Haarlems Dagblad Vorderingen in de bocht van de Donetz en den centralen sector van het Oostelijk front. Vijf maanden strijd aan het Oostelijk front. 59e JAARGANG No. 17925 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur! P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede ZATERDAG 22 NOVEMBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.18» per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meet 0.17Vfe. Groentjes zie rubriek. Uitbreidings- en streekplannen Het Nationale Plan en de Gewestelijke Commissie voor Noord-Holland Ongeveer 4 maanden geleden werd, zooals men zich herinneren zal, ingesteld een rijksdienst voor het Natjonale Plan. Er rees toen onzekerheid over de taak die daarna nog zou overblijven voor de Gewestelijke commissies voor de uitbreidingsplan nen. Op een informatie werd ons in Den Haag mede gedeeld, dat het de bedoeling was, dat deze provin ciale commissies zouden blijven voortwerken, even wel overkoepeld door het werk van den rijksdienst voor het Nationale Plan. Thans wordt in de Provinciale Begrooting voor Noord-Holland voor 1942 de post voor de betaling van de uitgaven die deze Gewestelijke Commissie doet uitgetrokken op f 46.000. Voor 1941 waren de uitgaven slechts geraamd op f 28.000. Alleen daar uit valt reeds af te leiden, dat het werk der com missie wordt uitgebreid. In de,toelichting wordt ge zegd, dat de kosten voor de voorbereiding, vaststel ling en wijziging van streekplannen ten laste der- provincie zullen komen. De kosten zijn voor 194'2 hooger geraamd omdat er meer teelcenwerk ver- vacht wordt. Bovendien zal de commissie een groot aantal vergaderingen moeten houden en meer reizen. De Volksgezondheid Noord-Holland in Door de Provincie worden groote sommen besteed voor krankzinnigenverpleging, tuberculosebestrijding, enz. Een van. de belangrijkste taken die de provinciale besturen hebben is de zorg voor de Volksgezond heid. Er worden uit de provinciale schatkist van Noord-Holland zeer belangrijke bedragen be schikbaar gesteld voor krankzinnigenverpleging, tuberculosebestrijding, enzoovóort. Zooals men weet h^eft de provincie drie zieken huizen voor de verpleging van krankzinnigen, één onder Santpoort-Bloemendaal, één onder Castricum en één in Medemblik.D^arin kunnen niet minder dan 2761 patiënten verpleegd worden. Op dit oogenblik is het ziekenhuis onder Santpoort-Bloemendaal vrij wel geheel bezet, in het ziekenhuis te Castricum was op 1 September nog plaats voor 174 patiënten en in dat te Medemblik nog voor 60. Verder heeft de provincie met een groot aantal particuliere gestichten contracten over de verple ging van patiënten afgesloten. Daarbij worden 2038 plaatsen voor de provincie gereserveerd. Op 1 Sep tember waren daarvan 1890 bezet. Het aandeel dat de gemeenten in de Kosten van be hoeftige krankzinnigen betalen is vastgesteld op f 675 per patiënt per jaar. Het overige komt voor rekening der provincie. De uitgaven voor de verpleging die voor rekening der provincie komen zijn voor 1942 geraamd op f 705.000, hetgeerf f 65.000 meer is dan op de be grooting voor 19^J. werd uitgetrokken. Vérder komen nog f 237.500 andere uitgaven voor rekening der •provincie. Bij elkaar geeft de provin cie dus f 942,500 uit voor de krankzinnigenverple ging. De tekorten die de drie provinciale ziekenhuizen opleverden waren f 472.279. Voor tuberculosebestrijding komen op de provin ciale begrooting voor 1942 de volgende posten voor: Subsidié aan de N.H. Vereeniging tot bestrijding der tuberculose f 40.000. Bijdrage aan de gemeenten ten behoeve van de verpleging van tuberculoselijders f 132,000. Bijdragen aan vereenigingen en stichtingen ten behoeve van de verpleging van zwakke en prae-tu- berculeuse kinderen in