fVSARY POS AGENDA Avondvoorzorg. MAUD KOOL Leert haar volledige Castella 35a. Ernstig spoorwegongeluk in de Ver. Staten HAARL DAGBLAD, Maandag 10 Nov. 1941 Haarlemsche Orkest-Vereeniging. We komen hoe langer hoe meer tot het besef, dat, hoeveel merkwaardigs, knaps en goed bedoelds de jongere Nederlandsche componistengeneratie ook moge leveren, toch met Joh. Wagenaar onze grootste en veelzijdigste nationale figuur op scheppend muzi kaal gebied heengegaan is. Genoten we j.l. Dinsdag avond van zijn bewegelijken geest en van de Ween- sche sfeer, waarvan zijn Walscyclus doortrokken is: nu Vrijdagavond openbaarde Marinus Adam ons in het toongedicht Saul en David een andere zijde van Wagenaar's talent. Zijn vermogen om dramati sche uitdrukking te combineeren met evenwichtig heid in de vormen en in de welgekozen tegenstel lingen blijkt uit dat stuk even overtuigend als uit sommige „Tondichtungen" van Liszt en Rich. Strauss. Met laatstgenoemde had Wagenaar trou wens een zekere geestelijke affiniteit, die ook uit zijn Cyrano-Ouverture spreekt. Deze roept ver gelijkingen met Strauss' „Don Juan" op. „Saul en David" misschien eenigszins met „Tod und Ver- klarung", hoewel in het laatste geval van directe navolging geen sprake is. De kennismaking met de partituur van „Saul en David" bracht destijds Bu- soni zóó in verrukking, dat hij'den componist ter stond toezegde het werk te Berlijn te zullen doen uitvoeren; dat gebeurde dan ook In het eerstvol gend seizoen onder leiding van den daartoe uitge- noodigden auteur. Het felgekleurde' stuk werd door ons orkest Vrijdagavond treffend vertolkt; voor de prachtige uitvoering der groote harppartij werd de harpiste, mevr. Mengelberg, speciaal gehuldigd. Wagehaar's melodiek is steeds in vaste omtrekken gevat. Die omtrekken zijn in Rudolf Mengelberg's „Symphonische Variaties voor Cello en' Orkest" veel vager. De kern dezer variaties is zelfs vaak moeilijk herkenbaar. Grotesk en bizór schijnt de composi tie hier en daar, maar andere momenten treffen door betooverende schoonheid van lijnen en klank. Qit was nu niet alleen aan de compositie te danken maar ook aan de vertolking door den solocellist Eduard Biele, die door Adam en het orkest uitne mend gesecondeerd werd. Biele's mooie toon en nobele voordracht mogen bijzonder geroemd wor den. Het speet ons te moeten eonstateeren dat het volgende nummer, de „Sinfonietta voor Klein Or kest" van Hugo Godron niet op het hooge muzikale peil der voorgaande werken stond. Dat het werkje naar den vorm en het aantal der onderdeelen eer den naam „Suite" dan dien van „Sinfoniëtta" ver diende, is tot daaraan toe. Er zijn ook wel Suites ge schreven, die op elk programma een eereplaats ver dienen. Maar tot die categarie behoort de „Sinfo niëtta" van- Godron niet. Weliswaar komt in de „Ca- vatine" het vierde deel een clarinetsolo voor, waaraan een streven naar nobele melodiek niet ont zegd mag worden, en heeft het tweede deel, het „In termezzo pastorale" een welluidend slot, doch deze goede momenten wegen niet op tegen de meer op zettelijk dan geestig schijnende cacophonieën en de gewilde banaliteiten der overige deelen. We herin neren ons een Pianoconcert van denzelfden compo nist, op een der H.O.V.-concerten van een vorig seizoen uitgevoerd; met zijn Sinfoniëtta schijnt hij nog verder te gaan in een richting die van den Par nassus naar beneden voert. En laten we ook eonstateeren, dat we nimmer de schoonheden van Schumann's Eerste Symphonieën zóó gewaardeerd hébben als nu zij al was'het dan gescheiden door de pauze kwam na Godron's „Sinfonietta". Het majestueuze begin en de ge niale triomfantelijke terugkeer daarvan eigenlijk de vergrooting van het, hoofdthema van het Allegro molto vivace dè innige coda Van het eerste hoofddeel; de mooie melodiek van het Larghetto (waarin ook het hoofdthema van Brahms' 3de Sym phonic aangekondigd wordt); het origineele eerste» Trio van het Scherzo; de lustige Finale, en niet1 minder de geestige voorbereidingen van de volgende hoofddoelen: dit alles waren factoren, die het hier en daar minder geslaagd orkestraal coloriet deden vergeten en een spontane, ongestoorde genieting mogelijk maakten. Dit was tenminste echte, warme, bloeiende muziek, een afspiegeling van den geluk- kigsten tijd uit Schumann's leven. Zóó hebben we haar ondergaan, en we waren er dirigent en orkest