Jiacktbeuckteu^ j Nieuwe Uitgaven (kaatste ïBeiicfUeuj Hit de Omstreken ïïucQediikeSiaadj Dr. J. H. Schuur mans Stekhoven overleden UTRECHT 20 November. op 77-Jarigen leeftijd is he- den hier ter stede overleden de oud-inspecteur voor het staatstoezicht op krankzinnigen en krankzinnigengestich ten. dr. j. n. Schuurmans Stekhoven. Na van 1891 af achtereenvolgens als geneesheer aan de stichting „Veldwijk" te Ermelo en als geneesheer-direc teur van ce stichting „Denneoord" te Zuid-Laren werk zaam te zijn geweest bij de Vereeniglng tot Christelijke verzorging van Krankzinnigen in Nederland, werd dr. Schuurmans Stekhoven in 1901 benoemd tot Inspecteur .voor het staatstoezicht, welk ambt hij tot 1934 bekleedde. Mede onder zijn invloed zijn in, dat tijdperk verschei dene nieuwe inrichtingen voor geesteszieken gebouwd en bestaande gestichten verbeterd en uitgebreid. Zijn naatn is verbonden aan de invoering der open af- 'deeüngen van gestichten en open inrichtingen, waar geesteszieken zonder rechterlijke machtiging kunnen wor den opgenomen en verpleegd. Aan de oprichting van de kolonie voor gezinsverpleging van geesteszieken „Belleroord" te Bellen in 1922. had hij een belangrijk aandeel. Als een der eersten wierp hij zich op het vraagstuk van de zorg voor geestelijk abnormalen buiten de gestichten en Inrichtingen. Van zijn hand verschenen verscheidene publicaties op het gebied van de verzorging van geesteszieken. Dr. Schuurmans Stekhoven was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben a.s. Maandag om half twaalf op de Eerste Algemeene Begraafplaats te Utrecht. FAILLISS EMENTEN. 'Opgegeven do1?r afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V. Amsterdam.) UITGESPROKEN: 19 Nov. J. J M. Smaalders, wonende te Amsterdam, le Helmerstraat 76. Recht. Comm. Mr. E. A. M. Lamers. Cur Mr. W Brouêrius Meyboom, Heerengracht 545, Amsterdam. GEDEPONEERDE U1TDEELINGSLIJSTEN 10 Nov. Nalatenschap van J. E. Stal, Amsterdam. Ge ëindigd door het verbindend worden der eenige uitdee- lingslijst. Uitk. 0.67 12 Nov. J. H. Breuken kleermaker, Amsterdam, To paasstraat 13. IX. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelmgslijst. 14 Nov. N.V. De Oude Leydse Herberghe. Amsterdam. Geëindigd door het verbindend worden der slotuitdee- lingslijst. Uitk. 1.85 14 Nov. N.V. Museum Boekhandel Robert Co., Am sterdam. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk. 19.0439 15 Nov N.V. Balkan Tabakshandel, Amsterdam. Idem. Uitk. 4.3248 Vo. 16 Nov. N.V. Groothandel „Olympia", Amsterdam. Idem. Uitk. nihil aan conc. cred. 17 Nov. C. van Oversteegen, Blaricum, Huizerweg 3. Ge ëindigd door het verbindend worden der slotultdeelings- lijst. Uitk. 13 09 »/o. SURSéANCE VAN BETALING. Door Mr. D. Wisboom Verstegen te Amsterdam is ter griffie der Arr. rechtbank een ontwerp-accoord gedeponeerd. Schuldvorderingen ten aanzien waarvan de surséance werkt moeten uiterlijk 1 December 1941 worden ingediend bij den bewindvoerder Mr. H. H. Steneker te Amsterdam. Leidschestraat. 86. Verhoor: "Woensdag 17 December 1941 des v.m 11 uur in het paleis van justitie aan de Prinsengracht. UITGESPROKEN. 17 Nov.: J. H. Volkers, koopman, zich noemende en schrijvende P. J. v. d. Hoek, te 's-Gravenhage, Spui 173, en aldaar zaak drijvende onder den naam Kunst handel Jean Bart. R C. Mr. L. Vliegenthart. Cur. Mr. P. J. de Kanter, den Haag. VERNIETIGD: 4 Nov.: Albert van der Mei, te Deventer. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: H. G. de Wit. timmerman, Noord gem. Hoogeveen. GEëINDIGD DOOR HOMOLOGATIE VAN HET ACCOORD: 30 Oct.: Wijbe Bijlsma, timmerman, Eernewoude. Uitk. 80%. GEDEPONEERDE UITDEELINGLIJSTEN: J. A. Paul, Alphen a. d. Rijn. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst. R. Kelderman, Alpben a. d. Rijn. Idem. Jannes Aldert de Graaf, teekenaar. te Zwolle. Ge ëindigd door het verbindend worden der tweede tevens slotuitdeelingslijst. Uitk. 26.53%. W. Vogel Jr., Zwijndrecht. Geëindigd door het ver bindend worden der eenige uitdeelingslijst. 18 Oct.: Hielkje Marijke de Boer. winkelierster. Makkum. Idem. Uitk. 12,31%. 14 Nov.: Jan Slotboom, aannemer, Rheden. Idem. Uitk. 4.366%. 14 Nov.: J. B. Slotboom, aannemer, Rheden. Idem. Uitk. nihil aan conc. cred. 14 Nov.: M. H. Slotboom, aannemer, Rheden. Idem. Uitk. 5.85%. 