Haarlem's Dagblad Duitsche troepen staan voor Kertsj (Knm). 59e JAARGANG No. 17919 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuldei Bulten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede ZATERDAG 15 NOVEMBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42. franco per post f 3.73. losse nummers 6 cent per ex Advertentiën 1-5 regel* 2.—. elke regel meer f 0 40 Reclames f 0.65 per regel Regelabonnemenisiarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17y2 Groentjes zie rubriek. Wat de Politic deed Interessante cijfers over Heemstede Di het verslag der gemeente Heemstede over 1940 zijn gegevens opgenomen over het werk der politie. Er werden 150 processen-verbaal opgemaakt voor misdrijven maar daarvan zijn er 46 niet doorgezonden aan de Justitie (42 daarvan hadden betrekking op diefstal en strooperij). De 104 die overbleven zijn als volgt te verdeelen: Misdrijven tegen de openbare orde 16 Valschheid In geschrifte 5 Misdrijven tegen de zeden 6 Mishandeling 11 Diefstal en strooperij 24 Verduistering 8 Bedrog 5 Vernieling 2 Andere misdrijven 8 Prijsopdrijving en hamsterwet 17 Er waren dus geen processen-verbaal wegens mis drijven tegen het leven, ook niet wegens het veroor zaken van den dood door schuld of het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel Dit laatste is wel op merkelijk daar Heemstede een druk verkeer heeft. In den loop van 1940 is dit verkeer, vooral wat auto's betreft, belangrijk verminderd door de benzine- schaarschte. Inbraken zijn in deze statistiek aangemerkt als mis drijven tegen de openbare orde. Er zijn dus in het afgeloopen jaar in Heemstede 16 inbraken voorgeko men. Een aantal dat niet hoog te noemen is, vooral niet als men daarbij de verplichte verduistering der wegen in aanmerking neemt. Ook het aantal processen-verbaal wegens diefstal ls laag. Bovendien werden 881 processen-verbaal opgemaakt voor overtredingen. Daaronder waren: Straatschenderij 7 Bedelarij 2 Openbare dronkenschap 19 Motor- en rijwielwet 425 Gemeentelijke verkeersvoorschriften 91 Arbeids- en Veiligheidswet 12 Prijsopdrijving en Hamsterwet 3 Er werden dus niet minder dan 516 processen-ver baal opgemaakt voor het overtreden van verkeers voorschriften. Er zijn overtredingen van de wet tegen de Prijs opdrijving en de Hamsterwet die als misdrijf worden behandeld en ook als een overtreding worden aan gemerkt. De Heemsteedsche jeugd heeft het de politie (en de burgerij natuurlijk ook) niet bijzonder lastig ge maakt met straatschenderij. Zeven processen-verbaal voor die groep is gering. Er zijn 210 processen-ver baal opgemaakt wegens overtreding van verorde ningen, besluiten, of beschikkingen van den Rijks commissaris en de Secretarissen-Generaal Slechts 1 daarvan behoorde tot de groep misdrijven, 209 waren overtredingen. De politie verleende aan 94 personen kosteloos nachtverblijf. Een 60-jarige Het vergunningsrecht te Haarlem Over enkele dagen hebben wij een 60-jarige in ons midden. Het gemeentelijke vergunningsrecht te Haar- lem! 23 November 1881 heeft de gemeenteraad namelijk besloten een gemeentelijk vergunningsrecht op den verkoop van sterken drank te heffen. Een E.H.B.O.-cursus der Haarlemsche Reddingsbrigade Óok dezen winter organiseert de Haarlemsche Red dingsbrigade voor drenkeling een cursus eerste hulp bij ongelukken, en wel onder leiding van Dr. A. D. Bloemsma. Donderdag 20 November a.s. wordt de eerste lesavond gehouden in het Sportfondsenbad. Verplichte scheuring van grasland mogelijk 's-GRAVENHAGE, 14 November. De Regee- ringscommissaris voor de bodemproductie deelt het volgende mede: In de Staatscourant van 14 dézer is een beschik king opgenomen waarin de productiecommissaris voor den akkerbouw en weidebouw bevoegd wordt verklaard den gebruiksgerechtigde van