dankbaar voor, K. DE JONG. HAARLEM'S GEMENGD KOOR. Tweehonderd jaar geleden, van 22 Aug. tot 14 Sept. 1741, dus in den ongelo'ofelijk korten tijd van drie weken, schreef Handel „The Messiah", het Oratorium, dat meer dan eenig ander zijn naam wijd en zijd beroemd zou, maken. Den tekst had hij zelf uit Bijbelfragmenten samengesteld en wel met zóó groote scherpzinnigheid, dat die tekst een veer tig jaar later een Engelschen geestelijke stof lever de voor vijftig preeken, en dat de grootste Duitsche dichters, w.o. Goethe, er zich bewonderend over uitlieten. En .de muziek van dit Oratorium behoort tot het meest grootsche en meest innerlijke, dat Handel ooit gecomponeerd heeft en is bovendien zoo goed als geheel vrij van de zwakkere of vluchtigere, meer uit routine dan uit inspiratie ontstane gedeel ten, die in de meeste andere zijner Oratoria voor komen. Omtrent de uitvoering, die Haarlem's Gemengd Koor onder leiding van den dirigent Jan Booda-Zon dagnamiddag van dit Oratorium gaf kan men even eens getuigen dat ze zoö goed als geheel vrij van de" zwakkere momenten was, althans nadat koor en solisten zich hadden „ingezongen". Machtig, doch zonder ruwheid, en zuiver klonken de koren, zoo wel in de fugatisch of anderszins imitatorisch ge schreven als in de meer eenvoudige, homophone ge deelten. Daarbij werkte het orkest der H. O. V. voortreffelijk mede; verscheidene malen werden we door 't uitstekende spel van enkele blazers, o.a. van den eersten trompettist en den eerste fggottist, ge troffen; het strijkersensemble ontwikkelde zooals gewoonlijk een zeer mooien klank. Het orgel onzer gemeentelijke concertzaal maakte ook deel van de begeleiding uit. Het was voor het eerst na fle groote restauratie, die het onderging en die nog niet geheel voltooid is dat de stem van het prachtige v instrument op een concert gehoord werd. Dat de restauratie niet slechts het uiterlijk verfraaid, maar ook het inwendige organisme verbeterd heeft, daar van zullen de hoorders niet veel bemerkt hebben. Immers, de klankgevende deelen, de pijpen en de tongen zijn geheel onveranderd gebleven; de restau ratie betreft de, krachtoverbrenging van de speel tafel, die nu langs electrischen in stee van langs Dinsdag 11 Nov., des avonds om 8 uur in de tuinzaal v. h. Concertgebouw houdt een lezing over haar beide laatste boeken. Toegangsbewijzen 50 cent alléén ver krijgbaar bij BOEKHANDEL H. DE VRIES, Ged. O. Gracht 27. (Adv. Ingez. Med.) Heden: MAANDAG 10 NOVEMBER. Stadsschouwburg: „Dokter tegen wil en dank" en „De Siciliaan" (Molière-Avond), door de Tooneelgroep „Studio", 7.30 uur, Luxor Theater/ „Königswalzer", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Frau Luna", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt*Theater: „Pantserkruiser Sebastopol". 1.30, 6.30 en S.45 uur. Palace: „Liefde.... streng verboden". 2, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma van 12 uur af. DINSDAG 11 NOVEMBER. Stadsschouwburg: „Der Vetter aus Dingsda" door het Staatstheater Bremen. 7.30 uur. Gemeentelijk Concertgebouw (tuinzaal)lezing Mary Pos, 8 uur. Bioscoop Theaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, Tel. 10378. Firma Begeroan en Sneltjes, Kruisweg 30, Tel 10043. Marnix Apotheek, Marnixstraat 65, Tel. 23525. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Tel. 28320. Vrienden, als ge 's avonds laat Nog in 't duister buiten gaat, Niet omdat ge 't gaarne doet, Maar omdat het nog wel moet, Daar ge toch naar huis moet gaan Voor de klokken twaalf gaan slaan, Loop dan, als ge 't licht verlaat, Niet snel blindelings op straat, Stap niet ijlings op uw fiets, Want dan ziet ge vrijwel niets. Wacht in 't duister een moment, Tot uw oog wat is gewend; Met moment bedoel ik dan Drie minuten, heusch dat kan. Offer voor uw veiligheid Deze paar minuten tijd, Richt uw lichtverzadigd oog Even rustig naar omhoog, Zie den sterrenhemel aan, Als er althans sterren staan, Die ge met het oog kunt zien, Is dit echter niet misschien Het poëtische geval, Kijk dan naar het grauw heelal, 't Is niet erg het kijken waard, Maar de kans wordt u bespaard Dat ge, half en half verblind, Niet den weg naar huis toe vindt, Tegen stoepen, boomen stoot, Van den wal raakt in de sloot, Of nog anders onverwacht Botst of wordt ten val gebracht. Kortom vrienden, loop of rijd 's Avonds mét omzichtigheid. Beter net om