IS HOFFMANN Draaierige Dialoog. „De Mallemolen". TOBIAS Flitsen. HAARL. DAGBLAD, Donderdag 20 Nov. 1941 De inrichting van de barnsteen-tentoonstelling in het Rijksmuseum te Amster dam is in vollen gang. In de vitrine op den achtergrond onderscheidt men het kostbare koggeschip, dat geheel uit dezen merkwaardigen steen is vervaardigd. (Pax-Holland-de Haan-'c) Goed licht Minder stroom. 1 De noodzakelijke bezuiniging op electriciteit brengt nenige huisvrouw tot wanhoopsgebaren. En het is een wonder, dat deze onvermijdelijke distrib'utie- ïaatregel nogal hoofdbrekens kost, want in de meeste evallen werd er als regel toch al zoo zuinig moge- omgesprongen met het eigenaardige product, dat ns van licht, kracht en warmte voorziet. Een be- érking, hoe gering ook, laat zich dan natuurlijk on- liddellijk gevoelen. Wat is hiervan nu echter veelal het directe gevolg? Vel, dat de huisverlichting, die tot de meest popu- aire vormen van stroomverbruik behoort, het eerst en nadeeligen invloed ondervindt. Immers, men denkt de bezuiniging vooral te vin- en in het gebruik van een kleinere lamp in de loofdverlichting, hoewel zulks een vergissing is, om- at hierdoor procentsgewijze geen besparing van be- eekenis wordt verkregen. Bovendien is dit niet goed voor de oogen, die bij iet verrichten van naaiwerk, bij lezen of schrijven u eenmaal goed licht vereischen, wiljen zij althans liet binnen eenigen tijd de hulp noodig hebben van irilleglazen. Verder zwijgen wij rrtaar van de onpret- ige huiselijke sfeer, die een onvoldoende verlichting met zich meebrengt. Neen, men moet de besparing zeker niet in de eer- te plaats in een mindere verlichting trachten te vin- en, omdat de nadeelen hiervan niet opwegen tegen le winst aan stroom. Dit is ook niet noodig, omdat, n ieder huishouden nog genoeg bezuinigd kan wor- en door het mindere gebruik van electrische ap- laraten, die men als echte stroomvreters kan betite- en, zooals stofzuigers, snelkokers, waterketels, strijk- izers e.d. Inplaats van lederen dag den stofzuiger te gebrui- en kan dit zonder bezwaar om den dag gebeuren, letgeen terstond "koden aan den dijk zet. Bij het trijken kan men stroomwinst behalen door hand-, hee-, zakdoeken en dergelijke van te voren op te -ouwen en daarna vlug achter elkaar met den strijk bout te bewerken. Snelkokers en waterketels ver- Itnden zooveel, dat het aan te raden is ze slechts bij litzondering te gebruiken. Bij deze wijze van handelen komt de verlichting waarschijnlijk niet eens in het gedrang, doch mocht iet stroomrantsoen nog niet toereikend zijn, ja, dan noet men inderdaad aan de verlichting gaan knab- lelen. Maar met beleid! Begin met op die plaatsen, waar de verlichting lechts dient om blauwe schenen en valpartijen te voorkomen, de fluorescentie-nachtlamp toe te pas sen. Dit zijn lampen, die juist voldoende licht geven om zich gemakkelijk te oriënteeren en die op 1 kilo wattuur 400 uur kunnen branden. Behalve op gangen, portalen, zolders en in schuren en kelders, kan men deze lampei^ uitstekend gebruiken op toiletten en (slaapkamers. I RATIONEELE VERLICHTING. Wanneer men echter zoo goed als alleen op de ka merverlichting moet bezuinigen, dan is het zoo een voudig om a^le bijverlichting, zooals schemerlampjes, een bureaulamp e.d. te verbannen en de geheele fa milie zich te laten vereenigen onder het middenlicht. jHet behoeft geen betoog, welke moeilijkheden dit teweegbrengt de vrouw met haar naai- of stopwerk, de heer des huizes met zijn krant of boek, de nim mer zwijgende kinderen met hun huiswerk etc. alle- imaal rond de tafel. Deze onder-één-lamp-oplossing is dan ook verre van ideaal! Er bestaat een betere, namelijk