Haarlem's Dagblad Verlenging van het anti- kominternpact. Verbitterde gevechten in de 'Marmarische woestijn. Succesvol verloop der Duitsche operaties in den centralen sector van het Oostelijk front. 59e JAARGANG No. 17928 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zulder Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede WOENSDAG 26 NOVEMBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 5.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regel» 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels -0.70, elke regel meet 0.17^4. Groentjes rle rubriek. Dp opgravingen op liet Wilsonsplein te Haarlem Nog onzekerheid welke resten zijn gevonden In ons nummer van Vrijdag hebben wij reeds med,e- edeeld dat twee mannen van den dienst van den lout en de Plantsoenen aan het graven zijn op het ffilsonsplein te Haarlem waarbij resten van oude fundamenten zijn blootgelegd. Het werk geschiedt onder toezicht vvan den heer G. Smits, architect Openbare Werken. Wij zijn nog eens gaan kijken. De graafwerken vinden plaats in het kleine grasveld met boomen ten Oosten van den weg Raambrug-Wilhelminastraat. De fundamenten die blootgelegd zijn wijzen er op dat jaar bouwwerken gestaan hebben die een stevigen ondergrond hadden. Sommige fundamenten hebben een breedte van 70 a 80 c.M. Er is ^ot heden niet te constateeren welke gebouwen op die fundamenten ge staan hebben. Er is niet alleen gedacht aan de Raampoort (die in 1849 werd afgebroken), maar ook aan het Haamhuis (in 1854 gesloopt) en aan een molen (omstreeks denzelfden tijd ga»lecht). Er wordt nog verder gegraven in de hoop dat zekerheid verkregen worden. Er bestaam wel oude teekeningen die «enige aanwijzingen kunnen geven, maar met stellige zekerheid is toch nog niets vast te stellen, temeer niet omdat uit derf vorm van de gevonden fundamenten niet de gebouwen terug te vinden zijn. Uit'den steen van de ruïnes is ook niets vast te stellen over den luderdom van de bouwwerken, daar er verschillende joorten verwerkt zijn. Onder de steenen zagen wij verschillende oude „kloostermoppen". Die zouden wijzen óp bouwwerken uit de 12e of 13e eeuw. maar het opmerkelijke is dat die oude steenen samen ver werkt zijn met steenen in later eeuwen gefabriceerd. Dit wettigt de veronderstelling dat de fundamenten Indertijd gemaakt zijn met steenen uit verschillende lijdperken Daarrq.ee zou dan evenwel tevens uitge maakt zijn dat de bouwwerken nie.t zijn gemaakt in de 12e of 13e eeuw. Het is trouwens zeer onwaar- ichijnlijk dat op die plek een zeer oud gebouw ge slaan heeft, want in de 14e eeuw was de vesting in let Zuiden en Westen der stad afgesloten door de Oude Gracht. De uitbreiding der stad in het Zuiden »n Westen waarbij de Kamper-, Gasthuis-, Raamsin- Raamgracht gegraven werden is van later tijd. Bij de fundamenten is een restant van een ronden muur gevonden, Dit zou wijzen op een fundament van ten molen, maar deze onderbouw is zoo klein, dat bij niet overeenstemt met de afbeeldingen van den molen, waaruit kan Worden opgemaakt, dat de molen ten flinken omvang had. In Allan, het boek over de geschiedenis van Haar lem. lezen wij, dat in 1870, op de plaats waar de ge doopte korenmolen „de Doel" heeft gestaan, de res- len gevonden zijn van den Schutterstoren, een toren die behoorde bij den Doelen van de oude Schuts. Er werden toen bij graafwerken een gedeelte van een 'orentrap en gedeelten van een buitenfundeering bloot gelegd benevens twee waterputten. Ook werden nog een paar zware steenen kogels gevonden die ver moedelijk afkomstig zijn van het beleg der stad door Jacoba van