Eigenaardigheden Flitsen. AGENDA TOBIAS Pleizier. rubriek Boekhandel H. de Vries LEONHARD HUlZlNGA MOSSELTIJD. Reddingmaatschappij. HAAR!. DAGBLAD, Zaterdag 15 Nov. 1941 Tot ziens Franziska Deze film beschrijft de geschiedenis van een film reporter en zijn jonge vrouw, Franziska. In den titel van het stuk ligt feitelijk de kern van het geheele drama besloten, want het is het steeds wederkee rend afscheid tusschen beide menschen dat het con flict in hun leven brengt. Michael, de filmreporter, gaat volkomen op in zijn beroep. New York, Sjanghai, Chili., overal waar iets „te doen" is, om 't even of het een aardbeving, een revolu tie of een groote sportgebeurtenis betreft, is het ter rein van dezen bereisden Roel. Michael kan werk krijgen in zijn vaderland, maar hij versmaadt het omdat het zwerven, de drang naar avontuur hem diep in het bloed zit. Zoo komt het dat Franziska het grootste deel van haar jonge huwelijksleven van haar man gescheiden is en dat steeds weer het weemoedige tafereel verschijnt van den vertrekken- den trein met een jeugdige vrouw die eenzaam op het perron achterblijft. Toch komt eenmaal de dag waarop Michael zijn zwerversbestaan opgeeft, want het besef dat zijn vrouw en zijn twee kleine kinde ren recht op meer levensgeluk hebben, dringt bij een schokkende gebeurtenis in zijn carrière scherp tot hem door. Michael en Franziska zijn weer ver- eenigdtotdat een hooge plicht den reporter op nieuw weghaalt: de dienst voor het vaderland. Weer klinkt het „Tot ziens Franziska" over het perron, opnieuw een afscheid inderdaad, maar thans van twee menschen die elkaar voorgoed weergevonden hebben en die weten dat dit afscheid van geheel an der karakter is dan de vorige. Een boeiende film met een uitstekende bezetting. De hoofdrollen worden vervuld door Marianne Hop pe en Hans Söhnker. In het voorprogramma draait een interessant filmpje over de vervaardiging van was en haar ge bruik door kunstenaars. H. Voskuil KERKRADE, 14 November. Gistermiddag is de 62-jarige zwerver Joosten, verblijvende in een volks- logement te Herten, door een vrachtauto overreden, tengevolge waarvan de dood onmiddellijk intrad. (ANP) in Haarlem en omgeving. EEN KUNSTMATIGE HEUVEL Wie langs het Noordzeekanaal tusschen de Pont en de spoorbrug te Velsen loopt ziet daar op een wei land een kleine heuvel. De voorbijganger gaat fan- taseeren: Een uitlooper van de duinen die daar op zonderlinge wijze bewaard gebleven is? Thuis op ontdekkingsreis Ge kunt in eigen huis heele ontdekkingsreizen on dernemen, zooals de man zei die over een welgevulde boekenkast beschikte, zelf aan muziek deed en niet netjes was op zijn schrijftafel. En hij gaf mij een over zicht van drie exploraties in de binnenlanden van zijn lectuur, zijn pianomuziek en zijn oude paperassen, dat werkelijk heel aantrekkelijk was. Een kille, maanlooze, regenachtige herfstavond had hem tot zijn eerste ontdekkingsreis bewogen. Hij had zich boekenkast-waarts begeven en tusschen oude, sinds lang onaangeroerde boeken een willekeurigen greep gedaan. Dit begin leverde slechts een tegenvaller op: een onbenullig romannetje, indertijd gekocht om een lange treinreis te korten en bij toeval in de kast instede van in de prullenmand beland. Maar die tegenvaller leidde juist tot doorzetten, want hij dacht: ik ga de waardelooze dingen eens opruimen: de din gen die ik toch niet herlees. Dit bleek een goed plan om de verwezenlijking van een ander, vroeger wel eens gekoesterd, te bereiken. Hij begon dingen te ont dekken die hij nooit gelezen had of vergeten was. Hij had wel eens boeken geërfd van een