Gezelligheid t Ryksradiodistributie Jiott Tlieuws Stopwoorden. Herziening rechterlijke uitspraken floor het Vredesgerechtshof Nieuwe tegenover oude rechtsopvatting •S-GRAVENHAGE, 21 November (A.N.P.) Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten deelt tnede: In de regeling der rechtsmacht van het Vredesge rechtshof (Verordening 156/1941) komt een bepaling .voor (artikel 17)), welke bij velen ernstig bezwaar blijkt te ondervinden: het betreft de mogelijkheid, dat het Vredesgerechtshof op vordering van den procu reur-generaal strafzaken, waarin de gewone strafrech ter reeds een onherroepelijke uitspraak gegeven heeft, opnieuw in behandeling kan nemen. Gevolg hiervan zou dus kunnen zijn, dat een eenmaal vrijgesprokene alsnog wordt veroordeeld, een opgelegde straf in een pzwaardore wordt gewijzigd, maar óók, dat een ver oordeeling in een vrijspraak wordt veranderd of een Ewaardere straf in een lichtere. Aan deze beide laatstbedoelde gevolgen denkt men 'gewoonlijk niet bij het formuleeren van zijn bezwaren tegen de onderhavige bepaling, doch het is vooral de gedachte, dat een vrijgesprokene of lichter bestrafte later_alsnog veroordeeld of zwaarder bestraft zal wor den, "welke velen in verzet tegen deze regeling doet komen. Zij zou in strijd zijn met een rechtsbeginsel, dat ook in ons Wetboek van Strafrecht (artikel 68) is neergelegd en een herziening van eens onherroepe lijk geworden strafvonnissen ten nadeele van den eenmaal berechte verbiedt. De rechtsopvatting, waarvan laatstbedoeld rechts beginsel uitgaat is die, welke met de rechtszekerheid van den individu samenhangt: het belang van den Individu eischt uitsluiting van de herziening van een vonnis te zijnen nadeele, indien hij volgens de bestaan de gerechtelijke procedure mocht aannemen, dat deze haar beslag heeft gehad. Deze opvatting had stellig haar waarde en zij heeft het tot op zekere "hoogte nog, hoewel zij ondergeschikt is geworden aan een andere, namelijk die, welke niet de individueele. maar de rechtszekerheid der gemeen schap en haar belang op den voorgrond stelt. Het is de rechtsopvatting, die zich in onzen tijd baanbreekt. Gold vroeger als eisch van recht, dat een strafvonnis slechts herzien kon worden ten voordeele van den veroordeelde, thans geldt evenzeer, dat herziening plaats vinde indien het belang der gemeenschap het eischt, ook al ondervindt de individu daarvan nadeel. Daarmede is vanzelf een grens gesteld aan de rede lijke toepasselijkheid van het in het hierboven ge noemde artikel 17 bedoelde beginsel omtrent de nieuwe mogelijkheid van herziening van strafvonnis sen, ook ten nadeele van den berechte, want de vraag of een nieuwe behandeling van een overigens reeds afgedane strafzaak gewenscht is, hangt uiteraard ten nauwste samen met de vraag, of deze zaak voor het huidige gemeenschapsbelang nog van zooveel gewicht ls, dat er voldoende aanleiding kan zijn voor een her nieuwd onderzoek. Dat dit een zeer hooge uitzondering zal zijn, ligt voor de hand en zoo werkt vanzelf een tijdslimiet, al laat deze zich niet nauwkeurig uitdrukken. Als uitzondering is het hier bedoelde.nieuwe begin sel van herziening van strafvonnissen evenwel een eisch van hedendaagse rechtsopvatting. Dat voor den nieuwen rechter dezelfde waarborgen van onafhanke lijkheid behooren te gelden, als voor den vroegeren rechter, spreekt van zelf. Ook de nieuwe zal uit zijn onderzoek wettige en overtuigende gronden moeten putten, alvorens zijn oordeel (al dan niet veroordee- lend) te kunnen uitspreken zij het ook, dat zich in 'de waardeering van schuld en strafmaat vaak het verschil in levensbeschouwing de nieuwe tegenover 'de oude die toch aan elke