binnen zijn ambtsgebied gelegen grasland voor te schrijven een door genoemden productiecommissaris aan te wij zen perceel grasland of een gedeelte daarvan, bin nen een door hem te stellen termijn, te scheuren en als bouwland te gebruiken. Tegen het voorschrift van den productiecommïs- saris is beroep mogelijk bij den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij. Alleen de tot uiterlijk 22 November a.s. bij de Rijkslandbouwconsuleriten voor vrijwillige scheu ring opgegeven perceelen komen, zooals bekend, voor een premie in aanmerking. Wordt onvoldoende opgegeven, dan zal verplichte scheuring worden voorgeschreven. Daarvoor wordt geen premie uitgekeerd. Ook zal scheuring zonder premie worden gelast, wanneer iemand die vrijwil lig een oppervlakte grasland voor scheuren heeft opgegeven, niet aan zijn belofte voldoet. De overtreders van deze voorschriften worden ge straft met gevangenisstraf of geldboete, terwijl hun bovendien het gebruik van grasland, dat had moeten worden gescheurd,kan worden ontzegd. Belanghebbenden worden nog opmerkzaam ge maakt op de in de bladen opgenomen desbetreffen de officieele publicatie. (A.N.P.) Gebruik van grond kan worden ontzegd Wijziging bodemproductiewet 's-GRAVENHAGE, 14 November. Het A.N.P. meldt: In de Staatscourant van 14 November 1941 is versohenen een wijziging van de bodempro ductiewet 1939, waardoor het thans mogelijk is doeltreffende maatregelen te treffen tegen degenen die een hun krachtens deze wet gegeven voor schrift overtreden. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij kan in dat geval nl. den overtreder het gebruik van gronden en bedrijfsge bouwen ontzeggen en dit aan andere personen of instellingen toekennen, doch voor niet langer dan een jaar, of in bijzondere gevallen voor niet langer den drie jaren, telkenmale tegen een door of van wege voornoemden secretaris-generaal met die per sonen of instellingen overeen te komen vergoeding. Deze vergoeding komt ten bate van hem, aan wien het gebruik is ontzegd. Laatstbedoelde blijft dan echter aansprakelijk voor alle verbintenissen, die hij heeft aangegaan. Brandstofbespaarders 'sGRAVENHAGE, 14 November. Men schrijft aan het A.N.P. van bevoegde zijde: De huidige schaarschte aan brandstoffen is aanleiding, dat er op het oogenblik verschillende middelen in den handel worden gebracht, met behulp waarvan vólgens de daarbij verstrekte mededeelingen, een besparing op het brandstofverbruik verkregen zou kunnen wor den. Deze middelen bestaan uit poeders, welke in water opgelost of opgeslibd aan de brandstof moe ten worden toegevoegd. De in het vooruitzicht gestelde besparingen zijn vaak zeer aanzienlijk, tot 40 pet, toe. Dergelijke middelen zijn reeds meermalen door het Rijksinstituut voor brandstoffen-economie en het Rijksbureau voor onderzoek van handelswaren beproefd en onderzocht. Zooals te verwachten was, is gebleken, dat met deze middelen in het geheel den geen geld aan deze „brandstofbespaarders" wordt bereikt. Op grond hiervan wordt aangera den geen gekald aan deze „brandstofbespaarders" uit te geven. Wil men met de toegewezen brandstof rantsoenen zoo zuinig mogelijk stoken, dan volge men de betreffende aanwijzingen, die door den Eco- mischen Voorlichtingsdienst te 's-Gravenhage wor- tien verstrekt Rede van den Rijkscommissaris te Keulen. „Nederland in de Kentering der tijden" KEULEN, 14 November. (A.N.P.) Donderdag heeft de Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart in Keulen een groote rede gehouden over het onder werp: „Nederland in de kentering der tijden". De Rijkscommissaris herinnerde allereerst aan den heroieken inzet van de militaire botsing op 10 Mei 1940, in den loop waarvan het noodzakelijk was ge bleken het Belgische en Nederlandsche gebied onder de bescherming