Litteraire Kantteekeningen ik Tentoonstelling CEES BOLDING HOEST ABDIJSIROOP GELDIGE BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELE! ra fa ra Geen oude materialen of afvalstoffen weggooien Zijn bestemd voor de Nederlandsche industrie In de provincie Noord-Holland zijn door het „Rijks bureau voor oude materialen en afvalstoffen" in de gemeenten Haarlem, Heemstede, Bloemendaal. Be verwijk, Velsen en Alkmaar ophaaldiensten voor oude materialen en afvalstoffen ingesteld, met het doel deze voorwerpen bij het publiek in ontvangst te nemen; zij dienen als zeer waardevolle grondstoffen voor de industrieën in Nederland. „Tot dusver", aldus deelde de heer J. H. P. van Haaren, diretceur van bovengenoemd bureau, op een persconferentie mede, „bestond er een uitgebreide handel in afvalstoffen, die bijna hoofdzakelijk uitge voerd werden naar Amerika, waar men het groote belang van het: verwerken der afvalstoffen voor de industrie terdege inzag. De taak, die aan ons bureau is opgedragen, is wel een zware, maar ook een mooie, want nu worden die stoffen niet meer uitgevoerd, maar voor de industrieën in Nederland gebruikt en dat is ook in het belang van de geheele Nederland sche bevolking, want het is de bedoeling, onze in dustrieën in dezen moeilijken tijd zooveel mogelijk op peil en op gang te houden, waarmede ook de be langen van de arbeiders gebaat worden. Tot dusver werden vele afvalstoffen, omdat men meende dat die I toch geen waarde meer hadden, achteloos wegge worpen. Zoo zjjn in den loop der .iaren kapitalen ver loren gegaan, want die dingen hebben juist ontzag lijk vee] waarde; zij kunnen immers voor vele doel einden dienstbaar gemaakt worden. Daar is bijvoor beeld het oud papier; wie dacht er vroeger aan, dit te bewaren? En toch kan daar weer nieuw papier van gemaakt worden. Niemand zal ontkennen, dat dit voor de samenleving van eerf enorm belang is, vooral omdat het holit ook voor zooveel andere in dustrieën gebruikt kan worden. Wanneer de papier fabrieken alleen hout voor de fabricage van papier 2ouden blijven gebruiken, zou dit wel eens aanlei ding tot een groote catastrophe kunnen geven; dan zou de kans bestaan, dat Europa over zestig jaren geheel ontboscht is. Men ziet dus, hoe goed het is, zuinig met het papier om te springen. Hetzelfde geldt ten aanzien van de textielindustrie, die immers ook grootendeels afhankelijk is van den aanvoer van elders. Van het afval van wollen stoffen bijvoorbeeld kan kunstwol vervaardigd worden, wat niet met de waarde van kunstzijde vergeleken mag worden, omdat deze aldus vervaardigde kunstwol een natuurlijk product blijft, in tegenstelling met kunstzijde". De heer Van Haaren deelde verder mede, dat glas scherven weer gesmolten worden om er nienw glas van te maken. Dit is van veel belang nu er een nij pend tekort bestaat aan soda. die bij de glasfabricage niet gemist kan worden. Het is dus noodig, ook stukjes glas niet weg te gooien. Hiermede kan de glas-industrie op peil wor den gehouden. Dan heeft men nog het vooral in dezen tijd, nu rijwielbanden zoo moeilijk te verkrij gen zijn, zoo uiterst waardevolle rubber. De oude SÖJkken rubber kunnen weer worden omgesmolten voor de fabricage van banden en andere nuttige voor werpen. Zoo gaat het ook met het blik, dat eveneens weer zoo uitstekend gebruikt kan worden. Als de huisvrouwen en de restauranthouders de busjes, waarin groente gezeten heeft, dadelijk schoon spoe len, dan kunnen ze weer gebruikt worden; de porties zullen alleen een beetje kleiner worden, omdat er een nieuw deksel op gesoldeerd moet worden Wan neer aldus gehandeld wordt, kunnen de oude kwan- tums bussen met groente worden gehandhaafd Het is dringend noodig, dat zelfs de kleinste blikken voor werpen bewaard worden. „Het publiek kan er ver zekerd van zijn", zei de heer Van Haaren, „dat al deze afvalstoffen niet voor het buitenland worden vergaard, maar voor zoo goed als 100 procent voor onze eigen Nederlandsche industrie, dus in het be lang van de gansche