15 Nov.: H. Smit, koopman, Groningen. Idem. Uitk. 44.524%. Verkoopprijzen van griend- en teengewassen 's GRAVENHAGE 20 November (A. N. P.) Naar het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd ons mededeelt is gebleken, dat de verkoopingen van griend en teengewassen van oogst 1941, welke ln de laatste we ken werden gehouden, geheel in strijd met de bestaande prljsvoorschriften en zelfs zeer aanzienlijk boven het toegestane prijs niveau, hebben plaats gehad. Meerdere bonafide koopers. die anders jaarlijks als kooper op deze veilingen optraden, konden daardoor geen gewassen aan- koopen. Deze prijsopdrijving werd mede in de hand ge werkt, doordat diverse koopers optraden, die onder nor male omstandigheden niet of slechts in zeer geringe mate tot aankoop van deze gewassen overgingen. Het behoeft geen nader betoog, dat tegen degenen die aan deze ongemotiveerde opdrijving van prijzen medewer ken met gestrengheid zal worden opgetreden. De daartoe bevoegde instanties treffen terzake reeds de noodige maat regelen. Aangezien nog meer verkoopingen moeten plaats heb ben. wordt daarom nogmaals met den meesten nadruk gewaarschuwd het toelaatbare prijspeil niet te overschrij den. daar degenen die in strijd hiermede handelen daar van zeer zeker de ernstige gevolgen zullen ondervinden. Niet alleen zal van de zijde der prijzencontröleerende Instanties hiertegen worden opgetreden, doch bovendien zal men er rekening mede hebben te houden, dat ook met liet oog op een billijke verdeeling van de grondstoffen tot vordering van alle te oogsten producten tegen de officieel goedgekeurde prijzen zal kunnen worden overgegaan. Deze vordering maakt op het oogenbllk een punt van overwe ging uit en zal bij niet naleving van de prljsvoorschriften voor betrokkenen tot financieele schade moeten leiden. De politie te Amsterdam heeft aan de overzijde van het IJ drie jongens van 16 17 jaar aangehouden, die ervan verdacht worden, zich den laatsten tijd aan verschillende inbraken in levensmiddelenzaken te hebben schuldig gemaakt. Bij de sluisput te Lemmer waren Donderdagmid dag eenige arbeiders bezig met het losesn van basalt blokken uit een schip. Deze blokken werden in een ijzeren bak naar boven gedraaid door een stoomlier en daarna overgeheveld naar de plaats van bestem ming. Doordat een draad van het hijschtoestel brak vielen de zware basaltblokken van boven uit den bak. waardoor de arbeider S. uit Oosterzee die in het schip stond, werd getroffen en zoodanig werd gewond, dat hij in- zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis tnoest worden overgebracht. Op het stationsemplacement le Tilburg werd de 57-jarige arbeider G. J. Vlimmefen, toen hij bezig was «eri spoorwissel te smeren, door een uit Breda ko menden D-trein gegrepen en overreden. In zeer ernstige toestand werd hij naar het. St. Eli zabeth-ziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aan komst is overleden. Toen de wed. Lans uit Wezep, een reeds bejaarde vrouw, den Rijksstraatweg overstak, werd ze door een uit de richting Zwolle komende auto overreden. Het slachtoffer was op slag dood. Tengevolge van de duis ternis had de bestuurder de voetgangster niet opge merkt. Donderdag heeft te Arnhem de plechtige inwij ding plaats gehad van een nieuw kerkgebouw der Oud-Katholieke kerk. dat aan de Willem van Kleef- laan onder architectuur van den heer G. Feenstra te Arnhem is verrezen. Het kerkgebouw, dat ruim 100 personen kan bevatten, is in sierlijke lijnen opge bouwd en is genoemd naar den heiligen Willibrordus. BARNEVELD. Pluimveemarkt. Oude kippen f 1,50— 12,75. Oude kippen per K.G. f 0.90. Oude hanen f 1,75—f3,50. Jonge hanen f 1.50—f 2. Jonge hanen per K.G. f 0.90. N.H. Blauwen per K.G. f0,90. Jonge hennen f 3—f 5. Tamme eenden f 1.1.0—f 1.60. Wilde eenden (tn jachttijd) f 1,35. Ganzen f4— f6. Kalkoenen per K.G. f 0.90. Tamme konij nen f3,50—f 6.00. Wilde konijnen f 1,10. Hazen (in Jachttijd) f4. Fazanten (in jachttijd) f2,10. Jonge patrijzen fl. oude patrijzen 10,50. Piepkuikens f 0,25—f 0,40. Aanvoer 2700; Handel vrij vlug. Eiermarkt. Witte eieren £1,05. Eendeneieren f7. Aanvoer 7500; Handel vlug. veemarkt. Zeug en f 130—230, Biggen f 16—f 26. Nuchtere kalveren f 10—X 22. Aanvoer 85; Handel ylug. „Nederland in boek en band" Tentoonstelling in Den Haag 's-GRAVENHAGE, 20 November. Onder den titel „Nederland in boek en band" heeft de A.N.W.B. in zijn gebouw aan de Parkstraat 1820 te 's-Gra venhage een bijzondere aantrekkelijke tentoon stelling ingericht, waarvan de opening heden is ge schied in aanwezigheid van een aantal genoodigden. Namens den voorzitter heeft mr. H. A. H. Canter Cremers, lid van het dagelijksch bestuur van den A.N.W.B.. bij deze opening het doel van de ten toonstelling geschetst, dat hierop neerkomt, de aan dacht te vestigen op de schoonheid van ons land, op het karakteristieke van onze oude steden, de wijde ruimten van polders, heidevelden en stranden, op de mooie rivieren, kortom op al datgene, dat ons oog in het landschap kan boeien. Vele schrijvers hebben aan -deze schoonheid boeken of gedichten gewijd en