rechtspraak bewust of onbewust ten grondslag ligt, zal openbaren.», Wanneer het belang der nieuwe gemeenschap met het oog op de zich voltrekkende wijziging van waar den en maatstaven aan de bevoegde macht, die voor 'dit belang waakt, een hernieuwde behandeling van een strafzaak als hier bedoeld, wenschelijk heeft doen voorkomen en tenslotte de daartoe geroepen rechter (het Vredesgerechtshof) een ander vonnis dan het eenmaal gewezene mocht 'uitspreken ten voor- of ten nadeeele van den berechte dan ligt hierin aller minst een schending van beginselen van rechtvaardig heid. Veeleer is het een daad van gerechtigheid, er voor te zorgen, dat de oude, afstervende orde niet over de nieuwe heerscht en haar kwetst door onaantast baarheid van haar oordeelen, hoezeer ook in strijd met het nieuwe bewustzijn en zijn normen. Zoo ook op het gebied van het strafrecht. Het openen der mogelijkheid van herziening van strafvonnissen, als bovenbedoeld, is een eisch van recht, al zal van ,haar op beleidvolle wijze gebruik moeten worden gemaakt. Hier past een vertrouwend afwachten, ook door hen, die zich nog niet van de kluisters van een zichzelf overleefd hebbende dogma tiek konden bevrijden. Economische ordening in Duitschland Prof. Schmoelders over „De Grondslagen van de geordende economie" 'AMSTERDAM, 21 Nov. (A.N.P.) De ordinarius van de 'economische faculteit van de universiteit te Keulen, prof. dr. Guenther Schmoelders sprak over ,,De grond slagen van de geordende economie". Deze lezing werd gehouden binnen het kader van de tentoonstelling: ,,Het Duitsche wetenschappelijke boek", in de univer siteitsbibliotheek te Amsterdam. Duitschland mag de eer opeïschen, op doelmatige wijze als het eerste. land ter wereld het binnenland- sche werkloosheidsprobleem te hebben opgelost, zoo zeide spr. Door een doeltreffend beleid van staats wege, slaagde men er in de conjunctuurschommelin gen op te vangen en aldus een regelmatige ontwikke ling van het bedrijfsleven te verzekeren. Een belang rijk feit was de afkondiging van den prijs- en loon stop, ook voor de kartelprijzen. Een doelmatige prijs- stop was in Duitschland al in 1934 van kracht Van groote beteekenis was de maatregel om ook de ka pitaalmarkt te betrekken in een economisch-poli- tieke ordening. Daarnaast ging men er toe over* de koopkracht in een bepaalde richting te lelden. Het resultaat van deze maatregelen kwam tot uiting in een handhaving van de nationale opbrengst, waarbij tevens een doelmatige verhouding tusschen Industrieele en agrarische prijzen tot stand kwam. Op deze wijze kwam men niet alleen t.ot een ge leide binnenlandsche koopkracht, maar ook tot een geleiden buitenlandschen handel. Met verbazing sloegen de buitenlandsche economen 'de ontwikkeling van het economische leven in Duitsch land gade. Vaak geuite bezwaren werden al spoedig weerlegd door de gunstige gevolgen van een alge- meene mobilisatie van kapitaal en arbeid, waardoor Verrassende resultaten tot stand kwamen. Met nadruk wees de spreker op de belangrijke po- Bltie, die ook nu nog aan den Duitschen individueelen ondernemer is toegekend. De ordening van het economische leven, aldus prof. Ör. Schmoelders, is niet anders dan ordening van menschelijke verhoudingen. In dit verband zijn de 'drie navolgende nauw verbonden factoren van groot belang: economische-ordening, economisch Inzicht en economische houding. Als voorbeeld van de doelbewuste economische orde ning sedert 1933 in Duitschland, noemde spreker den landbouw, waar vaste prijzen eenerzijds en aanbouw- plicht anderzijds door den Rijksvoedingsstand zijn verordend. Aan iederen boer is in alle détails het pro ductieproces van omploegen tot oogsten