Beieren in 1426. Niet onmogelijk is dat men nu weer ongeveer op iezelfde plek aan het graven is gegaan. Ledeneoncert der H.O.V. Jan Düring (viool) als solist Op het Ledenconcert daA Vrijdag ai5. te 7.30 uur (ader leiding van Toon Verhey d oor de Haarlem- iche Orkestvereeniging zal worden gegeven, treedt lis solist op Jan Düring, viool. Hij zal met orkestbegeleiding de Sym.phionie E's- ignole van Ed. Lalo vertolken. Het Concert wordt geopend met Largo en Alle oor strijkorkest van onzen landgenoot H. Ba- mgB. Na de pauze zal nog de Symphonic No. 2 In D. gr. erts Op. 73 van Joh. Brahms worden uitgevoerd. Eeredienst en Kerkbouw Ter gelegenheid van de tentoonstelling „Eere- lienst en Kerkbouw" in de Groote Kerk te Haarlem leid Prof. .Dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, Dinsdag in de Oud-Katholieke Kerk een Inleiding ircr het onderwerp: „De ontwikkeling van den Chr. (eredienst en van den Chr. Kerkbouw". Uit de Christelijke oudheid kennen wij, zei su>re- slechts Eerediensten in ^clen eigenlijken zin van et woord, die zich kenmerken door de. beleving van te reëele tegenwoordigheid van den Heer. Zij vindt laar bijzondere uitdrukking in het AvondimaadSr ïcrament. De Eeredienst heeft een vorm gevonden, raarin deze tegenwoordigheid duidelijk kern en loogtepunt werd. Vóór de Reformatie heeft de Eere- llenst aan woekeringen geleden, die van een on- eestelijk sacramentsrealïsme uitgingen "en waardoor ït geloof van zijn plaats verdrongen is. ,De Refor- satie beteekende de terugkeer tot den Eeredienst het geloof en kwa.m daardoor voor de moeilijke rraa.g van de verhouding van geloof en sacramen- eele werkelijkheid te staan. Zwingli scheidde Woord- llenst en Sacramentsdienst;- Luther en Calvijn lij alle verschil deden dit niet. Laatstgenoemde «oeilijke vraag laat zich in de geschiedenis van den terkbouw der Reformatie van stap tot stap terug- ilnden. De Nederlandsche Gereformeerde kerkbouw ;eft, in overeen stemming met de hoofdlijn der heologische opvattingen in Nederland, het probleem iet opgelost; men heeft het zelfs niet gesteld," aJ- us spreker. De eenlg bevoegde bouwheer bij den erkbouw is: de Eeredienst der betrokken kerk. Regeling van de pacht In het Verordeningsbiad is afgekondigd een be- uit van de secretaris-generaal van Justitie, van andbouw en Visscherij en van Financiën tot egeling van de pacht. Den tekst d£r voornaamste ïpalingerf van dit besluit is elders in 'dit blad pgenomen. Door da Haarlemsche politie is proces-verbaal pgemaalct. tegen negen personen, die cacao van 98 tnt per KG verkochten voor prijzen varieerende asschen f 7 en f 14 pet1 KG. Er is 125 KG cacao beslag genomen. Ook is tegen een dezer personen roces-verbaal opgemaakt omdat, hij sigaren van cent voor 25 cent verkocht. In beslag genomen Ijn 700. sigaren. JEUGDIGE BOEFJES. De recherche te Haarlem heeft in een lunchroom jeugdige boefjes, ieder van 14 jaar. aangehou- die aldaar opmerkelijk veel verteerden. Bij auilleering bleken zij in het bezit te,zijn van 5 sl'Jes roomboter van Zij bekenden, den atsten tijd te Haarlem en te Bloemendaal ver- thillende malen pakjes boter va.n bakfietsen van idkhandelaren te hebben ontvreemd. De boter werd ior hen weer grif van de hand gedaan: van de op- rengst deden zij zich te goed. Zij zijn overgeleverd de politie te Bloemendaal, die de aldaar door gepleegde diefstallen zal onderzoeken- Te Haar lui hebben de jongens reeds een proces-verbaal te ikken. WIELRIJDSTER AANGEREDEN. Dinsdagavond te (1.50 uur is een wielrijdster, van den Zijlsingel te Haarlem linksaf naar de IsaUsbrug reed, aangereden door