Haarlem s Dagblad Op de Krim de kust ten Zuiden van Kertsj bereikt, 59e JAARGANG No. 17917 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groota Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdrad. 15054, Redactla 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DONDERDAG 13 NOVEMBER 1911 Abonnementen per week f 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40 Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meet 0.17y2. Groentjes zie rubriek. De winterbevoorrading met aardappelen. Op bonnen f,éên rantsoen havermout mag ook gort enz. worden gekocht. 's-GRAVENHAGE, 12 November. Ten einde misverstand te voorkomen wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat degenen, die gebruik 1 wensehen te maken van de gelegenheid om een wintervoorraad aardappelen in te slaan, de met ,,05" tot „14" genummerde bonnen van de met ,,V" gemerkte aardappelkaarten vóór het koopen van dezen voorraad bij de plaatselijke distributiedien sten moeten laten afstempelen. Op niet gestempelde bonnen mag niet worden afgeleverd. Voorts dienen de afgestempelde bonnen eerst bij de aflevering van den wintervoorraad aan den aardappelhande laar te worden afgegeven, dus niet reeds van te I voren. Tenslotte wordt er nog op gewezen, dat degenen, die hun aardappelkaarten hebben laten afstempelen, doch daarna van hun voornemen tot het inslaan van een wintervoorraad afzien, deze kaarten kunnen bewaren tot het tijdstip, waarop de daarop voorkomende bonnen wekelijks voor het koopen van aardappelen zullen worden aangewe zen. De afstempeling schept derhalve geen ver plichtingen tot het inslaan van een wintervoorraad. Bonnen „één rantsoen havermout" Tevens wordt er de aandacht op gevestigd, dat in verband met het feit, dat er geen bonnen met „een rantsoen gort" gemerkt in omloop zijn, de met „een rantsoen havermout" gemerkte bonnen zoowel recht geven op liet koopen van havermout en aanverwante artikelen, als op het koopen van gort en daarmede gelijkstaande artikelen. Beroepskeuze te Haarlem Te weinig ouders maken van dit bureau gebruik Het Haarlemsche Bureau voor Beroepskeuze is, na de instelling van het Gewestelijke Arbeidsbu reau, onder den Werkloosheidsdienst blijven res sorteeren. Wij zochten den leider van het bureau, den heer W. F. Jansen, op in zijn bureau Nassaulaan 2, om van hem te vernemen hoe het met zijn werk in dezen oorlogstijd staat. Wij werken -9- zoo zei de heer Jansen gewoon door. Er is nu in dezen tijd meer dan ooit reden aan de ouders voorlichting te geven bij de keuze van een beroep voor de kinderen. In 1940 heb ben wij 284 jongens en meisjes hier gehad waar voor advies werd ingewonnen. Dit aantal is iets kleiner dan in 1939; toen waren er nameluk óól; een reden voor tiie vermindering is niet ,te geven. Onze klacht is en blijft, dat er te weinig ouders komen. Onder de 284 kinderen die m 1940 naar ons toe kwamen waren er 103 die de lagere school hadden bezocht. Als men bedenkt dat elk jaar 3000 a 3500 kinderen de school verlaten, dan blijkt dat er slechts 3 pCt.. van Beroepskeuze gebruik ma ken. Dat is veel te weinig, ook al kunnen wn ons eenigszins troosten met een berekening van het Centraal Bureau voor de Statistiek, die heelt uit gewezen dat elders het percentage niet hooger ^Het is'verkeerd te denken dat ons bureau er al leen is vöor de moeilijke gevallen. Het zou aan beveling verdienen als veel méér ouders ons ad vies inwonnen, want wij zijn met onze hulpmidde len in staat vast te stellen waarvoor elke jongen en elk meisje de beste eigenschappen bezit. Ais het daartoe nog eens zou komen zou er heel wat 