Hitler over den strijd in het Oosten.' jM&di'iiiui'AQ&pticht KOLENHANDEL KRUL N.V. "AKKERTJES De leidende idee Postzegels Adverteert in dit blad (Vervolg van de vorige pag.) beeld noemde de Führer juist zoolang voortgezel, als noodig was om het In te sluiten. Thans zijn wij in het defensief en de ander moet trachten uit te breken, maar hij zal te Leningrad verhongeren. Ik zal zeker stellig geen man meer offeren dan beslist noodig is. Als er thans iemand zou zijn om Lenin grad te ontzetten, dan zou ik bevel geven het te be stormen en wij zouden het. innemen. Wie van de grens van Oost-Pruisen tot tien kilometer voor Le ningrad is opgerukt kan ook nog de tien kilometer van daar tot in de stad afleggen, maar dat is nietl noodig. De stad is ingesloten, niemand zal haar be vrijden en zij valt ons in handen. En als men soms zegt: „Slechts als puinhoop" ik heb geen belang bij een zekere stad Leningrad, maar alleen bij de vernietiging van het industriecen trum Leningrad. Als de Russen er plezier in hebben hun steden in de lucht te laten vliegen, besparen zij ons misschien zelfs wel veel werk. Prestige overwegingen ik herhaal dit spelen bij ons in het geheel geen rol. Als men bijv. vraagt.' „Waarom trekken wij dan thans- niet op?". dan antwoord ik: „omdat het op het moment regent of sneeuwt of misschien omdat wij de spoorwegen nog .niet'geheel gereed hebben". Het tempo van den opmarsch bepalen niet die kostelijke Britsche strategen die het tempo van hun terugtochten hebben vastgesteld, maar dat doen wij zelf. Ook bij de bezetting van de vijandelijke bewa- penings- en voedselbases zullen wij stelselmatig te werk gaan. Menigmaal is de vernieling van eèn en kele fabriek voldoende om zeer vele fabrieken tot werkloosheid te dwingen. RESULTAAT VAN DEN VELDTOCHT. Ik zou nu het resultaat van dezen veldtocht willen samenvatten. Het aantal gevangenen bedraagt om streeks 3.6 millioen. Als de een of andere Engelsche warhoofd zegt dat dit niet bevestigd is, dan kan op gemerkt worden: Als een Duitsche militaire instantie iets heeft geteld, dan klopt dat. 'Volgens de ervaring uit den wereldoorlog komen 3.6 millioen gevangenen ten minste met hetzelfde aantal gesneuvelden over een. Als ik aanneem dat in Rusland evenals bij ons op een gesneuvelde 3 a 4 gewonden komen, dan volgt hieruit een volstrekt verlies van 8 a 10 millioen zon der de lichtgewonden die misschien nog weer kunnen genezen. Daarvan herstelt geen leger ter wereld meer. Als Stalin nu' zegt, dat wij vier en een half mil lioen menschen verloren hebben en Rusland slechts 350.000 vermisten, 350.000 dooden en 1 millioen ge wonden dan kan men slechts vragen: Waarom zijn de Russen dan IV2 duizend kilometer teruggedraaid als zij geen strijdkrachten hebben verloren? Het is in derdaad al wel kras Joodsch wat deze Kremlin-ge- weldenaar hier ten gehoore brengt. Het oorlogstuig dat wij in dezen tijd hebben buit gemaakt is onme telijk groot. Op het oogenblik meer dan 15.000 vlieg tuigen. meer dan 22.000 tanks meer dan 27.000 stuk ken geschut. De industrie der geheele wereld, zelfs met inbegrip van onze Duitsche, zou dit materieel "slechts langzaam kunnen vervangen. De industrie der democratieën vervangt het in elk geval de eerste ja ren niet. Wij hebben voorts tot nog toe 1.670 000 K.M.2 bezet, Dat is een gebied, ongeveer 3 a 4 maal zoo groot als Frankrijk en omstreeks 5 maal zoo groot als Enge land/ In dit gebied ligt 60 a 75 pet. van alle industrie en alle grondstoffen die Rusland bezit. Ik hoop dat wii binnenkort hieraan nog iets kunnen toevoegen. Als iemand nu zegt: „Maar u hebt u in den tijd vergist", welnu, bliksemoorlogen zijn goed en wel, maar gemarscheerd moet er niettemin worden. En wat onze infanterie op het gebied van marcheeren heeft gepresteerd, is volkomen uniek in de wereldgeschie denis. Natuurlijk, als men van Oostende naar Duin kerken gaat of zich terugtrekt van Duinkerken op Oostende dan gaat dat gemakkelijker dan als men van de Duitsche grens