HET AMERIKAANSCKE HUIS Cellophaanhoeden. £aaiste Betichten VICKS hoestbonbons Flitsen. Lederen, Sport- en üegenkleeding EEPENHOUT erkrijgba GEBRUIK UW BON VOOR POSTILJON ^a- Fa. S. Bouma, Rustenburgerlaan 49. Fa. Jules Hosman, Wagenweg 76, Fa. Jules Hosman, Gr. Houtstraat 151, Fa. Jules Hosman. Binnenweg 132, Fa. J. M. Visser, Zantvoorfschelaan 1 6, Fa. J. M. Visser, Zantvoortschelaan 1 79, Aerdenhout Fa. G. M. van Maas, Kruisweg 41, Haarlem Harry van Beek, Kleverparkweg 11, Haarlem fifiT Haarlem Haarlem Haarlem Heemstede Heemstede ERVEN G. VAN SILLEVOLDT, ROTTERDAM. A°. 1833 (Adv. Ingez. Med.) Vergadering Ned. Kappersbond De afdeeling Haarlem van den Ned. Kappersbond hield Donderdagmiddag in het geÈouw van de Haar lemsche Jongemannen Vereeniging aan de Lange Margarethastraat een vergadering, die gepresideerd werd door den heer N. J. Vos. Deze opende de ver gadering met een welkomstwoord. Hij dankte voor de goede opkomst, hoewel de vrije Donderdagmiddag voor de leden zeer kostbaar is. Maar deze verga dering moest plaats hebben, want het gaat om de voornaamste belangen van de kappers. Daarom speet het hem, dat nog velen niet opgekomen waren; men kan in dezen tijd van organiseeren niet meer vol- staan^met alleen het betalen van de contributie. Het woord werd hierop verleend aan den heer F. Werner uit Amsterdam, Bondsvoorzitter, die een rede hield over het onderwerp: „Een goed geregeld kap- persbedrijf". In ons land zijn nu al 64 van deze be langrijke vergaderingen gehouden, zei hij Alle be zoekers waren het eens met de voorstellen, die door het hoofdbestuur ten aanzien van.de tarieven waren gedaan. De beslissing hierin berust bij de overheid, waar ze via eenige instanties worden behandeld, voor dat ze goedgekeurd worden. De tariefverhooging moest natuurlijk met een verhooging van de loonen voor het personeel gepaard gaan. Een gelukkig ver schijnsel achtte spreker het, dat de medewerking van de organisatie der bedienden heel goed is. Overeen stemming is bereikt. Zoo moet wel een verbetering van het kappers- bedrijf tot stand komen. „We zijn op den goeden weg; de kwestie der tarieven is bij de overheid in Den Haag reeds ln een vergevorderd stadium van be handeling. Plet zou natuurlijk beter zijn, als er één tarief voor het geheele land kon worden vastgesteld, maar dit bleek niet mogelijk te zijn; ons land moest daarvoor in groepen worden verdeeld. De kappers hebben tot dusver in hun bedrijf heel vrij geleefd, omdat men niet aan een collectieve arbeidsovereen komst gebonden was. Thans komt echter, zooals reeds in vele andere vakken, ook voor de kappersbedienden een arbeidscontract. Patroons en bedienden zullen de verplichtingen van deze overeenkomst moeten nako men. Op 1 Januari 1942 hoopt mem de collectieve ar beidsovereenkomst voor de kappers ingevoerd te krijgen. De patroons moeten dit niet als een last, maar ook als een lust beschouwen, want de bedien den moeten nu immers ook de nieuwe verplichtingen nakomen. Die verplichtingen zijn nauwkeurig yastge- steld; zoo mag een bediende in zijn vrijen tijd geen kappersarbeid verrichten; velen hielpen menschen zelfs op Zondag aan huis. Dat is nu uitgesloten. Ook moeten de werknemers, als zij een betrekking willen verlaten, een opzegtermijn van veertien dagen in acht nemen. De patroons zijn nu ook ten aanzien van het aantal bedienden aan bepalingen verbonden. Er waren vroeger patroons, die zelfs vier of vijf leerlingen in hun dienst hadden; dit veroorzaakte een fnuikende concurrentie^paar zal nu paal en perk aan worden gesteld. Er zal nu een getalsverhouding