het is stellig een goede gedachte geweest op de tentoonstelling een overzicht van al die lite ratuur te bieden. Men vindt hier werk van vele nog levende auteurs, maar daarnaast ook vele geschriften, kaarten en do cumenten uit de historie, die de moeite van een rustige beschouwing waard zijn, een afdeeling gid sen voor welker inrichting de gewaardeerde me dewerking van de Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer werd verkregen een ver zameling populaire lectuur en allerlei oudheid kundig materiaal, o.a. oorspronkelijke landkaarten uit de zeventiende eeuw, oude gegevens te land en te water en in het bijzonder uit die van den A.N.W.B., manuscripten van dichters en schrijvers en tal vele andere wetenswaardigheden, die binnen het ruimtebestek dezer expositie konden worden bijeengebracht. Vermeldenswaard is ook het door den heer Peppink uitgedacht apparaat, om de ken nis in het kaartlezen volgens de daarvoor gebrui kelijke teekens en aanwijzingen op de door den A.N.W.B. uitgegeven landkaarten na te gaan. De tentoonstelling blijft open tot en met 10 Ja nuari, dagelijks van 105 (Zon- en feestdagen van 25 uur). Twee kinderen verbrand MILL, 20 November. Hedenochtend omstreeks half tien werd de vrijwillige brandweer alhier ge alarmeerd voor een brand, die was uitgebroken in de schuur van den landbouwer L. Hermanussen, aan den Achterdijk. waarbij twee kinderen, het vijfjarige jongste zoontje en het driejarige dochtertje van den buurman van Summeren, die vermoedelijk in de schuur speelden omkwamen. De schuur brandde tot den grond toe af. De brand weer wist echter door snel ingrijpen het woonhuis te behouden. Verzekering dekt de schade. Wachtgelders en het Ziekenfondsbesluit Vanwege het departement van sociale zaken wordt het volgende medegedeeld: Omtrent de toepassing van het ziekenfondsenbesluit op de arbeidscontractanlen in over heidsdienst bestaat, nog geen voldoende klaarheid. Ook hier is het al of niet verzekerlngsplichtig zijn ingevolge de ziektewet de beslissende factor. Zooals bekend zijn voor een aantal groepen van arbeidscontractanten in dienst van het rijk, provincie en gemeente, afzonderlijke zieken- geldregellngen vastgesteld, waardoor zij aan de algemeene regeling krachtens de ziektewet zijn onttrokken. Dit brengt mede. dat ook het ziekenfondsenbesluit op hen niet van toepassing is. De arbeidscontractanten voor wie zulk een bijzondere regeling niet beslaat en die krachtens de ziek tewet verzekeringsplichtig zijn, vallen uiteraard wel onder het ziekenfondsenbesluit. Zij zullen zich derhalve, zoo zulks nog niet mocht zijn geschied bij een algemeen zie kenfonds moeten aanmelden. Goedkoope zuurkool 's-GRAVENHAGE, 21 November. Dat zuur kool een belangrijk volksvoedsel is, is een weten schap, die de huisvrouw thans nader ligt dan ooit. Voor dit volksvoedsel is het noodig dat de prijs er van zich op een redelijk peil beweegt. De gemach tigde voor de prijzen heeft thans maatregelen ge troffen dat de zuurkool voor dit seizoen aanzienlijk goedkooper zal zijn. Het vorige seizoen was al leen de prijs voor de fabrikanten vastgesteld; thans, is ook de winkelprijs uniform op een bepaalde hoogte gebracht en wel zoo, dat men voor uitgewo gen zuurkool 4 tot 8 cent per K.G. minder behoeft te betalen, dan voorheen het geval was. Eveneens zijn voor zuurkool in vaatjes en blikken de prijzen vastgesteld, die natuurlijk iets hooger liggen, omdat daarin de kosten van de verpakking zijn verrekend. Binnen afzienbaren tijd zullen voor andere be langrijke voedingsmiddelen eveneens overeenkom stige maatregelen tot prijsverlaging worden geno men. (A.N.P.) EXAMENS Apothekers-assistent Geslaagd mej. M. J. J. van Niel, te Driehuis. ROTTERDAM 21 November. De tentoonstelling van het opbouwplan van Rotterdam door ir. W. G. Witteveen is in ruim drie weken tijds door meer dan 15.000 belang stellenden bezocht. De toelichting van ir. Witteveen is thans in druk verschenen en op de tentoonstelling te ver krijgen, WEDEROM EEN JULIUS RÖNTGENPRIJS. AMSTERDAM 21 November. De Dr Julius Röntgen- prijs. die het laatst in 1938 aan een oud-leerling van het conservatorium werd toegekend, zal dit jaar weder wor den uitgereikt. Oud-leerlingen van het Amsterdamsche conservatorium, die hiervoor in aanmerking willen komen, moeten zich vóór 4 December a.s. schriftelijk bij den direc teur aanmelden. Een zware taak Een zware taak wacht de leden van de Nederland- sche ambulance, die binnen zeer korten tijd naar het Oostfront vertrekt. Vrijwillig hebben deze mannen zich gemeld om deel te nemen aan dit mooie, doch moeilijke werk; vrij willig zetten zij hun leven in, want de arbeid van de ambulances is niet zonder gevaar. Deze mannen