tot Rostof of tot de Krim mar cheert. Ik heb nog nooit het woord bliksemoorlog ge bruikt, omdat het eén erg onnoozele term is. Als men het echter toch op een veldtocht kan toepassen, dan toen wel op dezen, waarin een vijand, die een reus achtig rijk bezit, in uiterst korten tijd verbrijzeld en verpletterd is. Achter ons front nu staat nog een tweede front: Het. Duitsche vaderland. En achter, dit Duitsche va derland staat een derde front en dat heet Europa. Als mii den laatsten t'.jd wel eens wordt gezegd «dat de democratieën zich thans bewapenen, welnu, wij blij ven ons bewapenen. Ilc heb de bewapening thans slechts naar eenige bijzondere terreinen verplaatst. Ais de heeren al voortdurend met hun getallen aan- kcmen. ik spreek niet van getallen, maar ik spreek dt eene uir.: u zult u verbazen over datgene waar mee wij op zekeren dag zullen komen. Men zegt wel eens tegen mij, zoo verklaarde de Führer. Amerika met zijn 125 millioen menschen is er ook hog. De Führer antwoordt: Het Duitsche ge bied met het protectoraat en gouvernement omvat eveneens 125 millioen menschen. Het gebied dat thans rechtstreeks voor Duitschland werkt, omvat veel meer dan 250 millioen en het gebied dat Indirect voor dezen strijd werkt, omvat thans reeds meer dan 350 millioen. Niemand behoeft in twijfel te trekken dat wij het klaarspelen alle zeilen voor dezen strijd bij te zetten. De Führer verklaarde dat het het ongeluk der tegenstanders van Duitschland was dat zij niet begrepen hadden dat het Duitsche volk van thans niet dat van den wereldoorlog is. Deze tegenstanders zeg gen dat er in de étappe een oproer zal uitbreken. Nu kan er wel een domkop zijn die als gevolg van de Engelsche radioberichten plotseling in actie komt maar niet voor lang, want dergelijke lieden kan men wel de baas worden. Daarover moet men zich geen illusies maken,- want thans treedt hun geen burger lijk Duitschland met glacéhandschoenen meer tege moet, maar een nationaal-socialistische staat die harde vuisten heeft. Dan zijn er nog menschen die de allerdomste verwachtingen koesteren, nl. dat in Duitschland een revolutie uitbreekt. De menschen «aldus de Führer, die hier een revo lutie zouden kunnen ontketenen, zijn er al lang niet meer. Zij zijn nl. al geruimen tijd in Engeland, Ame rika en Canada. Met klem wees de Führer op de beteekenis van den onbuigzamen wil van het Duitsche volk om tegenstand te bieden. Alles is denkbaar, zoo zei hij, slechts niet dat Duitschland ooit kapituleert Als onze tegenstan ders zeggen dfet. de strijd dan tot het jaar 1942 duurt, hij kan duren zoo lang hij wil. Het laatste bataljon op dit slagveld zal het Duitsche zijn. ANTWOORD AAN AMERIKA. De Führer kwam in het vervolg van zijn rede op de pogingen om hem te intimideeren. In het bijzonder behandelde hij de dreigementen uit Amérika, In dit verband herhaalde hij zijn verklaring, die hij reeds een jaar geleden heeft afgelegd: Welk schip ook oor logsmateriaal brengt, materiaal dus om menschen te dooden, het zal, getorpedeerd worden. Als nu de pre sident van de'Ver. Staten, die destijds al aanspra kelijk is geweest voor de deelneming van Polen en Frankrijk aan den oorlog, meent door een bevel tot schieten Duitschland murw te< maken, dan kan de Führer slechts ten antwoord geven: president Roo sevelt heeft zijn schepen bevolen, naar de Duitsche schepen zien, daarop te schieten Ik heb de Duitsche schepen bevolen., zoodra zij Amerikaansche schepen zien, daarop niet te schieten, maar zoodra een Duitscn schip wordt aangevallen, zich te verdedigen. Als dus een Amerikaansch schip op grond van het bevel van zijn president schiet, dan doet het zulks op eigen risico. In korte, scherpe bewoordingen wees Hitier de vervalschingen van de hand die Roosevelt heeft sa mengeflanst met zijn landkaart over .zg. Duitsche plannen tot verdeeling van Zuid-Amerika. De Führer kenmerkte dit alles als de domste vervalschingen. Ook de bewering dat Duitschland alle godsdiensten wil oplossen is te