komen. Het loon voor de bedienden zal| regelmatig worden verhoogd; hierbij wordt rekening gehouden met den diensttijd en met de vakbekwaamheid. Ook voorziet de collectieve arbeidsovereenkomst in een vacantieregeling voor het personeel en in ge vallen, waarbij de bepalingen niet door een werkgever of werknemer worden nagekomen. In ons land komen hiervoor eenige districtscommissies, bestaande uit twee patroons en twee bedienden. Een klager moet zich tot deze commissie wenden; die hoort dan de partijen en zal- vervolgens een beslissing nemen. Is de klager met de uitspraak niet tevreden, dan kan hij in hoo- ger beroep gaan bij de centrale commissie, in het leven geroepen door de hoofdbesturen van de werk gevers- en werknemersorganisaties. Die centrale com missie-bestaat uit drie patroons, drie bedienden en twee secretarissen. Van de uitspraak dezer commissie is geen hooger beroep mogelijk. Mochten bij het ne men* vaii een beslissing de stemmen in de centrale commissie staken, dan wordt het geval behandeld door den bedrijfsraad voor het kappersbedrijf; dit is het hoogste gezag". Tenslotte deelde de heer Werner mede, dat het voor' kapperspatroons in de toekomst onmogelijk zal zijn, afzijdig te blijven staan. Zij zullen zich bij een organisatie moeten aansluiten, anders kunnen zij het bedrijf niet uitoefenen. Pas rw op voor Rheumatiek! Nu de weersomstandigheden weer zoo tallooze slachtoffers gemaakt hebben van Rheumatische pijn, mag het geen verwondering wekken, dat men overal juist nu herhaaldelijk den raad hoort gevenbegin een Kruschen-kuur - Geen wonder trouwens. Al jaren en jaren heeft Kru- schen ook in Nederland bij tallooze Rheumatiek- lijders een waar wonder teweeg gebracht. De aan sporende werking van Kruschen's zes minerale zouten op lever, nieren en ingewanden, zal Uwe organen nieuwe kracht bijzetten; ze zullen Uw bloed reinigen en het zuiveren van schadelijke zuren. Reeds bij een kort maar regelmatig gebruik van Kruschen Salts merkt ge de versterkende werking en de gestadige verlichting van Uw lijden. Ook hebt ge met Kruschen meer nut van Uw voedsel, omdat Kruschen de spijsvertering zoo gunstig stimuleert - Kruschen het oude be proefde recept sinds 1889. Bij alle Apoth. en Drog. 1.47, 0.76, 0.41. N.V. Rowntree, Amsterdam. (Adv. Ingez. Med.)' AGENDA VRIJDAG 14 NOVEMBER. Rembrandt Theater: „Tot -ziens Franziska", 2. 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Frau Luna", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Ik was Jack Mortimer", 2.30 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Valsch geld", 2, 6,80 en 8.45 uur. Moviac: „De geheimen van het oerwoud" en actu aliteiten van 12 uur af. Concertgebouw: Openbare Vergadering N.S.B., uur. ZATERDAG 15 NOVEMBER. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Asschepoes" door Het Ned. Jeugdtooneel, 2.15 uur. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Muisje'-' door Het Ned. Tooneel, 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, Tel. IQ37S Firma £3egeman en Sneltjes. Kruisweg SC, Tel 1004 3. Marnix Apotheek, Marnixstraat 65, Tel. 23525. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206,' Tel, 28320. (Bericht wordt,, dat, tot de nieuwste snufjes dameshoeden uit cellophaan. ter vervanging van vilt, behooren) Een dameshoed uit cellophaan, -Dat is het nieuwste modeplan, Een dameshoed, dat zal wel gaan, Het is ondenkbaar voor een man. Het cellophaan is een product, Dat men al meer en meer ontmoet. En kijk, nu is het ook gelukt Als basis voor een dameshoed Waarom tenslotte niet, naast stroo Naast vilt, naast zij en naast satijn En naast velours en bont en zoo Mag cellophaan er ook wel zijn. Het is wat anders en het trekt Alleen al door dat bloote feit, Het heeft natuurlijk ook effect Door zijn originaliteit. Het leent, zich goed voor kleur en plooi, Het heeft: zijn glans bijzonder mee, Het is misschien bijzonder mooi Maar daarvan heb ik geen idee. De dameshoed van cellophaan Staat als iets nieuws aan zijn begin Ik denk zoo dat het best zal gaan, Er op zoowel als ook er in. Een dameshoed van cellophaan Het lijkt me geestig en koket, Het trekt de" vrouwen zeker aan En 't is doorzichtig opgezet. Mimi en Rodolphe in „La Bohème", waarmede de Italiaansche Opera Woensdagavond in Carré te Amsterdam triomphen vierde voor een publiek van bijna twee duizend personen. (Fax-Holland-de Haan-c) HAARL. DAGBLAD, Vrijdag 14 Nov. 1941 Actie boven tie Engelsche kust „Werven in havenstad gebombardeerd BERLIJN,^ 14 November. (D N B.) Van militaire zijde wordt, gemeld dat een Duitsch gevechtsvliegtuig bij een gewapende verkenning gisteren voor Lowestoft een koopvaarder van middelbare grootte heeft aange vallen en door bomtreffers zwaar beschadigd. Ver scheidene vliegtuigen hebben met goed gevolg de •erven in een havenstad aan de Engelsche Zuidkust gebombardeerd. IJSVORMING OP DE VLEUGELS VAN HET TOESTEL VAN GENERAAL HUNTZIGER VICHY, 14 November (D.N.B.) Het eerste onder zoek naar het vliegtuigongeluk, waarbij de Fransche minister van oorlog generaal Huntziger den dood heeft gevonden, heeft uitgewezen dat zich ijsvorming op de vleugels had voorgédaan. Daardoor werd het vliegtuig zoo zwaar belast dat het lager moest vliegen en tegen een berg vloog, aldus meldt de zender van Lyon. Troepen van Tsjoengking vuren op Britschè schepen SJANGHAI, 14 November (DNB) Volgens een bericht uit Hankau hebben troepen van de Tsjoeng- kingregeering gevuurd op drie Engelsche schepen, die op de Yangtse. 4 KM beneden Itsjang, voor an ker lagen. Twee Chineósche opvarenden werden ge dood, zeven gewond. In Japansche kringen gelpoft men dat d4 gebeurtenis de ontevredenheid weer spiegelt van zekere Chlneesche troepen over de pro- Er.gelsche politiek van Tsjang Ivai Sjek. Nieuwe voorschriften voor in- en uitvoer 's-GRAVENHAGE, 14 Nov. Naar aanleiding van het irt de Staatscourant gepubliceerde documenten- besluit 1941 wordt de aandacht gevestigd op het vol gende: Dit besluit, dat op Maandag 17 November a.s. in werking treedt, geldt voor den in- en uitvoer zoowel aanzien van clearing- als niet-clearinglanden. Het niet van toepassing op den invoer uit het Duitsche rijk van goederen van oorsprong uit dit rijk noch op den uitvoer naar het Duitsche rijk met bestemming naar dat rijk. De voornaamste beteekenis van deze nieuwe rege ling is, dat voortaan bij den invoer, m.a.w. op het moment van inklaring der goederen, de op die zending betrekking hebbende vergunning van het deviezen- instituut bij clearinglanden vergunning tot stor ting bij het Nederlandsch clearinginstituut dan wel de bindende toezegging van het deviezeninstituut tot het verkrijgen van zoodanige vergunning moet worden overgelegd. Slechts ten aanzien van Belgische goede-, ren, waarvoor geen stortingsvergunning vergischt is, kan worden volstaan met een verklaring in ongeveer dezelfde bewoordingen als tot dusver. Een en ander houdt in dat behalve in het geval van België iedere importeur, voordat hij met een buitenlandschen leverancier een definitieve overeenkomst kan afslui ten, waaruit goederen invoer voortvloeit, zich van de voor invoer en betaling noodzakelijke vergunning of toezegging zal moeten hebben voorzien. Het ontbreken der betrokken vergunnirig of toezegging is op zich zelf op grond van het' deviezenbesluit. 