overleden familielid en den titel of den naam van den schrijver met belangstelling bekeken maar er nooit in gelezen. Hij had wel eens boeken cadeau gekregen, die hem bij lezing van enkele pagina's niet hadden aangetrokken, zoodat hij ze opzij had gelegd. Want vroeger was er zoo weinig tijd; hij leefde zoo haastig. En er waren ook oude boeken waarvan hij indertijd genoten had en die nog steeds interessant bleken te wezen. Er stond ergens een oud boek uit zijn jongenstijd, dat een heele reeks gedachten-associaties uit zijn jeugd opriep. On verwachte associaties. Hij sloot de oogen en zag de oude huiskamer thuis, hoorde de klok tikken en den hond van de buren blaffen. Hij maakte een duinwande ling met een vriend en vond een nest vol eieren van een wilde eend. Hij stond met een bedremmeld ge zicht tegenover den directeur van de H.B.S. en kreeg een standje omdat hij eruit gezet was wegens her haald voorzeggen bij aardrijkskunde. En toen stopte ineens die dagdroom. Hij greep peinzend een oud deeltje, dat Molière bleek te zijn en bladerde. Les Précieuses Ridicules deden precieus en belachelijk op het tooneel van den ouden schouwburg en naast hem zat zijn vader, die hem meegenomen had omdat hij eens met de klassieken moest beginnen kennis te ma ken. Wat was het andere stuk op dien avond geweest? Le Malade Imaginairedat stuk tijdens een opvoe ring waarvan Molière stierfHij reisde verder in zijn jeugd, in zijn herinneringen, in de litteratuur. Het bleek eindeloos te zijn en vol beloften. Hij be sloot geen prullen op te ruimen maar ontdekkingen bij elkaar te rangschikken. Het beloofde veel schoons voor een heele reeks winteravonden. Uit die eerste ervaring volgde de ontdekkingsreis in de oude pianomuziek eigenlijk vanzelf. En hij was verbaasd, ouder en zelfcritischer geworden zijnde, dat hij zooveel dingen nooit gespeeld had. Of misschien maar eens één keer. Ook kwamen er bij de muziek vooral niet minder herinneringen op dan bij de boe ken. En hij ontdekte in een vergeeld oud boek een prachtig Andante van Mozart, zoo wonderlijk bezie lend in zijn technischen eenvoud dat hij zich afvroeg: Wat deed ik dan toch vroeger met die muziek; heb ik .dat nooit eens even geprobeerd? Zoo was er veel meer. Hij speelde uren piano en ging als een ver heugd mensch te ruste, vol van ontdekte schatten die hij allang bezat, vervuld van de laatste melodie die hem omzweefd had op zijn ontdekkingsreis in het rijk der Muze. Het startsein voor de derde exploratie was eigenlijk gegeven door zijn vrouw, die hem voor de zooveelste maal gevraagd had nu eindelijk eens te gaan oprui men, met voorspiegeling van de genoegens die hij sma ken zou als er ruimte over was in al zijn laden en hij van alles wist waar het precies lag: op keurige sta peltjes. Hetgeen hem juist heelemaal niet bekoorde. Maar hij begon toch tenslotte. En het geval verliep niet geheel volgens haar hoopvolle verwachtingen want na een uur vond zij hem, op den vloer gezeten temidden van een onbeschrijfelijke rommel, verdiept in een ouden brief van een ouden vriend die hem bo venmate amuseerde. En hij vroeg verstrooid of er niet een loupe was om de inscriptie op een oud blikje te ontcijferen, dat hij indertijd met voetballen of mis schien op de 400 M. hardloopen gewonnen moest heb ben. Na twee uur was er net één van de acht laden opgeruimd. „Drie reizen begonnen, drie verdere reizen gedu rende den winter", zei hij opgewekt. „Ik zie een heele reeks verschillende ontdekkingen in het verschiet. Ik ben een verrijkt man. Er zijn natuurlijk menschen die precies weten wat er in hun boekenkast, hun muziek- stapel en hun schrijftafel zit, die alles doorgelezen en doorgespeeld en geordend hebben en regelmatig, op vaste tijden, weggegooid wat ze niet behouden wil den. Methodische menschen. Ik heb schaamteloos met hen te doen. Maar er zijn ook anderen, net zulken als ik. Geef hun de tip eens door, voorzoover zij zelf al niet op ontdekkingsreis zijn. Zij hebben maar te put ten uit rijke bronnen, net als ik Hierbij worde de tip dan doorgegeven. (Polygoon-Seym) Heden: ZATERDAG 15 NOVEMBER. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Muisje" door Het Ned. Tooneel, 7.30 uur. Rembrandt Theater: „Tot ziens Franziska", 2.30, 6.30 en S.45 uur. Frans Hals Theater: „Frau Luna", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Ik was Jack Mortimer", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Valsch geld", 2, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: „De geheimen van het oerwoud" en actu aliteiten van 12 uur af. ZONDAG 16 NOVEMBER Rembrandt Theater: Kleurenfilm Nederland» Rembrandtland, 11.30 uur. Palace: „De familie Schimek", 11.30 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: De Ramblers, 7.30 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: uitvoering van het Residentie-orkest voor de I-Iaarlemsche Bachver- eeniging, 2 uur. Rembrandt Theater: „Tot ziens Franziska", 1.30 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Frau Luna", 2, 4.15, 6.30 en S.4 5 uur. Luxor Theater: „Ik was Jack Mortimer", 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Valsch geld", 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: „De geheimen van het oerwoud" en actu aliteiten van 12 uur af. MAANDAG 17 NOVEMBER. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Firma Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, Tel. 11596. C. J. ten HageCramer, Lange Veerstraat 19, Tel. 11000. Frans Hals Apotheek, Frans Halsplein 1, Tel. 11180. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98. Tel. £8197. j ,1 Palace „Ik was Jack Mortimer" Deze week draait in Luxor een film, die we met »t volste vertrouwen kunnen aanbevelen aan 4er, die van uitstekend spel houdt. Adolf Wohl- tick overtreft hierin zich zelf. Zelden of nooit za- n wij hem beter dan als den chauffeur Sponer in k was Jack Mortimer". Hij en de door zijn liefde ezeten dirigent beheerschen vrijwel de geheele lm, al is het spel van de overige eerste plan ners ook van uitstekende kwaliteit. chauffeur Sponer, zooals hij uitgebeeld wordt Wohlbrück, heeft direct onze sympathie, ook al hij nog zoo uit z'n humeur en heeft hij zoo ver- hrikkelijk het land, dat hij zonder blikken of blozen zoo onheusch tegen zijn meisje doet. Zij en wij weten toch dat hij er niets van meent in zijn hart. Hij suggereert ook zoo goed t onbegrensd saaie, dat er kan zijn in het leven i an een taxichauffeur, die soms uren in zijn wagen an zitten wachten op een vrachtje. Dan plots èkans van zijn leven: een baantje als particulier iauffeur bij een schatrijke dame, die den sterru r' Monte Carlo wil rijden. Nog één laatste avond taxi-chauffeur en dan de aanlokkelijke baan. zijn laatste vrachtje dien avond hem al zijn ,oie kansen dreigt te ontnemen en hem zelfs met politie in aanraking brengt is zoo'n wreed spel 0,1 het noodlot, dat hij daarin niet wil berusten en elf zijn lot in handen wil nemen. Dat hij in zijn enuwachtigheid dan juist dat doet wat hij heele- i niet had moeten doen, is heel jammer voor en brengt hem in groote moeilijkheid, waaruit A echter gelukkig heelhuids te voorschijn komt. Het is een film, waarbij de aandacht bij voortdu- ing geboeid blijft, zelfs