onbenullig, zoo verklaarde hij, dan dat hij zich met dergelijke kinderachtigheden en domheden ernstig zou kunnen bezig houden. Het in teresseerde hem niet welke soorten godsdiensten er op de wereld bestaan en hoe de volken zich tot defce godsdiensten verhouden. In het Duitsche rijk kan een ieder volgens onze opvatting op zijn eigen manier zalig worden. De Führer wees hierbij op een verschil tusschen Duitschland en de Ver. Staten, t.w dat in Duitschland de kerken bijna 9.000.000 R.M. van den staal krijgen, terwijl haar in Amerika van staats wege niet gewordt. In Duitschland is ook nooit een priester wegens geloofsdogma's vervolgd. De Führer vestigde vervolgens zijn aandacht op de Sovjet Unie en zei dat de Duitsche soldaten in een land, waar de vruchtbaarheid zoo maar uit de aarde opwelt, in een land, waar met een fractie van het werk. dat bij ons verricht moet women, een veelvoud aan opbrengst kan worden bereikt, hebben gezien Hoofdredacteur R. W. P. Peereboom, Heemstede, plaatsvervangend hoofdredacteur C. J. van Tilburg, Heemstede. dat de menschen daar terpauwernood zooveel bezit ten dat zij ook slechts een pan hun eigendom kun nen noemen, dat zij in ellendige hutten wonen, ver kommerd, onder ongedierte en vuil, In het Sovjetparadijs bestaat werkelijk het misera- belste slavendom dat deze wereld ooit heeft gezien, millioenen benauwde, onderdrukte, verkommerde menschen, half verhongerd. Daarboven staat dan- een regime van commissarissen, voor negentig procent van Joodsche afkomst dat deze geheele troep slaven dirigeert. Het zal voor Europa een ware verlossing zijn als niet alleen dit gevaar verdwijnt, waar ook de vruchtbaarheid van deze streken ten goede komt aan heel Europa. Dat is een geweldige taak. die ons :s gesteld. Wij hebben een doel. Dit omvat dit con tinent, primair ons vaderland, maar daarenboven ook allen die in eenzelfden nood leven als wij. En dan ben ik de overtuiging toegedaan dat dit continent niet het tweede van de wereld zal zijn, maar dat het evenals voorheen het eerste zal blijven. En als de heer Willkie verklaart dat er slechts twee mogelijk heden zijn. nl. dat Berlijn of Washington de hoofdstad der wereld wordt, dan kan ik slechts zeggen: Ber lijn wil in het geheel niet de hoofdstad der wereld zijn en Washington zal het nooit worden. Wij stellen tegenover de begrippen van goud en kapitaal weer den mensch en zijn werk. Wij omvat ten daarmee ook allen die zich als bondgenooten aan onze zijde hebben geschaard, in de eerste 'plaats den staat die onder denzelfden nood lijdt en voor een deel onder nog veel grooter ellende gebukt gaat dan Duitschland zelf: Italië De Duce ik weet hel; staat tegenover dezen oorlog niet anders dan wij. Ook zijn land is arm, overbevolkt, steeds achteruitgezet. Men weet niet waar het dagelijksche brood vandaan moet komen. Hij en ik hebben ons door een eed ver bonden en dit bondgenootschap zal en kan geen macht ter wereld ontbinden. Het zijn twee revoluties, op verschillende tijdstippen en in verschillenden vorm, maar toch met hetzelfde doel ontstaan. Zij zul len gemeenschappelijk dit doel bereiken. Bij ons hebben zich nu een groot aantal Europee- sche staten gevoegd. Wij kunnen zeggen dat bijna ge heel Zuid-Oost-Europa thans in ons kamp staat en dat groote gedeelten van het overige Europa, zij het ook niet als staat, dan toch qua mentaliteit aan onze zijde staat. Aan het eind van dit jaar kunnen wij wel zeggen dat voor dit Europeesche front het grootste gevaar reeds is afgewend. Wij behoeven niet te be twijfelen dat in dezen tijd het lot van Europa voor de komende 1000 jaar wordt beslist. Tot slot herdacht de Führer de gesneuvelden, in zonderheid de dooden van den wereldoorlog. Het uur zal komen, zoo verklaarde Hitier, dat wij ons voor de graven der gesneuvelden uit den grooten oorlog opstellen en kunnen zeggen: „Kameraden, ook gij zijl niet tevergeefs gevallen. Gij hebt toch gezegevierd". Plechtigheid le Miinchen Ter herdenking van den negenden