nauwkeurig omschreven. Het overige bedrijfsleven in Duitschland is aan een dergelijken dwang niet onderhevig. In hooge mate is er naar gestreefd, het persoonlijke eigendom in stand te houden, maar het economische proces heeft het noodzakelijk gemaakt, dat niet meer een onbeperkte beschikking over het persoonlijke eigendom aan den enkeling - toegekend kan worden. Vernietiging van persoonlijken eigendom ten nadeele van de maat schappij is niet meer mogelijk, en ook de verdrags vrijheid is beperkt. Het economisch inzicht van den enkeling was reeds In het verleden zeer groot. Door initiatief van de zijde van den staat dat zooveel mogelijk zonder dwang dient te geschieden moet een verandering, wanneer noodig worden aangebracht.' Geheel vrijwillig opvolgen van een economische leiding over de geheele linie zal natuurlijk niet mo gelijk zijn, maar, sedert 1933 is het economisch in zicht van den enkeling in heel veej opzichten ver anderd. Voor een goed functlonneerend leven, aldus spre i-er, ls één ding noodzakelijk: het vertrouwen in de aatsleiding. Maar daarnevens een onwankelbaar -Ttrouwen; ook in de valuta. Niet door goud, maar "oor het rotsvaste vertrouwen wordt een valuta ge- 'skt. want zoolang het vertrouwen bestaat en dit >ont de Duitsche bevolking zonder uitzondering an het prijsniveau gehandhaafd blijven. Vertrouwen de valuta is tevens een belangrijk staatspolitiek r iderdeel. Vooral in dezen tijd, waar het voeren van ('en oorlog zulke hooge eischen stelt. Voor de toekomst is het van belang dat het tot ('usverre gehandhaafde systeem steeds weer opnieuw aan bestaande verhoudingen in Duitschland wordt aangepast, aldus spreker. Hoofdredacteur R. W. P. Pecreboom, Heemstede, plaatsvervangend hoofdredacteur C. J. van Tilburg, Heemstede. kent geen tijd de lange' winter avonden vliegen om als U muziek, zang of een goede voordracht te hulp roept zoodra U daar plezier in hebt. P.T.T. is eerst tevreden, als U te vreden zijt. Bedenk dat gezelligheid de uren evenveel bekort als ver veling ze verlengt. Herstel het contact vóór dan tegen. - er is meer HEROPEN DE POORT V<TR ONTSPANNING. (Adv. Ingez. Med.) Inbrekers in He val geloopen Wilden 25 autobanden stelen In den nacht van Donderdag op Vrijdag zagen twee rechercheurs in de Utrechtschestraat te Am sterdam twee bekende inbrekers, die op den uitkijk stonden. Dit was voor de politiemannen reden ge noeg de beide mannen aan te houden. Een der in brekers wist evenwel los te komen en zette het op een loopen. Hij trof het echter slecht, want de politieman was een goed sportman efi had nadat een waarschuwingsschot was gelost den vluchte ling spoedig achterhaald. Deze bleek een sleutel in zijn bezit te hebben, die precies paste op de buiten deur van een portaaltje in de Utrechtschedwars- straat, dat toegang geeft tot een bandenfabriek. Het bleek, dat daar een tusschendeur was uitgezaagd; daarachter stonden 25 autobanden klaar om mee genomen te worden. De beide arrestanten hebben intusschen reeds een gedeeltelijke bekentenis af gelegd. (A.N.P.} Jongen van 16 jaar steelt 1850.- Een bewoonster van de P. C. Hooftstraat te Am sterdam deed bij de politie aangifte, dat uit een tasch, welke in de keuken van haar woning stond, een bedrag van f 1850 was g^tolen. Omdat er voor het plegen van dat feit slechts één persoon in aan merking kon komen en wel een 16-jarige regenjas plakker-, wonende aan de Rapenburgerstraat, ver voegde de politie zich aan dat adres, doch.het bleek, dat net jongmensch niet thuis was. Eerst laat in den avond kwam de jongen boven water, met een flink stuk in den kraag. Reeds die omstandigheid was ver dacht en inderdaad bleek spoedig, dat hij den dief