bevolking. Ook moet men het niet alleen zien als een nood-, maar ook als een spaarmaatregel voor de toekomst. De grondstoffen- voorziening moet niet alleen voor onze kinderen, maar ook voor onze kindskinderen worden gewaar borgd". Een bewijs, dat alle afvalstoffen in ons eigen land verwerkt worden, kan de huisvrouw weldra vinden in een blik met groente, waarin ze of? den bodem of onder hét deksel den naam van een bekend Ne- derlandsch sigarenmerk ziet staan. De heer Van Haaren sprak de hoop uit, dat het publiek zal willen medewerken, nu het weet waar voor de afvalstoffen gebruikt worden. Overigens her innerde hij er aan, dat er een Vernietigingsverbod is verschenen, waarbij het aan ieder verboden is, oude materialen en afvalstoffen te vernietigen, weg te wer pen of zoodanig te bewaren, dat hierdoor hun waarde als grondstof voor industrieele verwerking wordt ver minderd of te niet gedaan. Zoo moet bijvoorbeeld oud papier niet tusschen asch in een emmer worden ge worpen. want dat levert ernstige bezwaren op bij de behandeling, die noodig is om er nieuw 'papier van te maken. Elke huisvrouw heeft wel een gelegen heid, om bijvoorbeeld oud papier, stukken glas, blik enz. afzonderlijk te bewaren. De volgende voorwerpen en stoffen komen voor het bewaren in aanmerking: metaal; papier of karton: linnen, katoen, jute, wol, zijde, kunstzijde, of nït andere vezelstoffen: huiden en vellen; leer; glas; rubber van elke soort; minerale oliën; cel luloid: hoorn en been; veer en en borstels: kurk: dierlijk haar. zoodra zy niet meer overeenkomstig hun oorspronkelijke bestemming worden gebruikt. DE OPHAALDIENST. Om het aan het publiek zoo gemakkelijk mogelijk te maken, mede te werken, is er een ophaaldienst ingesteld. De kleinhandelaren, die daarvoor van het Rijksbureau een' vergunning hebben gekregen, ko men op gezette tijden aan huis om de afvalstoffen te gen een zeker bedrag in ontvangst te nemen Er is voor gezorgd, dat geen onbevoegden er zich mede gaan belasten, want de kleinhandelaren moeten een ovaal plaatje goed zichtbaar dragen. Op deze plaat jes staan de woorden: „Ophaaldienst-Rijksbureau oude materialen en afvalstoffen". Bovendien wordt in elke gemeente boven de 50.000 zielen een contro leur aangesteld. Een gemeente wordt verdeeld in wijken, die in overleg met den reinigingsdienst en met het hoofd van de politie aan daarvoor in aanmerking komende kleinhandelaren worden toegewezen; men kan er dus van op aan. dat alleen vertrouwde men- schen worden aangesteld. De controleur zorgt er voor, dat zij in alles hun plicht doen, dat zij op de vastge stelde dagen en uren komen, niet in een anders wijk komen "en bij slecht weer niet wegblijven. Er wor den verder afzonderlijke personen voor het ophalen van oud papier aangesteld; die zijn te herkennèn aan een klein rond plaatje, dat zij ook zichtbaar moeten dragen. Men ziet. dus, dat het Rijksbureau het publiek zoo veel mogelijk ter wille is geweest. De gemeente Haarlem is verdeeld in 27 wijken met natuurlijk even zooveel aangestelde kleinhandelaren en zeven personen voor het oud papier; Velsen (IJmuiden inbegrepen) heeft vijf wijken en één tus- schenhandelaar: Heemstede drie wijken plus één per soon voor het oud papier. In Bloemendaal is een speciale dienst ingesteld met den heer G. A. Veld- huyzen aan het hoofd: deze heeft voor het afhalen van de afvalstoffen acht man in dienst. Voor inlichtingen of klachten kan het publiek zich wenden tot den directeur van den reinigingsdienst, tot den controleur of tot meergenoemd Rijksbureau, Taleisstraat 7, Den Haag. TOESLAGFONDS VOOR HET BLOEMBOLLEN- BEDRIJF. Door het bestuur van het Toeslagfonds voor het Bloembollenbedri.jf wordt bekend gemaakt dat aan rechthebbende arbeiders, die in het voorgaand con tractwaar (1940-1941) bij aangesloten patroons werkzaam waren, binnenkort een eerste liquidatie- uitkeering zal plaats hebben, Deze uitkeering is bepaald voor vaste arbeiders op f 9 per rechthebbend kind en voor losse arbeiders op f 75 per maand en