November MüNCHEN, 9 November. Hét D.N.B. meldt:-Op de plaats, waar op 9 November 1923 de eerste bloed getuigen der nationaal-socialistische beweging hur trouw aan Adolf Hitler met hun leven betaald heb ben, is Zondag een herdenkingsplechtigheid gehou den. Een geweldige menigte stond om het groote plein voor de Feldherrnhalle. De gouwleiders Wag ner en Fromm als vertegenwoordigers der weer macht toefden zwijgend bij het gedenkteeken. Een batterij vuurde zestien salvi af, waarna „Ich hatt' einen Kameraden" weerklonk. Gouwleider Wagner legde een krans van den Führer neer, generaal Fromm een van de weermacht. Het waardig slot der plechtigheden werd gevormd door het wijdingsuür op den Königlichen Plat-z te München. Delegaties van partij, weermacht en Duit sche jeugd waren, met het oog gericht op de Ewige Wache, aangetreden. Duizenden stonden opgesteld. Uit de richting van de Feldherrnhalle trokken de deelne mers aan den marsch van 9 November 1923 het plein op en stelden zieh op voor de Ewige Halle. Het waren niet alle deelnemers, velen hunner staan aan het front. De gouwleider begaf zich daarop, 'vergezeld van den vertegenwoordiger der weermacht kolonel generaal Fromm naar de beide monumenten en legde 16 lauwerkransen van den Führer neer. Vernietigd Sovjet-oorlogsmateriaal teekent den weg, waarlangs de bolsjewisten terugwijken voor de oprukkende troepen der verbonden legers. (Atlantic-Holland) Italiaansche weermachtsberichten Malta gebombardeerd Veertig dooden bij luchtaanval op Brindisi. Zaterdag. ROME, S Nov. (Stefa-ni) Het Italiaanse hé weer- machtsbericht van heden luidt als volet: „Ons luchtwapen heeft herhaaldelijk het lucht en vlootsteunpunt van Malta gebombardeerd, waar de. doelen met talrijke bommen getroffen werden Britsche vliegtuigen hebben vluchten gemaakt naar Zuid-Italië en Sicilië. In Gela werden eenige woonhuizen getroffen, er vielen 3 dooden en 2 ge wonden onder de burgerbevolking. In andere plaat sen slachtoffers noch schade. Twee der aanvallende toestellen veerden neergeschoten, een door dé afweer op den grond van Catania, het tweedé door het af weergeschut va.n 'Crotone. In Brindisi zijn tijdens een langdurlgen aanval eenige honderden brisant- en brandbommen van klein en middelgroot kaliber neergeworpen. De woon wijken leden zware schade. Uit de pulnen der ver nielde huizen werden veertig dooden en ongeveer tachtig gewonden geborgen. Aan de landfronten in Noord- en Oost-Afrika geen :ebeurtenis van beteekenis. Duitsche bommenwer pers hebben versterkte stellingen en veldkampen van Tobroek aangevallen. .Tijdens een aanval op Derna hebben onze jacht- vliegers een vijandelijken bommenwerper neerge schoten ROME, 9 November. (Stefani) Het Italiaansche weermachtsbericht van heden luidt als volgt: „Tijdens den aanval op Brindisi waarvan giste ren In het weermachtsbericht melding is gemaakt, heeft het afweergeschut 3 vijandelijke toestellen neergeschoten. Vannacht heeft de vijandelijke luchtmacht we derom een aaftval gedaan op Sicilië en Zuid-Italië werd eenige schade aangericht aan civiele ge bouwen en branden gesticht, die snel gebluscht wer den. Er vielen 2 dooden en 4 gewonden onder de burgerbevolking. Een vliegtuig werd neergeschoten en viel In zee, In Noord-Afrika hebben onze detachementen tij dens plaatselijke acties in de sectoren ven Tobroek Soïloem 'een zeker aantal gevangenen gemaakt en den vijand verliezen toegebracht aan dooden en ge wonden. Britsche vliegtu' n hebben bommen geworpen op Benghazi, waar bi1" -enige huizen werden beschadigd. Een koloniaal h-- _>itaaï werd getroffen, Eenige ver liezen onder de inboorllngenbevolklng In Oost-Afrika aan de fr ten van Gulquabert, Celga en Walag zijn krachtige aanvallen van den vijqjid, gesteund door luchtstrijdkrachten, door onze troepen afgeslagen. De tegenstander leed aanzien lijke verliezen. Op de Mlddellandsche Zee heeft een Itallaansche- torpedojager 4 vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. Tijdens