'teleurstelling voorkomen worden en zou boven dien bevorderd worden dat iedereen op de plaats kwam waar hij zich hel beste thuis voelt en waar hij het meeste presteeren kan. Nu komt men niet zelden pas bij de Beroeps keuze als het eigenlijk al mis is. Een jongen is - om een voorbeeld te nemen van de lagere school naar een H. B. S. gegaan. In het eerste jaar ging het zoo-zoo, in het tweede was het al mis, zoodat hij twee jaar over die klasse moest doen. In de der de liep het toen heelmaal spaak, zoodat de direc teur den vader liet komen om hem op de moeiujK- heden te wijzen. Eindelijk kwam de vader met zijn zoontje bij Beroepskeuze, die niet veel moeite had om vast te stellen dat de H-B.S. voor dezen jongen niet deugde, maar dat hu bn het Nijver heidsonderwijs uitstekend op zijn plaats zou zijn. De jongen ging naar een Nijverheidsschool, maai meer dan drie studiejaren waren voor hem groo- téhdëels verloren gegaan. De vader verweet zich zelf: „ik had eerder naar de Beroepskeuze moe ten komen!" T „Een schip op strand is een baken in zee Baten andere ouders dit bedenken en eerder naar de Be roepskeuze komen! Wij staan altijd voor hen klaar, de kosten behoeven geen bezwaar te zijn; deze varieeren, naar gelang van het inkomen, van 1 tot. 5. Ouders uit de omliggende gemeenten want ook die kunnen van het bureau profitee- ren betalen het dubbele. Het zou een ideaal zijn als alle kinderen in het laatste jaar dat zij op de lagere school waren op ons bureau kwamen. Dan zouden de ouders weten wélke weg voor hun kin deren het beste is. Het is ieder zal dit begrij pen ons streven bij het geven van onze adviezen de omstandigheden van de ouders zooveel mogelijk in aanmerking te nemen. Toch is de ervaring dat er in den regel wel voor kinderen van onvermo gende ouders, die een buitengewone begaafdheid hebben voor studie, een weg te vinden is om het doel te bereiken, ook al is de ondervinding dat de middelen van verschillende instellingen, die m zoo'n geval hulp verleenen, door de crisis en den oorlog" sterk verminderd zijn. De Beroepskeuze is er niet alleen voor de kin deren van de lagere school, ook voor de andere onderwijsinrichtingen. In 1940 werd ons advies bijvoorbeeld ingewonnen voor 90 leerlingen van hét u.l.o, 59 van de H.B.S. of het Gymnasium en 29 van het Nijverheidsonderwijs. Niet zelden blijkt, uit de ingestelde onderzoeken dat het beter is een leerling van school te doen verwisselen. Afgestu deerde jongelui komen vernemen welk beroep hun, in verband met hun capaciteiten en aanleg, het meeste kans op succes biedt. Bovendien geven wij ook adviezen aan jonge menschen die al een beroep gekozen hebben, maar die daarin geen succes hebben of voldoening vin den. Soms blijkt, later dat zij in een ander beroep veel betere resultaten bereiken. Ons bureau zoo vervolgde de heer Jansen geeft alleen adviezen. De ouders moeten zelf mid delen en wegen zoeken om die adviezen op te vol- gen. Wij zijn dus geen plaatsingsbureau. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat wij niet gaarne bereid zijn aan de ouders daarbij hulp te verleenen. Bo vendien houden wij bij de adviezen natuurlijk al rekening met de plaatselijke omstandigheden. Wat heeft iemand aan een advies dat hij toch niet kan opvolgen? De oorlog heeft het werk van de Be roepskeuze niet vergemakkelijkt, want verschil lende wegen die vroeger vaak aanbevolen werden zeevaart, vissclierij, marine en leger zijn nu Immers geheel of gedeeltelijk afgesloten. Wij houden „nazorg" op alle kinderen waarvoor ons advies gevraagd is. Sommigen komen ons uit dankbaarheid uit eigen