per kind. De betreffende arbeiders kunnen hun uitkeering in ontvangst nemen: te Iïillegom in hotel Flora aan de Hoofdstraat, en te Lisse in het gebouw van den R. K. Volksbond aan de Schoolstraat op Dinsdag 25 November; te Castricum bij J. A. Hageman. Haag- scheweg 1 te Bakkum, te Bennebroek bij L. Weiiers, Wilhelminaplein 4 en te Heemstede in het R.K. Ver- eenigingsgebouw op Donderdag 27 November. H. O. V. VOLKSCONCERT. Op het Volksconcert dat Dinsdagavond a.s. te 7.30 uur door de Haarlemsche Orkestvereeniging gege- ven zal worden, zal als soliste optreden mevrouw Lida Langerveld, viool. Zij speelt met orkestbegeleiding het derde viool concert in b. kl. terts van C. Saint-Saëns. Het concert, dat onder leiding van Marinus Adam staat, wordt geopend met de ouverture „Anacréon" van L. Cherubini. Na de pauze zal op veelvuldig verzoek een herha ling worden gegeven van de Symphonic no, 4 in a. gr. terts van Jan van Gilse. Kinke Kantor. Het andere Geslacht. Amsterdam. L. J. Veen's U. M. Wederom een boerenroman en dat van een debu tant die den lezer vierhonderd bladzijden lang weet bezig te houden met de geschiedenis van een Frie- sche boerenfamilie, welker lotgevallen, door de drie laatste generaties heen, ons op levendige wijze wor den voorgesteld. Die combinatie yan familieroman en streekroman schijnt velen, die de pen hanteeren kun nen, aan te trekken en onze Holiandsche litteratuur heeft er de laatste jaren menig goed en van tijd tot tijd een uitstekend exemplaar van opgeleverd. Voor al de Noordelijke provincies waren een vruchtbaar terrein en men behoeft slechts aan Theun de Vries' Moeder Aarde terug te denken om zich een uitste kend specimen voor den geest te halen. Wij hebben er sindsdien van anderen gelezen die ook onderhou dend en goed geschreven waren, zelfs in den vertel toon weer een eigen bekoring hadden, maar toch wel eens het wijze „overdaad schaadt"' deden opklimmen in onze in dat opzicht verzadigde hersens. Pas heb ik van Rinke Ranter's Friesche boeren en hun ge moderniseerd nakroost (dat er niet beter op werd) afscheid genomen, of een roman van het Groninger hoogeland, de Edema's getiteld, valt op mijn steeds welvoorzien leesta feitje. Eveneens van een mij tot nu toe onbekend auteur, Sien Jensema, en door de uit geverij v./h. Mees te Santpoort in het licht gezonden. Ik zal de Hielkema's van Kanter eerst even laten bezinken voor ik met de Edema's van Jensema ga kennis maken. Zoowel economisch als litterair staan de boeren de laatste jaren wat men noemt: in het brandpunt der belangstelling en men zou geneigd zijn te gelooven dat er het een en ander aan ze was goed te maken. Nu zal het wie veel las wel opgevallen zijn, dat er een kenmerkend verschil bestaat, in visie zoowel als in beelding, tusschen de boerenromans die Friezen en Groningers en die andere die vooral Bra banders tot hoofdfiguren hebben. Zijn de eersten meestal sterk sociaal georiënteerd en is hun strijd om het bestaan, om socialen vooruitgang, een stevige motor voor hun doen en laten, met de onvermijde lijke mislukking en tegenslag die daarmee verbonden zijn, in de litteratuur over onze Zuidelijker boeren- broeders ronkt die motor minder hevig. Hun leven is op ander gebied rijker aan fantastiek, gemoede lijker en zoo ge wilt minder op het aardsche gericht. Doch hier en ginds overheerscht ln de litteratuur een vaak ongebreideld liefdeleven zoo wel de gemoedelijkheid als de maatschappelijke eer zucht. In de laatste vijf. zes boerenromans die wij lazen, of het nu van A. M. de Jong of van Kanter was, komt steeds weer de baas-boer op de proppen, die het met zijn dienstmeid aanlegt en dat illuster voorbeeld wordt links en rechts gevolgd. Met de noo- dige variatie is met die ingrediënten in een verhaal natuurlijk wel eenige levendigheid te bereiken, maar het lijkt zeer de vraag of ook hier een teveel van het goede niet een onbillijkheid wordt en wat erger is litterair gesproken een verhaal niet ver velend maakt door herhaling van een afgezaagd mo