1941 een straf baar feit; er zal niet geaarzeld .worden straffen op te leggen, indien mocht blijken, dat men zich niet naar deze nieuwe voorschriften zou gedragen. Wat betreft de situatie op 17 November a.s. wordt er op gewezen, dat degenen, die zich op dat moment in het bezit bevinden van een nog geldige vergunning van het deviezeninstituut. op grond van deze vergun ning, zoolang haar geldigheid duuft, geacht kunnen worden te hebben voldaan aan de voorschriften van deze nieuwe regeling. Van beteekenis is verder, dat voortaan ook bij uit voer naar clearinglanden, evenals zulks tot dusver reeds bij uitvoer1 naar niet-clearinglanden was voor geschreven, een exportdeviezenverklaring moet wor den overgelegd. Voor het aanvragen van vergunningen tot storitng in de clearing, c.q. bindende toezeggingen, alsmede voor een export-deviezenverklaring zijn door het de viezeninstituut nieuwe modellen vastgesteld. (A.N.P.) 75 PROCESSEN-VERBAAL IX VERBAND MET HANDEL IX IJOTER- EX VETKAARTEN APELDOORN. 14 November. Uit een iiitgebreid onderzoek van de gemeentepolitie te Apeldoorn is gebleken, dat enkele inwoners irr Augustus en Sep tember aldaar een groot aantal boter- en vetka.arlen gekocht en tegen hooge prijzen' a,an andere inge zetenen van de hand hebben gedaan. De politie heeft in dit verband reeds 7 5 processen-verbaal op gemaakt. Het onderzoek is nog gaande., (ANg) VEERTIGJARIG HUWELIJK. Naar men ons mededeelt zal het echtpaar W. Boeser- S. Boeser-Koper Spionkopstraat 30 te Haarlem op 28 November a.s. den dag herdenken, waarop het 40 jaar geleden in den echt werd verbonden. Help Uw keel infectie voorkomen met de beproefde geneeskracht van (Adv. Ingez. Med.) De Sprekende Schrijvei Een loopbrug; is voor de rijwiel-troepen voldoen de. Een Finsche afdeeling passeert een rivier in Oost-Karelië. (Suomen-Holland) nV1/ lO* VOORTREFFELIJK SCHEERMESJE Haarlemsche Politierechter DIEFSTAL VAN SARDINES. Sardientjes zijn tegenwoordig een geliefd en een zeldzaam artikel zoodat er ten behoeve van de ge meenschap voorzichtig meë moet worden omge sprongen. Drie IJrnuidensche fabrieksarbeiders had den die voorzichtigheid echter wat te ver uitgestrekt want ze meenden, dat de sardines bij hen veiliger waren dan in de fabriek waar zij de fabrieks arbeiders met de sardines -werkten. Die koeste rende zorg kwam hun echter ieder op 1 maand ge vangenisstraf te staan. Overigens maakten de verdachten geen al te snug- geren indruk en schenen zij de draagwijdte van hun diefstal maar net te begrijpen. Een caféhou.der, die 12 blikjes sardientjes be waard had en deswege wegens heling terecht stond beweerde dat hij niet geweten had dat er, figuurlijk gesproken clan, een luchtje aan de sar dientjes had gezeten. De officier meende, dat de caféhouder dit wel geweten had en eischte één maand. Mr. O. H. van Wijk b.racht verzachtende omstandigheden naar voren waarna de politierechter den caféhouder tót een week veroordeelde. Een vischventer, die evèneens wegens heling terecht stond werd vrijgesproken. Het programma voor deze week dat de heer Jack. Vermaak zal spelen is: 17 November: 1. Prelude, W. de Vries. 2a. Naar zeel, Viotta. b. De kabels los, Viotta (Coors liederboek III). 3. Kleine fantasie en fuga. H. Harty. .4 Rondo, Pleyel. 5. Sonate VI. Nicolai. 21 November: 1. Sonatine, Paul Gilson. 2a. In den regen, Wierts. b. Boerenvreugd (Cocrs III). 