beweging geregeld op de hoogte houden van hun vorderingen op den aanbe volen levensweg, anderen moeten wij schriftelijk daartoe aanmanen. Als conclusie kan wel gezegd ■worden dat in het algemeen de gegeven adviezen opgevolgd worden en meestal met gunstige resul taten. Het Heemsteedsclie grondbedrijf In 1940 weinig verkocht Tot het Grondbedrijf der gemeente Heemstede behooren de complexen „Heemsteedsclie Dreef", „Rozenburg", „Valkenburg", „Het Grotstuk", „Het Oude Slot", „Insulinde" en „Meer en Berg". De gronden die nog ten verkoop beschikbaar zijn hebben een totale oppervlakte van 409077 M2. In 1940 werden geen gronden door de gemeente aan gekocht. Er werden alleen 420 M2. van het com plex „Valkenburg" verkocht. Die geringe verkoop is een bewijs, dat er dat jaar niet veel huizen zijn gebouwd. De waarde van de gronden van het Grondbedrijf Werd op 1 Januari 1941 getaxeerd op 745.838. De punten van de textielkaart Alleen koopen wat men dringend noodig heeft 's GRAVENHAGE.12 November. Van bevoegde zijde wordt aan het A. N. P. het volgende mede gedeeld: Het publiek heeft reeds enkele dagen ge leden nieuwe textielkaarten ontvangen en reeds nu is gebleken, dat sommige consumenten meenen ver standig te doen direct alles te koopen wat op de punten van die kaart te krijgen is. Tegen deze han delwijze moet een ernstig woord van waarschuwing uitgaan, omdat hieruit een tekort aan inzicht in de werkelijke positie blijkt. Wanneer men alle punten van de textielkaart, die geldig zijn, direct gebruikt, heeft men over eenige maanden niet meer de gelegenheid, iets aan te schaffen. Later zal blijken, dat men toch een bepaald artikel wenscht te koopen, dat aanvanke lijk vergeten werd of dat verloren is geraakt of intusschen versleten is. Deze menschen benemen zichzelf dan de gelegenheid, nog iets aan te schaf fen en dit zal tot groote moeilijkheden leiden. De veronderstelling, dat de góederen thans nog in de winkels te verkrygen zijn en binnenkort niet meer, is volkomen onjuist. Evenals bij andere distri butie-artikelen is er voor gezorgd, dat ook dé textielproducten elke maand voor een bepaald doel worden afgeleverd aan de winkeliers. Er zijn dus bij den groothandel reserve-voorraden gevormd; eenmaal per maand mag een bepaald percentage worden afgeleverd, zoodat de zekerheid bestaat, dat gedurende de geheele distributieperiode steeds weer nieuwe artikelen en nieuwe partijen worden toegevoerd naar de toonbank van de winkeliers en voor het publiek verkrijgbaar worden gesteld. De onrust is dus geheel misplaatst en er is voor gezorgd, dat alle punten van alle textielkaarten inderdaad inwisselbaar zullen zijn voor alle soor ten textielgoederen. Het publiek is van meening dat de oude kwalitieten thans nog voor een deel voorradig, doch binnenkort niet meer te verkrij gen zijn. Ook deze opvatting is onjuist, want tegelijk met de inventarisatie van 1 November is een deel van den voorraad van oude kwaliteiten textiel producten geblokkeerd voor den verkoop. Deze voorraad ligt opgeslagen bij den groot- en klein handel en zal op een lateren datum in distributie worden gebracht Een verkoop van nieuwe en oude kwaliteiten door elkaar heeft dus thans plaats en deze spreiding zal ook bij voortduring kunnen worden toegepast. Geadviseerd wordt dus alleen datgene te koopen, wat men dringend noodig heeft en niet langer kan missen. Voorts dient men zuinig te zijn met het be steden van zijn textielpunten. De bovenkleeding, welke alleen wordt geleverd op speciale vergun ning wordt nog dagelijks gemaakt. Over eenige maanden komt dus nog regelmatig deze boven