Haarlem's Dagblad Voor komende week bon 44. Versterkingen ten Zuiden van Kertsj (op de Krim) genomen. 59e JAARGANG No. 17918 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede VRIJDAG 14 NOVEMBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.1S, per 3 maanden 3.42, franco per post f 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regel» 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meel 0.17%. Groentjes zie rubriek. 's-GRAVENHAGE, 14 November. Voor het tijd vak van Zondag 16 November tot en met Zaterdag 22 November zijn van de daarvoor bestemde kaarten de bonnen 44 aangewezen voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood of gebak, vleesch of vleeschwaren, melk en aardappelen. Ter verkrijging van het extra-rantsoen van '/s K.G. aardappelen is voor de houders van vetkaarten bon 44b aangewezen. Na Zaterdag 15 November zullen niet meer geldig zijn de bonnen 43 van brood, vleesch, vleeschwaren, melk 1 en aardappelen en na Donderdag 20 November de bonnen 5152 voor boter en vet. Het schoolgeld te Heemstede Een vergelijking van 5 jaar In het verslag v der gemeente Heemstede worden cijfers gepubliceerd over de schoolgelden. Deze hebben bedragen in guldens: 1936 1937 1938 1939 1940 15.215 17.742 19.622 19.588 19.707 8.376 10.475 9.472 9.182- 9.425 12.910 14.584 15.926 16.801 16.670 5.462 6.964 9.118 9.979 10.359 Openbaar L.O. Openbaar U.L.O. Bijzonder L.O. Bijzonder U.L.O. Retributiegeld M.O. Retributiegeld Gymnasium Totaal 22.937 22.856 24.983 26.260 26.430 6.087 6.915 7.715 7.061 7.449 70.985 79.536 86.836 8.8.871 90.040 Daaraan is te zien dat in die 5 jaren het bedrag dat de Heemstedenaars aan schoolgeld opbrengen van jaar tot jaar gestegen is. In 5 jaar vermeerderde het van 70.985 tot 90.040, een verschil dus van 19.055 of bijna 27 pCt. De bevolking nam in dien tijd toe van 18.660 tot 20.652 zielen, wat neerkomt op een aanwas van nog geen 11 pCt. Het aantal leerlingen was: 1936 1940 Openbare scholen voor L.O. en U.L.O. 880 982 Protestantsche scholen522 502 R.K. scholen1111 1347 Leerlingen uit Heemstede bezochten: H.B.S. A te Haarlem Ie H.B.S. B te Haarlem 2e H.B.S. B te Haarlem Midd. Meisjesschool te Haarlem Gymnasium te Haarlem Kennemer Lyceum te Overveen 't Kopje te Bloemendaal R.K. Gymn. voor M. te Haarlem R.K. Lyceum te Overveen Christelijk Lyceum te Haarlem 1936 1940 34 41 86 92 1 51 67 34 35 32 41 4 9 17 42 45 53 90 115- 394 495 Totaal In die 5 jaar steeg het aantal kinderen uit Heem stede dat Middelbaar of Voorbereidend Hooger On derwijs genoot van 394 tot 495. Een vermeerdering dus van 101 of 25y2 pCt. Die stijging is dus ook grooter dan het toenemingspercentage der bevol king. Roekelooze daad van 13-jarige Tweejarig zusje het slachtoffer geworden ARNHEM, 13 November. In een woning aan de Oost Peterstraat te Arnhem wierp een dertienjarige Jongen tijdens de afwezigheid van zijn moeder ben zol in de brandende kachel. Ook de benzol in de flesch geraakte hierdoor in brand, waarop het ventje de flesch met den brandenden inhoud op tafel zette. Een tweejarig zusje, dat op hetzelfde moment langs de tafel liep, stootte de brandende flesch om, deze viel hierdoor op den grond en de kleeren van het kind raakten in brand. De inmiddels toegeschoten moeder wist deze nog te blusschen, doch het kleine slachtoffer had reeds zoo ernstige brandwonden op- geloopen, dat het eenigen tijd later tengevolge daar van overleed. Verplichte diensten voor de werkverruiming 's-GRAVENHAGE, 13 November. Het A.N.P. meldt: Melding is gemaakt van een vonnis van den economischen rechter te 's-Gravenhage, die eenige door eigen schuld werklooze personen, aan wie de verplichting was opgelegd tot verrichting van werk zaamheden in een werkkamp, doch die daaraan geen gevolg hadden gegeven, tot f 10 boete veroordeelde onder bepaling dat voortaan dergelijke