de rationeele ver lichting. Wie zijn kamers rationeel verlicht volgt het devies: de hoofdverlichting uit en de bijver lichting aan! Al- Wilt Ge met warme, droge voeten loopen? Dan naar HOFFMANN werkschoenen koepen. Deze zijn warm en waterdicht Met houten zool en toch nog licht. SPAARNE 44, HAARLEM REEDS MEER DAN ZESTIC JAAR! (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: DONDERDAG 20 NOVEMBER. Gem, Concertgebouw: Orgelconcert door Piet Hal feema, 7.30 uur. Rembrandt Theater: „Tot ziens Franziska", 2.30, 5.30 en S.45 uur. Frans Hals Theater: „Frau Luna", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Ik was Jack Mortimer", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Valsch geld", 2, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: „De geheimen van het oerwoud" en actu aliteiten van 12 uur af. Kunsthandel Leffelaar: Tentoonstelling werken Cees Boldingli, 105 uur (Zondag 24). VRIJDAG 21 NOVEMBER. Stadsschouwburg: Tooneelgroep „Studio": „De getemde feeks", 7.30 uur. Rembrandt Theater: „Gezworen kameraden", Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en 'des avonds. Nieuw programma. Kunsthandel Leffelaar: Tentoonstelling werken Cees Boldingh, 105 uur (Zondag 24). Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zöndag) geopend: Firma Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69 Tel. 11596. C. J. ten HageCramer, Lange Veerstraat 19, Tel. 11000. Frans Hals Apotheek, Frans Halsplein 1, Tel 111 SO. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 9S, Tel. 88197. leen dóór licht waar het noodig is. Inplaats dus van den geheelen avond het groote middenlicht te laten branden, terwijl men bij de kachel of in een anderen hoek van de lcamet 'zit, haalt men het licht als het ware meer naar zich toe, waardoor met een kleinere lamp (dus minder stroom) kan worden volstaan. Over al in de kamers, waar licht van noode is, behoort dus een lamp (en natuurlijk een van goede kwaliteit) te zijn. Boven de theetafel bijvoorbeeld is een zwakke verlichting voldoende, evenals in het hoekje, waar men keuvelt. De leeslamp ^eischt meer lichtsterkte en de lamp, waaronder de huisvrouw haar naald en draad hanteert eveneens. Waar al deze klampen echter afzonderlijk kunnen branden, is het duidelijk, dat deze rationeele verlichting een besparing beteekent ten opzichte van het uitsluitend gebruik van één groot middenlicht. Men dient er in ieder geval voor te zorgen, dat de oogen niet onder de bezuiniging te lijden hebben en dat kan, hoe onwezenlijk dit ook klinkt, door méér lampen te gebruiken, waardoor men plaatselijk de zelfde verlichtingssterkte heeft en toch minder stroom" verbruikt. V. SURPRISE-AVOND. De Algemeene Middenstands Jongeren Organi satie te Haarlem organiseert Zaterdag a.s. een lezing te houden door Drs. A. J. van Houwelingen Rijk- hoek over: „Oost-Europa tegen de Westerkim", geographisch-historisch bezien. Zaterdag 6 Decem ber heeft een surpriseavond plaats, met cadeautjes, spel en muziek. Beide avonden worden in het ge bouw Wilhelminastraat 3 gehouden. LITERAIRE CLUB HAERLEM. 1 In ons nummer van Dinsdag staat vermeld, dat op een der door de Literaire Club Haerlem te geven avonden mevr. Marg. Couperus begeleid zal worden door mej. Rie Koppen. Men deelt ons mede dat de naam der pianiste is mej. Corrie Koppen. Uitspraken Haarlemsche Rechtbank RIJWIELDIEVEN VEROORDEELD. Wegens het stelen van rijwielen veroordeelde de Rechtbank een koopman uit Leiden tot 9 maanden gevangenisstraf. \.De eisch was een jaar. Een arbeider uit de gemeente Emmen werd tot 8 maanden gevan genisstraf veroordeeld. De eisch luidde 8 maanden. Een bakkersleerling, die te Aalsmeer een boot had