herstellings- en vacantie-ko- lonies en in gezinnen f 265.000. Subsidie aan het Witte Kruis voor Wijkverpleging f 6000. Andere subsidies voor wijkverpleging f 4900. Subsidie aan het Wit-Gele Kruis ten behoeve van zuigelingenbescherming en kraamverzorging f 33.000. Bijdragen aan gemeentelijke schoolartsendiensten f 20.000. Andere uitgaven f 7400. Tezamen dus voor tuberculosebestrijding, wijk verpleging, enz. een bedrag van f 508.300. Met de f 942.500 voor krankzinnigenverpleging maakt dit tezamen een som van niet minder dan f 1.450.800. Over boomen en boomklokken te Haarlem Een herinnering De Haarlemsche Kroniek teekent aan: „1865: de Noorder- en de Zuiderboom worden weggenomen en dientengevolge het luiden der boomklokken ge staakt". Omdat deze feiten nu juist 75 jaar geleden zijn werd onze nieuwsgierigheid geprikkeld om te weten wat dit te beteekenen had. Na eenig snuffelen in Allan (de beschrijving van Haarlem) werd tiet raad sel opgelost. In den ouden tijd was Haarlem omringd met grachten en muren. De poorten (alleen de Amster- damsche paort is voor het nageslacht bewaard ge bleven) gaven de wandelaars en voertuigen de ge legenheid de veste in en uit te gaan. 's Avonds tegen het vallen van de duisternis werden de deuren ge sloten. nadat eerst de Poortklok had geluid als waarschuwing. Wie na dien tijd binnen wilde moest zich bij de poortwacht melden. Ook de schippers met hun vaartuigen stonden on der controle. Aan het Noorder en het Zuider Spaar ne waren boomen in het water gelegd die de vaart konden afsluiten. Op den dag waren de hoornen geopend, omdat de poortwachters dan de schepen voldoende konden zien. Maar als de avond viel en de poortdeuren voor de poorters gesloten werden, werd ook de Noorder- en de Zuiderboom gesloten, om te voorkomen dat schippers ongezien konden binnen varen. Dat was in dien tijd noodig. want het stads bestuur hief op eigen gelegenheid van levensmidde len en gebruiksartikelen accijns, zooals op zout, wijn, turf enz. Er mocht dus niet gesmokkeld wor den, want dat zou in het nadeel van de schatkist van de stad geweest zijn. De Zuiderboöm lag dicht bij de Eendjespoort, waar wij nu de Lange Brug vinden. Die poort werd ook al Leidsche Waterpoort genoemd. Toen in het midden der 19e eeuw de vesting haar beteekenis verloren had, werd de eene na de andere poort gesloopt. In 1866 werd töen ook de afsluiting van den waterweg opgeheven. De „boomklok" was evenals de Poortklok in het Klokhuis op het Klokhuisplein opgehangen; Betooging van Duitsche en buitenlandsche arbeiders te Berlijn Het D.N.B. meldt: Vertegenwoordigers van de bui tenlandsche mannen en vrouwen, die vrijwillig in de oorlogsindustrie werken, zijn Vrijdag in het Berlijn- sche Sportpalast tezamen met de Duitsche arbeids kameraden bijeengekomen voor een door het Duitsche Arbeidsfront georganiseerde groote betooging onder de leuze „350 millioen menschen werken voor de had verstrekt over het werk en de verzorging van de buitenlandsche arbeidskrachten in Duitschland, heeft de rijksorganisatieleider dr. Ley het woord gevoerd. Dr. Ley bedankte allereerst de arbeiders en ar beidsters voor het feit dat zij in weerwil van alle leu gens die in het buitenland over het nieuwe Duitsch land worden verspreid gekomen zijn om mede te hel pen en om zich daarenboven een eigen oordeel te vormen oyer den waren toestand. Wij zijn trotsch zoo verklaarde dr. Ley, dat wij u het nieuwe Duitschland kunnen latën zien. Wij hebben het kapitalisme bij ons gebroken, evenals het Jood- sehe kapitalisme van de verzadigden en de tragen, die den oorlog wilden en waartegen thans de vóór haar eer, haar zelfstandigheid en haar rechtvaardig aandeel aan de- goederen der wereld strijdende na ties van Europa eveneens ten