een onbekend ibleven wielrijdster, waardoor eerstgenoemde viel het linker onderbeen brak. Leden van den On- 'allendienst en een dokter hebben haar behan- tld, waarna zij per ziekenauto naar het St. Elisa- ithfl Gasthuis is overgebracht.. De Commissaris van politie verzoekt aan de an- ïre wielrijdster en getuigen van dit ongeval, zich oor het gemeen van Inlichtingen te melden aan zijn «eau Smedestraat 0. Aan den helper, die het rijwiel voor het slacht- Ifer in bejvaring heeft genomen, wordt verzocht n het politiebureau te deponeeren. erduisteren Van 17.55 lot 9.21 laan 26 Nov. op 14.50, 27 Nov. onder 2.16 Het bestuur der universiteiten en lioogescholen 's-GRAVENHAGE, 25 Nov. Bij decreet van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied is bepaald, dat met ingang van heden de bepalingen van de artikelen 2 tot en met 5 van de verordening no. 1531941 betreffende het be stuur der universiteiten en hoogescholen worden toegepast op de rijksuniversiteiten te Utrecht en Groningen, de Landbouwhoogeschool te Wageninge'n de gemeentelijke universiteit van Amsterdam en de Nederlandsche Economische Hoogeschool te Rotter dam. De bovenbedoelde artikelen luiden als volgt: de bevoegdheden, rechten en plichten van het college van cüratoren gaan op den president-curator over. Het college van curatoren brengt aan den president curator prae-advies uit ter zake van alle aangele genheden, welke tot het oogenblik van in werking treden van het in artikel 6 bedoelde decreet tot de bevoegdheid van het bovenvermelde college hebben gehoord. De president-curator staat in de uit oefening van zijn functie onder toezicht van den secretaris-generaal en is verplicht diens bevelen,- aanwijzingen» en voorschriften onverwijld op te volgen. De secretaris-generaal benoemt en ontslaat den president-curator. Het college van curatoren bestaat uit vier leden, die door den secretars- generaal, den president-curator gehoord, worden benoemd en ontslagen. Zoolang de secretaris generaal het college van curatoren niet opnieuw samenstelt, bestaat het uit de leden, die er toe be hoorden op het oogenblik van inwerkingtreden van het uit te vaardigen decreet. Presidenten Nederlandsche Cultuurkamer en Cultuurraad 's-GRAVENHAGE, 25 November. Het Rijks commissaris maakt bekend: de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van art. 1 sub. 16 en 17, van zijn verorde ning nr. 108/'40 (vierde verordening betreffende bijzondere bestuursrechterlijke maatregelen) bin nen het kader van de verordening nr. 212/'41 prof. dr. G. A. S. Snijder tot president van den Neder- landschen Cultuurraad en den secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten, prof. dr. T. Goedewaagen, tot president van de Nederlandsche Cultuurkamer benoemd. De Provincie en de vervoermiddelen Voorschotten waarop verloren werd De Provinciale Staten van Noord-Holland hebben in den loop der jaren zeer belangrijke rentelooze voorschotten verstrekt aan verkeersondernemingen om daardoor de totstandkoming van nieuwe vervoer middelen mogelijk te maken. Er werden o.a. voorschotten verstrekt aan de N.V. N.