tief Kanter heeft in zijn roman dat motief zeer ge compliceerd verwerkt en zoo kon het gebeuren dat de rijke boer Jilles van zijn bloedeigen zoon een „pak op z'n donder" krijgt dat niet mis is en hem gaarne gegund wordt, al draagt die zoon niet den naam van den boer doch van den vrachtrijder op Leeuwarden. Rinke Kanter schrijft, goed Niet buitengewoon goed, niet sterk persoonlijk zoodat. de sfeer, die zijn taal schept in ons blijft hangen, als wij zijn boek gesloten hebben. Maar eenvoudig-goed en hij is een uitne mend verteller, vooral in de eerste twee deelen van het werk, als het verband nog niet zooals in het laatste deel, waar hij haast schijnt te hebben zich van het een en ander te ontdoen is losgeraakt Het meer moderne levensinzicht der andere gene ratie heeft in het nakroost van Maaike Hielkema geen geluk gebracht. Althans niet dat soort geluk waarvan Maaike gedroomd en waarvoor ze zich opgeofferd had. Maar dat had ook anders gekund en komt wel eens anders voor ook. Het tragische in Maaike zet de schrijver ons zuiverder voor oogen dan de neer gang der derde generatie, die te zeer bedacht schijnt, KUNSTHANDEL LEFFELAAR Haarlem - 102 Wagenweg Schilderijen, Aquarellen, Tee- keningen en Grafische werken Dagelijks van 10-5, Zondags van 2-4 uur (Adv. Ingez. Med.) 'fegjssv m alle vormen. veroorzaakt door een kou gebruike men Abdijsiroop die de vastzittende slijm zal doen loskomen en Uw hoest snel zal verdrijven. Vanouds beproefd bij hoest, griep, bronchitis, asthma. akker's (Adv. Ingez. Med.) par besoin de la cause. Alles bijeen is Het andere Geslacht toch een veelbelovend debuut, waaraan men verwachtingen vastknoopen mag. Felix Augustin. Hedcndaagsche Duitsche Letterkunde. A'dam, Uitg. Mij. Kosmos. Met een twaalftal schetsen over hedendaagsche Duitsche auteurs beoogt dit keurig met portretten uitgevoerd boekwerk de Nederlandsche lezers in kennis te brengen met schrijvers, die higr misschien nog onvoldoende bekend zijn. De opstellen van Felix Augustin kunnen, bewonderend geschreven, voor meer bekendheid en waardeering ten onzent den weg bereiden. Behalve die van Hans Carossa zullen de namen van velen dezer auteurs voor velen nieuw zijg. Bij dezelfde uitgevers zijn van sommigen hunner, Nederlandsche vertalingen in voorbereiding Van Hermann Stehr zal, in vertaling van Augustin, Der Heiligenhof verschijnen, terwijl Albert Helman „Brot" van Karl Heinrich Waggerl vertaalde. J. H. DE BOIS. Spoorwegen gaan strenger optreden Wijzigingen in het Alg. Reglement Vervoer UTRECHT, 15 November. In het Alg. Regle ment Vervoer zi.in eenige wijzigingen gekomen. Juist ook het publiek ka.n er zeer veel toe bijdragen, dat de vertragingen zoo gering mogelijk zijn en wel in de eerste plaats door te beseffen, dat een inderdaad vlotte dienstuitvoering alleen dan mogelijk is. in dien er in den trein wordt gestapt waar dit behoort en den trein verlaten wordt, waar zich het bordje uitstappen bevindt. De conducteurs hadden tot op heden geen „machts middelen" om hun verzoeken, het toch vooral niet fout te doen, meer klem bij te zetten. Het verkeerde in- en uitstappen was alleen dan strafbaar indien een conducteur tevoren een aanwijzing had gegeven op welke manier de reiziger den trein mo-est verla ten of binnentreden en aan deze aanwijzing geen gevolg werd gegeven, Bn het euvel van verkeerd In- en uitstappen bleef bestaan. Daarom heeft de directie voor het treinpersoneel thans de mogelijkheid geopend strenger te kunnen optreden. Wie in het vervolg willens en wetens ver keerd een trein binnenstapt of verlaat, staat bloot aan een proces-verbaal. Dat beteekent nu weer niet dat alle conducteurs bevorderd zijn tot onbezoldigde rijksveldwachters, maar dat wil wel zeggen, dat indien er nu een rei ziger is, die bewust een fout maakt, hij wel degelijk ,,op den bon" komt. Het treinpersoneel zal dit nieuwe wapen met veel omzichtigheid gebruiken, maar dat neemt niet weg, dat de nieuwe bevoegdheid zeker gebruikt zal wor den voor onwilligen, die van meenin'g