verschillende acties van gisteren zijn 4 vaji onze vliegtuigen niet teruggekeerd." Overwinningsparade te Boekarest Koning Michael reikt onderscheidingen uit tin Boekarest is naar het D.N.B. meldt, Zaterdag de groote overwinningsparade gehouden van de troepen die van Odessa zijn teruggekeerd. Aan deze parade nam op uitnoodiging van den leider van den staat en in opdracht van den Führer, de chef van het opperbevel van de weermacht, generaal- veldmaarschallc Keitel, deel. De stad was zooals nog nooit te voren met de Roemeensche, Duitsche en Italiaansche vlaggen versierd. Nadat des och tends de koning de felicitaties van de hooge mili tairen en ministers in ontvangst had genomen, be gaf hij zich met maarschalk Antonescu, generaal- veldmaarschalk Keitel en den plaatsvervangenden ministerpresident naar de triomfboog, waar hij de parade afnam. Vervolgens decoreerde de koning de vaandels en de nieuwe ridders van de orde „Michael de Dap pere. Als posthume hulde kregen de gesneu velde leider van het tweede leger, Generaloberst Ritter von Schobert en de gesneuvelde chef van den generalen staf van Roemenië, Joanisiu deze onderscheiding. Voorts werden onderscheiden de chef van den generalen staf, generaal Jacobici, die met zijn leger in Odessa is binnengerukt, de chef van de Duitsche militaire missie, luitenant-generaal Speidel en de chef van zijn staf, kolonel Bassenge. Hierna begon de groote parade der troepen. De geweldige menschenmenigte begroette de voorbij komende vaandels en regimenten met een geweldig gejubel. Ook de Duitsche eenheid, die aan de gevech ten van Odessa heeft deelgenomen, werd hartelijk begroet, DISTRIBUTIEDIENST HAARLEM WINTERBEVOORRADJNG AARDAPPELEN Het HOOFD van den DISTRIBUTIEDIENST HAARLEM maakt bekend, dat gedurende de' maanden NOVEMBER en DECEMBER gelegen heid bestaat tot het opdoen van winteraard appelen. De hiervoor aangewezen bonnen nos. 5 t.m. 14 van de aardappelkaart V, welke niet van de kaart verwijderd mogen worden, moeten daar toe bij den Distributiedienst worden afgestem peld, onder overlegging van de Distributie- Stamkaart. Belanghebbenden moeten in het Bevolkings register van deze gemeente zijn ingeschreven en zich wenden tot het Distributiekantoor, waartoe zij behooren. Per kaart kunnen aldus llVe k.g. aardappe len worden opgedaan. (Adv. Ingez. Med.) Doodvonnis over twintig Tsjechen voltrokken Het D. N. B. meldt: De Rijksführer-S.S. en chef der Duitsche politie deelt mede: Op 6 November zijn 20 leden van een door de geheime staatspolitie in Weenen 'gepakte Tsjechische bende doodgeschoten, die in contact had gestaan met de in het protectoraat standrechtelijk veroordeelde weerstandsgroep. De bende had in Weenen en omgeving getracht door brandstichtin gen dè levensmiddelenverzorging der bevolking in gevaar te brengen. Aanmelding bij Waffen S.S. en Vrijwilligerslegioen Nederland Van 14 tot 22 November 's-GRAVENHAGE, 8 Nov. Het Ergangungsamt der Waffen-SS, Erganzungsstelle Nordwest, den Haag, Stadhouderslaan 132, deelt mede, dat in den tijd van 14 tot 22 November in Nederland admissie-onderzoek zal plaats vinden voor de Waffen-SS en het Vrijwil ligerslegioen Nederland in de volgende plaatsen. Mannen van 17 tot 40 jaar worden aangenomen voor den duür van den oorlog, 2 of 4 jaar. Voor de onder steuning van het gezin voorzoover het kostwinners betreft wordt gezorgd. Vrijbiljetten voor de reis van de woonplaats naar het admissie-onderzoek mop- ten aangevraagd worden bij de Erganzungsstelle Nordwest, den Haag, Stadhouderslaan 132. Biljetten voor de terugreis worden bij het onderzoek overhan digd, onverschillig of de candidaat aangenomen wordt of niet. De aanmelding kan geschieden:' op 14" November, 9 uur in den Haag, Stadhouders- laan 134 en om 15 uur in Rotterdam, Deutsches Haus; op 15 November om 10 uur in Utrecht, Deutsches Haus en om 15 uur in Amsterdam, Deutsches Haus en op 16 November om 11 uur in Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat, en om 16 