kleeding ter beschikking van een deel van de be volking, dat hierop recht heeft wegens de nieuwe richtlijnen welke gegeven zijn aan de leiders van de plaatselijke distributiediensten. Vermiste knaapjes uit IJmuiden terecht Gevonden aan de zeereep onder Bloemendaal Groote vreugde heerscht in twee gezinnen in de Fa zantenlaan, in het gezin van den heer Breur en in dat van den heer Schager, want hun beider 3-jarige zoon tjes zijn terecht, nadat ze een middag, een nacht en een groot deel van den tweeden dag zoek waren ge weest. Overgelukkig waren allen met de behouden thuiskomst van de twee verloren zonen, die toen we de ouders Woensdagavond even kwamen gelukwen- schen veilig en wel in hun warme bedjes lagen te slapen. Men kan zich de ongerustheid van de ouders van de knaapjes voorstellen, toen het zoeken den geheelen nacht door geen resultaat had opgeleverd. Het was na tuurlijk moeilijk, haast onbegonnen werk, des nachts in het begroeide duinterrein naar twee jongens te zoe ken, die wanneer ze al dien kant waren afgedwaald, toch wel hier of daar zouden liggen te slapen. Het was een koude, trieste nacht met veel regen en dat maakte het zoeken moeilijker; de hoop, ze gezond en wel te rug te vinden, kleiner. Men had met behulp van vier speurhonden tot ver in het duin alle boschjes en dal letjes afgezocht, men had naar ze geroepen, maar het onverpoosd zoeken van misschien wel vijftig men schen, ouders, vrienden, buren, politiemannen en luchtbeschermers bleef zonder resultaat. Woensdagmorgen trok men opnieuw met nog een grooter aantal menschen dan des nachts het duin in. Het werd een stelselmatige drijfjacht; men spande als het ware één reusachtig net over de geheele breedte van het duinterrein, zoodat wanneer de kinderen wer kelijk het duin waren ingegaan ze gevonden moesten worden. En ze werden gevonden, maar pas Woensdagmiddag half vier en wel aan de zeereep onder Bloemendaal. Bij het krieken van den dag was weer een heele expeditie het duin ingetrokken. Het kunnen wel hon derd man geweest zijn, die aan deze expeditie deel namen. Men kan zich den angst der ouders voorstel len, toen ook nu weer het eene uur na het andere verliep zonder dat men een spoor van d^, kinderen vond. Men was reeds op Bloemendaalsch terrein aan gekomen. Zouden die zwakke kindervoetjes de kleinen zoo ver duin op, duin af hebben kunnen dragen? Het. was haast niet te gelooven. Het werd twaalf uur, één, twee, drie uurEn nog had men niets gevonden. Maar plotseling, ongeveer half vier, steeg een juichkreet op in het stille, eenzame duinlandschap. Ze zijn gevonden! Het eerst werden ze ontdekt door een der arbeiders, die werkzaam is in een werkverschaffing in het duin. Een sokje van een der knaapjes had hem een spoor gegeven. De beide moeders, die met nog eenige an dere familieleden een groep hadden gevormd en de zeereep afzochten, waren in de onmiddellijke nabij heid. Mevrouw Breur was de eerste van de beide moeders, die de kinderen zag: haar juichtkreet trok de aandacht van mevrouw Schager en een oogenblik later lagen de beide knaapjes, die toen men ze vond kalmpjes bij elkaar zaten, in de armen hunner moe ders, nat en verkleumd van den regen en de koude van den guren Novembernacht Ze hadden honger en dorst en zes boterhammen met warme melk, door de moeders meegenomen, waren nauwelijks voldoende om hun honger te stillen. Toen volgde een stille triomftocht, weer duin op, Welke bonnen zijn thans geldig? 43-4 Brood 43 .Brood 43 Vlees'ch 43 VI. waren 4?. Melk 43A Reserve 43B Reserve van 2 Nov. t. m. 2 t rants' E1'0^ °f sebak fa rants. Vleesch of 1 rants. i vleeschwaren 13/4 L. Melk 13/4 K.G. Aardappelen K G Aardappelen November. 