3. Suite in re, Staf Nees. a. Voorspel, b. Volkslied, c. Ballade, d. Vlaam- sche Dans. 4a. Den Uyl (Coers III). b. Lied van den boer. Jan Bloekx. 5. Rubensmarsch en beiaardlied, Benoit. WERKEN VAN JAN POORTENAAR IN HET FRANS HALSMUSEUM. Van Zaterdag 15 November tot en met Zondag 7 December wordt in 't Frans Halsmuseum te Haar lem een tentoonstelling gehouden van schilderijen aquarellen en etsen van Jan Poortenaar. Hij zal zelf deze tentoonstelling Zaterdagmiddag met een inlei ding openen. BLIJVENDE RENTEN ONGEVALLENWET. De Secretaris-Generaal van Financiën heeft bepaald, dat, te rekenen van 1 September j.l„ de blij vende renten en de renten aan de nagelaten be trekkingen, welke ingevolge de ongevallenwet, de land- en tuinbouw-ongevallenwet en de zee-onge vallenwet worden genoten, aan een voorheffing bij wijze van inhouding zijn onderworpen. Op deze voorheffing vinden de bepalingen no pens de inhouding van loon ingevolge de loonbelas ting overeenkomstige toepassing. HAARLEMSCHE RECHTBANK DIEFSTAL VAN ELECTRICITEIT. Een Haarlemsche melkhandelaar stond terecht omdat hij „electrische energie;' van de 'gemeente Haarlem had gestolen. Hij had een gaatje in den meter geboord en zou zoodoende in staat zijn geweest den meter terug te zetten of althans langzamer te laten loopen. De verdachte ont kende dit echter eerst doch hij wist geen verklaring af te leggen'waarom hij een gaatje in den meter had geboord. De Officier eischte drie maandengevangenisstraf. Mr. H. J. M. Tonino pleitte clementie. FIETSENDIEVEGGE. Een novum voor de Rechtbank noemde de president het, toen een 36-jarige juffrouw in het verdachtebankje stapte, verdacht van diefstal van een fiets. De juffrouw bekende en het bleek dat zij tevens nog 10 andere fietsen had ge- 1 stolen. Acht maanden gevangenisstraf eischte de Officier. Haar 20-javlge zoon, die van een gestolen fiets eenige on- derdeelen voor zijn eigen fiets had gebruikt, hoorde twee maanden gevangenisstraf tegen zich eischen. De verdedi gers Mr. W. Broers en Mr. O. II. v. Wijk pleitten clementie en vroegen of het niet mogelijk was in beide gevallen dit maal nog met een geldboete te volstaan. ZANGAVONDEN CIER. GER. EVANG. KOOR. Het Chr. Geref. Evang. koor te Haarlem hoopt onder leiding van den heer H. Ulttenbosch twee zangavonden te geven voor ouden van dagen, n.l. Dinsdag 18 November in het Luth. Oudeliedenhuis aan den Wagenweg en Donderdag 27 November in het Tehuis voor Ouden van dagen aan den Schoter singel. Medewerkenden zijn: Leen Krammer en J. Lenaarts (plano) en A. Pape (bariton). PRIESTERJUBILEA TE HAARLEM. Op 25 November hopen de eei'w. heeren H. W. Aglerof, secretaris van het Bisdom Haarlem en Dr. A. J. M. Kat, kapelaan aan de Kathedrale lterk St.- Bavo hun 12j^-jarig priesterschap te vieren en op 26 November kapelaan M. H. Kuipers van de kerk van O. L. Vr. Rozekrans te Haarlem. „PHILATELIE". Op Zaterdag 15 Nov., te 14.30 uur, zullen in de zaal van den Haarlemschen Kegelbond, Tempeliers- straat te Haarlem, door ir. F. 'K. Friedrich, ten toongesteld worden poststukken van 1600 tot en met 1S80. Deze collectie bevat brieven en stempels van particulieren, schippers, overzeepost, Fransche tijd perk. departementen, enz. enz.: in groote hoeveelheid zijn exemplaren aanwezig. Ook van den eersten tijd vnn de postzegels en portzegels. li. Friedrich zal hierbij een korte inleiding houden. Deze belangrijke middag wordt georganiseerd door de afdeeling Haarlem en omstreken van de Int. vereeniging „Philatelica". BARTELJORISSTRAAT 20 TELEFOON 13439 (Adv. Ingez. Med.)1 Voor de kinderen De Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier. (Teekeningen van F. Wagner). 