uur in Groningen, Con certhuis, Poelestraat; op '17 November om 11 uur in Hengelo, Deutsches Haus en om 16 uur in Arnhem, Deutsches Haus: op 18 November om 10 uur in 's-Hertogenbosch. Prins Hendrikkazerne en om 16 uur in Tilburg, Werk liedenvereniging, Tuinstraat 68; op 19 November om 10 uur in Eindhoven, Huis Ma ria, Kruisstraat en om 16 uur in Maastricht, hotel Momus, Vrijthof; op 22 November' om 9 uur in den Haag, Stadhou- derslaan 134. Het kleedingmagazijn van den Ned. Volksdienst Wie hulp vraagt moet textielpunten afstaan De leiding van het Kleedingmagazijn van den Nederlandschen Volksdienst, Parklaan 42-44 te Haarlem, deelt het volgende mede: Het komt veelvuldig voor, dat aanvragen om kleeding worden ingezonden, terwijl bij onderzoek blijkt dat de aanvragers nicl; in het bezit zijn van de schuldigde textielpunten. 3r wordt nadrukkelijk op gewezen, dat aanvragen kleeding alleen in behandeling kunnen worden genomen, Indien de benoodigde textielpunten kunnen worden afgestaan. Bij velen heeft de meening post gevat, dat het codenummer van den leverancier op heden 10 November op de Hoofd stamkaart moet staan vermeld en zij vullen derhalve zelf het codenummer in. De bedoeling is echter dat de leverarïcier na 10 November geen brandstof aan verbruiken af mag leveren indien het codenummer niet staat vermeld. Om die reden is het noodig dat de aanteekening geschiedt door den LEVERANCIER, die hiervan aanteekening houdt en tot afleve ren van brandstoffen mag overgaan. Voor invulling van de Hoofdstamkaart wendt U zich dus tot den leverancier. OVERVEEN, 10 November 1941 DE DIRECTIE (Adv. Ingez. Mectj Weet u het nog? Weet li het nog, hoe tijdens den Finsch-Russi- schen oorlog duizenden en duizenden gewonden op het slagveld doodvroren? Weet u het nog, hoe deze menschen van alle hulp verstoken bleven? Weet u ook, dat deze menschen!evens gered had den kunnen worden, als er spoedige hulp aanwezig geweest was? Binnen korten tijd zal de winter met al zijn fel heid zijn intrede doen in het Sovjet-land, maar dan zal het niet mogen voorkomen, dat een gewonde strijder op het slagveld doodvriest. Roode-Kruis- hulpexpedities zullen in grooten getale achter de strijdende troepen optrekken. Ook Nederlahd zal zijn deel hebben aan dezen arbeid, Nederland zendt een ambulance naar het Oostfront. Die ambulance verdient ook uw steun. Stort daarom vandaag nog uw bijdrage, iets meer dan u missen kimt, op girorekening 8—7—6—0—0 Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22 's Gravenhage. De Nederlandsche Landstand 's-GRAVENHAGE, 10 November. De Landstand persdienst meldt: Alhoewel de verordening van den Rijkscommissaris betreffende de oprichting van den Nederlandschen Landstand en de daarop gegeven toelichtingen zeen, duidelijk zijn geweest, blijkt bij sommigen tpch nog geen recht, begrip omtrent het karakter van den Ne derlandschen Landstand aanwezig te zijn. Hier en daar heerscht blijkbaar de meening, dat de Landstand een nieuwe boerenorganisatie is in den geest van de tot nog toe bestaande, dus geboren uit het particulier initiatief van de een of andere groep van de boeren bevolking, waarvan men al of niet, naar persoonlijk gevoelen, lid kan worden. Artikel 1 van de verordening 196/41 zegt in het eer ste lid. dat- de Nederlandsche Landstand is een open baar lichaam in den zin van artikel 152 van de Grond wet. En lid 2 verklaart, dat de Nederlandsche Land stand verordenende bevoegdheid heeft in den zin van artikel 153 van de Grondwet. D'it artikel 152 is destijds in de Grondwet opgenomen als de ontsluiting van de mogelijkheid in Nederland tot de zoo lang bepleite en verhoopte publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie te ko men. Jarenlang is daarover geschreven en gesproken, tot dat eindelijk de volksvertegenwoordiging in meerder heid ervoor gewonnen was. Bij democratïschen gang van zaken zou de uitvoering zeker ook in dit geval langen tijd, zoo niet jaren op zich hebben laten wach ten, doch