twaalf uur thuis, Dan vijf vóór in 't ziekenhuis. pneumatischen weg geschiedt, waardoor vertraging in het aanspreken voorkomen wordt. De organist Albert de Klerk was hoogst voldaan over de resul taten; hij vond de speelwijze en het prompt aan spreken van alle stemmen van de manualen enorm verbeterd; alleen was het eenigszins jammer, dat nog niet alles klaar was, zoodat hij sommige re gisters niet had kunnen aanwenden. Dit laatste ver hinderde niet, dat de klank weer een verrukking voor de ooren was en de hoop deed ontstaan, dat de orgelconcerten van vroeger jaren eerlang weer her vat zullen worden. Een belangrijk aandeel in een Messias-uitvoerihg hebben- de vocale solisten. Van het viertal dat dit maal meewerkte was de tenor Louis van Tulder wel de primus inter pares door het volkomen evenwicht van zijn stem en zijn voordracht, die beide aan de hoogste eischen beantwoorden. Maar de anderen toonden zich waardige partners van den beroemden zanger. De sopraan Corry Bijster bevredigde alleen in het begin nog niet geheel, doch leverde daarna een prestatie, zoowel wat voordracht als wat be- heersching der coloratuurtechniek betreft, die groo- ten lof verdient. De stem der alt Ans Stroink had den we bijwijlen wat krachtiger gewenscht; aan zuiverheid, techniek en stijlbegrip ontbrak in haat- vertolking niets. Een verrassing was het zingen van den bas A. P. van Mever, een nog weinig bekende figuur op het podium onzer concertzaal. Voorzeker zouden in enkele Aria's, als no. 38 „Warum ent- brennen" en no. 46 „Sie schallt die Posaun" een machtiger stemgeluid, een onstuimiger voordracht gepast hebben. Maar de noblesse van de klank zijner stem was zóó groot, ^dat we het tekort aan sterkte vergaten en met onverdeelde aandacht en tevre denheid luisterden. Rest ons nog den dirigent Jan Booda den hem toekomenden lof te brengen. Hij leidde het geheel met vaste hand en goed begrip. Dat hij enkele num mers coupeerde was verstandig. Handel zelf moet dat ook vaak gedaan hebben. Over het al of niet wenschelijke van het gebruiken van Mozart's or kestbewerking zijn de geleerden het niet eens. Voor een uitvoering met de oorspronkelijke, door Handel aangewende en bedoelde orkestbezetting schijnt veel te pleiten. Doch zulk een zou een veel grooter aan tal blazers vereischen dan ons orkest verschaffen kan. Laten we dus met het bereikbare tevreden zijn. K. DE JONG Maud Kóól heeft op haar dansriiiddag. dien zij Zaterdag in onzen Stadsschouwburg gaf. een uit stekenden indruk gemaakt. Verleden jaar. toen wij haar voor het eerst zagen, waren haar dansen nog voornamelijk dansstudies; thans waren het volwaar dige dansen, waarin zij van haar kunnen dikwijls verrassende bewijzen gaf. Wat in haar optreden zoozeer bekoort, is jeugd, charme en gratie. Zij beschikt over een zeer lenig lichaam zooals zij o.a. bewees in de etude van Scriabine en een sterk ontwikkelde techniek. Haal bewegingen zijn expressief, soepel en bevallig en haar dansen is aldoor van een groote zekerheid. Zij heeft fantasie, zoodat haar dansen vol variatie zijn. Een dramatische danseres is zij niet. Zij geeft dan sen om den dans alleen, maar zij danst met volle overgave en bezieling. Hoe goed haar techniek is, bewijst zij in het klassieke zoowel als in het moderne genre. Pizzicato van Scarlatti bijvoorbeeld was qua „Spitzen-Tanz" gracieus licht en t.eer en ook de Wals van Rachmaninoff was bevallig van beweging en zeker van uitvoering. Geestig en koket was de me nuet van Maurice Ravel. Van fantasie getuigde de Nyl-dans. die zij voorna melijk in het verticale vlak danste. Jammer was het dat zij het karakter van deze Egyptische dans niet aldoor volhield. Terecht danste zij ook au weer de Suite Frangaise van Poulenc, een dans waarmee zij opnieuw een Zeer groot succes oogstte. Van geraffineerden smaak getuigden haar cos- tuunis, vooral in de Wals, de Sarabande en de Menuet. Maud Kool is nog zeer jong: zij zal dus haar kunst zeker nog verdiepen. Ik vermoed dat zij later ook nog meer temperament in haar dansen zal toonen. De danseres werd<<fceer muzikaal begeleid door Kees van Nieukei-ken, die in de Prelude en Saraban de uit „Pour le Piano" van Debussy en de Rhapsodie van Ernst von Dohnanye ook solistisch optrad. Voor Maud Kool was het een succesrijke middag. Vee! applaus, veel bloemen en bisseering van ver schillende