57. Het Vonnis WOfdt geveld De auteur Leonard Huizlnga, schrijver in kranten en boeken, die de zoon van een vermaard historicus is maar zich zelf ganschelijk in dc werkelijkheid van het Heden pleegt te bewegen, heeft pas een nieuw boek gepubliceerd. Het heet ,,De 7e dag." Op zulk een oogenblik maakt de moderne auteur zich op om de menigte te gaan toespreken en zoo zal Huizinga op 27 dezer, ten overstaan van den Boekhandel IT- de Vries, ook in Haarlem optreden. Hier verschijnt hij zelfs in letterlijken zin ten tponeele, namelijk op het podium van den Stadsschouwburg. Het wekt verwach tingen voor de toekomst op. Aangezien de reclame nim mer versaagt en altijd weer wat nieuws bedenkt zie ik aankomen dat binnenkort auteurs in oen „décor uit hun boek", gecos'tumeerd als de hoofdpersoon, zullen verschijnen. En cr zullen erbij zijn die eenig tooneel-lalent bezitten, Het zal voorkomen dat cr een is, die in zijn hoofdpersoon de eenige rul dié hij zelf volmaakt spelen kan geschapen zal hebben want volgens de tooneelmenschen Js ieder mensch tot de volmaakte weergave van één rol in staat en de auteur-acteur zal een vervaarlijk succes behalen en èen nieuwe attractie van je welste worden. Maar dat is alles nog maar veronderstelling, wel licht te speelsch. Evenals Anne II. Mulder, dr. van Leeuwen. Jan den Hartog cn andere auteurs dezer dagen, die hier al voor hun lezérs verschenen zijn, zal Huizinga eenvoudig als zijn dor.elijkscho zelf ver schijnen en niet als Adriaan, of Olivier, of als spe cimen van een gestroomlijnde wereld, of zelfs als Willem Schotmans uit „De 7e ciacdie een verschop peling is, een moord pleegt „ondanks zichzelf" en dan een tragische week doorleeft die naar zijn onder gang voert. Huizinga zal noch als cosmopoliet. noch als humo rist, evenmin als tragediën vrschijnon maar een lezing houden getiteld „Uit de keuken van den schrijver". Waarin hij, zooals mij gemeld wordt, zal vertellen hoe en waarom een schrijver schrijft, hoe en waarom Huizinga persoonlijk schrijft en waar cn hoe hij zijn stof heeft opgedaan Hetgeen hij zal il- lustreeren met fragmenten uit zijn verschillende boeken en doen volgen door een beschouwing over stijl en beschaving \ran den schrijver. Het programma getuigt voor een' tnocdig man. Er is al een groot verschil tudschen, in geschrifte in het openbaar te verschijnen en het in levenden lijve te doen. Het eerste vereischt reeds durf, want ge open baart uw innerlijk, in méér of'minder mate, aan vele u volkomen onbekende lieden. Maar er moet voor velen nog heel wat zelfoverwinning bijkomen om bovendien nog alleen op een podium te verschijnen, daarmee zeggend „hier hebben jullie nu mijn uiter lijk ook" en dan nog te gaan bewijzen dat men be halve schrijven ook spreken, kan. Dewelke gaven soms in éen persoon zijp vereenigd, maar ook zeer vaak niet. En nu zullen er menschen zijn die zich herinneren dat Nicolaas Beets in de negentiende eeuw al als Nutslezer optrad, maar hij was dominé en dus redenaar ex nrofesso. Er zuilen er zijn die denken aan Louis Couperus, gedistingeerd Hagenaar, die bij zijn lezingen een fauteuil, waarnaast een klein tafeltje (gezegd mimi'tje) waarop een vaasje met éen orchidee op het podium liet plaatsen. Maar dat was dan ook een uitzondering en een zeer groot auteur en Hagenaar. De vele schrijvers en schrijfsters van dezen tijd, die in het openbaar optreden, zijn nog geen doorgewinterde celebrlteiten. En bovendien hebben zij juist door hun aantal met een vervaarlijke con currentie te kampen. Huizinga maakt