van het Duitsche leger te stellen, aan gezien de Westelijke mogendheden dit gebied hadden uitverkoren voor een flankaanval op het hart van het Ruhr-gebied. Voor de beoordeeling van den politiekeji en militai ren toestand is het van eenig belang, dat met Neder land geen wapenstilstandsverdrag is gesloten. Groote beteekenis moet verder gehecht worden aan de om standigheid dat de regeeringsbevoegdheden in het be zette Nederlandsche gebied evenals in Noorwgen zijn overgedragen aan een Rijkscommissaris, in tegenstel ling tot de situatie in andere bezette gebieden, die de Duitsche weermacht onder haar hoede heeft ge nomen. Het onderscheid tusschen een Rijkscommis sariaat en een militair bestuur is gelegen in het feit, dat het laatste een uitvoerend orgaan vormt van de weermacht, texwijl de Rijkscommissaris rechtstreeks lasthebber is van den Führer en de belangen van het Rijk moet behartigen en bekleed is met de hoogste regepringsmacht ten aanzien van de civiele zaken. De bijzonderheid van deze regeling heeft een diepere politieke reden. Nederland en Noorwegen behooren tot de Germaansche volkerenfamilie en daarom is het ook de wensch en de wil van den Führer in deze beide landen in zoo snel mogelijk tempo normale toe standen te herstellen en ze er toe te brengen dat zij krachtdadig, uit eigen gewonnen inzicht medewer ken aan den nieuwen opbouw van Europa. Zoo heeft de Rijkscommissaris zorg te dragen voor de beveili ging van het openbare leven in zijn geheel, maar vooral heeft hij de geestelijke verschijnselen, voor zoover zij uitwerking hebben op het politieke leven, te bevruchten. Wat het openhare leven in Nederland in den hui- digen tijd betreft, kan worden gezegd dat rust en orde verzekerd zijn De handhaving daarvan is echter slechts een onderdeel van de taak van den Rijkscom missaris Een even groote beteekenis komt toe aan de economische aanpassing van Nederland aan Midden- Europa In het bestek van deze economische aanpas sing zijn speciaal de douanegrens en de deviezen- grens tusschen Duitschland en Nederland opgeheven. De spreker behandelde vervolgens de geo-politieke problemen van Nederland en verduidelijkte in welke mate Engeland er in den loop van vele eeuwen naar heeft gestreefd de belangrijke Oceaan-poort van de Rijn-Schelde-monding te beheerschen en onder zijn invloed te brengen. Indien het gelukt, aldus vervolg de de Rijkscommissaris, de Nederlanders voor de ge dachte van het nieuwe Europa te winnen, zouden wij niet alleen negen millioen buitengewoon waardevolle medewerkers aan onze zijde hebben, maar ook een der beslissende geo-politiek stellingen van het vaste land betrekken in het groote Europeesche gebied. Als wij ons zelf de vraag voorleggen, of de Neder lander Duitscher is of niet, moet gezegd worden, dat hij naar afstamming behoort tot Friezen, Neder-Sak- sers en Franken, Al beschikt hij overigens ook over dezelfde raseigenschappen als het Duitsche volk eigen zijn, toch bestaat er in zooverre verschil, dat hij niet dezelfde ontwikkeling op geestelijk en militair gebied heeft gehad. Om volstrekt gemeenschappelijke orien teering te bereiken, is ontwikkeling noodig met orien teering op een doel, dat van beide kanten duidelijk onderscheiden en bewust nagestreefd wordt. Bij de behandeling van dit probleem nu wordt tegenwoor dig vaak gesproken van onafhankelijkheid en zelf standigheid. Kameraadschap is tenslotte nooit onaf hankelijkheid in den traditioneelen zin. Noodzakelijk is. dat rekening wordt gehouden met de belangen van alle deelnemers en derhalve zal het komende Europa een gemeenschappelijk gebied zijn, waar voor nie mand volstrekte onafhankelijkheid bestaat en kan bestaan. Want een gemeenschappelijk gebied eischt naar buiten gemeenschappelijk optreden ook tot de grens der