136 Algemeen 1 K.G. Suiker 137 250 gr. Koffiesurrogaat 138 500 gr. Jam 139-142 Algemeen 1 rants. Bloem brood of gebak D en E Havermout "50 gr. Rijst 143 Algemeen 250 gr. Havermout 144 250 gr. Gort 149 1.00 gr. Vermicelli of maïzena 145-14S Algemeen 100 gr. Kaas van 2 t.m. 20 November: 51-52 Boter 125 gr. Boter Boter met reductie. duin af, huis-toe. De beide vaders waren ook spoedig bij het convooi en zoo trokken allen gezamenlijk naar de Fazantenlaan, waar de blijde mare reeds doorge drongen was. Thuis gekomen, werden de kinderen direct onder de wol gestopt. En spoedig lagen ze in een diepen slaap. Oogenschijnlijk had het nachtverblijf in de open lucht voor hen geen nadeelige gevolgen. Het zijn flinke, gezonde jongens, die wel tegen een stootje kunnen. Een vergaderlokaal te Heemstede Bouwplannen voorloopig" uitgesteld Zooals onze lezers weten, was het bestuur der afdeelirtg Heemstede van den Volksbond tegen drankmisbruik voor nemens, op een terrein aan de Oostzijde van de Heem steedsclie Dreef nabij het Wipperplein een eigen gebouw te stichten. Door de ongunstige tijdsomstandigheden is het tot dusver echter bij het voornemen gebleven, aldus deelde een bestuurslid van de afdeeling ons mede. „We hebben nu op dit terrein zoo lang een flinke cantine gezet, waar mee we al dadelijk veel succes hebben gehad. Dit bleek reeds tijdens de mobilisatie, toen de soldaten daar verpo zing zochten en vonden. En ook nu blijkt die cantine in een lang gevoelde behoefte te voorzien, want verschillen de vereenigingen houden er haar bijeenkomsten. Er wordt zelfs een Zondagsschool in gehouden. Ik kan u dan ook de verzelcering geven, dat met den bouw van ons eigen huis, als de oorlog voorbij is en de noodige materialen weer beschikbaar jcomen, zoo spoedig mogelijk zal worden be gonnen". DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. Vergeefsche poging der bolsjewisten tot uitbraak uit Leningrad. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 12 No vember. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „Op de Krim hebben Duitsche en Roemeensche troepen tijdens felle achtervolgingsgevechten de kust ten Zuiden van Kertsj bereikt. De lucht macht zette het bombardement van de havens Sebastopol, Kertsj en Anapa met groot succes voort. In het gebied ten zuiden van Toela hebben for maties infanterie en tanks in een veelomvattenden aanval divisies bolsjewistische cavalerie verplet terd, tal van gevangenen gemaakt en 91 stukken geschut, benevens ander oorlogstuig buit gemaakt. Een poging tot uitbraak uit Leningrad, onderno men door geconcentreerde strijdkrachten is ge strand op de afweer der Duitsche troepen, waarbij de tegenstander zeer zware, bloedige verliezen leed. Daarbij werden van 17 aanvallende pantser auto's 11 vernietigd, waaronder 7 van de zwaarste. Formaties gevechtsvliegtuigen en jagers hebben aan het geheele front achterwaartsche verbindin gen en vliegvelden van den vijand met succes aan gevallen. Zij verwoestten een groot aantal treinen en berokkenden den bolsjewistischen luchtstrijd krachten aanzienlijke verliezen. Moskou werd overdag en 's nachts met brisant- en brandbom men bestookt. Voltreffers op spoorweginstallaties veroorzaakten groote schade. Andere nachtelijke aanvallen der luchtmacht waren gericht op bewa- peningsfabrieken te Gorki. In de wateren om Engeland hebben gevechts vliegtuigen in den afgeloopen nacht ten Oosten van Lowestoft bommen laten vallen op een groo- ten koopvaarder. Aan de Kanaalkust schoot lucht doelartillerie zes