weigeringen strenger, nl. met gevangenis, zouden worden ge straft. De overwegingen, waarop het vonnis berust, hou den o.a. het volgende in: Bij verordeningen van den-Rijkscommissaris, no. 42, d.d. 28 Februari 1941 betreffende de verplich ting tot het verrichten van diensten wordt bepaald dat de bewoners van het bezette Nederlandsche ge bied door het gewestelijke arbeidsbureau verplicht kunnen worden voor een bepaalden tijd op een aangewezen plaats diensten te verrichten en dat de ter uitvoering dier verordening noodige voorschrif ten door den secretaris-generaal van het departe ment van sociale zaken worden uitgevaardigd. Het uitvoei'ingsbesluit van dien secretaris-gene raal schrijft voor dat die diensten zullen zijn dien- 1 sten ten behoeve van den rijksdienst voor de werk verruiming en dat de directeur-generaal van het Rijksarbeidsbureau de richtlijnen zal vaststelen vol gens welke de verplichting zal worden opgelegd. In die richtlijnen worden aangewezen groepen van personen, die verplicht kunnen worden die diensten te verrichten. Dat verdachte tot deze personen behoort, wordt Biet in twijfel getrokken. De directeur van het gewestelijk arbeidsbureau is het geweest, die den veixlachte de verplichting heeft opgelegd diensten ten behoeve van den rijksdienst te verrichten in Pieterburen van af 18 Augustus 1941 tot 8 November 1941. Verdachte heeft geweigerd. Nu geldt het hier een verordening uitgevaardigd door een nationaal-socialist en het komt den econo mischen rechter voor dat daarom toepassing moet vinden de nationaal-socialistische stelregel: „onvoor waardelijk samengaan van. absolute autoriteit met absolute verantwoordelijkheid", zoodat, nu het de bevoegde autoriteit is geweest die de verplichting heeft opgelegd, aan die opdracht gehoorzaamd moest worden. In October 2068 vonnissen Door de inspecteurs voor de prijsbeheersching 's-GRAVENHAGE, 14 Nivember. In de maand October zijn door de inspecteurs voor de prijsbeheer sching 2068 prijsovertredingen berecht. Hierbij werden boeten opgelegd tot een totaal-bedrag van f 381.667.59. In zes ernstige gevallen werd tevens sluiting en stil legging van de zaak bevolen, meerendeels voor den tijd van één jaar. Een verbod tot uitoefening van het befoep is in twee zaken uitgesproken eveneens voor een tijdsduur van één jaar. Bij 207 vonnissen werden inbeslaggenomen goederen verbeurdverklaard ,de opbrengst hiervan bedroef t 50.115,57. Bij 57 van de 2068 veroordeelingen werd er een boete opgelegd van f 1000 of meer. Hiervan waren de hoogste: Fa. H. te Amsterdam, wegens prij.sovertre- ding bont f 70.000; Fa. S. en S. te Amsterdam, textiel- goederen f 20.000: N.V. P. te- Rotterdam, kaas f 12.000; N.V. H. te Vlaardingen, textiel f 10.000, W. L., Ensche dé. triplex en hout f 10.000; S. S., Harlïngen. schoenen f 10.000 en zijn echtgenoote J. H., Harlingen, eveneens wegens schoenen f 9.000, B. H. te Harlingen, manu facturen f 8.000; J. van U., Amsterdam, textiel f 8.000; Fa. K. en Zn., Bunschoten, paling f 7.500. VERDUISTEREN Van 17.50 tot 9.00 Maan 14 Nov. onder 15.52, 15 Nov. op 5.54 Het gebruik van rijwielpaden Onder de bepalingen der wegenverkeersregeling. 's-GRAVENHAGE, 13 November. Snel nadert de dag, zoo schrijft de A.N.W.B., dat de „wegenverkeers- regeling" ir» werking treedt. #In deze verkeersvoorschriften, welke 8 December a.s. van kracht zullen zijn, komt o.a. een bepaling vocu-, dat de wielrijders gebruik moeten maken van de oestaande rijwielpaden. Dit 'sluit dus in, dat een pad, dat voor de wielrij ders is of wordt bestemd, als rijwielpad voor hen verplicht is en dus moet worden aangeduid met hét ronde, blauwe bord met wit rij wiel figuur. Het thans nog in gebruik zijnde, rechthoekige zwar te bord met opschrift „rijwielpad" in witte letters, waarmede het niet-verplichte rijwielpad wordt aan geduid, komt dan