strijde zijn getrokken. Wij stellen de eer boven het geld, den arbeid boven het kapitalisme, het menschelijkrecht boven het goud. 5' Dr. Ley besloot: Een nieuw Europa sluit zich aan een. een Europa dat weer strijdt voor de gemeen schappelijke wortels van zijn eeuwenoude cultuur. Gij, arbeiders zijt de baanbrekers voor dezen nieuwen tijd. Paedagogische Concerten H.O.V. Dit seizoen komen er drie De heer Joh. H. Spoor, bestuurslid van de Stichting „Het Volksconcert" schrijft: Gezien de groote belangstelling en het succes dat de Haarlemsche Orkestvereeniging in het vorig sei zoen heeft mogen oogsten door het geven van eenige paedagogische concerten, op initiatief van den diri gent Marinus Adam gearrangeerd en onder diens lei ding, en voorlichtingen aan het auditorium, uitge voerd, hééft het bestuur dezer Stichting besloten ook in dit winterseizoen een drietal paedagogische con certen te doen plaats hebben en wel op de Dinsdag avonden: 13 Januari; 17 Februari en 17 Maart 1942 in de groote zaal van het Gemeentelijk Concertge bouw te Haarlem. Het entrée voor deze drie concer ten zal bij abonnement (onpersoonlijk) slechts f 0.95, inclusief belasting, bedragen en f 0.60 per concert af zonderlijk. Inschrijvingen zullen, bij voorkeur spoedig, wor den ingewacht door den administrateur der H.O.V., den heer H. H. Luijken, Ridderstraat 25a, Haarlem (telefoon 11277) die tevens aan alle abonnés der vo rige serie paedagogische concerten tijdig een inschrij vingsbiljet zal toezenden. Waar thang het groote belang van voorlichting, ook op het gebied der kunst, vooral ook op dat der mu ziek, meer en meer wordt ingezien en erkend im mers bij de paedagogische concerten wordt de toe hoorder vooraf ingewijd in den opbouw, de structuur van de uit te voeren werken, en hem de voornaam ste instrumenten welke bij de orkestratie gebezigd zijn geworden, verklaard, 't welk vooral voor mu ziek-studeerenden en eveneens voor méér gevorderde, beo'efenaars, van groote beteekenis is te achten, mag terecht verwacht worden dat het aantal inschrij vingen voor deze drie concertenhet zéér noemens waardig aantal van het vorig seizoen zal overtreffen. De „wegenverkeersregeling" Wat gaat er op 8 December veranderen? AMSTERDAM, 22 November. Het A.N.P. meldt: De mees" weggebruikers, om dit leelijke woord te bezigen, zullen er wel kennis van hebben genomen, dat op 9 December a.s. de „wegenverkeersregeling" in werking treedt, maar het meereruleel hunner zal daarmee nog niet weten wat die regeling inhoudt en waarin zij verschilt van de thans vigeerende ver keersreglementen en voorschriften. De hoofdstedelijke politieautoriteiten hebben het daarom nuttig ge acht de pers in eenige conferenties een uiteenzetting te geven van de voornaamste voorschriften van de komende „wegenverkeersregeling" teneinde op deze wijze het publiek voor te lichten. De „wegenverkeei;sregeling" is zeer nauw verwant met de Duitsche voorschriften op dit gebied, zij het dan ook, dat zij in sterke mate zijn aangepast aan Nederlandsche eischen, waarbij wel in het bijzonder rekening is gehouden met het enorme rijwielverkeer in ons land. Dat de stopborden verlaagd zullen worden(tot 2.20 M.) en dat zij, inplaats van het woord „stop" het woord „halt" zullen gaan dragen, is een wijziging, die weliswaar niet zonder belang, maar toch niet In grijpend is. Van veel. meer beteekenis is het voor schrift, dat men bij kruispunten met verkeerslichten of verkeersagenten, wanneer het groene licht brandt, resp. de agent het teeken „doorrijden" geeft, niet al leen als tot dusver rechtuit mag rijden of rechts af mag slaan, doch zich ook links af mag bewegen. Bij dat laatste moet men reeds vooraf zooveel moge lijk links (op de rechter weghelft) gaan rijden (echter niet op de trambaan). En wanneer men eenmaal links afslaat, moet men er voor zorgen, het tegemoet ko mende verkeer, noch het in de eigen richting rijdende tramverkeer te belemmeren. Dit laatste is natuurlijk een punt, dat veel botsingen (in figuurlijken en let terlijken zin) zal veroorzaken. Hier komt het in hoofd zaak aan op cle discipline "van den weggebruiker. De politie zal er echter streng op letten, dat inderdaad aan deze bepaling (het niet belemmeren) streng de hand wordt gehouden. Laat het tegenliggend verkeer het links afslaan niet toe, dan moet. men stoppen tot dat het groene licht vervangen is door een geel dicht (resp. de verkeersagent een arm omhoog heft. Hier mede wordt een tweede belangrijke wijziging aan geroerd. Zoodra het verkeerslicht van groen op geel licht verspringt, moet alle verkeer in die richting direct stoppen en moet het verkeer dat zich links (op den rechter weghelft) heeft opgesteld links af zwaaien. Het zelfde geldt bij het opsteken van een arm door den verkeersagent. Tot nog toe was de practijk meestal dat het rijdende verkeer op d^t oogenblik nog trachtte, zoo spoedig mogelijk over de stopstreép te komen. Dit zal in het vervolg niet meer geoorloofd zijn. De wijze van opstellen voor links afgaand verkeer (op de rechterzijde van de rechter- weghelft) welke men t® Amsterdam en ook wel el ders kende, vervalt dus eveneens. De eenige uitzondering op den regel, dat men indien doorrijden geoorloofd is evenzeer links- als rechtsaf mag gaan, wordt gevormd door een speciale aanwijzing voor links afslaand verkeer, hetzij door middel van verkeerslampen, hetzij door verkeers agenten. Te Amsterdam bestaat een zoodanig punt op de kruising Overtoom-Nassakaude. Deze aanduiding blijft dus yan kracht. Daar waar de nieuwe verkeers regeling in belangrijke mate ingrijpt in bestaande voorschriften, zooals te Amsterdam, zal op de politie de zware taak rusten het publiek zoo spoedig moge lijk met de nieuwe bepalingen vertrouwd te maken. Daarom zal in de hoofdstad binnenkort huis aan huis een brochure worden verspreid, waarin de voornaam ste bepalingen in het kort zijn samengevat. Met ingang van 9 December zal bovendien een groot aantal ver keersagenten worden ingezet, om vooral bij moeilijke kruispunten voorlichting en aanwijzing te geven. Niet- tehiin koestert men de vrees, dat bijvoorbeeld in de Leidschestraat het links afslaande verkeer een zoo danige puzzle zal vormen, dat de politie genoodzaakt* zal zijn het links afslaan in die straat volkomen te verbieden (hetgeen natuurlijk ook in de toekomst al tijd mogelijk blijft). De weggebruiker zal er goed aan doen, zich vooral in het hoofd t.e prenten dat boven de „wegenver- keersrègeling" de aanwijzingen staan, welke de politie op een bepaald oogenblik geeft. Wielrijders, is dit iets voor U? Een tuinslang, om het wiel gemonteerd, blijkt een welkome oplossing te zijn voor menig rijwielbanden-probleem. IPax-Holland-De Haan-p) „Bloembollencultuur" neemt het H. B. G. in zich op Thans nog slechts twee organisaties in het bloembollenbedrijf De 195e algemeene vergadering der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur zal Maan dag 15 December des voormiddags om 11 uur in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw te Haarlem worden gehouden. Op de agenda staat o.m. wijziging van het Han delsreglement voor de Bloembollenhandel waar door de handel per inhoudsmaat zal worden ver vangen door die per gewichtsmaat. Indien het Hol- landsch Bloembollenkweekers Genootschap uiter lijk .voor 1 Juni 1942 tot ontbinding besluit stelt het hoofdbestuur van Bloembollencultuur voor eenige artikelen van de statuten te wijzigen en wel in dien zin dat de voorzitter en de leden van het hoofdbe