dansen. J. B. SCHUIL. UITGESTELD. De propaganda-kunstochtend, georganiseerd door de Ned Vereeniging tot afschaffing van alcoholhou dende dranken, welke Zondag gehouden zou wor den in „De Leeuwerik" is, door bijzondere omstan digheden, uitgesteld tot vermoedelijk Zondagmiddag 30 November. Fakhri Nasjasjibi vermoord Tegenstander van den groot-Moefti BERLIJN, 10 November. (D.N.B.) Volgens een bericht van den Engelschen Nieuwsdienst uit de Irak- sche hoofdstad is Fakhri Nasjasjibi Zondagmiddag in een der hoofdstraten van Bagdad vermoord. Een wiel rijder vuurde twee schoten op hem af, toen hij zijn hotel verliet. De wielrijder ontkwam door een zij straat. Zooals bekend is, was Nasjasjibi een fel tegenstan der van den Groot-Moefti van Jeruzalem. De restauratie van de Groote Kerk te Alkmaar nadert haar voltooiing. Voor een gedeelte is de schutting reeds weggenomen. (Pax-Holland-De Haan-m) Beleediging van een volksgroep Uitingen in een politiek gesprek. Vroed vrouw tot zes weken veroordeeld Officier had ontslag van rechtsvervolging geëischt. De Rotterdamsche correspondent van de Tel. meldt het volgende aan zijn blad: De vrederechter te Rotterdam mr. P. v. d. Grijp heeft Zaterdagmorgen een verdachte, voor wie de öffcier van Juslitie, mr. .T. C. V. Meïschke, ontslag van rechtsvervol ging had geelscht, wegens beleediging van een volksgroep tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld. De verdachte, de 51-jarige vx-oedvrouw C. H. te Woerden, was eenigen tijd geleden des nachts bij een patiënte te Woerden geroepen. Nadat zij de jonge kraamvrouw had geholpen, ging zij op den rand van het bed zitten en er ontspon zich een gesprek, waarbij ook de moeder van de patiënte aanwezig was. Weldra ging het gesprek over op politiek: het bleek dat de moeder van de patiënte sym pathie gevoelde voor de denkbeelden van de N. S. B.. van welke beweging haar zoon lid was. De verdachte had zich geleidelijk opgewonden, van het eene woord was het ander gekorpen en, in den loop van het gesprek liet zij zich zeer beleedigend uit over Hitier en Mussert en ook zou zij o.a. tegen de moeder hebben gezegd: ..Alle N. S. B.-ers zijn landverraders, ze moesten ze allemaal ophangen en jou er bij!" Ook had zij de nagedachtenis van wijlen Peter Ton bezoedeld. De vroedvrouw ontkende de bedoeling te hebben gehad om te beleedigen, en ook zeide zij het woord landverra der niet te hebben gebruikt. Ter zitting beklaagde zij er zich over, dat de moeder van haar patiënte haar had aan gegeven. „Heel Woeiden spreekt daar schande van", aldus verdachte. ,.Ik heb verscheidene N. S. B.-ers en Duitschers onder mijn patiënten, ze zijn allen vol lof over mij en zelfs deze patiënten vinden het misselijk zooals ik er bij ge lapt ben. Ik heb steeds mijn patiënten zoo gped mogelijk geholpen en nog nooit is mij in mijn lange praktijk zooiets schandelijks overkomen. De jonge moeder vond het later verschrikkelijk, dat. hafcr moeder mij had aangegeven. Zij schaamde zich daarover en is zelfs bij mij gekomen om mij dat te zeggen," aldus verdachte. REQUISITOIR. Mr. Meischke begon zijn requisitoir met de mededee- ling, dat de procureur-generaal te 's Gravenhage hem had opgedragen, drie weken gevangenisstraf tegen deze ver dachte te eischen. Ik ben het niet eens met dezen eisch: ik vraag mij af, of het mijn geweten niet zal schaden, wanneer ik tegen deze vrouw straf eisch. want m.i. moet zij worden ontsla gen van rechtsvervolging. Niettemin heb ik mijaanvan kelijk afgevraagd,-op welke wijze ik deze verdachte zou kunnen vervolgen. Beleediging van Peter Ton kan haar niet ten laste worden gelegd, omdat er geen klacht is na méns de bloedverwanten.» Beleediging van een volks groep gaat hier ook niet op, want dat levert een straf baar feit op., wanneer het in het openbaar geschiedt. Maar dat is hier zeker niet het geval, want het heele ge sprek Is in een particuliere woning aan een kraambed tusschen drie menschen gevoerd. Dat .kan men niet „in het openbaar" noemen. De jurisprudentie leert, dat de Hooge Raad ook deze meening is toegedaan. Het is natuurlijk zeer af 1e keuren, wat verdachte gedaan heeft, maar ik zie geen kans, straf tegen haar te eischen en de opdracht van den procureur-generaal uit te voeren. Volgens de wet levert het gebeurde geen strafbaar feit op en daarom eisch ik, dat verdachte van rechtsvervolging zal worden ont slagen, aldus