tot den laatsten meter, die en symbolisch slot geeft, De regie is van Carl Froelich. M. Meyerink-Leeman Valscli geld Gentleman-boeven zijn al even oud als de kelder- olen, waar ze den berispelijken kant van hun dub- el-leven leiden. Het valsche geld, waarover het in >ze film gaat, wordt gemaakt in de kelders van en kasteel ergens in de Alpen en de bewoner van t kasteel is de leider van net valsche-muntersstel, e hier en daar en overal de valsche marken-, ancs- en pengöbiljetten aan den man brengt. Tot- it het een paar gewieksten politie-menschen ge el de geheimzinnige valschgeldzaak tot klaarheid brengen. De hoofdschuldige krijgt natuurlijk loon ar werken. Wie zou beweren dat aan deze film een maentige igiek is verspild of een sterke intrige is een jok- naar. Maar het is wel genoeglijk dat alles zoo te bekijken: het laborato rium van een modern ingericht politiebureau én de even up to date werkplaats, waar de chemie en de foto-me- lanica onontbeerlijke hulpmiddelen zijn bij de ervaardiging van de valsche bankjes, de jongge- llenkamers van twee studentikooze menschenkin- eren én het museum van oudheden. En men kan i deze film nog roekeloos met benzine en auto- anden omspringen en postduiven houden, het liegtochtje boven het Alpengebied is aantrekkelijk nde bestorming van het kasteel is nog een slot dat ikt, zoodat alles bij elkaar de film toch voldoende ensatie biedt en waard is bekeken te worden. F. C. Derks Moviac Theater ,De avonturen in het oerwoud", die deze week den oofdschotel vormen van het gevarieerde program- ia in „Moviac", roepen weer de herinneringen in ins wakker aan de talrijke oerwoudfilms, die eenï- e jaren geleden zulk een opgang maakten. Of- thoon slechts het eerste deel vertoond wordt, ko nen we opnieuw geheel in de geheimzinnige sfeer van het oerwoud dit maal is Fransch Indo- China het terrein der handeling en ieder, die nog gevoel voor ro mantiek van het goede oort heeft, zal aan deze film zijn hart kunnen op iaten. Het is een expeditiefilm, die zonder valschen athos aan onze zucht naar avonturen beantwoordi n daardoor gaarne gezien zal worden. Van geheel ander genre is „Weenen zooals het raki en lacht", een filmpje, dat zooals de titel eeds aangeeft, de stad-van-den-wals nog eens in et middelpunt van onze aandacht plaatst. Met ware ilmische virtuositeit wordt in een kort tijdsbestek en indruk gegeven van het leven in de Donaustad. )e beelden vloeien snel in elkaar over en de felle ontrasten, die een wereldstad nu eenmaal altijd biedt, zijn daarbij ten volle uitgebuit. Het bijzon- teve van „Buntes Wien", zooals de oorspronkelijke titel luidt, is wel, dat het niet uitsluitend de fraaie ebouwen en bezienswaardigheden in de stad laat nen, doch ook binnen dringt in het leven van de teeners, zoodat men de sfeer van deze bijzondere ad aanvoelt en zich van haar bekoring een voor- Helling kan maken. Een gunstige uitzondering op ie in den regel saaie en vervelende reisfilmpjes is Buntes Wien" zeer zeker. De gebruikelijke buiten- andsche actualiteiten accentueeren nog eens scherp relke moeilijkheden de Duitsche troepen moeten iverwinnen 'alvorens zij hun opmarsch aan het lostfront kunnen voortzetten. In het binnenland- the nieuws spreekt de leider van den Nederland- dien Landstand, de heer Roskam, over deze pas op- lerichte organisatie. B. Korsten Ncderland-Rembrandtland Haarlem heeft het voorrecht van de première der etste groote kleurfilm over Nederland: Nederland- iembrandtland, een Lumina-film van uitstekende waliteit, die Zondagmorgen hier draait en de groo- e schoonheid van ons land op verschillende