 jon gens en 60 meisjes. Iri totaal dus 515 arbeidskrach ten. Cijfers over Heemstede Aantal arbeiders bij ambachten en handel- en nijverheid Ook in de gemeente Heemstede is in 1940 be langrijk minder gebouwd dan in de voorafgaande jaren. In dat. jaar vermeerderde de woningvoorraad met 71. Dit was evenwel nog net voldoende om de stijging van de bevolking (de bevolkingsaanwas was in 1940 252) op te vangen. Het aantal beschikbare woningen was op 1 Ja nuari 1941 5231. De Schoonheidscommissie had in 1-940 veel min der te doen dan in 1939. In 1939 werden bij deze commissie ter beoordeeling ingezonden 60 schets- plannen en 55 definitieve ontwerpen, tegen slechts 21 schetsplannen en 9 definitieve ontwerpen in 1940. Van de 21 schetsplannen werden er dit jaar 5 goedgekeurd, 7 afgekeurd en 9 aanbevolen voor wij ziging. Van de 9 definitieve ontwerpen werden er 8 goed gekeurd en 1 afgékeurd. Voorzitter der Schoonheidscommissie is Jhr, A. van de Poll, secretaris Ir. R. M. Spijksma, leden zijn de heeren Ir. Jos. Th, J. Cuypers (permanent, adviseur), J. F. Berghoef, C. A. v. d. Linde.. A. P. Smits en Prof. Ir. H. T. Zwiers. De laatste is in middels vervangen door den heer B. J. J. M. Ste- Het Zanclvoortsche Boschplan Plan voor uitvoering is vereenvoudigd In het indertijd bij den raad van Zandvoort aan hangig gemaakte plan tot uitvoering in werkverrui ming van het plan. tot aanleggen van wegen, wan delpaden, gras- en bouwland en bebosschïng van het duinterrein „Noord" in Zandvoort, zijn (in over leg met de rijksinspectie voor de werkverruiming) bezuinigingen aangebracht. Aanvankelijk werden de kosten van arbeidsloonen geraamd op 520.000 en de bijkomende kosten op 90.000. Deze bedragen zijn thans teruggebracht op respectievelijk 260.000 en 67.830. De burgemeester besloot tot uitvoering van dit object (indien daarvoor subsidie uit het werkloos- heidssubsidiefonds wordt toegezegd), hetwelk on dermeer omvat het verwerken van 85000 M3 zand, het aanleggen van wandelpaden ter lengte van 15 k.m. en van een aarden baan voor een rijweg ter lengte van 3,3 k.m. Als de plannen zijn uitgevoerd zullen op het duinterrein „Noord" beschikbaar zijn 9 H.A. gewone cultuurgrond, 12 H.A. geïrrigeerde cultuurgrond, 40 H.A. bösch en 54 H.A. open duin- lerrein. Litteraire Club Haerlem Prof. Donkersloot over eigen werk Op uitnoodiging van de Litteraire Club Haerlem heeft prol', dr. N. A. Donkersloot (Anthonie Donker) Zaterdagavond in het gebouw van de H. J. M. V. een voordracht over eigen werk gehouden. Prof. Donkersloot zeide in het begin van zijn causerie dat aan het bespreken van eigen werk Verscheidene moeilijkheden verbonden zijn. Het is niet gemakke lijk in zoo'n geval ■een objectieve beschouwing te geven en ook is er de moeilijkheid dat de auteur nooit precies in het werk datgene heeft gelegd wat hij bedoeld had te zeggen. De schrijver maakt in nerlijke veranderingen door en daarom komt er een oogenblik dat hij feitelijk als een vreemde te genover het eigen werk staat. Over de hoofdgedachte van het gedicht zeide spre ker dat hierin steeds het persoonlijke karakter de voornaamste plaats inneemt. Tegelijkertijd ligt het onpersoonlijke element, het algemeen menschelijke, in't gedicht besloten. Spreker vatte het wezen van _'t gedicht samen door het te noemen „een bekentenis in den vorm van een alibi: men spreekt over zich zelf door het over Sets anders te hebben". In het dichtwerk'van prof. Donkersloot is een ge- dachtengarig waar te nemen,, welke parallel loopt ■mét de ontwikkeling van de meeste dichters. De ivrbege gedichten ademen een somberen geest, zij ipreken van de moeilijkheden en de beperkingen an het