mr. Meischke. De Vrederechter was het daar niet mee eens. „Volgens de geschiedenis van de wet is dit feit misschien niet siraf- baar, aldus mr. v. d. Grijp, maar de volksgedachte eischt in dit geval, dat verdachte wordt veroordeeld. Sinds ik vrederechter ben. heb ik nog niet zoo'n ergerlijk geval mee gemaakt. Verdachte heeft zich op schandelijke wijze uit gelaten over menschen. die mijlen ver boven haar staan. Het is mij een raadsel, hoe zij zich een oordeel durft aan matigen over een figuur als Mussert, d:e hemelhoog boven haar verheven is. Deze verdachte staat bekend als -praat ziek, en al ontkent zij nu te hebben willet* beleedigen. zij zal heusch wel het een en ander gezegd hebben, vermoe delijk ook wel In andere gezinnen, waar zij regelmatig komt. In het algemeen houd ik niet van verklikkerij. maar in dit geval vind Ik het heel goed, dat de zaak is aangegeven. De straf, die de procureur-generaal opgelegd wenscht te zien. is m.i. nog veel të laag en ik veroordeel verdachte daarom tot zes weken gevangenisstraf, aldus de vrederechter. De uitvoering van het Zieken fondsbeshut 's GRAVENHAGE. S November. De voorlich tingsdienst van het departement van sociale zaken deelt mede: Het. is gebleken, dat zich bij de uitvoe ring van het zlekenfondsenbe.sluit hier en daar moei lijkheden hebben voorgedaan tengevolge van de om standigheid, dat de verhouding tusschen de alge- meene ziekenfondsen (het betreft hier dus de ver plichte verzekering) en de deelnemers aan de zie kenfondsen, zooals artsen, tandartsen enz., nog niet is geregeld. Deze regeling is binnenkort te ver wachten. In afwachting daarvan kan reeds thans worden medegedeeld, dat degene, die zich heeft bereid ver klaard als deelnemer toe te treden tot een algemeen ziekenfonds, niet de bevoegdheid zal hebben zijn medewerking als deelnemer aan een ander ter plaatse zijn werkzaamheid uitoefenend algemeen zieken fonds te weigeren, m.a.w. dat de bereidverklaring om als deelnemer tot een algemeen ziekenfonds toe te treden in beginsel zal Inhouden de bereidverkla ring om toe te treden tot elk ander ter plaatse werk zaam algemeen ziekenfonds. De in sommige nieuwsbladen verschenen mede- deelingen van artsen, dat zij slechts bereid zijn in de toekomst aan één bepaald algemeen ziekenfonds hun medewerking te verleenen, zijn dan ook mis plaatst. Slechts voor ondernemingsfondsen bij onderne mingen, welke beschikken over een eigen geneeskun digen dienst, zal een uitzondering worden gemaakt. _Ten aanzien van algemeene ziekenfondsen, bij welke een of meer categorieën deelnemers in vasten loondienst zijn, zal een overgangsregeling in het leven worden geroepen. Ook de bij deze ziekenfondsen ingeschreven ver plicht verzekerden zullen, na afloop van den over gangstijd, moeten kunnen kiezen uit alle artsen, tandartsen enz. ter plaatsg, die zich hebben beschik baar gesteld als ziekenfondsdeelnemer, opdat het beginsel va.n de vrije keuze zooveel mogelijk tot zijn recht kome. Teneinde mogelijk misverstand te voorkomen, zij nog vermeld, dat l^omoeopatlsche artsen ten aan zien van het ziekenfondswezen dezelfde rechten en plichten hebben als de andere artsen (ANP) AMSTERDAM, 8 Nov. De persdienst van het N.V.V. schrijft: Onder het spoor- en tramwegperso neel bestaat eenig misverstand over de vraag welke groepen onder de bepalingen van het ziekenfondsbe- sluit vallen. Daarom zij medegedeeld, dat de verplicht verzekerden'diegenen zijn. die onder de bepalingen van de ziektewet vallen. Niet onder de- ziektewet vbl- len zij, die in dienst zijn van de Nederlandsche Spoor wegen of van tramwegen, welke een door de regee ring goedgekeurd of vastgesteld reglement dienstvoor- waarden hebben. Alle vastaangestelden, die een R. D.V. hebben, vallen dus buiten de^.iektewet. terwijl de los-aangestelden wel onder de bepalingen van wet vallen, Noch de«werkgevers, noch de betrokken arbeiders, als hierboven bedoeld, komeij derhalve ir aanmerking voor de premiebetaling, die het zieken- fondsbesluit vergt. De meeste personeelgroepen bij spoor- en tramwegen hebben een fonds, waardoor ook genees- en heelkundige hulp wordt verstrekt. Deze fondsen kunnen hun taak blijven vervullen. DE VOLKSSTEMMING IN ROEMENIc BOEKAREST, 10 November. (DNB) De dag d volksstemming is gisteren in het geheele land ru tig verloopen. De bladen publiceeren uitvoerige be schrijvingen