plaat- en en in de verschillende seizoenen toont en menig Moviac lijkje gunt in ons volksleven. Een fili Rembrandt film, aan de schoonheid van ons land gewijd, bn die schoonheid natuurlijk niet dan zeer frag mentarisch behandelen en het zou weinig moeite bosten, diverse tafereelen en volksgebruiken te noe men, die men toch eigenlijk niet gaarne in een film als deze mist. Er staat daar echter tegenover, dat in een betrekkelijk klein bestek al duiirt de film goed anderhalf uur zooveel moois en Wetenswaardigs is bijeengebracht, dat het onbillijk tou zijn, meer te verlangen. De film geeft dan eerst de schoonheid van den Hollandschen winter te zien, de poëzie van bevro- ïon slootjes en beijzelde takken, doch eveneens het oud-Hollandsch ijsvermaak, het knappe schaatsen eden der Spakenburgers en het ijszeilen op de Gouwzee. Het voorjaar laat de lenteweelde langs de Vecht zien zoo goed als het bekende Giethoornsche punteren, De interessante documentatie van het Cirkel-puzzle te vullen 21 woorden van acht Met de zon mee: Uiterlijk. Heerscher. 3. proloog. j. Stad in Australië. 5 Beschermster van Columbus. 5. Figuur uit de middeleeuwen. i Vrager. 8, Schip voor postvervoer. 9. Soort levensmiddelen. Bepaalde soort afsluiting. 1. Muziekinstrument. 2. Onlekker. 3. Wilddief. Natuurdrift. Deel van sluiswerken. J. Monnik. Bloemdeelen. J. Waardevermindering van de munt. t Muziekinstrument'. Redenaars. Onhandelbaar mensch. oude kuipersvak toont de schoonheid van het hand werk. In een volgend gedeelte van de film betreden we een Volendammer botter en maken leven en oecuiji. aan boord mede om vandaar de voorjaarspracht in Kennemerland en Betuwe te bewonderen. Zoo zijn in deze film veel landschapsschoon, veel folklore en een paar interessante takken van va- derlandsch bedrijf tot een schoon geheel vereenigd. Een bijzondere aantrekkelijkheid is, dat dit alles in kleur op het doek komt en talrijk zijn dan ook de tafereelen, zoo bekoorlijk en juist getroffen, dat het een genot is er naar te kijken. De heer Eduard Messer geelt bij de film een on- j derhoudende toelichting. F. C. Derks organiseert op DONDERDAG 27 NOV. 's avonds 7.30 uur in den STADSSCHOUWBURG een lezing, getiteld: „UIT DE KEUKEN VAN DEN SCHRIJVER" te houden door schrijver van „ADRIAAN EN OLIVIER" Toegangsbewijzen a ƒ0.60 alléén verkrijgbaar bij de administratie, Ged. Oude Gracht 27, Tel. 10785 (Adv. Ingez. Med.) PROT. CHR. JEUGDKERK. Zondagmiddag 16 November om 3 Groote of St. Bavokerk te Haarlem een „wijdings ure" plaats vinden uitgaande van de Centrale van Jonge Mannen- en Jonge Vrouwen-vereenigingen ter gelegenheid van de sluiting van de „Week der Gebe den". Als spreekster zal voorgaan mej. E. H. van der Schaar uit Rotterdam en als spreker Dr. E. Em- men, Herv. Pred. te Haarlem. Medewerking verleent het Oosterkerkkoor, terwijl het orgel bespeeld zal worden door mej. N. A. M. Barbas. (Foto De Haas. De verklaring is evenwel veel eenvoudiger. De gemeente Velsen had op een gegeven oogenblik zand te veel. Daarop werd dit zoolang in dit weiland op geslagen het zou later worden weggehaald om elders gebruikt te worden. Maar daarvan is nog niets ge komen. Nu is in dien korten tijd het zand met gras begroeid, zoodat de heuvel langzaam aan een stukje natuur gaat worden. Een koe met fantasie kan zich verbeelden dat zij verhuisd is naar een Alpenwei. Als het zand vergeten wordt is er kans dat ons na geslacht een onderzoek gaat instellen hoe het te ver klaren is dat op die plek te midden van een weiland een restant van een duin gevonden wordt. (De Noord- en Zuidhollandsche Red dingmaatschappij