gestolen werd tot 6 maanden veroordeeld. Eisch: 6 maanden. Een ijscoventer uit Amsterdam, die ervan verdacht werd een fiets te hebben gestolen werd vrijgesproken. Uitnodiging tot bezichtiging, gedeeltelijke restauratie van Café-Restaurant TAVENU Kruisweg 57, Haariem op Vviidag 21 ftauembei P. F. J. MEYER „Zeg, ik heb een gevoel'of we niet verder ko men"1. „Waarmee?" „Met dezelooperij". „Dat is ook zoo. Dat komtomdat we zoo moe ten duwen". „Maar ik duw wel iets vooruit" „Ik ook". „En kom jij verder?" „Dat moet wel" „Waarom komen we dan zoo.... langzamerhand.... niet eens thuis?" ,Ik denk.dat we eerstwat we voortduwen. weg moeten brengen". „Waar naar toe?" „Dat weet ik niet". „Waarom niet?" „Omdat ik niet weet wat we voortduwen". „Zullen we dat dan niet eens aan iemand vragen?" „Dat is een reuze-idee, maar we zijn nog niemand tegengekomen". „Dan zullen we maar wachten tot er iemand komt". „En intusschen verder loopen". „Denk jedat. we dan meer kans hebben om iemand tegen te komen?" „Ja, vast". „Dan gaan we maar verder". „Ik vraag me af of de eerste de bestedien we tegenkomenweet wat we voortduwen". „Hij heeft misschien een lantaarn bij zicji". „Wat geeft dat nou?" „Dan kan-ie licht geven". „Da's waar. Maar zou-ïe dan ook wetenwaar we dit naar toe moeten brengen?" „Dat zullen we zelf moeten bedenken". „Zegtoen we heengingen, duwden we toen ook iets?" „Dat ben ik vergeten". „Ik geloof het niet, zie je". „D-duivels!We zullen het toch niet gestolen hebben?" „Welnee. Daar zijn we toch veel te behoorlijke ke rels voor". ,„Ja, dat is zoo. Enneals we voor zouden moe ten komen.... zouden we ons nog altijd kunnen ver ontschuldigendoor te zeggen dat we vergeten wa renof we op den heenweg iets geduwd hadden". „Da's waar. Maar we zullen niet voor hoeven te komen, want niemand ziet ons". „Maar als we nou zoo meteen iemand met een lan taarn tegenkomen „Ja, zeg! Daar had ik nog niet eens aan gedacht". „Als wezoo iemand tegenkomen.... moeten w,e wegkruipen". „Dan kunnen we dus ook niet zien wat we nou eigenlijk voortduwen". .„Nee, dat is waar. Dan moeten we dus wachten tot het dag wordt". „Maar dan kan iedereen ons. zien en dan weten ze allemaal of we wat gestolen hebben. Het is een beetje een beetje ingewikkeld." „Wat moeten we nou doen?" „Ik weet h^t niet. Zullen we even sf.il staan om te denken?" „Nee, laten we dat niet doen. Het iste laat". „Dan moeten we loopend een idee krijgen". „Zeg, hoe lang denk je eigenlijk dat we al aan het duwen zijn?" „Een uurzoozoowat". „Maar dan zijn we allang voorbij onze huizen". „Dat is niet zoo zeker. Je moet rekenen dat we heelemaal geen weg hebben kunnen zien". „Maar ik weet zeker dat we al te ver zijn. Ik keer om". „Ik niet". „Gezellig eind van den avond". „Ik moet naar huis". „Zoo kom je er niet". „Dat dacht je maar". „Nou, je zal het zelf wel merken. Wandel ze!H „Dank je. Hetzelfde". „Ik ben zoo thuisHei!'.' „Kei!" „Ik ben omgekeerd". „Ik niet". „En ik kan niet verder". „Ik ook niet". „Hoe komt dat nou?" „Ik snap er niets van". „Wacht! Ik hebeen idee! Ik ga 'es rechts af!" „Dan ga Ik linksaf". „Wandel ze" „Dank je. Hetzelfde". „Ik ben zoo thuis. Heil" „Hel!" „Ik zie de maan". „Ik ook". „En ik zie iemand. Ben jij dat?" „Ja. Als jij dat tenminste bent", „Ja, dat ben ik". •„Ga je mee naar huis?" „Ik kom". Én samen zeulden zij huiswaarts, de geblindeerde draaideur van „Dionysia", waar bar-keeper Mario zijn Mysterioso-cocktails mixte, achter 'latend. J. J. P. (Adv. Ingez. Med.) Witte nummers en bussen. Zij die iets moeten bezorgen Als het zonnelicht niet „brandt", In den avond of den morgen, Zooals brieven of de krant, Komen weer in deze dagen, Ook al zwijgen zij 'erbij, U beleefd en vriendlijk vragen: Maak 't wat maklijker voor mij. U kunt ons zoozeer gerieven 1 Met een simpel kwastje wit, Waar de bus bestemd, voor brieven En voor kranten precies zit. Bij een lange reeks van deuren, Stijlverschillen bij de vleet, Kan het al te licht gebeuren, Dat je. 