-H. Tramweg Mij. voor de electrificeering van de stoomtramlijn AmsterdamEdam en SchouwPur- merend, aan de Noorderstoomtram Mij. te Alkmaar en aan de Maatschappij voor den aanleg en uitrusting van spoor (tram) wegen in de Haarlemmermeer. Tot heden-, heeft geen restitutie van de twee eerst genoemde voorschotten plaats gehad. De Noorder- stoomtramlijn heeft 20 Augustus 1940 haar diensten gestaakt. Het is te verwachten dat de Provincie uit de liquidatierekening een uitkeering zal krijgen. De exploitatie van de spoorlijnen in de Haarlem mermeer werd 1 Januari 1936 gestaakt. Uit de liqui datie kreeg de Provincie f 35.000. Er is evenwel in 1938 door de Provincie een rechtsvordering tegen de N.V. ingesteld tot invordering van de achterstallige rente, verschuldigd op het voorschot. Op de begroo ting voor 1942 wordt de ontvangst evenwel „pro memorie" uitgetrokken. Dinsdagmiddag werd de heer J. W. Zigeler als burgemeester van Bloemendaal geïnstalleerd. De waarnemend burgemeester de heer C. J. de Groot hangt hem de ambtsketen om. (Geheel rechts de heer G. J. van Ahs, waarnemend gemeente secretaris). (Foto-J. A. Stevens) Welke bonnen zijn thans geldig? Van 23 t.m. 29 November: Brood of gebak van M5-4 Brood 4 rants. 4 5 Brood Vi rants. 45 Vleesch rants. Jvieesch of 45 Vl.waren 1 rants. f vleeschwaren 45 Melk. 1 3/4 L. Melk 45A Reserve 13/4 K.G. Aardappelen 45B Reserve i/s K.G. Aardappelen Nov. t. m. 29 November. Suiker Cacao Koffiesurrogaat Jam Bloem brood of gebak Rijst Havermout Gort Vermicelli of maïzena Kaas 136 Algemeen l K.G. Ie periode Cacao 50 gram 137 250 gr. 138 500 gr. 139-142 Algemeen 1 rants. D en E Havermout 250 gr. 143 Algemeen 250 gr. 144 250 gr. 149 100 gr. 145-148 Algemeen 100 gr. van 21 Nov. t.m 9 Dec.: 125 gr. 125 gr. Boter Boter met reductie (of vet roor wie bon 53 hebben Ingeleverd) Voorts: Petroleum: Bonkaart M en O Bon 14 (2 1.) tot 27 Dec. Zeep Bon 135 Algemeen en Bon D Zeep der Zeep- kaarten J rantsoen zeeD. Bon D Toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pet. t.m. 30 Nov. Bon J Textiel (Man nen) 50 gram scheerzeep t.m. 31 Dec. 1941 Protocol voor den tijd van vijf jaar onderteekend Het D. N. B. meldt: Bij de officieele plechtigheid in Berlijn is Dinsdag het volgende protocol op de verlenging van het anti-kominternpact voor den tijd van vijf jaar onderteekend: De regeering van het Duitsche rijk, de koninklijke Italiaansche regeering en de keizerlijke Japansche regeering, benevens verder de Koninklijk Hongaar- sche regeering, de keizerlijke regeering van Mand sjoekwo en de Spaansche regeering hebben, in het inzicht dat de door hen tot afweer van het optreden der communistische intemationale getroffen over eenkomsten op de beste wijze hebben voldaan, en ir. de overtuiging dat de met elkander in overeen stemming zijnde belangen hunner landen ook ver der hun nauwe samenwerking e^chen tegen den gemeenschappelijken vijand, besloten den geldig heidsduur der genoemde overeenkomsten te ver lengen en'Zijn tot dit doel tot overeenstemming ge komen over de volgende bepalingen: Artikel 1). Het pact tegen de communistische internationale, dat voortvloeit uit de overeenkomst en het aanvullende protocol van 25 November 1936 en uit het protocol van 6 November 1937 en waarT toe Hongarije door het protocol van 24 Februari 1939.. Mandsjoekwo door het protocol van 24 Fe bruari 1939 en Spanje door het protocol van 27 Maart 1939 zijn toegetreden, wordt met vijf jaar, te rekenen van 25 November 1941 af, verlengd. Artikel 2). De staten, die op uitnoodiging yan de regeering van het Duitsche rijk, de koninklijk Italiaansche regeering en de keizerlijk Japansche re geering als de oorspi'onkélijke onderteekenaars van het pact tegen de communistische internatio nale het voornemen hebben toe te treden tot dit pact, zullen hun verklaring van toetreding schrifte lijk toezenden aan de regeering vtpi het Duitsche rijk die van haar kant de overige verdragsluitende staten in kennis zal stellen van de ontvangst van deze verklaringen. Het toetreden wordt van kracht op den dag van de ontvangst der verklaring van toe treding