vliegtuigen uit een formatie Britsche jagers neer. De vijand heeft geen gevechtshandelingen boven Duitsch gebied verricht". DRIE JUBILARISSEN BIJ DE SPOORWEGEN. Heden vieren de heeren C. N. van den Berg, ke- telniaker eerste klasse, H. J. Koenen en J. B. J. Pennarts, voorslagers, hun zilveren jubileum aan de Centrale Werkplaats der Nederlandsche Spoor wegen te Haarlem. De jubilarissen werden heden morgen namens de directie door hun onmiddelhjken chef gecomplimenteerd, waarbij hun de gebruike lijke oorkonde en een geschenk onder enveloppe werd overhandigd. De heer Koenen kreeg van zijn collega's een fraai zilveren horloge en ook de beide andere jubilarissen ontvingen van hun collega's een leschenk. Zii mochten het verdere gedeelte van den lag in den huiselijken kring doorbrengen. In het veroverde Charkow. Een Duitsche pantserafdeeling patrouilleert door de stad op speurtocht naar eventueel verborgen vijanden. (Orbis-Holland) Tariefsverliooging huurauto's i-GRAVENHAGE, 13 November. De gemach tigde voor de prijzen deelt mede, dat de steeds terugloopende benzine-toewijzingen een herziening van de prijzenregeling voor huurauto's onvermij delijk hebben gemaakt. Een en ander hebben tot een tariefsverhooging aanleiding gegeven. Bij be kendmaking no. 3 van den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat is in de Staatscou rant van heden een tarief gepubliceerd, hetwelk met ingang van 17 November 1941 van kracht wordt De toeslag van 10%, die tijdelijk werd geheven, wordt met afkondiging van het nieuwe tarief inge trokken. De verhooging zal behalve voor electrisch gedreven auto'svoor alle huurauto's gelden, dus ook indien benzine wordt gebruikt De nieuwe prijzen zullen op de gebruikelijke wijze in de wagens moeten worden aangebracht. Deze regeling zal er toe leiden, dat zooveel mogelijk zal worden gebruik gemaakt van auto's, die zich op korten afstand van het adres van den cliënt bevin den. De tarieven die niet over den taxameter wor den berekend, hebben eveneens een verhooging ondergaan. VERDUISTEREN Van 17.52 tot 8.58 Maan 13 Nov. onder 15.26, 14 Nov. op 2.37 Najaarstinten waren er voor de liefhebbers te bewonderen op de bloemen- en plantenkeuring, welke de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde in „Artis" te Amsterdam deze week organiseerde. (Pax-Holland-De Haan-m) Generaal Huntziger verongelukt. Met zeven anderen bij vliegtuig ongeluk om het leven gekomen. Het D. N. B. verneemt uit Vichy: De Fransche minister van oorlog, generaal Huntziger is Woensdagmiddag bij een vlieg tuigongeluk omgekomen, zoo is Woensdagavond om 8 uur te Vichy officieel bekend gemaakt. Nog zeven andere inzittenden van het vlieg tuig, onder wie de chef van het civiele kabinet van den minister, Labusquière. kwamen even eens oin het leven. Het vliegtuig waarmede de minister reisde en dat blijkbaar als gevolg van de uiterst slechte weersomstandigheden uit den koers was geraakt, is bij Le Vignan in het de partement Gard omlaag gestort. Het was de persoonlijke machine van den minister van oorlog, waarmede de generaal zijn inspectiereis naar Afrika ondernomen heeft, welke twee weken had geduurd. Nader wordt vernomen: De viermotorige machine van den minister van oorlog van het type Potez 662, was Woensdagoch tend even na 8 uur le Algiers opgestegen en had te gen 11 uur op 't vliegveld van Marseille, Marignane een tusschenlanding gemaakt. Toen het vliegtuig weer vertrokken was. werd om 12,53 uur het laatste radiobericht gegeven, dat het toestel reeds op 80 kilometer ten Zuidwesten van Vichy bij Issoire in het centrale bergmassief