stal had gepleegd. Het overgroots deel van het ge stolen geld was nog in zijn bezit, doch hij had al kans gezien, een paar honderd gulden te verbras sen. (A.N.P.) Dr. F. Schmidt-Degener overleden AMSTERDAM, 21 November. Vrijdag is dr. F. SchmidtDegener, directeur van het Rijksmuseum te Amsterdam, op bijna 60-jarigen leeftijd plot seling overleden. Het stoffelijk overschot zal Maandagmorgen half twaalf op de Nieuwe Oosterbegraafplaats aldaar ter aarde worden besteld. De heer Schmidt-Degener werd in 1881 te Rot terdam geboren, na eindexamen gymnasium te hebben behaald, studeerde hij te Berlijn en te Parijs philosophie en archeologie. In Juli 1908 werd hij benoemd tot directeur van het museum Boymans te Rotterdam. In 1922 trad hij op als hoofddirec teur van het. Rijksmuseum te Amsterdam. Ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan dei- Universiteit werd aan den heer Schmidt-Degener het doctoraat honoris-causa in de letteren en wijs begeerte verleend. De heer Schmidt-Degener, die op kunstgebied een zeer grooten naam had, zoowel hier als in het buitenland heeft veel gepubliceerd op het gebied van de 17de eeuwsche schilderkunst. -T- Een 22-jarige jongedame uit Utrecht beging Vrij dagmiddag tegen kwart voor zes op de Ceintuurbaan te Amsterdam bij de Ferdinand Bolstraat de onvoor zichtigheid van een rijdenden tramwagen van lijn 3 te springen. Zij geraakte onder de"n bijwagen en werd op slag gedood. De wagen moest worden opgevijzeld om het stoffelijk overschot te beyrijden. EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING. rsiteit van Amsterdam voi igeveno en H. B. Koetste LEZING VAN INGVAR KRISTENSEN. Dinsdagavond 25 November houdt de Vereeni- ging tot bevordering der Aquarium- en Terrarium- kunde „De Natuur" voor Haarlem en omstreken, een bijeenkomst in Café-restaurant Brinkmann aan de Groote Markt. O.a. wordt het jaarverslag uitge bracht. Verder is er een verkiezing van twee be stuursleden, nl. van den secretaris en den penning meester, die zich herkiesbaar stellen. De heer Ingvar Kristensen uit Leiden hoopt een lezing met lichtbeel den te houden over het onderwerp: „Cichliden en eenige der nieuwste onderzoekingèn naar hun. ge- (De Automobielclub vestigt, in ver band met de op 9 December ingaan de nieuwe verkeersbepalingen spe ciaal de aandacht op het verbod van anders stoppen, behoudens een paar uitzonderingen, dan aan de rechter zijde van den weg) Ja, de club heeft wel begrepen, Wat z' in 't nieuwe reglement, .Nog speciaal moet onderstrepen, Voor wij er aan zijn gewend. Men kan het een heel eind schoppen Met een goeden vlotten gang, Maar de kennis van het stoppen Is van even groot belang. Want nietwaar, als je gaat rijden, Weet je één ding minstens goed En dat is dat .je bij tijden, En vast eenmaal, stoppen moet. Hoe je daarbij te gedragen, Dat is in de nieuwe wet, Zonder nut van verdre vragen, Zeer precies uiteengezet. Het voornaamste om te leeren Bevat enkle woorden slechts, Stop voortaan bij het verkeeren Van rechtswege enkel rechts. Eigenlijk is 't een der wetten Van het algemeen fatsoen, Dat je, waar je 't kunt beletten Nooit iets „links" behoort te doen. En er valt niet mee te spotten, Wie tot linker kant besluit, Komt, en dan verkeerd tenslotte, Toch weer bij denrechter uit. 