door de regéering van het Duitsche rijk. Artikel 3). Het onderhavige protocol is gesteld in het Buitsch, het Italiaansch en Japansch, waarbij iedere tekst als origineel geldt. Het protocol wordt op den dag van zijn onderteekening van kracht. De hooge verdragsluitende partijen zullen tijdig voor net afloopen van den in artikel 1 vastgestelden ter mijn van vijf jaren over de verdere vorming hun ner samenwerking overleg plegen. Ter bevestiging daarvan hebben de ondergeteekenden, in allen vorm van volmachten voorzien door hun respectieve lijke regeeringen, dit protocol onderteekend en van hun zegels voorzien. Aldus geschiedt in zesvoud te Berlijn op 25 November 1941 in het 20e jaar der fascistische aera, d.w.z. op den 25en dag van de elfde maand van het 16e jaar der aera Syowa. DE STRIJD TEGEN HET BOLSJEWISME. Bij de plechtigheid ter gelegenheid van de her denking van de sluiting van het anti-komintern pact in 1936 hebben, naar het D.N.B. meldt, de staatslieden der bij dit pact .aangesloten landen ver klaringen afgelegd, waarin zij wezen op de betee- kenis van dit pact. De huidige strijd tegen het bolsjewisme bewijst hoe noodzakelijk het sluiten van het anti-kominternpact was en de landen die zich hierin destijds-- vereenigden onderscheidden toen reeds duidelijk de groote gevaren die in de eer ste plaats Europa en verder ook de overige wereld in den vorm van het alles vernietigende bolsjewisme bedreigden. De Duitsche legers, geholpen door hun bondgenooten, hebben aan de bedreiging van dit gevaar een einde gemaakt en hierdoor een historischen dienst aan de menschheid bewezen. Daarom hebben de onderteekenaars van het pact gemeend uiting te moeten geven aan hun vaste be sluit tot voortzetting van den in 1936 ingesla gen koers en tal van staten zijn inmiddels tot het inzicht gekomen dat deze koers de eenig juiste is, zoodat zij eveneens zijn overgegaan tot onder teekening van het pact. Als eerste der aanwezige staatslieden legde de Italiaansch weermachtsbericht 22ste Britsche pantserbrigade vernietigd. Aan het front van Solloem houden de Duitsche en Italiaansche troepen vastberaden stand. RQME, 25 November. (Stefani) Het 54le commu niqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt' „Op het slagveld in de Marmarische woestijn heb ben de strijdkrachten der spilmogendheden ook gisr teren den geheelen dag verbitterd gevochten In de zóne van Bir el Gobi hebben, na een omsingelings manoeuvre, die den 23en was begonnen, de divisie Ariéte en de Duitsche gepantserde divisies de 22e Britsche pantserbrigade vernietigd. Opnieuw werden gevangenen gemaakt. De zuivering van het terrein, dat bezaaid is met onbestuurbaar geworden of in brand gestoken Engelsche pantserwagens, duurt voort. Er zijn geen wijzigingen aan het front van Tobroek, waar de vijand met steun van artillerie en lucht macht door middel van pantserwagens uitvallen trachtte te doen die alle door onze troepen werden verijdeld. Twaalf pantserwagens werden vernield, 3 vliegtuigen neergeschoten. Aan het front van Solloem stuitten de aanvallen welke de vijand met. uit het Oosten aangevoerde di visies ondernam, op de vastberaden verdediging der Duitsche en Italiaansche troepen. Genoemd dient te worden de prachtige houding van de divisie Savona die verbitterd vocht en de belangrijkste stellingen 1 behield. De verbonden luchtmacht greep door inten sief bombardeereh èn beschieten in. Ook de installa ties en de haven van Tobroek werden herhaaldelijk gebombardeerd. Bij luchtgevechten heeft onze lucht macht 8 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, 12 andere