verdienen uw steun. Zorgt er voor, dat de Nederlandsche ambulance over de beste uitrusting kan beschikken en blijven beschik ken. Stort uw bijdrage op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. VOOR DE JEUGD. „Wie doet er mee?"; een boek vol verhalen, knut selwerkjes en raadsels door Sjoert Schwitters. Van Holkema en Warendorf N.V. te Amsterdam. Een alleraardigste, goedverzorgde uitgave voor onze jongens en meisjes van 8 tot 14 jaar. Een boek vol raadsels en knutselwerkjes van papier en hout, waarmede de jeugd zich tal van uren gedurende de lange winteravonden kan amuseeren. Als attrac tie zijn er aan de beste oplossingen der raadsels en aan de mooiste knutselwerkjes prijzen verbon den. ,,De reuzen Belfloor en Bonnevu in het land van Koning Kaskoeskilewan" door A. D. Hildebrand en H. de Wolf Met illustraties van Joop Geesink. Uit gave Van Holkema en Warendorf N.V. te Amster dam. Kinderen die het eerste boek van A. D. Hildebrand gelezen hebben over de goedige reuzen Belfloor en Bonnevu, dat in 1939 door de Arbeiderspers te Amsterdam werd uitgegeven, zullen benieuwd zijn naar hetgeen die reuzen nu in het land van koning Kaskoeskilewan beleven. Een heel grappig, avon tuurlijk en toch gevoelig verhaal voor jongens en meisjes van 812 jaar. De illustraties en de voor plaat in kleuren zijn knap geteekend. JONGENSBOEK. „De man in het bos" door A. van Groningen. Ge ïllustreerd door R. van Looy. Uitgave van Holkema en Warendorf N.V. te Amsterdam. In dit boek wordt verteld hoe Kees Verlaanen en Bob Rooiing, twee H.B.S.'ers, hun vacantie door brengen. Kees is een voorvarend type, terwijl Bob daarentegen voorzichtig en bedeesd is aangelegd, maar zij zijn gezworen kameraden. Zij gaan hun vacantie in de Brabantsche bosschen doorbrengen, in het dorp Zweelde waar de Oom van Kees dokter is. Daar beleven ze hun avontuur met den „man in het bosch", Louis Terstalen, die ten onrechte van diefstal van f 2000 verdacht wordt. De beide jongens slagen er dan in zijn onschuld te bewijzen en den waren dader op te sporen. Een spannend verhaal voor jongens van 1014 jaar. Cruys Voorbergh: Erfenis der eeinven. (Uitgave A.R.B.O. Amsterdam.) Een boek van den bekenden acteur-regisseur Cruys Voorbergh over Nederlandsche folklore. Het zijn vooral de typische kleederdrachten van ons land waarvoor de schrijver de- aandacht vraagt. Hij maakte voor zijn studies ware ontdekkingstochten en slaagde er in ten koste van velerlei moeilijkheden belangrijke gegevens te verzamelen. In het bijzon der zijn het zijn „Omzwervingen" op Marken die men geboeid volgt. Hier speurde de schrijver o.a. naar een oud hoofddeksel der Marker vrouwen, ge naamd Flebs, dat nog slechts aan enkele dei- oudste eilandbewoonsters bij herinnering bekend was. Ook over de folkloristische merkwaardigheden op Schokland, in Zeeuwsch Vlaanderen en andere gebieden des lands vertelt de schrijver. Op Schok land brengt hij ons in kennis met Jan den Marker, vervaardiger van prachtige papierdecoraties. Het boek is van verscheidene fraaie foto's voor zien. De illustraties zijn van Mies Blomsma. Paola Drigo: Maria Zef. Bij de Nederlandsche Keurboekerij N.V. te Am sterdam verscheen, in de vertaling van Carla Si mons, de roman „Maria Zef" van de Italiaansche schrfijfster Paola Drigo. Het boek is door Nelly Donker geïllustreerd. Van het geïllustreerde werkje „Schilderen met olieverf" door prof. Huib Luns (Ui tg. N.V. Uitge versmaatschappij „Kosmos" te Amsterdam) is de tweede druk verschenen. C. Wilkeshuis: Wat is heemkunde? Dit boekje geeft antwoord op de vragen wat heem kunde is, wat ze wil en op welke wijze men haar in practijk brengt. Bovendien geeft het algemeene richt lijnen die voor de toepassing bij het onderwijs van belang kunnen zijn. Uitgeefster is de N.V. Uitgevers- Maatschappij „Kosmos" te Amsterdam. K. E. Börner: Het onveranderlijke hart. Een familieroman, waarin een geslacht van groot vader tot kleinkind wordt geschetst met als centrale figuur Christa, de sterke vrouw met het liefderijke hart, die de plaats inneemt van de moeder bij de op voeding van haar broer, die eenmaal aan het hoofd van het familiegoed zal staan. Het boek verscheen bij H. P. Leopold's Uitgevers- Maatschappij N.V. te Den Haag, in de vertaling van Willy Corsari. De nieuwe Britsche actie in Noord-Afrika Italiaansche opmerkingen over Engelsche propaganda ROME, 21 Nov. (DNB) Van toonaangevende Italiaansche zijde wordt naar aanleiding van den aanval van Britsche gemotoriseerde strijdkrachten, die Woensdag in de woestijn van Marmarica is be gonnen, verklaard: 1. De bewering der Engelsche propaganda dat de Engelsche troepen reeds op den eersten dag S0 kilo meter zouden zijn opgerukt, moet beschouwd wor den als een der gebruikelijke verdraaiingen der Engelsche propaganda. De waarheid is dat de En gelsche troepen op de lijn Dzaraboeb-Solloem con tact met de Italiaansche troepen gezocht hebben en daarbij een woestijngebied hebben overgestoken, waarin zich tot dusverre Italiaansche noch Engel sche troepen bevonden. Bij den zoogenaamden Èn- gelschen opmarsch is dus in werkelijkheid slechts sprake van het doortrekken van een woestijngebied zonder militaire waarde en van een poging om de Italiaansche linies te naderen. 