bestond dezer da gen 117 jaar, in welken tijd zij met minder daii 6400 schipbreukelingen van den dood redde. Zij verzoekt om steun bij haar werk) De Reddingmaatschappij verjaart, 't Is niet zoo'n prachtig rond getal, Maar zeker een gelukwensch waard, Die 'k hierbij dan ook brengen zal. Wat heeft die Reddingmaatschappij In haar zoo lang en trotsch bestaan, Bij lijfsgevaar en ongetij Al niet voor prachtig werk gedaan. Haar corps van mannen van de zee Heeft in ons land een grooten naam En meer, het heeft op elke rêe Waar zeelui zijn, verdienden faam. Een schip in nood aan onze kust, Niet tellend eigen lijfsgevaar Maar anderer gevaar bewust, Staan stoere redders rustig klaar. En of de stormwind tierend woedt, Of 't koud is en stikdonkré nacht, De boot wordt snel met mannenmoed En mannenkracht in zee gebracht. Zoo werd er al die jaren lang Geworsteld, heroïek van geest, De strijd was bijna altijd bang, De mannen zijn het nooit geweest. Zoo werd de Reddingmaatschappij In 't landje met het lange strand Een trots voor heel de burgerij, Die zelve veilig bleef aan land. Als zij derhalve weer verjaart, Dan zien wij weer haar werk, haar moed, Hulde en steun ten volle waard En lichten vol respect den hoed. door P. v. d. HEM. VLEESOH ZONDER BON GEKOCHT. BUSSUM, 14 November. Kortgeleden zag de Bussumsche politie iemand, die met een pak op zijn fiets reed, dat haar aandacht trok. Het pak bevatte havermout. Er kwam echter meer aan het licht. Bij nader onderzoek bleek, dat de man slager van be roep was en een pak kwitanties bij zich droeg om te innen bij klanten voor geleverd vleesch. -Het viel echter op. dat de prijzen op de kwitanties abnormaal hoog waren, zoodat het voor de hand lag, dat het met de leverantie van het vleesch niet in orde was. De slager bleek dan ook op ruime schaal clan destien vleesch te verkoopen. Maandenlang had de man één of meer koeien of kalveren per week ge slacht en tegen hooge prijzen aan zijn klanten ver kocht. De slager zal te zijner tijd hiervoor terecht moeten staan. Door de kwitanties en een goede boekhouding waren de klanten ook te achterhalen; het aantal bleek niet gering te zijn. Gistermiddag werd op het raadhuis te Bussum een speciale zitting gehouden, waarvoor de inspec teur der prijsbeheersching in het betreffende res sort niet minder dan 75 personen had opgeroepen. Al deze personen werden niet alleen als getuigen ge hoord, doch bleken tevens verdachten te zijn. Allen werden ondervraagd inzake de betaalde prijzen en het bleek, dat het bedrag dat door dg 75 klanten is uitgegeven aan, langs onwettigen weg. verkregen vleesch belangrijk is. De inspecteur der prijsbeheersching legde dan ook niet geringe boeten op voor het tegen te hooge prijzen koopen zonder den vereischten bon. (ANP) JUBILEUM BIJ KAARSELADEVEER. Heden is de heer G. Silvis veertig jaar in dienst van het expeditiebedrijf Kaarseladeveer, afdeeling besteldienst te Haarlem. Vanmorgen half elf werd hij van zijn woning gehaald en naar het kantoor ge bracht. Hier werd hij namens de directie gecompli menteerd door den heer F. H. Blei. die hem een bloemstuk, een gouden horloge, een geschenk onder enveloppe en een foto, voorstellende den jubilaris, staande voor den stal met zes paarden, die hij altijd verzorgt. Namens het personeel werd hij toegespro ken door den heer J. H. de Boei-, die hem een horlogeketting overhandigde. Aan de echtgenoote van den heer Silvis, die belast is met het schoon houden van de lampen in het gebouw, werd een sierpot met cyclame geschonken. (Adv. Ingez. Med.)

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5