werden neergehaald door de Duitsche lucht macht die ook 6 op den grond slaande vliegtuigen in brand deed geraken. Bij de hevige gevechten van de zen dag werden den vijand zware verliezen aan man schappen, pantserwagens en ander materiaal toege bracht,. Ook onze verhezen zijn aanzienlijk. In het Zuiden van Cyrenaïca bood het kleine gar nizoen der oase Dzjala hardnekkigen,. tegenstand te gen den vijandelijken druk. Onze luchtmacht deed opnieuw heftige aanvallen op de gemotoriseerde En gelsche colonnes die in de richting van de oase trek ken, Wederom werden talrijke auto's der colonne ge troffen en in brand geschoten. Engelsche vliegtuigen deden aanvallen op Tripolis, Benghazi en eenige kleinere plaatsen in Libië, waar bij geen slachtoffers te betreuren zijn en slechts wei-, nig schade is aangericht. Boven Tripolis heeft een onzer jagers een Blenheim neergeschoten. Op Sicilië heeft gistermiddag het afweergeschut een Hurricane neergeschoten. De bestuurder werd gevan gen genomen. In Oost-Afrika kwam dg vijand in contact met de vooruitgeschoven stellingen van Gondar. Met vliegtui gen en artillerie viel hij onze verdedigingsstellingen aan die zich heftig verweerden. Aan het Noordelijke front van Gondar werden vijandelijke afdeelingen voor het steunpunt Tsjertsjer (Walag) aangevallen en door onze formaties verstrooid". DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. Van Britsch convooi vier schepen tot zinken gebracht HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 25 No- ber. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „De aanvallen in den centralen sector van het Oostelijk front blijven een succesvol verloop heb ben. Voor de Britsche kust hebben motortorpedoboo- ten onder bevel van den flottieljecommandant, Kapitan-Leutnant Bathö, een krachtig-beschermd vijandelijk convooi aangevallen en in hevige ge vechten met Britsche torpedobootjagers vier zwaar geladen koopvaardijschepen met een geza- menlijken inhoud van 16.500 ton, waaronder een tankschip van 6.500 ton, tot zinken gebracht. Alle motortorpedobooten keerden onbeschadigd op haar bases terug. Gevechtsvliegtuigen hebben iri den afgeloopen nacht in de wateren om Engeland twee groote, in convooi varende vijandelijke koopvaardijschepen met bommen beschadigd. Aan de Zuidoostkust van Engeland zijn havenwerken gebombardeerd. In het Kanaal heeft de luchtmacht een Britsche mo tortorpedoboot tot. zinken gebracht. In den nacht van 23 op 24 November trachtten de Engelschen met eenige booten aan de Fransche Kanaalkust te landen Zij werden door de Duitsche kustverdediging met verliezen afgeslagen. In Noord-Afrika duurt de verbitterde strijd in alle frontsectoren voort. Ten Noorden van Sidi Barani werd een groot Britsch oorlogsschip door een luchttorpedo getroffen. De Britsche luchtmacht trachtte met zwakke strijdkrachten de Duitsche Bocht en het bezette gebied in het Westen- binnen te vliegen Drie vijan delijke vliegtuigen zijn neergeschoten". Ter gelegenheid van de herdenking van bet vijf-jarig bestaan van het anti- kominternpact zijn zeven nieuwe landen tot dit pact toegetreden. De plechtigheid te Berlijn tijdens de onderteekening in tegenwoordigheid van den Rijksminister van Euitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop. (Telefoto-Hoffmann-Stapf Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano. een verklaring af. Hij wees op de trouwe wapenbroederschap tusschen de troepen, die strijden aan een ontzaglijk front tusschen IJs- en Zwarte Zee. De strijd tegen het bolsjewisme vindt eveneens diepen weerklank in de harten der volken. Generaal