't niet nauwkeurig weet. En uw nummer, als 't zou kunnen, Geef ons dat ook wit op zwart, Om ons wat gemak te gunnen, 't Werk gaat daardoor eens zoo hard. Hebt u 't al zoo voor elkander Dan geldt het verzoek niet u Maar alleen de vraag aan d'ander: Volg dit goede voorbeeld nu, Is het te bezwaarlijk, vrinden, Doe 't dan niet, het is geen plicht, Maar gij zult het prettig vinden Als gij onze taak „verlicht". P. GASUS ARTISTIEKE DAMES- EN HEERENPORTRETTEN „RICHE FOTO ART" 169 GROOTE HOUTSTRAAT - TELEF. 13472 (Adv. Ingez. Med.) EP firn i irf i PÉgjp^^ AAA PL NIEUWE BANDEN KRUGT H'J NIET! Aan den anderen kant Natuurlijk het Bayers-kruis! Er bestaat geen Aspirin zonder »Bayer«-kruis. De echtheid der Aspirin- tabletten wordt door het »Bayer«-kruis gegaran deerd. Let U daarop altijd, want voor Uw gezondheid is alleen het beste goed genoeg ASPiJBIN^ Ut&als! Buisje 6 20 tabletten 55 et. Zakje a 2 tabletten 7 ct. (Adv. Ingez. Med.) (Polygoon-Seym) Ruys' „Mallemolen" draaide gisteravond in onzen Stadsschouwburg het best, wanneer de „spullebaas" om met den conférencier te spreken hem zelf in gang zette.. Dat was bij het „gesproken Welkom" waarin Ruys zijn inleidend praatje hield en ons in wijdde in de moeilijkheden van het.engageeren zijner artisten, verder in de cabaret-schets „Dat heeft de drukker hem geleverd", met Ruys als de reclame agent, in den fijnen een-acter „Een groote Liefde gaat beginnen'.', waarin hij mij ais de gevoelige vader meer trof dan als minnaar welke man ontvangt zijn vriendin voor het eerst in een kamerjapon? en niet fe vergeten in de eigenwijze liedjes van Brammetje, die ook nu weer het hoofdnummer van dit cabaret-programma vormden. Aan de voordracht van deze liedjes geeft Ruys een zeer persoonlijk cachet. Hij speelt ze meer dan hij ze zingt en toont zich hier den voortreffelijken ac teur, die van den tekst elke nuance uitspeelt. De in leidingen tot die liedjes zou hij korter kunnen ma ken, maar niemand zou in staat zijn een liedje als „Waarom" van den ouden heer zoo komisch tot leven te brengen als Ruys. Dat was wel het beste nummer van heel den avond. Conny Stüart heeft naam gemaakt als chansonnière. In haar zang is zij volkomen Fransch, maar haar voordracht is toch meer op de microfoon dan op de zaal berekend. Je wordt er niet koud of niet w bij en j<=^ zoudt haar wat meer temperament toe- wenschen. Loutje Bouwmeester is meer een revue- dan cabaret-artist. Alles aan zijn lichaam is even slap en je zoudt zeggen, dat alles aan hem van elastiek is. In de parodieën o.a. ln zijn Schotsche dans - hij op zijn best Het' nummer Loutje en Willy in den bliksemtrèin was een voorbeeld van een vermake lijke revue-sketch, waarom het pubKek geschaterd heeft. Joke Wells kan ik in haar liedjes niet uitermate waardeeren. Haar voordracht Is nog te onbeheerscht. voor dit genre. In ,Een groote Liefde gaat beginnen" speelde nu Arta Lee de rol van den jongen, die ik indertijd van Georgette Hagedoorn heb gezien. In het begin was deze travesti nog niet erg overtuigend, maar tegen het slot gaf zij zeer gevoelig spel, waarmee zij wist te ontroeren. Beukbr en Denys ontbraken natuurlijk niet in deze Mallemolen. Zij hadden als altijd veel succes, zoowel met hun zeer muzikale begeleidingen als hun duo- spel. dat van een groote eenheid was als altijd. Er was vrij veel belangstelling voor Cor Ruys' en semble en het