te vervallen Nu zijn de niet-ver plichte rijwielpaden lang niet altijd de beste geble ken, zij lieten in het algemeen nogal eens wat te wenschen over. Dit bezwaar werd echter door den wielrijder niet zoo erg gevoeld, omdat hij dan desgewenscht op den rijweg kon gaan rijden. Bij de nieuwe bepalingen is dit niet meer mogelijk, zoodat het daarom een eer ste eisch zal zijn, dat alle rijwielpaden steeds in een goed berijdbaren toestand zullen verkeeren. Naar de meening van den A.N.W.B. is dit een aan gelegenheid, welke reeds thans dringend de bijzon dere aandacht vraagt van de wegbeheerders, opdat de wielrijders, straks niet genoodzaakt zullen zijn over vaak onberijdbare rijwielpaden te rijden. Het geen vooral zeer ten nadeele is van de rijwielban den, waarmede onder de huidige omstandigheden de uiterste zuinigheid moet worden betracht. Tenslotte zij er nog op gewezen, dat het verplichte rijwielpad verboden is voor alle andere weggebrui kers, dus ook voor den voetganger, zoodat deze bij gemis aan een voetpad op den rijweg is aangewezen, mits deze niet voor hen is verboden, .in welk geval hij tot een ander weggedeelte zijn toevlucht zal moe ten nemen. AMSTERDAM, 13 November. De persdienst van het N.V.V. schrijft aan het A.N.P.: Zooals men zich zal herinneren, werd eind September aan de vrouwen der zeevarenden medegedeeld, dat inzake de week- en maandbrieven niet meer zou mogen worden uitbetaald dan krachtens de bepalingen van maatschappelijk hulpbetoon aan gezinnen van werk- loozen werd toegekend. De Centrale Bond van Transportarbeiders heeft direct pogingen in het werk gesteld hierin verbete ring te bereiken. Een eerste resultaat werd bereikt, doordat werd toegestaan, dat'de weekbrieven moch ten worden uitbetaald tot een maximum van f 9 0 per maand. Thans zijn verdere voorstellen van den bpnd goedgekeurd, waarbij besloten is, dat het be drag van f 90 als maximum voor de uitkeering per maand gesteld, verhoogd mag worden met f 40, wanneer er één kind is. met f 65 wanneer er twee kinderen zijn en voor ieder kind meer nog met f 15. Als kinderen worden beschouwd jeugdige personen tot den leeftijd van ,18 jaar. Natuurlijk mogen de weelc-brieven niet hoogër worden dan ze aanvanke lijk waren. DE STEEKPARTIJ MET DOODELIJKEN AFLOOP TE TUBBERGEN. ARNHEM, 13 November. In den avond van He melvaartsdag van dit jaar vond te Tubbergen een steekpartij met doodelijken afloop plaats, in verband waarmede de 32-jarige metselaar B. G. L. uit Tub bergen en de 21-jarige J. G. L., fabrieksarbeider te Geesteren door de rechtbank te Almelo resp. tot 7 jaar en 2 jaren gevangenisstraf werden veroordeeld. In hooger beroep hebben beiden heden voor het ge rechtshof te Arnhem terecht gestaan. De advocaat-generaal eischte tegen beide verdach ten bevestiging van de vonnissen van de rechtbank. Uitspraak over 14 dagen. Welke bonnen zijn thans geldig? 9 t.n 15 November: 43-4 Brood 4 rants. Erooa of ffebak 43 Brood 1/2 rants. 13rooa 01 0603,11 43 Vleesch 1 /j rants. (Vleesch of 43 VI. waren 1 rants. vleeschwaren 43 Melk 1 3/4 L. Melk 43A Reserve lj/4 K.G. Aardappelen 43B Reserve V» K.G. Aardappelen van 2 Nov. t. m. 29 November. 136 Algemeen 1 K.G. Suiker 137 250 gr. Koffiesurrogaai 138 500 gr. Jam 139-142 Algemeen 1 rants. Bloem brood of gebak D en E Havermout 250 gr. Rijst 143 Algemeen 250 gr. Havermout 144 250 gr. Gort 149 100 gr. Vermicelli of maizena 145-148 Algemeen 100 gr. Kaas van 2 t.m. 20 November: 51-52 Boter 125 gr. Boter 51-52 Vet 125 gr. Boter met reductie. Voorts: Petroleum: Bonkaart M en O Bon 14 (2 1.) tot 27 Dec. Zeep Bon 135 Algemeen en Bon D Zeep der Zeop- kaarten 1 rantsoen zeeD. Bon D Toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pet. t.m. 30 Nov. Bon J Textiel (Man nen) 50 gram scheerzeep t.m. 31 Dec. 1941. Bijdrage en opslag kinderbijslagwet In totaal weer op 1 