't Wordt ons bondig voorgeschreven Er 's geen eigen overleg, En er wordt geen keus gegeven, Ook geen gulden middenweg. Weet er u op in te stellen Hoe gij strakjes hebt te doen, Als gij 't voorschrift niet zoudt tellen Geeft men u van (stop) katoen. Rijksperschef dr. Dietrich in Nederland 's-GRAVENHAGE, 22 November. Rijkspers chef dr. Dietrich is op uitnoodiging van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister Seyss-Inquart, voor een kort oezoek in Den Haag aangekomen. De Rijksperschef maakte van de gelegenheid ge bruik om Vrijdagmiddag met de Duitsche persver tegenwoordigers in Nederland een kameraadschap pelijke bijeenkomst te hebben. Des avonds ontving Rijksleider dr. Dietrich Duitsche en Nederlandsche journalisten voor een ongedwongen gedachten wis seling. Hierbij waren o.m. aanwezig de Commissa ris-generaal Schmidt en de Secretaris-generaal van het departement voor Volksvoorlichting en Kunsten, prof. dr. T. Goedewaagen, (A.N.P.) BRITSCHE BRIGADE-GENERAAL OMGEKOMEN. GENèVE', 22 November (D.N.B.) Naar de „Daily Telegraph" uit Kaapstad meldt is brigade generaal H. G. Eady, lid van de Britschfe militaire missie voor Zuid-Afrika om het leven gekomen, toen- hij met een vliegtuig in de bergen tusschen den Oranje Vrijstaat en Natal neerstortte. Ook de piloot kwam om hét leven. Schaken HAARLEMSCITE SCHAAKVEREENIGING „HET OOSTEN'" Donderdag hield de Haarlemsche Schaakvereeni- ging „Het Oosten" een sluitingsavond van haar zo mercompetitie 1941. Het gevolgde systeem, het Li- let-systeém, was een groot succes en vele prijswin naars zagen hun inspanning beloond. De uitslag luidt: Algemeen winnaar, Groep I: P. A. Hoogendoorn, 5 kwartetten gewonnen; Groep II: Ch. Meier, 4 kwartetten gewonnen. Betaling voor in beslag genomen schepen De burgemeester van Velsen deelt mede, dat door den hoofdintendant, toegevoegd aan den weermachts bevelhebber in Nederland is bepaald, dat zij die van 1 Augustus 1941 af aanspraak meenen tè kunnen ma ken op vergoeding wegens in beslag genomen sche pen, zich behooren te wenden tot de instantie, welke tot het in gebruik nemen van de hun in eigendom toebehoorende schepen de opdracht heeft verstrekt. Betaling dezer vergoedingen door de gemeente kan van bovengenoemden datum niet meer plaats hebben. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 22 Nov. Bevallen: 19 Nov.: K. A. Kleinhout-Knol, d. 20 Nov.: A. J. M. Langeveldde Groot, d., J. M. Looman Revers, z. 21 Nov.: J. C. M. de JongWassenaar, d., I. ZwartepoorteKarst, z. Overleden: P. H. van der Werff, 57 j., Badeloch- straat. 21 Nov.: M. H. Smitvan Hattum, 73 j., Java- straat. A. S. M. van Hoof, 2 j., d v. J. H. van Hoof, J. van Galenstraat. A. de WaalBrasser, 71 j„.' Vla mingstraat. PETRIE CP TELEF I387Ö(ai.) HAARLEM £ffecte«ALLE BANKZAKENcoupons Safe-inrichting (Adv. Ingez. Med.) De Kroncnburgertorcii te Nijmegen, welkr voor de stad een bijzondere historische waarde bezit, is hersteld. Sinds de laatste stormen, toen de spits uit haar even wicht was geraakt, heeft men het gevaar!"an een grondige restauratie onder worpen, (Pax-Holland-De Haan-m) Tooneelgroep „Studio" DE GETEMDE FEEKS Het was te verwachten dat de opvoering van De Getemde Feeks door de Tooneelgroep „Studio" hier te Haarlem "ln den Stadsschouwburg veel beter tot haar recht zou komen dan ln het Muzieklyceum te Amsterdam. De decors kwamen hier beter uit en de .spelenden verdrongen elkander niet zooals op het kleine tooneel, dat men daar ter beschikking had. Door de grootere ruimte schalden* de «stemmen min der en ipaakte het geheel niet een zoo luidruchtlgen en chaotischen indruk. De betere speelgelegenheid beïnvloedde ook het individueele spel, zo-odat alles op veel hooger peil kwam. Van Dalsum heeft in zijn regie het kluchtige ele ment soms sterk aangezet zooals In de scène met den schoolmeester maar daarbij toch het blij spel de volle maat gegeven, het meest tegen het slot, toen Kaatje getemd was. De langzame overgang van de feeks tot de volgzame vrouw vooral was voor treffelijk van Fientje de la Mar en de monoloog aan het slot heb lk nooit