stuur, in meerderheid moeten bestaan uit kweekers. Voorzitter en leden worden voor den tijd van zes jaar gekozen. Van 1 Januari 1942 af worden twee bestuursleden aangewezen door het dagelijkseh be stuur van het Hoilandseh Bloembollenkwéekers Ge nootschap. Hieruit volgt dus dat overeenstemming is ver kregen over de samensmelting van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur en het Hoi landseh Bloembollcnkweekers Genootschap. In de toelichting op dit voorstel schrijft het hoofd bestuur: Het hoofdbestuur is er zich van bewust, dat deze wijzigingen een ingrijpende verandering in de structuur van onze vereeniging beteekenen. Nu na het inwerking treden ervan slechts twee vak organisaties zullen overblijven, nl. één, die de be langen van den export behartigt en één, die als ver tegenwoordigster van de geheele cultuur moet wor den bezien, terwijl zij daarnaast de algemeene vak belangen behartigt, acht het deze verandering vol komen verantwoord. Het hoofdbestuur is ervan overtuigd, dat een sa mensmelting met het H. B. G., waarvan het bestuur op zoo aangename wijze en met terzijdestelling van alles, wat geen vakbelang is, dit onderwerp heeft be zien, in het belang van het vak geacht moet worden. Het verheugt het hoofdbestuur dan oók met deze voorstellen tot statutenwijziging te kunnen komen, die na aanneming een samensmelting van beide or ganisaties tengevolge zal hebben. Thans zullen er dus nog slechts twee organisaties in het Bloembollenbedrijf zijn: de Algemeene Ver eeniging en de Bond van Bloembollenhandelaren. De aardappelkaarten 's-GRAVENHAGE, 21 November. Van bevoegde zijde wordt er op gewezen, dat het publiek, dat aard appelen op bon 0514 van de V-kaart als wintervoor raad op wil'doen, de afgestempelde bonnen niet aan den leverancier móet afgeven, alvorens de aardap pelen geleverd worden. In geen geval moet men zijn bonnen tevoren inleveren. Nederlandsche Arbeidsdienst Aanmelding en keuring Aanvang van den diensttijd op 15 December 1941. Na afloop hiervart Jjemiddeling voor arbeid in Nederland. Keuringen hebben plaats op 24, 25, 26, 27 en 28 November en op 1, 2, 3, 4 en 5 December 1941. Voor vrijwillige dienstneming bij den Nederland- schen Arbeidsdienst zal op ondervermelde plaatsen en data, telkens tusschen 9.30 en 15.00, gelegen heid zijn voor keuring'voor vrijwillige dienstne ming. Iedere jongeman, die aan de volgende voor waarden voldoet, kan zieh naar de dichtstbij gele- 1 gen keuringsplaats begeven en zich aanmelden bij den voorzitter van den keuringsraad. Reiskosten voor de heen- en terugreis worden vergoed. Het is aan te bevelen een broodmaaltijd mede te brengen. Gegadigden moeten aan de volgende voor waarden voldoen: a. Nederlander zijn; b. niet jonger dan 17- en niet ouder dan 23 jaar zijn; c. ongehuwd zijn. Meldt u ter keuring aan! Zwolle, Blijmarkt 25, Maandag 24 Nov. 1941. Leiden, Oude Vest 25, Maandag 24 Nov. 1941. Rotterdam, Molenwaterweg 28 (achterzijde sta tion D.P.), kleuterschool, Maandag en Dinsdag 24 en 25 November 1941. Groningen. Violenstraat 2, Dinsdag 25 Nov. 1941. Haarlem, Gasthuisstraat 32, Dinsdag 25 Nov. 1941. Assen, Javastraat 7, Woensdag 26 Nov. 1941. Alkmaar, Doelenstraat 15 Woensdag 26 Nov. 1941, Dordrecht, Munt 9, Woensdag 26 Nov. 1941. Almelo, Oude Kloosterweg 1 (Militiegebouw), Donderdag 27 November 1941. Bergen op Zoom, de Hollandsche Tuin, Huyberg- schestraat 14, Donderdag 27 November 1941. Amsterdam, Rokin 84 (meldihgsbureau), Donder dag en Vrijdag 27 en 28 November 1941. Apeldoorn, van der Heydenlaan 64, Vrijdag 28 November 1941. Breda, Leuvenaarstr. 97, Vrijdag 28 Nov. 1941. Arnhem, Menthénstraat 12, Maandag 1 Dec. 1941. Tilburg, Langeschijfstraat 66. geb. publieke wer ken, Maandag 1 December 1941. Den Haag, Huygenspark 23, Maandag en Dinsdag 1 en 2 Deé. 1941. Nijmegen, Ridderstraat 4, Dinsdag 2 December 1941. 