zijn taak extra moeilijk door te gaan uitweiden over zulke vragen ais hoe en waarom de schrijver schrijft, hoe en waar om hij het zelf doet. daarmee al een verschil tus- schen anderen en zichzelf suggereerend en dan nog liefst over zulke zeer subtiele en persoonlijke aan gelegenheden als stijl en beschaving van den auteur. Het is geenszins mijn bedoeling twijfel te wekken aan zijn gaven als spreker, die naar ik vernomen heb niet ■gering zijn. Ik erken de persoonlijkheid van zijn stijl en geloof aan zijn beschaving. Ik wil alleen maar zeg gen dat er extra moed noodig is voor den auteur, die er reeds toe heeft moeten besluiten uit zijn „ivoren toren" af te dalen en zich temidden van de menigte te begeven, om niet alleen over de .keuken van het vak te gaan. praten maar bovendien over den kok die hij zelf is en de bereidingsmethoden die hij toepast. Vooral dit laatste is netelig. Een groot dichter en prozaïst van het „fin de siècle". Edgar Allan Poe, heeft in zijn tijd den euvelen moed gehad, in een ver schrikkelijk zakelijk artikel te onthullen hoe hij zijn vermaard gedicht The Raven, waarmee duizenden let terlijk dweepten, in elkaar gezet had. Ja: in elkaar gezet, als een legkaart. Ik herinner tnij hoe hij in kille bewoordingen mededeelt hoe hij had zitten kruiswoord puzzelen om zijn beroemde regels „And the silken, sad, uncertain rustling of each purple curtain filled me, thrilled me with fantastic terrors never felt before" in elkaar te knutselen. Het was hëel be grijpelijk. Er is een bezielde gedachtenvluchter volgt de harde technische arbeid om die in woorden neer te leggen. Maar de lezer wil dat laatste niet ■weten. Die wil, aangezien fictie hem dierbaarder is dan werkelijkheid, blijven gelooven, tegen beter weten in, dat de geliefde schepping uit de volheid van een ge laden gemoed zoomaar ineens, in één uitstorting van louter schoonheid, ja zonder één doorhaling of verbe tering op het blanke papier is geworpen. Poe heeft met dat nuchtere artikel zijn tallooze bewonderaars heele- maal geen genoegen gedaan. Integendeel: hij heeft hen gedésillusioneerd en zij hebben het hem kwalijk genomen. Zoo gaat het met die dingen altijd. Huizinga mag er ook, al is hij geen dichter, wel mee oppassen. Wat het uiterlijk des auteurs betreft: dat interes seert de dames, die bij zulke lezingen de groote meer derheid van het publiek plegen te vormen en willen weten of hij -eruit ziet zooals zij hem zich bij de le zing van zijn boeken haddon voorgesteld. En of hij er „artistiekerig" uitziet of niet. En of-ie knap is of leelijk. En of hij een aardige stem hoeft. De mannen hebben zich 'bij de lezing van zijn boeken volstrekt 'geen voorstelling van het uiterlijk van den auteur gemaakt en het laat hen ook bij zijn optreden vol maakt onverschillig. Is de atueur vrouwelijk dan wordt dat anders en wordt ook de belangstelling van de dames volstrekt niet minder. Zoodat schrijfsters een moeilijker loop door de spitsroeden der publieke belangstelling beleven dan schrijvers. Zij mogen ook wel heel precies berekenen wat zij dien dag zullen aantrekken en zorgen dat zij pas gepermanent zijn. Waarmee maar gezegd wil wezen, dat de belangstel ling in de zaal niet uitsluitend litterair is 57. Hoewel Barrabas zich dapper verweerde, werd hij door de overmacht ge vangen genomen, meege sleurd en midden in het dorp aan een 'stevige tak opgehangen. De lus was onder ztyi voorpoten door geslagen en zo hing Barra bas daar hulpeloos ln de hoogte, zonder wapens, zonder helm. Deze laatste was door den koning zelf in gebruik genomen. Nog nooit had een negerkoning zo iets prachtigs bezeten en zo uitgedost stond hij midden kregen ze niet. De laatste hoop was vervlogen: ze waren op het dorpsplein met een prachtig dekschild van de een verloren allebei! Onder luid gezang en gejuich werden de of andere tor in zijn ene poot en de lange speer ln de beide gevangenen naar de grote pot gebracht, waar een andere, in zijn gordel droeg hij een palmtak ten teken vreselijke dood hen wachtte. ""Daar zaten ze nu! 