vastgesteld 's-GRAVENHAGE, 13 November. De premie in gevolge de kinderbijslagwet, bestaande uit een bij drage tot dekking van de kinderbijslagen en een op slag, bestemd tot dekking van de administratiekos ten, wordt telken jare opnieuw vastgesteld. De secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken heeft thans voor 1942 de evenbedoelde bijdrage, evenals voor 1941, bepaald op 0.94 pet. van, het loon, dat voor premiebetaling in aanmerking komt. Nieuw is echter de bepaling, dat deze bijdrage voor instellingen van weldadigheid, voorkomende op de lijst bedoeld in artikel 3 van de Armenwet, slechts 0.44 pet. van bedoeld loon zal bedragen. Voor de werkgevers, die bij het rijkskinderbijslag- fonds zijn aangesloten, heeft de secretaris-generaal den opslag wederom op 0.06 pet. van het loon be paald, zoodat de totaal-premie, zijnde bijdrage plus opslag, voor deze werkgevers ook in het jaar 1942 1 pet., van het loon zal beloopen, behoudens wanneer zij behooren tot de evengenoemde instellingen van weldadigheid, in welk geval de premie Va pet. zal bedragen. Ten aanzien van de werkgevers, die zijn aange sloten bij het kinderbijslagfonds van een erkende be- drijfsvereeniging, geschiedt de bepaling van den op slag door de betrokken bedrijfsvereeniging. UIT DE STAATSCOURANT. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van justitie van 12 November 1941 zijn aangewezen als waarnemend procureur-generaal bij het vredegerechthof: 1. mr. L. B. J. Vermeulen, 2. mr, J. U. Polman, 3. jhr. mr. dr. L. H. K. C. van Asch van Wijck, allen advocaat*generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage. Bij besluit van den secretaris-generaal van het Departement van binnenlandsche zaken van 11 No vember 1941 is H. J. Vennekens, op zijn verzoek met ingang van l Januari 1942 als burgemeester van de gemeente Neer eervol ontslagen. Bij besluit van den secretaris-generaal van het danartement van binnenlandsche zaken van 12 No vember '1941 is de vocoiióopige verlenging van de ambtsperiode van den burgemeester der gemeente Oldenzaal, G. H. P. Bloemen, met ingang van 12 November 1941 beëindigd. Dag in dag uit heerscht er op de wegen in het veroverde Sovjet-gebied een druk verkeer van colonnes, die van het Oostfront terugkeeren en van andere, die er heen gaan, om tie benoodigdheden voor de troepen op de plaats van bestemming te brengen. v (Atlantic-Holland) DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. Bolsjewistische kruisers zwaar beschadigd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 13 November (DNB) Het opperbevel der weer macht deelt mede: „Op de Krim zijn de Duitsche troepen in den aanvaj tegen de vestingwerken van Kertsj. Ver scheidene versterkingen onmiddellijk ten Zuiden van de stad zijn genomen. Sterke afdeelingen gevechtsvliegers hebben Sovjetschepen in de ha ven van Sebastopol en voor de Noordoostkust der Zwarte Zee aangevallen. Daarbij zijn drie kruisers, een torpedobootjager en vijf groote koopvaardijschepen zwaar beschadigd. Ook ln het havengebied werd door bomtreffers groote schade aangericht. Aan het overige deel van het Oostelijk front brachten plaatselijke gevechtshandelingen nieuwe successen. Zware batterijen van het leger heb ben voor den oorlog belangrijke doelen in Le ningrad en havenwerken en werven te Kroon stad beschoten. Geslaagde luchtaanvallen wer den gedaan op Leningrad en Moskou. In de wateren om Engeland hebben gevechts vliegtuigen overdag twee grooto vrachtschepen door bommen beschadigd". Wanneer een boer in Noord-Brabant verhuist, helpen alle nieuwe buren van de buurtschap, waar de boer komt wonen, mee. Dit gebeurde ook deze week te Goirle. In optocht verlaat de stoet het dorp. (Het Zuiden-Splerings) Amerikaansch Congres aanvaardt wijziging der neutraliteitswet. Thans nog slechts de handteekening van Roosevelt