's-Hertogenbosch, stadhuis, ingang achter het stadhuis 3 2e étage, Dinsdag 2 December 1941. Leeuwarden, school St. Anthonystraat 4, Woens dag 3 December 1941. Utrecht, school Draaiweg 29 (Gouverneurschool), Woensdag 3 December 1941. Eindhoven, Kruisstraat 53, Parochiehuis, Woens dag 3 December 1941. Heerlen, Esschenerweg 25a, Centrale Werkplaats, Donderdag 4 December 1941. Gouda, Oosthaven 50, Gem. Consultatiegeb., Vrij dag 5 December 1941. Ieder die wordt goedgekeurd en overigens aan de te stellen eischen voldoet, wordt op 15 December 1941 opgeroepen om gedurende 5 'A maand in den Neder- landschen Arbeidsdienst te dienen. Na beëindiging van den diensttijd van 5!4 maand kan de vrijwilliger bij gebleken geschiktheid in aan merking komen voor een van de 3 volgende groepen: a. opleiding tot kader, b. vrijwillig nadienen gedurende nader te bepa len tijd, c. na eervol ontslag voorkeur bij arbeidsbemid deling in Nederland. (A.N.P.) Haven van Sebastopol bestookt Schepen getroffen Het D.N.B. verneemt van militaire zijde het .vol gende: Op 20 November lagen in de Baai van Karanitinna, een deel van de haven van Sebastopol, twaalf trans portschepen varieerende van 1.000 en 6.000 ton, toen een formatie JU-88 tot den aanyal overging Hoewel de bolsjewistische luehtdoelartillerie begon te vuren en de vliegtuigen met alle kalibers bestookte. kon zij de formatie niet van haar doel afbrengen. Terwijl het grootste deel der formatie de scheepswerf en de havenwerken als doel voor de bommen koos. viel een vliegtuig de transportschepen aan. Een der zware bommen kwam precies op het achterste gedeelte van een vrachtschip van 4.000 ton terecht. Een tweede bom bracht een schip van 6.000 ton onmiddellijk tot zinken. Het D.N.B. meldt voorts dat de artillerie van het Duitsche leger op 20 November opnieuw met goed succes de havenwerken van Oranienbaum en Kroon stad bestookt heeft. VERDUISTEREN 22 Nov. van 17.39 tot 9.14 Maan 22 Nov. onder 21.36, 23 Nov. op 13.54 23 Nov. van 17.38 tot 9.16 Maan 25 Nov. op 13.54, 25 Nov. onder 22.46 DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Britsch convooi aangevallen. Tegenaanval der Duitsch-Italiaansche troepen in Noord-Afrika maakt voortgang. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 21 November. (D.N.B.) Het opperbevel der weer macht deelt mede: „Bij de gevechten in de bocht van de Donetz en in den centralen sector van het Oostelijke front zijn nieuwe vorderingen gemaakt. Voor Leningrad zijn uitvalspogingen van den vijand door het Duit sche afweervuur verijdeld. Voor de Britsche kust hebben motortorpedoboo- ten in den nacht van 19 op 20 November een krachtig beschermd convooi aangevallen en twee vijandelijke koopvaardijschepen, waaronder een tankschip, met een gezamenlijken inhoud van 9.000 ton, tot zinken gebracht. Twee andere schepen werden eveneens getorpedeerd en waarschijnlijk tot zinken gebracht. Bij een nieuwen nachtelijken aanval ontspon zich een gevecht op korten afestand met Britsche bewakingsvaartuigen en motortorpe- dobooten. Daarbij werd een Duitsche motortorpe doboot door een botsing ernstig beschadigd. Mid den in het gevecht werd het vaartuig door andere motortorpedobooten op sleeptouw genomen, doch op de thuisvaart moest het tot zinken worden ge bracht. Na een vijandelijken luchtaanval in den ochtend met succes te hebben afgeweerd, keerden alle andere motortorpedobooten op haar basis te rug. Gevechtsvliegtuigen die een gewapende ver kenningsvlucht ondernamen, hebben overdag in de Engelsche wateren een Britsch patrouillevaartuig door bomtreffers beschadigd. In Noórd-Afrika vordert de tegenaanval der