leven, Daarmede is niet gezegd dat elke jonge dichter droefgeestig van aard is. Het zwaar tillende karakter ziet men overigens bij de verdere ontwikkeling van den dichter geleidelijk verdwij nen. Prof. Donkersloot las een aantal van zijn eigen Eedichten voor, waarin deze lijn duidelijk bespeur- aar was. In zijn gerijpte poëzie, zooals „Orcus en Orpheus", heeft hij vastgelegd hoe de dichter dooi de bezielende elementen, die hij uit de dichtkunst put, weet te, ontkomen aan de „schimmenwereld", waarin de mensch leeft. Behalve uit „Orcus en Orpheus" las prof. Donker sloot o.a. voor uit zijn bundels „Grenzen", „Kruis tochten", „Gebroken licht", „Onvoltooide Sympho- nie" en „De draad van Ariadne". Hii besloot zijn boeiende voordracht met het voorlezen van eenige fragmenten uit zijn roman „Schaduwen der ber gen." MET „HAARLEM S BLOEI" DOOR HAARLEM OUD EN NIEUW. Zaterdagmiddag heeft een 80-tal personen deel-, genojnen aan de rondwandeling door Haarlem,, die door „Haarlem's Bloei" was georganiseerd en waar voor zij den heer G. J. Bettink bereid had gevonden, als leider op te treden. Men kwam bijeen voor de Vleesehhal, waar de directeur, de heer C. S. Th. van Gink een woord van begroeting sprak en den heer Bettink aan het gezelschap voorstelde. Er hebben reeds zoo vaak excursies door Haarlem plaats gehad, dat een gedetailleerd verslag thans achterwege kan blijven. Volstaan wij daarom met, mede te deélen, dat de heer Bettink zich beijverde, het gezelschap een blik te schenken in de plannen, volgens welke Haarlem in den loop der eeuwen her haaldelijk werd uitgebreid, waarbij hij gelegenheid vond te wijzen op het werk van Jan de Bray en hoe het tot ver in de 19e eeuw bleef tot den Nieuwen Uitleg tusschen Klopper- en Schotersingel, Nassau- straat, Ridderstraat en Korte Jansstraat. Met be langstelling vernam men voorts iets over de Haar- lemsche brouwerijen, de hofjes en den modernen parkaanleg in de eerste helft der vorige eeuw. Bij het viaduct Lieve Vrouwenbrug werd iets vertéld over de Zochers, die de bolwerken in wandelplaat sen herschiepen. Reeds tijdens de wandeling bleek, dat er voor meer van deze excursies veel animo bestaat, waartoe den heer Van Gink verzocht werd hiertoe te willen medewerken. Van zijn kant zegde de directeur van Haarlem's Bloei gaarne deze medewerking toe. Te Delft is geslaagd voor het propaedeutisch exa- ien voor natuurkundig ingenieur M. Beun, Haarlem. VERDUISTEREN Van 17.56 tot 8.55 Maan 10 Nov. op 25.12, 11 Nov. onder 14.26 De prijsaanduidingen van waren 's-GRAVENHAGE, 8 November. Het in Mei, j.l. in werking getreden prijsaanduidings besluit heeft, naar de gemachtigde voor de prijzen mede deelt, nog niet de bekendheid verkregen, die het toekomt. Dit besluit, dat is uitgevaardigd ten einde den consument in de gelegenheid te stellen zich er van te vergewissen, dat de prijs welke hem in rekening wordt gebracht in ieder geval niet hooger is dan de prijs die aan anderen in rekening wordt ge bracht, en dat hem bovendien de mogelijkheid geeft de in rekening gebrachte prijzen te vergelijken met de van overheidswege gepuliceerdt maximumprij zen. was aanvankelijk slechts van toepassing op voedings en genotmiddelen, textielwaren en leder waren. Sindsdien zijn ook voor schoenreparatiebedrijven, hotel-, café- en restaurantbedrijven en voor den de tailhandel in vaste brandstoffen prijsaanduidings voorschriften geoubliceerd. Het prijzen dient, voor wat de voedings- en genot middelen, textiel- en lederwaren betreft, op duide lijk zichtbare en leesbare wiize te geschieden door prijslijsten. Handelaren in vaste brandstof fen en schoenreparateurs kunnen voor de prijsaanduiding gebruik maken van de hun van wege de desbetreffende rijksbureaux verstrekte prijslijsten. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat de ver plichting tot prijsaanduiding niet sléchts geldt voor ïn de winkels te koop aangeboden waar, doch ook voor artikelen, welke van vrachtwagens, handkar den en dergelijke af worden gevent. Voor voedings- en genotmiddeilen, textiel- en lederwaren en vaste brandstoffen is voorts vereischt, dat tevens wordt vermeld de gebruikelijke kwaliteits-aanduiding en de yoorkoopeenlieid. Dit houdt in, dat de kwaliteits aanduiding slechts dan behoeft te geschieden, wan neer een dergelijke aanduiding steeds gebruikelijk is geweest in het verkeer met het pubhek en dat de verkoopeenheid niet behoeft te worden vermeld wanneer het niet vermelden daarvan geen aanlei ding tot twijfel kan geven. Ten slotte is nog van belang, dat indien boven en behalve de verkoopprijzen toeslagen of andere kosr ten in rekening worden gebracht, dit od de prijs aanduiding dient te worden vermeld. (A.N.P.) In een winkel in damesconfectie in de van Baerle- straat. te Amsterdam is ingebroken.. 80 japonnen en 2 blouses ter waarde van f 2500 werden gestolen. 1 Welke bonnen zijn thans geldig? Extra bericht van het Duitsche opperbevel. Belangrijk verkeersknooppunt genomen HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 10 Nov. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In het bestek van de tusschen het Ilmen-meer en het Ladogameer en voorbij Woltsjof gevoer de operaties hebben infanterie- en tankforma ties in den nacht van 8 op 9 November door een verrassenden aanval het belangrijke verkeers knooppunt Ticliwin ingenomen. Talrijke gevan genen en een groote buit werden hierbij binnen gebracht. De staf van het vierde bolsjewistische leger ontkwam slechts aan gevangenneming door auto's en belangrijke militaire documenten achter te laten. In de gevechten aan dezen frontsector wer den sedert 16 October rond 20.000 gevangenen binnengebracht en 96 tanks. 179 kanonnen, een pant'sertrein en fair ijk- 'ander oorlogsmateriaal buitgemaakt. Ongeveer 6000 mijnen werden opgeruimd, Het totale aantal tijdens den veldtocht in het Oosten binnengebrachte krijgsgevangenen is ge stegen tot 3.632.000 man. 9 t.m. 15 Xo Brood of gebak '43-4 Brood 4 rants. 4 3 Brood Vï rants. 43 Vleesch Va rants. S Vleesch of 43 VI. waren 1 rants. vleeschwaren 43 Melk 1 3/4 L. Melk 43A Reserve 13/4 K.G.Aardappelen 43B Reserve 1/2 K.G. Aardappelen I No' t. m. 2fl November. 136 Algemeen 1 K.G. Suiker 137 250 gr. Koffiesurrogaat 138 500 gr. Jam 1 39-142 Algemeen 1 rants. Bloem brood of gebak D en E Havermout 250 gr. Rijst 143 Algemeen 250 gr. Havermout 144 250 gr. Gort 149 1 00 gr. Verriticelli of maïzena 145-148 Algemeen 100 gr. Kaas van 2 t.m. 20 November: 51-52 Boter 125 gr. Boter 51-52 Vet 125 gr. Boter met reductie. Voorts: Petroleum: Bonkaart M en O Bon 14 (21,) tot 27 Dec. Zeep Bon 135 Algemeen en Bon D Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeen. Bon D Toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pet. t.m. 30 Nov. Bon J Textiel (Man nen) 50 gram scheerzeep t.m. 31 Dec. 1941. Vergeefsche uitvalspogingen der bolsjewisten. Duitsche troepen bezetten stelling in den centralen sector. Naar het D.N.B. verneemt, heeft een formatie Duit sche gevechtsvliegtuigen Zaterdag in den Zuidelij ken sector aanvallen op vliegvelden gedaan. Door den regen van bommen werden de startbanen on bruikbaar gemaakt en 36 op den grond staande vliegtuigen vernield. Aan den benedenloop van den Donetz hebben Stuka's artilleriestellingen en con centraties van groepen en pantserwagens bestookt. Eenige pantserwagens en