bij de snelle werkwijze, welke wij mogen vaststellen, komt thans de ordening van onze geheele sociaal economische samenleving in een vlot tempo tot stand,tot heil van de bedrijfsgroepen die nu zelf voor een goed deel hun wel en wee in handen kunnen Artikel 3 lid 1 van de verordening zegt: Allen, die deel hebben aan het productief maken van den Ne derlandschen bodem met inbegrin van binnen- en kustwateren. Een volgend .lid betrekt tevens allé fa milieleden van voorgenoemden daarin. Dit zijn dus alle boeren met hun gezinnen, alle visscherg mét hun gezinnen, al degenen, die in min ofameer verwijderd verband met boeren en vïsschers te maken hebben. Het enkelvoudige feit clus, dat, men boer is, dat men visscher is, doet iemand van nature tot den Land stand behooren. Hij is Nederlander en daarnaast lid -van den Landstand. Van zich al of niet aangnelden is dus geen sprake. Aan het boer-zïjn zit onafscheidelijk de plicht lid van den Landstand te zijn. Op ander terrein geschiedt hetzelfde: men is thans eveneens reeds een heel eind gevorderd in de pu bliekrechtelijke ordening van het bedrijfsleven. Elk. die een bedrijf, uitoefent, zal straks als uitvoerder van een bepaald bedrijf van nature lid van zijn bedrijfs groep zijn. Zoo komen wij eindelijk tot die ordening van de maatschappelijke wereld, welke onze knapste socio logen tientallen van jaren hebben bepleit, en welke voor zooveel betreft de roomsch-katbolieke boeren en visschers in pauselijke encyclieken als de eeni- (Doe dan twéé dingen Neem n AKKERTJb" om rustig zon der pijn te kunnen slapen en ga morgen naar Uw tandarts. k (Adv, lv^gez. Med.) ge juiste ordening van het chaotische maatschapp* lijke leven, is aangegeven en welke ook door het Nt derlandsche episcopaat in zijn mandement van 19S is aanbevolen. Vier-en-twintig K. M. plakband Zooveel plakband zal straks noodig zijn, om dli twaalf duizend paketten vooi onze vrijwilligers aa: het Oostfront te kunnen verzenden. Deze enormi lengte geeft u een idee va'n wat het zeggen wil: 12.001 pakketten. Inderdaad, het is een heel werk dat hel Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen „Nederland" o; zich heeft genomen. Maar het is toch al het minsti wat wij van het thuisfront kunnen doen: er voor li zorgen dat opze 12.000 dappere Nederlandsche vrij- willigers met Kerstmis een pakket uit het vaderlani zullen ontvangen. Wij van het thuisfront en daai behoort ieder goed vaderlander bij wij zullen straki het Kerstfeest kunnen vieren in oneindig veel pretti ger omstandigheden, dan onze mannen in het Ooste en juist omdat wij du te danken hebben aan het feit dat ook zij hun leven inzetten en samen met de Duit sche kameraden het bolsjewistische gevaar bezworen daarom moeten en zullen d\e 12.000 paketten in ordi zijn. Natuurlijk, geld is er voor noodig. Maar voor dl doel brengt iedere landgenoot natuurlijk gaarne eei offer. St;oi\t uw bijdrage vandaag nog op girorekening 4-3-2-1-0-0 t.n. Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen „Nederland1 Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. RADIOPROGRAMMA. DINSDAG 11 NOVEMBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.0 Gramofoonmuziek. 7.15 Voor de rijpere jeugd van he platteland. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendeym nastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Politiek week praatje (opn.) 8,30 Gramofoonmuziek. 9,15 Voor de hul* vrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 11.00 Vrouwenmozaiek. 11,J Ensemble Rentmeester en gramofoonmuziek. 12.40 Alma nak, 12.45 B, "N. O. Nieuws- en economische berichten 13.00 Orgelconcert (opn.). 13.30 Gerard Lebon en zijn orkes en gramofoonmuziek. 14.30 De lichte toets. 15.30 Piano voordracht. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Orgelconcert. 16.4! Sport en spel voor de jeugd. 17.00 Gramofoonmuziek, 17,11 B. N, O. Nieuws-, .economische en beursberichten. 17.3' De Ramblers 18.00 Voor de werkende vrouw, 18.15 Amuse mentsorkest. 