en betoogen dat de stemming het ka rakter van een getuigenis heeft gedragen. Het eerste partieele resultaat, dat laat in den nacht Is gepubliceerd, omvat 974.910 stemmen, waarvan er slechts 17 „neen" behelsden. Engelsche luchtaanvallen 's-GRAVENHAGE, 8 November. Tn den afgeloo- pen nacht vlogen enkele Britsche vliegtuigen boven Nederlandsch gebied. De meeste door hen neergewor pen brisantbommen gedeeltelijk ook brandbommen vielen op het open veld en deden zoodoende geen schade. In de nabijheid van een dorp in Zuid-Holland werd het kerkhof getroffen. Voorts werd een boer derij in brand geworpen; daarbij verbrandden koeien en tien paarden 's-GRAVENHAGE, 10 November. In het afgeloopen weekeinde vlogen verscheidene Engelsche vliegtuigen boven ons land en wierpen hier en daar bommen neer. Hun aanvallen konden echter, dank zij de krachtige afweer, niet tot ontplooiing komen. Bijna alle bommen vielen op weiden, in het water, soms op boschgebied, voorts op het open veld en deden geen noemenswaardige schade. Eenige bomscherven bescha digden een paar woonhuizen licht; andere huizen kre gen glasschade. In een plaats moesten zes woonhuizen ontruimd worden; in een andere plaats werd een boer derij beschadigd. Elders werd een vrouw door den luchtdruk eener ontploffing van haar rijwiel geslin gerd en licht gekwetst. Alle kleine holten van het gebit, tot nog toe „onbereikbaar", worden thans gereinigd door de actieve schuimbelle- tjes van „Castella" tandpasta! ichuimende TANDPASTA PER TUSE De eenige (andpasta met PERLDON Weer zoo'n goed d^bbelm^n-product! (Adv. Ingez. Med.) j Voor de kinderen 53. Langs allerlei verbor gen paden trokken ze voort, tot daar waar een ronde opening In het groen de ingang aangaf tot het grote negerdorp. Met luid gegil en opgewonden geschreeuw werden Hein en z'n over weldigers ontvangen* De zwarte mieren sprongen als dwazen rond, zich daar bij in allerlei rare kronkels draaiend, terwijl ze met hun speren in het rond zwaaiden. Daar stond Hein nu, gebonden en wel, tussen die joelende en schreeuwen de bende. Hij kon ze niet helemaal verstaan, al leek hun taal op die van de Roode Bosmieren. Maar plotseling hoorde hij, hoe alle mieren voortdurend begonnen te gillen van „Koning! Koning! I" Dus hij zou wel voor den koning gebracht worden, dacht Hein bij zichzelf. En Ja hoor! twee mieren grepen hem beet en voerden hem met zich mee Op het grote plein, midden in het dorp, wachtte de neger koning hen al op. En Hein moest zichzelf toegeven, dat de zwarte koning een Indrukwekkende verschijning was, De Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier. (Teekeningen van F. wagner). 53. De Koning der Zwart© Mieren zoals hij daar gezeten was op zijn troon. Eén van de be geleiders trad naar voren en wierp zich voor de voeten van zijn vorst. Deze plaatste een zijner poten op de rug van zijn onderdaan, die in die houding verslag moest uit brengen. Ondertusschen keek Hein stilletjes toe. De ko ning had een kroon, gemaakt van een omgevouwen blad. op zijn hoofd. Zijn sprieten hadden mooie, groote krullen en in zijn poot hield hij een dikke speer met een mieren schedel er aan bevestigd. Toen klonk zijn zware stem: „Kóm hier, blanke vreemdeling!" Vereeniging Dante Alighieri .De heropening van het seizoen der Italiaansche ver eeniging Dante Alighieri te Haarlem had veler belang stelling. In haar inleidingswoord herinnerde de presi dente mevr. L. G. van der VeldenVijgh aan het vroeger optreden van Prof. Garsia te Haarlem, en heette hem opnieuw hartelijk welkom. Ook nu zou» prof. Garsia spreken over een der belangrijkste Italiaan sche schrijvers n.l. over Giovanni Boccaclo, den be roemden schrijver van de bekende novellenbundel „II Deeamerone". Spreker ving aan met te wijzen op den historischen achtergrond waartegen de Deeamerone dient te wor den beschouwd, n.l. Orcagna's fresco op het Campo Santo te Pisa, fresco waarin het beeld van den dood op zoo realistische wijze is uitgebeeld. Hier wordt de dood voorgesteld als de vijandin der menschen. niet als de Sorella, de zuster der menschen zooals zij door St. Franciseus genoemd werd. De hevige tragiek dezer realistische voorstelling doet ons begrijpen hoe weldra een felle reactie optrad, een verzet tegen angst vrees waardoor de tweespalt, tusschen leven en dood vervaagd werd. Tegenover den dood verdedigt zich nu de mensch