blijven, dat zij in den trein maar alles kunnen doen wat zij ver kiezen. Wanneer dus een bejaarde dame in haar onschuld den trein wil verlaten door den ingang, zal haar eerst duidelijk worden gemaakt, dat zij eerst den uitgang moet opzoeken, maar wanneer een beroeps reiziger moedwillig een vertraging veroorzaakt door dezelfde fout te maken dan wacht hem onvoorwaar delijk een proces-verbaal. Slechts is willekeurig in- en uitstappen veroorloofd als de trein zich bevindt' op een eindstation, in alle andere gevallen is dit nooit het geval. Ben bepaling van soortgelijke strekking is die, welke me.n de rechtsgeldigheid van de borde.n zou kunnen noemen, en ook hier wordt dezelfde maat staf aangelegd als bij het in- en uitstappen. Wie rechts houdt, terwijl het bo-rd op het station aangeeft dat men links moet houden of omgekeerd, moet zich van nu af aa.n realiseeren, dat men evenals in het openbare leven bekeurd kan worden voor een over treding. Met name heeft men bij deze nieuwe be paling het oog op onwilligen. die ondanks het bordje „verboden toegang" toch door een stationsuitgang het perron willen betreden en omgekeerd. De reportage over de U.F.A.-film „Illusion" komt Zondag voor den Ned. Omroep. Hierboven v. 1. n. r.de heer L. G. Wijbrands, chef van den reportagedienst, met de hoofdvertolkers Brigitte Horney en Johan Heesters op het terrein van de Ü.F.A.-studio's. (Ned. Omroep-Ullmann) Voor de kinderen De Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier. wagner). 58. Hein brengt weer Uitkomst (Teekentngen i 58: Hein had e?n plan! Dat was duidelijk! "Wie weet, misschien lukte het wel, er was trouwens niets meer te verliezen en alles te winnen. Barrabas begon weer wat hoop te koeste ren. Die brave Hein. Tot het laatste toe zat hij nog plannen te bedenken om hen te redden. De zon na derde de horizon, nog enkele ogenblikken en de laatste stralen zouden het dak van het palels nog al leen verlichten. Nog een minuut, nog enkele seconden, de bracht had en begon haastig een fluit te snijden. Vol ver koning hief zijn speer omhoog en met een doffe dreun bazing keken de zwartjes toe, wat ging die vreemde bleek- sloeg hij er mee op de grond. En als bij toverslag was het neus doen? Maar hun verbazing steeg ten top, toen Hein stil: het grote ogenblik was aangebroken! Op bevel van met een vlugge sprong uit den pot wist te komen, de fluit z'n vorst kwam een der negermieren met een grote bran- aan zijn mond bracht en uit dat korte stengeltje de won dende tak aandragen. Toen sprak de negerkoning en derlijkste muziek te voorschijn toverde. Ze luisterden vol alle negers bogen diep ter aarde „Heeft een der gevan- aandacht naar 't vlugge wijsje, dat opklonk ln de stilte genen nog een wens. dan zal die vervuld worden, als wij van de vallende avond. Eén voor één begonnen ze mee te onze goedkeuring er aan kunnen hechten". Hierop had wiegen op de maat van de muziek tol de koning toe en Hein gewacht. Nog voor Barrabas iets zeggen kon, ant- het duurde niet lang of alle mieren waren weer aan 't woordde Hein: „Grootmachtig vorst ik, nederige krekel, dansen. Onder aanvoering van hun vorst sprongen ze als die niets ben voor Uw aangezicht, zou graag een gave gekken rond. Toen Hein eindelijk ophield, kwam deze rietstengel ontvangen!" Zooiets had de negervorst nog hem persoonlijk bedanken natuurlijk werd het vonnis da- nooit gehoord, wat wilde die krekel daar mee doen? Maar delljk ingetrokken! Hun vrijheid kregen ze echter niet de koning gaf zijn toestemming en een der mieren haastte terug. Voor geen geld ter wereld wilde hij dezen fluitspe- zlch om aan het verzoek te voldoen. De poten van Hein Ier missen! Maar de beide vrienden waren, althans voor- werden losgemaakt en met een brutaal gezicht nam de lopig, gered! IN DE WEEK VAN 16 NOV. T/M 22 NOV. Elk der volgende bonnen GEEFT RECHT OP HET KOOPEN VAN- 16 NOV. T/M 23 NOV. 1941 4 Rants. V2 Rantsoen Vó Rantsoen 1 Rantsoen Wi Liter l-)4 K-G K.G 2 NOV. T/M 29 NOV. 1941 44-4 BROOD 44 BROOD 44 VLEESCH 44 VL.WAREN.. 