2. Het groote propagandistische offensief, waar mede de Engelsche regeering den aanval der gemo toriseerde strijdkrachten vergezeld doet gaan, staat in geen verhouding tot de eerste faze van den strijd. 3. De Engelsche propaganda hecht in haar voort durende propaganda-berichten uit Kaïro bijzondere waarde aan het element van verrassing en beweert dat de Engelsche aanval voor de Italiaansche strijd krachten een volkomen verrassing was. Dit is in geen enkel opzicht juist. Zooals uit het Italiaansche weermachtsbericht van 20 November blijkt, zijn Italiaansche gemotoriseerde afdeelingen onmiddel lijk tot den tegenaanval overgegaan. 4. De bewering der Engelsche propaganda dat hier sprake is van het tot stand brengen van een tweede front, dat reeds langen tijd door de regeering te Moskou verlangd werd, wordt niet door de feiten gerechtvaardigd. De Sovjetregeering verlangde geen Afrikaansch front, maar een tweede front op het Europeesche vaste land. De Britsche propaganda be vestigt dus slechts dat Engeland niet in staat is een tweede front in Europa tot stand te brengen. VERKLARING VAN CHURCHILL. BERLIJN. 21 November (DNB) Minister-pre sident Churchill heeft in het Lagerhuis het begin van een gedurende 5 maanden voorbereid Britsch offensief aan het front in Noord-Afrika aan gekondigd. Churchill vergeleek den toestand aan dat front met den oorlog ter zee en zeide dat in den loop van 24 uur alles voor de eene of de andere partij beslist kon zijn. Het is echter veel te vroeg, aldus merkte hij uitdrukkelijk op, voor eenig vreugdebetoon. Alles hangt af van de ontwikkeling van den slag. COMMENTAAR TE BERLIJN. BERLIJN, 21 November (ANP) Men heeft hier acte genomen van een van Engelsche zijde aange kondigd offensief in Libië. Men wacht bijzonder heden af. In politieke kringen wijst men er op dat in Engeland reeds triomfantelijk wordt gesproken van een „tweede front", doch dat dit front nauwe lijks kan beantwoorden aan de verwachtingen en verlangens van Stalin, aangezien hij niet maar „een tweede front",, maar zeer speciaal een „front in het Westen" onmisbaar heeft genoemd. AMERIKAANSCHE LUCHTLIJN OP IERLAND HEROPEND. NEW YORK 21 November (D. N. B.). De Pan American Airways heeft medegedeeld dat zij dezen winter den luchtdienst op Foynes in Ierland, die tot dusverre door de neutraliteitswel verboden was, zal hervatten. BERLIJN 20 November Het D. N, B. meldt: Naar aanleiding van het feit dat Hongarije een jaar geleden is toegetreden tot het driemogendhedenverdrag heeft de Hongaarsche minister-president een telegram gericht tot den Führer, dat door dezen beantwoord werd. Von Bardossy spreekt de vaste overtuiging uit dat de door de mogendheden van het pact gevolgde politiek de eenig mogelijke weg is om te geraken tot nieuwe orde ning in Europa die den volken den steeds verlangden zoo- danigen rechtvaardigen vrede en algemeenen welstand zal brengen. De Führer bevestigt dit en is er tevens van overtuigd dat het pact een garantie zal vormen voor den bloei van beide staten. ROUWPLECHTÏGHEID VOOR KOLONEL- GENERAAL UDET. BERLIJN, 21 November. (D.N.B.) In tegenwoor digheid van den Führer is heden in Berlijn de plech tige staatsceremonie voltrokken voor den veronge lukten kolonel-generaal Ernst Udet, Generalluftzeug- meister van het Duitsche luchtwapen, Rijksmaar schalk Goerlng sprak bij de rouwplechtigheid ln de eerezaal van het rijksluchtvaarlministerie lof over het werk en de persoonlijkheid van Ernst Udet. Jubileum J. J. van Houten Donderdag was de heer J. J. van Houten, fitter aan het Gemeentelijk Gas- en Waterbedrijf te Haarlem, 25 jaar in gemeentedienst, 's Morgens werd hij eerst ten Stadhuize door den burgemeester ge complimenteerd. 