talrijke met oorlogstuig beladen voertuigen werden vernield. Troepencon centraties werden gedeeltelijk verstrooid, zoodat zij niet konden opmarcheeren. Öp verscheidene belang rijke wegen en spoorwegen werden treffers ge plaatst. Vier transporttreinen werden vernield, meer dan dertig werden ernstig beschadigd of geraakten in brand. In den Noordelijken sector heeft de Duitsche ar tillerie wanhopige uitvalspogingen der bolsjewisten verijdeld. Drie opeenvolgende aanvallen mislukten reeds ver voor de Duitsche stellingen. De bolsjewis ten verloren zooveel manschappen dat zij hun aan vallen slechts konden herhalen door steeds nieuwe versterkingen te laten aanrukken. Ook deze reser- ves werden door de Duitsche artillerie verstrooid en op de vlucht gedreven. In den centralen sector heeft een Duitsche infan teriedivisie een Sovjet-stelling stormenderhand ge nomen. Na hevige gevechten werden tachtig bolsje wistische kazematten onschadelijk gemaakt. Daar door werd de weg voor de volgende Duitsche troe pen vrij gemaakt. De bolsjewisten leden zware ver liezen aan menschen en materiaal. Aan het Zuidelijke deel van het front hebben op rukkende Duitsche troepen een belangrijke plaats genomen, waarbij de bolsjewistische strijdkrachten tot den laatsten man vernietigd werden. Aan het Finsche front hebben de Finsche troepen de laatste dagen opnieuw terrein gewonnen. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten hebben zij daarbij in een sector zeshonderd bolsjewisten ge vangen genomen en 22 stukken geschut en veel an der oorlogstuig buitgemaakt. In de straten van het veroverde Kalinin. De sporen van den hardnekkigen strijd om het bezit dezer stad zijn nog zichtbaar. (Orbis-Holland) Met Duitschland tegen het Bolsjewisme De voormalige Utrechtsche Schouwburg zal naar Rotterdam worden overgebracht. De.afbraak is in voilen gang. Eeji- overzicht van het sloopingswerk in de zaaJ. (Pax-Holland-De Haan-m) DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsche Weermachtsberichten Voor de Oostkust van Engeland zes, in den Atlantischen Oceaan vier Britsche schepen tot zinken gebracht. Aanzienlijke vliegtuigverliezen der Britten HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 9 November (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Op de Krim hebben de Duitsche en Roemeen- sche troepen de achtervolging van den verslagen vijand langs de Zuidkust en op het schiereiland Kertsj niet. succes voortgezet. Jalta werd inge- In den strijd tegen de Britsche ravitailleerings- sclieepvaart. heeft het luchtwapen in den afgc- loopen nacht bijzonder succes gehad. Voor de Oostkust van Engeland hebben gevechtsvlieg tuigen 6 vijandelijke koopvaarders, die in convooi voeren, o.a. een groote tankboot, met tezamen een inhoud van 38.000 b.r.t. tot zinken gebracht In de wateren der Farör Is overdag een klein vrachtschip met bommen vernield. Duikbommenwerpers hebben vannacht de haveninstallaties van Dover met bommen van zwaar kaliber bestookt. Er ontstonden verschei dene uitgebreide branden. Bij pogingen 0111 gisteren de bezette gebieden aan het Kanaal aan te vallen heeft, het Britsche luchtwapen weer zware verliezen geleden. Jagers schoten in felle luchtgevechten 23, afweergeschut 2 vijandenjke vliegtuigen neer. Britsche bommenwerpers hebben vannacht aanvallen ondernomen op West-Duitschla.nd. De burgerbevolking leed eenige vèrliezen; 9 der aan vallende toestellen werden neergeschoten". ZATERDAG. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 8 November (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Bij de achtervolgingsgevechten op de Krim hebben Duitsche en Rofemeeriê.che troepen aan de Zuidelijke helling van het Jaila-geborgte een bolsjewistische cavalerle-divisie vernietigd. Bij de vernauwing van den landtong van Kertsj is een 10 KM diepe mo'dern opgebouwde stellingen- zöne doorstoot.cn. De achtervolging van den hier geslagen tegenstander is aan den gang. I-Iet luchtwapen heeft in de wateren ten Zul- den van Jalta een transportschip Vjan S.OOO b.r.t. vernietigd. Een Roemeensche duikboot heeft op de Zwarte Zee bolsjewistische transportschepen van in to taal 12.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Op den Atlantischen Oceaan lïebben dulkhooten vier vijandelijke koopvaarders met tezamen 28.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Aan de Noordoostkust van Engeland heeft het luchtwapen overdag met goed gevolg de doek- installaties ln Blyth aangevallen. Vannacht hebben sterke formaties gevechtsvliegers ln het Oosten en Zuidoosten van Engeland verscheidene haveninstallaties vooral In Sunderland gebombar deerd. Voltreffers op werven en ravltailleerlngs- bedrljven deden hevige ontploffingen ontstaan en groote branden. Ten Oosten van Aberdeen is een Britsche torpedojager met bommen tot zinkon gebracht. De vijand is vannacht op vele plaatsen Dultsch rijksgebied binnengevlogen. Door bommen op woonwijken, o.a. ook in de rijkshoofdstad, leed de burgerbevolking geringe verliezen aan dooden en gewonden. De aangerichte schade is van geen belang. Daartegenover heeft het Britsche lucht wapen zware verliezen geleden. 27 van de aan vallende bommenwerpers vielen aan de Duitsche afweer ten offer". Totnogtoe 1.670.000 vierk. kilometer bezet MüNCHEN, 9 November (D.N.B.) De Führer heeft ook dit jaar op den avond voor den 9den No? vember een rede gehouden voor zijn oude strijdmak kers. In het begin van zijn toespraak wees hij op de omstandigheid dat in het jaar 1939 ook zijn laatste pogingen om de noodzakelijke revisie van het dictaat van Versailles langs vreedzamen weg te bereiken waren mislukt, nadat destijds de internationale demo cratische ophitsers erin waren geslaagd Europa in den oorlog te storten. De Führer schilderde in het kort de ontwikkeling als volgt: Duitschland's eerste taak was het thans den eersten vijand in het Oosten te liquideeren, hetgeen in 18 dagen geschiedde. Eigenlijk hadden degenen die niet geheel van verstand waren ontbloot zich reeds na enkele weken rekenschap moeten geven hoe hopeloos hun po ging was om het Duitsche rijk nogmaals te verplette ren. Zij deden dit evenwel niet. doch stieten integen deel de hun gereikte vredeshand terug. De Führer werd persoonlijk beschiriipt en als lafaard gekwalifi ceerd. Er bleef niets anders over dan het jaar 1940 te beginnen met het besluit thans den Westelijken tegenstander van het rijk definitief te verbrijzelen. Slechts door onvoorzichtigheden en babbelzucht van den tegenstander vernam de Duitsche leiding dat de tegenstander voornemens was een ..coup" te onderne men tegen Noorwegen onder het motto Finland te willen, helpen, doch in weikelijkheid tegen den Zweed- schen ertsspoorweg en de Zweedsche ertsmijnen. De Führer besloot derhalve om te beginnen de Noorsche kwestie op te lossen. Kort daarop kwam die weerga- looze zegetocht die den tegenstander in het Westen verpletterde en Engeland dwong tot dien roemrijken terugtocht die naar men beweerde een der hoogtepunten der Britsche militaire geschiedenis voor alle tijden zou zijn. De Führer vervolgde: Ik heb ook toen weer nog maals en voor den laatsten keer besloten Engeland de hand toe te steken. Er kon op gewezen worden dat voortzetting van den oorlog juist voor Engeland niet dan zinneloos kon zijn en dat er niets bestond dat een verstandigen vrede