publiek toonde zich zeer tevreden, zoodat de Mallemolen nog wel eens meer dezen win ter in onzen Stadsschouwburg zal ronddraaien. J. B. SCHUIL. Jubileum aan de Stads-Apotheek Heden is de heer J. L. Bijster, bediende aan de Stads-Apotheek te Haarlem, 25 jaar in gemeente dienst. Hij werd vanmorgen eerst ten Stadhuize door den burgemeester gecomplimenteerd. Daarna ging hij naar het gebouw van den Geneeskundigen Dienst, waar hij door den directeur, Dr. W. B. Smit, onder wien de Stads-Apotheek ressorteert, op een hartelijke wijze werd toegesproken; de directeur overhandigde hem namens de gemeente het gebruikelijke geschenk onder enveloppe. Na deze huldiging werd de jubilaris door de daar aanwezige ambtenaren gefeliciteerd. De volgende huldiging had plaats in het gebouw van de Stads-Apotheek aan het Groot Heiligland, die fraai, versierd was. Daar waren aanwezig Dr. L. C. Kersbergen, oud-directeur-geneesheer van het St. Elisabeths Gasthuis; Dr. P. A. Heères, de tegenwoor dige geneesheer-directeur; verscheidene doctoren, ver pleegsters en verdgr personeel van het Gasthuis. Het hoofd van de Stads-Apotheek, mejuffrouw A. C. Ho nig. voerde hier het woord. Zij herinnerde er aan, da' de heer Bijster 25 jaar geleden in dienst van de Stads- Apotheek kwam, toen deze nog in het gebouw aan den Kampersingel gevestigd was. Hij begon als hulp van de bedienden en leerde van hen het werk, dat hij thans zelf verricht.. De jubilaris, tïie steeds trouw en eerlijk is geweest, heeft in deze lcwart-eeuw veel meegemaakt, mede ook dank zij hem was de verstand houding onder het. personeel altijd goed. Hij ken merkte zich door zijn stiptheid en was een man van de klok. Mejuffrouw Honig overhandigde den jubi laris namens de assistenten en oud-assistenten een horloge met inscriptie en ketting en merkte daarbij op. dat dit niet als een hatelijkheid beschouwd moest worden; het was namelijk zijn wensch. Spreekster hoopte, dat hij nog vele jaren zijn werk op dezelfde wijze mocht verrichten. Mejuffrouw C. van Leeuwen bood de gelulcwen- schen aan namens de assistenten en de heer J. Smak- Niet bijgeloovig.. In de Duisternis .Nou, wel thuis", zei de gastheer cn sloot zijn voor deur achter mij. Ik zag volstrekt niets, zelfs geen afscheiding van daken ,en lucht of van boomen en lucht. Alles was zwart. Voorzichtig mijn fiets vooruitduwend schoof ik het tuinpad af. Het is niet recht en alleen do eigenaar kent natuurlijk, door langdurige ervaring, precies de ligging van de, bocht. Dus belandde mijn fiets en ik weldra in struikgewas. Het was doornig struikgewas. Niet zonder schrammen en met veel moeite kwam ik er uit, was nu volkomen dc richting kwijt en botste weldra met het fietsvoorwiei tegen Iets hards en onverzettelijks. Bij zorgvuldige betas ting bleek dit de pas-verlaten voordeur te zijn. Dus rechtsomkeert gemaakt! Volgden nieuwe pogingen, begeleid door bittere gedachten over het uitgeputte batterijtje van mijn zaklantaarn en de verdwijning van de olie-, kaars- en carbidlantaarns, die het groote voordeel hadden dat ze licht gaven ook als je stil stond. Een plotseling intredende verweeking van den grond onder mijn voeten deed mij beseffen dat ik nu door het gastheerlijk rozenperk schreed. De fiets bl^of trouwens hier en daar haken. Aangezien het halftwaalf moest wezen en dat halve uur zeker noodig blijken om thuis te komen zette ik door cn be reikte via eenige heesters en wat vaste planten, die er minder vast bij-werden, het tuinhek. Het is geluk kig laag. Ik tilde de fiets er over, klom haar na en was op straat. Dit was het begin. Ik zal u'niet den heelen tocht rapporteerenge kent dat zelf wel bij ervaring en er is trouwens al