was waargenomen. Terwijl op het vliegveld van Vichy alle voorbe reidingen voor de ontvangst van den minister van oorlog getroffen werden, kwam van de machine het radiobericht dat zij wegens den heerschenden storm en het gevaar voor ijsafzetting gedwongen was in Zuidelijke richting terug te keeren. De bestuurder heeft toen kennelijk geprobeerd Marignane te be reiken, doch schijnt in het laaghangende wolkendek den koers volkomen te zijn kwijtgeraakt. In het Fransche ministerie van Luchtvaart neemt men aan dat het vliegtuig, dat wegens het gevaar voor ijsafzetting genoodzaakt was laag te vliegen, daarbij tegen het gebergte is gestooten. Bij de plek waar het toestel is neergestort, bij Le Breau, aan de Zuidelijke helling van het centrale massief, bevin den zich namelijk bergketenen die hier en daar een hoogte bereiken van 1300 Meter. Het vliegtuig werd door de bewoners van een arbeidskamp vol komen uitgebrand gevonden. De lijken, waarvan er slechts zes ontdekt werden, waren verkoold en konden niet geïdentificeerd worden. De klok aan boord was op 13.03 uur blijven stilstaan. Aan boord bevonden zich de volgende passagiers: de minister van oorlog generaal Huntziger. de chef van zijn civiele kabinet Labusquière, zijn ordon nans-officier De Royère, de bestuurder Le Fèvre, een marconist, een mecanicien, een fotograaf en een kamerdienaar. Generaal Huntziger had kort te voren een bood schap gericht tot het Fransche leger in Afrika, waarin hij dit de „beschermende wacht van het im perium" noemt. Het leger heeft voor dit imperium reeds bloed vergoten en het zal zoo noodig voor de verdediging daarvan strijden, zoo verklaarde de minister van oorlog, die verder zeide dat het lot van dezen Afrikaanschen bodem verbonden Is met het Fransche. Generaal Huntziger, die sinds 9 September 1940, deel uitmaakte van de Fransche regeering, heeft,' zools bekend, aan het hoofd gestaan van de delega ties die het vorig jaar met Duitschland en Italië over den wapenstilstand onderhandelden. In aie functie onderteekende hij de met beide landen tot stand gekomen verdragen. Generaal Huntziger, die in 1880 werd geboren, streed gedurende den we reldoorlog in Frankrijk en later aan het Oostelijk front. Na den wereldoorlog stond hij eenige malen aan het hoofd van militaire missies, o.a. een die in Brazilië onderhandelingen voerde. In 1934 werd hij opperbevelhebber van de troe pen in den Levant. In de jaren 1938-1939 leidde hij ae onderhandelingen over het Turksch-Franschè verdrag. Belangrijke punten voor Rostov bezel. Straat van Kertsj op de Krim bereikt. BOEDAPEST, 12 November. Het D N B meldt: Het Hongaarsche telegraafagentschap M. T. 1. meldt uit den Zuidelijken sector van het Oostelijk front: Tijdens de operaties in de Oekraïne hebben de troepen der bondgenooten nieuwe, belangrijke pun ten voor Rostov en in het gebied van Sjachti bezet. In den frontsector van de Hongaarsche troepen was slechts een onbeteekenende activiteit van verkennings troepen. In aanvulling op het weermachtsbericht van Woensdag verneemt het D. N. B. dat uit de laatste weermaehtsberichten blijkt dat de Sovjettroepen steeds meer door Duitschers en Roemenen worden verdreven van het schiereiland De Krim. De troepen der bondgenooten zijn thans ten zuiden van de haven Kertsj doorgedrongen tot aan de kust. Hiermede hebben zij de Straat van Kertsj bereikt, welke de zee van Azov met de Zwarte Zee verbindt. De kust aan de overzijde, dus van het schiereiland Taman. is zeer vlak. Er loopt slechts één weg. die zich latér splitst. Een tak voert in het Noorden naar Temrjoek en een andere in zuidelijke richting naar het kleine ha venstadje Anapa aan de Zwarte Zee, dat evenals de havens Sebastopol en Kertsj door de luchtmacht werd gebombardeerd om een verdere vlucht van de Sovjettroepen te verhinderen. KOESNETSOF OPPERBEVELHEBBER VAN DE KRIM. STOCKHOLM, 12 November. (D.N B.) Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft admiral Koes- netsof het opperbevel over de Sovjetstrijdkrachten op de Krim op zich genomen. 33 SOVJETVLIEGTUIGEN VERLOREN GEGAAN. BERLIJN, 12 Novembr. (D.N.B De bolsjewieken hebben gisteren in totaal 33 vliegtuigen verloren, waarvan 8 in luchtgevechten en 3 door luchtdoelartil lerie neergeschoten en de overige 22 op den grond vernield werden. In den afgeloopen nacht hebben formaties van de Duitsche luchtmacht aanvallen gedaan op Moskou en Gorki. Te Moskou werden o.a. twee stations door ver scheidene bommen getroffen, terwijl te Gorki groota branden ontstonden op de werven aan de Oka. DR MOERMANSK-SPOORWEG. BERLIJN. 12 November. (D.N.B.) Van militaire zijde wordt gemeld, dat Finsche jagers bij een ver rassenden aanval op een Sovjet-vliegveld vier bols- iewistische vliegtuigen hebben vernield. Duitsche en Finsche vliegtuigen bewaken sedert, geruimen tijd den Moermansk spoorweg Op verscheidene plaatsen is deze lijn door bomtreffers voor elk verkeer versperd. De bolsjewisten leden daarbij groote materieele scha de. Finsche jagers hebben een aantal locomotieven vernield DE STRIJD BIJ MOSKOU. BERLIJN. 12 November. (D.N.B. Van militaire zijde verneemt het D.N.B., dat Duitsche stoottroepen op 11 November in den eentralen sector zijn door gedrongen in de verdedigingslinie der bolsjewisten voor Moskou. In de vooraanliggende loopgraven ver nielden zij onderkomens en waarnemingsposten der bolsjewisten. Op een plaats werden vier pantserwa gens zoo zwaar beschadigd, dat zij moesten blijven staan. De bemanning, die zich verzette, werd onmid dellijk vernietigd. De Duitsche stoottroepen keerden zonder verliezen in hun stellingen terug. Turksclie ministers afgetreden Uit Ankara verneemt het D.N.B.: De minister van defensie. Saffet Avikan en de minister voor ver keerswezen, Kerim Indsjeday, hebben hun ontslag aangeboden. Tot hun opvolgers werden benoemd de gepensioneerde generaal Avoenkal en de gepen- soneerde admiraal Fahri Engin. Tijdens de onder zoekingen naar het vergaan van het Turksche stoomschip „Redah" zou bezwarend materiaal voor beide ministers aan den dag zijn gekomen. Het stoomschip is getorpedeerd waarbij-groote verliezen aan menschenlevens voorkwamen. Uit het onder zoek is gebleken dat het schip gebrekkig was uit gerust. Mededeeliugen van Churchill Geen verandering in regeering of oorlogvoering overwogen Het D.N.B. meldt: Churchill heeft Woensdag vol gens den Engelschen Berichtendienst in het Lager huis verklaard dat geenerlei verandering in de En- gelsche regeering of in de oorlogvoering is overwo gen. Wanneer de oorlog tegen de duikbooten en do vijandelijke luchtstrijdkrachten zich verder gunstig ontwikkelen, waarvoor natuurlijk geen enkele garantie kan worden gegeven, heeft het. zoo zeide Churchill verder, er allen schijn van dat in 1943 groote hoeveelheden schepen ter beschikking zullen staan, waardoor het mogelijk zou worden overzeesche operaties uit te voeren, hetgeen thans geheel en al buiten het bereik der Britsche hulpmiddelen ligt. Churchill weigerde in te gaan op de hulpverleening van Engejand aan de Sovjet Unie. Naar de Engelsche Berichtendienst meldt, gaf hij als motief op dat men den vijand geen geheimen mag verraden. i

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1