gemeenschappelijke verdediging en naar binnen een gemeenschappelijk economisch stelsel. Anders is het gesteld met de zelfstandigheid, die in wezen bestaat uit het bereiken van de grootst moge lijke ontwikkeling op geestelijk en cultureel gebied van het eigen volk. In wezen gaat het echter om de gelijkgerechtigdheid Dat is het grootste, dat het Duitsche volk heeft te vergeven en ook het schoonste dat'aan een volk ge geven kan worden Zoo is het ook de ernstige wil van den Führer de Nederlanders als gelijkgerechtigde ka meraden in het Germaansche gebied op te nemen. Bij de mannen, die thans de verantwoordelijkheid in Ne derland dragen, treedt steeds meer het streven aan den dag in de toekomst samen met het Duitsche volk op te trekken, een gemeenschappelijke vertegenwoor diging van alle belangen naar buiten te vormen, maar daarenboven ook zoo noodig door een gemeenschap pelijk bloedoffer het gemeenschappelijke bestaan te beveiligen. Veel Nederlanders, die de toekomst met helderen blik beschouwen, zien in den Führer van het Duitsche volk de groote persoonlijkheid, die het lot van Europa en vooral van de Germaansche vol ken beheerscht en vormt. Koloniaal Museum te Haarlem Werd 70 jaar geleden geopend Het is thans 70 jaar geleden dat te Haarlem het Koloniaal Museum (dat- gevestigd was in het Pavil joen, waar nu de Provinciale Griffie onderdak heeft) geopend werd. Zooals men weet vormde het museum de grondslag van het later opgerichte Koloniale Instituut te Am sterdam. Toen dat geopend werd verloor Haarlem zijn Koloniaal Museum, alsook het Museum van Kunstnij verheid, dat eveneens in het Paviljoen gehuisvest was. Personeel N. Z. H. Het jubileumfonds Het Jubileumfonds van de N.Z.H. telt thans 766 le den en 156 begunstigers. In de 12 jaar dat het bestaat heeft het aan bijdra gen f 33.000 ontvangen en f 24.000 uitgegeven. Er is dus een reserve van f 9000. In 1940 werd aan geschenken voor jubilarissen uitgegeven f 1158, aan gepenslonneerden f 743 en aan bloemen voor de echtgenooten f 79. In totaal dus f 1237.—. Aan het Molestfonds werd een bijdrage van f 400 gegeven, waardóór schade door bombardementen ver oorzaakt zooveel mogelijk hersteld kon worden. De traditioneele huldigingsbijeenkomsten konden in 1940 geen doorgang vinden. Arbeidsvoorwaarden voor administratief bankpersoneel 's-GRAVENHAGE, 14 November. Het college van Rij'ksbemiddelaars heeft blijkens de Staatscou rant van 14 dezer een regeling vastgesteld van sala rissen en andere arbeidsvoorwaarden voor admi nistratief personeel voor bankkantoren te Amster dam, 's-Gravenhage en Rotterdam. Deze regeling is getroffen na overleg met deskundigen zoowel van bankierszijde als van de zijde der bedienden. De regeling zal worden gevolgd door een dergelijke regeling voor de provinciale kantoren, voor de kan toren met minder dan 40 werknemers en voor de commissionairskantoren. De thans getroffen regeling strekt zich uit tot alle bankkantoren in de drie genoemde steden, voor zoover op het hoofdkantoor meer dan 40 werkne mers werkzaam zijn. De bijkantoren der bankin stellingen zijn hier dus in het algemeen onder be grepen. Onder de regeling vallen alle werknemers, die administratieven arbeid verrichten, benevens typisten, telefonisten en telegrafisten. Voor die verschillende categorieën zijn in de rege ling salarisschalen opgenomen voor mannelijke, resp., vrouwelijke werknemers. Voor iedere leef tijdklasse is daarbij zoowel een minimum gemid deld jaarsalaris als een absoluut minimum jaar salaris vastgelegd. Het minimum gemiddeld salaris geldt voor alle mannelijke, resp. vrouwelijke werknemers van één leeftijdsjaar op de kantoren in een bepaalde gemeente. De normen voor 's-Gra- venhage en Rotterdam zijn iets lager gesteld dan voor Amsterdam. De vacantie bedraagt in het