Osjima, de Japansche ambassadeur, gaf uiting aan zijn voldoening dat het protocol tot verlenging van het anti-kominternpact door de be trokken landen is onderteekend en nog vele landen tot dit pact zijn toegetreden. Von Bardossy zeide dat Hongarije de eerste Europeesche staat was die in 1919 het slachtoffer werd van de bolsjewistische terreur, doch ook de eerste staat die dit gevaar heeft overwonnen en den weg tot inwendige saneering heeft ingeslagen. De Bulgaarsche ipinister van buitenlandsche za ken Popof zeide: Na den grooten oorlog heeft de Komintern gepoogd het ongeluk van Bulgarije, dat ontstaan was door het opgedrongen vredesdictaat, uit te buiten. Den laatsten tijd werd van hetzelfde centrum uit opnieuw gepoogd om. met gebruik making van speciale groepen, in Bulgarije onrust te stoken en daden van terreur uit te oefenen, ten einde zoodoende de orde in ons land te verstoren. Doch ook ditmaal werden deze pogingen, dank zij 'de snelle en zekere samenwerking van de breede massa het Bulgaarsche volk en van het openbaar ge zag, meedoogenloos onderdrukt. Finland, zoo verklaarde de Finsche minister Wit ting heeft voortdurend in een verdedigingspositie tegen het communisme moeten leven. De school van harde beproevingen heeft den zin voor vrijheid ge kweekt. .welke steeds dJn tot uiting komt als de duurste waarden van het Finsche volk bedreigd orden. Minister Serrano Suner herinnerde er o.a. aan dat de machten der vernieling een systeem van bond genootschap hadden opgebouwd, dat van Moskou uitging, tot Washington reikte pn over Genève liep, waar de Volkenbondsraad de geniale formule van de „niet-inmenging" uitvond. De Deensche minister van buitenlandsche zaken Seavenius wees erop dat de afloop van den oorlog, waar Denemarken niet onverschillig tegenover kan staan, op beslissende wijze er toe zal bijdragen de landen van Europa voor innerlijk verval te be hoeden. Ook de Ropmeensche vice-president en minister an buitenlandsche zaken - prof. Mihail Anfonescu eide dat het Roemeensche volk in den oorlog ls ge gaan terwille van het recht en de gerechtigheid, oor vrijheid en beschaving. Tenslotte voerden nog de Slowaaksche premier dr. Tuka, de Kroatische minister van buitenlandsche zaken dr. Lorcowitsj en de gezant van Mandsjoekwo te Berlijn het woord. ]\jünister von Ribbentrop over het anti-koniinternpact Het DNB meldt uit êerlijn: Tegen het einde van de plechtigheid In de rijks kanselarij heeft minister Von Ribbentrop Dinsdag een korte toespraak gehouden, waarin hij de zeven nieuwe staten, die zich hebben aangesloten bij het antl-kominternpact In hét bijzonder begroette. De minister wees op den ondermijnenden arbeid van de komintern, die na de zware en definitieve neder lagen van het bolsjewisme In Duitschland en Italië in versterkte mate in andere landen begon en legde den nadruk op de destijds duidelijk blijkende nood zakelijkheid om een gemeenschappelijk front te vormen tegenover dit gevaar. Ik was destijds, zoo zeide minister Von Ribbentrop, van meening dat ook andere landen tot dit inzicht zouden komen en tot het antl-komlnternpact zcruden toetreden. Spoe dig hierop zijn Mandsjoekwo, Spanje en Hongarije tot dit pact toegetreden. Thans zijn Bulgarije, Dene marken, Finland. Kroatië, Roemenië, Slowakije en de Chineesche nationale regeering lid van dit pact geworden. Hierdoor is verreweg het grootste deel van de Europeesche volken en van die in het Verre Oosten ln het ant-komlnternpact vereenlgd. Door den huidigen oorlog is het de wereld pas duidelijk geworden, dat het bolsjewisme inderdaad vastbesloten was al zijn