't Wach- van zijn koninklijke waardigheid. Ja, deze mierenkoning ten was nog alleen maar op den ondergang der zon. Wel was een trots koning en hfj was zich zijn macht ten volle honderd mieren dansten krijsend en gillend om hen bewust, toen hij mét een fier gebaar het teken gafr dat het heem en maakten zo'n hartverscheurend lawaai, dat de feest een aanvang kon nemen. Barrabas werd naar bene- belde vrienden niet fn staat waren elkaar te verstaan. De den gehaald en Hein losgebonden van zijn paal. De krekel, koning stond vol.aandacht naar de zon te kijken, het dan dle wel de oprust in het mierendorp opgevallen was, sen werd-steeds woester en Barrabas nam In gedachten maar van de gevangeneming van Barrabas niets bemerkt afscheid van Livla, die zou hij nooit terug zien! Maar in- had, zag hem vol ontzetting daar staan tc midden van een eens zag hij tol z'n grot? verbazing, hoe Heln's ogen be- sterke wacht. Gelegenheid om iets tegen elkaar te zeggen, gonnen te glinsteren! JUBILEUM BIJ DK JOLLY JOKERS. De heer A. J. Grootegoed. in de wandeling „Nol", is een populair persoon in Bloemendaal Een geen wonder! Hoeveel feesten in Bloemendaal zijn niet op geluisterd met de opgewekte, pittige muziek van de Jolly Jokers, aan welke dans- en show'oand de heer Grootegoed gisteren 12Vi jaar verbonden was,, waar van de laatste vijf jaren als leider. Een huldiging, die klinkt als een klok was onder de gegeven omstandigheden niet wel mogelijk, maar misschien was de intieme huldiging Donderdagavond in Vreeburg te midden der bandgenooten met hunne dames er niet minder geslaagd om. Van de genegenheid voor hun leider getuigde de heer Zegerius, die memoreerde, hoe de jubilaris 12Y2 jaar lief en leed met de band heeft gedeeld, steeds 100 procent gaf en alles steeds correct heeft ver zorgd Spr hoopte, dat de he«r Grootegoed nog vele jaren met de club moge samenwerken Andere bandgenooten sloten zich bij die hulde aan. Als stoffelijk blijk van dankbaarheid werden bloe men aangeboden en een portemonnaie, tevens porte feuille. Voorts waren bloemstukken gezonden door de directie van Vreeburg, en familie. Een aardige attentie was gezonden door Madame Jöh. A. Laan van de Elshof nl. een fraai boekwerk voor bewezen diensten gedurende de mobilisatie. Zoo vloog de gezellige avond. Wij spreken de hoop uit, dat de heer Grootegoed nog vele jaren zijn beste krachten van de band moge geven FIJNHOUTHANDEL J. VAN ROODE ZONEN ONZE SPECIALITEIT N ROLLANDSTRAAT 55-57, Tel. 15667, HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND. HAARLEM 14 November 1941. Ondertrouwd: 14 November: G. J. van der Mark en T. Metz. Bevallen: v 12 November: H. M. Portegles-Bos. d. 13 Nov.: V. M. Wlttkamper-Amse. z. G. J. Rienstra-van der Veldt, d. P. A. Buitenhuis-Meegdes, d. A. G. J. Lemstra-Hoogkamer, d. 14 Nov.- II. A. van Hoorn- Brusselaars. z. .T. Derlagen-de Vries, 2. M. Vee- nenaaal-Steeman, d. Overleden: 12 November: G Hoekstra-van Velden, 50 j, Moluk- kenstraat. 13 Nov. M. van Schagen, 45 j., ZijlsingeL A. van Midlura-Quak, 72 j., Jansslraat.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5