algemeen 12 werk dagen per jaar. Voor hen, die langer dan 15 jaar in dienst zijn, geldt een vacantie van 15 werkda gen; is de diensttijd langer dan 25 jaar, dan be draagt de vacantie 18 werkdagen. Verder treft men nog aan regelingen betreffende uitkeeringen bij ziekte of ongeval en betreffende schorsing van werknemers. De regeling treedt in werking op 1 Januari 1942, met dien verstande, dat in den loop van Januari 1942 alsnog, bij wijze van gratificatie, over de maand December het verhoogde salaris zal worden bijbe taald. Dit beteekent dus, dat practisch van 1 De cember af de employés onder het verhoogde salaris werken. Tenslotte zij er op gewezen, dat de regeling een minimum-regeling is, zoodat bestaande, voor de werknemers gunstiger bepalingen, dienen te wor den gehandhaafd. (A.N.P.) VERDUISTEREN 15 Nov. van 17.49 tot 9,02 Maan 15 Nov. onder 16.19, 16 Nov. op 5.11 16 Nov. van 17.47 tot 9.05 Malfn 16 Nov. onder 17.46, 17 Nov. op 6.35 De strijd om Leningrad. De sneeuwval kan de activiteit van de Duitsche legers niet verminde ren. Een verkeaningstroep in de nabijheid van de stad. (Atlantic-Holland) „Tusculuin", het Chemisch en Klinisch Laboratorium met opleidingsapotheek voor toekomstige analysten en apothekersassistenten, is te Velp officieel ge opend. Een kijkje in het laboratoriiun. (Pax-HoUand-de Haan-iji). DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Daitsch weermachtsbericht. Militaire installaties te Sebastopol vernietigd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 14 No vember (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Op de Krim staan onze troepen vlak bij Kertsj. Stad en haven liggen onder het gecontroleerde vuur van Duitsche artillerie. De luchtmacht heeft kust- batterijen bij Sebastopol door bomtreffers buiten gevecht gesteld, belangrijke militaire installaties in de haven vernield en twee groote vrachtschepen be schadigd. Andere luchtaanvallen waren gericht op de uit Kertsj vluchtende troepen. Daarbij hebben gevechtsvliegtuigen twee transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 5500 ton tot zinken ge bracht. Ook in de andere sectoren van het Oostelijke front werden plaatselijke successen behaald. x In de wateren om Engeland hebben gevechtsvlieg tuigen. die gewapende verkenningstochten onderna men, ten Zuiden van Lowestoft een groot koopvaar dijschip beschadigd en met goed gevolg werven en ravitailleeringsbedrijven van de haven Falmouth gebombardeerd. In Noocd-Afrika hebben Stuka's Britsche kaze matstellingen bij Tobroek vernield. Enkele vijandelijke vliegtuigen hebben in het Oosten van Duitschland een .gering aantal brisant bommen laten vallen. De burgerbevolking leed ver liezen aan dooden en gewonden". Vliegfuigmoederschip „ARK ROYAL" VERLOREN. In de Middellandsche Zee getorpedeerd. STOCKHOLM, 14 November. (D.N.B. De En- gelsche Berichtendienst meldt uit Londen dat officieel is bekend gemaakt dat de „Ark Royal" is gezonken. De „Ark Royal" is getorpedeerd en voer op sleeptouw, toen zij zonk. Een nader D.N B. bericht uit Stockholm deelt mede: Van bevoegde zijde meldt de Engelsche Nieuwsdienst uit Londen dat het vliegtuigmoederschip „Ark Royal" in de Middellandsche Zee ten Oosten van Gihraltar is aangevallen. De „Ark Royal" werd Donderdag avond laat getorpedeerd en het zag er eerst naar uit alsof het vaartuig naar een haven gesleept kon wor den. Het schip maakte echter slagzij en Vrijdagoch tend is het gezonken. Het werd gebruikt als escorte voor sterke convooien in de Middellandsche Zee. De Engelsche Nieuwsdienst meldt nog dat de „Ark Royal" meer vliegtuigen dan eenig ander vliegtuig moederschip der Britsche vloot aan boord kon nemen. In normale gevallen kon het schip 60 tot 70 machi nes bergen. De bemanning bestond uit ongeveer 1600 koppen. De