's Namiddags vijf uur werd de jubi laris met zijn vrouw en zoon per auto van zijn wo ning aan de Karolingenstraat gehaald en naar de toonkamer van het Gasbedrijf gebracht. Deze kamer was door den dienst Hout en Plantsoenen op smaak volle wijze met palmen en bloemen versierd. Bij haar binnenkomen werd aan mevrouw Van Houten een bloemstuk overhandigd. De jubilaris werd hier eerst op zeer waardeerende wijze namens de di rectie toegesproken door den adjunct-directeur, ir. H. Hollaar, die hem het gebruikelijke geschenk onder enveloppe van de gemeente overhan digde. (De directeur, de heer J. A. A. Ochtman, die deze huldiging niet kon bijwonen, had den heer Van Houten den vorigen avond ten kantore aan den Harmenjansweg gefeliciteerd.) De afdeelingschef, hoofdinspecteur P. A. Hols- wilder, sprak hem namens de ambtenaren en werk lieden toe. Hij herinnerde er aan, dat de jubilaris, die als jongmaatje in dienst gekomen was, het door zijn ijver tot eersten fitter had gebracht. Spreker bood hem een zilveren horloge met inscriptie aan. Ook de hoofdinspecteur J. F. H. Baas gaf in een hartelijke toespraak, blijk van zijn waardeering voor den heer Van Houten en diens werk. De heer J. Wildschut sprak als collega. Hij schetste de uitstekende verstandhouding op de af deeling en herinnerde er aan, dat hij met den ju bilaris samen op de schoolbanken had gezeten en daarna in gemeentedienst met hem heeft samenge werkt. De heer L. A. Staphorst dankte hem voor.wal hij voor den voormaligen Ned. Bond van Gemeente- personeel heeft gedaan. De jubilaris dankte voor de hartelijke huldiging en de geschenken. Het tweede Zondagmiddag-concert in dit seizoen door de Haarlemsche Orkeslvereeniging, dat Zon dag 23 November a.s. te 2.30 uur onder leiding van Toon Verhey zal worden gegeven, wordt geopend met „Valses nobles et sentimentales" van Maurice Ravel. Als solist treedt op dit concert .op Henk van Wezel, cello. Voor de pauze speelt hij met orkestbegeleiding het cello-concert in a. lel. terts van C. Saint-Saëns en na de pauze het cello-concert van Guillaume Landré. Tot slot volgt dan nog „De drie Ruitertjes" (va riaties over een Nederlandsch lied), een compositie van onzen landgenoot Alex Voormolen. BEIAARDCONCERTEN TE HAARLEM. Het programma voor het beiaardconcert door den heer Jack. Vermaak te Haarlem op a.s. Maandag luidt als volgt: 1 Marche Hartop. 2 Gondoliera B. Fransen 3 a Jesuken en St. Janneken (Oud Nederl.) b Ie sag Caeilia komen (idem) c Gekwetst ben ick (Marg. v. Oostenrijk) 4 Siciliano Pleyel. Voor a.s. Vrijdag wordt het volgende programma ten gehoore gebracht: Pierre de Paep (1685) K. Lefevère Cóuperin 1 Aria 2 Menuet II 3 Giga 4 a Het Paterke b Anne-Marieken c Des winters als het regent 5 Menuet en trio NED. VOETBALBOND. (Onderafdecling Haarlem) RANGLIJfSTJES. Afdeeling 1 A: RCH 4 HFC 3 VSV 3 Beverwijk 2 ETO EDO 3 Droste Kinheim 3 Hillinen 2 NAS Geel Wit OIV TYBB 2 Concordia Onze Gezellen Alliance DEK DEM 2 Kinheim 2 6 Kennemers 3 7 E.D.O. 4 7 Zandvoort-Meeuwen 4 6 RCH 5 6 Schoten 2 6 Haarlem 3 a 6 RCH 3 6 Stormvogels 3 6 !S. gew.gel.verl. pnt v.-t.gem. 8 5 2 1 12 30—15 1.50 6 4 0 2 8 16—12 1.33 7 4 1 2 9 38—17 1.29 6 3 1 2 7 20—13 1.17 7 4 0 3 8 23—16 1.14 6 3 0 3 6 15—36 1.— 6 2 0 4 4 17—22 0.67 6 1 0 5 2 9—29 0.33 6 1 0 5 2 9—37 0.33 1 10 26—13 1.67 1 10 21—12 1.67 2 9 24—11 1.29 3 6 14—13 1.— 3 7 27—30 1.— 3 6 17—24 0.86 4 5 18—24 0.71 4 4 16—17 0.67 5 1 4—23 0.17 0 1 10 13— 9 0 2 10 19— 9 1 2 9 21— 8 13 5 17—22 1 3 5 11—16 1 3 5 8—12 0 4 4 19—19 2 3 4 14—21 0 4 4 12—18 HILLECOM PERSONALIA. Onze plaatsgenoot de heer W. van Dam is te Leiden geslaagd voor het candidaatsexamen rechts wetenschappen. VERKOOPING VAN HUIZEN. Donderdag had in Hotel Sistermans de inzet plaats van de navolgende pereeelen: 1. Een burgerwoonhuis, met schuur, erf en tuin aan den Stationsweg 40, groot 1.81 A. Hoogste bieder P C. Keizer, alhier met f 6300. 2. Twee arbeiderswoningen met opstallen aan de Prinsenlaan nos. 26 en 28 te Heemstede, groot 2.56 A. Hoogste bieder P. Scholten te Lisse met f 3600. 3. Drie arbeiderswoningen met schuren, erven, enz, aan den Zilkerduinweg nos. 59, 61 en 63 te Zilk (Noord- wijkerhout) groot 7 98 A, Hoogste bieder A. Graper te Hillegom met f 5500. Afslag Donderdag a.s. IJMUIDEN Inbraak aan den Engelmundusweg In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben on bevoegden zich toegang verschaft tot een woning aan den Engelmundusweg. Er wordt een klein bedrag aan geld vermist, ook zijn eenige lappen stof verdwenen. Laffe daad van vandalisme In den nacht van Woensdag op Donderdag is aan boord van den in de Vissehershaven liggenden stoom trawler Johanna IJM. 107 een laffe daad van vanda lisme gepleegd, die alleen als een wraakneming be doeld kan zijn. Toen gistermorgen de opvarenden in het voorlogies kwamen, vonden ze daar twee paar rubberlaarzen waarvan de slachten bijna geheel wa ren afgesneden. De dader had alles laten liggen, zoo dat het niet om de rubber of om de laarzen te doen is geweest. Wel werden ook nog eenige kleedingstuk- ken vermist. Voor de benadeelden een heele schadepost, daar zulke laarzen niet meer verkrijgbaar zijn. FRAUDULEUS