door een toespitsing van levensbewustzijn en levensgenot. De maat van goed en kwaad verandert, het zedelijk bewustzijn kent verschuivingen waardoor de problemen van goed en kwaad, van deugd en zonde van aspect veranderen. In de plaats van de zedelijke ve^mtwoording overheerscht het besef van genotvol leven. De schoonheid wordt de hoogste wet van het menschelijk bestaan. Deze heroïsche levenswil teekent zich op schrille wijze af tegen de verschrikkingen der pestepidemie die in Boccaccio's dagen te Florence woedde. Te midden dezer tragische maatschappij treedt Boccacio op als zangeï der toomelooze vreugde, van roekeloozen le vensmoed. Dit verklaart het karqkter van zijn werk. waarin de liefde het hoogste menschelijke genot en het doel van alle vreugde is. .Prof. Garsia schetste vervolgens Boccacio's levens loop en stond stil bij enkele der beroemdste novellen. Ten slotte wees Prof. Garsia er op dat het verkeerd zou zijn Boccacio's .Deeamerone alleen als een uiting van zinnelijk leven te beschouwen. De Deeamerone is een meesterwerk van pittige geestigheid, van ver nuftige \-indingrijkheid. Het leven dat in zijn verhalen stroomt is frisch en spontaan forsch en gezond. Ook om de onnoemelijk véle typen die in de Deeamerone optreden is dit werk een soort „Menschelijke Come- die" van het Italië der 14de eeuw. Besluitende kan men zeggen dat de Deeamerone een werk is dat blijven zal omdat, het vooral een kunst werk is, een levensspiegel die steeds boeien zal. Spreker oogstte dankbaar applaus voor zijn door wrocht en rijkgedocumenteerd betoog. NEDER L. NATUUR Tl 1ST. VEREENIGING. AFD. HAARLEM EN OMSTR. Lezing over Zuid-Limburg. Alvorens Zaterdagmiddag den heer Hana het woord te geven, herdacht voorzitter Gerbranda met enkele woorden het 40-jarig bestaan der afdeellng en sprak de beste wenschen uit voor het afdeeiings- leven in de komende jaren. Vervolgens hield de lieer Hana zijn lezing over Zuid-Limburg, dat stukje van Nederland: „buiten beentje en buitenkansje" dat zoo afwijkt van de rest van ons land: door geologischen bouw berg achtig, heuvelig, met een apart type van huizén (a.h.w. vestingboerderijen, gebouwd orn een bin nenplaats) en met een weelderigcn plantengroei. De wijze waarop spreker, aan de hand van vaak zeer fraaie lichtbeelden, de verschillende planten uit Zuid-Limburg de revue deed passecren. er tus- schcndoor talrijke bijzonderheden vertellend, moet hij de aanwezigen wel dc belangstelling voor dit terrein gewekt en versterkt hebben. Neemt deze proef NIET! In het eene glas een Aspirin- tabletje, in het andere een on bekend tabletje, dat voorgeeft, de zelfde werking te bezitten, 't Is zonde van het geld. Aspirin is en blijlt het oude. degelijke middel bij uitnemendheid Buisje a 20 tabletten 55 tf. Zakje a 2 tabletten 7 ct (Adv. Ingez. Med.) NEW-YORK. 10 November. (DNB) To Kcnton in Ohio is oen personentrein op oen goederentrein gereden éti ofitspoord. Een deel van den personen trein werd tegen een seinhuis geslingerd. Volgens de eerste berichten zijn tenminste 20 menschen om het leven gekomen. Duitsche heldengedenkdag Plechtigheid in den Dierentuin t« 's-Gravcnhage. Het A N P. meldt uit den Haag dat daar Zondag ochtend in de groote zaal van den Haagschen Dieren tuin een samenkomst gehouden is ter herdenking van de Duitsche helden, die voor hun vaderland zijn ge vallen. De zaal, aangevuld met de rotonde, was ge heel met belangstellenden gevuld. De Rijkscommissaris, rijksminister Seyss-Inquart, de militaire bevelhebber, generaal der vliegers Fr. Christiansen, gezant Otto Bene, de gevolmachtigde voor Zuid-Holland, dr. Schwebel, generaal-majoor Schumann, commissaris-generaal Fischboeck, Oberbe- reichsleiter Eftger, als vertegenwoordiger van com missaris-generaal Schmidt, en Kreisinspekteur dr. Schuon van de N.S.D.A.P. woonden deze plechtig heid bij. De stafkapel van het luchtwapen zette deze herden king in met de Rienzi-ouverture van Rich. Wagner, waarna een lid der N.S.D.A.P. een spreuk van den Führer zegde. Deze luidde: ..Het Duitsche volk is niet meer het volk van eerloosheid en schande. Neen, het is weder sterk geworden naar den geest van den schep per, sterk van wil en vastberaden, sterk in het ver dragen van alle offers. Wij bidden Gods zegen voor onzen strijd om onze vrijheid en daarmede voor ons Duitsche volk en vaderland." Vervolgens werd een