44 MELK I 44-A AARDAP. 44-B AARDAP. Brood of gebak j Vleesch of vl.waren Melk Aardappelen Aardappelen 136 ALGEMEEN. 1 K.G 1 1 1 1 K G le periode CACAO 50 Gram 50 50 Gram. 137 ALGEMEEN 250 Gram 250 250 250 250 Gram 138 ALGEMEEN. 500 Gram 501! 500 500 500 Gram 139 t/m 142 ALGEMEEN. 1 Rantsoen Bloem, brood of gebak 4 4 4 4 Rants D en E HAVERM 250 Gram 500 Gram 143 ALGEMEEN. 250 Gram 250 250 250 250 Gram 144 ALGEMEEN 250 Gram 250 250 250 250 Gram 149 ALGEMEEN, 100 Gram Vermicelli of maizena 100 100 I0U 100 Gram. 145 l/m 148 ALGEMEEN. 100 Gram 4'JU 400 400 400 Gram 2 NOV. T/M 20 NOV. 1941 In tijdvak v an 19 dagen 51-52 BOTER 125 Gram 2,50 500 500 500 Gram 51-52 VET 125 Gram Boter met reductie 250 500 500 50'! Gram Beschikbaar oer persoon: H m F. A 2, a 14 20 a In tydvak van één week 22 18 Rants. IV? 3 3 7 3V? - 154 3V? 5va V? Vo Vp Rants. Liter K G KG In tijdvak van r weken EEN RANTSOEN BROOD: 100 brood GEBAK- 75 gram schuit, wafels, blsc koekjes, óf 100 speculaas, koek, 300 gram cake, ói gr gevuld klein kt gebak, óf 500 gram vuld groot korstge taart, gebakjes. VLEESCH: 100 vleesch, gewicht been inbegrepen ij| gram paardevl« gewicht van been begrepen. VLEESCHWAREN gram gerookt kookt vleesch, gram gerookte k; soorten óf 100 j gekookte worsls ten óf 125 gram If artikelen, tongetn nïerbrood óf 150 s bloedworst, zure JAM- 500 gram j siroop honing, en: BLOEM- 70 gram webloem. -meel, gebloem. -meel, i rijzend bakmeel. RIJST. 250 gram: Rijstemeel, -bit -gries, kindermeel HAVERMOUT: havermout, -vlok! -bloem, -gort, aarc pelmeejvlokken, temeel (gemengd n GORT: 250 gram gortmout, gortbit grutten (alle soor gruttemeel, (gems meel), rijstgrjes, s; appel-tapioca. VERMICELLI: 10! vermicelli, macat spaghetti. MAÏZENA: 100 f maizena. sago, as appel meel, óf 101) zetmeel, verwerkt puddingpoeder of ding-sauspoeder. BRANDSTOFFEN: 1 H.L. (maximaal 75 K.G.) anthraciet. steenkolen, industriebriketten, eierbriketten 2 H.L. cokes, gascokes, óf 110 K.G bruinkoolbriketten, óf 75 K.G. petroleumcokes, óf 150 K.G cokesb: cokesgruïs, óf 300 stuks persturf óf 450 stuks baggerturf, óf 275 K.G. turf uit de Peel. óf 200 K.G. and soorten turf. ZEEP: 90 gram huishoudzeep, óf 150 gram eenheids toiletzeep, óf 100 gram zachte zeep (samenstelling 31 Aug. 1941), óf 150 gram zachte zeep (samenstelling 1 Jan.31 Aug. 1941), óf 200 gram zachte zeep menstelling vóór 1 Jan. 1941), óf 300 gram zachte zeeppasta. óf 250 gram zeeppoeder, óf het c(oen wass van 20 K.G droge vuile wasch GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Elk der volgende bonnen 01 l/m 12 Vm le t/m 5e t/m 135 Petroleum Petroleum K.F. Brandst.l) 04 II.K. Brandst. 07 H.K. Brandst. U.K. Brandst.2) 11 C.V. Brandst. 20 C.V. Brandst. 4e per. Brandst. 6e per. Brandst. Algemeen Zeep Toiletzeep Textiel (mannen) 2 Liter petroleum j Eenh. brandstoffen 1 Rants zeep 75 gram toiletzeep 80°/n 50 Gram scheerzeep 1 Nov. 1941 1 Nov 1941 27 Dec. 1941 22 Nov 1941 30 Nov 1941 31 Dec. 1941 31 Jan 194? 31 Dec. 1941 31 Dec. 1941 31 Jan. 194? 30 Apr. 1942 30 Apr. 1942 30 Nov. 1941 30 Nov. 1941 31 Dec. 1941 Hierop geen anthraciet verkrijgbaar Hierop uitsluitend turf verkrijgbaar DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG; Na Zaterdag 15 Nov.- 43 brood, vleesch, vleeschwaren, melk I. aardappelen. Na Donderdag 20 Nov.: 51-52 boter en vet. UW ST. NICOLAAS-GESCHENK MOET ZIJN EEN ARTISTIEK PORTRET VAN GROOT TOT KLEIN „RICHE FOTO ART" 169 Groote Houtstraat - Tel. 13472 (Adv. Ingez. Med.) 