mooier hooren zeggen dan gisteren. Welk een prachtige stijging ls er in het laatste bedrijf en hoe voelden wij hier het geniet van Shakespeare! In de opvoering stond het tweede deel naar,mijn meening boven het eerste. Met alle waardeerltig voor het spel van Phlentje de la Mar en Johan/ Schmidt die Van Dalsuhi in de rol van Petruccio verving bleven zij voor de pauze toch beneden Magda Janssens en Louis Saalborn. die wij vroeger in de rollen van Kaatje en Petruccio hebben gezien. Zoo ging bij de eerste ontmoeting het moment van de kus die immers de vrouw in Kaatje doet ontwa ken geheel aan ons voorbij. Maar zoo was Kaatje niet in het huis van Petruccio of het leek, dat de rol Fientje de la Mar volkomen greep en van dat oogenblik af was er een voortdurende climax tot en met het prachtige slot in. haar spel. Johan Schmidt bracht hiet de figuur van Petruc cio, die als man ook in forschheid en kracht heel zijn omgeving moet overheerschen, mee. maar hij speelde rol met veel brio en zijn dictie was al door voortreffelijk, zoodat het als geheel toch een zeer goede Petruccio werd. Ik heb bewondering voor wat Van Dalsum met veelal jonge, ongeroutineerde krachten heeft weten te bereiken. Er kwamen zeer vele namen op het pro^ gramma voor, die ik nooit nog had gehoord, wat niet belette, dat het geheel een lichten en zelfs een joyeusen Indruk maakte. Het blijspel was thans volkomen ingespeeld en ook de jonge krachten heb ben er toe bijgedragen om de Intenties van den re gisseur te verwezenlijken. Allergrappigst bijvoor beeld was de scène met den schoolmeester, die door Joseph Schoei en de anderen ln den juisten, kluch- tigen stijl werd gespeeld. Fientje de la Mar en Johan Schmidt beheerschten de opvoering en Paul Storm hij vooral zeer geestig als Gremio Mies J-Tagens een lieftallige Bianca Johan Fiolet een goede Baptista slo ten zich bij dat spel uitstelt end aan. Er waren ook wel eenige zwakkere krachten, maar als geheel was het. toch een vroolijke, kleurrijke en levendige op voering van Shakespeare's blijspel. Het publiek genoot weer als altijd van ShaJte- speare's geest en toonde zeer veel waardeering voor "Se opvoering. Aan het slot huldigde de zaal Fientje de la Mar en Johan Schmidt met een zeer lang en warm applaus. J. B. SCHUIL. Rembrandf-Theater GEZWOREN KAMERADEN Als een „laöhorkaan" is de klucht „Gezworen Ka meraden" van Armont en Nancey aangekopdigd en dan weten wij van te voren, wat ons zoo ongeveer te wachten 'staat, vooral wanneer Johan Kaart en Adolphe Engers deze twee kameraden zijn. Johan Kaart is in deze klucht de man, die eiken keer als hij voor een slippertje naar Parijs gaat, zijn vrouw wijs maakt, dat hij gaat „vliegen en Adolphe Engers is de vriend, die hem daarbij ver gezelt. Laat nu de vliegmachine waarmee zij de lucht ingaan, zonder dat zij het weten, een noodlan ding maken en het hek is van den dam voor de .meest dolle situaties en verwikkelingen. Het wordt aldoor maar kruip door, sluip door, wanneer de twee ge zworen kameraden zich voor hun vrouwen trachten te verbergen en Johan Kaart en Adolphe Engers zijn aan elkaar gewaagd om deze dwaasheid met het noodige kluchtig entrain op te dienen. De schrijvers laten hen de trappen op en af vliegen, telkens weer, als er gevaar dreigt en dat dreigt er nog al eens in dit huis, waar zelfs om 11 uur 's avonds Kitie, een vriendinnetje uit Parijs, komt binnenvallen en de twee vrienden den schrik op het lijf jaagt., Zoo'n klucht is alleen maar geschreven met het doel om te doen lachen en Johan Kaart en Adolphe Engers zorgen er voor, dat die lach soms aanzwelt tot bovengenoemde orkaan. Zij worden door de verschillende damps en heeren van het