waterverplaatsing bedroeg ruim 22.000 ton en de snelheid ongeveer 31 knoopen. In het Brit sche bericht wordt verder gezegd dat behalve de „Ark Royal" reeds de vliegtuigmoederschepen „Cou rageous" en „Glorious" door optreden van den vijand verloren zijn gegaan. Vrijdagochtend zijn, naar het D.N.B. uit Madrid verneemt, in de oorlogshaven van Gibraltar ver scheidene Britsche torpedobootjagers met opva renden van de „Ark Royal" binnengeloopen. Voorts bracht een Engelsche torpedobootjagers 82 tal rijke gewonden aan land. Andere opvarenden van den tot zinken gebraphten oorlogsbodem zijn met watervliegtuigen naar Gibraltar vervoerd. Kaukasus bijna binnen het bereik der Duitsche luchtmacht Bombardement op het strategisch belangrijke plaatsje Tamanskaja 58 kazematten in den centralen sector genomen Het D.N.B. meldt: Het gevechtsgebied van de Duit sche luchtmacht strekt zich thans reeds uit tot het voorterrein van den Kaukasus. Zij bombardeerde daar Tamanskaja, een kleine doch door haar ligging be langrijke plaats die het eerste station vormt op den weg van Kertsj naar het Oosten. Tamanskaja ligt tegenover Kertsj. Bovendien werden Anapa en Tuapsse gebombardeerd. Anapa is een herstellings oord en havenstad. Naast de haven ligt een vliegveld met een opleidingsschool voor bestuurders en een school voor valschermjagers. In de buurt bevindt zich een kamp voor pantsertroepen. Tuapsse is even eens havenstad en badplaats. De industrie baseert zich op de petroleumbronnen in het achterland, waarmede Tuapsse door een petroleumleiding van 85 kilometer lengte is verbonden. Voorts meldt het D.N.B. dat een Duitsche infan teriedivisie op 13 November in den centralen sector opnieuw terrein gewonnen heeft. Hoewel de wegen slecht waren, bedwongen de Duitsche infanteristen de veldversterkingen der bolsjewisten. In een strijd van man tegen man werden 58 kazematten genomen. De bolsjewisten leden zware verliezen. De Duitschers maakten talrijke gevangenen. Wanhopige plaatselijke tegenaanvallen werden met zware verliezen voor de bolsjewisten afgeslagen. Een naburige divisie nam na heftige gevechten verscheidene plaatsen en maak te vorderingen in een boschgebied. Van militaire zijde wordt gemeld dat de bolsjewis tische luchtmacht Donderdag, ofschoon zij geen groo te bedrijvigheid ontplooide, volgens de tot dusverre ontvangen berichten 22 vliegtuigen heeft verloren, waarvan 13 in luchtgevechten en 9 door afweerge schut. Uit de Staatscourant 's GRAVENTLAGE. 14 November. Bij beschik king van den commissaris, belast, met het. toezicht op de ziekenfondsen, is, met ingang van 1 October 1941, benoemd tot secretaris van den raad van hij stand voor het ziekenfondswezen mr. J. C. van Heu- veu, secretaris van het staatstoezicht oip de zieken fondsen Uitreiking van de persoonsbewijzen Het einde komt in het zicht Met de uitreiking van de persoonsbewijzen maakt men in de verschillende gemeenten nu snelle vorde ringen. Zoo is men in Haarlem thans begonnen met het bezoeken aan huis van personen, die niet in staat waren aan den oproep gehoor te geven. Ook de In richtingen zooals b.v. tehuizen voor Ouden van Da gen worden nu bezocht. Later zal men dan aan de ziekenhuizen beginnen. Telkens wanneer er animo voor bestaat worden er nog dagen ingeschakeld, waarop men zijn persoonsbewijs ten Stadhuize kan afhalen. Zij die echter na herhaalde oproepen niets van zich laten hooren kunnen er op rekenen, dat zij f 2.moeten betalen en zij riskeeren bovendien een proces-verbaal Ook in Heemstede is het einde in het zicht. Er zijn thans 13.500 persoonsbewijzen uitgereikt en ver moedelijk moeten er nog een kleine 2000 menschen worden geholpen. In Bloemendaal is men met. de groote uitreiking klaar en is men thans bezig de gestichten zooals het Provinciaal Ziekenhuis