SLACHTEN VAN EEN KOE. Rechercheurs van de handelsrecherche hebben een chauffeur een fabrieksarbeider, een slagersknecht en een landbouwer aangehouden, verdacht betrokken te zijn bij het frauduleus slachten van een koe Een hoeveelheid vleesch werd in beslag genomen Dat het niet de eerste keer was, dat deze personen zich aan zulk een daad hebben schuldig gemaakt, bleek bij de huiszoeking. In een tuin werden nog eenige schapen huiden en andere resten van een slachting opgegra ven; bij een ander persoon vond men een hoeveel heid vleesch, afkomstig van een frauduleus geslacht varken. Het vleesch werd tegen te hooge prijzen en zonder in acht neming van de distributiebepalingen verkocht. Tegen een aantal koopers van het vleesch werd eveneens proces-verbaal opgemaakt. Marktprijzen en besommingen. IJMUIDEN 20 November 1941. Aanvulling marktbericht van 20 Nov. Besommingen sche pen met haring. IJM 147 Derika 7 f 160; IJM 189 Marii f120; IJM 129 Shamrock f 1480. Loggers: HD 108 f 220; IJM 203 f 605; IJM 222 f 220: IJM 203 f 440; VL 130 f 260; VL f1700; KW 2 f 660; KW 1 f 400; KW 67 f 800; KW 38 f 560; KW 122 f 1728; KW 33 f 360; KW 173 f 3760; KW 20 f 1904" KW 83 f 8650; KW 8 f60; KW 158 f 1020; KW 6 f 360; KW 170 f 5407; SCH 73 f 1260; SCH 253 f 1500; SCH 159 f 1220; SCH 247 f880; SCH 87 f 3780; SCH 30 f 600; SCII 106 f 160; SCH 76 f60; SCH S4 f 650; SCH 250 f 605; SCH 9 f 3247; SCH 116 f 1200; SCH 35 f 760; SCH 243 f 2700; SCH 65 f 12.200; SCH 275 f340; SCH 312 f 160; SCH 310 f 1360; SCH 314 f 1400; SCH 496 f 100 SCH 443 f180; SCH 41 f 100; SCH 332 f220; SCH 223 f 420; SCH 195 f 1300; SCH 274 f 860; SCH 242 f 3700; SCH 5 f 2400; SCH 95 f 740. MARKTBERICHT VAN 21 NOVEMBER. Pufscbar f 32. wijting f 80. haring f 100 per 50 kg", groote gul f 9.50 per stulc, kleine gul C 24 p. 10 st. Besommingen; Trawler z.K. 68 Johanna 5 mud. f 171. Open booten: IJM 30 f 129. IJM 354 35, IJM. 373. 36, IJM 328 40, IJM 347 I 25, Brutale inbraak in een "vischpakhuj Dader vervoerde den buit op een b en bracht die later weer terug In den nacht van Woensdag op Donderdag is inj broken in het pakhuis van den vischhandelaar H, d. Z. op de Tegelljesmarkt De inbreker heel't de de van het pakhuis opengebroken en vond daarin i rijken buit.... en een bakfiets. Hij heeft een ton, heel gevuld met haring en een half gevulde ton de bakfiets leeggestort en is daarmee weggereds waarheen, dat zal de politie onderzoeken. Maar j heel ver zal het wel niet geweest zijn. want hij he de bakfiets na het gebruik weer netjes teruggebraö Toch lijdt de heer v. d. Z door dezen brutalen dieft een aanzienlijke schade, want haring is een kostbj product. De waarde van het gestolene bedraagt f 300 In het pakhuis zijn een breekijzer en een koevo gevonden, welke afkomstig bleken te zijn van werk dat naast het pakhuis in uitvoering is. Tot werk bleek men zich eveneens door middel van breking toegang te hebben verschaft. Een houte kei een gereedschapskist en een woonwagen werdi opengebroken. De koevoet en het breekijzer waren de gereedschapskist weggenomen. VELSEN Diefstal van boter Een auto van de N.V. Melkinrichting „Velsen" Dinsdagavond op weg van de fabriek met boter a voor de filialen in IJmuiden Op de pont heeft kostbare lading klaarblijkelijk de aandacht getrokl# van iemand, die wel wat vettigheid gebruiken ki Toen de auto ten minste op zijn bestemming kwi werden zestien pakjes boter vermist. BENNEBROEK JUBILEUM „HET WITTE KRUIS". Het zal 21 November a.s. veertig jaar geledi zijn, dat de afdeeling Bennebroek-Vogelenzang Omstreken der Noord-Hollandsche Vereenigi- „Het Witte Kruis" werd opgericht. In die veertig jaren heei't zij steeds getracht, het gebied der volksgezondheid de helpende hand bieden, waar dit maar eenigszins mogelijk i Klein was eerst de afdeeling, maar het bestuur der leiding van mannen als wijlen Ds. J. A. Gei van Wijk en H. A. van Wavevën, wisten deze spa dig te doen groeien, zoodat er thans een bloeiende deeling bestaat met ruim 700 leden. Vooral ten plattelande kan een actief werkeia afdeeling een zegen zijn voor de bevolking, dy deze in tegenstelling tot die der steden van tal vj instellingen op geneeskundig gebied verstoken 1 en inderdaad is „Het Witte Kruis" te Bennebrw zeer actief geweest. Gaarne had het bestuur j\ veertigjarig bestaan op waardige wijze herdaca doch de tijdsomstandigheden zijn van dien aard2 het bestuur meende daarvan te moeten afzien. Het magazijn der afdeeling voorziet in vele jj vallen, waarin de meeste huishoudingen bij va pleging van zieken -te kort schieten; eenige aanva ling dezer artikelen zou zeer zeker aan de leden m afdeeling ten goede komen. Mochten er dan ook ingezetenen zijn, die ter ge!j