Duitsch-Italiaansche troepen, Duitsche torpedo vliegtuigen en Stuka's hebben aan de Libisch- Egyptische grens concentraties van Britsche pant serwagens en auto's verstrooid. Bij Mersa Matroeh zijn militaire installaties met goed gevolg gebom bardeerd. Bij luchtgevechten verloor de vijand vier vliegtuigen. Van 12 tot 18 November heeft de Britsche lucht macht 43 vliegtuigen verloren. In dezelfde periode gingen in den strijd tegen Engeland zes Duitsche vliegtuigen verloren". Omgeworpen tramwagens in Kalinin herinneren aan den strijd, welke om het bezit van deze Sovjet-stad is gestreden, een strijd, welke met de overwinning voor de Duitsche troepen eindigde. (Orbis-Holland) De verliezen der bolsjeivisten Het D.N.B. meldt: De Duitsche weermacht sluit, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, vijf maanden veldtocht op den 22en November af met een balans, waarop zij trotsch kan zijn. 1.700.000 vierkante kilometer terrein werden in het Oosten bezet. In deze bezette gebieden wonen 75 millioen van de in totaal 190 millioen bewoners van geheel Rusland Volgens berichten, die tot 20 November beschikbaar waren verloor de bolsjewistische weermacht 3.792 600 gevan genen, 389 bolsjewistische divisies werden verslagen en gingen voor de Sovjet Unie verloren. De Sovjet Unie kan rekenen, dat zij 8 millioen soldaten heeft verloren. De uitrusting van deze 8 millioen man werd of vernietigd of viel den Duitschers als buit in han den. Meer dan 22.000 pantserwagens, 27.452 stukken geschut. 15.877 vliegtuigen werden vernield of buit gerpaakt. De bolsjewistische oorlogs- en koopvaardijvloot in de Oostzee en in de Zwarte Zee werd gedecimeerd: 47 oorlogsschepen werden tot zinken gebracht, 54 zwaar beschadigd. Daarbij komt nog het enorme tonnage van 385.650 br-t. en 89 andere koopvaardij- vaartuigen, waarvan de tonnage niet bekend is, zijn in den grond geboord. 122 koopvaardijschepen zijn zwaar beschadigd. Daarbij komt het nog het enorme verlies aan locomotieven. treinen, munitietreinen, tankwagons en andere middelen van vervoer, zooals bijv. minstens 17.000 vrachtauto's. Van dergelijke ver liezen kan geen leger ter wereld zich meer herstellen. Ook het bolsjewistische niet, vooral daar de Sovjet Unie met de 1.7 millioen vierkante kilometer grond gebied 3/4 van haar industrie heeft verloren De ge weldige prestatie der Duitsche weermacht geurende de vijf maanden veldtocht in het Oosten zal eerst in de toekomst in vollen omvang kunnen blijken Besprekingen te Washington nog van „inleidenden aard" NEW-YORK, 21 Nov. (D.N.B.) De New- York Times meldt omtrent de besprekingen, die de minister van buitenlandsche zaken. Cordell Huil, gisteren heeft gevoerd met de Japansche am bassadeurs Koeroesoe en Nomoera, dat deze onder handelingen volgens het departement van buiten landsche zaken nog steeds van „inleidenden aard" zijn geweest. Huil heeft den Japanners evenwej duidelijk gemaakt, dat op den grondslag der verkla ring van Tojo van Maandag geen regeling mogelijk is'. Zoowel Roosevelt als Huil hebben betoogd, dat deze voorwaarden zelfs niet mogelijk zijn als basis voor de onderhandelingen. Het departement heeft voorts verklaard, dat alle onderhandelingen op wensch .van Japan zijn ge opend. De Ver. Staten zijn tot geenerlei compro mis bereid, zelfs niet op minder belangrijke punten. Te Washington is men algemeen van meening. dat het departement waarschijnlijk een algemeene re geling in den Stillen Oceaan zal afwijzen, zoolang de Duitschers kans op de overwinning hebben en Japan niet bereid is met de as te breken. De Washingtonsche correspondent van de Herald Tribune meldt, dat de omstandigheid, dat de be sprekingen nog inleidend van aard worden ge noemd, te Washington wordt opgevat als een aan