benoodigd. Het D.N.B. verneemt uit New-York: Nadat president Roosevelt en de minister van buitenlandsche zaken Hull in brieven aan de democratische leiders van het Huis van Afge vaardigden nog in de laatste minuut de stem ming over de wijziging van de neutraliteitswet hadden probeeren te beïnvloeden, heeft het het Huis het voorstel met 212 tegen 194 stemmen aangenomen. Daarmede is de bepaling uit de neutraliteitswet geschrapt, welke aan Ameri- kaansche schepen het varen in oorlogszönes verbiedt. De bewapening van koopvaardijschepen was, zooals bekend, reeds eerder door het Con gres goedgekeurd. International News Service meldt nog dat Roose velt en Huil persoonlijk ook nog contact gezocht hadden met aarzelende afgevaardigden teneinde hen r de aanvaarding van het voorstel te winnen. Zoo telefoneerde Hull met afgevaardigden van wier stemmen men nog niet zeker was, terwijl Roosevelt persoonlijk den democraat Casey ontving, van wien men vreesde dat hij een groep afgevaardigden uit New-England in het kamp der oppositie zou kunnen drijven. Hull had een langdurig onderhoud met den democraat Dies. Blijkbaar heeft Roosevelt de belofte gegeven scherpe maatregelen tegen de stakingsactie te ne men, teneinde aan critici op dit gebied het zwijgen op te leggen. De speaker van het Huis, Rayburn. las een brief van Roosevelt voor als laatste inspanning om stemmen voor het voorstel te winnen. Onder de laatste sprekers bevond zich o.a. de republikein Wadsworth, die voor aanneming van het ontwerp was en die beweerde dat de geheele neutraliteitswet schadelijk ls voor de veiligheid van de Vereenigde Staten. Terstond na de stemming onderteeltende de Speaker de wet. Thans is alleen nog de handteeke ning van Roosevelt vereischt om haar van kracht te doen worden. De president heeft volgens Associated Press het resultaat van de stemming in het Huis van Afge vaardigden in het Witte Huis afgewacht. Zijn secretaris verklaarde dat Roosevelt terstond- van den uitslag in kennis was gesteld en dat de president den regeeringsleiders in het Huis van Afgevaardigden, Rayburn en McCormack, zijn persoonlijken dank voor hun optreden had doen toekomen. WASHINGTON, 14 November (DNB) In het reeds kort vermelde schrijven aan den voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, waarmede Roosevelt de stemming over de wijziging van de neutraliteits- et wilde beïnvloeden, beweert de president dat r.iet-aanvaarding van de wijziging Duitschland en .andere aggressoren", zooals het Roosevelt be haagde zich uit te drukken, zou „aanmoedigen tot aggressieve maatregelen en voornemens", terwijl tegelijkertijd liet effect op het Britsche rijk, China en Sovjet Rusland ontmoedigend zou moeten zijn. Bovendien moest een „falen" van het Huis van Afgevaardigden den binnenlandschen politieken toe stand in de Ver. Staten verzwakken. Ook de minister au buitenlandsche zaken Huil heeft, zooals reeds vermeld, met een schrijven aan de democratische leiders van het Huis ingegrepen. Hij noemde de wij ziging van de neutraliteitswet noodzakelijk in het belang van de veiligheid der Ver. Staten. In opschriften over de geheele breedte der pagi na publiceert de New-Yorksche pers in de edities van gisteravond de herroeping van het verbod voor Amerikaansche schepen om de oorlogszöne to be varen. Eigen commentaren hebben de bladen nog niet, behalve de New-York Journal American", die erklaart dat het oorlogsvoorstel ls aangenomen. PERSONALIA. De heer J. J. Witkamp te Haarlem slaagde voor het examen voor het verkrijgen van het diploma van trichine-ondferzoeker. PRIESTERJUBILEA. Op 25 November zullen de eerw. heeren J. A. Slijkerman eji J. B. J. van der Linden, beiden leeraar aan het Seminarie Hageveld en kapelaan Th. A. F. Plaat van de kerk van den H. Bavo hun 12%-jarig priesterschap vieren. AMSTERDAM, 13 November.. De persdienst