's GRAVENHAGE 14 November. Krachtens de invali diteitswet heeft het rijk, met inachtneming van bepaalde voorwaarden, steeds ten behoeve van verplicht-verzeker den, die krachtens de wet in militairen dienst vertoefden, de premie doorbetaald en wel volgens de tweede loonklasse, zijnde dertig cents per week. Aan de betrokkene werd hiervoor dan tezijnertijd een zoogenaamd „militair premie certificaat" uitgereikt, dat tegelijk met de rentekaart moest worden ingeleverd. In afwijking van het gestelde in de invaliditeitswet heeft de secretaris-generaal van het departement van sociale zaken thans, met terugwerkende kracht tot 24 Augustus 1939, een besluit uitgevaardigd, krachtens hetwelk pre- miën, welke zijn of zullen worden aangeteekend inge volge een overgelegd premie-certificaat, door bijbetaling door werkgever of werknemer verhoogd kunnen worden, tot ten hoogste premiën der vijfde loonklasse, die zestig cents per week bedragen. Deze bijbetaling moet binnen zes maanden na 14 November 1941 plaats vinden. Het besluit van den secretaris-generaal geldt mede met betrekking tot premiën, welke voor of door personen, die zijn opgenomen in de „Waffen SS" of het Vrijwilli gerslegioen Nederland, of, als vrijwilliger, in de Duitsche Weermacht, over eentg tijdvak, gedurende hetwelk zij militairen dienst hebben verricht, zijn of werden betaald. De bijbetaling moet voor deze personen geschieden bin nen zes maanden na het einde van den militairen dienst. (A. N. P.) Dammen Voor bovengenoemde competitie speelde de Damclub „Kijk Uit" I in haar clublokaal, gebouw R. K. Speeltuin- vereenlging. Rijksstraatweg te Haarlem, tegen de Haar lemsche Damclub III. De uitslag werd 14—6 voor D. C. III. Boksen ROTH WINT VAN VAN DEUKEN. BRUSSEL, 14 November (ANP) De Belgisch kampioen in het halfzwaargewicht,Gustave Roth. bokste in Brussel tegen Van Deuren. Roth won den strijd door opgeven van zijn tegenstander in de zevende ronde. Laicntennis ZWEDEN TEGEN ITALIë. STOCKHOLM, 14 November (ANP) Voor den overdekten tenniswedstrijd tusschen Zweden en Italië welke van 21 tot 2 3 November a.s. in Stockholm wordt gehouden, heeft Zweden de volgende spelers aangewezen: Kurt Oestberg, Karl Sehroeder, Nils Rohlsson, Torsten Johansson en Ake Bliaesson. Van Italiaansche zijde worden uitgezonden Cuselli, Ro- manoni en waarschijnlijk Bossi. Korfbal krekel het mes af van dén neger, die hem de stengel ge- Het programma voor Zondag van den N. K. B. afdeeling Haarlem doet vermoeden dat de kopgroep zich wel zal handhaven Weliswaar moest na Zwaluwen ook Nieuw Flora de eer aan Animo Ready laten, maar wij achten de roodwitten toch zeker in staat op eigen terrein van Wa tervliet te winnen. De Zwaluwen ontvangen Oosterkwartier 4 en hoewel dit oppassen blijft zien wij in de Hillegommers de sterkeren. Animo Ready gaat in Aerdenhout bij T. H. B. 2 op bezoek en al zullen de leiders zelf niet op een zoo groote over winning als op 28 September rekenen, winnen kunnen zij zeker. In het Nooi'der Sportpark tenslotte vindt de voor de laatste plaats belangrijke ontmoeting plaats tusschen Haarlem 2 en Aurora 2. De Haarlem reserves hebben nog geen enkel punt en moeten bedenken „nu of nooit", wil len zij nog eenige kans maken de laatste plaats te ont- loopen. Met uitzondering van den wedstrijd Nieuw Flora .1 —Watervliet. 1, welke te 2.15 uur aanvangt worden dé andere eerste klas wedstrijden alle in de ochtenduren ge speeld en beginnen om half elf. Voor de tweede klasse twee wedstrijden. Wij achten Oosterkwartier 5, mits niet al te onvolledig in staat de tweede plaats te behouden ten koste van Aurora 3. Zwaluwen 2 zal, wil zij uit. de onderste regionen blijven an de hekkesluiters Sport Vereent 3 moeten winnen, het geen op eigen veld zeker kan. Van de derde klassers zullen de bezoekende clubs Oost hoek 2 en Haarlem 3 kunnen zegevieren over respectie velijk Animo Ready 3 en T, H. B, 3. Het programma voor de adspiranten-afdeeling is: Eerste klasse: Oosterkwartier a—Animo Ready a T. H. B. a—Sport Vereent a Tweede klasse: Nieuw Flora bOosthoek a Animo Ready bAurora a Derde klasse A: Sport Vereent eOosterkwartier e Haarlem bZwaluwen b Sport Vereent, d—Oosterkwartier d T. H. B. bAnimo Ready d (op A. R. terr.) De beide tweede klasse adsp. wedstrijden worden op Neem nooit meer bonnen mee dan U noodi 'hebt. Wat U verliest wordt niet vervangen'. IJMUIDEN Marktprijzen en besomminge' Schepen met versche haring: IJM 189 Mary f800; IJV Rijnstroom f 1800, VL 83 f375; VL 80 f200; HD 108 i IJM 203 f 1500; IJM 