19.00 Actueel halfuurtje. 19.30 Gevarieert programma. (Vanaf 20.15 alleenu voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken) 20.30 Gramofoonmuziek. 20.45 Het Oost-Nederlandse! Strijkkwartet, 21.30 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. 0 Nieuwsberichten; 22.00 B. N. O. Engelsche uitzending „Economie News from Holland" of Gramofoonmuziek 22.1524.00 Gramofbonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7,01 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. 0 Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek, 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.40 Voordracht. 11.00 Gra mofoonmuziek. 11.30 Zang met pianobegeleiding. 12.00 Dt Melodlsten en solist. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economisch! berichten. 13.00 De Romancers en soliste. 13.45 Gramofoon muziek. 14.00 De Haarlemsche Orkest.vereenigirig en solist en gramofoonmuziek. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Causerit „Het volkslied". 16.30 Gramofoonmuziek. 17.15 B. N. 0, Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Otto Hen driks en zijn orkest. 18.15' Boekbespreking. 18.30 Gramo foonmuziek. 18.45 Cyclus „In een nieuw licht bezien' (Voorbereid door de N. S. B.) 19.00 Actueel halfuurtje 19.30 Reportage. 20.00 Gramofoonmuziek. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding mei de studio beschikken). 20.15 Omroeporkest en solisten, 21.15 Gevarieerd programma. 21.45 B. N. O. Nieuwsberich ten. 22.00 B. N. O. Toelichting op het Weermachtsbericht 22.10—22.15 Avondwijding. Heden werden wij verblijd met de geboorte, van een Dochter JOHANNA CHRISTINA J. G. v. HEERDEN A. v. HEERDEN— VER WEIJ Haarlem, 8 Nov. 1941. Chr. Huygensplein 13.' Tijdel. St. Elisabeth's Gasthuis. Heden overleed plotseling, tot onze diepe droefheid onze geliefde Dochter, Zus ter, Schoonzuster en Tante Annie Johanna Baars, in den leeftijd van 28 jaar. WED. D. BAARS— ROWOUD en Familie. Haarlem, 9 November 1941. Duvenvoordestraat 116. De teraardebestelling zal plaats hebben Woensdag 12 November a.s, te 12 uur uur op de Algemeene Be graafplaats te Heemstede. Gpd nam heden onze lieve Moeder en Grootmoeder Mevr. Wed. 3. STRUICK—KOSTERS tot zich in den ouderdom van bijna 101 jaar. Mr.,J. H. G. SCHUTTE—STRUICK Mr. J. W. SCHUTTE Heemstede, 8 November 1941 Joh. Bosboomlaan 8 De teraardebestelling zal plaats vinden te Woudrichem op Woensdag 12 November 1941, des namiddags te 1 uur. Verzoeke geen bloemen. A. C. GOEDHART Tandheelkundige Rijksstraatweg 15. Telef. 12997. Spreekuren voorloopiggewijzigd. Dinsd. en Donderd. avond van 6.30 tot 7 uur. In rusthuis gevraagd hulp huishouding en verpleging, pl.m. 18 j. Brieven no. 6570 bur. van dit blad. Magazijn bediende \Voor aid. Gereedschappen' ,ieyr. welke eenige adm. en corresp. kan verzorgen. Brieven met rei., leeftijd, verl. sal. no, 6569 bui', v. d. blad. „In ieder werkstuk te gaan tot de uiter ste grens van ons kunnen", dat is steeds' de leidende idee geweest bij SWAALF. En wie ons werk kent, weet tot hoever "ich deze grens wel uitstrekt. Kleverlaan 58, Haarlem, Telefoon 10298 IJmuiden: Kennemerlaan 3 c Groote Le.vens- en Volksverz. Mij, vraagt voor haar Afdeeling Volks verzekering actief agent Verdienste f 11.50 per week plus afsluitprovisie. Waarborgsom ver- eischt. Brieven no. 6565 bur. van dit blad. Groote verzameling te koop ge vraagd van verzamelaar. Br. no. 6564 bur. van dit blad. TE HUUR f 750- Heerenhuis omtrek Houtplein. 8 kam. etc. Spoedig te aanv. Bevr. Mak. Kant. J. W. G. DROSTE, G. Q. Gracht 67. TeL 10398. Dame zoekt le H'l'em of omg. GED. v. VILLA of PATRIC. HUIS geh. vrij bev. 3 ong. kam. m. keuk. badk. of -cel, en bergruimte. Op gezell. punt. Br. letter D, boekh. Lorenz. Zandvoort. Ter overn. gevr. winterjas v. jongen van 7 a 8 jaar in zeer g. st. Br. no. 6567 bur. vail dit blad. Weest zuinig met uw textielkaartü OVERHEMDEN REPARATIE Leidschestraat 127.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2