te be zoeken. In December gaat men dan op huisbezoek. JUBILEUM C. DE FLUITER. Heden is de heer C. de Fluiter, bankwerker aan de Centrale Werkplaats der Nederlandsche Spoor wegen te Haarlem, 25 jaar in dienst van deze maat schappij. Hij werd vanmorgen namens de directie i gecomplimenteerd door zijn onmiddellijken chef, die hem de gebruikelijke oorkonde en een ge-1 schenk onder couvert overhandigde.De jubilaris ont ving van zijn collega's een fraaie klok Het verdere j gedeelte van den dag mocht hij in den huiseüjkenj jying doorbrengen. Roosevelt gereserveerd over de stemming in het Amerikaansche Huis van afgevaardigden Vraag of oorlog in den Stillen Oceaan voor de deur staat ontkennend beantwoord Het D. N. B. verneemt uit Washington: President Roo sevelt was in de persconferentie van gisteren gereserveerd ten aanzien van een commentaar op de stemming in het Huis van Afgevaardigden over de herziening van de neutraliteitswet. Hij weigerde antwoord te geven op de vraag of de herziening van de wet zou lelden tot een wij ziging der scheepvaartroutes. Op de vraag of hij de herziening waardevol achtte, verwees Roosevelt naar zijn schrijven aan den voorzitter van het Huis van Afgevaar digden, Rayburn, en voegde hieraan toe dat van het standpunt der scheepsbewegingen de herziening zeer waardevol is. De reden waarom hij de wijziging pas Maan dag zal onderteekenen is er in gelegen dat de voorzitter van den federalen senaat, vice-president Wallace, eerst zijn handteekenlng moet toevoegen aan die van Rayburn, doch dit volgens het reglement van orde eerst kan' doen, wanneer de senaat in zitting bijeen Is. Roosevelt deelde verder mede dat hij zijn plan om Zondag voor de gebrui kelijke plechtigheid van Thaksgiving Day naar de bad plaats Warmspring in Georgia te gaan. heeft moeten uit stellen. aangezien zijn verkoudheid nog niet belangrijk verbeterd is. Politieke waarnemers gelooven echter dat het uitstel der reis verband houdt met de aankomst van den spectalen Japanschen ambassadeur Koeroesoe. Op de vraag of een oorlog op den Stillen Oceaan voor de deur stond, antwoordde Roosevelt dat hij dringend hoopte dat dit niet het geval was. Overigens weigerde hij ant woord te geven op vragen betreffende de crisis in de betrekkingen der Ver. Staten met Japan. Ten aanzien van het terugtrekken der Amerikaansche troepen uit Peking, Tientsin en Sjanghai, heeft Roosevelt verklaard dat deze maatregel de Amerikaansche strijdkrachten in Oost-Azlë niet raakt. De vraag of daardoor de belangen der Ver. Staten in de internationale nederzetting in Sjanghai, evenals in het algemeen de bescherming van de Ameri kaansche belangen in China nadeellg beïnvloed wordt, werd door Roosevelt ontwijkend beantwoord. HIJ zelde tenslotte dat deze zeer kleine garnizoenen op drie be paalde plaatsen nooit in staat zouden zijn geweest de over geheel China verspreide belangen der Ver. Staten te beschermen. DE REACTIE IN DK VER. STATEN. De reactie ln politieke kringen der Vereenigde Staten op de stemming in het Huls van Afgevaardigden is ver deeld. aldus verneemt het D. N. B. uit New York. Afge vaardigden die in zeer nauwe betrekkingen totde regee- rnig staan en interventionistische afgevaardigden geven hun vreugde te kennen over de opheffing der tot nu toe geldende bepalingen der neutrallteltswet, doch spieken tevens meest hun spijt uit over de geringe meerderheid. Wendell Willkie, die den laatsten tijd steeds voor Roose velt's oorlogspolitiek ls opgekomen, juichte de aanvaar ding van het voorstel toe. doch verklaarde dat de geringe meerderheid te betreuren viel, daar deze. naar hij meende, een verkeerden indruk zou kunnen wekken. De leider van het interventionistische comité „Fight for Freedom", Bell, verklaarde dat de beslissing van het Congres oorlog