gezelschap naar behooren gesteund, zoodat de klucht, die on danks de slippertjes, steeds binnen de grenzen blijft, tot haar recht komt. Het is dus deze week: „lachen lachen en lachen!" in het Rembrandt-Theater, al wordt de lach dan ook dikwijls met paardenmiddelen opgewekt. Maar dat weten wij nu eemaal van de „Komedianten", die bij voorkeur zulke kluchten spelen. J. B. SCHUIL. Nieuwe uitgaven Amy Groskampten Have: Onder Vier Oogen. Gesprekken met vrouwen. Uitg. J. M. Meulenhoff, Amsterdam. De schrijfster van ontelbare artikelen en entrefilets dagbladen en tijdschriften, van boeken ook, is niet op haar lauweren, laatstelijk vooral vergaard met haar kapitale boek: Hoe hoort het eigenlijk?, gaan rusten. En waarom zou zij ook? Er zat nog zoo veel meer in haar pen en nu heeft zij zich in een nieuw boek, dat weliswaar niet den omvang heeft van het genoemde, maar toch altijd van respectabel formaat is, speciaal gewend tot de vrouwen. Onder vier oogen. Het is, zooals zij in de inleiding vaststelt, geen zede- preek. Wij hebben het uit dezelfde bron dat het een antwoord wil zijn op honderden geschieven en waar schijnlijk oneindig meer ongeschreven gebleven brie ven van vrouwe'n, die hulp en raad noodig hebben voor de meest uiteenloopeode moeilijkheden. Een spontaan toegestoken vriendenhand, waarvan de aan raking moed en troost bedoelt te schenken. Dit boek is ernstig. Het is ook hartelijk. Het is zeker niet zeur derig of zwaar op de hand. Twee der vele hoofdstuk ken dragen tot titel: Zeuren is een onvergeeflijke zonde, en Er wordt niet genoeg gelachen. Neen, het is vlot.en frisch. Wij noemden reeds de veelheid der hoofdstukken, daarnaast moeten wij de kortheid van elk ook noe men en roemen. Hier volgen nog eenige titels: Ga op zoek naar uzelf. Wij willen het geluk. Iedere vrouw kan het. Stop dat geestelijk lek. Het och-néé type. Dingen die vrouwen altijd weer vergeten. Trek het u niet aan. De firma Ik en Co., enz. enz. enz. Niet een boek dat je aan een stuk door moet of zelfs maar kunt lezen. Maar telkens eens een hoofd stuk zal de vrouw ongetwijfeld genoegen en optimisme en zelfvertrouwen geven. "Want zoo is Amy Groskamp. Haar vermaningen en terechtwijzingen worden daarbij zoo opgediend, dat ze gemakkelijk te slikken vallen, haar uitingen zullen de lezeres die eerlijk tegenover zichzelf is, vaak tot de erkenning brengen: Ja, ze heeft gelijk. Soms: hé ja, ze heeft gelijk. Meestal zal zij, wat het belangrijkste is, tot dit besef komen met den glimlach, die profijt van het gelezene waarborgt. Als boeken di^het verdienen erin gaan, dan zal het met dit jongste van Amy Groskamp wel lukken. En aan den horizon meent ons geestelijk oog al vaag iets te bespeuren van: Onder Vier Oogen, ge sprekken met mannen door door Amy Gr FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN. Verloofd; B. Steltman en F. Boers, Amsterdam! M. C. Krüger en D. H. Okma, Rotterdam-Leeuwar den. Bevallen: W. G. Hageman-Stalenhoef, d. Neder- horst den Berg; G. A. Roodenburg-v. d. Beek, d., AmStelveen. Overleden: E. P. S. v. d. Vat-Albering, v., 60 jr., Groningen; C. Koning, v., 73 j„ Zeist; R W. Schut te, m., 76 j„ Deventer; C. Kopper, m., 35 j., Koog a. d. Zaan; I. Bussemaker Izn., m., 78 j., Twello; M. Fortuin-v. Gelder, v., 73 j„ den Haag; J. Klein, m., Amsterdam; C. A. Jaarsma-Hesta. v., 46 j.. Hilver sum; M. Snijdoodt, m., 81 j., Rotterdam; C. H. R. Hülsenbeck, m„ Weesp; J. Looy-Geervliet, v., 77 j., Rotterdam; P. C. v. d. Bosch, m-„ 80 j., Veenendaal; F. Gerritse, v., 20 j., Amstelveen; R. Koolstra, m., Utrecht; Y. C. Breedijk, v., 28 j„ Hilversum? Verdonk-Bulk, v., 92 j., Bussum.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2