wijzing, dat in het geheel geen of slechts geringe, vorderingen zijn gemaakt. Strijd in de Marmarische woestijn in vollen gang Succesvolle Italiaansch-Dulische tegenaanvallen 1 Omtrent den strijd in de Marmarische woestijn meldt een bijzondere correspondent van Stefani o.a. dat het gevechtsfront zich uitstrekt over een lengte van ongeveer 150 K.M., van Solloem eerst in Zuide lijke, dan in Westelijke richting. Op 19 November be gon de eigenlijke slag. Britsche pantserformaties ge raakten ten Zuidwesten der grens tusschen Cyrenaïca en Egypte in contact met Italiaanschc pantserforma ties. De Britten werden bij de Italiaansche tegenaan vallen omsingeld, waarbij een deel der Engelsche strijdkrachten de vernietiging door de vlucht probeer de te ontgaan, terwijl de overigen werden ingesloten en in.de pan gehakt. Denzelfden dag gingen Duitsche pantserformaties tot den tegenaanval over in den sec tor van Sidi Omar en vernietigden aldaar vijandelij ke pantserafdeelingen. De strijd, waarvan niet te zeg gen valt hoelang hij zal duren, is nog in vollen gang. Engeland heeft bij deze onderneming, zoo meldt de correspondent verder, sterkere strijdkrachten in het veld gebracht dan ooit te voren bij een strijd in Afri-. ka. Aan den strijd nemen alle bijzondere formaties van het leger, de luchtmacht en de marine deel. Onder vijandelijke troepen werden Engelschen Zuid-Afrika nen, Canadeezen, Indiërs en Nieuw-Zeelanders op gemerkt. Tot dusver heeft het verloop der operaties in Noord-Afrika nog geen bijzondere resultaten voor den vijand opgeleverd Integendeel, de Engelschen beleefden verrassingen want zij waren niet voorbe reid op de tegenaanvallen van de Italiaansche pant serformaties. De Italiaansche en de Duitsche troepen hebben den strijd aangebonden in rotsvast vertrou wen op eigen kracht, in een taaien wil tot verzet en in een stemming van de grootste geestdrift. Het A.N.P. meldt uit Rome over dezen strijd: Het verloop van de militaire operaties In de eerste faze van den slag in de woestijfi Marmarica wordt in militaire kringen alhier tot dusver gunstig beoordeeld. De van den sector Sidi Omar aanvallende Engelsche formaties zijn op krachtigen tegenstand van Duitsche en Italiaansche pantserformaties gestooten die thana tot sterke gecombineerde tegenaanvallen zijn over gegaan. De Halfaya-pas ls in weerwil van het feit, dat sterke Engelsche vlootstrijdkrachten zich in den strijd hebben gemengd, stevig in handen van de Duitsche en Italiaansche troepen. a In den zuidelijken sector van de oase Dzjaraboeb' zijn de Engelsche aanvallen eveneens gestooten op de krachtige afweer van Italiaansche divisies. Een lichte Engelsche verkenningsafdeeling probeerde van daar uit een aanval te ondernemen naar het binnen land van de Cyrenaïca-woestijn. Aan het front van Tobroek heerscht levendige acti viteit van de artillerie zonder dat het totdusver tot eigenlijke operaties is gekomen. OPTREDEN DER DUITSCHE LUCHTMACHT. BERLIJN, 21 November. (D.ft B.) Den 20sten No vember hóeft de Duitsche luchtmacht op het Noord- Afrikaansche oorlogstooneel sterke formaties ge vechtsvliegtuigen en Stuka's. torpedovliegtuigen en ïagers tegen vijandelijke troepenconcentraties, colon nes op marsch en pantserswaeens in den strijd ge worpen, zoo verneemt het D.N B. Brandende voertuigen en ontploffende munitie-op slagplaatsen gaven den weg aan die de Duitsche vliegtuigen boven de vijandelijke colonnes hadden ge volgd. Gevechtsvliegtuigen hebben Britsche ravitail- leeringswegcn gebombardeerd en brisant- en brand bommen laten vallen op het station van Mersa Ma troeh. Tijdens luchtgevechten werden twee bommen werpers en twee jagers van den vijand neerge schoten.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1