beteekende en dat een oorlogsverklaring hopelijk zou volgen. Daarentegen zeide de voorzitter van de commissie „Keep America out of war", Finerty, dat de geringe meerderheid voor den president een waarschuwing moest zijn niet verder een oorlog met Duitschland of Japan te provoceeren. De voorzitter van de afdeellng New York van het Comité „America First" zelde dat de stemming den toe stand niet belangrijk heeft veranderd en dal het comité zijn strijd tegen den oorlog, die practisch pas is begonnen, zou voortzetten. BERLIJN OVER HET RESULTAAT DER STEMMING. De stemming in het Amerikaansche Huls van Afgevaar digden over de wijziging ln de neutralileltswet wordt, naar het A. N. P. meldt., in Berlijnsche diplomatieke krin gen aldus geïnterpreteerd dat tegen den kennelijken wil van het Amerikaansche volk onder voorspiegeling van valsche feiten, ternauwernood de helft dei' ledeji van het Huls er toe gebracht kon worden voor een wet te stem men, van welker uitwerking en gevolgen wel president Roosevelt, minister Hull en Churchill, maar niet de meeste Amerikanen een helder beeld hebben. Daar het Huls van Afgevaardigden 435 afgevaardigden telt. vormt de meer derheid van 212 resp. 214 stemmen niet eens de helft. Is dit feit alleen reeds belangwekkend, nog meer ls dit de omstandigheid dat het Huis van Afgevaardigden her kozen was krachtens een volkswil, die zich voor de neu- traliteltswet had uitgesproken. Welke nadere omstandig heden er toe geleid hebben dat talrijke afgevaardigden aan de stemming niet hebben deelgenomen, kan van BerlUn uit niet beoordeeld worden, doch belachelijk noemt men het dat Willkie de stemverhouding niet wil laten gelden als bewijs voor de ware stemming van het Amerikaansche volk. terwijl toch zonder twijfel wordt aangetoond dat het volk der Ver Staten ondanks den krachtigcn druk niet de lijn volgt, welke door do stemming tot uiting moet worden gebracht. Opmerkelijk acht men hier ook, hoe en met welke argumenten Roosevelt en Huil kort voor d® stemming talrijke afgevaardigden probeerden te bewerken. Koeroesoe in de Ver. Staten aangekomen Zoo mogelijk nog heden een onderhoud met Roosevelt en Huil De speciale Japansche ambassadeur, Koeroesoe, la Vrijdag per vliegtuig te San Francisco aangekomen. Na de landing verklaarde hij, naar Associated Press meldt, dat hij hoopte dat de vrede in den Stillen Oceaan behouden zou blijven, hoewel hij zich bewust was van de moeilijkheden die hij voor het vervullen van zijn opdracht zal moeten overwinnen. Volgens een telegram, dat van de Japansche am bassade te Washington is ontvangen, zal Koeroesoe waarschijnlijk hedenmiddag te Washington aankomen. Zoo mogelijk zal hij dan nog een bezoek aan Roose velt en Huil brengen. De officieele besprekingen met de Amerikaansche regeering zullen waarschijnlijk pas de volgende week beginnen. (D.N.B.) Het vliegtuig van Litwinof Tegenstrijdige berichten BERLIJN, 14 November. Naar de Britsche Be richtendienst meldt, ls te Londen het bericht ontvan gen dat het vliegtuig, waarin zich Litwinof, Steinhardt, Monckton en Reynolds bevonden, in goeden wel stand is. Het vliegtuig heeft, aldus de Britsche Berichten dienst, bij Pahlevi, aan de Kaspische Zee ten Noord westen van Teheran, een noodlanding moeten maken. (D.NB.) BERLIJN. 15 November. (D.N.B.) Volgens Reu ter is officieel in Londen bekend gemaakt dat het vliegtuig van Litwinof, Steinhardt en Monckton op 13 November in Bakoe is aangekomen. NEW-YORK, 15 November. (D.N.B.) In verband met de officieele Britsche mededeeling dat Litwinof en de Amerikaansche ambassadeur Steinhardt in Pahlevi aan de Kaspische Zee geland zijn, deelt het Amerikaansche staatsdepartement mede dat het geea overeenkomstige inlichtingen heeft ontvangen.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1