eerder iets over de duisternis ge- schreven. Het halve uur had ik net noodig, want toen ik den sleutel in mijn voordeurslot gewurmd had sloeg de gangklok de zevende van de twaalf sla gen en toen ik mijn hoed ophing stierf de twaalfde weg. Tijdens den moeizamen tocht hadden vele gedach ten door mijn brein gespeeld. De meeste waren niet zeer belangrijk, zooals dat pleegt te gaan. Er waren ook dankbare bij, zooals de Herinnering aan mijn eigen inval, nu ruim een jaar geleden, om ook als ik wandelen wilde (of wel moest) in de duisternis toch altijd een fiets mee te nemen. Die loopt Immers tegen obstakels op inplaats van dat je het zelf doet. En zoo'n voorband veert, hetgeen je zelf niet doet. Uit een buil op mijn voorhoofd ontstond Indertijd deze vondst. f Ik kreeg ook een hoopvolle gedachte. Dat was toen ik iemand Vlakbij hoorde .voorbijgaan. Ik dacht: als dat n-u eens de oogarts was en als hem, inplaats van al zijn ouwe wetenschap over langzame aanpassing van het oog aan de duisternis, met roode kegeltjes en zoo het preciese ben ik vergeten eens een geniale vondst door de hersenen schoot die tot het ontstaan van den kattenoogenbril leidde! Je weet het nooit. Ze hebben brillen bedacht die verziend heid en bijziendheid corrigeeren, die beschermen te gen het zonlicht en tegen het verblindende nuto-kop- licht een herinnering aan een ver verleden maar wanneer bedenkt er nou, eens Iemand een, die de duisternis helpt doorboren? De kattenoogenbril een goede naam in een advertentie. Moeten wij ten eeuwigen dage met ons gestuntel in het donker een figuur blijven slaan tegenover de poes van de buren? Toen kreeg ik plots zelf een practisch uitvoerbare gedachte. Oh, een heel gewone maar, heelemaal geen Wonder der Techniek. Ik ben geen Edison, zelfs lang geen Willem Beukels uit Biervliet, die het haring kaken uitvond. Maar toch was dit een lichtflits in de duisternis. Het schoot mij namelijk plotseling te binnen, dat als alle gastvrouwen en gastheeren een zeer eenvoudig initiatief namen deze moeizame thuis reizen grootelyks vergemakkelijkt zouden worden en hun eigen doornstruiken, bloembedden, 'heesters en vaste planten geen gevaar meer zouden loopen. AJs wij nu, als wij 's avonds bezoekers hebben, allemaal eens besloten, het laatste kwartier van de gezel ligheid in duisternis -rondom den haard door te bren gen? Het bespaart licht, hetgeen ook belangrijk is en dus „meegenomen", maar de hoofdzaak is dat alle oogen aan de duisternis gewend zijn als men eenmaal opstapt. Nu is-er natuurlijk een moeilijkheid. Het initiatief tot dat opstappen jnoet ten allen tijde door de gas ten en niet door den gastheer of zijn vrouw geno men worden. Maar dat bezwaar is gemakkelijk to overwinnen. De eerstvolgende maal als ik bezoekers heb zal ik hen bij hun aankomst aldus toespreken: ..Luister eens. Ofschoon mij dit vooruitzicht bij voor baat bedroeft weet ik dat vanavond het oogenblik zal komen, waarop jullie zult willen vertrekken. Wees zoo goed mij dit iets eerder aan te kondigen. Zegt niet: wij moeten nu gaan, maar ik geloof dat het tijd wordt voor de duisternis. Dan haal ik eerst jullie jassen, wij helpen jullie er in, wij schenken nog eens bij, ik draai het licht uit en wij zetten het gesprek nog genoegelijk een poosje voort. Het roode schijn sel uit de opening onder het potkacliel-ldepje zal het eenige licht zijn en jullie meteen voorbereiden op de fiets-achterlichten buiten. Er is nog een voordeel: je zult je prettig warm in je jassen voelen als je buiten komt. En bij dit alles overweeg ik niet in hoofdzaak de veiligheid van mijn voortuintje maar word ik primair gedreven door zorg voor jullie be- hagelijke