van het N.V.V. schrijft aan het A.N.P.Op aan drang van de rechtskundige afdeeling van het N. V. V. is de Rijksverzekeringbank er toe overgegaan op veel ruimer schaal dan tot dusverre een voor schot toe te ken 1 in alle gevallen, waarin vast staat, dat een ve. 1 kerde arbeider bijv. als gevolg van een ongeval ongeschikt tot werken is. Blijkt achteraf, .dat' het dagloon niet juist was berekend of dat de arbeidsongeschiktheid een gevolg was van ziekte en dus niet ten laste van de Rijksverzekering bank komt, dan zal het reeds verstrekte voorschot verrekend \yorden met volgende uitkeeringen of ln het tweede geval verrekend worden met de be treffende bedrijfsvereeniging of met den Raad van Arbeid. ARBEIDERS BESCHADIGDEN MACHINES. BREDA, 13 November. - Twee jeugdige fabrieks arbeiders te Tilburg hadden zich in de maanden Mei en Juni j.l. in de fabriek der N.V. Nederlandsche Vlasspinnerij te Tilburg schuldig gemaakt aan zeer ernstige beschadiging van enkele kostbare machines. Zij hadden tot tweemaal toe een ijzeren bout op de voedingstafel van een in werking zijnde kaard- machine gegooid. Deze voorwerpen waren tusschen de walsen der machines gekomen, waardoor deze ernstig werden beschadigd. De schade beliep volgens de directie, ongerekend de bedrijfsschade, 2500 gulden. Bij de behandeling dezer zaak voor de Bredasche rechtbank deelde de eene verdachte, de 19-jarige A. J. H. uit Tilburg mede te hebben gehandeld uit wraak tegen een der bazen, die hem verschillende malen beboet had. De rechtbank veroordeelde den jongeman tot drie maanden gevangenisstraf. De tweede verdachte, de 19-jarige F. H. M. S., uit Tilburg werd veroordeeld tot vier maanden ge vangenisstraf. (ANP) Ernstige verliezen der bolsjewisten in het Donetzbekken Mislukte tegenaanvallen in den centralen sector Het D.N.B. meldt: Onder de gevangen genomen; bolsjewisten in het Donetzbekken bevinden zich ook leden van bolsjewistische eenheden die in Iran zijn binnengerukt, zoo wordt van bevoegde Duitsche zijde gemeld. De bolsjewisten wierpen ter bestrijding van den succesvollen opmarsch aan de Duitsche en Italiaan- sche troepen in het indutriegebied van het Donetz- bekker snel samengeraapte nieuwe eenheden in den strijd. Deze leden zonder een of ander succes te be halen zware verliezen aan materiaal. Het verlies aan menschen en gevangenen was eveneens zeer groot. Aan een deel van den centralen sector hebben da bolsjewisten na een hevige voorbereiding door artil lerie op 12 November een krachtigen door pantser wagens gesteunden tegenaanval ondernomen. Tijdens zware gevechten sloegen de Duitsche artillerie en de eveneens in het gevecht gebrachte Duitsche pant serwagens de bolsjewisten terug. Vijftien Sovjet-tanks, waaronder twee der zwaarste van 52 ton, werden ver nietigd. Vier andere Sovjet pantserwagens liepen door goedgemikte schoten zoo zware beschadigingen op dat het verlies daarvan waarschijnlijk is. Bij de gevechten in het gebied van Kalinin heb ben eenige bolsjewistische vliegtuigen denzelfden dag geprobeerd de door Duitsche troepen bezette stad Ka linin aan te vallen. Krachtig Duitsch luchtdoelge schut dwong de bolsjewieken tot een snellen aftocht. Een vijandelijke machine kreeg een treffer en stórtte brandend nabij de stad omlaag. OPTREDEN DER FINSCHE LUCHTMACHT. HELSINKI, 13 November. (A.N.P.) Een FinscK jachteskader onder leiding van majoor Magnussen heeft in vele gevechten groote successen behaald. Bij aanvallèn van dit eskader werden in gevechten met meestal in aantal sterkere bolsiewistische formaties tot begin November 125 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten zonder eigen verliezen. Deze successen zijn des te grooter, omdat zij meestal diep in het. vijan delijke gebied behaald werden. Van officieele zijde wordt uit Helsinki nog het volgende medegedeeld: Op 12 November