genheid van dit veertigjarig jubileum „Het W Kruis" met een gift willen steunen, dan zal heta stuur dit in dank aanvaarden. TOONEELAVOND VOOR OUDEN VAN DAGEN Donderdagavond 27 Nov. a.s. zal in de groote za van café „Oud Berg en Dal" een tooneelavond geij ven worden voor de Ouden van Dagen. Aangezien! tooneelavond dit voorjaar een succes genoemd ka worden, is besloten den oudjes ook dit najaar i») eens een avond van ontspanning en jolijt aan te m den. Den Ouden van Dagen die van dezen avond gebrcj wenschen te maken wordt dringend verzocht zich ti spoedigste aan te melden bij één der Commissieled! aan de bekende adressen. Opgevoerd zal worden door de Tooneelclub „Onéi Ons" het blijspel in 3 bedrijven „In 't Gouden Hay tje", waarmede genoemde club voor eenige weki zoo'n daverend succes heeft gehad. Het is 27 Nov. lichte maan. zoodat de duisternis g« beletsel behoeft te zijn. Er wordt precies 7 uur b gonnep. BLOEMENDAAL GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Baars, Ged. Gracht 14 a, Zaa dam, een Iersche setter; Junger. Jullanalaan 142, zilve bon; v. d. Vliet, Ter Hoffsteedeweg 24, padvindersporli monnaie met inhoud; Kapteijn, Militaireweg 2, een rooi kat; Ravenhorst, Noordlaan 66, eenige postzegels; Dra Oranje Nassaulaan 70, paar wantjes v. d. Kiele, Platans laan 2, zwarte gymn.schoen: Rutgers, Pr. Hendrlkla 19, zakdoek; Nijhof, Bolemendaalscheweg 185 (achter Bï tentwist) schoolétui met inhoud t. n. van Abraham! Kluver, Oranje Nassaulaan 34, vulpotlood; Heil, Posttal toor Bloemendaal, eenige distributiebonnen. Politlebura Overveen (inlichtingen alleen op werkdagen van 1(H uur v.m.); handschoenen, sleutels, rozenkrans, afschera kapje van rijwiellantaarn. Post Aerdenhout: want. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: H. van MeeterenStinrie z. Getrouwd: J. C. Harinck en C. G. Eichhorn; A. de Groot en S. Nieuwenhof. Overleden: G. M. Müller, oud 87 j. HEEMSTEDE VERKEERSONGEVAL. Donderdag tegen den middag reed de loondorscb H. B. K, uit St. Jacobi-parochie met een luxe autol den Heerenweg in de richting Bennebroek met e snelheid van pl.m. 50 K.M. Nabü de v. Merlenlai wilde een wielrijder, genaamd C. H. B. zonder ricl ting aan te geven den Heerenweg oversteken om i v. Merlenlaan in te rijden. B werd door de au! gegrepen en sloeg met zijn hoofd tegen de voorru van de auto, waardoor die ruit werd verbrijzeld. Mi een ernstige hoofdwonde werd het slachtoffer w ziekenauto naar de Mariastichting te Haarlem V0 voerd. TERAARDEBESTELLING P. BON Czn. Onder groote belangstelling had Donderdagmiddl op de algemeene begraafplaats te Heemstede de t(! aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot vi den heer P. Bon Czn.. directeur .van de N.V. Oil! factorij Pieter Bon Czr. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de he L. Schillemans namens de Vereeniging van Commii sionnairs in Olie te Amsterdam; de heer H Mulde directeur der N.V. Olie Industrie te Wormerveer, heer A. Honig, directeur der N.V. Adr. Honig I Zaandam. Toen de kist in de aula was opgebaard, sprak i heer J. Fleur neef van den overledene, die het ve! goede schetste, dat steeds van den heer Bon uitgini hoe hij door zijn groote kennis en werklust de 01» factorij tot grooten bloei heeft gebracht, maar voon ook hoe hij de goede verstandhouding tusschen dele ding van het bedrijf en de ondergeschikten wist I bewaren. De heer J. Schoenmaker merkte op, dat de ova ledene ook zijn hart verpand had aan de draven sport en dat onder zijn leiding vooral op de kof! baan veel goeds is tot stand gebracht. Daarvoor voor de vriendschap, steeds ondervonden, dankte sp. hem. Q De heer F. Duyvis sprak namens de bejanghebbef den in den oliehandel. 3pr, deed uitkomen hoe overledene door zijn arbeid, doorzicht en durf all moeilijkheden wist te overwinnen. Ds. Briët zei er verzekerd van te zijn, dat de hei Bon een groot geloof bezat, van zijn moeder geërfi Spreker eindigde met het uitspreken van de begrl fenislyturgie en het bidden van het Onze Vader. Nadat het stoffelijk overschot ten grave was' pi dragen, sprak de heer G. Boomsma namens het p« soneel woorden van afscheid, waarna een neef va den overledene dankte voor de belangstelling HAARLEM 21 November. Bevallen: 20 November: J. I. H. Müller-Kluek, z. J. J. Zijp Nolet, z. 21 November M. F. C. Roelofsen-Prins, A. C. van -Oijen-Brugman, z. A. J. Lind-Boonst» zoon. Overleden: 18 November: T, Bino, 74 j., Hazepaterslaan. Nov.; W, W., 7 m„ z. van J. J. Gimpel, CreemèüjHM 20 Nov A. E. Holman-Post, 62 j., Schalkwijkerwol C. Kol, 66 j„ Dr. Leijdsstraat. L. W. Senn val Basel-Smit, 91 j„ Floraplein. C Jongert, 63 li Stolbergstraat,

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6