marsch uit Aida van Verdt ten gehoore gebracht, waarna Ga,uamtsleiter Gemand een toespraak hield, waarin hij verklaarde dat-flq man nen die op 9 November 1923 te Münehen gevallen zijn groote beteekenis voor Duitschland gehad hebben. Hun bloed is niet tevergeefs gevloeid, want het hpeft de anderen gestaald en tot de overwinning gebracht. Thans staat Duitschland met zijn bondgenooten aan het front in den strijd tegen het bolsjewisme en het zal ook den eindstrijd winnen, wetend, dat daarvoor offers moeten gebracht. Daarop klonk de treurmarsch uit „Goetterdaemme- rung" van Wagner, gevolgd door het getuigenis van een Hitlèr-jongen, die het niéuwe leven van Duitsch land symboliseerde. Kreisinspekteur dr. Schuon gaf hierop het sein tot eere van den Führer, dat allen met den Duitschen groet en met een driewerf „Sieg Heil" beantwoordden. Met het Deutschlandlied en het Horst-Wessellied werd deze herdenkingsplechtigheid besloten. Britsclie vliegtuigen boven Noordwest-Duitschland BERLIJN, 10 November. (D.N.B.) In den afgeloo- pep nacht hebben Britsche vliegtuigen bommen ge worpen in Noordwest Duitschland Zonder militaire of militair-economische schade aan te richten brach ten zij de burgerbevolking eenige verliezen aan doo- den en gewonden toe. HEEMSTEDE MEVROUW WED. J. STRUICK-KOSTERS OVERLEDEN. Zaterdag j.l. is te Heemstede overleden mevrouw Wed. J. StruickKosters, de oudste inwoonster van Heemstede. Men zal zich herinneren, dat de overledene 9 De cember 1940 haar honderdsten geboortedag her dacht. Er is toen veel feestbetoon om haar heen ge weest en de oude dame gaf bij die gelegenheid blijk, deze belangstelling op prijs te stellen. Bi.) ons be zoek haalde zij nog menige herinnering uit haar leven op en vond zelfs nog genoegen in een eenvou dig handwerkje. De teraardebestelling zal plaats vinden te Wou- drichem op Woensdag 12 November des middags 1 uur. JUBILEUMWEDSTRIJDEN BIJ ST. BAVO. Woensdag 12 November a.s. zullen de wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van Heemstede, georganiseerd door de damclub St. Bavo een aanvang nemen, en wel voor de hoofdklasse BUEGERLIJKE STAND. HAARLEM. 10 Nov. Bevallen: 8 Nov J. L, SchoenEggeraat, d.. P. A« van den Heuvel—Ruijtenbeek, d., G. Theil—Veei^tra, d.. J. van Deudekom—Schouten, z., C. Bakker—Wit, d., J. Riekwelvan Leen, z., G. A. Halewijnde Vibk, z. 9 Nov.: A. SabelVerzandvoort, z W. A. M. Baarda— Stam, z J. A. van der Hu rePlomp, d. Overléden: 7 Nov.: J. BijnsdorpCaris, 86 j.. Brou wersstraat. N. F., 5 d.. z. v. C. Kruijff. Rozenhagen- straat. K. van. Vliet, 67 j., Dennenstraat. 8 Nov.: C. M. FelixSillèvis. 43 j., Rustenburgcrlaan. 9 Nov.: R. A. L. Kuntzel, 62 j., Zijlweg. Ondertrouwd: 10 Nov.: C. Gouwcleeuw en A. E. Hartog. Familieberichten uit andere r laden. Verloofd: M. Pereboom en S. v. Dijk, JC'le- En schede; Q. de Joncheere en W. II. .T, A. Tervooren, Loenen a ri. Vecht; K. Sehmid en E. Baljon. Rot- terdam-HIlligersberg; J. v\ Gasteren en F. Rade makers, Amsterdam. Ondertrouwd: A. v. Woerkens en C. de Waal, Goes-Ovezande; C. Clemens on C. Smid. NIcuw- Vehhep-Hillegom; A. Stelnlinuser en 13. M. Vokè- mans, Nijmegen. Getrouwd: J. M. v. Kernpen en TT. M. Vroom, Wassenaar: J. I,. v. d. Meer de Walcheren en H. M. Westerouen van Meetoren, Den Haag. Bevallen: DeltersPeelt, d„ Wassenaar; Th. II. J. M. EngelkampCornak. z„ Amsterdam; A. Tloo- gerboordTheunlssen, z Schlebroek: J. Joosten Heynen, z.. Utrecht: Ten BrummeienMater. d„ Scheveningen: BoonElemn. d.. Groningen; De Zee Welles, d., Groningen; Van Waveten—ïloger- vorst. z.. Grijpskerk; Ten HolteNyenhuis Oclchuy- zen, d„ Assen: KeizerHösemann, d Palemban'g; H F. SteeehuisZwijnenberg, d., Enhchede; v. d. MeulenKok, z„ Loosdrecht. Overleden: A. Kuyper. m.. 68 j„ Rotterdam; a. C v. d. LaanMeyer, v 76 j„ Amsterdam: M. C. Hariraih, v 95 j„ Hilversum: S. Tillema, v 21 j, Tienhoven: G. v. Goorv. d. Woude, v 65 j„ Zwart sluis: L. Boldlngh, v 26 j., Amsterdam: E. M. Bun ders, m 45 i.. Wapeningen: J. F. v. Haastert. m., 64 j.. Den Haag: J. A v. Marls, m.. 76 j., Driehuis; T.„ v. d. Lugt, m 61 J.. Rotterdam: A. P. Tolk. m 63 j.. Alphen a. d. Rijn: B- J. M. van Oaeli—Yroo- mans, v, Delft: J. .t. S. de BI", m. 78 j. Breda: b. Ouwerkerk, m 89 j.. Arnhem; K. v. d. Borg. m 64 j., Utrecht; A. C. Kalis, m 63 j.. Den Haa*s.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5