is in het middelste gedeelte van do Finsche Golf een groot vijandelijk transport in een mijnenveld geraakt en vernietigd Belangrijke documenten van Huntziger gespaard gebleven Door den generaal kort voor het neerstorten van het vliegtuig uitgeworpen VlCHY, 13 November. Het DNB meldt: Om trent het vliegongeluk in Zuid-Frankrijk dat het leven kostte aan den Fransehen minister van oorlog generaal Huntziger wordt nog een interessante bij zonderheid bekend. Toen het voor de passagiers onvermijdelijk leek dat liet vliegtuig zou neerstorten heeft generaal Huntziger zijn actetasch met belang rijke documenten uit het raampje geworpen. Da tasch werd nabij de plek des onheils gevonden. De documenten bevatten de aanteekeningen die de minister tijdens zijn inspectiereis van 14 dagen in Afrika gemaakt heeft en over welker resultaat hij de regeering nauwkeurig verslag wilde uitbrengen. Het stoffelijk overschot van den generaal, van de twee hem vergezellende officieren en van de vier leden der bemanning van het verongelukte toestel is Donderdagmiddag van de plek des onheils naar Vigan overgebracht, waar het op de baar werd ge legd. Van hier uit zullen de lijken vervoerd worden naar Nimes, waar op het station een voorloopige rouwkapel is ingericht. In den nacht van 14 op 15 November zullen de lijken der slachtoffers per trein naar Vichy worden gebracht.. Uit Parijs wordt gemeld, dat de militaire bevel hebber in Frankrijk, de generaal der infanterie von Sttilpnagel, aan den plaatsvervangenden minister president en minister van buitenlandsche zaken ad miraal Darlan een telegram van rouwbeklag met den dood van generaal Huntziger gestuurd heeft. De bij de Fransche regeering te Vichy geaccredi teerde buitenlandsche diplomaten hebben Donderdag hun leedwezen over den dood van generaal Hunt ziger tot uitdrukking gebracht. Maarschalk Pétain heeft aan den Führer ln ant woord op diens telegram van rouwbeklag, een dank- telegram gezonden. Admiraal Darlan heeft telegra fisch zijn dank betuigd aan den rijksminister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop voor diens telegram van rouwbeklag. De regeerlngsgebouwen te Vichy, alsmede de open bare gebouwen in de onbezette zöne, hebben naar aanleiding van het overlijden van generaal Huntzi ger de vlag halfstok geheschen. Het bericht van het vliegtuigongeluk heeft ook ln de Fransche koloniën in Afrika, waar generaal Huntziger een inspectietocht van veertien dagen heeft gemaakt als vertegenwoordiger van den .maar schalk en van de regeering, groote verslagenheid gewekt. De autoriteiten van de protectoraten Tunis en Marokko, alsmede het gouvernement-generaal in Algiers hebben eveneens den staatsrouw afgekon digd. De zoon van generaal Huntziger. die als lui tenant dient in het garnizoen van Marrakesj, is'door den resident-generaal van Marokko generaal No- guès onmiddellijk op de hoogte gesteld van den tragischen dood van zijn vader. Naar voorts officieel wordt medegedeeld, heeft de Fransche regeering besloten dat het stoffelijk overschot der slachtoffers op staatskosten begraven zal wordem De kerkelijke plechtigheid zal Zaterdag ochtend te Vichy worden gehouden. Naar verluidt, bevonden zich in het verongelukte vliegtuig zeven en niet acht personen. Het overlijden van generaal Huntziger heeft in politieke kringen te Vichy ook de kwestie van zijn opvolger ter sprake gebracht. Generaal Huntziger was lid van het beperkte kabinet, aan welks zittingen de andere staatssecretarissen niet deelnemen. In wel ingelichte kringen verzekert men dat in de kwestie van het benoemen van een nieuwen minister van oorlog geen beslissing zal worden genomen vóór de begrafenis van Huntziger. De geruchten die in dit verband de ronde doen over een mogelijken opvolger zijn van allen grond ontbloot.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1