283 f225; KW 2 f 1800; KW 1 fï KW 173 f 2075; KW 6 f2600;" KW 122 f 250: KW 129 KW 83 f 2575; KW 38 f 200; KW 18 f 325 SCH 242 f125; 275 f 650; SCH 253 f 1325; SCH 76 f150; SCH 243 f400; S f 900; SCH 245 f125; SCH 250 f 300; SCH 30 f 1100; S( f50; SCH 246 f 650; SCH 496 f50; SCH 47 f500; SCH f300; SCH 312 f 3550; SCH 195 f1250; SCH 247 f 2450; SCH f 550; SCH 116 f 1975: SCH 65 f3800; SCH 97 f 2035; SCH f 900; SCH 443 f 200; SCH 97 f75; SCI-I 35 f 5850. De prijzencontróle heeft de versche haringprijzen gesteld op f 100, de haring mag dus niet duurder verte worden. VELSEN Burgerlijke Stand Geboren: A. Leijen, z„ Lagersstraat 3, IJmuiden J. v Raan, z„ Alb. Cuypstraat 21, IJmuiden. J Rijdes, z., Kerkweg 144. Santpoort G. Nijssen, Irissenstraat 6, Santpoort. NA. Lemmers, d., H geest 8, Santpoort. Overleden: P. Griekspoort, 75 j., echtgen. van Dirks, Noorderdorpstraat 15, Velsen. W Scho: 74 jwedn. van C. Hoogengreef, Sohaepmanlaat Driehuis N. J. de Haan, 48 j„ echtgen. van Dekker, Kanaalstraat 32. IJmuiden. Ondertrouwd: H. Wilderom, Oranjestraat 31, IJrc den en M H. Hovïngh, Kompasstraat 67, IJmuid Toek. adres: Wilhelminakade 83, IJmuiden. 1 Marcel is, Cederstr'aat 50, IJmuiden en S E. Stok Berkenstraat 36, IJmuiden. Toek. adres: Briniostn 2, IJmuiden. G. v Egmond, Napierdwarsstraat IJmuiden en D A. Gorter, Napierdwarsstraat IJmuiden. Toek. adres. Napierdwarsstraat 10, IJlt den. L. C. Schaap, Alex. Bellstraat 24, IJmuiden E. v. IJzerdoorn, Evertsenstraat 23, IJmuiden adres: Alex Bellstraat 24, IJmuiden. Getrouwd: N Braaij en M. v d. Plas, Hoofdstn 16, Santpoort. J. H. Ekkendonk en P. Hoes Zee» 336, Velsen. F. de Smit en J. L. v. Alphen de LS straat 11, Velsen-N. P. Borst en W. Noomeri, Ruijterstraat 80, IJmuiden. BLOEMENDAAL BURGERLIJKE STAND. Bevallen: J, 1. Willenisevan Egmond, Paapvan den Bos, z.; S. BolandBeerens, z.: PosmaWoudstra, z. Ondertrouwd: W. N. Blankevoort en L. Schoen. Overleden: G. Broekema, 48 j.. overl. te Winsol ten; C. van der Aar, S4 j.J. H, Nljland, 49 j. HEEMSTEDE Zondagochtend gespeeld, de andere op Zaterdagmiddag. WINTERHULP. De Burgemeester van Heemstede deelt in zijn ki liteit van Plaatselijk Directeur van Winterhulp 5 derland mede. dat hem voor da maand Novemi een bedrag van f 2000 aan waardebonnen ter beschi king is gesteld ter verdeeling onder de behoeftii zijner gemeente. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM. 15 Novembei Bevallen: 11 Nov.; A. BroekmanHendriks, I 12 Nov.: S. M. Wubbels—Lut, d.. 14 Nov.: A. C. Vessem—van Dijk, z.. Is Nov.: G. Teeuwen—van Meij. z. Overleden: 13 Nov.: M. J. van Rooijen, 70 j.. I1 ven voordestraat, 14 Nov,: J. AI. BaartCompter, j., PlazepaterslaanJ. W. van SonNagtglas Be: 40 j., Dutrystraat; T. A. Koppies 57 j„ Raamvest FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN. Verloofd: R Combrin en F. H. W. v. Kesteren, ren (N.-H.); S Bottinghuis en A. v. d. Kroft, Delf:; Amsterdam; R. Sandmann en C. Langemeyèr, Apf! doorn-Amsterdam. Ondertrouwd: K. .T. Velthuis en C. Hellenthal, Kat pen-Hasselt; M. J. Bakkeren en M C. v. Linschote Rotterdam: F. W. Drupsteen en G v. Asselt 1 Grafhorst; A. F. C, Wessel en C. L. v. Hartingsve" Rotterdam; J. Vinkenborg en E. M. A. Brunt. Zwijï drecht-Rotterdam. Bevallen: Bouwman-Veeninga, d., Nijverdal, de Gooyer-Hey. z., Gorkum: A. S. v. d. Kooi-Guldö z„ Arkel; v. Maanen-v Gangelen, d., Den Haii Rooymans-de Rooy, z.. Amsterdam Overleden: H. J. A. v. Vloten, m., 30 j„ Utrecht; l Boissevain, m., 39 j„ Den Dolder; M. P. Rooker-Maü v., Den Haag; A. Oussoren-de Jong, v., 74 j.. Woerd» W. Reitsema-Postema, v., 85 j., Hoornsterzwaag: 1 Has-Huysman, v., 79 j.. Amsterdam: A. Bak-Ooifl v., 63 j.. Overschie; E Brandt-Schiff, v.. 59 sterdam: C. Verwey, v.. 32 j.. Rotterdam: D L Lebrek Vliegenthart. v. 68 j., Dordrecht; S. v. Marion-Oosl- hoek. v., 47 j., Schiedam, M, Gosschalk, m., Rotterdam; M. L. Zeeman-de Villeré, v.. Den Haaf J. C. M. v. Rooy, m„ 89 j.( den Bosch.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6