thuisreis". Ik verwacht dat deze rede met instemming en er kentelijkheid ontvangen zal worden. En stel haar, gratis, ten 'algemeenen nutte beschikbaar. Mocht er iemand wezen die het idéé al heeft gehad en ook toe gepast. laten we er dan geen Lourens Coster-Guten- berg dispuut over beginnen. Het is al vaak in de historie voorgekomen dat menschen ongeveer tege lijkertijd hetzelfde ontdekten zonder dat van elkaar te weten. man, eerste-machinist, namens het vrouwelijk en man nelijk personeel van het Gasthuis. Door de medewer king van de directie en enkele zusters was het moge lijk, den heer Bijster een étui met vulpen en vulpot lood en een zilveren sigarettenkoker (met sigaretten) aan te bieden. De jubilaris dankte voor de vriendelijke woorden en de geschenken. Het verdere gedeelte van den dag mocht hij in den huiselijken kring doorbrengen. JOHAN KAART EN „DE KOMEDIANTEN" TN HET REMBRANDT THEATER TE HAARLEM. Men bericht ons: Van Vrijdag 21 November af zal Johan Kaart, de populaire komiek van tooneel, revue en film met zijn gezelschap „De Komedianten" een serie voor stellingen geven in het Rembrandt Theater te Haar lem van zijn „Gezworen Kameraden" (Le Zebre), een 'lach-sens'atie ln 3 bedrijven uit het Fransch van Armont en Nancey. In deze voorstellingen treden naast Johan Kaart op: in de voornaamste rollen Adolplie Engers, Joh, BouwmeesterKluun, Joh. Valk. Mary v. d. Berg, Bob van Leersum, Ben Aerden. Gerard Hartkamp, Annie Langenaken, Jerry Kitz, Lydia de Jong, J. A. Kaart Sr. Do regie is van Johan Kaart, décors van W. van Doesburfe; In tegenstelling met de andere tooneelgezelschap-* pen engageetr Kaart, wiens repertoirestukken stee-" vast 260 tot 300 voorstellingen halen, zijn „Kome dianten" per tooneelstuk, zoodat voor iedere rol de meest ideale vertolker gekozen wordt. EenI jaar de winkel gesloten en 2000 boete 's-GRAVENHAGE, 20 November. Een Tilburgsch' handelaar kocht begin October 6000 K.G, aardappelen., zonder toewijzingen of bonnen en tegen den veel te hoogen prijs van 11 cent per K.G. Deze aardappelen verhandelde hij weer, eveneens zonder bonnen, voor 12 ct. en het meerendeel voor 15 cent per K.G. Wegens deze prijs- en distributie-overtredingen voor den in specteur voor de prijsbeheersching te 's-Hertogen- bosch terecht staande, erkende dc koopman, dat zijn verkoopprijs veel le hoog was. Hij deed deze zaak echter zoo zeide hij om geld te verkrijgen voor het betalen van een boete, hem door denzelfden in- speteur opgelegd. Driemaal was de man nl. al in con flict geweest met de prijsvoorschriften en had in Mei en Juli daarvoor epkele kleinere boeten gekregen. De inspecteur voor ds prijsbeheersching rekende •hem deze herhaling na de voorafgaande waarschuwin gen zeer zwaar aan en veroordeelde den koopman tot f 2000 boete. Tevens werd de sluiting van zijn zaak voor de. periode van een jaar bevolen en den ver oordeelde verboden gedurende dien tijd het beroep van koopman uit te oefenen. (A.N.P.) REDE PROF. DR. GüNTER SCHMÖLDERS. 's-GRAVENHAGE, 19 November. In het kader van de tentoonstelling „Het Duitsche wetenschappe lijke boek" in de universiteitsbibliotheek te Amster dam, Singel 421, zal de ordinarius van de economische faculteit van de universiteit Keulen, professor dr. Günter Schmölders op 20 November 1941 te 19.30 uur in het Concertgebouw te Amsterdam spreken over: „De grondslagen van de geordende economie". In verband met de beperkte ruimte van de univer siteitsbibliotheek kunnen de boekwerken over de eco nomische wetenschappen eerst later bij de tentoon stelling van wetenschappelijke boeken in Utrecht ge* exposeerd worden. (A.N.iy

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5