zou kunnen verhinderen, ja. dat tusschen Engeland en Duitschland op zichzelf geen andere tegenstellingen bestonden dan die kunst matig waren geschapen. De krankzinnige dronkaard die nu sedert jaren Engeland bestuurt, heeft ook daarin terstond weer een nieuw blijk van mijn zwak heid gezien. Nogmaals werd ik voorgesteld als een man die het niet meer waagt den strijd voort te zet ten. Ik heb de toekomst mij niet anders voorgesteld dan zij zich heeft afgespeeld Maar ik heb behalve %1 het roemrijke ook de offers voorzien en ik wilde aan beide partijen deze offers besparen, vooral aan ons eigen volk. Maar ook tegenover de rest van de wereld meende ik het te kunnen verantwoorden als over winnaar de hand te reiken. Dit werd, als gezegd, door de anderen niet begre pen. Daarom bleef ons niets anders over dan thans den helm vast te .gespon en den weg in te slaan die ons voorgoed zal bevrijden van de gevaren die niet slechts het Duitsche rijk, maar ook geheel Europa be dreigen. Toen ik u hierde-laatste maal toesprak kon ik in. het volle besef van een overwinning spreken als ter-* nauwernood ooit een sterveling voor mij en deson danks drukte destijds een zware zorg op mij, want het was mij duidelijk dat. achter al deze internationale gebeurtenissen als laatste brandstichter diegene is te zoeken die steeds heeft geleefd van gekrakeel onder de naties, de internationale Jood. Ik heb dien Jood leeren kennen als een internationale brandstichter. Men zag immers hoe hij via den omvang van pers, radio, film, tooneel enz. langzaam de volken in de voorafgaande jaren had vergiftigd, en men zag hoe deze vergiftiging voortschreed. Men zag hoe zijn fi nanciën, zijn monetaire transacties in deze richting werkten. Gedurende de eerste dagen van den oorlog hebben immers aandeelhouders van de Engelsche be wapeningsindustrie volkomen openhartig uitgesproken dat deze oorlog tenminste drie jaar moest duren. De Führer karakteriseerde in den breede de misdadigheid van het kapitalistische, democratische Jodendom en kwalificeerde Engeland als de drijvende kracht daar van. Wat was begrijpelijker, zoo zeide hij, dan dat op zekeren dag deze macht ook tegen ons in het geweer zou komen? Deze Joodsche geest bezit als heerscher het ondub- belzinnigst de Sovjet Unie, de staat waar de geheele nationale intelligentia werd afgeslacht, waardoor een geestloos, met geweld geproletariseerd „Untermen- schentum" overbleef. Daarboven stond een reusach tige organisatie van Joodsche commissarissen en sla venhouders. Er is twijfel ontstaan of wellicht toch niet in dezen staat de nationale neiging zou zegevie ren. Daarbij vergat.men evenwel, zoo verklaarde de Führer, dat ten slotte de man, die tijdelijk de heer scher over dezen staat werd, niets anders is dan een werktuig in handen van dit almachtige Jodendom. De Führer gaf vervolgens een beeld van den gigan- tischen bolsjewistischen opmarsch in het Oosten. Met de honderden vliegvelden, die werden aangelegd, dé tot in het ongehoorde opgevoerde bewapeningsproduc tie, de concentratie van ten slotte 170 divisies en meer. Hij herinnerde aan de resultaten der bespre king met Molotof te Berlijn, waarbij twijfel was blij ven bestaan dat de Sovjet Unie toch besloten was op zijn laatst dezen herfst op te rukken, mogelijkerwijs dezen zomer. Hij herinnerde aan den Putsch in Servië, die aangesticht was door bolsjewistische agenten en Engelsche geheime boodschappers en het. onmiddellijk daarop volgende pact van bijstand tusschen Rusland en Servië. Destijds was Stalin de overtuiging toege daan geweest dat reeds deze veldtocht het. Duitsche leger wellicht het geheele jaar zou bezighouden en dat thans