machtsmiddelen te gebrui ken voor zijn wereldrevolutie. De Duitsche weer- macht en haar bondgenooten hebben in zegevierende slagen het communisme een slag toegebracht, waar van het zich niet meer herstellen zal. Na de vernietiging van de machtsmiddelen van den slaat moeten echter nog de overige in de wereld bestaande invloeden van het communism? uit den weg geruimd worden. Vervolgens besprak de minister nog de verderfe lijke rol van de bondgenooten van het communisme die uit een zuiver opportunisme met het commu nisme samengingen. Hij besloot met te verklaren dat hij ook namens alle in het anti-koniinternpact vertegenwoordigde staten sprak, wanneer hij de ver nietiging van het bolsjewisme als het doel noemde, waarnaar gestreefd moet worden. Minister Von Ribbentrop heeft Dinsdagmiddag den Slowaakschen minister-president Tuka en den Finschen minister van buitenlandsche zaken Witting ontvangen. Vervolgens ontving hij den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken Ciano en den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken Ser rano Suner voor een gemeenschappelijke bespreking. In den/loop van den middag had hij nog besprekin gen met den Japanschen ambassadeur genera J Os jima en den gezant van Mandsjoekwo Loejwen. Gevechtsactie aan het front van Hangö Finsche artillerie beschiet batterijstcllingen en spoorwegemplacementen Het FiHsche weermachtsbericht van 25 Novem ber lui®.: „Front van Hangö: De vijandelijke artillerie en het afweergeschut hehben de Finsche stellingen voortdurend en buitengewoon levendig beschoten. Ook het lnfanterievuur was levendig. De Finsche in fanterie heeft, vijandelijke batterijstellingen en de ha venwerken en spoorwegemplacementen van Hangö onder vuur genomen. ..Karelische Landengte: I-Tet gewone vijandelijke vuur duurde voort. De Finsche artillerie en het pant- serafweergeschnt hebben vijandelijke machlneweer- neet.cn en artilleriestellingen beschoten. „Swirfront: De gewone bedrijvigheid der weder- zijdsche artillerie. „Oostelijke front: In het Zuiden geen bijzonder# gebeurtenissen. In het Noorden duurt de vijande lijke druk voort. Onze troepen hebben ln zware ge vechten eenige rijen kazematten ingenomen en pant serwagens vernield. „Luchtstrijdkrachten: Door het slechte weer wa« de activiteit zeer beperkt. Boven de Beneden-Swir hebben onze Jagers op den 24en een vijandeiijken jager, die transportvliegtuigen begeleidde, neerge schoten." (DNB) Aardbeving in Lissabon Ve«l opschudding:, doch geen schad* LISSABON, 26 November (D.N.B.) Een zwaro aardbeving van verscheidene seconden is Dinsdagmid dag in Lissabon opgetreden. De hulzen schudden, da bevolking rende de straat op uit woningen en winkel» en het verkeer stond stil, doch werd spoedig hervat. Er zijn geen berichten over schade. Bij den bouw van de huizen in Lissabon sedert de groote aardbeving van 1755 houdt men rekening, met speciale factoren, waar door zij weerstand bieden aan aardbevingen. De be ving is bijzonder sterk oojc in het Noorden des lands waargenomen, maar ook daar zijn geen schade of slachtoffers voorgekomen. HONDEN MOGEN IN DEN HAAG NIET LOS OP STRAAT LOOPEN. Ter voorkoming van verontreiniging der trottoirs heeft de burgemeester van Den Haag in de algemeene politieverordening een bepaling opge nomen, waarbij het verbaden is, in de bebouwde ge deelten der gemeente honden los te laten loopen op de openbare straat. De honden, die losloopend# worden aangetroffen, zullen worden opgevangen en- indien zij niet door de eigenaars binnen 72 uur worden opgevorderd, afgemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1