spoedig het moment zou kunnen komen, waarop de Sovjet Unie niet meer met wapens en ma terieel, maar met haar geheele menschenreservoir te voorschijn zou kunnen komen. Adolf Hitler vervolgde: Thans kan ik voor het eerst uitspreken hoe wij daarvan op de hoogte zijn geko men. In het jaar 1939-'40 werd te Londen een groot aantal zoogenaamde geheime zittingen in het Britsche Lagerhuis gehouden. In deze geheime bijeenkomsten heeft de Whiskyvriend mijnheer Churchill uiting ge geven aan zijn hoop en overtuiging dat Rusland op marsch was naar Engeland en dat hij van Sir Staf ford Cripps de volstrekte bewijzen had gekregen dat het ten hoogste een tot anderhalf jaar zou duren al vorens Rusland optrad, dat men dus ten hoogste een tot anderhalf jaar behoefde vol te houden. Wij heb ben daaruit de consequenties getrokken. De eerste consequentie was het. vrijmakeb van onzen Zuidoostelijken flank. Nu wij alles weten wat is ge schied, moeten wij thans Mussolini werkelijk danken dat hii nog in 1940 deze etterbuil heeft doorgestoken. Wij zijn er in enkele weken In geslaagd met de hulp der ons toegedane Europeesehe staten dit probleem op te lossen. De Führer kwalificeerde opnieuw het bevel tot den defensieven strijd tegen de Sovjet-Unie op 22 Juni als het zwaarste besluit van zijn geheele leven. Hij wist dat dit bevel Duitschland in een zeer zwaren strijd zou wikkelen. Hij hoopte evenwel dat de kansen op een overwinning te grooter zouden worden, naarmate Duitschland de anderen te sneller voor was. Het Wes ten was beveiligd. In het kamp der -tegenstanders zijn er zoogenaamde geniale politici die thans verklaren dat Hitler wel geweten heeft dat men Duitschland in het Westen Vliet zou aanvallen. Tot deze genieën kon hij slechts zeggen: U miskent mijn voorzichtigheid. Ik heb mijn voorbereidingen in het Westen zoodanig getroffen dat de Engelschen ieder oogenblik kunnen oprukken als hun dat belieft, hetzij in Noorwegen, hetzij aan onze Duitsche kust hetzij in Nederland, in België of in Frankrijk. Indien zij inderdaad een offen sief willen ondernemen, dan kunnen wij slechts zeg gen: Gaat uw gang. u zult vlugger verdwijnen dan u bent gekomen. Wij hebben, zoo verklaarde de Führer, deze kusten thans in een anderen toestand gebracht dan waarin zij een jaar geleden nog verkeerden. Daar is gewerkt met nationaal-socialistische grondigheid en er wordt natuurlijk doorgewerkt Wij hebben ook overal voldoende strijdkrachten gelaten om ten allen tijde bereid te zijn. Den Balkan hadden wij eveneens beveiligd. Finland verklaarde zich ber<eid zich aan onze zijde te scharen, Roemenië eveneens. Bulgarije begreep het gevaar en deed niets wat ons afbreuk had kunnen doen. Hongarije begreep eveneens het historische uur en nam een heroiek besluit, zoodat het, toen de 22e Juni aanbrak, voor zijn geweten meende te kunnen verantwoorden dit gevaar in den weg te treden, al was het dan ook maar met een voorsprong van enkele dagen. Deze strijd is niet alleen voor Duitschland, maar voor geheel Europa een strijd om het zijn of niet zijn. LENINGRAD. Men kan zeggen dat in het Oosten wellicht voor de eerste maal geheel Europa strijdt evenals vroeger tegen de Hunnen. Zoo geschiedt dit thans tegen den Mongolenstaat tegei^ een tweeden Dzjengis Khan. Het doel van dezen 'strijd was de vernietiging van de vijandelijke strijdkrachten en in de tweede plaats de bezetting van de vijandelijke bewapenings- en voed- setbases. Het is niet noodig te verklaren, dat pres- tige-overwegingen in het geheel geen rol spelen. Wij hebben het offensief tegen Leningrad dit voor- (VervolQ op de volgende pag.)

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1